De vestigingseischen voor de Middenstand October yjUuUnieuuM Duidelijke uiteenzetting van den heer Fv. dLeeuw Aymda £cti Zaal laoAclt v-eï-q^lerij Woensdag 13 October 1937 Tweede Blad Veel belangstelling van Heldersche Middenstanders Marine Sanatoriumfonds Vereen» „Zilveren Kruis" Een filmvoorstelling in de open lucht Gevaarlijke wending We Burgerlijke Stand van Den Helder die geen reclame maak! adverfeerf daarom! 1 Maandagavond heetf de Middenstandsvereeni- ging „Den Helder" in het zanglokaal van het Gemeentelijk Lyceum aan de Hoofdgracht een Algemeene Ledenvergadering gehouden, welke een druk bezoek ten deel viel. Behalve bestuur eP leden van de organiseerende vereeniging waren o.m. aanwezig wethouder W. de Boer de heer K. Bouma, rector van het Lyceum, en de heer L. J. Daalder, commies-chef van de afdeeling Onderwijs aan, het Raadhuis, alhier. Voorts was er de heer F. L. van der Leeuw directeur van den Kon. Ned. Middenstands- Bond te Den Haag, en de heer Niestadt, voor zitter van de Middenstandsvereeniging voor den Kop van Noord-Holland. Den aanwezigen in het bijzonder de hier genoemden werd te ruim half negen het welkom toegeroepen door den voorzitter der vereeniging, den heer H. van Willigen, die daarop het woord aan den heer v. d. Leeuw verleende. De heer v. d. Leeuw aan het woord. Deze heer was naar hier gekomen om een uiteenzetting te geven van de vestigings eischen voor den middenstand. Dit naar aan leiding van de zoo juist in het leven geroepen daarop betrekking hebbende wet. De heer v. d. Leeuw begon met op te mer ken, dat deze wet eerst practische beteekenis krijgt als zij op aanvraag van een vakorga nisatie van een bepaald bedrijf door middel van een Alg. Maatregel van Bestuur van toe passing wordt verklaard op dien tak van be drijf. Vervolgens ging spr. de ontwikkelings geschiedenis van deze wet na. Het doel wat met deze wet nagestreefd wordt is om de middenstandsbedrijven weer op een hooger peil te brengen en de vakkundigheid der fir manten te verhoogen. Dit is noodig, omdat de concurrentiestrijd zeer verscherpt is, terwijl door de verplichte kennis van zoovele zaken als wetten, sociale wetgeving, ziektewet, enz. het beheer van het middenstandsbedrijf zeer moeilijk geworden is. De uitspraak, dat „elke middenstander een halve advocaat moet zijn" moge overdreven zijn, er schuilt toch een grond van waarheid in. Daarbij is het aantal bedrijfsgenooten zoo sterk gegroeid, dat momenteel van overbe zetting gesproken kan worden. Het gevolg daarvan is, dat velen met verlies werken. Dit nam zulk een omvang aan, dat de regeering zich er mee ging bemoeien, diede vesti gingswet in het leven riep. De gestelde eischen. De wet beoogt te voorkomen, dat nieuwe zakenmenschen zich vestigen zonder te vol doen aan bepaalde eischen. Die eischen zijn de volgende: 1. moet men beschikken over eenige alge meene handelskennis, 3. moet men beschikken over vakbekwaam heid, 3. credietwaardigheid Het verzoek om vestigingseischen vast te stellen voor een bepaalden tak van bedrijf moet gedaan worden door de betrefende orga nisatie van middenstanders aan den Min. van Econ. Zaken. Dit verzoek komt bij den Mid- denstandsraad terecht, welke den Minister van advies dient. Bij de aanvraag moet wor den overgelegd een zelf ontworpen schema van de bedrijfseischen. Daarbij is het van be lang te weten, dat de vak organisaties de vakeischen voorbereiden, terwijl de Midden standsbonden de voorbereiding van de han delsopleiding verzorgen. De eisch ten aanzien van de credietwaardigheid wordt door de vak organisaties behandeld met den Minister, qq. den Middenstandsraad. Minimale eischen. Het spreekt vanzelf, dat de eischen mini maal zijn. Het is immers niet de bedoeling om van den middenstander een geleerde te maken. Wat de minimale eischen van han delskennis betreft, dient de toekomstige mid denstander op de hoogte te zijn van zekere kennis van het boekhouden, handelsrekenen, bankwezen, binnenlandsch betalingsverkeer, wetskennis, Nederlandsche taal en bedrijfs leer. Als de tegenwoordige middenstander dit lijstje ziet, zal hij er waarschijnlijk voor terug deinzen, maar de heer v. d. Leeuw betoogde hoe verkeerd dit is. Deze kennis heeft de toekomstige midden stander noodig om eenigszins georienteerd te z\jn in het middenstandsbedrijfsleven. Voorts mag als vaststaand worden aangenomen, dat die middenstander, die in de toekomst niet behoorlijk onderlegd is, ten onder zal gaan. Wat de eischen van vakbekwaamheid be treft 25 bedrijfstakken, waaronder de slagers en de kruideniers, hebben den Minister reeds verzocht om toepassing van de vestigings eischen. Naast de te stellen eischen verlangt de regeering echter ook een behoorlijke op leidingsmogelijkheid. anders zou men het be drijf „gesloten" kunnen houden en aldus ver hinderen, dat er versch bloed aan toegevoegd wordt. De eischen van credietwaardigheid. De eischen van credietwaardigheid beoogen, dat alleen zü zich kunnen vestigen, die over voldoende mddelen beschikken om zich be hoorlek te instalieeren, hun eersten voorraad kunnen financieren en bovendien zooveel in reserve hebben, dat zjj het in het overgangs tijdperk te stellen op een jaar kunnen nUit zingen", De praktijk. In de praktijk zal het zoo gaan, dat de Kamers van Koophandel de vergunning tot vestiging zullen kunnen afgeven, het zij door overlegging van de door de regeering erkende diploma's dan wel omdat de Kamer van mee ning is, dat de aanvrager aan zekere eischen voldoet. Bij verhuizing binnen de stad zal de zaken man geen nieuwe vergunning behoeven, wel echter als hij zich in een andere stad vestigt. Gaat een zaak aan een nieuwen eigenaar over, dan zal deze aan de vestigingseischen moeten voldoen. De heer v. d. Leeuw gaf nog tal van andere practische bijzonderheden en deelde b.v. nog mede, dat er een „conservatoire spertijd" bestaat, d.i. een periode van 6 of 12 maanden vóór de inwerkingtreding van de vestigingswet, waarin geen nieuwe vestigingen mogen plaats hebben. Er zal één middenstandsdiploma komen, doch de opleiding daarvoor zal door de 3 lan delijke middenstandsbonden elk ter hand ge nomen worden. Zoo heeft de Kon. Ned. Mid denstandsvereeniging een instituut in het leven geroepen, dat ten aanzien van de han delsontwikkeling o.m. organiseerend en pro- pageerend gaat optreden. Een voordeel van de wet is reeds, dat het handelsonderwijs aan de scholen al veel meer op de praktijk van den middenstand is ge richt. Aan het einde van zqn betoog heeft de heer v. d. Leeuw erop gewezen, dat deze nieuwe wet een fundament is, waarop de middenstand zich in stand zal kunnen houden. Wel ver keert die stand thans in de verdrukking, maar dat is voor 80 de schuld van dien stand zélf. Spr. wekte de aanwezigen op om allen mee te werken, opdat het beoogde doel vol ledig zal kunnen worden bereikt. Vroeg of laat, zullen voor eiken tak van bedrijf de ves tigingseischen van kracht worden en spr. ried dan ook, om hier vooral rekening mee te houden, zoo b.v. ten aanzien van de opleiding der kinderen. Debat. Naar aanleiding van dit betoog stelden en kele aanwezigen den heer v. d. Leeuw vragen. Het waren de heeren Van Dijk, M. Grunwald, Scheltis en H. van Willigen. Uit het antwoord van den heer v. d. Leeuw ontleenen wij het volgende: De heer Grunwald had gevraagd of spr. het geen leemte in de wet vond, dat er voor het grootwinkelbedrijf niets geregeld was. In den gedachtegang van de regeering is dat echter geen leemte. Bovendien zullen de filiaal houders etc. van die groote bedrijven moeten voldoen aan de vestigingseischen, behalve waar het hun credietwaardigheid betreft. Is deze voor den groot-winkelier goedgekeurd, dan geldt dit voor al zijn filialen. De heer Van Willigen vroeg wie de crediet waardigheid beoordeelt. De beoordeeling daar van staat aan de Kamer van Koophandel. Ook had de heer Van Willigen gevraagd welke diploma's waarschijnlijk door de regee ring erkend zouden worden. De heer v. d. Leeuw was van meening, dat de Minister dit geval voor geval zal beoordeelen. Daarop heeft de heer Van Willigen den heer v. d. Leeuw dank gebracht voor zijn duidelijke uiteenzetting. Wethouder De Boer zegt mede werking toe. Tenslotte heeft wethouder De Boer nog even het woord gevoerd. Hij dankte allereerst voor de hem, en de heeren Bouma en Daalder gedane uitnoodiging om vervolgens zijn be wondering uit te spreken voor de warmte en overtuiging, waarmede de inleider gesproken had en waaruit wel gebleken was, dat er in den middenstand nog wel iets leeft. Spr. zegde toe, dat hij met groot ge noegen en volle overtuiging wil medewer ken om het onderwijs aan de Handels school in de door inleider aangegeven banen te leiden tot heil van de Heldersche middenstanders en van hen, die hen zullen opvolgen en dus in het belang van de heele gemeente. Vraag het Gemeentebe stuur echter niet om groote finantieele offers, voegde de wethouder er aan toe, maar gelukkig zijn die ook zoo zeer niet noodig. De medewerking zal meer liggen in een wijziging van het programma aan de Handelsschool, welke spr. in de toe komst reeds zag. Dit gedeelte van de vergadering werd daar op besloten met een woord van dank van den voorzitter aan den heer De Boer en de ver zekering, dat de vereeniging deze gelegenheid met beide handen zal aangrijpen! Van de besprekingen, welke na de pauze volgden hebben we een paar korte mededee- lingen gedaan, welke men elders in het Stads nieuws zal aantreffen. I Zaterdag a.s. zal in het Casino ten bate van het M.S.F. een non-stop cabaret-avond wor den gegeven. Een zeer afwisselend vroolijk amusements programma is samengesteld en het is te ver wachten, dat de toeloop voor dezen populairen M.S.F.-avond ook thans weer groot zal zijn. Medewerking verleenenen o. a. Henny van Gelder, de bekende commedienne, de Mouton- Girls, een origineele Krontjong-club, The Masterkys in een nieuwe show „Sweet and hot". Op het tooneel schetsen van Louis Davids, gespeeld door Henny van Gelder e.a. Bal met de versterkte Casino-band. Kaarten reeds verkrijgbaar bij het Secre tariaat van het M.S.F., Koningsplein 5. Zie verder de advertentie in het Adver tentieblad van heden. GOED AFGELOOPEN. Een dame, die op de Molengracht liep, kwam plotseling te vallen, juist tegen een ruit aan. De glasscherven kletterden omlaag, ge lukkig zonder haar letsel toe te brengen. Het is nu herfst geworden. Een schoone herfst, iederen morgen een wonder spel van duizend kleuren en tin ten. iederen avond de koele neergang van de zon, wier baan steeds korter gaat worden. Het is goed in den prillen herfstmorgen er op uit te gaan en al het schoons wat deze dagen nog te brengen hebben te gaan zien. Op de stille grachtenwaar het water zwart en koel ligt. Rimpelloos onder de zware slagschaduwen der hoo rnen, waarin de vogels nog te slapen zitten. Het licht komt over de huizen heen: lost langzaamaan de donkerte van den nacht op, maar vóór de zon zelf over de daken drijft beleeft men het uur, waarin de groote twijfeling te aanschouwen valt. Tusschen licht en schemering hangt de herfst: het is of de heele wereld bij de grachten en in de straten met een broos kantwerk van glas afgezet is: de dauw ligt bevend op de daken, de hekken en de boomen: de straten zijn zwart en glad; de boomen in cellofaan verpakte bundels. Als het later wordt en het licht in de tuinen en parkjes komt, zie je de spinne- webben hangen. Tientallen en meer soms bij elkaar. Ook in de webben hangen de dauwdruppels: zilveren parels en gekleur de diamantjes. De spinnen zitten er naar te kijken als is het een wónder. Op den Dijk is het al klaarlichte dag: onder aan de glooiing ligt de zee: wijd en blauw. Heel rustig komen de golfjes aan drijven. Even een kleine krul. dan het uit- bruischen op het zwarte bazalt. Men poogt den horizon te vinden, maar komt tot de ontdekking, dat het heel moeilijk is; want de verten gaan in elkaaar over, en vlakbij hebben zee en lucht elkander reeds gevonden. Rosige wolken- streepen liggen honderdvoudig langs en boven elkander. Daar tusschen door schemert wat licht-blauw, en donkergrijs zijn de randen. Meeuwen hangen in die wolken: drijven vele honderden meters weg op de vlucht van hun slanke wieken. Het is nu kil, des morgens op den Dijk: huiverend fiets je naar Huisduinen, maar bij den Ouden Helder vind je altijd nog wel, hoe vroeg het ook is, een paar vletterlui. Die staan dan als standbeelden bij den oprit bij de plaats waar vroeger de houten ridderburcht stond en in hun baaien klee- ren voelen ze niets van de herfstkilte. Die zijn vergroeid in de vele jaren met den herfst, met den zomer en met den winter. Een uur later is de stad reeds ontwaakt en bespeur je de vreugde van den fris- schen jongen dag. Deze herfstmorgens zijn toch wonder lijk: soms maken ze je, eigenlijk zonder reden, wat bedroefd en dat zal wel het heengaan van den zomer zijn, dat zich onbewust in het hart der menschen open baart. Maar nóg meer merk je, dat deze koelte je opvroolijkt. Dat ze je maakt paraat om te vechten tegen alles wat een mensch in deze wereld kan tegenzitten. De zon staat dan al schuin boven de stad: geel valt het licht in de straten en dartelt met niet te tellen sprankelingen in de ruiten van de huizen. De straten zijn al bijna opgedroogd en de parels en diamantjes in de webben zijn haast ver dwenen. Iederen morgen is het iets killer, lederen morgen komt de zon iets later en iederen morgen weet je, dat de winter wéér dichterbij gekomen is. Maar nag is het herfst en in een warreling van geel en bruin en doorzichtig zilver besef je. dat het niet alleen de Lente is die schoon is in dit lage land, aan de boorden van de Noordzee. De 10e Jaarvergadering in Den Helder. Bovengenoemde vereeniging hoopt Vrijdag a.s. haar 10e jaarbij eenkomst hier ter stede te vieren. De vereeniging werd opgericht in 1927 toen het 40 jaren geleden was, dat Zs. Ms. s.s. schip le kl. „Zilveren Kruis" van de reede van Texel vertrok ter aanvaarding van een reis naar Oost-Indië, niet oostwaarts als gewooonlijk, doch westwaarts, door Str. Magelhaens. Bij enkele leden der toenmalige bemanning ontstond de wensch de oud-schepelingen weer eens bij elkaar te zien, welke wensch in Nov. 1927 werd vervuld. Een vereeniging werd op gericht met het doel jaarlijks bij elkaar te komen en tevens de belangstelling voor onze K. N. Marine gaande te houden. Zij ontleent haar naam aan bovengenoemde bodem. In verband met het feit, dat het Vrijdag 15 Oct. a.s. 50 jaar geleden is, dat genoemd schip de reis aanving, die 11% maand duurde en waarop ruim 28000 zeemijlen, meest zeilende, werden afgelegd, heeft men gemeend de 10de jaarlijksche bijeenkomst niet als gewoonlijk te Amsterdam te moeten houden, doch in Nieuwediep. Daarvoor komen een 13-tal leden, waarvan 9 met hun echtgenoote a.s. Vrijdag te Den Helder, waar ze in hotel „Bellevue" hun in trek nemen. De leden komen Vrijdag met den trein van 11.46 in Den Helder, waar in Bellevue te 12 u. de lunch aanvangt. Te half 2 vertrekken ze van het Havenhoofd met een communicatie vaartuig naar het vliegkamp „De Mok" tot pl.m. 5 uur;'s avonds diner en logies in „Belle vue". Zaterdag pl.m. 9 uur een bezoek aan den onderzeedienst en zoo mogelijk aan 's Rijks-Marinewerf. In den vooravond vertrek uit Den Helder, Ter gelegenheid van een kwart eeuw gecentraliseerde plaatselijke drankbestrij ding. Het is dit jaar 25 jaar geleden, dat de ver schillende organisaties hier ter stede, werk zaam' op het gebied der drankbestrijding, sa menwerking zochten en vonden in de oprich ting van het Heldersch Drankweer Comité, later omgedoopt in Centraal Comité voor Drankbestrijding „Helder". Hoewel de drank bestrijders niet gaarne prat gaan op eigen verdiensten, mag het Comité toch met dank baarheid terug zien op den afgelegden weg. Veel is er sinds den tijd van de oprichting verandert en ook de houding van het publiek in het algemeen heeft zich sinds dien ten gunste van de drankbestrijding gewijzigd. Waaraan ook het jubileerende Comité een niet onbelangrijk aandeel heeft mogen nemen. Het Comité heeft gemeend het 25-jarig jubi leum niet beter te kunnen „vieren" dan door het Heldersche publiek een gratis filmvoor stelling aan te bieden op Donderdag 14 Oct. a.s., 's avonds 8 uur, op het Stationsplein, daartoe in staat gesteld door het Reizend Drankweer Museum, die de film zal vertoo- nen, en de Nederl. Staat-spoorwegen en de plaatselijke politieautoriteiten, die hiervoor de vereischte vergunning verstrekten. Vertoond zal worden een propaganda-film, getiteld „Gevangene 33", dezelfde film, welke het vorig jaar voor de afdeeling Den Helder van N. C. G. O. V. in het Evangelisatie-gebouw, Palm straat, met succes werd vertoond. Voor ver dere bijzonderheden verwijzen wij naar de des betreffende advertentie in dit blad. Idien het weer mocht meewerken, belooft het een mooie en tevens nuttige avond te wor den. REORGANISATIE VAN DE LUCHTDOELARTILLERIE. Het te Utrecht garnizoen houdende korps luchtdoelartillerie wordt gereorganiseerd. Thans bestaat dit korps uit een staf en twee schoolcompagnieën en een mobilisatie bureau. Het voornemen bestaat, op 1 Juli 1938 op te richten de brigade luchtdoelartillerie, be staande uit een brigadestaf en twee regimen ten. Elk dier regimenten zal dan bestaan uit een staf en drie schoolcompagnieën. Twee dier schoolcompagnieën zijn bestemd voor de vorming van bedieningspersoneel van lucht doelkanonnen en één voor bedieningspersoneel van luchtdoelmitrailleurs. De brigades en een der te vormen regimen ten zouden te Utrecht blijven. Het andere re giment zou een nader te bepalen garnizoen krijgen. Deze reorganisatie houdt verband met de sterke uitbreiding van het luchtdoelmaterieel vanwege de aankoopen uit het defensiefonds en de hierdoor uitaard noodige uitbreiding van het benoodigde bedieningspersoneel. HR. MS. „HERTOG HENDRIK". Hr. Ms. „Hertog Hendrik", onder bevel van kapitein-luitenant ter zee L. F. Klaassen, is gisteren van Safi (Fransch Marokko) ver trokken. VLOOTMANOEUVRES NIEUW-GUINEA. Vlootvoogd op Fak-Fak. Fak-Fak. De commandant van de zeemacht, schout-bij-nacht Ferwerda, is gisteren met het gouvernements-vaartuig „Arend" te Fak-Fak aangekomen. DE DUITSCHE KRUISER „EMDEN". In de Indische wateren. Batavia. De Duitsche kruiser „Emden" zal in den loop van December een bezoek bren- I gen aan Belawan. 1 e hebben in ons overzicht van Maandag al enkele woorden gewijd aan het Italiaansche antwoord op de Britsch-Fransche uitnoodiging tot het houden van een driemogendheden-con- ferentie, over de inmenging in Spanje. Het was afwijzend. Deze afwijzende houding van Italië maakt de toestand in Europa vrij wat meer gespan nen dan hij reeds was. Met ontstemming (men spreekt van „teleurstelling", maar dat is de diplomatieke vorm) is het Italiaansche ant woord zoowel door Londen als Parijs ontvan gen. De vraag is, wat nu? Frankrijk en Énge- land zullen met elkander beraadslagen over de aan te nemen houding. Want zit achter deze weigering van Italië niet de opzettelijke be doeling van den Duce om van Italiaanschen kant nog verder te bemiddelen in den Spaan- schen strijd? Moch^,dit blijken, dan bestaat de mogelijkheid, dat Frankrijk de controle aan de Fransch-Spaansche grens opheffen. En dan is het hek van den dam. Opnieuw vormt Spanje een groot ge vaar voor den internationalen vrede. Mus- solini had, door verstandig overleg, dit ge vaar kunnen bezweren. Hij heeft zijn heil gezocht in een botte afwijzing, daardoor opnieuw demonstreerend hoe gevaarlijk het is, als de leiding van een land, in han den van één man is. Hier heeft het volk niet meegesproken.. Maar de Duce heeft bepaald dat het zóó zal gebeuren. Het volk draait voor de gevolgen op van onverstandige daden van den eenen verantwoordelijken leider. Het Italiaansche volk heeft al heel wat bloed moeten storten, om aan de eerzucht van den dictotar te vol doen. De gang van zaken is bedroevend. Scherper teekenen zich de tegenstellingen af in Europa. Sterker worden de landen, die zich stellen tegenover de totalitaire staten. Engeland en Frankrijk hebben de vorige week nog, bij monde van hun minister-presi denten hun wil tot vrede doen verkondigen, maar daarbij tevens te kennen gegeven, dat zij de vitale belangen, die de veiligheid en toekomst van het land beheerschen, zullen verdedigen en dat zij hun verplichtingen tegenover de internationale gemeenschap zullen nakomen. Wq vragen ons, evenals gisteren af, wat bezielt Mussolini, wat hebben Duitschland en Italië voor afspraken ge maakt, die gevaariyke consequenties voor Europa met zich brengen? Wij tasten in dit opzicht in het duister, maar de houding van Italië en van Duitsch land, de laatste wat betreft het koloniale vraagstuk, doen niet veel goeds verwachten. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Lost Horizon". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Het verminkte gezicht" en „Wordt nooit verliefd". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Paniek in den aether" en „De klaplooper". Vrijdag 15 October. Chr. Mil. Tehuis, 7.45 uur, Filmavond Chr. Marine-ver. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 766.6 Licht op (heden) 17.50 „SCHEP VREUGDE IN 'T LEVEN". met Lou Bandy. Men schrijft ons: De nieuwe Revue met Lou Bandy in de hoofdrol, die sinds 16 Sept. 2 maal per dag voor uitverkochte zalen in Theater Carré te Amsterdam opgevoerd wordt, komt deze maand nog naar Den Helder voor twee voor stellingen in „Casino". De juiste data worden nader bekend gemaakt. van 12 October 1937. OVERLEDEN: F. C. van der Haagen, (m.), 74 jaar. B. Troost, ,v.), 75 jaar.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5