tarzan Opzienbarende bekentenis Verschil steun- en loon bedrag moet blijven RADIO Het verboden grondgebied Regeeringsactie tegen werkloosheid GEÏLLUSTREERD VERVOLGVERHAAL DOOR: EDGAR RICEj BURROUGHsl Gekn oei met een nalatenschap Onterfde zoon zocht wraak De werklooze en het kwartje PROGRAMMA door Dennis Wheatley m No. 30. Het duurde vele dagen voordat de wonden van. Tarzan, opgelopen in de strijd met Terkoz, de opstandige aap, weer geheeld waren. Daarna ont moette hij op een dag opnieuw drie negers, die hij overviel en hun wa pens, hoofdtooi en andere wonderlijke sieraden afnam. De wilden, dodelijk bevreesd, dachten, dat hij een onbe kende, vreselijke god was. „Munango-Keewati", noemden zij hem, de „duivelsgeest van de jungle" en geloofden, dat degene, die hem zag, zou sterven. Daarom gaf de koning bevel pijlen en voedsel voor hem neer te leggen, even buiten het dorp, om hem goedgunstig te stem men; zolang zij heru hiervan voor zagen, dachten zij, zou hij hun geen kwaad doen. Tarzan keerde naar de hut terug. Toen hij de kust in zicht kreeg, wachtte hem een vreemd en ongewoon schouwspel. Op de rustige golven voor de natuurlijke haven lag een groot schip en op de kust werd een kleine boot aan land ge trokken. Ên mensen als hij zelf deden dat. Hij kroop dichterbij, zag, dat de mannen luid spraken, ge sticuleerden en hun vuisten balden. Toen legde een kleine man zijn hand op de schouders van een reus naast hem en wees naar het bos. Toen de grote man omkeek schoot de kleine hem in de rug, de grote viel dood voorover. De knal van het wapen, het eerste schot, dat Tarzan hoorde in zjjn leven, vervulde hem met ver bazing. Waren die blanken zijn broe ders? Nu lieten de mannen de boot te water, sprongen er in en roeiden weg naar het grote schip. Tarzan sloop terug naar de hut, en... vond alles overhoop gehaald! (Nieuwe spelling.) De Justitie arresteerde eenige maanden geleden twee Amsterdammers, een 47-jarigen handelaar en een 52-jarigen timmerman, verdacht van verduistering van ruim f40000 gepleegd als executeurs testamentair. Successierechten ontdoken. Op 22 Februari 1936 was de moeder van den handelaar (de schoonmoeder van den timmerman) overleden. Bij de boedelschei ding kreeg elk der kinderen zijn aandeel. De vader ontving ruim f 31.000 in werkelijkheid was dit bedrag f 40.000 grooter, doch hij gaf niet alle3 op, om successierechten te ontduiken. De vader woonde den laatsten tijd in bij dm handelaar. In diens woning overleed hij op 4 Dec. j.1. Bij testament had hij behalve de legitieme portie alles ver maakt aan diens zoon en diens zwager, den timmerman. Bovendien benoemde hij hen tot executeur-testamentair. Wantrouwen. De overige erfgenamen broeders en zusters waren met deze regeling weinig content en bij de boedelbeschrijving kwamen zij met de mededeeling, dat er ongetwijfeld meer effecten in de<n boedel moesten zijn dan door de executeurs was opgegeven. Na lange onderhandelingen deden de ove rige erfgename aangifte bij de justitie. Bij het uitvoerige onderzoek bleek, dat de beide mannen, die thans terechtstaan, cou pons hadden ingewisseld, behoorende bij niet verantwoorde effecten. Ontdekkingen. Bij een huiszoeking trof de poli tie in de woning van den handelaar 'n effect van f 1000 aan. Bij den tweeden verdachte f 900.- aan effec ten en bovendien bleek, dat de laatste een bankrekening van f 12000.- had. Beide mannen bleven hardnekkig ontken nen. Voor de gevonden geldsbedragen kon den zij geen redelijke verklaringen geven: soms vertelden zij, dat zij gelukkig gespe culeerd hadden, dan weer was het een erfe nis, die hun jaren geleden te beurt zou zijn gevallen en zelfs werd de loterij van Broekhuis te hulp geroepen om de groote bedragen te verantwoorden. Opgesloten. De politie die nog steeds zocht naar ongeveer f 20.000 hechtte niet veel geloof aan de verklaringen van het tweetal. Zij werden in het huis vai bewaring ingeslo ten. Wild-West drama. Intusschen speelde zich in de woning van één der verdachten den timmerman een wild-West drama af. Een der gedupeerde erfgenamen verscheen op een schoonen Augus tusdag voor de woning. Hij trok een met scherpe patronen geladen revolver en schoot door de ramen in de huiskamer. Toen sloeg hij het ruitje van de deur in, stak zijn arm er door en wist het slot te ope nen. Gillend vluchtte de vrouw, achtervolgd door den woesteling, den tuin in. Zij wist haar kleine kinderen over de schutting te tillen en ook zelf kon zij er nog juist op tijd overheen klimmen, 't YVoendende fami lielid zond haar nog eenige kogels na zonder haar te treffen en meldde zich ten slotte bij het hoofdbureau van politie aan. Ook deze onterfde zoon zal binnenkort te rechtstaan. De officier had aan de beide executeurs ten laste gelegd: diefstal, subs. verduiste ring, meer subs. het doen opnemen van een valsche verklaring in een authentieke ac te. Ten tweede was ten laste gelegd mein eed, gepleegd bij de inventarisatie. Het hooge woord. Nadat de officier de dagvaarding had voorgelezen nam mr. Kokosky het woord,- ik ben gemachtigd zoo zeide de verdediger van den handelaar namens mijn cliënt te verklaren, dat hij een volledige be kentenis aflegt. Om de zaak nog een voudiger te maken is hij bereid de politie de plaats aan tewijzen, waar de f 20.000, die nog aan het geld ont breekt, is verborgen. Een zelfde verklaring legde mr. Pauwels af namens den timmerman Lang aldus hebben onze cliën ten geaarzeld, doch zij zijn tot de conclusie gekomen, dat het beter was met de waarheid voor den dag te komen. Geld op tafel! De rechtszitting werd nu geschorst, opdat het vermiste geld uit de woningen der ver dachten gehaald kon worden. In heth uis van den handelaar moest een vesterbank opengebroken worden, om een deel van het geld, dat hieronder verborgen lag, te kunnen bemachtigen! De timmerman had in zijn gereedschapskist een dubbele bodem gemaakt en daarin lagen contanten en effecten In totaal werd een bedrag van f 12000.gevonden. Nadat inspecteur Posthuma en recher cheur De Boer hun verklaringen hadden af gelegd, schorste de president de zitting voor onbepaalden tijd en stelde de stukken in. handen van den rechter-commissaris voor een nader onderzoek. „Indien de loonen maar voldoende warenzegt het R. K. Werkliedenverbond. Het R.K. Werkliedenverbond heeft een brief gericht aan den minister van sociale Zaken naar aanleiding van diens antwoord op den brief van het Verbond d.d. 10 Juli j.1. waarin in verband met de prijsstijging van de allernoodzakelijkste levensmiddelen, om een dien overeenkomstige verhooging van de steunnormen en de werkverschaffings- loonen werd gevraagd. De minister ging niet tot de gevraag de verhooging over, omdat dan het verschil tusschen den steun en het loon in het vrije bedrijf uitgekeerd, te gering zou worden. Wellicht zou er lieelemaal geen verschil meer tus schen loon en steun zijn of zelfs de laatste nog hooger zijn dan het eerste... Genoemd verbond zou 's ministers stand punt kunnen plaatsen, indien de loonen in het vrije bedrijf voldoende waren om in de noodzakelijke levensbehoeften te kunnen voorzien. Dit laatste is in het algemeen in ons economisch leven niet 't geval en was zeker niet het geval in de crisisjaren, die achter ons liggen. Het heeft ons teleurgesteld, aldus het adres, dat de regeering meent te moeten vasthouden aan de bekende marge tusschen het voor velen reeds onvoldoende loon en de ondersteuning ingevolge de steunregeling of voor arbeid in werkverschaffing. Het wil ons voorkomen, dat hier een inconsequentie aanwezig is, waarvan werkloozen, die naar de laagste loonen worden gesteund, nog zeer geruitmen tijd het slacht offer kunnen zijn. Met groeten aandrang herhaalt het ver bond tenslotte zijn verzoek tot algenieene verhooging van steunnormen en werkver- schaffingsloonen. In afwachting van 's mi nisters beslissing op deze meer principi- eele punten, verzoekt het verbond o.m. ver hooging van den brandstoftoeslag, herstel van den huurbijslag over de geheele linie, zoowel voor „oude" als voor „nieuwe" werk loozen, wijziging van de maximum-percen tages in de steunregeling ten gunste van de groote gezinnen, het nemen van de contractueel vastgestelde loonen, alsmede de arbitrair vastgestelde loonen als basis van de steunverleening en de werkver- schaffingsloonen op het platteland. Verder wordt den Minister ver zocht te willen bevorderen, dat de bijdrage van de overheid voor extra B-steun ook kan worden ver leend, indien het; betrokken werk loos gezin het vereischte kwartje niet heeft gespaard, en te willen besluiten, dat de bijslag voor extra- B-steun voor groote gezinnen hoo ger wordt gesteld dan 40 cent. Werkcommissie geïnstalleerd. De minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, heeft gistermorgen de onlangs ingestelde commissie, welke bedrijfsgewijs een onderzoek zal instellen naar de mo gelijkheden tot bestrijding van de werkloosheid in de bedrijven zelf, geïnstalleerd met een rede, waaraan wij het volgende ontleenen: Sommige maatregelen, dienende tot ver mindering van de werkloosheid, liggen op het terrein van de spreiding van arbeid. Met betrekking tot een plan betreffende in voering van een wandelweek heeft de re geering blijk gegeven, in beginsel genegen te zijn om daadwerkelijk mede te werken. Daarvan getuigen immers haar toezeggin gen aan den bedrijfsraad voor het boek drukkers- en rasterdiepdfukbedrijf. En voorts kunnen wellicht wegen worden gevonden, om, gepaard met vermindering van overwerituren, door betere organisatie, aan den arbeid meer arbeiders te doen deelnemen. Ook kan het leed van werkloosheid wor den getemperd, door betere verdeeling van den beschikbaren arbeid over mannen en vrouwen, over personen van verschillenden leeftijd. Zoo zal bedrijfsgewijze kunnen worden onderzocht: ten eerste, of in eenigen tak van het bedrijfsleven mogelijk is een verhooging van de leeftijdsgrens van het verbod van kinderabeid (hetzij voor allen, het zij voor meisjes), met daarbij ge paard gaande voorziening in de vak opleiding; ten tweede, in welke be drijfstakken en hoe het technisch en economisch mogelijk is, het 2 op 1- stelsel toe te passen. Verder is gewe zen op regularisatie van den arbeid over seizoenen en conjunctuur-peri oden. Tot dusver heb ik niet gesproken, aldus de minister, over de mogelijkheden van werkloosheidsbestrijding in dier voege, dat werkgelegenheid ten volle wordt benut. Indien dat verkregen kan worden bv. dank zij scholing of herscholing van arbeiders, dan zal ook daardoor op zeer doeltreffen de wijze de werkloosheid bestreden kun nen worden. Na de installatie is de commissie onmid dellijk met haar werkzaamheden begonnen. VRIJDAG 15 OCTOBER 1937. Hilversum I. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (Om 1.00 gram.muziek). 2.00 Gramofoonmuziek. 2.204.00 KRO-Melodisten, solist en gramo foonmuziek. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-Kamerorkest. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 De KRO-Melodisten en solist. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.20 Vervolg KRO-Melodisten. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De KRO-Luchtlijn". 7.35 „Hoe wordt Nederland gevoed", dialoog. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Reportage schaatmatch. 8.20 Rotterdams Philharmonisch orkest, R.-K, Gemengd koor en solisten. 9.15 Gramofoonplaten. 9.20 KRO-orkest. 10.00 John Kristel's orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Reportage schaakmatch. 10.45 J. Kristel's orkest. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 7.30 VPRO, 9.00 VARA, 10.40 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Vioolvoordracht. 10.40 Declamatie. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 AVRO-Dansorkest. 1.00 Gramofoonmuziek. I.45 Orgelspel. 2.00 Zang en piano. 2.30 Declamatie. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.15 Orgelspel. 3.30 AVRO-Dansorkest. 4.05 Gramofoonmuziek. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.50 Politiek radiojournaal. 7.00 „Rassentheorie en erfelijkheid", causerie. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.25 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Lezen in de Bijbel. 8.00 Haarlems Strijktrio. 8.30 Literaire lezing. 9.00 Kamerkoor „Pro Musica" en het VARA- Orkest. 10.00 „Fantasia". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 Orgelspel. 11.15 Jazzmuziek, (gr. pl.). 11.4512.00 Vervolg orgelspel. Feuilleton Vertaling Eva Raedt de Canter 35. Dr. Reichlau keek de beide anderen aan. „Dat is al heel vreemd," zei hjj. „De kleine vliegmachines die wjj vanmorgen gezien heb ben, kunnen er op uitgestuurd zjjn om ons op te sporen, doch wjj kunnen toch moeiljjk aannemen dat zjj geheele zwermen bommen werpers voor onze rekening er op uit zouden sturen?" „Ik denk. dat er een vliegveld hier ergens in de buurt is„" veronderstelde Rex. „Jack Straw zei ons, onze oogen open te houden voor alles wat naar militarisme zweemt in deze buurt," zei Simon knikkend. „Als dat zoo is," antwoordde Rex, „zou het zeer zeker den geheimen dienst in Washington interesseeren." „Een vliegveld?" mompelde de hertog. „En jij zei dat deze vliegmachines van een geheel ander type waren dan die in Amerika en Europa gebruikt werden?" „Inderdaad, de vleugels staan op een an dere plaats, en zij zjjn korter. Je kunt zelf zien, dat zjj veel meer op kevers ljjken dan de onze." Zjj vervolgden hun weg door het bosch. Na dat zij het eerste groote squadron der bom menwerpers gezien hadden, hoorden zij steeds het geronk van ontelbare machines, luid of zwak, in de stilte van den namiddag. Bij drieën of bij zessen of alleen, de lucht was er nauweljjks vrij van. Zij waren van drie verschilende, bijzondere typen, de eenvoudige eenpersoons vliegmachines, de groote bom menwerpers, zooals Rex verklaarde, een vier persoons observeermachine. Het waren alle eendekkers, maar allen uitgerust met een bovenstructuur van twee gewelfde bla den, die een paar kleinere vleugels vormden. Deze waren, zooals Rex dacht, van een nieu wen vorm, die hen in staat stelde in een zeer beperkte ruimte te dalen. Zjj hadden met moeite kleinen heuvel be klommen en zagen toen voor het eerst de omheining. Zij strekte zich aan beide kanten uit, ongeveer vjjftig meter lang en zoo hoog als een man, en zij bestond uit zes koperen draden, op geljjken afstand van elkaar ge spannen en die in het zonlicht schitterden. De draden waren gewonden op stalen staven, het leek onschuldig genoeg maar de Reichlau had de omheining van dit soort vroeger bij de vjjandelijke grenzen gedurende den oorlog al eens eerder gezien. Toen zjj erheen liepen, legde hjj zijn hand in Simon's arm. „Wees voorzichtig, het kan best zijn dat die draden electrisch geladen zijn. Het aan raken zou levensgevaarlijk kunnen worden." Rex wees naar een dood hermelijntje, dat aan den kant van den weg lag. „Arm beest, het is er ook al door gedood. Ik denk, dat het heelemaal niet geweten heeft wat hem overkwam. Ik moet zeggen dat het op die manier neel gemakkelijk is om menschen van je grond te houden." Eenigen tjjd liepen zjj parallel met de om heining, die, ruw geschat, van het Noorden naar het Zuiden liep. Nadat zij ongeveer een halven kilometer afgelegd hadden, stond Rex plotseling stil. Simon bleef ook staan. Op hetzelfde oogenblik had hij een grijze figuur tusschen de boomen gezien. De Reichlau volg de instinctmatig hun beweging toen zij zich op den grond lieten vallen. Hij keek hen vra gend aan. „Een schildwacht," fluisterde Simon, naar hem wjjzende, en toen, tusschen de boomen door, aan den anderen kant van de draden, herkenden zij in die grijze figuur een lid der Roode Garde. Hjj stond rustig met zjjn rug naar hen toegekeerd en hjj leunde op zjjn geweer. Het was een kleine man en de overjas, die hjj droeg, was hem veel te groot. Zjjn hoofddeksel stond achter op zijn hoofd en zijn heele houding drukte neerslach tigheid uit. Het was meer een figuur waar men medelijden mee moest hebben, dan be vreesd voor zjjn. Toch wilden zij liever niet door hem gezien worden, en zij kropen lang zaam terug in het bosch, totdat zij geheel uit het gezicht waren. „Een beroerd baantje" zei Simon toen zjj voorliepen. „Den geheelen dag in de sneeuw staan om een vilegveld dat duizenden kilo meters van de bewoonde wereld afligt, te be waken terwjjl bovendien geen sterveling iets van dit veld weet." Onder het spreken hadden zjj het bosch verlaten, de bodem daalde aan hun linker kant sterk naar beneden, en een prachtig panorama spreidde zich voor hen uit. De geëlectrificeerde haag kwam uit het bosch te voorschjjn en liep ongeveer een kwart kilometer langs den heuvel. Daarach ter strekte zich een groot, open amphitheater uit, dat zeker wel drie kilometer lang en breed was. Het geheel lag tusschen een ring van bosschen. Groote hangards stonden in een lange rij naast elkaar, vele groepen vliegmachines, waaronder bommenwerpers, gevechtsvliegtui gen en verkenningsvliegtuigen geleken op dezen afstand gezien op speelgoed. De vleu gels schitterden als zilver in de namiddag zon. Men onderscheidde ook hutten, barak ken, kantoren en herstellingsloodsen. Voort durend stegen en daalden er vliegmachines, het landen geschiedde buitengewoon nauw keurig. Op iedere afdeeling van het vliegveld heerschte een groote bedrijvigheid: tractors trokken de machines in en uit de hangards, kleine groepen soldaten werden gedrild of maakten op de open ruimte, excercitie- oefeningen; eenige oogenblikken stonden de vrienden zonder een woord te zeggen, ver baasd over het schouwspel, dat zich voor hun oog ontrolde. „Het verboden grondgebied," zei Simon plotseling lachend. De Reichlau knikte. „Ja dit is nu het ge heim dat zij zoo angstvallig willen bewaren, daarom hebben zij den spoorweg naar To- bolsk afgemaakt, om dit reusachtige vlieg veld te kunnen maken. En daarom is de weg, die wjj gevolgd hebben, in zulk een uitste kende conditie." „Ik denk, dat Jack Straw er wat voor over zou hebben, deze plaats ook eens te zien," zei Rex. „Hij heeft ons den naam opgegeven van kolonel Marsden in de Thatched House Club in Londen. Als wjj er veilig en wel in zullen terugkomen, moeten wij hem beslist van een en ander op de hoogte stellen," merkte Reichl leau bedachtzaam op. „Hoeveel vliegmachi nes denk je dat er hier wel zullen zjjn, Rex?' „Ik denk honderdvjjftig tweehonderd escadrons, te oordeelen naar al die hangards. Maar het is onmogelijk om ze hier vandaan precies te tellen." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3