WEK DE GAL IN UW LEVER OP Voor onze jonge wereldburgers Oub-fiolianbsche Pyptabak Aqe.nda 50 GULDEN BELOONING Dinsdag 12 October 1937 Tweede Blad ifoadiriieiuM Een permanente-vereeniging voor hulpverleening aan behoeftige jonge moeders Een sympathiek initiatief van mevr. Ritmeester—v. d. Feen Attractie-week van den Middenstand Zendingswerk op Oost- Java De electriciteitsprijzen in onze gemeente Ingebroken in de Bloemstraat Ter aarde bestelling D. Minneboo Burgerlijke Stand van Den Helder Fancy-fair Ned. Herv. Gemeente Snelle bouw JjQ&jOJCk. Juy#&Qfi Intree pastoor Moleman te IJmuiden Dc vestigingseischen van den Middenstand Tentoonstelling modellen Hr, Ms. Tromp en zeebommen werper in Den Haag GEMEENTE OEN HELDER Inschrijving Handelsregister Rijkspostspaarbank £eg£A^icAten Op uitnoodiging van mevr. Ritmeester v. d. Feen, waren gistermiddag een vijftigtal dames ten stadhuize bijeengekomen, ter be spreking van het initiatief, dat de echtgenoote van onzen burgemeester genomen had, voor steun aan behoeftige gezinnen bij de geboorte van jonge wereldburgers. Mevr. Ritmeester, die een vriendelijk openingswoord sprak, deelde mede, dat de aanleiding tot dit initiatief was geweest de geboorte van de Heldersche Drieling. Toen is ons gebleken, aldus mevr. Rit meester, dat er véél nood heerscht ook in onze gemeente en dat er vaak droevige omstandigheden zijn bij de geboorte van de baby. Dat het initiatief nu eerst tot practische Uitvoering komt, ligt in het verheugende feit van de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. Meer immers dan anders zal men geneigd zijn te steunen, juist ook omdat H.K.H. de Prinses, zelf zooveel sympathie heeft voor het initiatief, dat in verschillende gemeenten genomen is, om voor de luiermand van behoeftige gezinnen te zorgen. Wij willen verder gaan dan de andere gemeenten, aldus mevr. Ritmeester. Wij willen n.1. een vereeniging stichten, die permanent zal zorgen voor de voorziening in behoeftige omstandigheden, bij de ge boorte van jonge wereldburgers in onze stad. Deze vereeniging zou dan de naam kunnen krijgen van het Koningskind, dat geboren wordt. Het lidmaatschap van de nieuwe vereeniging. Het lidmaatschap voor de vereeniging zal zoo laag mogelijk gesteld worden. Een mini mum-contributie van 50 cent zal worden ge heven. Mevr. Ritmeester hoopt op veler sym pathie en deelt mede, dat mevr. v. d. Nieu- wenhuizen reeds haar medewerking heeft toe gezegd en dat Dr. Buchlifest zich bereid heeft verklaard als medisch adviseur van de nieuwe vereeniging op te treden. Ook de Vereeniging voor Huisvrouwen heeft reeds haar medewerking toegezegd. In dit verband deelt de presidente van deze vereeniging, mevr. GrunwaldPoppers mede, dat het doel van de nieuwe vereeniging dc volle sympathie heeft van de Ver. v. Huis vrouwen en dat men gaarne bereid is dit doel te steunen. In de Ver. v. Huisvrouwen was reeds besloten een comité in het leven te roepen, dat aan behoeftige kraamvrouwen, die onge veer gelijk met H. K. H. Prinses Juliana een baby verwachten, een uitzet voor de baby aan zou bieden. Gelden, die daarvoor ingezameld zouden worden onder de leden, kunnen nu overgedragen worden aan de nieuwe vereeni ging' Met een hartelijk applaus gaf de vergade ring haar instemming met dit gebaar te kennen. Een aparte commissie voor Huis duinen én Julianadorp. Mevr. Ritmeester deelt nog mede, dat het in de bedoeling ligt voor Huisduinen en KoegrasJulianadorp, aparte comité's op te richten, die wel voor het groote comité werken, maar door hun plaatse lijke oriëntatie, daar meer succes zullen hebben, dan Heldersche comité-leden, voor wie het werken buiten ook bezwaar lijk zou zijn. Drie commissies worden gevormd. Het werk zal verdeeld worden in drie com missies, n.1. een commissie voor de financiën, een voor propaganda en een voor huisbezoek. In de commissies zullen zitting nemen leden van verschillende richting. Het bestuur van de vereeniging wordt als vólgt samengesteld: Mevr. Ritmeester—v. d. Feen, presidente; Zr. Smits, Dijkstraat 65, secretaresse; mevr. Bandsma, penningmeesteressemevr. Grun wald—Poppers; mevr. v. d. Nieuwenhuizen v. Zwaanswijk; mevr. KoningVisser en mevr. Kootker. In liaar gisteravond gehouden alge- meene ledenvergadering heeft de Mid- denstandsvereeniging „Den Helder" het besluit genomen om begin November van dit jaar een attractieweek te hou den voor het Heldersche publiek. De data staan nog niet precies vast. De attractie zal bestaan uit: het Rad van Avontuur. Iedere kooper of koop ster in een der zaken, waarvan de fir mant aangesloten is bg één der plaat selijke middenstandsvereenlgingen (ver wacht wordt, dat de „Hanze" eveneens mede zal werken), ontvangt een bon of bonnen, al naar gelang de grootte van het bestede bedrag. Tegen overreiking van die bonnen zal men met een pijl op het draaiende Rad van Avontuur kun nen werpen. Op deze wijze zal men waardevolle en degelijke geschenken kunnen winnen. Nadere mededeelingen volgen. Zij, die sympathiseeren met het doel, kun nen zich bij Zr. Smits opgeven. In de propaganda-commissie zullen de vol gende dames zitting nemen: mevr. v. Asbeck, v. Buuren, Bentz v. d. Berg, zr. Coppes, Everards, Hendriks, de Jong, Kegge, Mey- ners, Jansen, Veen, v. VlietWickel en Zr. Willemse. De commissie voor huisbezoek werd als volgt samengesteld: mevr. GrunwaldVaz Dias, Zr. Charmes, Klerk en v. d. Lans, mevr. Smits, mevr. Schreuder, mevr. Smit en mej. Stoffer. Commissie Julianadorp. In de commissie voor Koegras-Julianadorp waren bereid zitting te nemen mevrouw de GrootEnzerinck en mevr. Schroevers. Deze commissie zal nog met eenige leden worden uitgebreid. Commissie Huisduinen. De commissie voor Huisduinen werd als volgt samengesteld: Mevr. Dokter, mevr. de Jong, mevr. Kreu- ger, mevr. Sinjewel en mevr. Terra. De bedoeling is bij de hulpverleening aller eerst voor de luiermand te zorgen en voorts te voorzien in het allernoodigste voor de huishouding. Daarnaast zal, voor zoover dit mogelijk is, ook gezorgd worden voor hulp voor moeder en kind. De hulp is dringend noodig. Een enkele illustratie. Dat de hulp dringend noodig is, blijkt uit een enkel droevig geval dat mej. Charmes vertelt, ter illustratie van den nood, die er in sommige gezinnen heerscht. Het is kort geleden gebeurd, dat de hulp van mej. Char mes werd ingeroepen in een gezin, waar geen waschkom was voor de baby. De lysol moest klaar gemaakt worden in een groentepan en het kleintje moest eveneens gewasschen wor den in die pan. Er waren geen handdoeken. Die waren ook niet bij de buren van het moe dertje aanwezig, terwijl ook de moeder van de kraamvrouw hiervoor niet kon zorgen. In een ander gezin was geen deken of laken. Van het bedje van de kinderen moest tenslotte de eenige deken gehaald worden, terwijl de kleintjes met oude mantels werden toegedekt. Sympathie van verschillende kanten. Van verschillende kanten uit de verga dering werd tenslotte sympathie met het initiatief betuigd. Practische wenken wer den gegeven. Mej. Charmes kwam nog met het verzoek naar voren om oud linnen aan de vereeniging af te staan, terwijl mej. Niemeyer, directrice van de Vakschool v. Meisjes, vroeg naar oude tricot onderkleeding, die zoo gemakke lijk vermaakt kan worden voor baby-kleeding, terwijl bovenstukken van goede kousen, dienst kunnen doen om vermaakt te worden voor baby-broekjes. Alle aanwezige dames gaven zich tenslotte op als lid van de nieuwe vereeniging, zoodat dat die met een flink aantal leden in zee gaat. Moge het alles Nzijn tot heil van onze jong geborenen! Gisteravond heeft in de Luthersche Kerk plaatsgevonden een zendingsavond, alwaar gesproken werd door den heer Luynenburg uit Oegstgeest over het zendingwerk op Oost-Java, en waarbij het gesproken woord na de pauze afgewisseld werd door enkele smalfilms, benevens een aantal lantaarn plaatjes. Nadat door ds. Meyners een kort woord van. welkom gesproken was en psalm 96 voor gelezen, werd het woord gegeven aan den spreker. Deze ving aan met het geven van een kort historisch overzicht van datgene, wat sedert de laatste 100 jaar op Oost-Java bereikt is. Memoreerde het feit dat in 1845 de eerste 45 Javanen gedoopt werden, waarna de eigen lijke groei aanving. Wjj hooren hoe men al spoedig tot de conclusie kwam dat, wilde men een gunstig resultaat kunnen boeken, het noodzakelijk was ook de Javanen zélf voor hun landslieden te doen werken, iets wat in derdaad een succes gebleken is. Momenteel is het volgend resultaat be reikt: 30.000 voor het Christendom gewonnen Javanen, verdeeld over een 56-tal gemeenten. Er wordt op gewezen, dat naast de leer de grootst mogelijke aandacht besteed dient te worden aan onderwijs en geneeskundige ver zorging en hier heeft het niet aan ontbroken. Reeds in 1864 werd het eerste, zij het zeer primitieve, ziekenhuisje in dienst gesteld: later kwamen artsen een groot ziekenhuis met 175 bedden, nog later breidde de inrich ting zich nog meer uit en thans zijn er aan verbonden 3 doctoren, 4 verpleegsters, admi nistratief personeel, 110 Javaansche ver pleegsters en bedraagt het aantal verpleeg den gemiddeld per dag 400. Wat het beeldende gedeelte betreft, aller eerst werd een serie lantaarnplaatjes ge geven, waarop men enkele opnamen van het wonderschoone Java te zien kreeg. Volgde de smalfilm, waarop het werk van het zieken huis afgebeeld is. Duidelijk komt hierbij uit, met welke moeilijkheden men te kampen heeft en voor welk een uitermate zware taak de zending geplaatst is. De volgende film liet eenige amusante opnamen zien van het huwelijk onzer Prinses en Prins, niet in Holland, maar op... Oost-Java. Het was ds. Meyners, die tenslotte den spr. voor zijn boeiende voordracht dank zegde en een woord van propaganda voor dit werk deed hooren. 10 November a.s. lezing van wet houder Van der Vaart. De voorzitter van de Middenstands- vereeniging „Den Helder", de heer H. van Willigen, heeft gisteravond in de algemeene ledenvergadering van zijn vereeniging de mededeeling gedaan, dat wethouder P. S. van der Vaart op 10 November a.s. voor de Middenstands- vereeniging een causerie zal houden over de electriciteitsprijzen hier ter stede. Zij, die iets willen weten over de door de gemeente in deze belangrijke materie gevoerde en te voeren politiek zullen ongetwijfeld van den heer Van der Vaart interessante bizonderheden vernemen. Lade gelicht bjj klaarlichten dag. Zaterdagmorgen, te ongeveer kwart over 10, is de heer A. van Zandwijk, die in de Bloemstraat een kruidenierswaren- bedrijf heeft, het slachtoffer geworden van een persoon, die zich toegang tot den winkel verschafte en aldaar uit de lade een bedrag van 5 gulden en een aantal kwartjes en dubbeltjes nam. Een en ander heeft zich als volgt toege dragen: Het geld was om 10 uur in de lade gedaan, op een moent dat zich geen klanten in de zaak bevonden. Even daarna kwam een orgel de straat in, hetwelk voor het dochtertje van den heer Van Zandwijk aanleiding was zich naar buiten te begeven. Toen de echtgenoote van den heer v. Z. zich op straat begaf om het meisjes terug te halen, heeft iemand kans gezien de zaak binnen te gaan en de lade te lichten. Een juffrouw, die tegenover den winkel woont, heeft gezien, dat zich een persoon naar binnen begaf en wees deze aan bij het direct ingestelde politioneele onderzoek. Hoewel de aanwijzingen van de getuige vrij zeker zijn, heeft de man tot nu toe ontkend. Groote belangstelling op den doodenakker. Gistermorgen te 12 uur heeft op de Katho lieke Begraafplaats te Huisduinen plaats ge vonden de teraardebestelling van den heer D. Minneboo, den ter plaatse welbekenden aannemer en bouwer, o.a. van het Raadhuis alhier. Alsslippendragers fungeerden leden der muziekvereeniging „Winnubst", waarvan de overledene oud-lid was, terwijl voorts aanwe zig waren o.a. het bestuur der Hanze, het be stuur der Katholieke Bouwpatroons, oud leden van „Winnubst" en diverse plaatselijke aannemers. Ook van de zijde van het publiek was zeer groote belangstelling. Een zoon van wijlen den heer Minneboo dankte voor de laatste eer, zijn vader be wezen. van 11 October 1937. BEVALLEN: C. S. van Houten—Plas, d.; M. BenekerMallie, z.; M. Zwagerman Haagsma, z. De laatste drie dagen van de volgende week zal in Musis Sacrum een fancy-fair worden gehouden, waarvan de baten bestemd zijn voor de Ned. Herv. Gemeente. Wij twijfelen er niet aan of ook deze poging tot versterking van de kas zal slagen. Zij is beproefd en deugdelijk bevonden. Wij komen er nader op terug. Gebouw van Willigen a.s. Zaterdag gereed. Naar wij vernemen zal het gebouw, dat voor rekening voor de N.V. Van Willigen in de Koningstraat, opgetrokken wordt, reeds a.s. Zaterdag gereecj» komen. Hier is in record tempo gebouwd; als men bedenkt, dat vóór 8 weken het staalskelet nog niet stond. Het spreekt vanzelf, dat nog wel eenige weken zullen verstrijken, vóór Van Willigen de nieuwe zaak kan openen. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal In de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafschciding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter s Le\ erpilletjes. verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. deden onze voorouders, oor spronkelijk,, totvorderinge der gesontheit." Maar ze wisten hun tabak zoo smakelijk te mengen en zoo goed te kerven, dat ze al gauw 't genot van hun pijp voor geen geld wilden missen. ANNO 1753 SCHOUT 15c». COOPVAERT iOct p.,ons Zondag heeft de nieuwe herder der Oud- Katholieke Gemeente te IJmuiden, pastoor Moleman, zijn taak opgevat, met naast zich den jongen kapelaan. De kerk was nagenoeg geheel vol, toen de dienst een aanvang nam. Onder de aanwezigen bevonden zich ook de burgemeester van IJmuiden, mr. M. M. Kwint, wethouder Dunne bier en de vertegenwoordigers van de Doops gezinde- en Hervormde Gemeente. Naast den gewonen dienst van den twee- en-twintigsten Zondag, werd ingelascht dat gedeelte, betrekking hebbende op de aan stelling van een nieuwen herder. Zoowel door de Gemeente als door het koor werden verschillende gezangen ten gehoore gebracht, die den zegen op het werk af smeekten. De Vespers werden geleid door den Wel- Eerw. Heer P. J. Jans. Na den dienst was er gelegenheid met de beiden kennis te maken. Wegens plaatsgebrek moest het verslag van de causerie, welke de heer F. L. v. d. Leeuw gisteren voor de Heldersche Middenstanders gehouden heeft over de Vestigingseischen blij ven staan. Morgen hopen wij het alsmede het gevoerde debat te kunnen opnemen. Georganiseerd door „Onze Vloot". Maandag is in de Lairessezaal op het Binnenhof een tentoonstelling geopend van modellen van Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp" en van een zeebommenwerper, ingezonden naar aanleiding van een door de Kon. Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot" uitgeschreven prijsvraag. De opening werd o.a. bijgewoond door den chef van den Generalen Staf, luit.-generaal H. A. Reinders, het lid van den Raad van State J. J. Rambonnet en schout-bij-nacht J. Furst- ner, chef van den marinestaf. De minister van defensie, de heer J. J..van Dijk, had be richt van verhindering gezonden. De voorzitter .van „Onze Vloot" sprak een woord ter introductie van deze tentoonstel ling. Ingezonden zijn twintig modellen van de „Tromp", en drie modellen van een zee bommenwerper. De prijsvraag beperkte zich tot de leden van „Onze Vloot" en hun kin deren. Over het aantal inzendingen is het be stuur niet erg tevreden. Immers afgaande op het aantal aanvragen om teekeningen, met behulp waarvan de modellen zouden kunnen worden gemaakt (pl.m. 200) had het bestuur een grooter aantal inzendingen verwacht. Het was intusschen wel een moeilijke opdracht, moeilijker dan indertijd die voor een model van Hr. Ms. „De Ruyter", waarvoor de in zenders al dadelijk de beschikking hadden over de romp. enz. Het aantal inzendingen be droeg toen 150. Houdt men met deze omstan digheden rekening, dan mag het bestuur van „Onze Vloot" toch niet ontevreden zijn over het resultaat van de prijsvraag. Er zijn bovendien eenige inzendingen, die buiten mededinging blijven, o.a. van den ruim 80-jarigen eere-voorzitter van de vereeniging, den heer Van Bemmelen. De jury heeft de prijzen als volgt toebe deeld: le prijs: H. van Lie, 2e M. König, 3e jhr. W. S. C. v. d. Brandeler (allen boven de 16 jaar) en aan W. H. Warnsinck (beneden 16 jaar). Aan den heer Joh. Meulenbelt werd een prijs toegekend voor het door hem ingezon den model van een zeebommenwerper. Onder de inzendingen bevindt zich zeer goed werk. Het model van den heer Van Lie ge tuigt niet alleen van geduld, energie, maar ook van groote bedrevenheid in huisvlijt. Juist om dat het een betrekkelijk model is. dwingt het groote bewondering af, in vergelijking met de grootere modellen, die minder fijn zijn afge werkt. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Lost Horizon". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Het verminkte gezicht" en „Wordt nooit verliefd". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Paniek in den aether" en „De klaplooper". Dinsdag 12 October '37. Vrijdag 15 October. Chr. Mil. Tehuis, 7.45 uur, Filmavond Chr. Marine-ver. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 765.4 Licht op heden 17.42 voor terugbezorging van de blauwe papagaai. Hij is kenbaar omdat hij steeds roept: Als U wat lust. Verlangt naar rust, Welkome gast, Neem „De Toelast" Benoemd tot technisch ambtenaar bg het Marine-Etablissement te Soerabaja R. Koldijk, sergeant-monteur bij de Koninklijke Marine; tot technisch-ambtenaar bij de maritieme in richtingen aan den wal (torpedo-atelier) is te Soerabaja C. van Kapel sergeant-torpedo maker bij de Koninklijke Marine; tot wer vingsambtenaar bij de Zeemacht in Neder- landsch-Indië F. Viersen, luitenant ter zee der 2de klasse bij de Koninklijke Marine. BELGISCHE POLITIEKRUISER OP DE REEDE. Hedenmorgen is de Belgische politiekruiser „Sinia" op de reede van Texel voor anker gegaan. HAVEN VAN NIEUWEDIEP 11 Oct.: Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Engelsch s.s. „Falcon". DE „BRLTNVISSCHEN" NAAK GRONINGEN. Zaterdag 23 dezer trekken de Heldersche Bruinvisschen naar Groningen om aldaar uit te komen in een dualmeet met de Zwemver- eeniging „Zuiderbad". RECTIFICATIE. In de advertentie, voorkomende in ons blad van gisteren, waarin een prima verkoopster gevraagd werd, gelieve men te lezen: „die tevens goed passende patronen kan knippen". 5—12 October 1937. Nieuwe zaken. Den Helder: S. Former, Bassingracht 47, kleinhandelaar in aardappelen, enz. Wijzigingen. Den Helder: Fa. E. W. Vet, „Het Manchesterhuis" te Alk maar, winkel in bedrijfs- en werkmansklee- ding; fil. gevestigd te Den Helder, Spoor straat 116. N.V. Dames- en Heerenmodemagazijnen voor heen G. Worm, te Alkmaar; fil. gevestigd te Den Helder, Keizerstraat 60. C. Th. Mahieu, Langestraat 31, broodbakkerij; fil. gevestigd te Den Helder, Middenstr. 21. Opheffingen. Den Helder: R. Haak, Brakkeveldweg 2, rijwielbedrijf. zW ieringen: P. de Vries Sz., Belt 48, bierhandel en botte larij. Opgave betreffende het kantoor der posterjjen te Den Helder. In den loop der maand September 1937 werd aan bovengenoemd kantoor op spaar bankboekjes ingelegd 101.173,24 en terug betaald 93.913,80. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 7.259,44. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 86. SCHRIJVERS BIJ DE LANDMACHT. De schrijvers bij de Landmacht zullen niet meer direct m den Adjudansrang worden aangesteld; zij zullen tot dien rang worden bevorderd naar den gemiddelden diensttijd van hen, die bg de infanterie het laatst tot Adjudant-onderofficier zijn aangesteld. (Als overagngsbepaling is vastgesteld, dat de thans nog aanwezige sergeanten-majoor schrijver tot adjudant zullen - worden bevor derd, zoodra zij 24 dienstjaren als onderoffi cier zullen hebben gediend.) BEVORDERING. Naar wij vernemen, is majoor G. J. M. van Weel, hoofd van de afdeeling Generale Staf van het departement van Defensie met ingang van 1 November a.s. bevorderd tot luitenant kolonel.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5