met qeweldiq laqe prqzen Texel DIVERSEN SCHOENFABRIEKEN WAALWIJK gevraagd Brachten vogels Mond en Klauwzeer op Texel? Eind-uitslag Ballero- wedstrijd Majoor Bangert spreekt voor de R.K. Propagandaclub Uitbreiding Texelsche visschersvloot Mej. Roepman heeft ontslag gevraagd Zakcnnicuws Het wordt eenzaam onder de Eierlandsche toren ^MARKTBERICHTEN Marktoverzicht Reddingbootnicuws Vischafslag Oudeschild Rijkspostspaarbank Oost Indië Hr» Ms» De Ruyter wordt vlaggeschip Indische salarissen Aangenaam tehuis aangeboden voor Jonge dame in Jong-gezln zonder kinderen. Brieven onder no. 138 aan het Bur. van dit Blad. Bijzonder sierlijk en elegant, keu rig bewerkt. In i zwart en bruin Bandschoentje in zeer fraaie uitvoering. Prachtige perfo- v ratie. In zwart N. en bruin Velerschoentje met •w fijne garneering, prima pasvorm. N. In bruin en zwart Plateau model zeer fraai met croco- leer gegarn. In bruin aangeboden HUIZE ZEEZICHT. Gem. Zlt-Slaapkamers te huur met pens. Gem. Zit- en Slaapkamer, gesch. voor 2 dames, te huur, met pens., per 1 Nov. Adres: Dijkstraat 1. Te huur ongemeub. Voorkamer en een Benedenhuisje, 4.50 p. w„ met electr. en water. Brieven onder no. 136 aan het Bur. van dit Blad. Enorme keuze in kin derschoentjes. De leukste modellen en fijnste tinten. In lak Zeer leuk en apart Kin-* derschoentje met uit stekende pasvorm, i i- l.. I_L Te huur aangeboden 2 mooie Slaapkamers, met of zender kost, kl. gezin. Liefst K.M. Zeer billijk. Brieven onder no. 135 aan het Bur. van dit Blad. Zeer voornoom en chic in plateau stijl. Schit- terend voorblad, iuède garn. Iets aparts. Schitterend plateau schoentje metsuède bovenblad. Zeer fijn bewerkt, k In bruin Buitengew.chicmod., zeer fijn bew. Iets aparts. In zwart-, bruin-, blauw ig suède HUIZE ZEEZICHT. Te huur gem, Zit- en Slaapkamer met vrge keuken en Badkamer. Adres: Dijkó.raat 1. Ongem. Zit- en Slaapkamer te huur met of zonder pension of geheele étage. Adres: Bureau van dit Blad. vonof Te huur Kuiperstraat 20, bev. 2 kamers, nieuwe keuken, twee slaapkamers, W.C., enz. 4.50 p.w., water tot 15 m' vrij. Bevr. Kanaalweg 182. moot 18 Uiterst solide en bijzonder mooie pasvorm, met V rubber- of lederon- derw. In bruin en zwart MOOI WONEN. Te huur het mooie HUIS Ooie vaarstraat 153, bev. 2 kamers, keuken, doorloopende gang, drie sl.k., badk., ruime zolder, vaste waschtafel, enz. 6.25 p.w. Wa ter tot 18 m3 vrij. Bevr. Kanaalweg 182. moot 27 Van zeer fijn calfs- leder. Voornaam |k en chic model. Zeer mooi Gemeubileerde Kamers (liefst geheele étage) met vrije keuken. Brieven onder No. 113, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd in het centrum der stad grote gestoff. KAMER, geschikt voor kantoor. Brieven onder No. 141, aan het Bureau van dit blad. Gevaar thans geheel geweken. Zaterdag j.1. hebben wij een kort bezoek gebracht aan de boerenplaats van den heer M. Boon, alwaar, zooals wij reeds berichtten, ongeveer 14 dagen geleden enkele gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd waren. Het betrof hier een koe met alleen mondzeer en een tweetal schapen. Nóg hing het bekende waarschuwende opschrift aan het damhek, doch sedert vandaag is het verdwenen. De dieren z(jn weer volkomen normaal, terwijl de ver antwoordelijke instanties ervan overtuigd zijn, dat er niet het minste gevaar meer bestaat. Uit den aard der zaak is de heer Boon ver heugd, dat alles nu weer achter den rug is Afgezien van het feit, dat de veehandel in het algemeen niet geringe schade van deze zoo gevreesde ziekte ondervindt, bezorgt het den boeren een massa last, zoodat de vreugde des heeren Boon wel zéér verklaarbaar is. De meonlng van den heer Frederiks. Van verschillende kanten hoorden wij op Texel de stelling lanceeren, dat het mond- en klauwzeer op het eiland gekomen is door de aldaar doorgaans meest welkome bezoekers: de vogels. Ook de heer Boon is deze meening toege daan en noemde zelfs zekere soorten, die hij er sterk van verdacht het kwaad gesticht te hebben: o.a. wilde eenden, fazanten en ple vieren. Wij hebben ons gewend tot den dierenarts, den heer H. H. J. Frederiks, te Den Burg, die tjjdens de afwezigheid van den veearts E. Noordijk de gevallen controleerde, De heer Frederiks merkte op, dat het uit den aard der zaak niet met 100 pro cent zekerheid is te zeggen, dat de vogels de besmetting van den vasten wal hebben overgebracht, doch koestert desondanks een sterke argwaan tegen hen. Er Is geen andere oorzaak aan te wijzen, die meer waarschijnlijk is. De heer Frederiks was het niet eens met de veronderstelling, dat het b e p a a ld e vogels zouden zijn. Juist in deze weken is er een intensieve vogeltrek: tienduizenden vogels komen via de Noordzeeprovincies over het eiland, vogels, die uitrusten op de be smette weiden in de provincies langs de Noordzee en waarvan diegenen, die op Texel neerstrijken, de aarde op hun beurt weer be smetten. Dit kunnen echter alle vogels zijn, die trekken. Ook de heer Frederiks maakte van de legenheid gebruik er op te wijzen, dat het gevaar thans echter volkomen gewe ken is. Laat ons hopen voorgoed! Verbonden aan de Texelsche Winkel week. De laatste dag der Ballero-wedstrijd is zeer druk verloopen; er werd ook voor dag- en hoofdprijzen zeer hoog geworpen. De heer D. Lap, Burger-Nieuwland te Pen Hoorn, die reeds in de eerste dagen der vorige week vier maal 9 wierp, bleef tot den laatsten dag voor den hoofdprijs op dit nummer alleen staan, doch gister werd evenwel ook te Oudeschild door den heer K. Tuinder Kz. en te De Cocks- dorp dit cijfer geworpen. De tweede prijs werd gewonnen door den heer M. S. Langeveld met 9998. De hoofdprijzen werden als volgt gewonnen: K. Tuinder Kz., Oudeschild, 84; D. Lap, H. Nieuwland, 84; R. Nieboer, De Cocks- dorp, 84; M. S. Langeveld, Den Burg, 10; mej. Buis, Koogerweg, 5; K. Burger Pz.; 5.A. Kikkert 5.C. Dijker, De Coeks- dorp, 5; S. Lap, Den Hoorn 5; Joh. Roeper, Oosterend 5. Dagprijzen 11 October. De eerste prijs- winner wierp hiervoor 9999. C. Kok, Den Hoorn, 20; Joh. Roeper, Oosterend, 10; S. Lap, Den Hoorn, 10; Joh. Roeper Nz., Oost, 10; M. Dijker, Oosterend, 2.50; W. Bakker, Den Hoorn, 2.50; mej. Tr. Krul, Den Hoorn, 2.50; D. Lap, Den Hoorn, 2.50; v. d. Linde, De Cocksdorp, 2.50. Gisteravond had in het St. Janshuis te Den Burg een bijeenkomst plaats van de R.K. Propagandaclub, waarin als spreker optrad Majoor Bangert, Vloot-aalmoezenier te Den Helder. De bijeenkomst viel een druk bezoek ten deel. Wij komen in ons blad van morgen uitvoe rig op deze bijeenkomst terug. Oosterend De heer v. d. Plaat schaft een kotter aan van 25 meter lengte. Dat de Texelsche visschers niet bij de pak ken neeerzitten wordt wederom bewezen door het feit. dat de kottervloot te Oosterend een belangrijke uitbreiding zal ondergaan. De heer Van der Plaat heeft namelijk onderhands aan besteed de bouw van een nieuwen kotter, welke bouw zal plaats vinden op de werf der bekende firma Boot te Alphen aan den Rijn. Het betreft hier een vaartuig, dat in Febr. van het volgend jaar In dienst ge steld zal worden en dat reeds op stapel gezet is. De kotter krijgt een lengte van niet minder dan 25 meter, en zal daardoor een meter grooter zijn dan de grootste die thans op het eiland in gebruik is. De voortbeweging geschiedt door een 150 pk Industriemctor. Het is prettig te kunnen constateeren, dat er leven in de Texelsche visscherij zit. Naar men ons mededeelt heeft mejuffrouw Roepman alhier per 1 Januari a s. haar ontslag als onderwijzeres aan de School met den Bijbel aangevraagd. Mej. Roepman zal dan ongeveer 5 jaar deze functie vervuld hebben, Haar vertrek zal zeker door velen betreurd worden. Oost Naar wij vernemen is de heer van Lieren alhier van plan zijn kruideniersbedrijf over te dragen in andere handen. Hij zelf koestert het voornemen in Amsterdam een groentenhal te openen. Cocksdorp Zaterdagmiddag. We staan op de duinen: vóór ons de Eier landsche gronden: reepen schuim zoover de horizon zichtbaar is. achter ons de polders: geel-groen, Hier en daar stukken, die reeds voor den komenden winter klaargemaakt zijn. De wind klaagt wat triest over de duinen, rukt aan de helmen en snijdt scherpe hoeken in de kortstondige baaien en haffen aan het strand. Boven ons jachten de wolken: enorme ban ken, die laag over de zee en het eiland hangen. Het is alles eigenlijk al winter. In de verte, bijna voor het ongewapend oog onzichtbaar, is de motorreddingboot bezig. De maandelijksche oefening van schipper J. Bak ker en zijn 8 mannen om de zaken in prima conditie te hebben, als het mocht geschieden, dat een schip verdwaalde bij de gevaarlijke gronden. Het is niet veel me^r dan een wazige stip op de plaats waar zee en lucht zich aan eensluiten. Het is nu eenzaam geworden onder den Eierlandschen lichttoren; alleen een zware kar komt van het strand af: er vóór twee bonken van paarden, die hijgend en steu nend hun vracht sjouwen: het materiaal van de strand-consumptietent van den heer Bakker. Men is er dit jaar later mee dan anders, maar het is het duidelijkste be wijs, dat de wintermaanden voor de deur staan. Dan zal het hier weer zijn: maanden ach tereen een wilde zee, die over de gronden heen het strand ranselt, de winden die om den toren gieren enverlatenheid. DOKTER VAN DOMMELEN ONDERTROUWD. De voor kort benoemde geneesheer, dokter W. van Dommelen, is dezer dagen in on dertrouw gegaan met mej. W. Brand te Utrecht. Het huwelijk zal plaatsvinden 18 October a s. De kerkelijke inzegening ge schiedt te Utrecht en wel in de Jacobikerk. Aangevoerd 78 schapen 2023, 34 lam meren f 1016, 8 rammen 2530, 6 paarden 185—300, 3 koeien 175—220, 7 gras kalveren 3065, 5 nuchtere kalveren 10 18, 80 oude kippen 0.450.75. Aangevoerd 41141 eieren. 58/62 kg 4.80 5.05, 62/66 kg 4.95—5.20, 66/70 kg 5.15— 5.40, 50/56 kg .3.954.70, 40/50 kg 2.65— 4.05. Alles per 100 stuks. De w o 1 v e e-aanvoer was deze week op de markt niet groot, al is er nog veel, dat afge zet moet worden, de handel op de markt ver liep stug. Schapen brachten prijzen op van 20.tot 23.-lammeren gemid deld 13.—. De rammenaanvoer be stond nu nog in enkele dieren, de prijzen wa ren gelijk aan die van vorige week, gemid deld 25.k 26.K o e i en werd een drietal verhandeld, twee melkkoeien en een geldekoe, prijzen van 175.tot 220. per stuk. Biggen werden deze week niet aan de markt gevoerd, de vette varkens op de boerderij doen 28% tot 29 cent p. pond. Verder werd een zestal paarden op de markt gebracht, prijzen van 185.tot 300.—. Aan de eierveiling bleven de prijzen ongeveer gelijk ar.n die van vorige week. W o 1 werd niet verhandeld op de markt, vorige week zijn nog enkele partijen verkocht voor 1.10 per kg. Voor dezen prijs willen de handelaren thans echter niet meer koopen. De „J. van Hodshou" zal voor reparatie een tijdtje buiten dienst gesteld worden. De ben zinetank zal n.1. van achteren naar voren worden verplaatst. De „Eierland", die hier eerder altijd gestationneerd was, maar die nu in reserve te Harlingen ligt, zal gedurende dien tijd de „J. van Hodshou" vervangen. De reparatie zal ongeveer veertien dagen in beslag nemen, waarna de „Eierland" weer naar Harlingen terugkeert. 9 October: 160 kg zoute garnalen èi 15 ct. per kg. 1215 kg wulken, 20.40 tot 20.50 p. 100 kg 11 October: 345 kg ongezouten garnalen a 15 ct. p. kg. 120 kg gezouten garnalen k 15 ct. per kg. 2080 kg wulken, 18.70 tot 20.20 p. 100 kg. Opgave betreffende het kantoor der posteryen te Den Burg. In den loop der maand September 1937 werd aan bovengenoemd kantoor op spaar bankboekjes ingelegd 18.571,54 en terug betaald 8.642,23. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 9.929.31. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 11. Naar het „Bat. Nbl." verneemt, gaat de reis om Sumatra, die het Indische eskader in November zou maken, niet door. Het pro gramma heeft aanmerkelijke wijzigingen on dergaan en luidt thans als volgt: Den 23sten October keert het eskader terüg van de groote manoeuvres in het oostelijke deel van den Archipel, die thans onder leiding van den commandant der zeemacht gehouden worden. Van 23 October tot 31 October blijft het geheele eskader te Soerabaja. Van 1 No vember tot en met 3 December gaat Hr. Ms. „Sumatra" alleen oefenen in het westelijke deel van den Archipel. Hr. Ms. „Witte de With" gaat inschieten bij Soerabaja. De di visie onderzeebooten gaat oefenen in de Java- zee. Hr. Ms. „De Ruyter" blijft te Soerabaja voor den gebruikelijken stilligtijd, evenals de twee andere jagers. De vierde jager, de „Van Galen", ligt te Sjanghai. Van 4 tot en met 6 December ligt het ge heele eskader te Soerabaja. Van 7 tot en met 13 December gaat het geheele eskader oefe nen nabij Soerabaja. In deze periode geschiedt tevens de overdracht van het bevel. De tegen woordige eskader-commandant, kapitein ter zee Helfrich, wordt naar gemeld, opgevolgd door kapitein ter zee Stöve. Voorts verneemt het blad, dat met ingang van 25 October Hr. Ms. „De Ruyter" vlagge schip wordt. Op dezen kruiser komen dus de eskader-commandant met zijn staf. Comman dant van de „De Ruyter" wordt dan de kapi tein-luitenant ter zee Willemse, thans com mandant van de „Sumatra". Commandant van de „Sumatra" wordt kapitein-luitenant ter zee K. W. F. M. Doorman, uit Nederland ver wacht. De tegenwoordige commandant van de „De Ruyter", kapitein ter zee Van de Sande La- coste, wordt marineccmmandant. Hij neemt op 27 Oct. het comando over van kapitein ter zee Van de Wetering gen. De Rooy. Standplaatstoelage per 1 November. Naar het „Bat. Nbl." verneemt, zal in de vergadering van de Bezoldigingscommissie, waarin de nota van de commissie voor geor ganiseerd overleg behandeld wordt, het vol gende voorstel een punt van bespreking uit maken Invoering van de nieuwe, bij het ko mende bezoldigingsbesluit behoorende standplaatstoelageregeling per 1 Novem ber a.s., berekend naar de thans geldende salarissen. Het verleenen van terugwerkende kracht aan de komende bezoldigingsregeling tot 1 November a.s. Uiteraard zal het in de bedoeling liggen, by invoering van een standplaatstoelage den thans toegekenden duurte-toeslag te laten vervallen. Het hier bedoelde voorstel gaat dus lang niet In alle opzichten even ver als dat der commissie voor het G. O., doch het lijkt niet uitgesloten, dat men voorts nog zal overgaan tot het toekennen van een voorschot op de nieuwe, hoogere salarissen aan hen, die met het uit den boezem der Bezoldigingscommissie komende voorstel niet gebaat zijn.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6