Agenda Jubileum Oud-Onderofficieren Maandag 11 October 1937 Tweede Blad &tadónieiuu-ó Een onvergetelijke avond voor de Heldersche af deeling Dc opperrabijn Ph. Frank bezoekt de Isr. Gemeente Zendingsfilm Nutsspaarbank tc Den Helder Aspirin Alg. R.Kt Officiersvereeniging ££q£A^icPiien Frits Schakels als operette-acteur Eerste lustrum E«H.W»V* „De Jutter" Kanaria-nieuws Zweefvliegtuig beschadigd Moeilijke vraagstukken Burgerlijke Stand van Den Helder Aankomst mail-trein Het vorige jaar hebben wij een drietal feest- avondjes van de afd. Den Helder van boven- genoemden bond meegemaakt en het intieme karakter van deze avondjes, de hartelijke, ka meraadschappelijke sfeer, waarin zelfs de ver slaggever, die zich meestal een outsider voelt, verslaggever, die zich meestal een buiten staander voelt, deden ons met belangstelling dezen jubileumavond tegemoet zien Het is 45 jaar geleden, dat een aantal Oud onderofficieren het initiatief nam tot oprich ting van deze afdeeling. 1892—1937 stond op een schild aan weerskanten van het Casino- tooneel. En in deze 45 jaar heeft de vereeni ging haar up and downs gehad. 45 jaar heeft men den makker, die buiten schuld in financieele moeilijkheden verkeerde, gesteund, heeft men weduwen en weezen van kameraden, die door den dood waren ont rukt, geholpen, niet alleen materieel maar bo venal door meevoelen in het leed dat gedra gen werd. Is er mooier philantropische in stelling denkbaar? Het was de voorzitter, de heer Schenkius, die het openingswoord uitsprak, nadat het eerste couplet van het Wilhelmus staande was gezongen. Het was hem een buitengewone eer en een groot genoegen, de talrijke aanwezigen wel kom te heeten. Welkom, burgemeester en me vrouw Ritmeester, overste en mevrouw Bentz van den Berg. Dat u onze uitnoodiging hebt aanvaard is voor ons een bewijs van Uw be langstelling in onze vereeniging. Ook U kapitein Van Rhijn, directeur van de Marine-Sportschool, hartelijk welkom. En zoo heet de heer Schenkius vervolgens, den alge meen voorzitter van het hoofdbestuur, den heer Breuker, die met een tweetal bestuurs leden is overgekomen, mevr. van Vliet Wickel, eerelid van den bond, de heer en mevrouw Kokelaar, een van de eerste leden, de heer Hartman, redacteur van het bondsorgaan, en de diverse afgevaardigden van landelijke af- deelingen en zustervereenigingen, welkom. Ook de pers wordt in het hartelijke toe spraakje niet vergeten. Bericht van medeleven was binnengekomen van vice-admiraals Zegers Rijser en Quant Het is prettig, zoo vervolgt de voorzitter zijn openingswoord, dat er zoo'n aangename verstandhouding is tusschen de afdeelingen uit de verschillende steden. Ook in de afdeeling zelf is het kameraad schappelijk gevoel sterk ontwikkeld. Hartelijk dank aan mijn medebestuursleden en leden voor al wat zij hebben gedaan. Wij zijn tevre den, maar nog niet voldaan. Er zijn nog vele oud-onderofficieren, die niet bij ons aangeslo ten zijn. Toevende bij deze mijlpaal in ons vereeni- gingsleven is het ons vergund een blik te werpen in het verleden, maar nog beter is het in de toekomst te zien. Wanneer ons 50- jarig jubileum daar is, moet het een feest kunnen zijn, dat klinkt als een klok. Na, mede namens zijn bestuursleden, dank te hebben gebracht aan den heer Polak, voor zijn medewerking en ieder een genoegelijken avond te hebben toegewenscht, geeft de heer Schenkius dan de verdere leiding over aan de feestcommissie. De burgemeester complimenteert de jubileerende vereeniging. Het is dan onze burgemeester, die het too- neel betreedt, om de afdeeling geluk te wen- schen met dit lustrum. Ik heb wel eens gehoord, zoo vangt de heer Ritmeester aan, dat men zijn vijanden bij ver rassing neemt, maar dat men dit zijn vrien den doet, dat is mij nog niet bekend. Doodeen voudig heeft men tegen mij gezegd: Kom eens even hier en spreek eens een woordje. Maar toch, ondanks dat, had ik op dezen avond een woord willen spreken. Een jaar geleden heb ik met U kennis ge maakt in Uw vereenigingslokaal. Voor mij was dat wel buitengewoon prettig, omdat ik de jongste onder U was. Het was niet de eerste keer, dat ik met onderofficieren in aanraking kwam. Ik ken ze al ongeveer dertig jaar lang. Vroeger in Assen gaf ik n.1. les aan hen en voor mij was dat zeer aangenaam of het voor hen ook zoo was, weet ik niet. Ik heb, toen dien eersten avond, dat ik met U kennis maakte, een indruk gekregen, hoe u onder elkaar was. Ik voelde, dat u hart voor elkaar had, dat u met elkaar medeleefde en dat was een prettig gezicht. Het is inderdaad een vereeniging in den goede zin, die elkaar helpt en steunt. En het kan dan ook niet anders dan na zoovele jaren moet er wel een jubileumavond worden gehou den. Al die 45 mijlpaaltjes hebben een merk, een merk, dat op onderlinge vriendschap en kameraadschap berust. Ik hoop het 50-jarig bestaan van uw vereeniging mee te maken. Nu heb ik permissie tot vier uur, maar dan... Uw vriendschap en kameraadschap heeft mij buitengewoon getroffen. Ik hoop, dat dit mag groeien en bloeien, in de eerste plaats voor de onderlinge verstandhouding, maar in het bijzonder voor ons vaderland. Uw voorzitter heeft in zijn openingswoord heel wat gezegd, maar hij is gelukkig niet te ver gegaan, hij geeft mij nog een kans. en daarom stel ik voor een driewerf hoera op onze Koningin en daarna een driewerf hoera op de afdeeling Den Helder van den Bond van Oud-onderofficieren uit te brengen. Spontaan wordt dit hoerageroep door de aanwezigen aangeheven. De algemeen voorzitter van het hoofdbestuur feliciteert. Na deze hartelijke, geestige toespraak van den burgemeester neemt de algemeen voor zitter van het hoofdbestuur, de heer Breuker het woord. Er is heel wat moed voor noodig om na de woorden van uw voorzitter en van den Bur gemeester, nog iets te zeggen, zoo zei de heer Breuker Ik ben heel dankbaar, dat ik hier 45 jaar nu juist een tijd is om een jubileum te vieren, dan is het antwoord. Neen. Maar als men 45 jaar lang zijn kameraden, waar noodig, heeft gesteund, weduwen en weezen hebt geholpen, zonder dat dit naar buiten werd uitgedragen, dan verdient men zeker een feest. Ik wensch u van harte geluk en breng u den warmen dank over van het hoofdbestuur voor de behartiging van de belangen van den bond. Wanneer we geen philantropische instelling waren, dan zou ik deze afdeeling van boven tot beneden in de bloemen willen zetten. Wjj kunnen dat niet doen, maar een bescheiden bloempje wil ik u toch overhandigen. De eerste bloemenmand verschijnt dan op het tooneel. Namens het hoofdbestuur bedankt de heer Breuker dan speciaal de damesafdeeling voor al het werk, dat zij heeft gedaan en voor het uitstekende voorbeeld, dat zij de ander afdee lingen heeft. Hij verzoekt dan de dames Kegge en Van der Kooij even op het tooneel te wil len komen en onder een daverend applaus, spelt hij hen het eerekruis van verdienste op de borst. Den heer Schenkius worden, verge zeld van waardeerende woorden voor zijn werk, bloemen overhandigd. Landelijke afdeelingen, zusterver eenigingen en oud-leden brengen hun gelukwenschen uit. Er volgt dan een mitrailleurvuur van felici taties van een twintigtal met deze afdeeling sympathiseerende vereenigingen en personen. En het tooneel wordt in een waar lusthof van bloemen herschapen. Geestig en origineel zijn vaak de gelukwenschen, zoo heeft de heer Hartman, redacteur van het orgaan van den bond zijn gelukwensch op rijm gezet. Het is dan de heer Schenkius, die de diverse sprekers hartelijk bedankt, en nog een ver rassing in petto blijkt te hebben. Mevrouw Janssen, die reeds 15 jaar een van de beste krachten is van het tooneelclubje, dat steeds geheel belangeloos een belangrijk deel van de avondjes van den bond vult, en de heer Geer- ling en Haringa, die zich gedurende vele jaren voor den bond hebben verdienstelijk gemaakt, wordt n.1. door den voorzitter het kruis van verdienste van de afdeeling op de borst ge speld. Een hartelijk applaus volgt. Gezamenlijk wordt dan door de aanwezigen staande het Bondslied gezongen, waarna de verdere afwerking van het programma volgt. Wanneer het doek opgaat, staat daar een rij bekoorlijke jongedames opgesteld. Een sjerp in onze Nederlandsche kleuren steekt tegen het wit aardig af, terwijl een oranje strik in het haar het geheel volmaakt. Het jubileumslied, een verdienstelijke compositie van den heer Jas, wordt door de dames gezongen. Ook Professor Mellorini is aanwezig met zijn aardige trucs. Ook na de pauze, toen de goochelaar zich in een buikspreker metamorfoseerde, ontving hij menig warm applausje. Het vermakelijke tooneelstukje in twee be drijven „Henkie", vraagt dan de aandacht. Reeds verschillende keeren schreven wij over de uitstekende hoedanigheden van het mede werkende amateursgezelschap. Hun spel steekt boven het doorsnee amateurschap uit. Tenslotte bedankte de voorzitter van de feestcommissie, de heer Schreuder, alle mede werkenden en overhandigt mevrouw Jansen bloemen en den heer Jansen een zilveren pot lood. Ook de heer Jas, als vervaardiger van het Jubileumlied werd hartelijk bedankt. Een gezellig bal, onder leiding van den heer Verwer, met een feestpolonaise besloot dezen avond. Op onvergetelijke wijze is dit lustrum her dacht! Vrijdag heeft de opperrabrjn van het res sort N.-Holland, behalve Amsterdam, een bezoek gebracht aan de Isr. Gemeente in onze stad. De heer Frank was vergezeld van zijn echtgenoote en werd ontvangen in de consistoriekamer van de Synagoge. Het was de eerste kennismaking met de Heldersche gemeente en vele gemeenteleden waren om kwart voor vier in de Consistorie kamer. De voorz. van de Joodsche gemeente hier ter plaatse, de heer S. Coltof, heette den op- perrabjjn en zijn echtgenoote welkom, terwijl de weleerw. Zeerge. heer v. Buuren, de geeste lijke leider van de gemeente, eveneens een har telijk woord sprak. Nog anderen voerden het woord, waarna de heer Frank bedankte voor de vriendelijke ontvangst. Een thee werd den gasten in de consitorie- kamer aangeboden. Om vijf uur ving de Sab- bathsdienst in de Synagoge aan, terwijl de dienst Zaterdagmorgen te 8 u. begon. Tijdens den ochtenddienst hield de Opperrabijn een predikatie. Hedenavond 8 uur hoopt zendeling O. Luinenburg te spreken over ,,De plaats der medische zending in de Evangelieverkondiging op Oost-Java", aan de hand van een film, in de Luth. Kerk, Weezenstraat. Zie verder de advertentie. rsreuaer ik Den ueci - „,i_, o vnn in Den Helder ben. Als we ons afvragen ofthans ruim. -.200. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand September 1937. Op spaarbankboekjes werd in den loop der maand September ingelegd 224.094.43 en terugbetaald 238.112.24, derhalve meer te rugbetaald dan ingelegd 14.017.81. Het aan inleggers verschuldigd kapitaal be draagt thans 3.049.559.65. In de maand September werden 107 nieuwe boekjes uitgereikt: het aantal in omloop zijn de boekjes steeg hiermede tot 10.882. Onder deze nieuw uitgereikte boekjes zijn begrepen 15 boekjes voor jongeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eer sten inleg van 1. De lediging der spaarbusjes in den loop der maand leverde een bedrag van 2.150.68 aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijn de busjes bedraagt „En thuis alles gezond? Nie mand verkouden?" „Wel neen! Verkouden? Bij ons geen kans!" „Wat beduidt „geen kans"» meneer Goederaad?" „Dat beteekent in't kort ge zegd ik neem bij de minste of geringste verkoudheids- verschijnselen hoesten, niezen enz. direct Aspirin'.' is een »2>aye*«-pro duet. Oranjebanden .aoyej.-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid In de door de afdeeling 's-Gravenhage ge houden huishoudelijke vergadering van de A.R.K.O. werd het bestuur als volgt gecon stitueerd: kapitein ter zee L. A. C. N. Door man, voorzitter; res. majoor der art. ir. C. F. M. Duyzings, ondervoorzitter; res. Ie luit. der art. dr. M. H. H. Franssen, secretaris; le luit. der huzaren W. R. van Mierlo, penning meester. Luit. ter zee der eerste kl. J. Beckering Vinckers is na eervolle ontheffing van zijn bevel over de groep onderzeebooten in West- -Indië hier te lande teruggekeerd en gesteld ter beschikking. Luit. ter zee der 2e kl. P. A. Mulock van der Vlies Bik is geplaatst als eerste-officier op het vliegkamp De Mok. Kap. ter zee G. W. Stöve, oud-directeur der Hoogere Marinekrijgsschool te 's-Gravenhage, zal dit najaar naar Nederlandsch-Indië vertrek ken, zijnde bestemd voor de functie van eska dercommandant aldaar. WIJZIGING VAN DE UNIFORMEN. Naar wij vernemen, is door den Min. van Defensie een commissie benoemd, welke zal nagaan op welke wijze verbeteringen in het model van de veldjas zouden kunnen worden aangebracht, waardoor een beter uiterlijk aanzien en een ondervanging van de bezwa ren, welke tegen de huidige staande kraag worden geopperd, zouden kunnen worden ver-' kregen. Het is sedert verscheidene jaren de ge woonte van de Casino-directie enkele malen per seizoen, op Zondagavond, het Frits Schakels-revue ensemble naar Den Helder te doen komen en doorgaans blijkt dan, dat er voor den man, die dank zij de fotoreportage van een „Wij"-redacteur onze nationale Joe Brown geworden is, belangstelling bestaat. Soms valt het gebodene tegen, en soms is het ook voor meer critisch ingestelde oogen het aanschouwen waard. In afwijking met voorgaande malen was het gisteravond nu eens géén revue. Dat wil zeggen: het heette „non-stop-operett;e", en in plaats dat men een combinatie van op zich zelf onafhankelijk van elkander staande num mers voorgezet kreeg, was het een drie- bedrijvig spel. Nu kan men moeilijk van Frits Schakels verwachten dat hjj ons een achttien karaats stuk tooneel aanbiedt en vermoede lijk stelt ook het publiek dezen eisch niet. Dit toch komt vrijwel uitsluitend om Schakels met zijn maats een sortiment witzen te zien plegen, al dan niet in het kader van een revue. „Je moet maar boffen" heette de operette en de Schakels-enthousiasten hebben het volle pond gekregen. Frits als kruier, Frits als professor, Frits als aangeschoten Jordaner enFrits als vader, treurend over het be dreigde geluk zijns dochters. Daar is veel gelachen om Schakels, ook al waren de grappen nu niet altijd even origi neel en bleek lij wel eens een greep te doen in het oude repertoire. Maar hoofdzaak is dat er gelachen werd. Daarvoor was men geko men endaarin werd men niet teleur gesteld. Wat de medespelenden betreft: in de vrou welijke linie moet genoemd worden Berry Kievits, de even charmante als kordate artiste, die het in dit genre waarschijnlijk nog wel iets verder zal brengen. Voorts Nol Stanowsky, die enkele malen zelfs opmerkelijk spel te zien gaf en weer eens bewees een knap karakterspeler te zijn. Schakels zelfenfin, dat wéét U, Lena Eman als de tante voldeed ook, terwijl ten slotte de rol van Loulou gegeven door Beppie Diepbrink hier en daar vrij slap was. MOND- EN KLAUWZEER. Bij een paar boeren in Koegras is bij hun koeien mond- en klauwzeer geconstateerd. In verband hiermee verdient het misschien aan beveling er nog eens op te wijzen, dat men toch vooral geen ongekookte of niet gesterili seerde of gepasteuriseerde melk drinkt. 5 October j.1. was het vjjf jaar geleden, dat de Eerste Heldersche Wandelsportvereeniging „De Jutter" door een groepje overheidsperso neel opgericht werd. Dit feit werd j.1. Zater dagavond in Musis Sacrum met een welge slaagd feest herdacht, waar een officieele tint aan zat, herdacht. De „Jutters" hadden voor een aardig programma gezorgd, waarvan alleen maar jammer was, dat het eenige malen ge wijzigd moest worden en dat men zoo lang moest wachten alvorens met de afwerking er van begonnen werd. Doordat de burgemeester, beschermheer, eerst later kon komen, werd het officieele ge deelte naar een later tijdstip verschoven. Voor zitter v. d. Berg opende nu met een kort wel komstwoord, waarna de pret een aanvang nam. Eerst gaf „Eppie" Regelink een paar soli op de mondharmonica weg, waarna we weer eens getuige waren van de amusante imitatie eigenschappen van den heer Kok, die zoo mees terlijk het geluid van verschillende dieren weet na te doen. Hij had weer succes! Vervolgens kregen we het optreden van The Mexico Ac cordeon Band, waarvan het „Mexicaansche" is gelegen in de rood-met-witte uitrusting der leden en een décor van Westerschen tint. Ove rigens zijn het allemaal Heldersche meisjes en jongens, die in dezen band de mondorgel be spelen en gezamelijk en in combinatie dikwijls aardige en stemmige muziek weten te geven. Tenslotte maakten we kennis met the Blue- White Rhytm Singers, een viertal jongelui, dat door vocale expressie begeleid door guitaar, aardige „songs" weten te brengen. Eenmaal brak een snaar van de guitaar en toen moest het viertal heel erg lachen, wat natuurlijk aan stekelijk op de goed bezette zaal werkte Overigens hebben zij ons met hun zang geamu seerd en dat was blijkens het applaus met de anderen ook zoo. Juist toen de redacteur van „Wandel Mee", de heer Turksma, na „De Jutter" met haar eerste lustrum geluk gewenscht te hebben, bezig was om te vertellen, dat de wandelsport meer een middel moet zijn om de natuur in te trekken dan een gelegenheid om te „racen", verscheen de burgemeester in Musis. Hij werd hartelijk welkom geheeten om ver volgens te mogen vernemen, dat men hem zeer dankbaar is voor de belangstelling, welke hij voor de wandelsport toont. Dat zijn bescherm heerschap door „De Jutter" op hoogen prijs gesteld wordt, mocht wel blijken uit de fraaie sigarenbeker, welke de magistraat, onder ap plaus van de aanwezigen, mocht ontvangen. Deze geste liet de heer Ritmeester natuurlijk niet onbeantwoord. Even later stond hij op het tooneel om „De Jutter" in een geestige toe spraak dank te zeggen voor het geschenk. „Maar gij moet het niet te gek maken", werd er aan toegevoegd. Evenals de vorige spreker, de heer Turksma, gedaan had, stelde de bur gemeester de ware beteekenis van de wandel sport nog eens in het licht: men moet niet ren nen, maar wandelen. En al wandelend g e- nieten. Aan het slot van zijn korte toespraak heeft spr. „De Jutter" een lang en bloeiend bestaan toegewenscht. Er verschenen meerdere sprekers op het tooneel. Zoo kwam de voorzitter van den N. H. W. B. de felicitaties van zijn bond overbrengen wat hij vergezeld deed gaan van een geschenk in den vorm van een „eerste lustrum-wimpel". De heer H. J. Lücker die plaatselijk consul van den N.H. W.B. is, overhandigde de club een N. H. W. B.-wimpel en daarmee verblijdde hij ook de W.S.V. „De Zilvermeeuw" en de jeugd groep van de speeltuinvereeniging „Den Hel der". Op zijn beurt mocht de heer Lücker een onderscheidingsteeken ontvangen als propagan dist van den N. H. W. B., wat hem door den voorzitter van dien Bond op de jas gespeld werd. Sympathiek waren de woorden, waarmede de voorzitter van de zustervereeniging „De Zil vermeeuw" de gelukwenschen namens zijn ver eeniging overbracht, evenals de geste om een fraaie bloemenmand te overhandigen. Tenslotte werden namens „De Volharding" woorden van gelukwensch gesproken en bloemen overhan digd. Na de pauze werd het eigenlijke feest lustig voortgezet en dat de aanwezigen laat bijeen ge houden heeft, staat wel vast. In verband met het 2-jarig bestaan van de Eerste Held. Ver. voor Kanarieteelt en Vogel bescherming werd Zaterdagavond in het Mili tair Tehuis aan de Spoorstraat een lezing met lichtbeelden over Kanaries en Kanarieteelt gehouden voor leden en belangstellenden. Te ruim kwart over acht opende de voor zitter der afdeeling, de heer D. Pot, de ver gadering, heette de aanwezigen welkom en gaf na een korte inleiding het woord aan den bondsvoorzitter, den heer F. P. van Beuze- kom, voor het houden van zijn causerie en den heer J. W. van Hees, voor het vertoonen der lichtbeelden. Na een korte toelichting omtrent doel en streven van den Ned. Bond, wees spr. er op, dat de kanarie afkomstig is van de Canari- sche Eilanden, welke sedert ruim 4 eeuwen van geslacht op geslacht in kooien is voort- gekweekt, doch dat naast een naar zijn aard en gesteldheid ingerichte huisvesting, een ge schikte zaadvoedering, zijn voornaamste levensbehoefte is gebleven, ook al heeft hij zich ten opzichte der zaadsoorten door de eeuwen van cultuur weten aan te passen. Aan de hand van een prachtige serie lan taarnplaatjes werd een en ander verduidelijkt. Voor de pauze werden achtereenvolgens de paring, kweekwijze en huisvesting behandeld, terwijl na de pauze diverse Engelsche kanarie soorten ten aanschouwen werden gegeven. Verschillende personen maakten van de ge legenheid gebruik vragen te stellen, welke naar genoegen werden beantwoord, terwijl enkele aanwezigen zich als lid opgaven. Gistermorgen is de „Zöglin", het oudste van de twee zweefvliegtuigen van de Helder sche zweefvliegclub, op het terrein van het vliegkamp „De Kooij" door den wind omver geworpen. De vleugel en staart van het vliegtuig wer den zoodanig beschadigd, dat de „Zöglin" ze ker pl.m. twee weken buiten dienst zal ko men. Wat hebben Mussolini en Hitier bekokstoofd (-J ebben Mussolini en Hitier afspraken gemaakt die de wereld voor nieuwe moeilijkheden zal plaatsen? Het heeft er waarlijk veel van. Het officieel kiezen van de zijde van Japan door Mussolini is een slag in het gezicht van Engeland en Amerika en van alle Volkenbondsstaten, die het optreden van Japan in China ten sterkste hebben veroordeeld. Wat bezield Mussolini? zoo mogen we vra gen. Daagt hij de mogendheden uit? Meent hij waarlijk dat Engeland en, Amerika het slechts bij protesten zullen laten! Het is een spelen met vuur door den Duce. Een tweede veronderstelling dat de beide leiders van de totalitaire staten, Duitschland en Italië, afspraken hebben gemaakt, die voor de wereld gevaarlijk zijn, is de opnieuw gestelde Duitsche eisch voor teruggave van koloniaal ge bied. Het is een nog altijd onvervulde wensch van Duitschland, en het is niet voor het eerst dat Duitschland heeft aangedrongen op de vervulling van zijn koloniale wenschen. Maar dat juist nu deze Duitsche eisch naar voren komt geeft te denken. Het wettigt de ver onderstelling van een afspraak tusschen Mussolini en Hitier. De mogelijkheid bestaat natuurlijk ook, dat Duitschland zijn eischen gesteld heeft om de oogen van zijn onderdanen tijdelijk af te wen den van de binenlandsche moeilijkheden. De Duitsche regeering heeft daarvoor al meer bliksemafleiders gebruikt. Ook het koloniale vraagstuk deed daarvoor al eens dienst. Het blijft dan evenwel gevaarlijk dit probleem steeds opnieuw te stellen, omdat tenslotte het prestige van de regeering ermee gemoeid is als het steeds tevergeefs zijn eischen stelt. En een prestige kwestie is altijd een gevaar lijk ding in het politieke leven. Engeland voelt er niets voor Duitschland zijn koloniën terug te geven. Het heeft dit ronduit te kennen gegeven. Er zit iets onbillijks en scheefs in deze Engelsche hou ding. Wij wijzen daar al vroeger op. Duitsch land zal toch niet eerder tevreden zijn, voor deze eisch vervuld is. Zoover is het nog niet. Dan zal nog heel wat water door de zee moeten vloeien. Dan zal nog heel wat ge discussieerd en gedreigd moeten worden. Maar dat het probleem juist nu op het tapijt komt, dat is gevaarlijk en geeft te denken. Tenslotte is de weigering van Rome om deel te nemen aan de conferentie van drie, een zorgelijk teeken voor den internationalen toestand. Ook hieruit blijkt de eigenzinnige houding van Musso lini en wij vragen ons daarom nogmaals af: wat hebben Duitschland en Italië achter de schermen besloten? Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. Maandag 11 October 1937. Luthersche Kerk, Zendingsfilm, 8 uur. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Lost Horizon". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Zoölogica" en „Oké Don Juan". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Paniek in den aether" en „De klaplooper". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 767.9 Licht op heden 17.44 9 October 1937. BEVALLEN: D. C. HermesBeezemer, d.; A. J. OhrDragt, z. OVERLEDEN: Th. Minneboo, m, 51 jaar. ONDERTROUWD: A. Bouma en T. Boon. De n.v. Stoomvaart Mij. Nederland deelt mede, dat de speciale trein met passagiers en post, in aansluiting op het motorschip Johan van Oldenbarnevelt, Dinsdagmorgen 12 Octo ber om 10.20 uur uit Genua zal vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 13 October om 9.19 te Amsterdam (C.S.) LET OP DEN OVERWEG. Wij bedoelen hier niet een onbewaakte overweg, maar de overweg bij het begin van den Brakkeveldweg. Het schijnt n.1. gewoonte te zjjn voor rijwielen en driewielers, wanneer de boomen gesloten zijn, om auto's te pas- seeren en zoo dicht mogelijk tegen de boomen te gaan staan. Dit is absoluut verboden. Men moet in de rjj blijven staan. De politie zal streng op eventueele overtredingen letten en we weten, dat de bekeuringen tegenwoordig lang niet malsch zijn.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5