Italië acht driemogendheden- conferentie nutteloos Hevige veldslag in Sjansi Kosten aar DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Nationaal Herstel geeft niet op Italië solidair met Japan Duitsche troepen naar Spanje Britsch fascistenleider gesteenigd Bescherming koopvaardijschepen Auto over het lichaam Geen priesters meer in Duitsche scholen „Duitsche christenen1 veroordeelen Eenheidskerk UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 11 OCTOBER 1937 65e JAARG. No. 8127 Geen bespreking der non-interventie vraagstukken zonder Duitschland china HET KALGAN-NANKAU FR. SJANSI Dit nummer bevat 8 pagina's LL/EERBER1CHT de bilt seint. HELDERSCHE COURANT MAANDAG Het Italiaansche antwoord op de Britsch- Fransche uitnoodiging tot het houden van een driemogendhedenconferentie ter bespre king van het vraagstuk der non-interventie in Spanje is gepubliceerd. Het komt vrij wel overeen met de verwachtingen, die daaromtrent reeds werden uitgesproken en beteekent in het kort, dat Italië de uitnoo diging afslaat De Italiaa^che regeering is bereid, alle middelen in overweging te nemen, die de non-interventiepolitiek doeltreffend kunnen maken; zij waardeert het geopperde denk beeld tot het houden van een driemogend hedenconferentie doch trekt het nut hiervan In twijfel, daar de voorgestelde conferentie het zonder Burgos en Valencia zou moeten stellen. De fascistische regeering is derhalve van meening, dat het vraagstuk der non-inter ventiecommissie door de Londenscbc com missie verder behandeld moet worden; zij geeft tenslotte te kennen, dat zij in geen geval zal deelnemen aan besprekingen waar aan Duitschland niet eveneens deelneemt. Wat Bonden en Parijs aan Rome voorstelden. Tekst van de FranschBritsche nota aan Italië thans ook gepu bliceerd. In den tekst van de Fransch-Britsche nota aan de Italiaansche regeering, die thans eveneens is gepubliceerd, wordt o.a. ge zegd, dat de Britsche en de Fransche regee ring met voldoening kennis hebben genomen van de verzekeringen der Italiaansche regee ring, dat zij niet voornemens is, toe te staan dat nog meer vrijwilligers paar Spanje worden gezonden en dat Italië niet het plan koestert, eenigerlei wijziging te bren gen in de territorialen status van Spanje, noch bedoelingen heeft ten aanzien van de Balearen, en dat het grondgebied van het vasteland en de eilanden van Spanje streng geëerbiedigd zal worden Van haar kant herhalen de Britschë en de Fransche re geering gaarne dezelfde verzekeringen, en bovendien willen zij verklaren, dat zij ver plicht achten, de politieke onafhankelijkheid van Spanje te eerbiedigen. Verder zeggen zij oprecht te wenschen, dat de burgeroorlog in Spanje ophoudt een bron te zijn van internationale ongerust heid en wantrouwen en dat zij een driezij dig accoord noodig achten om de moeilijk heden, welke zich in de non-interventie-com missie hebben voorgedaan, te boven te ko men. Ten slotte wordt in de nota verklaard, dat, nadat eenmaal tot terugtrekking der buiten- landsche vrijwilligers zal zijn overgegaan, een beslissing zou moeten kunnen worden genomen inzake de toekenning van de rech ten van oorlogvoerenden aan de beide par tijen. Wordt de FranschSpaansche grens geopend? De diplomatieke correspondent van de „Ob- server" schrijft, dat het openen van de FranschSpaansche grens hetgeen de eerste reactie op de Italiaansche weigering zal zijn, zal geschieden bij eenzijdig besluit der Fran sche regeering. De Britsche regeering heeft echter volgens het blad dezen maatregel goedgekeurd. In Britsche officieele kringen wordt ver klaard, dat er geen definitieve overeenkomst tusschen Frankrijk en Engeland over mo gelijke maatregelen bestaat. Indien echter de Fransche regeering niet van meening ver andert en de Britsche regeering het met die meening eens is, zal men het geheele stel sel van niet-inmenging laten vallen en de kwestie van het leggen van een embargo op wapens voor Spanje onder het oog zien. Italiaansche beschuldigingen Frankrijk zou wapens en man schappen leveren. De Giornale d'Italia wijdt een lartg artikel dat door zijn directeur Virgino Gayda is on derteekend, aan de Fransche leveranties aan Spanje, die volgens het blad den laatsten tijd weder zouden zijn toegenomen. De Giornale d'Italia publiceert tal van gegevens over vrijwilligers en materiaal, die de Fransche grens gepasseerd zouden zijn, o.a. met sche pen van maatschappijen, die den laatsten tijd opgericht zijn. Verder zouden in Juni 2.336 vrijwilligers nabij Cerbere de grens naar het linksche Spanje gepasseerd zijn, in Juli 3.008 in Au gustus 5.890. Gayda tracht in zijn artikel aan te toonen, dat, zelfs indien de Pyreneeën-grens zou wor den opgesteld, de toestand niet zou verande ren, daar volgens de in zijn bezit zijn'tle ge gevens de regeering te Valencia reeds van het noodige voorzien wordt. Bewusteloos naar huis vervoerd. het zieken- De leider van de Britsche fascis ten, Sir Oswald Mosley, wilde gis teren te Liverpool van het dak van een auto een toespraak houden. Politieke tegenstanders begonnen met steenen te gooien en een der stee- Tien raakte Sir Oswald dusdanig, dat hij bewusteloos naar een zie kenhuis moest worden vervoerd. Sir Oswald Mosley. Een regen van steenen daalde neer op de lijfwacht van den fascistenleider. In verband met deze kwestie werden 12 personen door de politie gearresteerd. In het gisteravond uitgegeven bulletin werd medegedeeld, dat Sir Oswald Mosley, een hersenschudding heeft opgeloopen. Hij heeft een lichte operatie ondergaan, welke gelukt is. Zijn toestand geeft voor het oogenblik geen reden tot ongerustheid. Japansche linkervleugel in een moeilijke positie. Volgens het Chineesche blad „Ta Koeng Pau" woedt een hevige slag bij Kwosjien in de provincie Sjansi. De Chineezen verdedigen zich tegen een aanval van de Japansche troe pen in de richting van Tai Joean. De Chineesche strijdkrachten, die zware verliezen leden, bereiden krachtige tegenaanvallen voor. Aan gezien de rivier Tse Joe, welke Ho- pei van Zuid naar Noord door stroomt, sterk gezwollen is en den spoorweg TientsinPoekau heeft vernield, is het voor de Japansche troepen moeilijk geworden ravitail- leering te ontvangen. Naar D.N.B. meldt, heeft de linkervleu gel van het Japansche leger, dat aan de spoorlijn TientsinPoekau opereer, zijn op marsch moeten staken door de overstroo ming van de verbindingen achter het front. Bovendien zou in de provincie Sjantoeng een nieuwe toestand zijn ontstaan, doordat de gouverneur daar, Han-Foe-Tajoe verster kingen heeft gekregen van de centrale re- regeering en opgerukt is met front naar het Oosten. Hij heeft daardoor voor den Ja- panschen linkervleugel een gevaarlijke flankstelling ingenomen. Uit Tsjefoe wordt gemeld, dat daar door de Chineezen reeds een aanvang is ge maakt met de vernieling van de havenwer ken. Japansch offensief bij Sjanghai verwacht. Generaal Twane Matsoei. de commandant van de Japansche troepen te Sjanghai heeft de vertegenwoordigers 'van de pers medege deeld. dat hij besloten is binnenkort tot een algemeen offensief over te gaan, en alle Nederland definitief tot Lon- densch proces-verbaal toegetre- treden. Het ministerie van Buitenland- sche Zaken maakt bekend, dat de Nederlandsche Regeering op 30 Sep tember 1937 uitdrukkelijk en voor onbeperkten tijd voor Nederland, Ne derlandsch-Indië, Suriname en Cura- cao, is toegetreden tot de in 't proces verbaal van Londen van 6 Novem ber vervatte regelen betreffende het optreden van onderzeebooten ten aanzien van koopvaardijschepen. Dit proces-verbaal is onderteekend door vertegenwoordigers van de regeeringen van de Ver. Staten van Amerika, Australië. Ca nada, Frankrijk, het Ver. Koninkrijk van Groot-Brittannië en Noord-Icrland, Britscli- Indië, den Ierschen Vrijstaat, Italië, Japan, Nieuw-Zeeland en van de Unie van Zuid- Af rika. Tot de in het Londensch proces-verbaal vervatte, hierboven genoemde, regelen zijn voorts de volgende staten toegetreden: Egypte, Costa-Rica, Turkije, Estland, Po len, Sacedi Arabisch Koninkrijk, Afghanis tan, Peru, Guatemala, Denemarken, Zuid- Slavië, Heilige Stoel, Oostenrijk, Nepal, Haiti, Zweden, U.S.S.R, Finland, Panama, Bulgarije, Albanië, België, Griekenland en Duitschland. Wij ontvangen van het Verbond voor Na tionaal Herstel het volgende ter publicatie: In de Zaterdag gehouden vergadering van den Centralen Raad \an hét Verbond werd het nieuwe hoofdbestuur als volgt samenge steld: Lt.-gen. b.d. H. N. A. Swart, B. H. Bloembergen, F. Dekker Hissink.dr. W. Em- mens, mr. P. C. L. Esehauzier, mr. P. P. J. M. Geradts, L. M. E. J. H Geradts, M. B. v. d. Jagt, J. P. de Keijzer, jbr. ir. J. W Storm van 's-Gravensande, A. Uithol.' De centrale raad was van meening, dat hoewel vele wenschen van het verbond in de afgeloopen 4 jaren in vervulling zijn gegaan, zooals b.v. het grooterc betoon van liefde voor ons vorstenhuis en vaderland, verster king der weermacht en de rijkseenheidsge dachte, het Verbond voor nationaal Herstel nog alle reden heeft om zijn bestaan te handhaven. Hoewel de uitslag van de Ka merverkiezingen teleurstellend voor het Ver bond is geweest, kwam de Centrale Raad tot de overtuiging, dat het Verbond paraat moet blijven. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen reorganisatievoorstellen met betrekking tot de structuur van het Verbond voor te berei den. Motorrijder zwaar gewond. Zaterdagavond omstreeks acht uur reed de motorrijder G. uit Eindhoven over den Bestschen weg, toen van den anderen kant een personenauto naderde. Op luttele me ters afstand van den motorrijder schoot de auto, vermoedelijk ten gevolge van het springen van een voorband, naar links. Een botsing bleef niet uit. De motorrijder kreeg de wagen over zich heen en bleef met een zware hersenschudding en. een gebroken been op den weg liggen. In vrij ernstigen toestand is hij naar het gasthuis te Eindhoven overgebracht. H0ENJ0EAN ftd 1 Chineesche troepen uit Sjanghai te ver drijven. Verder wordt medegedee'd, dat de Japan sche voorhoede gistel-middag de stad Tsji Tsjia Tsjiwang is binnengedrongen, nadat de troepen in den ochtend de rivier Iloato waren overgestoken. De Japanneezen hebben bataljons ontscheept. twee De Japansche strijdkrachten, die gister ochtend de Chineesche verdedigingslinies bij Sjih Tsjiah Tsjocang hebben aangeval len, zijn er in geslaagd twee bataljons te doen ontschepen, onder het vuur der Chi neezen. aan den zuidelijken oever van de Hocto tegenover de Chineesche stellingen hij Pingsjang, op 40 km., ten westen van Sjih Tsjiah Tsjoeang. Vergunnings-bedrag van f 30.tot f 50.per hectare gestegen. Naar het Hsb verneemt, staat het vast, dat het bedrag, dat de boeren aan de akkerbouwcentrale moeten betalen voor het verkrijgen eener vergunning voor den verbouw van consumptie-aardappelen, voor den oogst 1938 zal worden verhoogd van f 30 op f 50 per hectare, dat is dus met 66 Er zij aan herinnerd, dat tot en met den oogst 1934 een zg. vervoerheffing bestond van f 1.25, later f 1, per 100 kilo aardappelen. Hieraan waren echter zóóveel bezwaren voor verbouwers en handelaren verbonden, liene- vens zóóveel paperassen, en in auto's langs de wegen rijdende controleurs, dat voor den oogs 1935 een z.g. teeltheffing werd inge voerd van f 30 per hectare, terwijl de vervoer- belasting werd afgeschaft. Het doel van deze heffing. De opbrengst van deze door de boeren zélf betaalde heffing tot dusver ruim 2J/2 mil- lioen per jaar dient om aardappelvoor- raden die niet in de consumptie kunnen wor den geplaatst, te denatureeren, dw.z. voor menschelijk gebruikt ongeschikt te maken. In den beginne werd er naar gestreefd, spe ciaal de zandaardappelen van de consump- tiemarkt af te houden, doch dit beginsel is losgelaten. Bovendien moet een hoer, die zijn aard appelen wil laten denatureeren, voortaan één gulden voor de aanvraag betalen. De boeren betalen dus zélf den aardappel- steun èn de uitvoeringskosten daarvan en deze laatste zijn hoog, zóó hoog, dat er tot dusver geld bij moest. Hierin nu wenscht de nieuwen minister verandering te brengen: de zaak moet zichzelf bedrui pen. Bij een bebouwde oppervlakte van ruim 90.000 ha. betalen de verbouwers dus vol gend jaar 4V£ millioen gulden voor de teelt vergunning en bovendien één gulden voor elk denaturatie-verzoek De consument staat hier buiten. De refeeering rekent op een verbouw van 60.000 ha plus 10.000 ha. vroege aardappe len, dus in totaal 70.000 ha of evenveel als vorig jaar, doch de werkelijke verbouw bedraagt in de laatste jaren ruim 90.000 ha., waarvan slechts een klein deel vrij stelling van teeltheffing geniet. HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN DEN BISSCHOP VAN BERLIJN. Gistermorgen is in alle katholieke kerken van Berlijn een herderlijk schrijven van den bisschop voorge lezen, waarin ter kennis van de ge- loovigen wordt gebracht, dat den ka tholieken priesters door den staat verboden is godsdienstles te geven op de scholen. „Het nieuwe decreet van de Duitsche re geering", zoo wordt in het herderlijk schrij ven gezegd, „voert de leuze: „De priesters uit de scholen" in de practijk door. Op deze wijze wil men voorkomen, dat het woord van onze priesters doordringt in de kinderzielen. Dit is een aanduiding dat in de komende tij den het katholicisme op de proef zal worden gesteld. Als bisschop van Berlijn heeft men mij niet op de hoogte gebracht met de rede nen, waarom de geestelijken niet langer godsdienst-onderricht mogen geven". Verder wordt in het herderlijk schrijven geconstateerd, dat de strijd tegen den gods dienst zulke vormen heeft aangenomen, dat men zich niet moet verwonderen, dat de geestelijkheid uit de scholen wordt geban nen. doch het gevaar, dat hieruit voortspruit is, dat de kinderen niet langer in de geest van Christus onderwezen zullen worden. De redevoeringen en de geschriften van de mannen, die verantwoordelijk zijn voor het leven van het land toonen aan, welke denk beelden zij hebben over de heilige schriften en hoe men het katholieke leven beleedigt. De veldtocht tegen de kerk gaat bij étappen, opdat liet doel hiervan niet te spoedig aan allen blijkt. „Wal gaat men thans doen? Gaat men het godsdienstonderricht geheel afschaffen en de kinderen een anti-christelijke pliilo- sophie leeren?" Vervolgens herinnert de bisschop er aan, dat thans alleen de kerk nog vrij is voor het geven van godsdienstonderricht. De bisschop spoort dc ouders aan nauwkeurig te letten op het onderwijs, dat door de leekenonderwij- zers aan de kinderen wordt gegeven en hij kondigt aan dat eens in de week in de ker ken godsdienstonderricht zal worden gege ven aan de kinderen door de priesters, die thans niet "meer in de scholen kunnen ko men. Verwachting: Zwakke tot mati ge wind uit Noordelijke rich tingen, betrokken tot zwaar bewolkt, weinig of geen re gen. weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Gedeel telijk bewolkt, weinig of geen regen. „Actie in China wettige zelfver dediging", zegt de Duce. De Italiaansche ambassadeur heeft een bezoek gebracht aan den vice- minister van buitenlandsche zaken, om hem te verzoeken, de Japan sche natie mede te deelen, dat het Italiaansche volk zich onder leiding van Mussolini hecht aaneensluit, om volledigen steun te verleenen aan de Japansche actie in China, welke niets anders is dan het uit oefenen van het recht van wettige zelfverdediging. In gezajjjiebbende kringen te Londen be schouwt men deze nieuwe Italiaansche stap als een antwoord op de rede van Roosevelt, de veroordeeling van Japan's optreden door den Volkenbond en het Amerikaansche Staatsdepartement. Ook wijst men op de omstandigheid, dat de Italiaansche ver klaring vrijwel tegelijkertijd met het over handigen van de antwoordnota aan Frank rijk en Engeland, werd afgelegd. Tenslotte is men vari oordeel, dat Mus- solini's solidariteit met Japan in wezen ge richt is tegen Engeland. Men spreekt te Rome de geruchten tegen, volgens welke Italië aan Japan eenige ver zekering zou hebben gedaan inzake het verstrekken van militaire hulp. Nieuwe contingenten uit Marokko. De „Manchester Guardian" heeft uit Duitschland inlichtingen ontvangen volgens welke er in den loop van September tus schen de 100 a 300 man van. twee luchtaf- weerbatterijen met hun materiaal via Italië naar Spanje zouden zijn gezonden. Het blad zegt voorts, dat 15000 Italiaan sche soldaten in de jongste weken in ver schillende havens der Spaansche rechtschen zouden zijn gedebarkeerd. Het totale aantal Italiaansche soldaten in Spanje zou tusschen de 110.000 en 120.000 varieeren. Nieuwe troepen uit Marokko naar Spanje. Uit Algeciras komende reizigers verklaren honderden Spaansche recrutem te hebben gezien die behoorden tot een contingent, dat Vrijdag uit Ceuta is aangekomen. Men meent te weten, dat heden uit Melilla nog meer troepen zullen aankomen. Oecumenische beweging heeft het Christelijk geloof aan de internationale politiek uitgele verd. Het vierde congres der „Duitsche Christe nen, de beweging welke den godsdienst on dergeschikt wil maken aan den nationaal socialistischen staat, is te Eisenach bijeen geweest. Er werd een resolutie teg-n de Oecumenische beweging (voor cfe Eenheids- kerk) aangenomen waarin met name wordt verklaard: „Aangezien het voor onze bewe ging het Christelijk geloof van het Duit sche volk geldt en niet een wereldmystiek, welke zich onder het mom van Christendom aandient, wijzen wij deze z.g. Oecumenische beweging krachtig van de hand." Wij protesteeren hartstochtelijk tegen het feit, dat de Oecumenische beweging een politieken aanval op het nationaal-socialis- me. waartoe wij van ganscher harte behoo- ren, ten uitvoer legt. De z.g. Oecumenische beweging heeft op die wijze in de oogen dergenen, die het erfdeél van Luther onge rept willen bewaren, haar eigen vonnis uit gesproken. Zij deelt hiermede het lot der internationale politiek, waaraan zij hef Christelijk geloof heeft uitgeleverd. I

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1