ambassade beschoten Auto's van Britsche Hoe Mussolini bewaakt wordt Bommen, gas en.», opium Madrid gebombardeerd Vader van 38 kinderen Belgische stap te Tokio Razzia aan Belgische grens had succes Nieuwe kanal en in Noord-Holland f 10.000.- voor IJsselmeer waterwinning gevraagd SPANJE Offensief in Aragon in voorbereiding? CHINA Violist Hubermann maakt het tbeter Japan's strijdmiddelen Spaansch stadje met de grond gelijk gemaakt Olieschip te Napels in brand fioJUen Canera wil Farr uitdagen Maandagavond hebben de recht- schen wederom gedurende een half uur de hoofdstad met hun kanon nen beschoten. Het vuur werd door de batterijen der regeering beant woord. Het is nog niet bekend, hoe groot het aantal slachtoffers is, doch reeds kan gezegd worden, dat de materiee- le schade aanzienlijk is. Ook het aantal slachtoffers is vrij groot, volgens een later bericht. De officieele cijfers geven slechts een zwak denkbeeld van de geleden verliezen. Volgens de politie zijn een twintigtal menschen gedood en ongeveer vijftig gewond. Men vreest echter, dat er meer slachtoffers ge vallen zijn. Volgens van de grens ontvangen berich ten zouden aan rechtsche zijde actief voor bereidingen worden getroffen voor een of fensief aan het front in Aragon. De rechtsche autoriteiten gaan voort met op belangrijke schaal troepen en materiaal te construeeren tusschen Jaca en Teruel. Men verwacht een beslissende actie. 24 vliegtuigen neergehaald. Regeeringsvliegtuigen hebben gisteroch tend en gisteravond geprobeerd Saragossa te bombardeeren. Rechtsche vliegtuigen zijn evenwel opgestegen en hebben slag gele verd, waar, volgens mededeelingen uit rechtsche bron, wel 24 vliegtuigen zouden zijn omlaag geschoten. Men zegt te geloo- ven, dat verder nog negen toestellen wer den omlaag geschoten. Van een gerucht als zou de regeering haar zetel van Valencia naar Barcelona willen verplaatsen, werd geen bevestiging ontvan gen. Radió Bilbao heeft volgens Havas meegedeeld dat de president van Catalonië, Companys, is afgetreden. MITRAILLEUR-AANVAL VAN VER MOEDELIJK JAPANSCHE TOE STELLEN. NIEMAND GEWOND. Drie auto's van de Britsche am bassade, die op weg waren van Nan king naar Sjanghai, zijn onder ma chinegeweervuur genomen door zes vliegtuigen, waarvan gezegd wordt, dat zij van Japansche nationaliteit waren, in de nabijheid van Mint- sjong, op een plaats zestien mijl ten zuiden van Sjanghai. Het feit deed zich gistermiddag om vier uur voor. Niemand werd gewond. De Brit sche assistent van den attaché voor lucht vaart was één van de inzittenden der auto's, welke naar verklaard wordt, duidelijk zicht baar de Britsche vlag voerden. De Britsche autoriteiten hebben de Japanneezen in ken nis gesteld van het incident en dezen heb ben een communiqué uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat hun geen kennis was gege ven van het feit, dat de auto's naar Sjanghai op reis waren. Japanners wel op de hoogte. Nader wordt vernomen, dat de Japansche autoriteiten wel degelijk van tevoren van den tocht op de hoogte waren gesteld. Ge reisd werd met twee auto's met de Britsche vlag op het dak geschilderd en een bagage wagen. Tien minuten voor der aanval passeerden de auto's den secretaris van de Sovjet-ambas sade, wiens auto defect was geraakt, en die zijn reis in de Britsche auto's voortzette. Op het zien van zes Japansche vliegtui- genA die de auto's achterop kwamen, steeg de Britsche assistent van den luchtvaart- attaché uit om te laten zien, dat hij een vreemdeling was. Het eerste vliegtuig vloog daarop voorbij zonder te vuren, doch de an deren openden het vuur. De eerste auto werd toen door een kogel geraakt, doch de inzit tenden werden niet gewond. De Japanneezen beweren thans dat uit de rapporten blijkt, dat de bestuurders der be trokken vliegtuigen geen enkel kenteeken op de auto's hebben kunnen onderscheiden. Zij veronderstelden, dat in de auto's hoogge plaatste Chineesche officieren zaten. Een later ontvangen telegram doet ver moeden, dat de aanval is te wijten aan een fout van een Britsche consul, die de te vol gen route verkeerd aan de Japanners zou hebben doorgegeven. Toestand van de „Specht"-slacht- offers. De toestand van de patiënten, die verwond zijn bij de Specht-ramp, en die in het zieken huis Charitas te Palembang zijn opgenomen, is goed. De heeren Groeneveld, Schoch en Munro zullen vermoedelijk aan het eind van de week het ziekenhuis Jtunnen verlaten. De violist Hubermann en freule Smissaert gaan vooruit. De G6-jarige August Thiele in Rethen bij Celle (Duitschl.) werd dezer dagen voor de 38ste keer vader. Hij zal zich er nu wel op kunnen beroemen de meest kinderrijke man van Duitschland te zijn Thiele is al voor de derde keer getrouwd Zijn twee vorige vrou wen zijn gestorven. Van rijn 38 kinderen waren 18 jongens en 20 m.eis- jes. 34 zijn er nog in le ven. De oudste zoon is 48 jaar oud. Hiernaast August Thiele met en kele van zijn kinderen. Het volwassen meisje achter hem is ook een van zijn dochters, die de plaats van de moe der inneemt, omdat de ze nog in het zieken huis ligt tengevolge van de laatste beval ling. Tijdens het bezoek van Mussolini aan Hit- Ier viel de algemeene aandacht op de uit gebreide voorzorgsmaatregelen, die genomen werden om eventueele aanslagen te voorko men. Ook in Mussolini's eigen land laat men nooit na voorzorgsmaatregelen te nemen. In een dezer dagen verschenen boek „In Plain Clothes" vertelt Harold Brust, die aan Scot- land Yard verbonden is geweest, iets over de methoden, die men daarbij toepast. De Italiaansche politie bepaalt zich er niet alleen toe het eten te onderzoeken, maar inspecteert ook zorgvuldig de corresponden tie en .speciaal de pakketjes, die helsche machines zouden kunnen verbergen. Elk voertuig wordt aan een zorgvuldig onderzoek onderworpen, voordat Mussolini er in stapt. Inderdaad vond men, eenmaal een bom, die aan de auto was vastgebonden. Behalve door de fascistische en militaire wachten, wordt Mussolini door meer dan 200 agenten in burger „geschaduwd". De korte weg tusschen zijn huis en zijn bureau wordt zorgvuldig bewaakt, als zijn wagen met groote snelheid voorbijflitst. Soms rijdt hij op een motorfiets, een stofbril voor zijn oogen, een valhelm op het hoofd, en al tijd in razend tempo. Als het op het program staat, dat hij in het openbaar moet verschijnen, worden alle lantaarnpalen aan een onderzoek onderwor pen en de huiseigenaren zijn wettelijk ver plicht toegang tot de daken van hun huizen te verleenen. Langs de trottoirs zijn alle openingen van de riolen bedekt met een fijn netwerk om te voorkomen, dat men daarin een bom werpt. Als Mussolini een redevoering hout, ge bruikt hij altijd een balkon of een speciaal opgerichte verhevenheid. De schrijver herinnert aan zijn eersten tijd bij Scotland Yard, toen Mussolini in Londen woonde en geregeld de kleine café's bij de Shaftesbury-avenue bezocht om zijn zwarte koffie te drinken en Italiaansche kranten te lezen. In die dagen stond hij bij de Italiaan sche politie in kwaden reuk aldus de schrijver en nu waagt de Italiaansche po litie haar leven om hem te beschermen. Noord-China wordt verdoofd. De wereld heeft zich in de afgeloopen we ken vooral beziggehouden met de Japansche bombardementen van Chineesche steden en het gebruik van gifgas, maar weinig aan dacht geschonken aan een andere vorm van activiteit der Japanners om China's bevol king te demoraliseeren, een activiteit, die l ij velen het vermoeden heeft gewekt, dat Ja pan hier bewust en opzettelijk te werk gaat. De commissie van advies inzake opium van den Volkenbond en de regeeringen van de landen die zich door een uitbreiding van den handel in verdoovende middelen be dreigd voelen, kennen de feiten zeer go<M. Verleden jaar en ook dezen zomer, zijn die feiten te Genève nog o.a. door den vertegen woordiger van de Vereenigde Staten, Fuller, gepubliceerd. In deze rapporten is er op gewezen, dat Mandsjoekwo en de aangrenzen de gebieden van Noord-China, die zijn afgescheiden van de Chineesche middelen, de vooraamste bron ter wereld voor verdoovende zijn gewor den, dat zij deze ongunstige „onder- scheidinn" met medeweten en in vele gevallen onder bescherming van de Japansche autoriteiten verworven hebben en dat het overschot van de verdoovende middelen, die op grond gebied dat onder Japansche contróle staat, gefabriceerd worden, voorna melijk gefabriceerd geëxporteerd wordt. Sinds het uitbreken van den oorlog in bet Verre Oosten is de censuur in Mandsjoekwo verscherpt, om te voorkomen, dat er iets zou kunnen uitlekken, dat de Japansche heer- schers van dien vajplstaat (die zichzelf „adviseurs" noemen) in een ongunstig dag licht plaatst. Tot voor enkele maanden was de handel in opium en heroïne daar geheel vrij. De gevolgen waren rampzalig. In de groote steden Charbin en Foesjia waren meer dan honderd opiumkitten met een offi cieele vergunning, terwijl er verder nog on geveer duizend gelegenheden waren, waar iedereen tegen betaling een morfine-injectie kon koopen. Ruim 200 personen waren ver slaafd aan verdoovende middelen. Te Dai- ren en in de Japansche concessie te Moekden werden de verdoovende middelen zoo goed koop gefabriceerd, dat zij te Tientsin, waar het wemelde van Japansche handelaars, ver kocht kondein worden voor een tiende deel van den prijs, die men er in Egypte voor be rekent. Daar de Japansche regeering geen export van verdoovende middelen uit landen, wel ke onder haar controle staan, toestaat, wer den Chineesche merken op de goederen aan gebracht, terwijl zij verscheept werden uit Chineesche havens, ook uit die, welke slechts in naam Chineesch zijn. De Amerikaansche regeering begrijpt het gevaar van dezen handel in verdoovende middelen en neemt haar voorzorgsmaat regelen. De Egyptische regeering is thans begonnen dit voorbeeld te volgen. Op het oogenblik wordt het grootste deel van de verdoovende middelen, die openlijk op grondgebied onder Japansche controle ge fabriceerd worden, door Mandsjoekwo, Je- hol en de andere deelën van Noord-China opgenomen. Doch de productie maakt een steeds grooter afzetgebied noodzakelijk, al ware het alleen om het feit, dat de slacht offers, die aan deze vergiften verslaafd raken, spoedig verarmen en dan als afne mers niet meer meetellen. De Negenmogendheden-conferentie. Brussel bereid de conferentie te ontvangen. Wat doet Japan? De Belgische ambassadeur te Tokio heeft den minister van buitenland- sche zaken er van in kennis gesteld, dat de Belgische regeering bereid is er mede accoord te gaan, dat de negen mogendheden-conferentie overeenkomstig de voorstellen van de Engelsche regeering tegen 25 Oc- tober te Brussel wordt gehouden. Hij voegde hieraan toe, dat de Belgische minister-president overeenkomstig artikel zeven van het verdrag de deelnemende landen zou uitnoodigen De ambassadeur stelde in verband hiermede de vraag, wat de houding der Japansche regeering zou zijn, indien zij zou worden uitgenoodigd. Rechtsche luchtmacht geeft een herhaling van Guernica. Uit Gijon wordt gemeld dat het stadje Cangas de Onis, gelegen op eenigen afstand van Oviedo, met den grond gelijk is gemaakt door luchtstrijdkrachten der rechtschen tijdens een luchtraid, die slechts vergeleken kan worden met dde op Guernica. Honderden gewone en brandbommen maakten de stad tot een puinhoop. Het aantal dooden is niet bekend, aangezien de stad ontruimd is. Vannacht om twee uur is brand ontstaan aan boord van het pstroleumschip „Pagao", dat in Napels voor anker ligt. Het benzine reservoir aan boord ontplofte. De brandweei stelt pogingen in het werk om de in de na hijheid van het brandende schip liggende schepen te behouden. Men vreest, dat aan boord slachtoffers zijn gevallen. De oud-wereldkampioen in het zwaarge wicht, Primo Camera, is gisteren vanuit de Vereenigde Staten in Londen aangekomen. Hij deelde mede, dat hij hoopte een wedstrijd te kunnen doen organiseeren tegen den Brit- PRIMO CARNERA. schen kampioen Tommy Farr, die onlangs te New York op punten van wereldkampioen Joe Louis verloor. De Engelsche manager van Camera heeft te dien einde reeds een borgsom van 1000 pond sterling gestort. Alle beruchte huizen te Klein- Ternaaien gesloten. De razzia, die de Belgische politie Zater dag j.1. in een serie verdachte huizen aan de NederlandschBelgische grens gehouden heeft, schijnt succes te hebben gehad. Naar de „Belgische Standaard" althans mededeelt, is te Klein-Ternaaien uit schrik voor de verdere invallen en onderzoekingen van de rechterlijke politie en de gendarme rie, alles gesloten. In tegenstelling met wat op vorige Maandagavonden in deze jammer lijke streek geschiedde, zijn de Nederlanders, die deze slechte gelegenheden kwamen be zoeken, nu totaal weggebleven. Te Klein- Ternaaien is het Maandagavond zoo stil als in een vreedzaam boerendorp. In gansch de streek herademt de bevol king en hoopt dat verder krachtig optreden de „pest", zooals men daar zegt, zal ver jagen. Binnenkort aanbesteding kanaal OmvalHuigendijk. De vijf bruggen tusschen Oudkarspel en Kolhorn. Aan het verslag over den aanleg van pro vinciale wegen en kanalen in Noord-Holland ontleenen wij het volgende: De kanalen de StolpenSchagen en Scha- genKolhorn zijn voltooid, behoudens de verbetering van het Kolhornerdiep, welke mede dienstig zal zijn voor de kanaalver binding Omval—Oudkarspel—Kolhorn. De electrificatie van de ophaalbrug bij de Stolpen kwam gereed. De aanbesteding van een gedeelte van het kanaal OmvalHuigendijk met keersluis bij den Omval en voet brug bij 't Kerkepad te Öudorp, zal binnenkort kunnen plaats hebben. Voorbereid werd de bouw van vijf bruggen over het kanaal Oud karspelKolhorn. Voortgegaan werd met den aankoop van gronden ten behoeve van den aanleg van deze kanalen en het treffen van regelin gen met de daarbij betrokken open bare lichamen. De voorbereiding van den aanleg van het xanaal Hoorn-Medemblik werd gestaakt. Gedeputeerde Staten van Noord holland hebben op de begrooting van 1938 van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf een bedrag uitgetrokken van f 10.000 ten behoeve van onder nemingen ten aanzien van de water winning uit het IJsselmeer. Nadat op de begrooting 1937 voor de eer ste maal gelden beschikbaar waren gesteld, teneinde onderzoekingen en proeven omtrent de winning en de reiniging van het thans zoet geworden IJsselmeeQvater in te stellen, i*f, aldus het Vsbthans een plan aan de hand van de voorloopig beschikbare gege vens voor de noodig geoordeelde proef-instal- laties uitgewerkt. Als de meest geschikte plaats kon mede naar het oordeel van de dienst der Zuiderzeewerken worden aange merkt het terrein, gelegen nabij de vuurtoren „De Ven" te Enkhuizen. Voor de proefinstallatie kon een gedeelte van de aan die gemeente toebehoorende buitengronden in huur worden verkregen, terwijl het recht van koop verkegen werd ook van aangrenzende gronden en wateren. Sterk siibhoudend. Aan de hand van inmiddels in het labo ratorium te Bloemendaal aangevangen proefnemingen bleek, afhankelijk van de weersomstandighedén, het IJsselmeerwater veelvuldig door het opwoeien van zich op den bodem bevindende afzettingen, sterk siibhoudend te zijn. Als gevolg hiervan moeten, naast de chemische en bacteriologi sche onderzoekingen op ruime schaal, zoo wel bezink- als filterproeven worden ver richt, om het zeer wisselende slib-bezwaar te overwinnen. Het laat zich aanzien, dat, indien de proe ven zoolang worden voortgezet, totdat in alle seizoenen over de optredende omstandighe den een oordeel kan worden geveld, de op de begrooting voor 1937 l>eschikhaar gestelde gelden niet toereikend zullen zijn. Om deze redenen wordt thans een aanvul lend crediet aangevraagd. Na beëindiging van de proefnemingen kunnen de aange schafte hulpmiddelen en somi-permanente gebouwen ook elders voor het bedrijf worden gebruikt. 't ZAND OPTREDEN FAMILIE HOFMAN. Kermismaandagavond gaf het gezelschap van de fam. Hofman op de bovenzaal bij de heer Kreyger, alhier, een avond van ernst en luim. Een goed gevuld en met zorg gekozen, beschaafd programma werd in de loop van den avond door de kleinkunstc-r naars afgewerkt. Werd meest voorgedragen door Vader en Moeder, de twee dochters verzorgden de muzikale intermezzi alsmede een aardige potpouri van internationale dansen. Zelfs had men de xylophoon naar hier meegenomen, welke werd bespeeld met een verbazingwekkende handvlugheid. Hoe. wel in de aanvang het contact tusschen, acteurs en publiek niet dat was, werd dit spoedig beter totdat op het eind van den avond geen eind meer aan het. applaus scheen te zullen komen. Jammer was dat de zaal niet geheel was gevuld; de wegblijvers hebben iets moois gemist. Motorwedstrijden. Aan de op Dinsdagmiddag op het voetbal- terrein gehouden motorbehendigheidswed- strijden met hindernissen onder leiding van den heer Jan Moeijes, namen 15 motorrijders deel. De einduitslag was als volgt: le prijs f 10.—, gewonnen door no. 13, J. Spanjaard te Oudkarspel; 2e prijs f5.—, door no. 10, C. Vader Pz. te Callantsoog; 3e prijs f2.50 door no. 3, P. Sieuwertsen te Heerhugowaard en 4e prijs f 1.door K. Rus te Heerhugowaard. Een publiek van pl.m. 200-tal personen volg de geïnteresseerd dit, voor ons dorp nieuwe, sportevenement. Wegens gebrek aan voldoende deelne mers ging de wedstrijd van snelwandelen voor paren niet door. PURMEREXD, 12 October. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 par tijen, wegende 49.000 Kg. Handel matig, hoogste prijs f 25.—. 7 stapels kleine Boe renkaas f 25.50, 2 stapels Goudsche f 29, handel goed. 606 Kg. boter f 1.50—1.53, wei- boter f 1.401.48 per kilo. Runderen, totaal 534 stuks: 400 vette koeien 56—64 et. per Kg. stug; 90 gelde- koeien f 80160 per stuk, stug; 13 melk koeien f 150—275 per stuk, stug; 33 stie ren 43—54 ct. per kilo, matig; 12 paarden f 70120 per stuk, stug; 91 vette kalveren 3060 ct. per kilo. matig; 193 nuchtere kalveren: voor de slacht f 8—16, voor de fok f 1017 per stuk, vlug; 265 vette var kens voor de slacht 57—59 ct. per kilo, vlug: 46 magere varkens f 20—40 per stuk, handel vrij goed; 250 biggen f 13—20 per stuk, handel vrij goed; 1514 schapen f 15 30 per stuk, matig; 95 bokken f 414 per stuk, matig;_ kipeieren f 4.75—5.25 per 100 stuks, eendeieren f 2.50 per 100 stuks, piep kuikens 6065 ct. per kilo, met uitzonde- ringsprijs van f 0.70, oude kippen en ha nen 3545 ct. per kilo, konijnen f 0.30— 1.50 -er stuk, eenden 30—50 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar, ganzen f 1.90—3 per stuk, jonge hanen 5057V2 per stuk. Coöp. Centrale Eierveiling. Aanvoer: 90.000 eendeieren 2.45—2.70, 50.000 kipeieren: 65—66 Kg. 5.10—5.20. 63—64 Kg. 5.0o5.15, 60-62 Kg. 4.95—5.10. 58—59 Kg. 4.90—5, 56—57 Kg. 4.70—4.80, 53-55 Kg. 4.3o—4.65, 50—52 Kg. 4—4.30, 45—49 Kg. 3—4. WARMENHUIZEN. 12 October. Roode kool, le kw. f 2.40—2.50, witte kool 80—90 _ct„ nep 7.40-7.70. drielingen 3.30- 3.70. uien 4.705.10, grove uien 4.304.70, peen 1.50, blauwe aardappelen 2.50, eigen heimers 2.202.70. slaboonen 5.409.20, ro bijn 1.802.10, goedgek. eerstelingen C 35- 45 3.80. Aanvoer: 3100 Kg. roode kool. 70.900 Kg. witte kool. 250 Kg. nep, 3475 Kg. uien, 775 Kg. peen, 5050 Kg. aardappelen, 1040 Kg. slaboonen, 8000 Kg. goedgekeurde eer stelingen. BROEK OP LANGENDIJK. 13 Oct. BI. eigenheimers 2.30—2.60, uien 4.70— o.30, drielingen 3—3.70. grove 4.40—4.90, gele 7.407.80, peen 1.20—1.40. sperciehoonen '^•7011.10, snijboonen 5.90, kroten 1.102.20 roode kool 2.40—3.30. witte kool 0.80^-1, gele kool 11.30, D. witte kool 11.40. bloemkool 730-9.30, 2e soort 2.20—3.30, andijvie 60- 90 ct. NOORSCHADRWOUDE, 13 Oct. Rl. aardappelen 2.30. uien 4.90—5.10, drielin- gen 3.103.80. grove 4.604.80, gele nep 7.50 -8, peen 1.20—1.40. sperciehoonen 4.10— 10.80. kroten 1.40—2.60. roode kool 2.20—2 60 witte kool 0.80—0.92. gele kool 1—1.20, poot- aardappelen 4055 f 4.—.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 4