VJiMcfiehip i5 minuten... of 'n faalve HERMAN NIJPELS' lymda REGENMANTEL REGENJAS Vrijdag 8 October 1937 Tweede Blad iftxtdóaieuwJ Vloeken een Nationale Zonde" Herdenkingssamenkomst 20-jarig bestaan Bond tegen het Vloeken Gemarteld door hoofdpijnen j Voor nieuwe wereld burgers Over kanaries en kanarieteelt Inschrijving Handelsregister Het naderendeStMaarten Burgerlijke Stand van Den Helder KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Lincoln in rots gehouwen VoeMol Nederlaagwedstrijden S.M.C. De strijd om Palestina Alarmoefening IJmuider vischprijzen Gisteravond heeft in de Luthersche Kerk aan de Weezenstraat een herdenkingssamen komst plaatsgevonden van den „Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen naam", en wel naar aanleiding van het 20-jarg bestaan van dezen bond. Van de aanwezige autoriteiten noemen wij ».a. burgemeester G. Ritmeester en den gar nizoenscommandant luit.-kol. J. H. C. Bentz van den Berg (beiden zitting hebben in het Eere-comité). Voorts kapitein-luit. ter zee C. J. Baron van Asbeck, Mr. D. B. A. Franken, fiscaal bij den Zeekrijgsraad, kapitein ter zee K. van Aller, commandant van vliegkamp „De Kooij", ds. Bartlema, vlootpredikant, de heer A. J. van der Hoeven, commissaris van politie. Voorts diverse predikanten en afge vaardigden der plaatselijke kerkeraden. De belangstelling van de zijde van het pverige publiek was vrij goed. Nadat ds. F. Tollenaar, voorzitter van het comité psalm 103 1 had laten zingen en voor gegaan was in gebed, sprak hij een kort openingswoord tot de aanwezigen. Hij heette allen welkom, in het bijzonder hen, die zitting genomen hadden in het comité en eere-comité en dankte bij voorbaat de sprekers, welke dien avond het woord zoulden voeren. Dank werd ook gebracht aan den kerkeraad der Luthersche gemeente voor het afstaan van het gebouw. Van de tot hun spijt niet aan wezigen worden o.a. genoemd vice-admiraal T. L. Kruys en de le luit. der mariniers G. H. van der Spek. Hierna geeft spr. het woord aan den voor zitter van den Bond, den leger- en vlootpre dikant in algemeenen dienst te 's-Graven- hage, Ds. H. Janssen. Deze vangt zijn betoog aan, met er op te wijzen, dat het vloeken in Nederland tot een nationale zonde geworden is en een omvang heeft aangenomen, zooals die in geen enkel ander Europeesch land bekend is. Eenigen tijd geleden bezocht een Fransch journalist ons land en bij zijn terugkeer schreef deze in zijn blad, dat hij veel gereisd en veel gehoord had, maar dat hij nog nimmer een land had bezocht, waarin zóó gevloekt werd als in het kleine Holland. Als sterk voorbeeld noemde ds. Janssen voorts het feit, dat hij persoonlijk ervaren heeft, dat in de havens als Marseille, Colombo en Port Said de, zij het verbasterde, Hollandsche vloek burgerrecht verkregen heeft. Spreker gaat na, wat van dit kwaad de oorzaak is. Een kwaad, c.at dubbel merk waardig is, gezien het feit dat ons volk een der meest godsdienstige in Europa is en een uiterst bijbelsch religieus karakter bezit. Met eenige voorbeelden illustreert spr. dat dit religieuse element bewust of onbewust in alle rangen en standen van ons volk leeft. Ais voornaamste oorzaak wordt dan genoemd, de besmetting, die ons volk opliep, toen in de tweede helft der achttiende eeuw de Fransche mentaliteit vaardig over dit land werd, de geest van Voltaire c.s. Het was deze geest, die de arbeid van vele eeuwen goeddeels teniet deed gaan. Het beste in ons volk ont aardde en werd een gevaar inplaats van een zegen: het beste in ons werd ontkenning, be spotting en laster; alzoo: de volkomen de gradatie avn het religieuze element. Ds. Jansen wijst op het gevaar van het vloeken, waarbij de mensch God vraagt hem te verdoemen en memoreert den tijd,, toen de thans bestaande Bond letterlijk uit den nood der tijden opgericht werd. Ook thans is hier een grootsche taak voor ons volk weggelegd, een taak, die echter begint bij onszelf. Slechts dén zal men met vrucht dit nationale kwaad kunnen bestrijden. Onder den titel „Voorheen en Thans" houdt hierna een causerie de heer J. Baas Rz. Ook deze srpeker wees op het ingekankerde kwaad in ons volksleven, een kwaad, dat niet teeruggedrongen wordt door ontwikkeling, cultuur of kennis en dat niet aan bepaalde kringen of standen gebonden is. Het was in de mobilisatiejarén, dat het een ontstellenden omvang aannam en dat dusdanig, dat de hoofden bij elkaar gestoken werden om te komen tot een georganiseerd tegengaan van dit volkseuvef 't Begin was niet gemakkelijk, maar tenslotte gelukte het toch aan spr. contact te krijgen en kon een begin gemaakt worden met de bestrijding. 60.000 opschriften zijn in de afgeloopen jaren thans verdeeld over het land en men kan niet an ders zeggen, dan dat men resultaat geboekt heeft. Met diverse voorbeelden laat de heer Baas dit uitkomen. De actie groeide steeds; overal werden affiches aangebracht en het bekende groote manifest op alle Nederland- sche stations. Aan alle gemeenten in den lande werd een adres gericht en 250 ervan namen maatregelen, onderwijskrachten wer- Nu altijd even fit. „Ik werd gemarteld door hoofdpijnen; dik wijls werd ik er zelfs duizelig van. Na een serieuze proef met Kruschen Salts werd ik echter een ander mensch. De hoofdpijnen en duizeligheid verdwenen. Ik ben nu 58 jaar en voel me altijd even fit, vervuld van energie, die me het leven tot een plezier maakt". G. F. te C. Hoofdpijnen beginnen meestal wanneer Uw afvoerorganen onvoldoende werken en zoo doende Uw organisme niet vrij houden van afvalstoffen. De zes zouten in Kruschen Salts zorgen voor een geregelde, gezonde werking Uwer inwendige organen, waardoor U spoedig vrij zult zijn van hoofdpijnen, vermoeidheid en allerlei kwaaltjes ontstaan door onzuiver bloed. Krusschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowtree Handels Mij.. A'am voorkomt, (Adv.) Een sympathiek idee. Op initiatief van Mevrouw S. J. Rit- meestervan der Feen, echtgenoote van den Burgemeester, zal op Maandag i a.s., ten Raadhuize een bijeenkomst worden gehouden, teneinde te geraken tot oprichting van een Comité, hetwelk i ten doel heeft, om in gevallen, waarin daaraan behoefte bestaat, steun te ver- leenen bij gezinsvermeerdering, zoo mogelijk ook in den vorm van tijdelijke hulp in de huishouding. Aangezien, in verband met de huidige slechte omstandigheden in zeer veel gevallen, dergelijke hulp absoluut nood- zakelijk is te achten, verdient een der- gelijk initiatief groote waardeering. Aan het slagen van dit plan valt 1 niet te twijfelen, dit te minder, nu de voorbereidingen worden getroffen in een tijd, waarin voor ons geheele land en volk een hoopvolle gebeurtenis staat te wachten. Wy komen op een en ander blnnen- kort uitvoeriger terug. den bewerkt en tot in België zelf3 heeft men kunnen arbeiden. Momenteel is men bezig, aan het plan in alle trapis en autobussen een groot pamflet aangeplakt te krijgen. Met een woord van propaganda besluit de heer Baars zijn causerie. Een slotwoord wordt uitgesproken door ds. W. J. F. Meiners. Deze merkt op, dat niet alleen zij, die vloeken Gods naam ijdel gebruiken. Integen deel: ook velen, die zich geloovigen noemen, maar het in wezen niet zijn, doen dit, en eveneens zij, die met allerlei uittingen van bijgeloof door het leven gaan. Al diegenen lasteren evenzeer Gods naam als zij, die vloe ken. Ook ds. Meiners wijst op de taak, die hier voor den mensch is weggelegd: een taak die God oplegt. Wil men haar evenwel met succes volbrengen, dan is het noodzakelijk dat men zich aaneenschaart. De Luthersche predikant besluit met er den nadruk op te leggen, dat een jubileum het recht geeft terug te zien op datgene wat volbracht is, doch tevens de plicht niet te versagen. De plicht om met verdubbelde ijver voort te gaan. Nadat gezamenlijk het „Halleluja eeuwig dank en eere" gezongen is sluit dr. Meiners met dankgebed. Over bovengenoemd onderwerp hopen de heeren v. Beuzekom en v. Hees een lezing met lichtbeelden te houden in het Militair Tehuis, Spoorstraat, Zaterdag a.s. Voor bizonderheden zie men de in dit nr. voorkomende adv. DIVERSE AANRIJDINGEN. Op den hoek LangestraatDijkstraat had gistermiddag een aanrijding plaats tusschen twee vrachtauto's, beiden werden licht bescha digd. Mede door het slechte uitzicht zal het moeilijk uit te maken zijn of hier van schuld van een der bestuurders sprake is. Op den hoek Spoorstraat—Koningstraat had een aanrijding plaats tusschen een wielrijd- ster en een wielrijder, waardoor de fietsen licht beschaudigd worden. Verder had een aanrijding plaats op het Koningsplein, alweer tusschen twee wiel- rijdende personen. Het gevolg hiervan was, dat een der fietsen een voorwiel in den vorm van een acht vertoonde. Het verdient misschien aanbeveling om nog eens te wijzen op het feit, dat de vele aan rijdingen van den laatsten tijd meestal te wij ten zijn aan 't niet uitsteken van de hand, of het niet rechts aanhouden bij het nemen van een bocht. De kantonrechter is, waar het der gelijke akefietjes betreft niet mis en straft den laatsten tijd liefst met een minimum van 10.—. 28 September5 October 1937. Nieuwe zaken: Den Helder: C. v. Essen, Vosstraat 10, timmerman. Eerste Autosloopery en Metaalhandel H. de Jongh, Ooievaarstraat 87. Wyzigingen: Anna Paulowna: C. Kossen, Molenvaart 75, metsel- en befon- werk. Rechtsvorm thans vennootschap onder firma. Den Helder: Firma Koppen, Spoorstraat 65. schoenhan- del; nieuwe eigenares en benoeming procura tiehouders. J. W. Ridder, Molenstraat 94, schildersbe drijf; overgegaan aan J. W. Ridder Jr. P. J. Grootveld, Nieuwstraat 33, sigaren- handel, enz.; overgegaan aan A. Dekker. M. S. de Jong, Koningstraat 55, handel in wollen en zijden stoffen; nieuwe eigenaar: S. M. de Jong, handelende onder den naam: Rhoer Van Dam. Opheffingen: Den Helder: W. Worm. Keizerstraat 60, winkelier in dames- en heerenmodea» Pogingen om te komen tot een ge ordend kinderfeest. Over een maand, om precies te zijn, op 11 November, is er weer Sint Maarten. Met alle aankleve van dien! Met tientallen kinderen, die al dan niet met lampions, of een kaarsje in-een-doosje, dagen van te voren langs de huizen gaan met hun drenzerige „Hier woont een rijk man", enz. Met naar evenredigheid van het aantal bellende kinderen in ontstem ming toenemende huismoeders. De herdenking van Sint Maarten op zichzelf is een mooie traditie geworden. Toch staat zij by zeer vele stadgenooten in een slechten reuk, niet vanwege het feit op zichzelf, dan wel door de wijze, waarop de kinderen die herdenking mee- nen te moeten vieren. Het is velen onzer gemeentenaren al jaren een doorn in het oog, dat de kinderen al een week vóór 11 November of nog eerder hun avond lijken gang langs de huizen beginnen. Het is duidelgk, dat daarby minder de ge dachte aan den grooten heilige voorzit dan de lust om zooveel mogelijk „sente" op te halen. Teneinde de herdenking van Sint Maarten in meer beschaafde banen te leiden en om te trachten een einde te maken aan de 10- en meerdaagsche „centen-ophaal-tochten" der kinderen, is een stadgenoote, Mevrouw Teune, op het idee gekomen om het „festijn" te reor- ganiseeren. Hoofdmotief is de herdenking tot één dag, 11 November, te beperken en dan alle kinderen in de gelegenheid te stellen aan „St. Maarten te doen". Dit dacht Mevr. Teune te bereiken door het formeeren van een lichtstoet, bestaande uit een muziekkorps met daarachter de kinderen met hun lampions en andere lichtjes. Dit plan heeft de goedkeuring van den Burgemeester onzer gemeente verkregen en het bevindt zich dan ook reeds in gevorderden staat van voorbereiding. Wij komen er nader op terug. OVER DE DUITSCHE HARING- VISSCHERIJ. Klachten uit het buitenland en opgewekte berichten uit Duitsch land zelf. De financieele corr. van de „Nw. Rott. Crt." te Berlijn schrijft: Onlangs meldde de „Frankfurter Zeitung", dat op de vereenigde vischmarkten van Ham burg en Altona op én ochtend door zeventien schepen 1.711.200 kilogram haring aan wal werden gebracht. Gedurende de halve eeuw, welke sedert de vereeniging der beide visch markten, voorbij is gegaan, heeft men nog nimmer op én dag een dergelijken toevoer beleefd. Op denzelfden dag werden op de Duit- sche vischmarkten in het geheel 4.500.000 kilogram visch aan wal gebracht, waarvan 3.500.000 kilogram haringen. Al deze vangsten konden zonder moeite van de hand worden gedaan. Een en ander zou nu, volgens de „Frankfurter", geenszins uitsluitend het ge volg zijn van den dit jaar heerschenden bui tengewonen rijkdom aan haringen, maar ook aan de verbetering van de kwaliteit en aan de verhooging van de tonnage der Duitsche visscherijschepen. Dezen gang van zaken vindt het blad inte ressant, aangezien men uit de landen der bui- tenlandsche-visscherij slechts klachten te hoo- ren krijgt. In Engeland zou de haringvis- scherij zich in een netelige positie bevinden. Het aanbod is té groot en het gevolg hiervan ig de onvermijdelijke daling van de prijzen. De eenige radicale oplossing in Engeland zou het opleggen van een kwart of een derde van de vloot zijn. In Frankrijk zijnn de bedrijfskosten, sedert het invoeren van de 40-urige arbeidweek, ge stegen met 70 pet., terwijl de inkomsten slechts, met 20 30 pet. zijn toegenomen. De meeste ondernemingen werken met verlies en hebben de hulp van den minister van finan ciën moeten inroepen, daar zij anders haar bedrijf hadden moeten staken en tot ontslag van de bemanningen hadden moeten over gaan. Voorts verlangen de Fransche vissehe- rij-bedrijven een verhooging van het invoer- taTefi van 4 tot 5 pet. ten ende paal en perk te stellen aan den invoer van buitenlandsche visch. De Duitsche vangsten stygen. En hoe is het nu met Duitschland gesteld? Op de buitenlandsche markt treedt het Rijk steeds minder als kooper van visch op het geen ook maar al te vaak in het buitenland, voor zoover het met afzet-moeilijkheden te kampen heeft, wordt betreurd. Sedert 1933 is de Duitsche visch-invoer steeds meer en meer gedaald. In 1931 gebruikte Duitschland voor de voeding van de bevolking in het ge heel 588.500 ton zeevisch, waarvan er nog 257.900 ton werden ingevoerd, maar in 1936 bedroeg de invoer nog slechts 230.320 ton bij een verbruik van 794.400 ton. De Duitsche vangst steeg van 344.300 ton in 1931 tot 592.500 ton in het afgeloopen jaar. De Duitsche vloot telt thans 173 haringlog- gers, welke tot einde Augustus j.I. reeds hon derd reizen meer hadden ondernomen dan in den overeenkomstigen tijd van het vorige jaar en in het geheel 400.000 kantjes haring tegen ongeveer 310.000 aan wal hadden gebracht. De vangst van de gewone visscherijvloot met haar 350 schepen bedroeg in 1936 420.000 ton, tegen 340.000 ton in 1935. De opbrengst van de vangst steeg van ongeveer 43 millioen Mark in 1933 tot 70 millioen Mark in het af geloopen jaar. Voor den afzet van visch wordt, als be kend, een levendige propaganda gemaakt. In alle Duitsche steden vindt men heden visch- restaurants en veelal is ook één visch-dag per week ingevoerd. Een en ander levert een nieuw bewijs, dat er met propaganda nog wel wat te bereiken valt. 7 October. BEVALLEN: D. VosDekker, z. GETROUWD: M. Mieldijk en W. S. J. de Rooij. 't maakt niet uit, hoelang er regen valt Onze Kleding is waterdicht (uitsluitend naar maat) 19.75 - 24.50 - 29— confectie of naar maat 15.50 - 19.50 - 24— en hoger Alle modellen, kleuren, en maten - Volledige garantie De Bushmoreberg, in de Zwarte Bergen v. d. Noordamerikaanschen staat Zuid- Dakota, is een gedenkplaats voor ver dienstelijke Presidenten der Ver. Staten. Mep heeft thans in den rotswand van dezen berg ook den kop van Abraham Lincoln uitgehouwen. Op de foto zijn de arbeiders juist bezig de stelling af te brengen. De kleine menschelijke figuren toonen de geweldige grootte van den kop aan, die van kin tot bovenkant voorhoofd 22 m meet. In de Damrubriek, die Woensdag in ons blad verscheen, zijn eenige gedeelten wegge vallen. Daar het geheel hierdoor moeilijk te volgen is, vermelden wij hieronder de voor naamste gedeelten nog even. Na den 31en zet van wit moet de geheele zin zijn: Met dubbele dreiging eerstens 3429 enz. en op bijv. 31. 12—17 volgt 34—30, 40x20 en 3228 eveneens met schijfwinst. Ook na den 43en zet is iets weggevallen. Het verloop moet hier zijn: Wit Zwart Wit Zwart 44. 34—30 25X34 45. 39—19 13x24 46. 43—39 24—29 Om 28—22 zw. 17X28 w. 33X22 te beletten. 47. 33X24 20X29 48. 45—40 Mis schien was hier 48. 39—34 en 45x34 beter geweest. De stand na den 48en zet van wit is: Wit 7 sch. op: 162835383940 en 42. Zw. 7 sch. op: 7—811—15—17—29 en 31. Zaterdag 9 Oct. half 3, terrein Ankerpark SMCBios-Boys. Terrein Bios-Boys. Zaterdag 9 Oct. half 3, medaille-wedstrijd Water en LichtHospitaal. Bedry f scompeti tie. Zondag 10 Oct. 10 uur: Nieuwediep Boutje Los. Zondag 10 Oct. 12 uur: ZVSV II—Damclub. DE DIVISIE MIJNENVEGERS. Te Aden aangekomen. De divisie mynenvegers, op weg naar Ne- derlandsch-Indië, onder bevel van den luite nant ter zee le klasse Jhr. J. W. F. de Jong van Beek en Donk, is op 6 dezer te Aden aangekomen. Behalve hun zorgen om de Spaansche zaak en die in het Verre Oosten, heeft Engeland moeilijkheden in Palestina. De eeuwige strijd tusschen Arabieren en Jo den is nog verre van een oplossing. Pa lestina is nog lang niet het nationaal te huis voor Joden, zal dat niet worden, zoo lang de Arabieren met bitterheid zien als een duimbreed gronds door Engeland aan de Joden toegewezen wordt. De Joden hebben aan Engeland verweten, dat het te slap optreedt tegen de Arabieren, die soms een waar terrorisme uitoefenen. En geland heeft echter groote tact noodig bij het regelen van de zaken in Palestina, wil het niet meer bederven dan goed maken. Een krachtig optreden tegen de Arabieren in Pa lestina zou zeer waarschijnlijk een scherp ver zet uitlokken van de Arabieren in het ge heele naburige Oosten. En dat moet Enge land voorkomen. Bovendien zou een streng optreden ook pracht propaganda-materiaal kunnen zijn in de handen van de bolsjewis ten, in hun agitatie tegen het Engelsche wereldrijk, terwijl ook Italië en Duitschland daarvan gebruik zouden maken voor hun pro paganda onder de Arabieren. De tactiek van Engeland is dus steeds ge weest beide partijen te ontzien, om daardoor verdere moeilijkheden te voorkomen. Maar er zijn grenzen en de moord op den Engelschen districtscommissaris Andrews, heeft het ge duld van Engeland, zoo niet uitgeput, dan toch op een zeer zware proef gesteld. De Engelsche regeering heeft nu ingegrepen en heeft een aantal vooraanstaande Arabieren doen arresteeren, wier bedrijvigheid „voor de handhaving van de openbare veiligheid in Palestina gevaarlijk was en die als moreel verantwoordelijk voor de jongste gebeurtenis sen moeten worden beschouwd". Het aantal arrestaties loopt tot in de honderden. Onder hen bevinden zich vooraanstaande figuren, zooals de burgemeester van Jeruzalem, de di recteur der Arabische Bank, enz. De voornaamste agitator echter is ontko men. Het is Hadzji Emin, de Moefti (Moham- medaansch wetgeleerde) van Jeruzalem. Hij was leider van de nationalistische Arabische beweging en is zoo handig geweest zich op gewijden grond terug te trekken, waarop geen arrestatie mag plaats hebben. De man- daatregeering heeft hem echter uit zijn func tie van president van den Hoogen Mohamme- daanschen Raad ontzet, in de hoop aldus zijn macht in de Arabische beweging te verzwak ken. Het is de vraag of dit gelukken zal, omdat zijn macht inderdaad bizonder groot is. De toekomst .zal uitwijzen of de Engelsche regeering krachtig genoeg is opgetreden om alle agitatie in de put te doen, of dat het optreden in de toekomst tot sterker agitatie zal leiden. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Los Horizon". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: Zoölogica" en „Oké Don Juan". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Paniek in den aether" en „De klaplooper". Zaterdag 9 October 1937, Casino, 8 uur: Jubileumavond Bond van Oud- Onderofficieren. Musis Sacrum: 8.15 uur: Soirée Wandelsport- vereeniging „De Jutter". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 762.4 Licht op (heden) 17.50 GESLAAGD: Aan het Instituut „Mercu- rius", Loodsgracht 72, slaagden voor het diploma maehineschryven: W. Brouwer, P. van Reems en A. Trap, leerlingen van boven genoemd Instituut. De Marine heeft hedenmorgen een alarm oefening op kleine schaal gehouden, die een bizonder vlot verloop had. Gisteren werden te IJmuiden de volgende prijzen genoteerd: Tarbot, per kg 0.72 0.44 Tong, idem 1.22 0.95 Griet, per 50 kg 28— 15— Groote schol, idem 26— 24— Middel schol, idem 30— 25— Zetschol, idem 25— 20— Kleine schol, idem 25— 7.60 Schar, idem 6.50 3.90 Middel schelvisch, idem 33— Kleinmiddel schelvisch, idem 30— 23— Kleine schelvisch, idem 23— 10— Kabeljauw, per 125 kg 86— 48— Groote gul, per 50 kg 21— 18— Kleine gul, idem 18.50 6.50 Wijting, idem 8.80 2.60 Makreel, idem 8.50 5.40 Haring, idem 3.65 1.75 Vleet, per stuk 2.70 1.38 Leng, idem 2.50 1.15 Heilbot, per kg 1.25 1.15 Koolvisch, per stuk 1.80 0.55 Rog, per hoop 22— 17.50 Kleine Hake, per 50 kg 18— 14— Steurharing, per kntje 6.20 6— HAVEN VAN NIEUWEDIEP. 8 October: Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Engelsche stoomschip „Leeuwarden".

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5