WRIGLEY Goedkoope zee visch, die duur is Meer personeel noodig! Ingezonden Texel ViMuifithJij, Vischafslag Den Helder KtkPc en Zending H.H. Adverteerders 1 Laat ons Uw Reclame-campagne verzorgen! Met het oog op de a.s. najaars- en winter-campagnes, vestigen wij de aandacht van H.H. adverteerders er op, dat wij ons gaarne belangeloos belasten met het ontwerpen van reclame campagnes, het opstellen van teksten en het maken van schetsen. Administratie Held. Crt. £ucMo-aaht 1Voo> Uw spijsvertering Het dure onderhoud van woningen hoofden van Scholen Winterdagcursus voor schilders Wat U ook te verkoopen hebt, KAanten-bcclcune do-ei Piel lu-eAd Bij de Marine Luchtvaart Dienst £eg,eAieAicMen yxtuxpiaaiilhMcMm f-\ T.E.S.O/s laatste bootdienst ook 's winters Ongeval bij 't voetballen Zakelijks cle Jiïant in fiuió met eigen 3exelscA nieuws. Klachten en grieven van gemeente besturen. De handel ondervond wel degelijk na deel van de distributie van zeevisch on der de werkloozen, aldus het Hbl., -Toch is de desbetreffende Rijksdienst rustig doorgegaan met het verzenden van „re- geeringsvisch". Kamers van Koophandel hadden van te voren gewaarschuwd, het regende klachten kort na den aanvang en ook later nog. Maar in Den Haag bleef men er doof voor; de distributie moest en zou geheel buiten den handel om geschie- schieden. Zoo ging het tot... voor eenige weken. Want er is nu eindelijk, na tien maanden, contact tot stand gekomen met de IJmuider Vischhandelsvereeniging. Zal het vruchtbare resultaten afwerpen of is het mosterd na den maaltijd? Wij zullen moeten afwachten hoe de zaak zich ont wikkelt. In den Gelderschen Achterhoek was Doe- tinchem de plaats, die de distributie langer heeft volgehouden dan de meeste gemeenten in den omtrek. Zes weken geleden echter heeft men deze ook hier gestaakt. Het gaat niet langer. De Achterhoekers waren nu een maal geen vischeters en zij zijn het niet ge worden ook. Noch de versche schelvisch en wijting, die aanvankelijk, noch de gerookte poonen en de gefileerde makreelen in bouil lon, die later gezonden werden, hebben hen tot vischliefhebers gemaakt. De prijzen kon den al evenmin den doorslag geven, die van de makreel wel het minst. Een werklooze haalt het niet in zijn hoofd 28 cent te beta len voor een blikje makreel, waarvan men wel genieten, maar geen magen vullen kan. Ook de veenstreken van Zuid-oostelijk Drente hebben zeevisch toegezonden gekre gen. Men had er veel verwachting van, maar weldra was men danig teleurgesteld. Het voedsel bleek na bereiding veel te duur voor de beurs van een werklooze of van een te werkgestelde. De afnemers te Coevorden be schouwden hier de regeeringsvisch als... een feestgerecht, dat men slechts bij wijze van uitzondering opdischte! Zoo was het evenwel niet bedoeld in Den Haag. Coevorden staakte dus. Verdrievoudigd! En wat is nu wel de oorzaak van deze algeheele mislukking? Een rekensommetje kan het leeren. De regeeringsvisch kost 18 ct. per kg. Versche visch bestaat echter voor de helft uit afval. Veronderstellen wij dus, dat een werkloozengezin van vijf of zes personen eens per week één kg visch zou willen eten, dan moet de vrouw des huizes bijaldien twee kg halen. Om te bakken heeft zij echter olie noodig. Hoeveel? De IJmuidensche vischbak- kers-in-het-groot gebruiken voor 50 kg visch 6 kg olie, kostende 6 maal 35 cent of 2.10, plus accijns. Deze bedroeg tot voor kort 40 ct. per kg; voor zes kg dus 2.40. Tezamen maakt dat dus 4.50. Veronderstellen wij, dat de vrouw van een werklooze het even zuinig weet aan te leggen, dan heeft zij voor haar twee kg een hoeveelheid olie noodig, kostende 18 cent. Het gerecht kost dus opge diend reeds 54 cent. De prijs van de visch is dan reeds verdrievoudigd. Dit hoeft de zuinige vrouw van een werklooze maar één keer te ervaren om de conclusie te trekken, dat die zeevisch toch heusch niet zoo goedkoop is. Bovendien is voor haar dan nog van eenig belang het feit, dat vleesch bij het uitbra den vet oplevert, terwijl men bij de visch nog afzonderlijk en met extra kosten saus be hoort te maken. Meermalen hoorden wij dan ook vertellen, dat de regeeringsvisch even duur was als vleesch; sommigen noemden het zelfs duurder. Het is luxe-voedsel, zei men in Hengelo. Het wordt beschouwd als een feest maal, aldus Coevorden. Begrijpelijk. De accijns op olie is inmiddels verlaagd van 40 op 35 cent per kilo. Voor de bereiding van één kg zeevisch beteekent dat een verminde ring van twee cent. Dat kan ook den doorslag niet geven. Waarom doorgaan? Wat zal van dit alles het einde zijn? De Rijksdienst der Levensmiddelendistributie gaat door*) Zijn chef, de heer Van Hoeven, is zelfs zeer tevreden over de tot dusverre be reikte resultaten. Gezien de samenwerking met den handel, die thans tot stand gekomen is. meent hij zelfs op uitbreiding van de visch- distributie te kunnen rekenen. Wij vragen ons echter af, waar hij zijn afzetgebied gaat zoe ken, nu Drente, Twente en de Geldersche Achterhoek blijk hebben gegeven de regee ringsvisch niet lusten. Immers, alleen die gebieden komen in aanmerking, waar ',,dit voedsel niet of slechts in geringe mate in den vrijen handel verkrijgbaar is." Zal de visch- distributie zichzelf kunnen bedruipen, nu het succes in het eerste proefjaar zoo gering is gebleken? Het moet..., zeide ons de heer Van Hoeven. Maar zou het niet beter zijn, zoo vraagt het blad zich af, deze vruchtelooze pogingen te staken Op de begrooting van Sociale Zaken voor 1938 is weer een bedrag van 240.000 gld. uitgetrokken voor de distributie van zee visch. verliezen* bij de exgelsche trawlvisscheks. De vertegenwoordiger van de Fishing News had onlangs een interview met den secre taris van de Reeders Associatie op de Engelsche Noord-Oostkust, naar aanleiding van de moeilijkheden, in het trawlbedrijf. Als belangrijkste factor om den slechten kwaliteit van de visch en steeds de hooger wordende kosten. Wanneer de regeering geen hulp ver leende ging het bedrijfsleven zeker ten gronde. Men moet bovendien trachten de on kosten zoo laag mogelijk te houden. De be wering, dat de schippers gedwongen zouden worden van bepaalde fidma's te koopen, is absoluut onwaar. Schippers zoowel als be manning zijn wat dat betreft vrij te koopen waar en wat zij willen. Desalniettemin zal steeds de uiterste voor zichtigheid betracht moeten worden wil men het bedrijf door deze laagte heen helpen. minder treilyvsschers. Reedersvereeniging „Scheveningen" doet niet mee wegens de hooge olieprijzen. Naar wij vernemen heeft de Reedersveree niging „Scheveningen" besloten dit jaar niet aan de treilvisscherij deel te nemen. Reden van dit besluit moet zijn het steeds hooger worden van de prijzen voor ruwe stookolie, welke prijzen in vergelijking met het vorige jaar, ongeveer 75 hooger zijn geworden. De motorloggers, die gedurende de laatste jaren aan de treilvisscherij deelnamen, zijn in hoofdzaak uitgerust met sterke motoren, die een groot olieverbruik hebben. Nu de olieprijzen zoo gestegen zijn, acht de reedersvereeniging „Scheveningen" een loo- nende exploitatie niet mogelijk. Indien het besluit van de reedersvereeni ging inderdaad ten uitvoer zal worden ge bracht, zal dit van belangrijken invloed zijn op den vischhandel te 's-Gravenhage. Boven dien zal de werkloosheid er ongunstig door worden beïnvloed. Immers van Scheveningen uit namen de laatste jaren tusschen de dertig a veertig loggers aan de treilvisscherij deel. 25 September. Aangebracht door korders; Tongen p. kg Slips i, Tarbot Schol le soort p. kist Schol 2e soort Schar Wijting Bot Poonen Door garnalenvisschers Levende garnalen p. Gekookte garnalen lit kg 1.12—1.00 0.96—0.88 0.75—0.65 8.90—7.25 4.50—2.50 2.40—1.50 2.10—1.60 4.75—4.00 4.75—4.00 1.50—1.35 0.15 kerk en film. Wij vinden in de Engelsche pers de mede- deeling, dat er in Engeland thans ongeveer ZOO kerken zijn, die een Engelsche geluidsfilmin richting hebben. Er wordt den laatsten tijd in Engeland veel werk van gemaakt om de film voor kerkelijke doeleinden zoo sterk mogelijk te gebruiken. edinburgh en rome. Het Engelsche dagblad The Manchester Guardian vermeldt een sympathieke verklaring van den Roomsch-Katholieken aartsbisschop van St. Andrews te Edinburgh inzake de daar gehouden wereldkerkenconferentie (Lausanne- beweging). De Roomsch-Katholieke kerkvorst nam de uitnoodiging aan om naar alle bijeen komsten toehoorders te zenden en sprak boven dien in een schrijven aan den voorzitter der con ferentie, den aartsbisschop van York, zijn leed wezen uit dat hij geen gelegenheid zou hebben om de deelnemers persoonlijk te ontmoeten. In de Roomsch-Katholieke kerken der stad werd de conferentie vanaf de kansels vriendelijk ver meld en de Roomsch-Katholieke pers bracht welwillende artikelen. het carillon te moskou. Te Moskou viel een zonderlinge geschiedenis voor met het beroemde carillon van den Heili gen Verlosser. Kort na de bolsjewistische revo- lutie^speelde het carillon nog steeds het oude Russische volkslied. Lenin constateerde dit, toen hij naar het Kremlin verhuisd was, een vanuit zijn werkkamer en beval hij het mecha nisme stil te zetten en de muziek te verande ren. Sindsdien werkt men meer dan 15 jaren aan het carillon om het Russische volkslied in de Internationale te veranderen, doch zonder succes. Niettegenstaande alle pogingen van de mechanicus lukt het niet om de Internationale behoorlijk ten gehoore te brengen en hoort men nog steeds stukken van het oude Rus sische volkslied, die blijkbaar niet voldoende verwijderd konden worden. De geschiedenis met het carillon is onder de bijgeloovige be volking reeds bron van menigte van geruchten geworden. De Sovjetregeering heeft thans in Tsjecho-Slowakije een geheel nieuw mechanis me besteld, dat het oude vervangen zal en thans de Internationale zonder eenige infiltra tie van het oude lied zal kunnen spelen. (Journal Réligieux-Neuchatel, 11 Sept. '31). korea. De Amerikaansche-Luthersche kerk van Korea bericht, dat zij in 6 jaren tijds met ruim 75 pet. groeide. Zij had in 1930 ruim 194.600 leden en heeft er thans 341.700. Haar ingang onder de Koreanen is van dien aard, dat zeer snelle groei ook voor de naaste toekomst nog wordt verwacht. mijnenvegers te alexandrie. De divisie mijnenvegers is 24 September te Alexandrië aangekomep. zeevaart-diploma's. Blijkens thans uitgegeven staatsblad no. 593 zal de wet op de Zeevaartdiploma's 1935 in wer king treden 1 November a.s. japansche opleidingsschepen op bezoek. Batavia, 25 Sept. De data van het bezoek der Japansche opleidingsschepen „Yakumo" en „Iwate" aan Tandjong Priok, aanvankelijk vastgesteld van 6 tot 9 October a.s., zijn gewij zigd in 2 tot 5 October a.s. Beide schepen zijn thans op weg van Alexandrië (Aneta). Reeds meermalen is in den Raad gesproken over de vrij hooge kosten voor het onderhoud van de woningen, bewoond door hoofden van o.l. scholen. Er bleven onderscheidene en dik wijls gegronde klachten bestaan. Dit heeft het college van B. en W. aanleiding gegeven na te gaan of het niet beter is de woningen eens grondig onder handen te doen nemen ten einde deze beter bewoonbaar te maken. In de hoop, dat daarna de onderhoudskosten tot het gewone peil kunnen worden teruggebracht. B. en W. stellen voor de uitvoering spoedig te doen plaats hebben. De kosten van de aan te brengen verbeteringen worden door den Di recteur van Gemeentewerken geraamd voor; de woning te Julianadorp op 2100. de woning a. d. Parellelweg op 1700. de woning aan de Vischmarkt 1232,50 waaronder de algemeene bedrijfskosten en de kosten van toezicht zijn begrepen. De kosten, welke volgens B. en W. op den kapitaaldienst der begrooting dienen te worden geplaatst, zijn vrjj belangrijk, doch er mag niet uit het oog worden verloren, zeggen zij, dat het hier vrij oude woningen betreft, welke goede voorzieningen vragen om bewoonbaar te blij ven. Door het aanbrengen van de gedachte ver- aderingen zullen zeer belangrijke verbeterin gen worden verkregen. B. en W. stellen voor het crediet te verleenen van 5040. b. EN W. VRAGEN EXTRA-CREDIET VOOR VERNIEUWING VAN DEN KADEMUUR AAN HET MOLENPLEIN. Op de gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1937 werd voor het vernieuwen van een gedeelte van den kademuur aan het Molen plein een bedrag ad 500.— uitgetrokken. Volgens den Directgur van Gemeentewerken is de toestand van den muur echter zoo slecht geworden, dat gevaar voor instorten aanwezig is en het derhalve noodzakelijk moet worden geacht, dat zoo spoedig mogelijk maatregelen tot verbetering worden getroffen. Het is intusschen gebleken, dat de aan bedoelden muur aan te brengen herstel lingen van grooter omvang zullen moeten zijn dan aanvankelijk werd gedacht. Dien tengevolge zal voor een grondige herstel ling nog een bedrag van 3500.noodig zijn, te verhoogen met 700.— wegens aandeel algemeene bedrijfsonkosten. In verband met den vereischten spoed hebben B. en W. reeds opdracht verleend tot uitvoering van het werk. Zij verzoeken den Raad erhalve voor de uit voering van bovenbedoelde werkzaamheden een extra-credïet te verleenen van 4200. bachtsschool voor Den Helder en Omstreken" werd aan den Raad medegedeeld, dat heti, voornemen bestaat aan de school een winter dagcursus schilders te verbinden. De kosten worden geraamd op 1615.50, waarvan de gemeente 30 zal moeten be talen. B. en W. stellen voor hun medewerking te verleenen. ER KUNNEN NOG ENIGE LEERINGEN GEPLAATST WORDEN OP DE NOVA- SENTO ESPERANTO- CURSUS MAAR, dan moeten zij zorgen, morgenavond in de bovenzaal van de Evangeli satie, Palmstr. aanwezig te zijn, want daar wordt de eerste les gegeven Door de uitbreiding van het materieel van den Marine-Luchtvaartdienst is ook verster king van het personeel noodig. Op het oogen- blik doen hierbij ongeveer 40 officieren en on geveer 55 onderofficieren-vlieger dienst. Dit aantal zal worden uitgebreid tot 60 officieren- vileger en 85 onderofficieren-vlieger. Hiertoe i9 een opleiding vereischt van ongeveer 2 jaar voor de officieren-vlieger en van ruim 1 jaar voor de onderofficieren-vlieger. Vandaar dat dezer dagen in de Staatscou rant een oproeping zal verschijnen van candi- daten voor leerling-officieren-vlieger en leer- ling-onderofficieren-vlieger bij de marine. RUSSISCHE VALSCHERMSPRINGERS. Bij de manoeuvres in Wit-Rusland zijn 2200 man van de Oostelijke partij met hun valscher men uit vliegtuigen gesprongen en achter de stellingen der Westelijke partij neergekomen, zonder dat zich een enkel ongeluk voordeed. EERSTE LUCHTVAARTDIENST. Over Atlantischen Oceaan. Met ingang van 1 October a.s. zal de eerste regelmatige luchtvaartdienst over den Atlan tischen Oceaan geopend worden. De Air France zal dan een wekelijkschen dienst op het traject DakarNatal, ook voor vracht goederen onderhoudend. DUIKVLUCHT MET FOKKER G 1. Snelheid van 650 km. Een der Finsche vliegers, deel uitmakende van een commissie van Finsche deskundigen, die op Schiphol vertoeft voor het overnemen van een serie Fokker D 21-jagers, heeft den 2-motorigen jachtkfuiser Fokker G 1 aan den tand gevoeld. Nadat deze vlieger alle bekende kunstvluchtfiguren had uitgevoerd, zette hij op 4000 m hoogte een duikvlucht in en bracht eerst op 1000 m hoogte het toestel weer in ho rizontalen stand. Gedurende deze duikvlucht bereikte de G 1 een snelheid van 650 km per uur. Een dergelijke duik met een 2-motorig toestel, dat meer dan 4000 kg weegt, kan als eenig in zijn soort worden beschouwd, temeer waar gedurende de duikvlucht het toestel vol komen vrij van trillingen bleef. •V AMERIKA'S BEWAPENING. 2000 marine-vlietuigen. De Amerikaansche schout-bij-nacht Cook, leider van het luchtvaartbureau, heeft mede gedeeld, dat de luchtstrijdkrachten van de marine der Vereenigde Staten in 1939 een sterkte van 2000 vliegtuigen zullen hebben. •er si KUST-ARTILLERIE MET GROOT-VERLOF. De dienstplichtigen van de 2e ploeg der lichting 1937, die sedert 3 Mei 1937 ter eerste oefening onder de wapenen zijn bij het Regi ment Kust-Artillerie te Den Helder, wor den op 16 October a.s. in het genot van groot verlof gesteld. (Zij, die opgeleid worden tot onderofficier eerst op 29 April 1938). INLIJVING LICHTING 1938. Op 11 October a.s. zal een inlijving plaats vinden van dienstplichtigen van de le ploeg 1938, niet voorgeoefenden, bestemd voor het 21e Regiment Infanterie (dat zijn de dienst plichtigen uit de Provincie Noord- Holland). Deze dienstplichtigen moeten dienen tot 25 Maart 1938; de onderofficieren tot 8 October 1938. HET LEGER DES HEILS. (Stichter: William Booth). De jaarlijksche Nationale Aanvrage van het Leger des Heils staat weer voor de deur. Dat wil zeggen, dat het Leger des Heils dus weer aan onze deuren zal kloppen en onze hulp zal vragen. Groot is de nood en zwaarder en moeilijker dan ooit zijn de opgaven, waarvoor het Leger gesteld wordt. In naam van de duizenden, die het Leger helpt, in naam van andere duizen den, die het nog gaarne zou willen helpen, vraagt het thans weer Uw hulp. Zendt die ge- uniformde weldoeners, die straks weer aan Uw deur "verschijnen, niet ledig heen, want zij vragen voor anderen, die dringend Uw hulp behoeven. Iedere collectant moet in het bezit zijn van een volmacht, onderteekend door Komraan- dant Bouwe Vlas. Het gironummer van het Hoofdkwartier is 30328 te Amsterdam. M.H. In Uw blad van Vrijdag j.1. kwam een inge zonden stukje voor van „Veritas". Hij heeft het daarin o.a. over middenstand, Spuikanaal, ambtenaarssalarissen en pensioenen. M. i. be wijst hij daarmee den middenstand geen dienst. Het stukje is warrig van gedachte en slecht van stijl. Ik denk ook niet, dat hij winkelier is. Dan zou hij weten, dat de winkeliers thans verbetering verwachten van een geleidelijke salarisv er hooging voor Rijks- en Gemeentelijk personeel. Met dank voor plaatsing. Hoogachtend, P. H. SPRUIT. PER PAKJE 5 CT. F DE YOLMAAKTE KAUWGOM I HR 23i kon. ned. stoomboot maatsch 4ppïj. Acfillles. 24 Sept. te Cadiz Amor 24 Sept. v. New York. Bacchus 25 Sept. te Granton. Bodegraven, u.. 24 Sept. te Cura?a°. Calypso. 24 Sept. v. Thessaloniki. Colombia. 24 Sept. v. Curacao. Deucallon, 25 Sept v. Amsterdam. Hebe, 24 Sept. v. Kopenhagen. Juno, 24 Sept. v. Tanger Oberon. 24 Sept. te Limni. Orion. 24 Sept. te Lefkandi. Tiberius, 25 Sept. te Catania. Ulysses. 25 Sept. te Piraeus. Van Rensséïaer. 24 Sept. v. Madeiia. Venezuela. 24 Sept. v. Curagao. Ajax. 25 Sept. v. Amsterdam. Helder, 25 Sept. v. Amsterdam. jAVA—NEW YORK-LIJN. Tanlmbar. 25 Sept. te Sabang. Rhesus, 23 Sept. te Penang. STOOMVAART MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Poelau Tello, t., 24 Sept. v. Sabang. Joh. v. Oldebarnevelt, t., 24 Sept. v. Singapore. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Edam, 24 Sept. v. New York. Veendam, 27 Sept. v.m. 4 u. te Plymouth verwacht. Damsterdijk. 25 Sept. te Rotterdam. Delftdijk, 23 Sept. v. Cristobal. Volendam, 25 Sept. v. Rotterdam. HOLLAND—WEST-AFRIKALIJN. Jaarstroom, t., 24 Sept. op de Ivoorkust. Reggestroom, u., 24 Sept. te Accra. KON. HOLL. LLOYD. Montferland. t., 24 Sept. v. Las Palmas. Salland, 23 Sept. te Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Brastagi, 25 Sept. v. Rotterdam. Kedoe. u., pass. 25 Sept. Ouessant. Kota Baroe, u., 25 Sept. v. Genua. Kota Gede, u., 25 Sept. v. Suez. Palembang, u., 25 Sept. te Antwerpen. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN. Alphacca, t., 24 Sept. Madeira gepasseerd. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Cyclops. 24 Sept. te Kobe. Frometheus, 24 Sept. v. Padang. Protesilaus, 25 Sept. v. Singapore. VEREENIGDE NEDERL. SCHEEPVAART MIJ. (HollandOost-Azie Lijn). Eerooskerk, u.. 25 Sept. v. Dairen. Gaasterkerk, 25 Sept. te Rotterdam. (HollandAfrika Lijn.) Meliskerk, 25 Sept. v. Hamburg. Springfontein, 25 Sept. v. Antwerpen. (HollandAustralië Lijn). Heemskerk, u., 25 Sept. v. Port Said. De Raad van Commissarissen van de N.V. T.E.S.O. heeft Zaterdag het besluit genomen om ook gedurende de winter- maanden den laatsten bootdienst te laten varen. Het spreekt vanzelf, dat j dit besluit door de Texelsche ingezete- nen zeer op prijs zal worden gesteld. Tot heden liet men van 1 November tot 1 Februari dien dienst vervallen en kon men in dien tijd na des middags 2.35 u. i Texel niet meer verlaten. Er zal nu dezen winter wel gelegenheid zijn naar j den vasten wal over te steken, vijf maal per dag een bootdienst naar Den Helder j en bovendien nog twee maal per dag een I vliegdienst naar Amsterdam. Texel ge- raakt op deze wijze wel uit zijn isolatie verlost! Gisteren kreeg bij een voetbalwedstrijd te Oosterend een speler van RCH zoodanig een schop tegen het hoofd, dat mj zich onder doktersbehandeling heeft moeten stellen. Daaraan heeft iedere Texelaar meer dan ooit te voren behoefte Dagelijks wilt gij kennis nemen van het nieuws uit de wereld uit het eigen land uit de naaste om geving niet het minstvan het plaatselijk nieuws. Naam (Invullen in blokletters) Adres (Texel). wenscht zich met ingang van 1 October 1937 te abonneeren op de Heldersche Courant tegen den prijs van f 1.90 per kwartaal, bij vooruitbetaling. De tot dien datum verschijnende nummers wenscht hi) zij 0ratis te ontvangen. Voor weekabonnementen a 15 cent per week, alleen in de kom van het dorp, wende men zich recht streeks tot één onzer agenten. Handteekening

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8