Crisis maakt platzak Aan het sterfbed der N.S B. De Zondagsrust van den predikant Het verboden grondgebied Postvluchten op Indië Door motorfiets omver gereden Holland-Afrika per sportvliegtuig Alle kamers overhoop Driewieler contra vrachtauto PUBLICATIE. Ammoniak als zenuwdrank door Dennis Wheatley Mussert tracht de beweging nieuw leven in te blazen. De boekhouding is in orde! „Ds. v. Duyl leider van een broeinest van samenzwering". Op den Goudsberg te Lt.nteren waren Za terdag ongeveer 30.000 NSB-ers bijeengeko men om te luisteren naar een rede van ir. Mussert. Aan deze rede ontleenen wij, naar het Hsb., liet volgende: z De NSB is allerminst dood, dooh hij zal alleen door nog meer vuur gelouterd moeten worden vóór God haar de groote taak van de wederopstanding van ons volk wilde toe vertrouwen. De NSB zou op 26 Mei begraven zijn; in Amsterdam geschiedde dit door dat gedeelte van het Jodendom, dat behoort tot „Eenheid door Demo cratie". In de laatste veertien dagen is de NSB weer begraven. Wij moeten het van de begrafenissen hebben!, riep spr. uit. Ir. Mussert hekelde scherp wat hij noemde de schaamte looze insinuatie van het „Utrechtsch Nieuwsblad", de spreektrompet van den Jood van Blankenstein, welk blad in zijn nummer van 4 October te verstaan gaf, dat de uitgaven der NSB niet bekostigd kunnen worden uit de bijdragen der leden en de vraag stelt, of 't niet op den weg der regeering ligt zich nauwkeurig op de hoogte te stellen en het publiek in te lichten. De boeken op lafel. Ik doe hier het aanbod alle boeken en bescheiden van de NSB te doen nazien door drie te goeder naam en faam bekend staande accountants, Nederlandsche wel te verstaan. Slechts één voorwaarde stel ik daar bij: hetzelfde onderzoek moet door dezelfde accountants ook ingesteld worden bij „Eenheid door Democra tie" en bij de politieke partijen. Na dit voorstel verwacht ik, dat de laffe insinuaties zullen uitblijven, de boeken lig gen klaar! Over de kwestie van Duyl zeide spr. het volgende: Ds. van Duyl beweert thans zijn handteekeningen onder pressie gezet te heb ben en dit te betreuren. Welnu, dan moge het recht zijn loop hebben. Zelfs nu gebleken is, dat de geheele afdeeling Vorming, aan» welks hoofd Van Duyl stond, een broeinest van samenzwering was tegen de Beweging en haar Leider, kan onze vroegere kameraad van Duyl het volle pond van mij krijgen. De Hooge Raad van Discipline staat ter be schikking van den heer Van Duyl. Mussert wil niet persoonlijk wor den. Maar dit moge ik u zeggen: onverschilig of men voortgaat „onthullingen" te doen, ik wensch niet uit te wijden over persoon lijke kwesties, en ik zal het niet doen!" riep ir. Mussert uit. Als leider de Beweging kan ik met alle gemoedsrust aanvaarden met modder te worden gesmeten, mits ik weet. zelf dersrelijke middelen niet te han- teeren. Onmiddellijk na de verkiezingen was ik er zeker van, zoo vervolgde de spre ker, dat de Beweging door velen zou wor den verlaten, door weinigen verraden. Te gen den herfst verwachtten wij dit; ook voor verraad is voorbereiding noodig. Het is speciaal de taak van den beer van Geelkerken om op dit gebied waakzaam te zijn. Uitvoerder, misschien hoofd, van de revolte, was mr. v. d. Goes van Naters, die het land rondreisde om een zee van verdachtmakingen uit te werpen. In Den Haag probeer de men zelfs in iedere groep een kern te vormen. De kwestie-van Duyl maakte het noodig direct in te grijpen. Het is daarom niet onmogelijk, dat het achterste deel van den kop is blijven zitten. Bewijzen, dat ds. van Duyl me deplichtig is, heb ik niet. De in het hoofdkwartier gehouden gesprekken zijn niet afgeluisterd, anders zou ik zekerheid hebben. Vast staat echter, dat de dienst van de Vorming de schuldige is. „We gaan van het jaar niet naar Zwitserland Gezien de capaciteiten van de opstande lingen is het geheele geval meer belache lijk dan dramatisch. Maar één ding heeft mij uitermate gehinderd. De hecren wil den wij met een soort pensioen naar Zwit serland sturen. Als zij hadden afgesproken mij te laten doodschieten, had ik eenige waardeering kunnen hebben. Dat zij mij aanzagen voor zulk een laffen hond, dat ik mijn duizenden kameraden, die jaren met niij vochten, in den steek zou Idten, teekent hun mentaliteit. De opstand-operette is voorhij. Indien ik ooit het gevoel krijg, dat een ander beter dan ik geschikt is als leider der Beweging, dan zal ik het oordeel vra gen van de duizend hardste werkers der Beweging, niet van een Pont, een Goes van Naters en consorten. De opstand-operette is voorbij; de beweging maycheert, niet verbitterd maar blijmoedig. Twee ernstig gewonden. Op den hoek van de Veerlaan en de Ti- morstraat te Rotterdam, is gisteravond een motorrijder met een voetganger in botsing gekomen. De motorrijder, de 29-jarige A. N. merkte, vermoedelijk door de duisternis op dit punt, den voetganger, den 30-jarigen C. Dekker te laat op, zoodat hij een aanrijding niet meer kon vermijden. De voetganger werd tegen de straat geslingerd, terwijl ook de motor rijder en zijn duopassagier kwamen te val len. De voetganger liep een zware schedel- basisfractuur op, evenals de duopassagier, de 55-jarige schoonvader van den bestuurder, A J. Eygelheim. Beide personen zijn in ern- stigen 'toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De motorrijder is er met den schrik en enkele schrammetjes afge komen. PRIJZEN VERSCH RUGSPEK. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor het bij haar in te leveren versch rugspek, met in gang van Maandag 11 October 1937 ver hoogd zullen worden en tot nader order zul len zijn als volgt: Per strook zonder wang: A-spek boven 28 kg. fÖ.6i B-spek van 24—27,9 kg. f 0.63 C-spck van 1823,9 kg. f 0.61 D-spek van 1317,9 kg. v f 0.56 G-spek van 1012,9 kg. f 0.57 H-spek van 89,9 kg. f 0.53 I-Spek van 67,9 kg. f0.50 Alles per kg.; de laatste drie soorten zonder achterkinikel. De overige voorwaarden zijn ongewijzigd gebleven. 's Gravenhage, 9 Oct. 1937. Adv. DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN, VELDBOONEN EN KOOLZAAD OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 4 Octo ber 1937 tot en met 9 October 1937 zal be dragen f 1.10 per 100 kg. voor groene erw ten door handelaren gedenatureerd en wel ke voldoen aan het voorloopig vastgestelde standaardmonster van kwaliteitsklasse C en f 0.60 per 160 kg. voor voedererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen, wel ke aan de daartoe gestelde eischen vol doen en welke door telers dan wel hande laren zijn gedenatureerd in bovengenoemd tijdvak zal f 1.90 per 100 kg. bedragen. De steun voor koolzaal van oogst 1937 hetwelk met inachtneming van de gestelde voorschriften is verkocht in het tijdvak van 5 September 1937 tot en met 2 October 1937. zal f0.75 per 100 kg. bedragen. 's Gravenhage, 8 October 1937. Adv. Sinds 1929 verminderden inko mens en vermogens met milli- oenen. Ook het nationaal inkomen be denkelijk gedaald. In verband met de groote belangstelling naar de nieuwste gegevens der inkomens en vermogens iii Nederland, werden in de ne gende aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, en kele voorloopige totaalcijfers betreffende de statistiek der rijksinkomsten- en vermogens belasting opgenomen voor het belastingjaar 1936—1937. ,„oc Laagste inkomsten in 19241925. Uit deze voorloopige gegevens, die in dit maandschrift in vergelijking worden ge bracht met de overeenkomstige gevens van 1 Mei 1915 af, blijkt, dat het laagste bedrag der zuivere inkomens vóór den kinderaftrek na de in 1920 ingetreden malaise werd be reikt over 1924—1925, n.1. f 3761 millioen. In verband met de'verbetering van den alge- meenen economischen toestand is^ daarop een stijging gevolgd tot f4367 millioen over 1930_1931, waarop als gevolg van de in 1929 opnieuw ingetreden crisis een teruggang is gevolgd tot f2656 millioen over 1936—193/ 't Totaal der inkomens over laatstgenoemd jaar is hierdoor nog f1105 millioen (29 A) lager dan over 19241925. De vermindering van 1935-1936 tot 1936-1937 beliep f172 millioen (6 Het gemiddelde inkomen per aangeslagene bedroeg over 1936- 1937 f 2088 en bereikte hierdoor over dit jaar het laagste punt van alle sinds 1915 verstreken jaren. Het hoogst gemiddelde inkomen werd aangetroffen over de jaren 1917-1918 en 1920-1921 en beliep f2659. De aandacht zij erop gevestigd, dat het bedrag der inkomens in het algemeen be trekking heeft op de inkomsten, Kenoten in het voorgaande kalenderjaar, zoodat boven- genoemd bedrag van f 2656 millioen inkom sten betreft over het kalenderjaar 193u. De vermogensbelasting. Het bedrag der in de vermogens belasting vallende vermogens bereik te het laagste punt na de in 1920 in getreden malaise over 1923lJ~t, n.1. f 12.183 millioen. Vervolgens is het bedrag dezer vermogens geste gen tot f 15.666 millioen over 1929— 1930,'waarop als gevolg van de in 1929 opnieuw ingetreden crisis met een kleine onderbreking van 1933—1934 op 1934—1935 een sterke daling is gevolgd tot f 11.072 millioen over 19361937. Het bedrag der vermogens is hierdoor f 1111 millioen (9 lager dan dat over 19231924. De vermindering van 19351936 tot 1936—1937 beliep f 69 millioen (0,62%) Het gemiddeld vermogen per aangeslage ne was van alle vergeleken jaren het laagst over 1935—1936, n.1. f 63.000.- terwijl het hoogste bedrag (f 87.000.-) werd aangetrof fen voor 19171918. Over 19361937 was dit cijfer f 64000.- Opgemerkt zij, dat deze be dragen den stand van het vermogen aan geven bij den aanvang van het belasting jaar op 1 Mei. Bovenvermelde gegevens hebben alleen betrekking op de natuurlijke binnen het Rijk wonende personen, die na vermindering met den kinderaftrek primitief aangeslagen zijn voor een inkomen van f 800. (tot en met 1918—1919 f 650) of een vermogen van minstens f 16.000. Schattingen naar het nationaal in komen vertoonen de volgende cijfers (in millioen guldens): in 1929 f5.740; in 1930 f 5.400; in 1931 f4.940; in 1982 f4.350; in 1963 f 4.270; in 1934 f 4.100 en in 1935 f .3970. Ir. de Kok en H. Schmidt Crans legden de reis in 9 dagen af. De vliegers op Ypenburg terug. Zaterdagmiddag om kwart voor zes zijn de directeur-generaal der ko ninklijke, ir. J. E. F. de Kok en zijn medevlieger, de heer H. M. Schmidt Crans, chef-instructeur van de Nationale Luchtvaartschool onder groote belangstelling van autoritei ten en publiek, van hun reis met het sportvliegtuig PH. R.O.K. naar Kaapstad, op het vliegveld Ypen burg te Rijswijk geland Onder de aanwezigen bevond zioh o.m. vice-admiraal Quant. Nadat generaal Snij ders de vliegers met hun prestatie gecom plimenteerd had, vertelde ir. de Kok een en ander over zijn wedervaren. Op 15 Sept. is de P.H. R.O.K gestart en via Parijs, Lyon, Brintisi (talie) Cairo en de route van de Imperial Airwaijs op 24 Sept te Kaapstad aangekomen. De eerste dagen van den tocht werden de piloten door dichte regen en mist opge houden, doch de rest van de reis was het weder goed. In Juba hebben wij aldus ir. de Kok „de wilde beesten" gezien. Wij filmden een kudde olifanten van wel 200 dieren, giraffen, zebra's, springbokken, ga zellen, buffels en andere dieren, van 50 me ter hoogte af. Leeuwen en tijgers hebben wij, jammer genoeg, niet gezien. Indrukken van Zuid-Afrika. Zuid-Afrika is aldus spr. een zeer welva rend land, zonder werkloosheid. Er kunnen nog heel wat jonge menschen, die de handen uit de mouwen kunnen steken, emplooi vin den. In Johannesburg wordt geweldig ge bouwd, de eene wolkenkrabber na de an dere. Vooral tusschen Nairobi en Broken HUI; was hot navigeeren uiterst lastig, van wege de „bushfires". Wij vlogen voortdu rend in een rookgordijn. In Kaapstad zijn wij vijf dagen gebleven. Indien wij op don terugtocht geen tegenwind hadden gehad, waren wij reeds Donderdag middag op Ypenburg geweest. De machine heeft zich prachtig gehouden, aldus besloten de vliegers. Inbrekers doen goede zaken. te Rotterdam Zaterdagavond tusschen acht en tien uur hebben inbrekers tijdens afwezigheid van de bewoners zich toegang verschaft tot pand 150 aan de Beyerlandschelaan te Rotter dam, bewoond door de familie V. De dieven hebben alle kamers overhoop gehaald en uit een kast in de slaapkamer een ijzeren geld kistje ontvreemd, waarin voor ver scheidene honderden guldens aan bankpapier was geborgen. Aangezien inbraak en diefstal gebeurden op een uur, dat er nog veel menschen aan het winkelen waren en de portiek, waarin de deur naar de étages van het pand is aangebracht, een winkelingang heeft, wordt' het niet uitgesloten geacht, dat iemand den een of ander met een in een wit linnen kussensloop verpakt voorwerp het pand beet zien verlaten en de politie aldus op het spoor der daders kan komen. In den vorigen nacht is ingebroken in de villa in de Oranjelaan te Rotterdam, welke bewoond wordt door de familie W. T. B. De inbrekers zijn aan de achterzijde, door het forceeren van een raam in de slaap kamer, binnengekomen. Een bedrag aan contanten van f 300 wordt vermist, alsmede eenig goudgeld. De 64-jarige weduwe G. J. uit de Bever straat te Rotterdam heeft toen zij in de keu ken van haar woning een zenuwdrankje wilde innemen, bij vergissing ammoniak genomen. De oude vrouw, die de vergissing al spoe dig bemerkte, is in vrij ernstigen toestand in het ziekenhuis aan den Coolsingel opge nomen. Reiger (heenreis) Pelikaan (heenreis) Valk (terugreis) Ibis (heenreis) Torenvalk (terugreis) Vertrek van Jodhp. 9 Oct. Alex. 9 Oct. Rang. 9 Oct. A'dam 9 Oct, Band. 9 Oct. Aankomst te Rang. 9 Oct. Basra 9 Oct. Bagd. 9 Oct. Napels 9 Oct. Medan 9 Oct. 17-Jarig meisje ernstig gewond. Gisteravond is een zeventienjarig meisje mej. Z., op den Rijksweg bij Santpoort, toen zij, rijdende op een driewieler waarop zij melk vervoerde, den weg wilde oversteken, aangereden door een vrachtauto. Het meisje werd tegen den grond gesmakt en bleef ernstig gewond liggen. Met een bloe dende hoofdwonde en been- en armfractu- ren is zij naar het Antoniusziekenihuis te IJmuiden overgebracht. De auto is door de politie in beslag ge nomen. „Dominé mag zich wel moe excer. ceeren om z'n gemeente-leden niej te ergeren". Ds. P. van Dijk scihrijft in Noord-Hol^, Kerkblad: „Ik las een artikel waarvan de strekking scheen te zijn, dat men Zondags liever geen gebruik moest maken van een auto. Dat vele predikanten zich daarvan bedienden, was aan gemakzucht, misschien wel aan genot* zucht te wijten Nu vermoed ik, dat dit op dominees slaat, die 's Zondags „elders" een beurt gaan vervuilen De kerk in de classis is vacant, of de eigen dominee heeft vacantie; nu valt een ander voor hem in; het is te ver om te loopen, welnu een van de gemeen* teleden heeft 'n auto. men rijdt. Zelfs komt af en toe een huurauto te pqs. Dit vindt in genoemd artikel afkeuring. En er zijn toch. altoos menschen in de gemeente, die zich! daaraan ergeren. Die dominees kunnen best 's Zaterdagsavonds op weg gaan, om 's Maan dagsochtends thuis te keeren. Dan is het klaar met dat gerij en geros. Nu vrees ik echter, dat er schade voof de gemeente uit zal voortkomen, warmee# men de dominees bindt op Zondag in geen geval uit preeken te gaan per auto. Er neemt ergens een collega afscheid. Del classis moet vertegenwoordigd worden^ dominee moet er heen. Jawel. Maar 's Za* terdags!... Resultaat; de gemeente heeft leesdienst óf dominee blijft thuis'. Er ia ergens een vacature. Er moet gedoopt wor* den. 's Morgens treedt ds. A. op in eigeni gemeente; 's namiddags in den doopdienst, Loopen is te ver; hij gaat per auto. Hef mag niet, hij moet 's Zaterdags komen of heelemaal niet. Resultaat: ds. blijft weg, want de eigen gemeente kan hem niet tel* kens een heelen Zondag missen. Gemak* zucht, wordt gezegd! Jawel, ik heb dom» nees gekend, die 's morgens preekten, 's avonds preekten en 's middags een uufl heen en een uur terug liepen voor eeq| liefdebeurt in een naburige gemeente. Fieb« sen op Zondag was toen ook een zonde? paard en wagen mocht je niet huren, zelfg niet krijgen. Je mocht wel dien domino# zöo laten* exefceeren, dat Kij"'s avonds op den preeksttoel haast omrolde van moe* heid. Over gemakzucht gesproken! Je hebjj zelf geen telefoon, maar je „liberale" buur* man komt. Het is Zondagmiddag: Domino# ze bellen van het ziekenhuis op: een spoed* operatie, ernstig. Of je even komt. Het regent pijpestelerw Fietsen mag je niet. Een auto zou gemak* zucht, zelfs genotzucht zijn. Je plast vijf en twintig minuten naar het ziekenhuis? je mocht je broeder eens ergeren met dat gerij en geros op Zondag. Gemakzucht. Jé hebt een drukke gemeente, bent heele dageii in touw en op stap. Zaterdagavond als de preek klaar is er zijn sommige dominees die hun preek nog heelemaal uitschrijven de heerlijke rust op studeerkamer of in het gezin. Hè, gelukkig, morgen Zondag, samen met je kinderen, die in de week op kantoor of in school zitten; 's avonds da huiselijke kring, na den dienst. Neen, vadetj moet preeken; het is een uur ver loopen* Weg je Zaterdagavond,, weg je Zondag* avond. Want die auto van je gemeentelid mag wel in de week, maar niet Zondag rijden. Ik ken gemeenten, waar sommige leden meer dan twintig kilometer van dqj kerk wonen, diep in den polder. Zelfs met de fiets is regelmatig kerkbezoek niet mo* gelijk. Ik zou dien menschen raden: Ge» bruik een auto; huur er saam een; maal* een accoord met een bus-verhuurder Maar als ik ze dat aanraad, ben ik in som» miger oog ook weer zoo'n dominéé van dé lichte cavalerie. Wat ik nu wil? Ik bedank er voor, precies te zeggen, wat je op Zohdaa mag of niet mag! Maar ik zou vragenï Broeders, wat weegt het zwaarste? En vaif zijn leven zou ik nooit het oordeel durvotf vellen: Je mag op Zondag geen auto gebrui» ken om je naar de kerk te laten rijden, het* zij als dominéé of als gewoon lid. Feuilleton Vertaling Eva Raedt de Canter 32. Rex haa.'de zijn breede schouders op. „Hij was nu niet bepaald een rijkaard, het was een agent van een of andere fruit-firma. In ieder geval werden de oude prins en ik dikke vrien den. Ik ging iederen namiddag een praatje met hem maken in het hospitaal. Niet dat ik werkeljjk met hem harmonieerde, maar toch voelde ik mij tot hem aangetrokken. Hij was een lichtzinnige, oude bruut, maar toch ging er een zekere charme van hem uit. Hjj was meer waard dan tienduizend van die half bloed Cubanen of van die Yankees met ekstergezichten, die altijd maar spreken over dingen, die thuis beter zijn dan ergens anders." „Zeer zeker", merkte de hertog op, „moet Shulimoff zijn geld voor de revolutie buiten Rusland belegd hebben. Hoe kwam hij dan nu in zoo'n armoedigen toestand?" „Hij heeft al zjjn geld weggesmeten, kon niet met geid omgaan. Wanneer hij een scha devergoeding van de fruitkoopman gekregen zou hebben, zou hij haar den volgenden dag verkwist hebben." „Maar geld of geen geld, hij bezat een zekere persoonlijkheid. Het was alsof het hos pitaal er speciaal voor hem stond. Hij ver telde mij, dat hij van plan was katholiek te worden. Er loopen namelijk veel nonnen rond, en hjj wist precies wat hij doen moest om haar voor zich in te nemen. Zij draaiden allemaal om den ouden gek heen. Nadat ik hem eenige malen bezocht had, vertelde hij mij zijn waren naam, en toen begon de zaak pas grappig te worden. H(j wlide zijn mond niet open doen, wanneer hij wist dat er iemand binnen vijftig passen van hem aan wezig was, maar stuk voor stuk vertelde hij mij hoe hij de bolsjewisten beetgenomen had." „Ben je er wel zeker van dat hij zich niet op jou kosten amuseerde?" vroeg de her tog. „Hij lijkt mij daar best toe in staat." „Neen, absoluut niet. Hij was doodernstig. En wanneer hij eens iets verteld had, werd hij nerveus, en bleef dan weer geruimen tijd zwijgen. Hij had zijn schatten zoo goed ver borgen, dat de bolsjewisten ze nooit zouden vinden, misschien op den dag des oordeels, wanneer alles vernietigd zou worden. En h(j was alleen zoo bang het mij te vertellen, om dat er dan een kleine kans was dat de bolsje wisten misschien, misschien toch nog iets er van krijgen zouden." En waar heeft hjj zijn beroemde schat nu verborgen?" vroeg de Reicheau met een glim lach. „Dat is het hem juist" Rex stak zijn han den met een plotselingen lach omhoog. „Waar, vraag je? Verdomd als ik het zelf weet!" „Maar, Rex ik bedoel protesteerde Simon, „je eh je hebt toch niet al deze risico geloopen zonder dat je wist waar de schat verborgen was?" „Ik heb een prachtig, listig plan," zei Rex. „Zij zijn zeker in Romanovsk, en ik was al prachtig op weg om nadere bijzonderheden van den ouden prins te hooren, toen..." „Wat gebeurde er toen? Wilde hij het je tenslotte toch niet vertellen?" De scherpe oogen van den hertog waren in spanning op Rex' gezicht gevestigd. „Neen, de oude baas stierf. Dat was toch allerongelukkigst, niet? Hij scheen het zeer goed te maken, werd iederen dag beter, maar je weet, oude menschen zijn nu eenmaal niet sterk. Ik kwam hem op zekeren morgen be zoeken en toen vertelden zij mij, dat hij dood was. Dat is alles." „Dacht je nu werkelijk, mijn vriend," vroeg de Reichleau, terwijl hij zijn fraai gewelfde wenkbrauwen optrok, „dat je de juweelen te Romanovsk zou vinden op zulke vage gege vens? Bedenk toch, dat vele menschen ge durende jaren op de bezittingen van Shuli moff naar dezen schat gezocht hebben." „Neen, dat is het ergste niet," zei Rex, hoofdschuddend. „Toen de zaken in 1917 ver keerd liepen in Leningrad, wachtte Shulinoff de krach niet af. Hij week naar hier uit en nam zijn bezittingen met zich mee. Hij dacht, dat hij aan dezen kant van den Oeral veilig zou zijn, totdat het weer wat rustiger gewor den was. Als de toestanden slechter zouden worden, was hij van plan geweest, verder het Oosten in te gaan. Een ding vergat hij, na melijk dat hij de meest gehate man in Rus land was. De Roode Garde gaf een speciale opdracht om hem aan den eersten den besten boom op te hangen. En zij deden het bijna. Geheel onverwacht grepen zij den ouden man. Hij was reeds lang een lijk geweest, wanneer niet op zekeren dag een man gekomen was< die hem van den boom, waaraan zij hem ge* hangen hadden, afsneed, met het plan hen# den volgenden dag weer op te hangen. D# kelder van den ouden prins heeft hem ten* slotte gered. Hij werd 's nachts gebonden eö in zjjn eigen metaalgieterij opgesloten, ter* wijl geen enkelen bewaker buiten de wach# hield." „De metaalgieterij? Was het dan ln hel dorp?" vroeg de hertog. „Weineen, in zijn eigen huis. Hij scheel* een soort smid te zijn, hij maakte sloten, zooals Lodewijk XVI dat deed in zjjn vrfjert tijd, wanneer hij tenminste niet bezig waS de boeren af te tuigen of uit te gaan mei koormeisjes van de Follies Bergère." „De metaalgieterij was tegelijkertijd labo* ratorium en studeerkamer, ik denk, dat zij dit lokaal als zijn gevangenis gebruikten* omdat dit de eenige kamer is, waarvan dé vensters voorzien zijn van stevige, ijzeren tralies. Toen zij hem daar eenmaal opgesloten hadden, gingen zij uit om een borrel te drin* ken. Zij zijn in het Roode leger allemaal het* zelfde, er is er niet een die er de voorkeul aan geeft op schildwacht te staan als er een rondje te drinken is." Wordt ver volg dj

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2