p SPORTNIEUWS =j Eerste training op het V.U.C.-terein en zien al weer bezwaren Maïs rijpt in Nederland Misère drijft tot misdaad „Wij groeien naar andere verhoudingen" Muiferschip op weg naar Rotterdam Nieuw wereldrecord 2 Eogeische mijlen Draverijen te Lisse Melk 1 cent duurder Australië wordt ontvolkt Postvluclteo op Indië Overeenkomst vlootdes- lundigen geteekend Radioprogramma T-» Oververmoeid chauffeur ramt een boom ItaMal £cAaken Paul Keres naar Holland StMetieJi TUta/ubitUpxhhi Reis) |A"'™ W" «SToï.)lMcdal 30 spl- Goede kansen voor het nieuwe gewas. Oogst echter door schimmel bedreigd. Teelt meer voor zand- dan voor klei streken geschikt. Aan In- landsch zaad de voorkeur! Woensdag was het „Maïsdag", te Wage- aingen, vanwege het Ned. Genootschap voor Landbouw en Wetenschap. Ir. P. G. Meijers, Groningen, sprak over: De korrel- maïsbouw in Nederland. In Nederland zijn reeds honderden rassen beproefd en daaruit is reeds een flinke schifting verkregen, de meest en zijn gebleken niet rijp te worden, maar een aantal werd wel rijp, ook zelfs in het noorden van ons land worden sommige rassen nog tijdig rijp. Het rassenvraagstuk is zeer belangrijk, 5iervan hangt de mogelijkheid af of maïs een Nederlandsch gewas zal kunnen wor den. Tal van punten, cultuur betreffend, eisohen eveneens een nader onderzoek (zaaizaadvoorziening, bemesting, zaai wij ze, bescherming tegen vogels enz., verzorging, drogen en bewaren). Het drogen en bewaren van den maïsoogst. Over dit onderwerp sprak ir. J. J. Man schot te Groningen. Daar in ons land de maïskolven met een belangrijk hooger vochtgehalte geoogst worden dan bij de andere granen, en de oogst in een voor snelle droging ongunsti- gen tijd van het jaar valt, is het noodig bij het bewaren van den maïsoogst de noo- dige maatregelen te nemen. Het grootste ge vaar is bederf door schimmel. Aangezien kunstmatige droging om de hooge kosten in de meeste geval len niet in aanmerking komt, moet de bewaring zoo zijn, dat gunstige omstandigheden voor schimmelgroei niet voorkomen, hetgeen men het best bereikt door te zorgen, dat de lucht tussehen de kolven niet voch tiger en niet wanner wordt dan de buitenlucht. Drie bewaarmethoden. Op eenvoudige en goedkoope wijze ge- fchiedt dit door de bewaarinrichting bui zen op te stellen en zoo in te richten, dat door den wind de lucht tussehen de kolven voortdurend ververscht wordt. In Neder land hebben zich drie bewaarmethoden ont wikkeld: 1. De horizontale methode, waar bij de kolven in dunne lagen uitgespreid liggen op gaasramen; 2. De verticale me thode, waarbij de kolven in eer1 zeer smalle kooi van gaas zitten; 3. Het bewaren der kolven in wijdmazige jute-zakken, die men vrij in den wind opstelt. Maiscultuur op alle goed ontwa terde gronden mogelijk. De heer C. Smits, Arnhem, sprak over: Er varingen met den maïsverbouw. De cultuur is op alle goed ontwaterde gronden mogelijk, doch de maïs stelt zeer bepaalde eischen aan de natuurkundige, scheikundige en bacteriologische gesteldheid van den grond. Vele en uitgebreide proeven zijn noodig. Zoolang de oogstmethode nog zoo veel handenarbeid vraagt als thans het geval is, zal de cultuur in de meeste kleistreken van ons land geen plaats van beteekenis in het bouwplan krijgen, omdat in dien oogst-tijd ook het rooien van aard appelen en suikerbieten plaats vindt. oor de zandgronden en veenkolo niën is het echter een bij uitstek ge schikte teelt, óók ter onderbreking van de vruchtwisseling. Met het breekijzer er op uit. 19-jarige jongen voor den rechter. Een 19-jarige jongen uit de hoofd stad, die nooit eerder met de justi tie in aanraking is geweest, stond gisteren voor de Amsterdamsche rechtbank terecht. Hij debuteerde met niet minder dan acht inbraken. En dat was nog slechts een bloemle zing uit de groote serie misdaden waarvan hij verdacht wordt. De jongen verklaarde, dat hij door de el lende in zijn ouderlijk huis, gedreven was naar de misdaad. Een treurig register. In Juli en Augustus was hij er met val- sche sleutels, loopers en breekijzers op uit getrokken. Op 27 Juli brak hij in in een wo ning in de Tolstraat. Dienzelfden dag bezocht hij n woning in de Sarphatistraat, waar hij via een ongesloten raam binnendrong. De buit was niet groot, met f 50.verdween hij. Op 1 Augustus stal hij f 12.50 bij een inbraak ir. een woning in de Tweede Oosterpark straat. Eveneens drong hij met valsche sleu- Teis binnen in een huis aan de Postjeskade, vaar hij er met.een geldkistje vandoor ging. Op Augustus verplaatste hij het ter rein van zijn werkzaamheden naar de NIc. Maesstraat. f 47.50 bracht deze opensluiting P- - og brak hij in in twee woningen in de Frans van Mierisstraat en in de Lutma- strsst In de drie laatste gevallen maakte hij in totaal ruim 190.buit. Anderhalf jaar geëischt. De officier van justitie mr. Bosch vond, dat hier een strenge straf diende te worden opgelegd. Er is hier op uiterst onbeschaamde wijze een serie brutale inbraken gepleegd. Spr. requireerde een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Mr. F. Pauwels wees er in zijn uitvoerig pleidooi op, dat deze iongen, wat men noemt „op hol geslagen is". Hij is door de treuri ge omstandigheden thuis in wanhoop ge raakt en het pad van de misdaad opgegaan. PI. vroeg de rechtbank alsnog een reclassee- ringsrapport uit te doen brengen. Subs. drong hij aan op een gemengde straf, gedeel telijk voorwaardelijk, gedeeltelijk onvoor waardelijk. De officier verzette zich tegen het uitbren gen van een rapport, daar dit de voorloopige hechtenis aanmerkelijk zou verlengen. Vonnis 13 October. Mr. Oud bepleit eenheid tussehen stad en platteland. Op den tweeden Ontwikkelingsdag van den Gelderschen Landbouw, Woensdag on der auspiciën van de Geldersche Overijssel- sche Mij. van Landbouw te Arnhem gehou den, sprak Mr. P. J. Oud, oud-minister van financien over „Stad en PlattelandHet be treft hier, zeide spr., verschillende begrip pen, welke tezamen een hoogere eenheid vor men. Spr. wees er op, hoe in de 15e en 16e eeuw de beteekenis van den landbouw vermindert, omdat de mercantilistische ideeën, gespitst op de ontwikkeling van handel en nijver heid,. gaan domineeren. De leer der physio- craten „terug naar de natuur'; bracht den landbouwer weer in het volle licht der be langstelling, maar de synthese tussehen stad en platteland werd weder uit het oog verloren ten nadeele van de welvaart. Het liberalisme begon 150 jaar geleden te stre ven naar het verwezenlijken van het onbe twistbaar juiste beginsel van doelmatige in ternationale arbeidsverdeeling. Er is op het oogenblik van deze theorie in de practijk niet veel meer te bespeuren, maar vast staat, dat ook in Nederland plat teland en stad aan de door de liberalen in geslagen richting een periode van belangrij ke vermeerdering van welvaart te danken hebben. De voorspoed in de jaren 1850 tot 1880 werkte verslapping van het bedrijfs leven op het platteland in de hand en daar mede een ernstige landbouwcrisis. De daar op volgende periode van achteruitgang gaf aanleiding tot een verdoorgevoerde doelma tige organisatie van het bedrijfsleven en vooral daardoor is de landbouw weer in be tert positie gekomen. spr. schetste daarna de landbouwcrisis- politiek van de laatste 5 h 6 jaren en deed daarbij uitkomen, dat groote veranderingen in de economische structuur van de maat schappij geleidelijk aan plaats grijpen. Wij veikeeren in een der tijdperken, waarin een belangrijk keerpunt, in het maatschappelijk leven valt waar te nemen. Wij groeien on getwijfeld naar andere verhoudingen, waar van men de draagwijdte en het karakter nog niet kan overzien. Het is onze groote taak den ondergang van stad en platte land te verhinderen, door de eenheid tus sehen deze twee factoren van de maatschap pij in het oog te houden, evenals het van primair belang is onze volkseenheid te ken nen en te bewaren. Wanneer men deze een heden bewaart, besloot spr. dan ben ik voor de toekomst van ons volk niet in het minst ongerust. Wij zullen bij een krachtige en werkzame eenheid het hoofd kunnen bieden aan welke omstandigheden, welke moeilijk heden ook. Omtrent de muiterij op het onder Engel- sche vlag varende schip „Jaron", waarover wij gisteren berichtten, wordt nader door riet Hbl. gemeld: Dc kapitein heeft geseind, in verband met de moeilijkheden, naar Rotterdam te willen opstoomen en hij heeft politie-assistentie verzocht. Wanneer het schip inderdaad Rotterdam zal aandoen, zal een boot van de rivierpoli tie het vaartuig te Maassluis tegemoet va ren. De havenmeester van Rotterdam, die van een en ander in kennis is gesteld, heeft toestemming gegeven dat het stoomschip in de haven ligplaats neemt, mits dit ge schiedt aan de boeien. De „Jaron" is het eigendom van de Arrow Steamship Co. Lon den. welke reederij te Rotterdam wordt ver tegenwoordigd door het Salomon Shippinig Office. Of er Nederlanders onder de bemanning zijn, is niet bekend. Gisternacht omstreeks drie uur, is nabij Qnatrebras onder Tegelen, een ernstig auto- ongeluk gebeurd. Een auto uit Blerick, reed, door overver moeidheid van den chauffeur, met groote vaart tegen een boom. De in de auto geze ten veertigjarige mej. Verbaarschot bekwam zeer ernstige verwondingen, terwijl de mede- inzittende heer Joosten aan het hoofd werd gewond. De heide gewonden zijn naar het R.K. Zie kenhuis te Tegelen vervoerd, waar mej. V. 's avonds om zeven uur is overleden. De chauffeur, die met den schrik vrij kwam, is door de politie in arrest gesteld. Een wedstrijd tegen Noorwegen? Het voetbalseizoen 1937/38 is weer begon nen. De eerste competitie-wedstrijden zijn reeds gespeeld en ook het Nederlandsch elftal bereidt zich voor op de komende inter nationale ontmoetingen. Als ieder jaar wordt er weer serieus en hard getraind en nauwelijks weet het groote publiek, dat met tienduizenden naar de stadions stroomt om van de interland-wedstrijden te genieten, hoe elke week in een gymnastieklokaal te Rotterdam en op het V'JC-veld te 's-Grnven- hage 'n klein aantal spelers bij elkaar komt om getraind te worden, lichamelijk door de goede zorgen van Bob Glondenning, geeste lijk door de inspireerende woorden van den heer Herberts. Op het hel verlichte VUC-terrein kwam men gisteravond voor 't eerst in dit seizoen weer bijeen. In het geheel waren er vijftien spelers, die als jonge kalveren, pas in de wei, de dartelste sprongen en bewegingen maakten. Schijnbaar althans, want elke oefening was weldoordacht uit het brein van Bob Glendenning ge sproten. Vele nieuwe gezichten zagen we. Daar waren behalve Leo ïlalle, Calden- hove, Weber, Wels, van Spaandonck en de Bock, de jonge spelers van Het Gooi, Van Es en Dorland, voorts Dijkstra (Z.F.C.), Punt (D.F.C.), Bool (H.V.V.), Wallaart (P. S.V.), Bergman (Blauw Wit), Van Beek (B.V.V.) en Sluyck (Blauw Wit). Na afloop van de training verzamelden de spelers zich als gewoonlijk weer in de V.U. C.-tent, waar verschillende K.N.V.B.-offici als reeds hadden plaats genomen. De voorzitter van de keuze-commissie, de heer Herberts. heeft de spelers aan het be gin van het seizoen weer met een kort, maar pittig woord toegesproken. Een moei lijk seizoen staat voor de deur. Daar is al lereerst de wedstrijd tegen Frankrijk, daar zijn later de ontmoetingen met Luxemburg België en Schotland, en misschien met ook Noorwegen. Ver in het verschiet doemen de wereldkampioenschappen te Parijs op, zoo- dat intensieve training beslist noodzakelijk is. De oudere spelers mogen niet op het ap pèl ontbreken, zij moeten het voorbeeld en de steun voor de jongeren zijn, die later in hun voetsporen zullen treden. Zoo was deze eerste Donderdagavond weer geheel in de sfeer van de vroegere training;^ onden en dat zullen ongetwijfeld ook de voegende bijeenkomsten zijn. Naar we vernemen zal de Estlandsche schaakmeester Paul Keres, de overwinnaar in den schaakachtkamp, naar ons land ko men. Op 6. 8 en 11 October zal hij resp. te Bus- surn, Delft en Amsterdam, als simultaanspe- ler optreden. Gevestigd door den Hongaar Szabo. De bekende Hongaarsche midden- afstandlooper Szabo verbeterde on der officieele controle der Hongaar- sohe athletiekinstanties het wereld record over 2 Engelsche mijlen, door dezen afstand af te leggen in den tijd van 8 min. 56 sec. Het oude wereldrecord, dat evenwel nog niet door de I.A.A.F. erkend is, staat op naam van G. Iloeckert (Finland), die op 21 September van het vorig jaar te Stockholm een tijd maakte van 8 min. 57.4 sec. Het gehomologeerde wereldrecord is in be- bezit van den Amerikaan Donald Lash met een tijd \an 8 min. 58,4 sec., gevestigd op 13 Juni 1936 te Princeton. P Bij de gisteren te Lisse gehouden drave rij behaalden in de prijsdraverij voor Neder- landsche paarden de navolgende deelnemers de prijzen: le prijs Weidlooper, eig. J. de Vlieger, Nieuw Vennep, gereden door eigenaar, f 100^ 2e prijs X-Smilling, eig. J. Haan, Wijde Wor- mer, berijder J. Vergaai, f50; 3e prijs T. Akista, eig. J. Vrijland, Rotterdam, berijder T. A. Bosveld. De groote middagdraverij, waarin 27 paarden medeliepen, had tot uitslag: le prijs IJlbode. eig. P. Kramer, Nijland, berijder eigenaar, f 400; 2e prijs Johanna M„ eig. J. Vrijland. Rotterdam, berijder T. A. Bos veld, f 150; 3e prijs Prinses, eigenaar stal Wassenaar, berijder L. Ensing, f75; 4e prijs Uniform, eig. J. de Vlieger, Nieuw Vennep, gereden door eigenaar, f25. In de gecombineerde vergadering van den Noordhollandschen Vee- houdersbond en den Noordholland schen Bond van Melkslljters, welke op 29 September j.1, te Alkmaar werd gehouden, is besloten in verband met de zuivelwaarde den melkprijs met ingang van mor gen, 2 October, met 1 cent per liter te verhoogen. Deze verhooging geldt vrijwel voor alle gemeenten, liggende in den kop van Noordholland. De Times meldt volgens de N.R.Ct. uit Can- berm: Ministerpresident Lyons heeft in een klein stadje in Tasmanië (Australië) een rede met 't oog op de aanstaande verkie zingen gehouden, welke door alle radiozen ders werd uitgezonden. Hij somde de resul taten van zijn regeering sinds 1931 op, ver klaarde een half millioen werkloozen sinds dien tijd weer in de productie opgeno men was en waarschuwde tegen het ge vaar van een arbeiders-regeering, welke onder invloed van Lang en zijn volgelingen in NieuwZuidWales zou staan. Het belangrijkste deel van de rede van Lyons werd gevormd door zijn ernstige waarschuwing voor het gevaar van den achteruitgang van bevolking. Lyons verzet te zich scherp tegen de van zooveel kanten aanbevolen beperking van landverhuizing naar Australië door buitenlanders. Sinds 1911 is het geboortecijfer van Australië ge daald van 27,2 per duizend tot 17.15. Tus sehen 1931 en 1934 verlieten 20.000 menschen meest Engelschen, méér Australië dan er binnenkwamen. De totale achteruitgang als gevolg van het dalen van het geboortecijfer bedroeg sinds 1911 tot 1934 niet minder dan een half millioen zielen. Australië verliest tegenwoordig in één jaar meer zielen dan in de vier jaren van den wereldoorlog. In dien de daling van het geboortecijfer voortgaat en de immigratie niet vermeerdert, zal de bevolking over 20 jaar zóó gaan dalen, dat er in 1984, dus over 50 jaren ,no£ maar 9)4 millioen menschen in Australië zouden wonen. De gemiddelde leeftijd van 'de bevolking wordt hooger, en er komen steeds minder jonge vrouwen. De laatste volkstelling heeft aangetoond dat er 518.000 kinderlooze huwelijken waren en dat van de huwelijken met kinderen ongeveer de helft maar één kind had. DE TERUGTREKKING DER SPAANSCHE VRIJWILLIGERS. BRITSCH—FRANSCHE NOTA WORDT TOCH VERZONDEN. Op het Foreign Office te Londen is verder gewerkt aan de redactie van de nota, welke Engeland en Frankrijk tot Italië zullen richten, teneinde dit land uit te noodigen tot een conferentie van drie. Deze conferentie zou, zooals men weet, volgens de plannen van Lon den en Parijs moeten leiden tot te rugtrekking van de buitenlandsche vrijwilligers in Spanje. In Duitsche politieke kringen staat men sceptisch tegenover de onderhandelingen, die Parijs en Lon den over de Spaansche kwestie wil len voeren. Men protesteert krach tig tegen de bedreiging, die Frank rijk zou hebben geuit, de Pyre- neeën-grens te openen, ingeval men niet tot een loyale oplossing mocht komen. Naar vernomen wordt, heeft de Italiaan- sche ambassadeur Grandi gisteren een be zoek gebracht aan Eden en dezen zekere bezwaren kenbaar gemaakt, tegen deze aan Italië te richten invitatie. Van gezaghebbende zijde wordt intusschen vernomen, dat het Fransch-Britsohe plan om Rome een nota te zenden desondanks gehandhaafd bleef en dat de nota binnen enkele dagen te bevoegder plaatse zal wor den overhandigd. DE BEZWAREN. Omtrent de bezwaren, welke Grandi op het Foreign Office te- berde heeft gebracht tegen het zenden van een uitnoodiging aan zijn regeering tot 'n drie-mogendheden-con- ferentie verneemt Havas nader uit Italiaan- sche kringen te Londen: De ambassadeur herinnerde Eden er aan, dat het terugtrekken van de vrijwilligers reeds in de nietinmengings-commissie was behandeld. Zijn regeering zag niet in, waar om deze kwestie verder in een conferentie SptcM (heenreis) Ibis (terugreis) Valk Verthk vd» Singai 30 pt Athen 30 SP Pt Aankomst t« Band. 30 Sept. l'dam 30 Sopt. Basrah 30 Sept. Rang. 30 Sept, van drie mogenlihedei besroken zcar moe ten worden. De drie voonaamsP afcunaenten, welke Grandi naar voren bfcM zijn: De besprekinjen <tr drie mogendwedeu zouden parallelloopei mfï de besprekingen van ie niet-inmmgir^eoómissie, welkejook reeds de vrijwiligerdwes;ie behandelt. Volgens de Oivatti# van de regeering té Rome kan de vtijwillMrslwestie niet aWeen worden opgelost, aargez'éi toekenning van de rechten van oorbgvoeremden hiermede verbenden zijn. Teelotte is de Ital&ansthe regeering van! meening, dat het tëfKtrfcken van de vrij willigers niet een :aak is, welke alleen- Frankrijk, Engeland en Italië aangaat. De Italiaansche rgeeing ziet derhalve niet in, aldus Grand, ooi welke redenen eg besprekingen tussclfn dne mogendheden zouden moeten worien gehouden, zooals Londen en Parijs wtnscfen. 5 i Het is keker, dat Italië deelne ming van DuiechUnd aan even- tueele besprekiigen van het groot ste belang acli, ztoals overigens reeds blijkt uit de redevoeringen van duce tn fuearerte Berlijn, waar in nadrukkelijkwerj verklaard, dat de Westelijke mogendheden niet moesten \erwachten, te eonige.r tijd Duitschland vat Italië of Italië vau Duitschland tekunten scheiden... Anderzijds Terlryt, dat Italië er In zori toestemmen, de kwestievan de vrijwilligers en de toekenning van ie rechten van oor logvoerenden gemeenschappelijk te bespre ken. Het verlangt evenwel, dat men dan niet zal wachlen tot alle vrijwilligers terugge trokken aillen zijn, alvtrens de rechten vatt oorlogvoerenden aan Franco zullen worden toegekend. De marinedeslundlgen van Engeland, Frankrijk en Italië hebben gistermiddag »m één aur het drfelanden-accoord inzake de „anti-piraten" pitrouille in de Middelland- sche Zee te Pahjs geteekend. ZATERDAG 2 OCTOBER 1937, Hilversum I. KRO-Uitzendlng. 400—5.00 HIRO. J 8.008.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig lalfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest ei gramofoonmuziek. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Vervolg concer'. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonmuzek. 4.05 „Herstel van venwicht voor onzen tjjd", causerie. 4.25 Gramofoonmuiek. 4.30 HIRO-Post. idfcn 4.35 Gramofoonmuiiek. 4.40 „Waarom dierenbeschermer?" causerie, 5.00 Gramofoonmuiek. 5.45 De KRO-Naotegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuiek. Journalistiek weekoverzicht. Gramofoonmuiek. 7.00 Berichten. 7.15 „De ontwikkling der Christelijke bouw stijlen", causerie 7.35 Actueele aetierflitsen. 7.55 „Onze a s. Eperantocursus", causerie en gramofoonmuziik. 8.00 Berichten AÏP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 De KRO-Meodisten en de KRO-Boys, m.m.v. soilsten ei gramofoonmuzie'- (In de pauze: Interview: „Een Katholiek monu ment verrijst"). 10.30 Berichten ANP. 10.40 Internationale sportrevue. 10.5512.00 Grainofoonmuziek. 6.20 6.45 Hilversum n. VARA-uitzending- 7.30—8.00 -VPRO. 10.0010.20 v.m. en 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 VARA-orkest (gr.pl.), VARA-Tooneel en Orgel 12.001.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Causerie over luchtbescherming. 2.15 Gramofoonmuziek. 3.15 Damcurus 3.30 VARA-Orkest. 4.30 Esperinto-uitzending. 4.50 Granufoonmuziek. 5.40 Literaire causerie, 6.00 Orgelg>el. 6.30 „De Vieiewaal". 7.00 „Filmhnd". 7.30 Causeiie „Christus Inspirator". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 VARA-Orkest. 8.45 Radiolooneel. 9.00 „Fantisia". 9.25 Toespraak. 9.35 Noviteiten-orkest m.m.v. Dubbel-Zeven. 10.00 Berichten ANP. 10.05 „Vaderdag", 10.30 Orgelspel. 10.45 C. Stejn's Accordeonorkest. 11.15 „Musica". 11-4512.00 Gramofoonmuziek.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2