Zwendelaars maken liet Noorderkwartier onveilig Vergadering van de Kamer van Koophandel Het verboden grondgebied Iburroughs GEÏLLUSTREERD VERVOLGVERHAAL i DOOR; iEDGAR RICE ALKMAAR door Dennis Wheatley Hoe men een corset aan gesmeerd krijgt, dat men niet noodig heeft Slachtoffers ia Julianadorp BINNEN 30 METER No. 20. De onheilspellende dans was af gelopen. Op een teken van Kerchak zweeg de dum-dum. De dieren dood den nu de gevangen aap en de grootste en sterkste onder hen vie len het eerst aan. Tarzan met zijn scherp mes gewapend, sneed .een groot stuk af, groter dan hij gedacht had te zullen krijgen. De oude Tu- blat loerde naar Tarzan met een blik van haat in zijn kleine ogen. Tarzan begreep de bedoeling van het grote beest en liep vlug weg, op de voet gevolgd door Tublat. Met een forse sprong greep Tarzan een laag hangende tak beet en klom naar bo ven, Tublat nog steeds achter hem aan. Hij klom naar de bovenste tak ken, waar zijn zware vijand hem niet kon volgen. Toen ging hij zitten, slingerde verwijten en beledigingen naar het woeste schuimbekkende dier, vijftig voet beneden hem, tot dat Tublat in razernij ontstak. Met een vreselijk geschreeuw schoot hij naar beneden en viel een groep jon gere dieren aan, die daar bijeen stonden. Tarzan zag dit alles vanuit zijn hoge schuilplaats onverstoorbaar aan. Als een pijl uit de boog schoot hy naar beneden en stormde op het razende dier af. Met een kreet van triomf danste Tublat heen en weer. Tarzan sprong echter onbevreesd op hem af en stak hem het mes in het hart. Als een blok rolde de reusach tige aap op de grond. Tarzan met zijn voet op de nek van de vijand, gooide zijn hoofd achterover, sloeg op de breede borst en stiet de trotse overwinningskreet der mensapen uit. (Nieuwe spelling.) Wanneer "de voorzitter de vergadering opent, zijn afwezig de heeren Schmalz, Leber, Coltof, Grunwald, Nobel, Ringers' Kramer, Kuiper en Bonnet .zoodat juist 10 van de 19 leden acte de présence geven. Alvorens1 tot de behandeling der agenda wordt overgegaan, herdenkt de voorzitter den overleden secretaris van de K. v. K. te Hoorn, dr. C. Drossaart va.n Dusseldorp, welke woorden door de vergadering staan de worden aangehoord. Hij deelt v( rtó mede, dat het be stuur der Kamer te Schagen heeft vergaderd met de besturen der middenstandsvereenigingen aldaar en memoreert de uitstekende wijze, waarop de Schager middenstand op de gehouden tentoonstelling naar voren is gekomen. Nadat de notulen zijtn gearresteerd, zegt de secretaris, dat het bestuur der ge meente Alkmaar geheel accoord gaat met het voorstel, dat. naar aanleiding der in de vorige vergadering gehouden besprekin gen door de Kamer werd gedaan, inzake de samenstelling en de werkkring van de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs. De heeren Holsmuller en Bos- scher zullen dus voortaan de Kamer in de betreffende Commissie van toezicht ver tegenwoordigen. Éen adres van de Vereeniging Oost grens-expediteurs om te trachten te be werkstelligen, dat de Omzetbelasting 1933 per 31 December 1937 wordt opgeheven, is aanleiding tot eenige gedachtenwisseling. In de betreffende datum moet echter een fout zijn ingeslopen, volgens de wet loopt de belasting tot 1 Januari 1939. Aangezien de tijd dus niet dringt, wordt besloten de aangelegenheid in de volgende vergadering opnieuw ter sprake te brengen. Ben adres van de K. v. K. te Tilburg, gericht aand en Min. van Economische Za ken inzake het vestigingsverbod voor het slagersbedrijf, inhoudend het verzoek ook tijdens den spertijd de aanvragen tot ves tigen te laten onderzoeken door de K. v. K. vindt weerklank in de vergadering, doch het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. Hetzelfde geschiedt met een tweetal adressen van de K.N.A.C., één betreffend de lasten op het motorwegverkeer en één inzake de verkeersveiligheid. Naar aanleiding van een adres van de K. v. K. te Amsterdam, dat in de vorige vergadering was aangehouden, stelt de voorzitter van de Uitverkoopcommissie voor, daaraan adhaesie te betuigen met dien verstande, dat art. 2 lid 2 der Wet komt te luiden; „2. Het is, behoudens het bepaalde in het vorig lid, verboden in het winkelbedrijf een verkoop op zoo danige wijze aan te kondigen, dat daardoor redelijkerwijze de indruk kan worden verkregen, dat men, ook zonder dat het woord „uitver koop" of „opruiming" is gebezigd, toch met een soortgelijke aanbie ding te doen heeft als met dezulke welke onder de benaming „uitver koop" dan wel „opruiming" plegen te worden aangekondigd." Aldus wordt besloten. Aan de orde zijn diverse adressen van K. v, K. met bezwaren tegen de huidige regeling van de heffingen voor de waren wet, eveneens aangehouden in de vorige vergadering. De zaak zal in de vereeniging van Ka mers worden behandeld. Een adres van den Nationalon Bond Land bouw en Maatschappij inzake een actie te gen de bestaande kalverteeltregeling wordt toegelicht door den heer Blauwboer. In '33 steeg de rundveestapel van 2.36G.OOO op 2.877.000 stuks. Vandaar de afslachtingen destijds. Niettegenstaande deze afslachtingen daalde de rundveestapel niet, zoodat er geen beperking van de melkproductie uit voortvloeide. Het adres wil nu op grond daarvan alle maatregelen verder maar la ten vallen. De heer Blauwboer raadt dit ech ter af, omdat de melkproductie er stellig sterk door zou stijgen, terwijl de bestaande regeling de vleeschpo- sitie belangrijk heeft verbeterd. Een vergroot.ing van de veestapel zou de vleeschprijzen weer doen dalen en dit zou een groot nadeel betceke- non voor den boerenstand. Hij meent in het uiterste geval slechts te moe ten adviseeren tot eenige verrui ming van de kalverleelt. Merkwaardigerwijze schenen sommige aanwezigen zooveel voor „vrijheid" te ge voelen, dat ze maar adhaesie wilden be tuigen aan het adres. Het adres wordt ter kennisgeving aange nomen. Feuilleton Vertaling Eva Raedt de Canter 24 Buiten was de duisternis van den langen Siberischen nacht reeds gevallen. Licht glin sterde door de smalle vensters van de huizen. De lichtschijn viel op de boomen en op de knappende, bevroren sneeuw. Het was koud, doch de prikkelende winterlucht werkte als wijn. De nacht was prachtig, de hemel was onbewolkt en met sterren bezaaid. Er waren weinig menschen op straat, en tot hun teleur stelling gelukte het niet een geschikt logement te vinden. Toen zij terugwandelden naar hun eerste hotel passeerde hun een prachtige slee en hield stil voor een klein, steenen gebouwtje dat een officieelen indruk maakte. De Reichleau rende vooruit en was in een oogwenk bij den koetsier, nog voor deze het gebouw binnentrad. De man, een groote kerel met hooge, Mongoolsche jukbeenderen, was juist bezig de teugels aan een houten paal te bevestigen. „Kan ik je troïka huren?" vroeg de hertog zonder eenige inleiding. De man keek verbaasd op. „Weineen, zei hij, „deze troïka is niet te huur. De hertog vertelde opnieuw het verhaal van zijn zieke vrouw en dat het absoluut noodzak- lijk was dat hij direct naar Sverdlovsk terug keerde. De groote man was niet in 't minst onder den indruk van het verhaal. Hij haalde zijn schouders op en ging het gebouw binnen. Het was een prachtige troïka, bespannen met drie goed gevoede paarden. De boog boven het middelste paard was kleurig geverfd en er hingen kleine belletjes aan. In de troïka lagen bonten reisdekens. De Reichleau had oogenblikkelijk een plan. „Spring erin," schreeuwde hij tegen Simon, terwijl hij hem een duw gaf, „hij kan binnen een minuut weer terug zijn." Onder het spreken maakte hij de teugels los en sprong op den bok, hij gaf de paarden een klap met de zweep en zij stoven de straat uit, terwijl de bellen van de slee luid rinkelden. De eigenaar kwam het gebouw uithollen, schreeuwde en zwaaide met zijn armen, doch niets vermocht hen tegen te houden, en spoe dig hadden zij de stad achter zich gelaten. Dit alles was zoo spoedig gebeurd dat Simon eerst toen zij door de besneeuwde vlakte reden, begon te begrijpen wat er gebeurd was. Hij boog zich voorover en schreeuwde in de Reichleau's oor: „Zeg, kun je den weg wel vinden Als antwoord wees de hertog met zijn zweep naar de sterren. Hoog boven hen, eenigszins links, zag Simon de Groote Beer, met de punt naar de poolster. Dat waren de eenige sterren die hij kende, maar het was genoeg. Hij was ervan overtuigd dat zij in de goede richting reden. De drie paarden liepen in stevig galop voor waarts, doch de Reichleau was te lang soldaat In verband met het bovenstaande staat een voorstel van den Nederl. Slagershond inzake de afschaffing van de crisisheffing op rund- cn kalfsvleesch en verlaging van de crisisheffing op gesmolten vet. Deze zaak wordt aangehouden. Het laatste adres is van de exporteurs van vleesch en vleeschproducten te Nijme gen, waarin tal van grieven zijn vervat. De heer Blauwboer deelt mede, dat onze be langrijkste afnemers Duitschland en Italië hun invoer hebben gecentraliseerd. Dit im pliceert voor Nederland de noodzakelijk heid om ook te centraliseeren. Hij adviseert dan ook het adres voor ken nisgeving aan te nemen. Na ampele discussies wordt besloten het adres te steunen met de stemmen van de heeren Blauwboer en En del tegen. De uitgegane stukken geven geen aanlei ding tot vragen, waarna de secretaris de atlentie van de middenstandsvereenigingen vestigt op een besluit van den minister om trent „vliegende winkels", waarbij geen toe stemming kan worden gegeven tot het hou den van verkoopingen van tapijten enz., in localileiten, waaraan vergunning is ver leend tot het schenken van alcoholhoudend: dranken. Bij de rondvraag vraagt de heer Kolster pogingen in het werk te stellen om te trach ten voor ansjovis het extra-contingent naar Duitschland weer ter beschikking Ie stel len. Dit is ingetrokken, omdat gedurende het vorig kwartaal niet voldoende zou zijn geëxporteerd. Een adres zal uitgaan. De voorzitter sluit hierop de vergadering. Wederom zijn verschillende be- woners van de dorpen in Hollands Noorderkwartier de dupev geworden van de praktijken, die enkele Am- sterdamsche „handelshuizen" er op nahouden, ondanks het feit, dat men zoo langzamerhand zou gaan mo gen aanemen, dat de voorlichting, zooals die door politie en pers ge geven wordt, voldoende is ge weest. Aan den anderen kant moet ech ter worden toegegeven, dat de wij ze waarop de vertegenwoordigers der firma's te werk gaan, buiten gewoon listig is en dat het niet te verwonderen valt, dat nog steeds huismoeders gevonden worden, die geen weerstand kunnen bieden aan, op het oog aanlokkelijke, aanbie dingen. Het betreft hier een corsetteuzwendel. die als volgt in scène gezet is. De dames die het „huis" vertegenwoor digen. gaan dagelijks op pad cn sedert de laatste weken strekt zich dat gebied uit boven Alkmaar. Dat men het platteland aan het bewerken is, zal wel zijn toe te schrijven aan het feit, dat de groote steden voldoende gewaarschuwd zijn en de dames aldaar zich niet meer zoo gauw laten bezwendelen. De dame meldt zich aan en komt, met een partij corsetten te voor schijn. 99 van de 100 maal zal de aangezochte huismoeder te kennen geven dat zij in liet, geheel geen corset noodig heeft. Of zij is reeds van een dergelijk apparaat voorzien óf het bedrag, dat als koopsom ge noemd wordt, is te hoog. Niet noodig Geen bezwaar! Men meene nu echter niet. dat dit ook maar in het minst een bezwaar is voor de dames-verkoopsters. Integendeel, dan be gint eerst goed de tactiek, waarvan, zooals reeds geschreven, enkelen het slachtoffer werden. Men pakt de boel weer in, gansrhe- li.jk niet ontstemd, en verzoekt de cliënte aileen maar het aanbod nog enkele dagen in beraad te houden. Nietwaar... je kunt nooit weten. Tenslotte is het mogelijk dat men na een nachtje er over tie 'hebben geslapen, op zijn zienswijze terugkeert. Do huismoeders weten evenwel wel beter, doch hebben er geen bezwaar tegen, als do even beleefde als vriendelijke dame verzoekt even een papiertje te onderteekenen. Dat papiertje is doodonschuldig. Is alleen maar ren bewijsje voor den chef van de firma, dat vertegenwoordigster die en die inder daad het adres in kwestie bezocht hoeft. Al- ieen maar voor controle, weet U! Het corset komt. En de dame gaat heen en de huis moeders zijn het geval al weer ver geweest om niet te Weten hoe men hun krach ten zoo voordeelig mogelijk gebruiken moest. Zoodra hij er zeker van was, dat er geen kans op onmiddellijke achtervolging bestond, hield hij de beesten wat in. Ieder uur hielden ze tien minuten stil en dekten dan zorgvuldig de paarden af, om afkoeling te voorkomen. Kilo meter na kilometer werd door hen in dien nacht afgelegd, de weg steeg en daalde hier en daar, maar hoofdzakelijk reden zij door glinsterende sneeuwvelden, steeds Oostelijker, naar het hart van Siberië. Tegen een uur in den morgen bereikten zij de Tavda-rivier. Er was geen brug, doch een primitieve houten pont. Zij wekten den veerman, doch hij weiger de hen op dit uur over te zetten. De Reichleau drong er niet op aan, ook trachtte hij niet den man om te koopen; de paarden hadden hun rust meer dan noodig, om de reis later op den morgen weer frisch te kunnen beginnen. Bij den veerman vonden zij onderdak voor hun paarden, zelf rolden zij zich in hun pelsen en gingen op den vloer van zijn huiskamer liggen. Ten spijt van de hardheid van hun legerstede sliepen zij spoedig in. De volgenden morgen stonden zij vroeg op en vertrokken zoo spoedig mogelijk. De paar den sterke beesten schenen zoo frisch als maar kon. Den geheelen langen dag reden zij door, nu en dan met een militaire regel maat rustend, doch zij verspilden geen minuut van hun tijd. Alleen 's middags nuttigden zij in alle haast een maaltijd in een boerderij die aan den kant van den weg lag. Er waren maar heel weinig van zulke boer derijen, zij lagen zeer ver van elkaar verwij derd gedurende de geheele lange reis zagen ZU slechts nu en dan een menschelijk wezen. Oneindige groote, verlaten sneeuwvlakten en geheimzinnige wouden. Het geheele land lag in den greep van den winter maar het was bijna onmogelijk zich dit landschap anders voor te stellen en de velden te zien met duizenden bloemen in den korten Siberischen zomer. Toen de zon als een gloeiende bol onderging, kwamen zij voor het eerst aan een boeren hofstede. later passeerden zij er nog een, zij beklommen een heuvel en daar zagen zij, in de toenemende duisternis, een stad voor zich. Zij wisten dat zij aan het einde van hun reis gekomen waren en dat deze stad Tobolsk moest zijn. HOOFDSTUK XI. Zij hielden aan den kant van den weg stil en beraadslaagden. De eerste vraag was wat zij moesten doen met de gestolen slee. Er was geen twijfel aan dat de eigenaar de politie in alle naburige plaatsen had gewaarschuwd. „Ik denk dat het 't beste zal zijn, dat wij de slee in dat kleine boschje eenvoudig laten staan," zei de hertog terwijl hg moeizaam en stijf van den bok klom. „Wij kunnen de paar den losmaken, zij zullen wel ergens een onder dak vinden." „Neen," protesteerde Simon, „als wrj hen hier of daar kunnen stallen, kunnen zij ons later te pas komen." „Zooals je wilt," stemde de hertog vermoeid toe. Hij was de zestig gepasseerd en de lange reis was een groote inspanning voor hem ge weest. „Maar wat ben je van plan?" „Een boerenhoeve," zei Simon. „Er zjjn er hier genoeg in de buurt." geten ook. Maar nu komt de aap uit de mouw. Want die vrouwen, wel ke zoo onvoorzichtig geweest waren hun handteekening op het onschul dige papiertje te zetten, krijgen na enkele dagen een lijvig pakket thuisgestuurd, waarin zich bevindt... een corset. Een en ander onder rem bours. Indien men brutaal is en het pak niet accepteert, begint de pret. Men krijgt per keerende poét een brief terug van de firma, waarin wordt opgemerkt dat men toch een „bestelorder" heeft ge teek end en dat men dus verplicht is het bestelde te aceepteeren. Blijft men, aldus het schrijven, in gebreke het goed te aanvaarden, zoo zal het geval in handen gegeven worden van het „Bureau voor Rechtszaken" te Amster dam. Als onderschrift wordt U tenslotte bij de brief nog bekendgemaakt, dat de kosten van het eventueel® proces ten laste van Uw por- temonnaie komen. Slachtoffers in Julianadorp. Naar ons van politie-zijde thans ter oore komt, zijn reeds zeer vele plattelandsvrou wen door deze truck in de val geloopen. Men accepteerde het, corset maar, omdat men in derdaad meende zich verbonden te hebben of omdat men van den rompslomp af wilde zijn, die het proces ongetwijfeld met zich zou brengen. Nog gisteren vernamen wij dat enkele personen in de omgeving van Julianadorp de dupe geworden zijn, o.a. mej. Vonk op genoemd dorp. Het is de hoogste tijd dat aan deze niet oirbare praktijken een einde ge maakt wordt. De politie doet in deze wat zij kan, doch vóór alles is noo dig, dat men ten plattelande opzijn hoede is. Opdat er voorgoed een einde aan deze ergerlijke zwendelarij kome! van ean brandende straat lantaarn of op 'n officieel parkeerterrein moet uw auto staan om binnen be bouwde kommen vrijge steld te zijn van den plicht om licht op te hebben „Denk je niet dat zij achterdochtig zullen worden? Zij zullen er zich ongetwijfeld over verwonderen, dat wij niet doorrijden en onze paarden in de stad stallen." „Maak een van de paarden kreupel," stelde Simon vlug voor. „Maak een paard kreupel? Wat zeg je nu?" De Reichleau was bgna even overstuur als Simon zes en dertig uur vroeger was, toen de hertog den spion doodde. „Zeg dat een van de paarden kreupel is," verbeterde Simon. „Dat is wat anders," zei de hertog. „Zij zul len hen zonder twijfel opnemen. Eén ding is zeker, wg kunnen de stad onmogelijk inrijden. Wg kunnen de troïka niet in de straat laten staan en voor een hotel te stoppen zou even risquant zijn als het politiebureau binnen te wandelen." Simon knikte overtuigd. „Wij kunnen heter naar een boerderij gaan. Als er iets bijzonders gebeurt en de politie ops op de hielen zit, zou den de menschen van de boerderij wel eens kunnen weigeren ons de paarden terug te geven. Maar als wij doen wat jij voorstelt, zul len wij ze evenmin ooit terugzien." De Reichleau richtte zich met inspanning van al zijn krachten op en klom weer op den bok. „Och, wat zou ik er niet voor geven weer eens in de Hispano te rijden," zei hij glim lachend, „op weg naar Curzonstreet, in avond- kleeding naar een diner. Moge Gods vloek rus ten op de Sovjets en al hun werk." Simon glimlachte. „Wat zou Ferraro zeggen als hij mij op dit oogenblik zag bij Berkeley?" (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7