Agenda ZOMER EN WINTER fe pre&ihbeurten De Marine- concerten MAGGIsjus De Grunau-baby gearriveerd! 10 ct. uper-kwauteit! VEEL GELD Wintertijd-Bollentijd Heerlijke jus bij gehakt WITTE KRUIS POEDERS ROOKT U REEDS „M mEESTERPROEF"? Fa. WORM HOUDT, SPOORSTRAAT 12 380 De Zendingsarbeid onder de Toradja's N.V. ZEEBAD HUISDUINEN BB JUWELIER BEEM5TERB0ER' Dorcas Casino opent met The RamblerS Belangstelling gevraagd. Het is in den loop der jaren zoo min of meer gewoonte geworden, dat half of eind September in deze kolommen een aanbeveling verschijnt, om voor de ko mende concerten van het symphonie- orkest der Koninklijke Marine-kapel be langstelling op te wekken. Ook deze maal wordt hierop geen uit zondering gemaakt, zij het dat het ver zoek thans van nóg dringender aard is dan voorheen. Het is gebleken (en hoe betreuren wij het!) dat de animo van de plaatselijke bur gerij toch niet dusdanig was, dat men gedu rende het seizoen 1936/'37 volle Casino-zalen heeft mogen boeken. Integendeel, meer dan eens bleek dat het aantal leege stoelen, dat van de bezette overtrof en men zal begrij pen. dat het op deze wijze niet langer gaan kan. Het is jammerhéél jammer en indien men over eenigen tijd zal vernemen dat deze uitvoeringen stopgezet moeten worden, eerst dén zal men beseffen, wat er gemist wordt. Het zal evenwel dén te laat zijn. Over enkele weken wordt het eerste con cert wederom gegeven en wij vertrouwen, dat ook déze opmerkingen ertoe zullen bijdragen, dat onze Staf-muzikanten voor een vol huis spelen. In ieder geval: voor een Casino-zaal, die normaal gevuld is. Het lijkt ons overbodig een lans te bre ken voor de artistieke kwaliteiten dezer con certen. Daarvoor heeft het korps een te goe den naam en is het enthousiasme van de „oude garde" té groot. En overigens zij ge wezen op de groote mate van waardeering. die het ensemble in andere stede des lands mocht en mag ondervinden. Indien deze concerten voor onze stad verloren mochten gaan, kan dat be schouwd worden als een cultureel verlies met alle geestelijke schade van dien. Een schade, die men niet te gering achtte. Reeds een paar jaren is het de gewoonte in enkele scholen van onze stad in het winter halfjaar aan de leerlingen bloembollen te verstrekken. De best-gekweekte exemplaren worden aan het eind van het seizoen in een kleine tentoonstelling bijeengebracht. Teneinde aan dit mooie werk meer bekendheid te geven, was Donderdagavond in het leslokaal van het Natuurhistorisch Museum, dat een ware ge daanteverwisseling heeft ondergaan en welk eene! een vergadering bijeengeroepen door de Vereeniging voor Schoolwerktulnen. Vele hoofden en onderwijzers, benevens leden van oudercommissies hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven, slechts 4 der aangeschreven onderwijsinrichtingen bleken niet vertegen woordigd. Met instemming van vele aan wezigen, besloot de vergadering in alle scholen gelegenheid te geven aan de leerlingen mede te werken. De te kweeken bollen worden centraal geleverd tegen kostprijs door de samenroepende vereeniging. Het ls gelukkig mogelijk een gedeelte kosteloos af te staan aan de kinderen van die ouders, die b.v. door werkloosheid niet in staat zijn den kostenden prijs te betalen. De Museumdirectie stelt dan in het voorjaar haar zalen open voor het houden van een expositie van een keurcollec- tie der mooiste lenteboden. Verscheidene prijzen zullen de moeite der deelnemers en deelneemstertjes beloonen. Een circulaire met nadere bijzonderheden zal aan de scholen dezer dagen worden toegezonden. Moge de prijs voor vele ouders geen bezwaar zijn, dan kunnen we straks de schoonheid bewónderen en genieten door bollen, die Holland bekend heid in de geheele wereld helpen geven. Het Bestuur wan het Museum stelt zich voor in de eerstkomende maanden een les in het ver jongde leslokaal te wijden aan den bol, zijn bouw en verzorging. Zoo zullen de samen werking van onderwijskrachten en irruseum- beheerders met het initiatief der Schoolwerk- tuinvereeniging natuurliefde en schoonheid in menig huisgezin met den groei der bollen aankweeken. Daar hebt U zeker ook wel eens moeite mee. Maar maakt U dan jus van een MAGGIS Jus- tablet - dat is nu juist wat U hebben moet: een smakelijke, bruine jus, die niet alleen goed past bij ge hakt, maar ook het genot van de overige gerechten op bijzondere wijze verhoogt. MAGGls Jus is een uitkomst! Let op de geel-rode etiketten en de fabrieksmerken: de raam MAGGI en de Kruisster IN ELK GEZIN EEN DOOSJE en u hebt de apotheek in huis! Verlcrijgbaar ook In cachet- en /jf tabletvorm Tegen hoofdpijn, griep, tandpijn, rheumatielc en menstruatiepijnen. Voor Nedorfond: Dutlm Bij Apotheken en Drogfrten. Belangryke aanwinst voor de Hel- sche Zwecfvliegclub. Eindelijk dan is de Grunau-baby gekomen. Weken geleden was haar komst reeds aange kondigd, doch uitgesteld in verband met den ongunstigen wind. Thans is gebleken, dat het ongunstige weer niet de oorzaak van de ver traging is geweest, maar gebrek aan een be wijs van luchtvaardigheid. Maandag werd echter op de Deventer Vlieg- tuigenfabriek, waar de Grunau-baby ver vaardigd werd, het certificaat van lucht vaardigheid afgegeven en nu stond niets den overtocht naar Den Helder meer in den weg. Gistermorgen bij twaalven kreeg men op „De Kooy" een telefoontje van het vliegveld Teuge in Twenthe, dat de Grunau-baby voor de Heldersche Zweef- vliegclub zich onderweg naar Den Helder bevond. Nog geen half uur later ver scheen een blauw gekleurd sportvlieg- tuig aan den horizon met daarachter een kleinere, grijze, slanke vogel: de lang verwachte baby. Heel het vliegkamp toonde belangstel ling. Zooals afgesproken was maakten de beide vliegtuigen eerst nog een vlucht .boven de stad. De eerste indrukken. Op 1200 meter boven Den Helder werd de verbinding tusschen het motorvlieg tuig, dat bestuurd werd door den heer V. d. Graft, en het zweefvliegtuig ver broken. Op eigen kracht vloog dit laatste thans naar het vliegveld. Dit werd een eerste demonstratie, welke bij de insiders in het vliegwezen insloeg als een klok. Volkomen rustig en heerlijk „vast" lag de Grunau-baby in de lucht. Nu eens ver minderde de vlieger de vaart ervan tot bjjna 0 en dan stond het slanke ding als het ware in de lucht, dan weer „prikte" het om weer op snelheid te komen. Groote cirkels beschrijvend kwam het toestelletje daarop naar beneden en voerde een vlotte landing uit. De Grunau-baby was behou den gearriveerd. Even later stond het in een hangar, vlak bij de oude Zöglin, en het verschil was frap pant. Het is eigenlijk geen vergelijking, want de Grunau slaat én wat uiterlijk en wat de mogelijkheden betreft de Zöglin met stukken. Hier zijn enkele cijfers. De grootste breedte van het toestelletje over de vleugels gemeten is 13.50 meter, de lengte is 6 meter en de totale hoogte 1.50 meter. Leeg heeft het een gewicht van niet meer dan 125 kilo. Aan nuttige last kan het neenemen 90 kilo, terwijl maximum toelaatbaar is een gewicht van 215 kilo. Het vliegtuig heeft een snelheids meter aan boord, waarmede de snelheid door middel van winddruk gemeten wordt. Vol gens dezen meter is de maximum-snelheid 70 K.M. per uur. Des voorzitters proefvlucht. 4 uur. Het is „vast werken" op „De Kooij". Het zijn er echter maar weinigen, die huis waarts gaan. Men weet, dat het nieuwe zweefvliegtuig een proefvlucht zal maxen en dus blijft rien. Reeds is de grijze vogel naar het einde van het vliegveld gesleept. De inzit tende is de h*er F. ter Horst, de voorzitter van de Heldersche Zweefvlieg Club Hij zal de eerste H.Z.C.-er zijn, die het toestel in de lucht zal beproeven. De „Moth", die het toe stel gesleept heeft, heeft weer de 250 meter lange kabel achter zich en het zweefvliegtuig wordt vastgemaakt. Nog eenige laatste instructies; dan neemt de Moth zijn aanloop, die vry .ang is. Gewillig volgt de Grunau-baby. Daar verheft zij zich én eenige seconden eer der dan het motorvliegtuig heeft zjj zich in de lucht verheven. Aandachtig slaat men het schouwspel gg.de. Eerst werd een groote cirkel boven het veld beschreven, daarna zette het tweetal koers naar de stad. Het was een schitterend gezicht de grijze vogel, die aan een amphibie deed denken, te zien zweven. Fraai teekenden zich zijn sierlijke lijnen tegen de lucht af. Na het „bezoek" aan de stad werd naar het veld teruggekeerd. Het toestel had thans een hoogte van 1000 tot 1200 meter. Toen werd de kabel losgegooid en smaakte de heer Ter Horst het genoegen zijn zweefvlucht alleen te vervolgen. Deze verliep vlot en stijlvol. Groote cirkels beschrijvend kwam de baby nader, minutenlang duurde de vlucht, die met de grootste belangstelling van den grond af gevolgd werd. Nog één bocht, een laatste glijvlucht... en het toestel stond weer behou den op den grond. De Grunau-baby was in orde bevonden en in het bezit van de H.Z.C. over gegaan. We mogen Ter Horst, Trap c.s. wel har telijk feliciteeren met hun belangrijke aan winst. En nu opgepast voor... brokken! een tweetal aanrijdingen. Gisterenavond had een aanrijding plaats op den hoek SpoorstraatKeizerstraat. Een motorrijder, die uit de Prins Hendriklaan kwam en naar de Keizerstraat wilde, reed te gen een wielrijder aan, die uit de Spoorstraat kwam en in de richting van het station reed. De fout lag hier bij den wielrijder, die het motorrijwiel te laat opmerkte. Gelukkig kwa men geen persoonlijke ongelukken voor en werd alleen, motorrijwiel en fiets licht be schadigd. Iet" heel goeds en smakelijk verpakt (vanaf 4 CENT) Alleen bij de Het kerkje van de Chr. Gereformeerde Kerk aan de Steengracht was goed bezet Donderda,g- avond, toen daar Ds. M. Geleynse, missionair- predikant dier kerk en Goeroe Gustaaf kwamen spreken over den zendingsarbeid in de binnen landen van Celebes. Er bestond dus wel belangstelling voor dit werk en zooals in den loop van den avond zou blijken, niet zonder reden. Nadat de aanwezigen Psalm 68 5 gezongen hadden en Jesaja 49 1 tot en met 12 gelezen waren, opende de heer Rebel de samenkomst met gebed. Daarna leidde hij den spreker met een enkel woord in. Ds. Geleynse heeft een periode van 6 jaren, te zamen met zijn echtgenoote, zendingsarbeid verricht onder de Toradjas, de volksstam welke gevestigd is in het Midden van Celebes. Thans vertoeven zij met verlof in Holland en bevin den zich daarbij in gezelschap van een jongen Toradja, Goeroe Gustaaf geheeten. Hier en daar houdt Ds. Geleynse lezingen over zijn werk, waaraan de jonge Gustaaf, die volgens den predikant, de zoon van een oud heidensch Toradja-priester is, daadwerkelijke medewer king verleent. Ds. Geleynse en zijn vrouw hadden hun zen dingstehuis in Minakeh, een gehucht midden in het binnenland van Celebes. Rondom hen slechts heidenen, ruwe, uiterlijk onverzorgde menschen, die nauwelijks dien naam verdien den. Dat wés zoo, want _/S. Geleynse vertelde hoe hij en zijn vrouw langzamerhand een Chris tengemeente rond zich bouwden. Dat ging wel iswaar met harden, zeer harden arbeid ge paard, maar het lukte toch en zij hadden het genoegen te zien, hoe hun werk zich steeds verder verbreidde. Eensdeels vindt de zendeling werk in en nabij het gebouw, anderdeels in de tournées. Deze laatsten vooral, welke hem lei den over nauwe bergpassen en smalle rotswan den, door moerassen en rivieren en die soms maanden lang duren, stellen zware eischen aan den mensch. Men moet van de moeilijkheden, hoe onopgesmukt ook verhaald, hooren om te begrijpen, welke een ontzaglijk zware arbeid daar verricht wordt. Men doet het echter met volle liefde, waarbij de gestage vorderingen, die gemaakt worden de eenige maar dankbare be looning vormen. Moeilijker nog dan de zende ling heeft het diens vrouw, die zich dagelijks met de genezing der zieken en met de vorming der vrouwen belast. Denk eens in, hoe 't die vrouw - terecht een geloofsheldin genoemd te moede is, als haar man maanden lang in het binnenland verwijlt, terwijl zij achtergebleven is, ver van het moederland, en zonder iemand van haar eigen landaard om-haar heen. Typische staaltjes heeft Ds. Geleynse, die straks zijn zendingsarbeid weer zal aanvatten, verhaald van zegen, die hij mocht zien. Het zou te veel ruimte zijn ze hier te noemen. Laten we daarom volstaan met mede te deelen, dat in Celebes reeds 60 Christelijke gemeenten bestaan. Zooals gezegd, verleent ook Goero Gustaaf medewerking. Hij stond daar op den kansel in de kleedij van zijn land en hij legde daar met de hand op den bijbel op ontroerende wijze ge tuigenis af van zijn liefde tot God. Velen van de Toradja's gelooven eveneens in God en zij voelen zich daar blij om: het is alsof zij geko men zijn uit de duisternis in het licht, zoo zeide hij in het Hollandsch. Aan het slot van de bijeenkomst heeft Ds. Geleynse verschillende kleedingstukken der Toradja's laten zien, alsmede een model van hun typische woning. Dat vormde het slot van een interessanten avond, die door denzelfden predikant met dankgebed gesloten werd. Uoetbal ii.r.c.de spartaan. Het elftal, waarmede H.R.C. morgenmiddag half drie op het terrein Tuindorp tegen De Spartaan zal aantreden, is precies hetzelfde als dat, wat j.1. Zondag in Zaandam zoo'n keurige zege bewerkstelligde. Op de links backplaats dus weer Buitenhuis, die zich een vaste plaats in het elftal heeft gespeeld. Scheidsrechter is de heer Th. M. Huizinga. zaandijk 1—helder 1. Ook Helder gaat de nieuwe maand in met dezelfde spelers, die de eerste 2 overwinnin gen voor hun ciub bevochten Begonnen wordt weer in de opstelling met Godschalk die in de bruidsdagen is op de rechtsbuitenplaats en Bijl linksbinnen. Mocht deze combinatie niet vlotten, dan zal men ongetwijfeld de voor linie in deze samenstelling doen spelen (v.r.n.1.)Byl-Kiesewetter-Beckhoven-Wieren- Scheidsrechter is de heer G. W. H. de Korte. k.f.C. 2h.r.C. 2. H.R.C. 2 komt morgen als volgt uit: Looi (ex-Held. Boys) Siersma Van Pelt Kok Selderbeek v. d. Berg Heijblok Roomeijer De Vries Hoogendijk v. Es Een sterke combinatie! k.f.C. 3h.r.C. 3. Ook Racing's derde komt met een flinke combinatie in het veld: Bongers Knol Hes Stins Van Dok v. d. Dungen VL-er Hartman Kuilman Koster Vinke helder 2w.f.C. S. Voor dezen wedstrijd heeft Helder 2 een sterkere combinatie dan in de beide voor gaande wedstrijden. Men oordeele: Muller Minneboo v. d. Berg Steenbergen P. Trap P. Smit Siersma v. d. Meulen Burger De Vries Nypels Zaterdag, 2 October. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „My man Godfrey" en „Ik zal je temmen". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Corsicaansche liefde" met Tino Rossi en „De man die wonderen kan doen". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De Eeuwige strijd" en „In de gevaarlijke Zóne". Bazar „Het Hoogeland", Chr. Milit. Tehuis, Kanaalweg 106. Musis Sacrum, 8 u. Openbare Feestavond Wandelsportvereeniging „Volharding". Kegelhuis, The Maximilim Band. Casino, 8,30 uur: The Ramblers. Zondag, 8 October. Bioscopen als Zaterdag. Casino, 36 en van 8.15 uur af: „The Ram blers". Kegelhuis, „The Maximiliaan Band". R.K. Volksbond, 8 uur: R.K. Gemengde Too- neelvereeniging. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder Temperatuur zeewater Temperatuur lucht Hoogste temp. lucht gisterei Laagste temp. lucht gisteren Hoogwater (heden) Laagwater (heden) Hoogwater (Zondag) Laagwater (Zondag) Licht op (heden) 7610 15.0 10.5 16.3 10.5 6.25 19.15 0.00 6.15 18.55 0.00 12.50 19.07 OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG- EN LAAG WATER. Wintertijd Zon Oct. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 3 6.05 17.32 6.15 18.55 0-00 12.50 M 4 6.06 17.30 6.55 19.25 0.50 13.25 D 5 6.08 17.28 7.25 19.55 1.25 14.00 W 6 6.10 17.26 7.55 20.25 2.05 14.30 D 7 6.12 17.23 8 25 20.50 2.35 15.00 V 8 6.14 17.20 8.55 21.20 3.05 15.20 Z 9 6.16 17.18 9.30 21.48 3.35 15.45 APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van H. J. Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 4 October tot 11 October wordt avond- en Zondagsdienst waargeno men door de firma Smeet»—Snel, West straat. V vergaderingen congressen O gezamenlijke lunches of diners clubavonden O dansavonden recepties partijen R bruiloften familiebijeenkomsten de EETZAAL-CONVERSATIEZAAL of het BADPAVILJOEN van d HOTEL-PENSION 3J LOGEERKAMERS prima consumptie gerenommeerde keuken vlotte bediening 0 zeer billijke tarieven centrale verwarming 9 GÉÉN ZAALHUUR Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den gérant, telefoon 263 Huisduinen BLAUW BAND VOL AROMA WU BAND EXTRA LICHT Het is rijpe Ster Tabak Den Helder Zondag 3 October 1937 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: Innerlijke bevrijding VVcsterkerk, (Helden der Zeeplein). Geen dienst. Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 8.30 uur, Ds. P. Veenhuizen, van Soerabaia, met verlof hier te lande, 's Morgens 10.30 uur, Ds. P. Veenhuizen. 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur, Ds. P. Veenhuizen. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Donderdagavond 7.30: Ds. C. Kramp, van Enkhuizen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur de Heer J. Rebel Herst. 'Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiners Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds half zes, Cand, J. B. Oskamp. Collecte voor instandhouding der predikantsplaats. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmid. 4 u.,straatprediking Molenplein 's Avonds 8 uur, samenkomst Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. huisduinen Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. GEVEN WIJ VOOR Op Dinsdag 5 October, 's avonds om half acht, zal er wederom een aanvang worden gemaakt met de wekelijksche bijeenkomst®11 van Dorcas. Door omstandigheden kunnen de bijeen komsten niet in het U.S.O.-gebouw gehouden worden, doch zullen zij plaats hebben in de bovenzaal van het gebouw van de Christel. Jongelingsvereen., Spoorstraat No. 7. Men zie de advertentie. elto I—K.Z. n. Zondag ontvangt Elto I de sterke Zaansche club K.Z. II. Als onze stadgenooten een ge lijk spel weten te behalen, zullen we al meer dan tevreden zijn. De match vangt aan om uur op het terrein aan de Javastraat, Ter opening van het dansseizoen brengt casino het allerbeste op dit gebied. Niemand .er_dan Theo Uden Masman met zijn ge vierd Radioorkest „The Ramblers", zullen. e uitgebreide bezetting, het winterseizoen heden avond inzetten met een buitengewone PP^gB-soirée en morgen (Zondag) zoowel ïdags als 's avonds hun beroemde show en dansnummers ten gehoore brengen. diverse diefstallen. aJ?l"«bewoner varl de Erasmusstraat deed n„t van vermissing van een ketel en ee Petoroleumvergasser, die op zijn erf stonden- e£n b,ew°ner van de Begoniastraat en vreemd hliastraat werd een rijwiel ont-

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6