Amsrikaansclie luchtmonsters in aanbouw Mussolini en het Vaticaan Dc vaste lasten van den tuinbouw Begrafenis der „Specht"-slachtoffers Duitsch koloniaal offensief Postvluchten op Indië Nieuwste theorie over de Jippenstiff-moord Een grillig Katholicisme bestaat niet Jaloersch autobewaker trok het mes Overval uit minnenijd De laatste 5 pCt» vleeschheffing verdwijnt „Amerika moet Italië beter begrijpen'' Slechts één leider „de Paus" Eischen kunnen niet meer terug getrokken worden. Blijkbaar op instructie van hoo- gerhand is de Duitsche pers in het koloniale vraagstuk tot een offen sief overgegaan, dat beschouwd kan worden als het begin van een krach tige propagandacampagne voor te ruggave aan Duitschland van de koloniale gebieden, die het bij het verdrag van Versailles werd ontno men. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" deelt mede, dat het in de eerste plaats de bedoe ling der Duitsche regeering is, de Duitsche en de internationale openbare meening ver trouwd te maken met het denkbeeld, dat de Duitsche koloniale eischen er nu eenmaal zijn en niet meer teruggetrokken kunnen worden. De bladen herinneren aan de redevoerin gen van den laatsten tijd en nemen de argu menten over, die nu al jaren ingebracht worden tegen wat zij den „diefstal" der Duitsche koloniën noemen. Zij verklaren eenstemmig, dat de teruggave dezer koloniën niet slechts een noodzakelijkheid is, doch te vens een kwestie van nationale eer. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft o.a. nog, dat koloniale activiteit van Duitschland voorwaarde is voor ge leidelijke vermindering van de de- viezencontrole en liet blad bestrijdt het argument, dat men Duitschland door teruggave zijner koloniën geen strategische mogelijklieden mag ver schaffen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" stelt nog vast, dat Engeland, en vooral Zuid- Afrika zich dank zij het feit, dat de Entente tijdens den wereldoorlog de Congo-acte ge schonden heeft, en ook in Afrika den si rij d van blanken tegen blanken en van kleurlin gen tegen blanken niet vermeden heeft, ge plaatst ziet tegenover een gistende wereld van kleurlingen. Duitsche koloniën in Afri ka, aldus het blad, zouden voor de blanke natie slechts een verlichting, nimmer echter een verzwaring vormen. DEELNEMERS AAN SCHOOL FEESTJE MET ROODE CIRKELS GEBRANDMERKT. In aansluiting op onze berichten van giste- -reon over den N-Yorkschen „lippenstift"- moordenaar, wordt gemeld: De nasporingen naar de „Boode Cirker'-moord op de ver loofde studenten Fr. Hajek en I.ewis Weiss namen een verrassende wending, toon bleek, dat in het Astoria-hotel te New-York op den avond van de misdaad een school feestje werd gehouden, waarvan de deelne mers een rood cirkeltje op de pols droegen. Bleeke, zenuwachtige meisjes en jongens werden door de New-Yorksclie politie ver hoord. Een hunner vertelde, dat een vriend van Frances haar gevraagd had mee naar de danspartij te gaan, maar zij weigerde, omdat zij een afspraak had om met Lewis te gaan rolschaatsen. Gestempelde polsen. Op de vraag, waar het roode cirkeltje op de polsen voor diende, werd geant woord, dat dit op de polsen der deelnemers werd gestempeld om le voorkomen, dat onbevoegden zonder betaling binnen zou den dringen. De politie vraagt zich nu af, of wellicht een jaloersche schoolvriend Frances en Hajek vermoordde en als een duivelsch symbool het roode cirkeltje op hun voor hoofden teekende. Toch houdt de politie rekening met de mogelijkheid, dat de krankzinnige „3 X" de moordenaar is, waarover wij reeds gis teren uitvoerig berichtten. Detectives gaan thans in groepjes van twee naar afgelegen plaatsen, een van hem vermomd als vrouw, in de hoop den onverlaat op heet er- daad te betrappen. Experts vergelijken de kogels' van de 3 X-moorden van 1930 met die welke in de lichamen van Frances en Lewis werden gevonden. Vliegbooten van 37 ton voor Oceaanvluchten. Zooals bekend, hebben de Pan American Airways zes vliegbooten bij Boeing besteld, bestemd voor transatlantische diensten. De vlieg booten naderen haar voltooiing en nadere gegevens omtrent de Boeing 314, zooals het nieuwe type heet, worden thans bekend gemaakt. De vliegbooten krijgen vier motoren, nml. de nieuwste Wright Cyclone, welke elk 1500 P.K. ontwikkelen. Het gewicht van een dergelijke vliegboot bedraagt ongeveer 37 ton, de groot ste lengte 32 meter, de vleugelspan ning 43 meter en de hoogte 8 meter Het spreekt vanzelf dat de ingenieurs van Boeing aan deze nieuwe Clippers uit stekende aërodynamische vormen hebben gegeven. Yleugoldrijvers ontbreken bij de nieuwe Boeing evenals bij de Glenn Mar tin. Clip per-vliegboo ten en de Dor nier- Wal- vliegbooten. De Boeing bezit daarentegen korte zeedrijvers, welke even voor het mid den van den romp ter weerszijden zijn bevestigd. Dit systeem heeft men toege past, omdat daardoor het varen voor den straat en het opstijgen zelf worden verge niakkelijkt en de goede stroomlijn wordt be vorderd. Zij-en hoogteroer, benevens de aile rons zijn van hulpvlakken voorzien. Wat de vervoerscapaciteit betreft het volgende: De Boeing 314 kan voor dagvluchten 72 passagiers vervoeren en heeft een beman ning van acht personen. Voor nachtvluchten is er aan boord plaats voor 40 passagiers. Aan vracht of poet kan 2*4 ton worden ver voerd. De kruissnelheid bedraagt 320 K.M. per uur bij een actieradius van 8000 K.M. Aan bedrijfstoffen kan een gewioht van 15 ton worden geladen, welke geborgen wordt in vleugeltanks en de korte zeedrijvers. De vliegboot heeft twee verdiepingen, de boven ste is bestemd voor de bemanning en de la ding. De benedenverdieping voor de passa giers. De vleugels zijn aan de rompzijde zoo dik dat de vier motoren eventueel door een monteur gedurende de vlucht in den vleugel kunnen worden geïnspecteerd. De „brug" d.w.z. de bestuurderscabine, biedt plaats aan vijf vliegers. Tusschen de vleugels be vindt zich de laadruimte in den romp, daar naast zijn de verblijven voor de bemanning ingericht. Ook in de boeg is laadruimte aan wezig. Beide verdiepingen van de vliegboot zijn door een wenteltrap verbonden. De ruimte voor de passagiers bevat een eetzaal in het midden; aan den voorkant ligt de keuken. Tenslotte zijn kleedkamers en toiletten voor mannen en vrouwen afzonderlijk aan boord. Jeugd wil vrede. Vittorio Mussolini, die de filmindustrie in Hollywood bestudeert, heeft, naar gemeld wordt in het eenige interview, dat hij in West-Amerika heeft toegestaan, gezegd, dat hij er bij de Amerikanen van zijn generatie voor gepleit had de Italiaansche doeleinden te begrijpen. Gij denkt, dat wij graag oorlog willen, aldus zou hij gezegd hebben. Dat is niet zoo. Mijn land wenscht een sterken vrede. Wij gelooven, dat een sterke vrede de eeni.g duurzame is. Wij, leden van Italiö's jeugd willen graag de vriendschap van Amerika. Wij willen dat gij ons boter be- gi'ijpt. Mussolini grootvader. Vittorio weigerde commentaar te leveren op het bericht, volgens hetwelk zijn broer Bruno naar Spanje zou zijn gevlogen. Wel herinnert hij er aan, dat hij zelf in Abes- sinië vliegdienst bad gedaan. Voor hij per vliegtuig naar Chicago vertrok, op weg naar huis, deelde hij nog mode, dat zijn vrouw over vier maanden een baby verwacht. IR. DIJT GEEFT EEN OPLOSSING VAN DIT VRAAGSTUK. DRUK BEZOCHTE VERGADE RING VAN DEN NED. TUIN- DERSBOND. In de groote zaal van den Dierentuin te 's-Graven||age, is gistermiddag een zeer druk bezochte openbare vergadering gehouden van den Nederlandschen Tuindersbond, onder voorzitterschap van den heer W. J. van Kam pen. Deze schetste in zijn openingswoord den toestand in den Nederlandschen tuinbouw. De moeilijkheden duren nu reeds meer dan zes jaren, aldus spr., en er is thans nog slechts een buitenge wone geringe verruiming van den ex port gekomen. De onverwacht scherpe aanval van Mus solini op een zeker „grillig" katholicisme heeft zooals begrijpelijk, groote belangstel ling getrokken, daar velen hierin zien een koersverandering van het Italiaansche fas cisme in de richting van de anti-katholie ke politiek van HitierDuitschland. De fascistische pers geeft weinig commen taar. De Romeinsche „Piccolo" merkt op dat Mussolini ongetwijfeld zekere Fransche en Belgische katholieken op 't oog moet heb ben gehad. De Turijnsche „Stampa"' is uitvoeriger en schrijft dat verschillende buitenlandsche katholieke kringen, die de democratie aam hangen het fascisme als een onverzoenlijken tegenstander van de leer der Kerk afschil deren en dat zij zich uit afkeer tegen het fascisme met linksche partijen vereenigen en zelfs ook met het communisme. Deze tendenz is vooral in Frankrijk merkbaar en wordt daar in de hand ge werkt door 't feit, dat de F'ransche natio nalistische tendenzen, die met het fascisme zekere overeenkomst hebben, bijna geheel, of minstens groot endeels, identiek zijn met de opvattingen van de „Action Framjaise," die de H. Stoel weliswaar veroordeeld heeft maar om heel andere motieven. De H. Stoel veroordeelde de „Action Frariraise" speciaal om het atheïsme en de openlijke opstandigheid van de leiders dier beweging tegen de kerkelijke autoritei ten, aldus het blad. Afwachtende houding in kerke lijke kringen. Terwijl deze commentaren der Italiaansche pers zich tot deze interpretaties beperken, is het te Rome opgevallen, dat noch de „Osservatore Romano", noch de Katholieke „Avvenire d'Italia" hun lezers van het ver schijnen van het artikel van Mussolini in kennis gesteld hebben. Men leidt daaruit af, dat men in kerke lijke kringen af wil wachten, wat de duce eigenlijk met „zeker weifelend katholicis me" bedoeld kan hel ben. ti In dit feit bijvoorbeeld, dat de „Stampa haar boven weergegeven artikel plaatst on der het opschrift: „Zekere weifelende „Ka tholieken", wat heel wat zwakker is dan „een zeker weifelend katholicismewaar tegen Mussolini zich richtte, meent men een aanwijzing te mogen zien, dat de pers de even raadselachtige als krachtige uitla tingen van den duce met wat balsem wil overgieten. De krantencommentaren van gisteren hebben intusschen de hoop doen herleven, dat de duce geen aanval beoogd op de Kerk, of Haar -mlitiek, waarvoor men gis teren vreesde. Desondanks blijft men het een raadsel vinden, wat hij gemeend kan hebben met zijn gezegde: „een zeker weifelend katho licisme, waarmee wij vandaag of morgen af zullen rekenen." De commentaren van vandaag geven daar over voorshands nog geen uitsluitsel. Er is maar één Katholicisme! Ook de Britsche pers heeft ziah met <le uitlating van den Duce beziggehouden. De invloedrijke Maneh Guardian zegt, dat een „grillig" katholicisme in de door den Duce bedoelde zin niet bestaat. De eenhoofdige leiding, welke bij den Paus berust, verzet zich tegen versnipperng. Als Mussolini zich dan ook tegen bepaalde Katholieken zou keeren, in welk land dan ook, treft hij het Vaticaan. De aanbidding van de staat! De Daily Express meent de aanval te moeten zoeken in de behoefte van Musso lini om de Staat als het allerhoogste te doen vereeren. Hyper-nationalisme komt immers in strijd met humanisme, met zui vere mensohelijkheid. Er bestaan ook in Italië wel degelijk spanningen tusschen re geering en kerk. Of die zoo sterk worden, dat het Vaticaan een waarschuwing moest worden toegediend, is, zegt het blad, niet onmogelijk. Nauwe toenadering tusschen Hitier en Mussolini. De N. R. Crt., zegt dat men nog altijd niet weet, wat te Berlijn besproken is, doch in Mussolini's artikel en met name in zijn aan val op zekere katholieken zou men geneigd zijn het bewijs te zien, dat de verklaringen van een nauwe toenadering tusschen de beide Europeesche dictators juist zijn. Wij hebben, zegt het blad, er al meer op ge wezen, dat tegenstrijdige belangen van Duitschland en Italië in Centraal-Europa dit samengaan tot iets onnatuurlijks maken, 'n soort van noodmaatregel, omdat men bang is of inziet, dat men anders de tegengestelde stroomingen niet zal kunnen overwinnen. Toch was er, met name in Duitschland, doch ook in andere landen, reeds lang be hoefte aan tuinbouwproducten. Dat deson danks niet aan Duitschland wordt verkocht komt door den afgetakelden goederenruil en door de clearingmaatregelen. Zonder twijfel gaat de tuinbouw, zoodra die moeilijkheden uit den weg zullen zijn geruimd, weder een goede toekomst tegemoet. De clearing met Duitschland moet aanzien lijk worden verruimd. Spr. hoopt, dat de regeering zich boven de partijen zal weten te stellen en dat zij den Nederlandschen tuinbouw weder tot export van zijn kostelijke producten in de gelegen heid zal stellen. De vaste lasten in den tuinbouw. Dr. Ir. M. D. Dijt uit Haarlem sprak ver volgens over „De vaste lasten in den tuin bouw". In zake den invloed der vaste lasten op de bedrijfsuitkomsten in de groententeelt en fruitteelt onder glas, uitgebracht, doch he laas nog niet gepubliceerd door een commis sie in het leven geroepen op initiatief van den voorzitter van het centraal bureau der veilingen blijkt, b.v. aldus spr., dat, van 112 onderzochte bedrijven de totale verkoopwaar de momenteel (1937) gemiddeld ongeveer 58 van de bedrijfsschulden uitmaakt, ter wijl de verkoopwaarde nog hoog is te noe men in vergelijking tot de bedrijfsuitkomsten Genoemde commissie constateert,, dat de schuldenverhoudingen ongun- Indrukwekkende plechtigheid De violist Hubermann aan bei de handen vrij ernstig gewond. POST TOCH BESCHADIGD. „Ik zal nooit meer kunnen spelen", riep de violist Hubermann uit, toen de hulp arri veerde, kort nadat de „Specht" tegen den grond was geslagen, doch voorzoover het zich laat aanzien, kan deze uitlating geheel op rekening van de nervositeit van den heer Hubermann gesteld worden, aangezien de. violist slechts geringe, onbeduidende schrammetjes vertoonde. Doch de Röntgen-opnamen, die la ter van den beroemden violist wer den gemaakt, toonen aan', dat het spaakbeen bij de linkerhand is ge broken, doch niet van de plaats is geschoven, hetgeen gunstig is om blijvende gevolgen te vermijden. Van de rechterhand zijn twee mid- denhandsbeentjes gebreken, waar van de dokter eveneens geen blij vende gevolgen vernacht. Men vreest, dat Hubermann, die in het Pladjoe-hospitaal te Palembang verpleegd wordt, ook nog een rib gebroken heeft. De andere gewonden. De passagiers en de tweede bestuurder maken het goed en zullen binnen één of twee weken het ziekenhuis kunnen ver laten. De teraardebestelling. „Man nen, die hun plicht deden on der alle omstandigheden". De begrafenis der slachtoffers heeft, gis terochtend onder zeer groote belangstelling te Palembang plaats gehad. Tal van autoriteiten, vooral van de zijde der K.N.I.L.M. en de K.L.M. waren aanwe zig. De vier kisten werden in een gemeen schappelijk graf gelegd waarna zij overdekt werden door de vele bloemen en kransen. Nadat de burgemeester van Palembang, de heer Van de Wetering, gesproken had, voerde de heer Versteeg namens' beide luchtvaartmaatschappijen en namens het personeel het woord. Spr. memoreerde hen, die gevallen waren in den dienst van de K.L.M. en verklaarde, dat zij deel heb ben uitgemaakt van een corps, dat zijn plicht weet te doen onder alle omstandig heden. Aan het slot van de indrukwekkende plechtigheid werden bloemen gestrooid in de groeven. De post. De post en de goederen zijn door de „Valk" (gezagvoerder Smirnoff) meegeno men. Aan de post ontbreekt 1 zak van 1.75 Kg. van Batavia (Centrum) met bestem ming Nijmegen, die zoek is geraakt. Verder bleven nog drie zakken achter, t.w. 1 groote zak van Batavia (Centrum) met bestemming Amsterdam die doorweekt bleek en nog drogen moet. 1 kleine zak van Batavia met bestemming Hilversum en een kleine zak van Soerabaja voor Rotterdam. Hei toestel geheel verloren. Het vliegtuig de „Specht" kan als ge heel verloren worden beschouwd. Het is onherstelbaar vernield. Geen feestelijkheden bij de ope ning van den 3 maal weekschen dienst. De K.N.I.L.M. deelt mede, dat het eerste toestel in den drie maal weekschen dienst naar Holland 23 October vertrekt, maar dat uiteraard van eenigerlei feestelijkheid bij dit vertrek geen sprake zal zijn, stiger worden naarmate het bedrijf intensiever wordt. Intusschen worden de toestanden voor de tuinders hoe langer hoe ondragelijker. In vele gevallen worden de bedrijven verwaar loosd, worden afschrijvingen nagelaten. u,.£ v.-,-.' - „k Een nieuw soort slavendom. Erger is nog, dat de volkskracht verloren gaat, dat de toestanden aanleiding hebben gegeven tot ondragelijke overheidsinmenging en dat vele tuinders door hun moeilijkheden zoodanig in de handen van de banken zijn geraakt, dat er bezig is een nieuw soort sla vendom te groeien. De oplossing van het vraagstuk der vaste lasten in den tuinbouw ligt in het verwer kelijken van een hooger prijspeil zonder pro ductiebeperking. Spr. bepleitte: 1. Een zoodanige muntpolitiek, dat het prijspeil kan stijgen tot een hoogte waarbij de schuldenlasten dragelijk worden. 2. Zoodanige handels- en clea- ringverdragen, waarbij onze export kan worden verruimd. 3. Een verheffing der binnen- landsche koopkracht door een bij de prijsstijgingen passende loon- en sa- larisverhooging en door versnelde uitvoering van openbare werken. 4. Een opheffing van productie beperkende maatregelen. 5. Voor zoover deze middelen ontoereikend zijn dienen deze aan gevuld te worden door saneering van den financieelen toestand. Na de redevoeringen van de heeren Van Kampen en dr. ir. Dijt volgde een gedach- tenwisseling. De heer Schermer (afd. Noord-Holland) drong aan op een zoodanige steunregeling, dat rekening wordt gehouden met de op brengsten der producten, Op die wijze ware liet z.i. mogelijk, de bedrijven spoedig we der zelfstandig te maken. Nadat nog enkele aanwezigen met korte woorden het gesprokene hadden onder streept, werd te ruim zes uur de bijeen komst gesloten. Gistermiddag heeft zich op den Goudsdhe- singel te Rotterdam een steekpartijtje afge speeld, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. De veertigjarige autobewaker, G. van der L., ontmoette n.1. op den hoek van deze Singel en de Alkemadestraat zijn echtge- noote, met wie hij in onmin leefde, in gezel schap van een anderen man. Hij ontstak hierover in woede en ging het tweetal na. De man cn de vrouw, bemerkende, dat zij achtervolgd werden, gingen daarop het op den hoek van de straat gelegen café „De Ba tavier binnen, waarheen van de L. hen volg de. In het café haalde deze een scheermes te voorschijn en ging daarmede den hem onbekenden man te lijf Hij bracht hem o.a. eenige sneden in den hals toe Blijkbaar is hij van zijn daad geschrokken, want onmid dellijk maakte hij zich uit de voeten. In tusschen hadden ooggetuigen van dit voor val, een surveilleerende agent van politie gewaarschuwd Deze maakte gebruik van 'n in de nabijheid staande bakfiets en had spoedig de vluchteling te pakken, dien hij naar het bureau in de Meermanstraat over bracht Later is de man op het bureau aan de Witte de Withstraat verhoord De geneeskundige dienst heeft het slacht offer van dit steekpartijt je, wiens verwon dingen niet van ernstjgen aard, bleken, bc- handeld. Vertrek van Torenvalk lRang 7 0ct, (heenreis) I Wielewaal!Athene 7 terugreis)! Alex. 7 Oct. A'dam 7 Oct. Band. 7 Oct. Reiger (heenreis) Pelikaan (heenreis) Valk (terugreis) Aankomst te Singap. 7 Oct, A'dam 7 Oct. Basra 7 Oct. Napels 7 Oct. Medan 7 Oct Twintigjarige jongen bij Eind- hoven mishandeld. Bewuste loos in sloot geworpen. Naar eerst thans bekend wordt heeft zich Woensdagavond op een afgelegen plek onder de gemeente Waalre bij Eindhoven een aanran ding voorgedaan, waarbij een 20- jarige jongeman, zekere P. G. uit Eindhoven, door twee nog niet op gespoorde personen bewusteloos werd geslagen. f G. had verkeering met een meisje uit Waalre, Eiken avond bracht hij het meisje per fiets langs een afgelegen weg naar huis. Toen G. het meisje gisterenavond naar huis bracht en op het Zwarte Pad onder Aalst (gem. Waalre) fietste, sprongen plot» seling twee mannen uit een ondiepe sloot, Een van hen richtte het licht van een zaklantaarn op G., terwijl de ander onder den uitroep „halt, rijkspolitie", G. dwong van zijn fiets te stappen. Nadat de jongen was afgestapt, gaf een der beide personen hem een slag met een stok tegen het achterhoofd, waarop hij in elkaar zakte. Vervolgens maakten de aan randers aanstalten om G. in een nabij gele» gen beekje te werpen, doch de jongen wist zich tijdig uit de voeten te maken en vluchtte een weiland in. Daar werd hij door de verdachte individuen achterhaald en der» mate afgeranseld, dat hij bloedende hoofd» wonden opliep, waarop de mannen hem in een ondiepe sloot wierpen, waar hij be» wusteloos bleef liggen. Het meisje was in» middels naar haar woning gevlucht om! haar familie te waarschuwen, die rich! naar de plaats van het gebeurde begaf en den jongen naar huis bracht. De politie werd in de zaak gemoeid en stelde onmid dellijk een onderzoek in, dat tot nog loe niets opleverde. Het meisje vermoedt in een der beide mannen zekeren T. H. uit Waalre te hebben herkend, die een wrok koesterde jegens G. Waarschijnlijk is het motief tot den over val minnennijd. Naar het Hsb. verneemt, zal eer lang waarschijnlijk omstreeks de jaarwisseling ook de laatste 5% crisisheffing op het rund- en kalfs- vleesch worden afgeschaft, zoodat dit vleesch dan niet langer de „kapstok" voor de financieele noo- den van het Landbouwcrisisfonds zal zijn. Deze crisisaccijns is immers in 1933 op liet rundvleesch gelegd, om uit de opbrengst daarvan de kosten te betalen van het ter beperking van de melkproductie slachten, inblikken" en aan ondersteunden distribue ren van een kwart millioen, meest drachtige koeien. Minister Verschuur bestempelde dit tegen de borst stuitende slachten van djachtig vee als „het twee-voor éénsysteem", aan gezien niet alleen 250.000 koeien, doch ook 250.000 loekomstige koeien werden vernie tigd. Hij vergat echter, aldus het blad, dat van de 250.000 kalfjes, die anders gebo ren zouden zijn, de helftstiertjes zou den zijn geweest, die uit den aard van de zaak nimmer één druppel melk zouden heb ben gegeven. Tevens vergat hij, dat een deel der vrou welijke kalveren, als gevolg van gebreken en sterfte het nimmer tot volwassen melk-- koe zou hebben gebracht. En tenslotte vergat hij, dat een groot deel der aan de regeering ingeleverde beesten oude, afge molken koeien waren, die voor deze gele geilheid nog eens waarachtig waren gemaakt Het resultaat van dezen maatre gel is dan ook nihil geweest, want de melkproductie heeft haar stijging ononderbroken voortgezet tot heden, nu het mond- en klauwzeer er een stokje voor steekt. Wèl is er een tekort aan slacht-vee ontstaan, zoo dat thans rundvleesch uit Denemar ken moet worden ingevoerd. Een an der gevolg is geweest, dat deze dom me maatregel in totaal een bedrag van f 24.896.000 heeft gekost! Er werd dan ook niet minder dan 20 pek der waarde van het slachtdier aan accijn8 geheven. Later is dit verlaagd tot 10 pek en op 2 0 Augustus j.1. tot 5 pet. Echte' was het bedrag van 25 millioen reeds lanfl afbetaald, zoodat de rundvee-accijns niet langer noodig was voor het doel, waarvoor hij in het leven was geroepen. Hij diende nog slechts evenals de 2 a 3 centen oP het brood om de kas van het Landbouvv crisisfonds te stijven. Minister Steenberghe wenscht nu aan dezen toestand, wat het vleesch betreft, een einde te maken ovef eenige maanden. De opbrengst van de pet. berekend per jaar bedraagt 3 a 3.5 mil lioen gulden,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2