WEK DE GAL IN UW LEVER OP AKHBSMSi Kajrtongerecht Steeds maar verkeersproblemen Goedkoope gazeuse, die akelig duur werd 2)« (viefst LsecuXuzc Aqtnda Woensdag 29 September 1937 Tweede Blad Uitbreidingvan dc begraafplaats? en met hem de schoonmaak Weer vijftig werkloozen naar de Wieringermeer Burgerlijke Stand van Den Helder Bazar Vereeniging „Het Hoogeland" Tegenstellingen De Zitting van Dinsdag 28 September. De eerste zitting na de „groote" va- cantie kenmerkte zich ditmaal door een opvallend aantal aangehouden zaken, kwesties, waarvoor verstek gold en an dere onvolkomenheden. De stemming was perfect, zij het dat het onderling begrip tusschen de rechterlijke macht eenerzijds en de bedrijvers van euveldaden ander zijds nog steeds niet ideaal te noemen is. Hetgeen evenwel niets nieuws onder de zon is... De ongestempelde kalfslever. De eerste zaak van eenige importantie be trof die tegen den verdachte G. P., slager op Wieringen, die eenigen tijd geleden door den Helderschen keurmeester Bakker was betrapt op het in voorraad hebben van een kalfslever, welke niet, zooals de wet eischt, voorzien was van een stempel. P. verdedigt zich fel en wijst er op, dat hij er niets aan kan doen, indien er door de knechts eens zoo'n klein levertje per ongeluk gepasseerd wordt. Hierop merkt de ambte naar van het O. M. op, dat de slager over een allesbehalven gunstigen naam beschikt, het geen door den keurmeester onderschreven wordt. Het blijkt zelfs, dat de man in staat geacht wordt frauduleus geslachte dieren te verhandelen, wat allesbehalve een compliment genoemd mag worden. Na diverse discussies eischt het O. M. 50 gulden boete, subs. 30 dagen hechtenis. Uitspraak 15 gulden of 5 dagen. Kruis-of-munters. J. S. is niet verschenen, doch van getuige De Haan, den agent, die dien middag nog en kele keeren meer op het matje paradeerde, vernemen we, dat deze persoon het edele spel ,,kruis-of-munt" gespeeld heeft. Veel com mentaar wordt er niet geleverd: 10.subs. 5 dagen. Verkeerspuzzle. Ter afwisseling een verkeers-puzzle. Ge tuige E., een verzekeringsagent uit Bloemen- daal, vertelt van een botsing tusschen twee auto's, waarvan L. W., eveneens staande voor het Kantonrechterlijke gestoelte, als dader wordt aangewezen. E. kwam uit de Lorentz- straat gereden en had voorrang op de andere. Verd. geeft een volkomen andere lezing aan het geval. E. reed veel te hard en die reed h m aan. Het blijkt evenwel, dat W. op kennelijke wijze gefaudeerd heeft, zoodat hem 40 gulden boete bereid wordt. was niet bang! De jongeman A. C. G. kwam met zijn drie wieler bakfiets uit de Molenstraat gereden en duwde deze het stukje straat naar de Sluis dijkstraat in, hetwelk voor dergelijke vehikels verboden is. De agent Riteco ontwaarde dit en waarschuwde den jongeman, die echter wenschte, dat er proces-verbaal opgemaakt werd. Hij wilde er haver of gort van hebben. Het is een vrij ingewikkelde kwestie en het Motor- en Rijwielreglement wordt er bijge haald. Het blijkt, dat het hier een uitzonde ringstoestand betreft en dat bakfietsen, ook al duwt men er tegen, niet in dit straatge deelte mogen rijden. Het O. M. geeft toe, dat verd. deze bepaling niet gekend zal hebben en de straf kan deswegen mild zijn: 2.of 2 dagen. Verd. zal informeeren of hij alsnog in cassatie zal gaan. Geen weg-manieren. Een belastingambtenaar uit Amsterdam reed per motor op den Betonweg en bleek bij het nemen van een bocht niet de beleefdheid te hebben met zijn arm de veranderde richting aan te geven. Veldwachter Vroom was even wel juist in de nabijheid en onderzocht het geval. Het bleek, dat een juffrouw achterop zat, doch dat die zich ook niet geroepen gevoeld had den arm uit te steken. De man kreeg 15.boete, zooals men zich nog zal herinneren, doch vond dat bedrag veel te hoog. Hij had, zij het gedeeltelijk, succes: 5 of 2 dagen. Vooruit dan maar, aldus délin quent Een vast stuur H. B., chaufeur te Middenmeer, reed op 6 Juli te Wieringen op den Amstelmeerweg, toen hij bij de Haukessluis een hopeloozen ver- keersblunder sloeg. Hij bestond het namelijk in de bocht aldaar een paaltje uit den grond te rijden, vloog vervolgens naar rechts terug en kwam via een grasveldje tenslotte terecht op het remmingswerk. De wagen sloeg aldaar over den kop en dat verd. er het leven af bracht, mag een wonder heeten. De sluis wachter was aanwezig en vertelde weinig goeds van den man: een persoon, die.veelal en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. bederft. Er vormen zich gassen in lJw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme U wordt humeurig en Ioqpi. U zwa™* De meeste laxeermiddelen zyn slechts delen: een geforceerde stoelgang neemt "Mie"'CARTER S LEVERPILLETJES zullcn zor- gen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrogbMr DU apothekers en drogisten in flacons van u.fo. wild over de wegen jakkert. Hoewel genoem de persoon moeite deed het te doen voorko men alsof zijn stuur was vastgeloopen, was het hem niet mogelijk de straf te keeren. 30 Gulden boete, subs. 10 dagen hechtenis. Benevens intrekking van het rijbewijs voor niet minder dan een half jaar. Verd. N., hoewel niet aanwezig, heeft zich op het Koningsplein niets aangetrokken van de aldaar geldende verkeersborden, doch kalmweg links gereden waar het rechts moest zijn. Een man werd aangereden, en bij een juffrouw scheelde het geen haar. Get. K. J. J. wilde echter in dezen het recht laten spreken en het sprak aldus: 10 gulden boete subs. 20 dagen. Weer eens de pinken. Volgde wederom een verstekzaak. Verd. J. B., een Texelsche landbouwer, heeft zijn pin ken op het land van anderen laten loopen, en dat zelfs eenige malen. De direen kropen door een vrijwel droge sloot en deden zich op pinkenmanier te goed aan de te velde staande gewassen, 15.of 10 dagen. Burengerucht en burentwist. Het volgend drama geviel op 13 Juli in de le Emmadwarsstraat. A. B., een nerveus manneke, heeft juffr. A. P. V. volgens haar zeggen, gekrenkt. Haar uitgescholden, hetgeen lang niet mooi is. De man heeft ook nog op het raam geslagen, hetgeen burengerucht ge noemd kan worden. Het is een droevig ver haal, en het zou ons veel en veel te ver voe ren alle details ervan te gaan noemen. Wel kwam agent De Haan vertellen, dat de man weliswaar een enkele maal eens uit den band springt, doch over het algemeen bekend staat als een rustig stadgenoot. De Kantonrechter acht de heele zaak eigenlijk geen rechtszaak en stelt voor de kweste 26 October nog eens voor te laten komen. Groninger bakker op het matje. De bakker E. B. uit Groningen heeft op den Afsluitdijk gereden. Op een gegeven moment reden er toen twee bussen voor hem, terwijl van de andere zijde een motor aankwam, waarop 2 Wieringers gezeten waren. Het feit kwam hierop neer, dat de bakker de bussen passeerde, doch dit, gezien de snel heid van deze vehikels, niet vlug genoeg kon, en daardoor bijna den tegenliggenden motor ramde. Ongelukken werden weliswaar verme den, maar het kostte den bakker gistermid dag 10.of 3 dagen. Onsportiviteit kwam hem duur te staan. Volgde wederom een verstekzaak. De expe diteur W. F. W. uit Harlingen reed 28 Juni in den mist op den Betonweg bij Den Oever, toen verd. W. per auto van den tegenoverge- stelden kant kwam aangereden, en dat meer links dan rechts van den weg. Een botsing ontstond, maar de aanrijder achtte het raad zaam er de spurt in te zetten en verdween. Evenwel, hij werd ingehaald en een proces verbaal volgde. 30 Gulden boete, subs. 10 da gen, met intrekkng van het rijbewijs voor niet minder dan 6 maanden. H. B. uit Monnikendam heeft gedurende de kermis alhier paling verkocht en was zoo onverstandig een deel van zijn voorraad op het trottoir van het Singel te deponeeren. En dan zonder vergunning. Aangehouden. Aangehouden werd eveneens de zaak tegen W. F. K., die met een wapenstok in een café aangetroffen werd. 26 October voortzetting. O, die gazeuse. D. v. Z., een plaatselijk bierbottelaar, heeft gazeuse verkocht, die lang niet aan de ge stelde vereischten voldeed. Het suikergehalte bedroeg belangrijk minder dan de 8 gram, die per 100 vereischt worden. De ambtenaar van het Ministerie noemde het uitgesproken oneerlijke concurrentie en vorderde niet min der dan 200.— of 100 dagen hechtenis. Verd. merkt óp, dat hij hiertoe gedwongen was, omdat ook anderen zoo goedkoop ver kochten en zijn geheele gazeuse clandizie dreigde te verloopen. Uitspraak 150. of 10 dagen. Wat nu? J. B., een werklooze Wieringer grondwer ker, ligt met zijn woonark in de Schelpen- tocht, hetgeen verboden is. Nu zal men den ken, dat de man er vandoor gaat, doch dht is nu juist de moeilijkheid. Er staat op ge noemde plaats slechts 2 centimeter water, zoodat het volkomen onmogelijk is de schuit er vandaan te trekken. Een puzzle, waarmee de Kantonrechter zelfs verlegen was. Voor- loopig 1.— boete of 1 dag. Daar hooren wij wellicht nog wel eens van. Emmertjes-probleem. De heer J. de J., woonachtig in de le Em madwarsstraat, heeft een kwestie met de Rei niging. Dat zit zoo: in genoemde straat ko men bijna tegelijk de wagens, die de beer emmers ledigen en die welke voor het vuilnis bestemd zijn. De ratels zijn voorts van beide soorten vehikels gelijkluidend. Nu heeft verd. zijn vuilemmer buitengezet, terwijl de wagen in kwestie er nog niet was. Agent De Haan maakt de situatie duidelijk, waaruit blijkt, dat deze toestand inderdaad onhoudbaar is, en dat De J. volkomen te goeder trouw geweest is. Het O. M. wraakt het euvel en adviseert geen straf toe te kennen. Hetgeen geschiedt. De juffrouw A. S. is slachtoffer geworden van hetzelfde euvel. Geen straf. A. J. v. d. H. heeft de hand niet uitgestoken bij het veranderen van richting. Had een pakje in de hand. 10 gulden of 3 dagen. Mej. A. W. de L. heeft op een weg gereden, die voor het verkeer gesloten is. 5.of 2 dagen. ENGELAND BOUWT TORPEDOJAGERS VOOR ARGENTINIË. In opdracht van de Argentijnsche regeering worden door Vichers-Armstrong 3 nieuwe tor pedojagers gebouwd. Hier ziet men de Correntesvan de werf te Barrow-in-Furness te water loopen. De beide overige jagers heeten „Buenos Aires" en jJSntre Rios". De jongedame C. v. D. had op den eersten dag, dat zij van Vlissingen naar den Helder was gekomen, verzuimd op de Hoofdgracht op het rijwielpad te rijden. 4 Gulden of 2 dagen. J. W. M. heeft bij den Overweg zijn hand niet uitgestoken toen hij van richting ver anderde. 10.-of 4 dagen. K. O., arbeider te Wieringen, heeft op ge noemd eiland gejaagd zonder vergunning. 5.boete, subs. 2 dagen brommen. Het schietgeweer werd verbeurd verklaard. J. M. reed met een handwagen in de Wal- vischstraat. De man geeft als argument op, dat hij niet wijs kan uit de streepen en krui sen van de verkeersborden. Baat hem niets... 4 gulden of 2 dagen. P. B. reed 17 September in verboden rich ting in de Walvischstraat. Ook hèm ont- waardde het oog der wet: 3 gulden of 2 dagen. Voertuig of rijwiel. A. M., melkslijter alhier, heeft met zijn driewieler bakfiets in de Koningstraat gere den en wel tusschen 7 en 10 uur op Zaterdag avond. Evenwel, hij dacht, dat hij reed op een „voertuig" en niet op een rijwiel, en wilde er via een proefproces haring of kuit van heb ben. Nadat de Kantonrechter eerst alle an dere zaken behandeld had, kwam ten langen leste ook de melkslijter aan de beurt. Het ging er dus om te weten te komen wanneer men „rijwiel" is en wanneer „voertuig". We derom werd de wet er bijgehaald en deelde de ambtenaar van het O. M. aan de hand hier van mede, dat, indien men op een dergelijk vehikel gezeten is, dit een rijwiel is, duwt men het evenwel, en dat in een straat of weg, welke gesloten verklaard is voor voertuigen, dan valt men onder de categorie „voertuigen". De melkslijter was dus wel degelijk in over treding en, kreeg hiervoor 3 gulden,, bogfe, subs. 1 dag. I Naar wij vernemen zal er van de uitbrei ding van de begraafplaats waarschijnlijk voorloopig niets komen. De landeigenaar vraagt voor zijn grond een zoo abnormaal hoogen prijs, dat de uitvoering daarop wel af zal springen. Naar wij vernemen, zullen binnen kort weer vijftig Heldersche werkloo zen naar de Wieringermeer worden ge zonden. 47 Menschen werken daar op het oogenblik en zij verdienen, bijna zonder uitzondering, een behoorlijk weekloon, bij een normale werkweek. Het is dus wel verheugend, dat opnieuw vijftig menschen, op een andere plaats in den grooten Polder, aan het werk gesteld kunnen worden. Verheugend om de menschen zelf, die uit hun demorali- seerend nietsdoen verlost worden, ver heugend voor de gezinnen, waar nu veer eens een extraatje binnenkomt, dat zoo goed gebruikt kan worden in dezen tijd van het jaar. BENOEMING. Bij K. B. van 24 September 1937 is met in gang van 1 October 1937 benoemd tot inspec teur der registratie en domeinen te 's-Gra- venhage de ontvanger der registratie en do meinen H. Bakker, te Den Helder. VERKEERDE SLINGERPROEF. Een matroos van de M 2, die gisteren middag het dieplood weg zou slingeren, heeft dit tegen z'n hoofd gekregen en werd zoo danig gewond, dat hij in het Marine-hospitaal moest worden opgenomen. van 28 Sept. 1937. BEVALLEN: D. BosmanSmit, z.L. NpordijkVerwoerd, d. OVERLEDEN: W. Taekema (nT.) 56 jaar. VRIJZINNIG HERV. VROUWEN- VEREENIGING. Onder verwijzing naar de desbetrefende advertentie in dit nummer, vestigen wij de aandacht op den „Gemeente-Avond" van de Vrijz. Herv. Vrouwenver., welke morgenavond gehouden wordt in de Nieuwe Kerk. EEN GEZELLIG HEERSCHAP. Gisteravond om ongeveer 11 uur deed iemand op het hoofdbureau aangifte, dat, toen hij op den dijk liep, een hem onbekend per soon had geroepen: „Je gaat er aan". Zonder op de uitvoering van deze vriendelijke mede- deeling te wachten, was hij in looppas naar het hoofdbureau gestevend. Bij het onderzoek, dato door de politie werd ingesteld bleek een personen, die onder den invloed van drank was, zich op den dijk te bevinden. Ter ontnuchtering is hij naar het hoofd bureau overgebracht. A.s. Donderdag, Vrijdag en Zater dag in het Militairen Tehuis aan den Kanaalweg. De reeds eenige maanden geleden aange kondigde bazar van de vereeniging „Het „Hoogeland" zal deze week en wel a.s. Don derdag, Vrijdag erf Zaterdag in het Militairen Tehuis aan den Kanaalweg gehouden worden. Hoewel men mag aannemen, dat het werk van deze vereeniging reeds bekend genoeg is, zij hier in het kort nog even gememoreerd wat het doel ervan is. Het gaat hier om de reclasseering on der ontslagen gevangenen, zwervers, alcoholisten en andere maatschappelijk ongeschikten. Jukt door de crisis heeft de ontwrichting van de lagere klassen der bevolking zwaar geleden en meer dan ooit is het gewenscht, dat „Het Hoogeland" haar ongetwijfeld zegenrijk werk blijvend kan voortzetten. Het enthousiasme der leidende instanties laat niets te wenschen over, doch er is nog iets anders behaive enthousiasme noodig... contanten. Contanten... daarvoor organiseer de men deze bazar. Om geld te verkrijgen voor het opnemen der ongelukkigen in de instellingen van „Het Hoogeland" en aldaar van hen te maken betere menschen, die we derom een plaats in de burgerlijke maat schappij kunnen innemen. Het is niet voor de eerste maal, dat de vereeniging een beroep doet op de Heldersche burgerij en ook thans hoopt ze weer op haar medewerking in dezen te mogen rekenen. De bazar zal U zeker enkele prettige kwartieren bezorgen: men heeft gezorgd voor tal van attracties. Men kan er voor weinig geld diverse smaakvolle voorwer pen mee naar hius nemen, terwijl ge voorts Uw geluk kunt beproeven aan schiettenten, ringwerperij, grabbelton nen, enzoovoorts, enzoovoorts. De opening vindt plaats Donderdag- midddag 3 uur. Voor verdere bijzonderheden leze men voorts de advertentie in dit nummer. Hier volgen nog de namen der dames en heeren die zitting hebben genomen in het eere-comité en uitvoerend comité. Eere-comité: G. Ritmeester, Burge meester: J. H. C. Benz v. d. Berg, Comman dant van het Regiment Kustartillerie; W. de Boer, Wethouder; D. J. van Buuren, Israël, leeraar; A. M. Engelmann, Notaris; Mevr. Y. EngelmannKoeman; A. J. v. d. Hoeven, Commissaris van Politie; S. Koning, Direc teur N.V. Drukkerij en Uitg. v.h. C. de Boer Jr.; Mr. J. Mulder, Advocaat en Procureur; Ds. W. J. F. Meiners, Herst. Evang. Luth. Pred.; Pastoor Moleman, Oud-Kath.; Candt. J. Oskamp, Evangelisatie Palmstraat; Ds. F. W. J. v. d. Poel, Ned. Herv. Pred.; M. S. Paul, Kapiteine Leger des Heils; Ds. *P. J. Smidts, Doopsgez. Pred.; Mevr. M. Smidts Ragetti; Ds. F. Tollenaar, Ger. Pred.; Dr. M. G. Vroom; Mevr. G. R. VroomHemmes. Uitvoerend comité: Mej. H. Bak ker, Vischstraat 29, Presidente; Mevr. Tr. v. Leeuwenv. Neuren, Broodsteeg 2, Secre taresse; Mevr. I. PotHennevanger, Hert- zochstraat 34, 2e Secretaresse; De heer L. Dekkers, Oostslootstraat 50, Penningmeester; Mevr. J. DekkersLangsma, Oostslootstraat 50; Mej. J. Mallet, Ooievaarstraat 34, 2e Pen- ningmeesteresse; de heer R. Zwolsnmn, Sluisdijkstraat 68. Commissaris; Mej. G. Ger- rits, Spoorstraat 106; Mej. G. Eelman, Nieuw- straat 21. e ontmoeting tusschen Hitier en Musso- lini staan op het oogenblik nog in het mid delpunt van de belangstelling. Ze zal straks als „de zegetocht" van Italië's dictator ge ëindigd is, weer even spoedig vergeten zijn, als alle andere gebeurtenissen, die elkaar snel als in een film opvolgen. Maar vandaag en morgen zal het de eerste pagina's van de bladen vullen. Er is zoo uiterlijk niets aan te merken op de stemming van het Duitsche volk, bij de begroeting van den Duce. Het is alles per fect georganiseerd. De daverende jubels, de honderdduizenden, die langs de wegen staan en zelfs de stations en steden bevolkten waar langs de trein reed, die Mussolini en Hitier vervoerde. Het is alles van een laaiend enthou siasme. En Mussolini heeft dan ook in een taf^lspeech gezegd, dat hij „overal de gees.e- lijke atmosfeer van een groot en bevriend vo k van Duitschland in het bruine hemd, van Duitschland van Adolf Hitier om zich heeD had gevoeld." Is die geestelijke eenheid en die vriend schap tusschen Duitschland en Italië, tus schen fascisme en nationaal-soeialisme inderdaad zoo groot? Wij betwijfelen het. Er zijn geestelijk teveel tegenstellingen tusschen beide volken. In een brief aan zijn blad, wees de Berlijnsche corr. van het Hbl. daar zeer terecht op. De in Duitschland wonende Italiaansche fas cisten zijn nooit overtuigde vrienden van het Derde Rijk geweest, zoo zegt hij, en de typi sche Noord Duitsche nationaal-socialisi.cn, hebben ook heden nog niets van hun argwaan jegens het Italië van en vóór Mussolini ver loren. Voor den Pruis is Italië een in alle opzich ten vreemd volk, de Italiaan een volkomen vreemdeling. Dat het fascisme geen anti semitisme kent, is voor den echten „Nazi" een vrijwel onoverkomenlijke hindernis voor een werkelijke toenadering. De Italianen zijn ook heden goede katholieken en vrome Chris tenen. De Duitsche protestantsche (en ook wel de Katholieke) nationaal-socialist bevindt zich .n een overgangsstadium van het „practical christendom", dat hem al lang niets meer zeói, naar een eigen godsgeloof, dat weliswaar nog geen vaste vormen heeft aangenomen (be halve dan in de theologie van dr. MathnJe Ludendorff met haar dagelijks in aantal toe nemende aanhangers), maar dat toch duide lijk aanstuurt op een uitschakeling van de Christelijke leer. Het jongste congres in Neu renberg heeft in versterkte mate het bew.jS gebracht, dat het nationaal-soeialisme zich bewust is van de onvermijdelijkheid van een uiteindelijke beslissende breuk met de leer van Christus. Daarom zullen in diepste wezen nationaal- soeialisme en fascisme met eiken dag verder van elkaar verwijderd raken, meent de corr. We moeten de geestdrift dan ook inderdaad met een korreltje zout nemen en de eenheid met een vraagteeken neerschrijven. Er behoeft neit veel te gebeuren om het „Hosanna" van heden in het „Kruist hem" van morgen te veranderen. Wij zien de dingen in bij onze Oosterburen met een wat nuchter oog en wachten op de „resultaten" van deze eenheidsdemonstratie. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Slechts een vrouw" en „Bij de Jantjes". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „De Jantjes in actie" en „Opsporing ver zocht". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Bannelingen van het Duivelseiland" en „Het Millioenenmeisje". Alg. Mil. Tehuis, Spoorstr., 310 u.: Fancy- fair Oud-Kath. Vrouwenvereeniging. 30 September. Nieuwe Kerk, 8.15 uur: Gemeente-avond Vrijzinnig Hervormde Vrouwenverg. 30 Sept. 1 en 2 October. Bazar „Het Hoogeland", Chr. Milit. Tehuis, Kanaalweg 106. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 767.1 Temperatuur zeewater 14.6 Temperatuur lucht 13.5 Hoogste temp. lucht gisteren 16.9 Laagste temp. lucht gisteren 12.7 Hoogwater (heden) 2.30 15.40 Laagwater (heden) 8.50 21.20 Hoogwater (Donderdag) 4.05 17.05 Laagwater (Donderdag) 10.20 22.45 Licht op heden 19.15 BOEKBESPREKING. De besproken boekjes opgenomen in ons nr. van gisteren, onder nr. 215, 238 en 234, waren verschenen in de Libellen-serie, uit gave van Bosch en Keuning, Baarn.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5