r J. REVIER - KONINGSTRAAT 64 - TEL. 360 Texel m.r.: Vóór alles EENVOUD J Spannende wedstrijd in Amsterdam-Noord 13 doelpunten bij Helder II H.R.C III Uitslagen Uitslag Ballero-wedstrijd Eerste dam-avond Texelsche Damclub Erres Stofzuigers en Erres Naaimachines 4 Verkrijgbaar bij UDI-avond voor de Alg. Bewaarschool Doodclijk ongeval Oosterend Rondgang Exelsior Vischafslag Den Helder IJmuider vischprijzen Texel's eerste overwinning Verdiende zege op Purmersteyn Hooge Chineesche onderscheiding Dc salarissen Rijkspersoneel Oost Indië De beul van Batavia overleden Kenter stopt driemaal een straf schop. Helder wint met 11. Door een goede tactiek en een groote dosis geestdrift is Helder er gisteren in Amsterdam-Noord in geslaagd de Vole- wijekers met 21 te slaan. Volgens een te voren beraamd plan-de- campagne begon H. een verdedigend spel, om voor verrassingen als tegen Zaandijk gespaard te blijven. De eerste twintig minuten waren alzoo voor de groen-witten, die enkele malen ge vaarlijk voor het Helder-doel kwamen. De middenline, waarin de spil de beste was. wist haar voorhoede steeds met lange passes aan het werk te zetten. Toen succes evenwel uit bleef kwamen de withemden los. Hoebe bleef voortdurend in de nabijheid van den V.-mid denvoor en speelde een keurige partij als stopper-spil. Van beide kanten werd er heel goed ge speeld en het tempo werd na rust zoo hoog, dat de gastheeren het toen het reeds 1—2 was met veel moeite konden volgen. Tot de laatste minuten bleef de spanning erin. vooral door de eigenaardige beslissingen van scheidsrechter Van Doorn. Onverwacht. Helder wint de toss en speelt eerst tegen wind. Direct vallen de Volewijckers aan en een hard schot van den rechtsbuiten wordt netjes door Kenter gestopt. Na tien minuten volgt het eerste schot op 't doel der gasthee ren, van den voet van Godschalk, maar de keeper werkt goed weg De Vol. blijven overheerschen, nu eens op links dan weer op rechts hun vleugels aan het werk zettend, maar vooral het rechter- verdedigingsblok van Helder retourneert alle ballen. Ook gaan veel schoten over of naast, vooral de rechtsbinnen toonde zich een mees ter in het onzuiver schieten. Eenige corners brengen ook geen verandering in den stand. Helder scoort. Dit withemden, die twintig minuten lang bewust verdedigend hadden ge speeld, deden na 27 minuten een uitval en het was wel zeer onverwacht dat God schalk onhoudbaar doelpuntte (01). De strijd wisselt steeds van karakter, nu eens is het Helder, dan weer De Vol., die in den aanval zijn. Penalty gestopt. De tweede helft is nauwelijks vijf minuten oud, als de groen-witten een penalty krijgen te nemen. De bal gaat evenwel naast. Tot veler verwondering moest hij evenwel over genomen worden, maar schitterend stopt Kenter en werkt den bal over den corner-lijn. Even zijn er zenuwen in de H.-achterhoede, waardoor de IJ-menschen in den aanval ko men. Maar dan komt Helder weer los, een kopbal van Beekhoven en een schot van \\Jieren gaaa net over en voorlangs het doel. Er wordt nu in hoog tempo gespeeld. Kenter warmt zich de handen aan een hard schot van den rechtsbuiten. Even later is het Kie- sewetter, die van een afstand van twintig meter bijna keeper met bal en al het doei inkogelt Incident. Twintig minuten na de hervatting moet het spel onderbroken worden. Na een botsing met Trap moet de linkshalf het/ veld verlaten. Na afloop van den wedstrijd moest deze speler zelfs naar het ziekenhuis vervoerd worden, daar zijn enkel gebroken was. Wij wijzen er hier met nadruk op, dat er geen spra ke van opzet was, louter een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Direct r.a dit voorval zien we een Heider- aanval, een trekbal van Wieren, die bij Bijl belandde en via de paal caramboleert de bal van diens voet in het doel. De withemden hebben met 02 de leiding genomen Deze vreugde is evenwel niet van langen duur, want vijf minuten later wordt de achterstand uit een schermutseling verkleind. Bijna werd het gelijk, want scheids rechter Van Doorn geeft nogmaals pe nalty, maar Kenter stopt. Ook ditmaal moet de strafschop overgenomen worden en ten derde male houdt Kenter den bal. Er zijn nog tien minuten te spelen 'en de gas'-:n trekken zich nu geheel in de verdedi ging terug, zoodat er voor de Volewjjckers geen doorkomen aan is. Zoo komt het einde met een 12 overwinning voor Helder, na een spannende en aantrekkelijke partij voetbal. De witjakken scoren er 7 en winnen. Het is een zeer merkwaardige derby ge worden. die tusschen Helder 2 en HRC 3. Dacht men eerst, dat HRC 3 gemakkelijk zou winnen (reeds spoedig stond het immers 0—2 door doelpunten van Hartman), allengs kwam Helder echter opzetten en ondanks de handicap, die ze opliep door het uitvallen van Piet trap, waardoor ze geruimen tijd met 10 man moest spelen, wist ze juist in die periode door twee juweeltjes van doelpunten van den uitstekend spelenden Burger en een vrijen schop van Siersma, die keeper Bongers verraste, den stand op gelijken voet te brengen. 32 met de rust. De witjakken kregen nu geruimen tgd het be3te van het spel. Dit werd echter rijkelijk fors-h, hetgeen afbreuk deed aan den wed strijd. Even voor de rust knalde invaller Hcnning keihard tegen de paal. en den terug- springenden bal schoof Burger in 't net. Weer gelijk. Na de rust zou het spelletje van „gelijk, vóór en weer gelijk" opnieuw beginnen. Want reeds na 5 minuten scoorde Racing uit een schermutseling. Helder bleef iets meer in den aanval, doch van een bepaald overwicht kon men niet spreken. Een prachtige pass van v. Steenbergen gaf Vermeulen de gelegenheid Helder voor de tweede maal de leiding te geven, doch even later schoot Hartman een corner ineens in! Van 41 op 71. Nu zou Helder 2 echter den grondslag leggen voor de overwinning en het zou wederom Burger zijn, die op onvergelijkelijke wijze voor een tweetal doelpunten zorgde, waarna Siersma no. 7 in het net liep. Het spel verslapte zienderoogen. Verrassende eindspurt. Toch zou er nog sensatie komen, Racing toch scoorde 5 minuten voor het einde no. 5 en even later verkleinde Hartman met een kopbal wederom den achterstand, doch hoe de roodjes ook zwoegden, de Helder-zege werd uiteindelijk een feit, toen de scheids rechter. die een slappen indruk maakte, voor de laatste maal floot. Reserve 2e klasse A. TOG 2—KFC 2 De Spartaan 3De Volewijkers 2 ZVV 2—ZFC 3 V/FC 2—OSV 2 Reserve 3e klasse A. West-Frisia 2—KFC 3 WFC 3Hollandia 2 Bedrijf scompetitie. SMCBios Boys Water en LichtHospitaal NieuwediepBoutje Los ZVSV II—Damclub 0—4 2—2 2—1 2—3 2—0 1—1 2—6 3—3 3—10 3—2 Zaterdag 9 October. C. Kok, Den Hoorn A. Koorn, Driehuizen Mej. Kok-Krijnen, Julianastraat S. Keijser, Korenschoof P. Vos, Oudeschild Alb. Keijser, Hollewalsweg Mej. A. Plaatsman, Oosterend M. Vlaming, Oosterend C. P. Burger, Oosterend 20.— 10.— 5.— 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 De Texelsche Damclub heeft Zaterdagavond het Damseizoen geopend met een Alternee- rende simultaan-wedstrijd, waaraan ook niet- leden mochten deelnemen. Aanvankelijk was de belangstelling voor dezen avond niet groot, later evenwel kwamen nog velen opzetten. Bij den aanvang voerde de voorzitter der club, de heer J. P. Standaart, even het woord. Spr. had meer belangstelling verwacht voor dezen Alterneerende-wedstrijd, die gegeven zou worden door de twee beste spelers der club. Het deed hem evenwel genoegen, dat de leden vrijwel allen present waren. De heer Standaart deelde verder mede, dat de heer Dijker (kampioen van de club) voor den wed strijd op het Demonstratie-bord enkele fraaie zetten zou laten zien. Met den wensch, dat de damavonden zich, evenals altijd, in dit winterseizoen zouden kenmerken door gezel ligheid en dat vele nieuwe leden zouden toe treden, verklaarde spr. dezen avond voor ge opend. Het programma verliep verder geheel zoo als de voorz. had aangekondigd. De heer Dijker liet eerst een serie alleraardigste slot- zetten zien, daarna volgde de wedstrijd. De heeren Dijker en S. v. Heerwaarden zagen zich geplaatst tegenover 19 borden, waarbij om beurten een zet werd gedaan. De wedstrijd duurde circa drie uur, door de simultaan-spelers werden 11 partijen gewon nen, twee partijen werden remise en 6 per sonen wonnen hun partijen. De heer Standaart wees in zijn sluitings woord is de bizondere krachtige tegenstan ders, die de heeren Dijker en Van Heerwaar den hadden gehad; hij noemde daarom het succes van 11 gewonnen partijen uitstekend. Verder deelde de voorzitter mede, dat de club avonden a.s. Vrijdag aanvangen. Erres radiotoestellen zijn een Nederlands product van R. S. Stokvis en Zonen. Prijzen, geheel compleet met ingebouw de luidspreker, van f 127.- af. In elke plaats is een Erres-agent geves tigd. Met hem kunt U de betalingswijze bespreken en aan serieuze reflectanten zal hij gaarne een toestel op proef leveren. De nieuwe Erres toestellen zijn van alle technische verbeteringen voorzien. Dat is vanzelfsprekend. Doch vóór alles is gestreefd naar eenvoud in de bediening. Bij voorbeeld: de afstemschaal. Met heel grote, duidelijk verlichte letters zijn tien lallen stationsnamen vermeld en de schaal is zó geplaatst, dat men die in elke stand, staand of zittend, gemakkelijk kan aflezen. Een kleinigheid, mogelijk, doch kenmer kend voor het Erres fabrikaat. De op merkelijke geluidsweergave is moeilijk onder woorden te brengen. Die moet U horen, ondergaan. U kunt dan levens hel uiterlijk bewonderen, royale noten houten kasten, modern van lijn, doch in elk interieur op hun plaats. ERRES RADIO komen uit dezelfde fabriek en liggen op hun gebied eveneens aan de kop. .V ■- Wij deelden in ons vorig nummer reeds mede, dat de Rederijkerskamer „U.D.I." op 19 Nov. a.s. een uitvoering zal geven ten voordeele van de Algem. Bewaarschool. Na der deelt men ons hieromtrent mede, dat zal worden opgevoerd het tooneelspel „De Spook trein", een spannend tooneelstuk in c— 2 be drijven, bij velen niet geheel onbekend, omdat de A.V.R.O. het stuk voor den microfoon reeds heeft gegeven. Zaterdagmiddag is nabij Roermond de heer F. van Baars, boschwachter bij het Staats- boschbeheer, terwijl hij per motor een onbe- waakten overweg passeerde, door een trein gegrepen en op slag gedood. De ongelukkige, dae slechts 34 jaar oud was, is hier op Texel geruimen tijd werkzaam geweest op de Bosch- wachterij De Koog als leerling-boschwachter. Zaterdag a.s. zal de muziekvereeniging „Exelsior" een rondgang door het dorp ma ken ten bate van de bazar. Den Helder, 9 Oct. 1937. Aangebracht door korders: Tongen Slips Tarbot Schol le soort Schol 2e soort Schar Wijting Levende garnalen Gekookte garnalen per kg 1.161.08 0.98—0.94 0.75—0.60 per kist 10.008.00 4.80—3.10 2.40—1.40 2.70—1.90 1.35 per Lit 0.15 per kg De volgende prijzen werden Zaterdag aan de IJmuider markt besteed: In een match waarin het weder aller minst medewerking verleende we wer den herhaaldelijk „vergast" op een regen bui heeft Texel de eerste punten bin nengehaald. Een verdiende overwinning, niet omdat Ran c.s. sterker waren, integendeel, maar wèl door het schitte rende werk van hun defensie, die in deze ontmoeting zonder overdrijving zichzelf overtroffen heeft! Er was voor het zeker niet slecht spelende Purmersteijn schier geen doorkomen aan, al hoewel het „geluk" eveneens een bescheiden aandeel in het eindresultaat heeft gehad. Het geheele T.-elftal komt een woord van lof toe voor deze keurige prestatie, de een was wel wat beter dan de ander, maar voor het zeer vasthoudende en energieke spel hebben allen een pluim verdiend, keeper Dukers, J. Ran, de Graaf en H. Ran nog een extra. Voor het eerst Texel verscheen voor het eerst in haar sterkst mogelijke formatie: Dukers (aanv.) Zurjdewind, J. Ran H. Neijens, De Graaf, Kulrira Kikke.t, Vlaming, P. Neijens, Witvliet, H. Ran. Purmersteijn verscheen met een eenigszins gewijzigde ploeg, waarvan niet direct kan ge zegd worden, dat ze niet voldeed het spel werd goed over de breedte gehouden en het passeeren was soms zelfs zeer goed maar haar voorhoede, wier middenvoor geen notie scheen te hebben van de buitenspelregel, miste kracht en doortastendheid om zich vrij voor doel te spelen, zij het dat het hun een paar keer niet meeliep. Het spelverloop. Om 2.15 uur neemt de wedstrijd een aan vang en reeds dadelijk zien wij een zeer vlug en wisselend spel, waarin beide verdedigingen den boventoon voeren. De midvoor van P. scoort uit een corner, maar het is buitenspel. Prachtig neemt H. Ran een hoekschop, maar Kikkert schiet naast. P.'s linksbuiten richt zui ver op doel, de midvoor loopt toe en zet in. Ook dit doelpunt wordt, terecht, geannuleerd. Beide partijen spelen een goed open spel, maar de middenlinie der bruinhemden loopt niet genoeg mee en hun middenvoor loopt herhaaldelijk in den buitenspelval. Texel neemt de leiding. Na circa 25 min. spelen heeft een aan val van Texel meer succes, als P. Neijens in moeilijke positie een mooie goal maakt en daarmee voor het eerst in deze compe titie zijn club de leiding bezorgt. In keurig samenspel gaat onmiddellijk daar na de P.-voorhoede er van door, de backs wor den omspeeld en de gevaarlijke middenvoor doelpunt, maar er was reeds gefloten voor bui tenspelIn arrenmoede ging daarop deze speler maar rechtsbuiten spelen. Ondertus- schen hadden de gasten een licht overwicht ge kregen, maar backs en keeper waren zoo ge- .veldig op dreef, dat P. maar zelden een kans kreeg. Een 2e T.-goal wordt maar op het nip pertje voorkomen. Plotseling krijgt Kikkert den bal vrij voor doel toegespeeld, waarvan blijkbaar zoo van streek raakte, dat hij afgaf. De rust trad in met een 10-leiding voor Texel. Texel vergroot haar voorsprong. De tweede helft is nauwelijks 5 minuten oud, als Ran op accurate wijze een cor ner neemt, spil De Graaf staat goed op gesteld en met een schitterenden kopbal, juist onder de lat, heeft Texel haar voorsprong vergroot. Natuurlijk veel ge juich langs de lijnen. Een korte poos een felle strijd, de ware spanning is thans aan wezig en de thuisclub domineert. Maar het gladde veld laat allengs zijn invloed gelden, waardoor nogal kansen onbenut bljjven. Zuijde- wind neemt op goede wijze een vrije schop, maar de keeper stopte goed, terwijl Dukers zich voor de voeten van HENK RAN. twee bruinhemden werpt en den bal meester wordt. Dit herhaalt zich dan nog eens, met hetzelfde resultaat. De gasten gooien hun elftal een paar keer door elkaar en spelen nu sterk op den aanval. Maar Texel speelde verbeten verder en slaat alle stormaanvallen af. terwijl het spel rijkelijk forsch geworden was. Onder groote spanning komt het einde met een 2 0 zege voor Texel. Het eerste schaap is over den dam ui. er 7T "In De prijzen waren: tarbot 7884 ct., tong 1.101.50, heilbot 94 ct. per kg; griet 2027, zetschol 17—20, kleine schol 10.5017, schar 3.104.60, klein middel schelvisch 1820, kleine schelvisch 915, groote gul 16.50, kleine gul 915.50, wij ting 1.60—7.60, makreel 4.105.50, ver- sche haring 1.70—3.35 per 50 kg; kabel jauw 5673 per 125 kg; vleet 1.50, leng 0.7517.55, koolvisch 0.381.25 p. stuk. Besomming van de trawlers: IJM 59 940 manden 4000; vande loggers: IJM 204 204 manden 630, KW 155 1100; loggers met versche haring SCH 19 530, KW 4 930, KW 38 220. Voor Minister Coltfn. United Press seint dd gisteren uit Nanking, dat aan den Nederlandsche minister-president dr. H. Colijn een zeer hooge Chineesche onder scheiding is toegekend. Ter gelegenheid van den verjaardag der Chineesche republiek zijn namelijk onderschei dingen aangeboden aan 39 buitenlanders, waaronder 22 Duitschers en 7 Italianen. De onderscheiding van minister Colijn is de hoogste, die werd toegekend. Zij is van jade en brillant, doch wordt gedragen aan een rood uïit met witten rand. Verzoek aan de Tweede Kamer. Het bestuur van de Centrale van rijks personeel heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat het K. B. van 4 December 1935, houdende een al- gemeene salarisverlaging ad 5 pet., kon het zijn op korten termijn, wordt ingetrokken. Het adres is vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting. Bapa Tere, de beul van Batavia, is op 60- jarigen leeftijd gestorven. Zijn laatste slachtoffer was de Inlander Ad- doel Gani, die in 1933 wegens moord op me vrouw R., na in hooger beroep te zijn gegaan, tot de doodstraf werd veroordeeld. Na dien tijd rustte Bapa Tere op zijn lau weren en schoof het eene pijpje opium na het andere. Bij het besluit van den resident van Batavia werd Bapa Tere op 22 September 1921 be noemd tot scherprechter, nadat hij in 1918 reeds was aangesteld tot beulsknecht onder den toenmaligen beul Peser, een ouden vriend van den overleden. Tevoren was hij visscher van zijn beroep geweest.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8