Steeds meer Italiaansche soldaten naar Libye Chinccsch offensief op beide fronten Rechtschen omsingelen belangrijk centrum DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Euwe wint de vijfde partij Nazi-woede over Dr. Colijn maant tot Egypte bouwt een munitiefabriek tentoonstelling te Praag Kaperschip in de Oostzee organisatie in den Middenstand Japansche linie gedeeltelijk doorbroken Auto rijdt door spoorboomen Steun verhooging IJ sselmeervisscherij UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR„ KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 V R IJ D A G 15 OCTOBER 1937 65e JAARG. No. 8131 i£cPict&en De „Strijdkreet" in Duitschland verboden Frankrijk heeft geen R*K* priesters genoeg Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: SPANJE HELDERSCHE COURANT Wat zijn Mussolini's plannen? Gisteren vertrokken weer zeven duizend man Italiaansche troepen van de divisie Cirene naar Tripo lis. De staf van deze divisie is gis teren naar Libye vertrokken. Met de troepenzendingen naar Libye gaat liet thans in versneld tempo. De derwaarts gezonden strijdkrachten behooren niet slechts tot het 20ste Italiaansche legercorps, waarvan de oprichting officieel in het voor jaar werd medegedeeld, maar óók tot het 21ste legercorps, dat geheel buiten weten van het publiek werd georganiseerd. Tot be gin 1937 telde het Italiaansche leger slechts 19 legercorpsen. Bij die effectieven, uit het moederland naar Libye gedirigeerd, moeten natuurlijk nog geteld worden de inlandsche troepen, die tijdens den veldtocht in Ethiopië van Tripolitanië naar Oost-Afrika werden ge zonden, doch thans hun vroegere garnizoe nen weer betrekken. Deze inlandsche troe pen moeten ongeveer 20.000 a 25.000 man sterk zijn. Gisteravond hebben ook nog ongeveer 2500 manschappen Napels verlaten met be stemming voor Libye. Die effectieven bevat ten ook gezondheidsdiensten en speciale mitrailleurs-compagnies. De Italiaansche troepen in Libye zijn nu dan ook aanmerkelijk ster ker, wat hun aantal betreft, dan die van de garnizoenen van Egypte en Tunis. Verder heeft Italië den laatsten tijd ver scheiden koopvaardijschepen gereed gemaakt voor eventueele troepentransporten, zoodat het dus, als het eenmaal met de huidige troepenzendingen gereed zal zijn, over een vloot beschikt, volkomen geoutilleerd voor snelle troepenverplaatsingen over zee. Egypte ongerust. Medegedeeld wordt, dat de regee ring in Egypte een munitiefabriek zal bouwen, waarvan de kosten 500.000 pond sterling zullen bedragen. Voorts zal de regeering bij het par lement een wetsontwerp indienen, waarin de militaire dienst verplicht zal worden gesteld. Deze geregelde troepenverschepingen doen denken aan de dagen waarin Mussolini de krijg tegen Abessynië voorbereidde. Met zorg vraagt de Egyptische regeering zich dan ook af, wat Italië voor heeft met het legeren van sterke troepen aan de Egyptische grens. Men is geneigd deze troepenverplaatsingen te zien als een bedreiging van Engeland, dat natuurlijk nooit een aanval op Egypte zou dulden, maar toch door de bedreiging met een ernstige stoot in de richting van het Suezkanaal allicht wat meer handelbaar zou worden in de Spaansche aangelegenheid. Mussolini zal waarschijnlijk trachten het versterkte Libye als een troefkaart tegen Londen uit te spelen. Stand thans 32 Aljechin geeft na de Hste zet op. De vijfde partij om het wereld kampioenschap schaken, gisteravond in de groote zaal van Den Haag- sclien Dierentuin gespeeld, werd na een sensationeel verloop bij de 41ste zet, welke Euwe in open cou vert gaf, door Aljechin opgegeven, zoodat Euwe winnaar werd van deze partij. De spanning in de eerste vier partijen van de match EuweAljechin om het we reldkampioenschap schaken culmineerde in de sensatie van deze vijfde partij. Want het is ditmaal niet een strijd met wisselende kansen geworden, doch veeleer een wanhopige poging van Aljechin om het lot te ontgaan, dat feitelijk al sinds den vijftienden zet voor hem bestemd scheen te zijn. Nadat de ex-kampioen een reeds minder gunstige variant van het aangenomen dame gambiet (dus ditmaal geen Slavische ver dediging) had gekozen, zette hij een voor barig initiatief in, waarvan Euwe spoedig op even krachtige als eenvoudige wijze de incorrectheid aantoonde. Toen de uitdager ten overvloede de kansrijkste verdediging miste, won Euwe, na schitterend, subtiel spel een stuk (dat geschiedde reeds op den 24sten zet), doch moest nog tot den veer tigsten zet verder spelen, daar Aljechin blijkbaar geen aanleiding kon vinden, de partij op te geven. Eerst toen de zitting beëindigd was, en Aljechin geruimen tijd, onder hevige span ning van het publiek met zijn sceondant, Eliskases, had geanalyseerd, gaf hij dr. Euwe de hand, ten teeken, dat hij den strijd staakte. Het applaus, dat daarop wilde losbarsten, werd door Euwe met een handgebaar tot zwijgen gebracht. Ook het Leger des Heils mag geen invloed meer uitoefenen. Op het hoofdkwartier van het Leger des Heils te Londen wordt vernomen, dat het orgaan van deze beweging „De Strijdkreet" door de Duitsche autoriteiten is verboden. Dit jaar mag het blad in Duitschland niet meer verschijnen. Frankrijk heeft een groot gebrek aan Roomsch-Katholieke priesters. Op de 36000 parochies zijn slechts 12000 volledig bezet. In sommige diocessen zijn 150 tot 200 plaat sen onbezet. Voorts heeft één derde gedeelte der leden van de geestelijkheid den 60-ja- rigen leeftijd bereikt en is het getal theolo gische studenten veel te klein, terwijl het hog steeds vermindert. Anti-Duitsche caricaturen ten toongesteld. Men eischt een officieele ver ontschuldiging. In verband met de opening van een tentoonstelling te Praag, waar karikaturen van persoonlijkheden uit het Derde Rijk te zien waren, heeft de Duitsche pers een cam pagne tegen Tsjecho Slowakije ont ketend. Deze karikaturen zijn thans uit de ten toonstelling teruggetrokken, doch de Duit sche pers is hiermee niet tevreden. In hun oogen waren de karikaturen een beleediging voor den Führer. De „Lokal Anzeiger" schrijft dat Duitsch land op ernstige wijze is aangevallen. Tsje cho Slowakije kan de zaak niet regelen door eenvoudig de karikaturen weg te ne men. De regeering te Praag moet een offi- cieele verklaring afleggen en algeheele vol doening geven. De Duitsche natie zal in geen geval de houding, welke de Tsjechi sche regeering tot nu toe heeft aangenomen aanvaarden. Achtervolgt schepen met oor logsmateriaal voor Spanje. Verhalen over een geheimzinnig schip, dat de Oostzee onveilig, maakt doen te Riga volgens het Hsb. de ronde. Men spreekt over een kaperschip, dat voor de kust van Estland loert op schepen, die met oorlogsmateriaal naar Spanje gaan. Het laatste nieuws over dezen modernen zeeroover betreft 't schip „Jaron" of „Vene" dat een lading oorlogsmateriaal voor Spanje aan boord heeft en door zijn geheimzinni- gen achtervolger „Alracque" (welk schip uit Le Havre afkomstig zou zijn) wordt opge wacht. Beide schepen liggen buiten de Estische haven Paldiski, het eerste in af wachting om te kunnen ontsnappen, het tweede vastbesloten zijn prooi niet los te laten. Overgeleverd aan den kaper. Het is nog steeds niet zeker, wat er eigen lijk aan de hand is. De laatste lezing is dat de „Alrocque" een soort zeerooversschip is, dat al sinds den zomer in de Oostzee rond zwerft om schepen met oorlogsmateriaal op weg naar Spanje buit te maken. De „Alrocque" zou van agenten aan wal telegrafisch bericht krijgen, wanneer daar een schip vertrekt, dat zooveel mogelijk in het geheim naar de Noordzee wil komen. Daar alle randstaten officieel geen bescher ming mogen verleenen aan deze smokkelschepen met oorlogsmate riaal, zijn zij overgeleverd aan de „Alroque". Matrozen van de „Alroque" zouden onder zegel van geheimhouding hebben verteld, dat hun schip in September twee prijzen heeft gemaakt. Dat klopt met de onzeker heid betreffende het lot van de twee sche pen „Tiu" en „Viu", die een lading oorlogs materiaal aan boord hadden, en die in de maanden Juli en Augustus ankerplaatsen hadden gekozen onder de kust tusschen Stet- tin en Memel. Van die schepen is niets meer vernomen. Jaarvergadering Christelijke Mid denstandsbond. De minister-president, dr. H. Colijn, heeft gisteren een gedeelte van de jaarvergade ring van den Christelijken Middenstands bond te Utrecht bijgewoond. De minister heeft in een toespraak, namens de regeering waardeering geuit voor de pogingen van den middenstand om te geraken tot een doeltref fende organisatie. Alleen langs dien weg zal het mogelijk blijken de moeilijkheden te overwinnen. Zonder een krachtige middenstandsorga nisatie staat de overheid machteloos, daarom wordt door haar het belang van een goede Sjanghai onder artillerievuur. Aan het Shanghai-front vond giste ren den geheele dag een verwoed artillerie-duel plaats. Tegen den avond ontketenden de Chineezen plotseling een geweldig offensief tegen de Setsjoean-straat, waarop de Japanners een heftig af- weervuur openden. Een Amerikaansch officier, die zich op een waarnemingspost bevond, ver klaarde, dat de Chineezen het groot ste offensief geopend hebben, dat Shanghai tot nog toe heeft beleefd. In de smalle straten van den be trokken sector vocht men met bui tengewoon felle verbittering man tegen man. Naarmate het later werd, breidden de gevechten rond de concessie zich uit en namen <-ulk een omvang aan, dat de he mel helder verlicht werd door het artille rievuur. Het leek toen, alsof aan alle kan ten eroote branden woedden. Het Chineesche offensief bepaalde zich niet slechts tot den Noordelijken sector, doch strekte zich ook uit tot de wijken Lioehang en Kiangwan. Voor het eerst heb ben de Chineezen bij deze gevechten ge bruik gemaakt van hun speciaal opgeleide stormtroepen. In de eerste uren na middernacht nam het vuren even af en in deze pauze wist de Chineesche infanterie in een geweldig offensief de Japansche linie te doorbreken en de Setsjoean-straat over te steken. Het verwoede vuur der Japansche machinege weren was niet in staat de Ghineesche aanvallers tegen te houden. Tegenaanvallen, die met tanks werden ondernomen hadden evenmin succes. Blij kens de eerste berichten zijn alleen bij de zen aanval 300 Japansche soldaten gesneu veld. Later werd een Japansch communiqué gep< üceerd, waarin werd verklaard, dat de Chineesche aanval intusschen tot staan was gebracht. Tijdens het artillerie-duel zijn gisteren tal van granaten in de internationale con cessie terechtgekomen. In Hongkjoe, Poe- ting, Sjapei en op vele andere plaatsen zijn geweldige branden uitgebroken. Min stens 150 burgers zijn in de internationale concessie door granaatscherven gedood. Het aantal gewonden valt nog niet te schatten. Japanners bezetten belangrijk strategisch punt. De Japansche opmarsch in Noord-China loopt vlot van stapel. De Japansche woord voerder heeft medegedeeld, dat de .TaDan- solie troepen de hoofdstad van Soeijoean, Kwei Hau Soeijoean hebben bezet en thans de omgeving zuiveren van ongeregelde Chineesche benden. Vermoedelijk zullen de organisatie ook terdege ingezien en gewaar deerd. Het is dan ook van het grootste belang, dat zij, die nog buiten de organisatie staan, zich zoo snel mogelijk, aansluiten, terwijl een goede en hechte samenwerking met andere organisaties eveneens van groo te beteekenis is. Dan zal ook de medewerking van de overheid gemakkelijker worden, want wanneer zij staat tegenover middenstandsorganisaties, die het onderling niet eens zijn, zal zij spoedig geneigd zijn te zeggen: „Zoolang jullie het met elkaar niet eens zijn, is ook voor ons de tijd orn hulp teb ieden nog niet aange broken." (Applaus). De voorzitter, de heer W. G. Scheeres, dankte dr. Colijn voor het gesprokene. Inzittenden springen er uit en worden gered. Plichtsgetrouw overwegwachter gewond. Gisteravond om half acht is een personenauto,, welke op den Rijks weg te Eefde door de gesloten spoorboomen was gereden, door een goederentrein, welke van Zutfen op weg was naar Deventer, gegrepen en vrijwel geheel vernield. De beide inzittenden van den wagen, de bestuurder S. en zijn passagier R„ beiden uit Deventer, hadden de tegenwoordigheid van geest nog op het laaste moment uit het voertuig te springen, waaraan zij hun leven te danken hebben. De overwegwachter N., die nog getracht heeft den machinist te waarschuwen, en daarbij door de auto, welke een eind door den trein werd meegesleurd, werd geraakt, kreeg lichte verwondingen aan beenen en pols. Door tegenligger verblind. Het gebeurde is toe te schrijven aan het feit, dat de heer S. door een tegenligger werd verblind, waarop hij met zijn wagen tegen de gesloten .spoorboomen botste en op de spoorlijn terecht kwam. De machinist stopte na het ongeluk; na een oponthoud van ongeveer tien minuten is de trein vertrokken. De directeur van den rijksdienst ter uitvoe ring van de Zuiderzeesteunwet deelt in aan sluiting op de bekendmaking van 6 Juli j.1. voor alle I.Tsselmeervisschers en onder ver wijzing naar de mededeeling van 16 Maart j.1. van den Minister van Walerstaat, dat ten aanzien van den toeslag voor IJsselmeervis- schers naar omstandigheden zou worden ge handeld, mede, dat mét ingang van 17 Oc- tober a.s. de toeslag voor geheel volwaar dige IJsselmeervisschers, die dit bedrijf vrij wel uitsluitend uitoefenen (a), zoowel als voor alle IJsselmeervisschers die tevens de binnenvisscherij uitoefenen, verhoogd wordt van 30 pet. resp. 25 pet. tot 50 pet. van den Japansche troepen, gesteund door Mongool- sche afdeelingen thans in westelijke rich ting oprukken naar Pautioe, teneinde de Mongolen, die nog afhankelijk zijn van Nan king te onderwerpen en de Chineesch-Rus- sische verbindingen te bedreigen. Verder rukken de Japansche troepen op aan de grens van Hopei en Sjansi en in de richting van de Gele rivier. De Chineesche pers te Peking kondigt de oprichting van een admi nistratief comité voor Hopei aan, afhankelijk van de commissie tot behoud van den vrede te Peking (staande onder Japansche in vloed. Red.), I>elast met het burgerlijk be stuur van de provincie Hopei. Ook Chineesoh offensief in het Noorden. Volgens berichten uit het Noorden is een groot offensief van de Chineesche troepen in het Noorden van Sjansi ingezet. Naar verluidt rukken de Chineesche le gers op in drie kolonnes en jagen de Ja pansche troepen voor zich uit, terwijl het vroegere achtste Chineesche communisti sche leger het Japansche leger in den rug lastig valt met een guerilla-taktiek. -« Verwachting: Meest matige Noordwestelijke tot Westelij ke wind, half tot zwaar be wolkt, mogelijk enkele re genbuitjes, weinig verande ring in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. grondslag en voor de niet geheel volwaardige IJsselmeervisschers die dit bedrijf vrijwel uitsluitend uitoefenen, inclusief hoekwant- visschers, niet geheel volwaardig (b), ver hoogd wordt van 50 pet. tot 75 pet. van den grondslag. De maximum bijzondere toeslag voor IJs- selmeerWaddenzeevisschers, niet te Wie- ringen woonachtig, wordt met ingang van 17 October a.s. verhoogd van 30 pet. tot 50 pet. van den grondslag. Madrid, Barcelona en Carthage- ne gebombardeerd. GROOT FRANCO-OFFENSIEF IN ARAGON VERWACHT. De nationalistische troepen zijn er, volgens Un. Press., thans in ge slaagd, Arrionlas, een gewichtig spoorwegcentrum,, van het Oosten en het Zuiden uit te omsingelen. De samenwerking tusschen het luchtwapen en de artillerie wordt door helder weer begunstigd en zoo kon de felle tegenstand der Volks- fronters zuidelijk van Arirondas worden gebroken. De regeerings- troepen trekken op Infiesto terug. Ook ten Noord-Westen van Cangas de Onis boden de regeeringstroepen hevigen tegenstand. Na een over weldigend artillerievuur hebben ech ter ook daar de rechtschen de Astu- rische stellingen bezet. Uit Carthagena wordt gemeld, dat vijf bommenwerpers gistermiddag om kwart voor twee boven de stad zijn versohenen. Zij hebben 40 bommen uitgeworpen. Tien burgers zijn gedood en twintig gewond. Jachtvliegtuigen der regeering hebben slag geleverd en een der bommenjagers omlaaggeschoten op 40 mijl van Kaap Pa los. Theaterbezoekers in de Spaansche hoofd stad werden Woensdagavond bij het uitgaan der schouwburgen en bioscopen verrast door een rechtsche bomaanval. Granaten ontploften in de drukste gedeelten der stad, waardoor het aantal slachtoffers groot is. Er zijn tientallen dooden en honderden ge wonden. Denzelfden avond tegen tien minuten voor acht hebben rechtsche vliegtuigen een vlucht boven Barcelona ondernomen, waar bij zij geen enkel militair doel bestookten. Enkele personen werden gewond. De Iucht- afweerbatterijen beletten den rechtschen meer schade aan te richten. Aan het front in Aragon hebben, naar Havas meldt, de regeeringstroepen een groot- schen aanval ondernomen in den sector Saragossa, zonder evenwel eenige wijziging van belang te brengen in de frontlijn. Na een artilleriegevecht van twee uur zon den de aanvallers tanks in den strijd. Hun vechtwagens passeerden de eerste versper ringen en stopte voor de eerste loopgraven- linie van de rechtschen. Hier openden zij 'n moorddadig vuur op den vijand teneinde de eigen infanterie, welke een kilometer was achter gebleven, gelegenheid te geven op te rukken. De manschappen van Franco's vreemde lingenlegioen en Marokanen slopen echter naar de tanks en slaagden erin met hand granaten en flesschen benzine tien vecht wagens buiten gevecht te stellen. De overige tanks trokken zich daarop terug doch óp den terugweg werden nog zes wagens buiten gevecht gesteld. Later in deai middag werd het artillerievuur gestaakt, doch tot den avond ratelden de mitrailleurs van de recht schen, om de regeeringsinfanterie te belet ten den aanval te hervatten. Berichten uit goede bron bevesti gen, dat aan hef front van Aragon een groot offensief van de rechtsche troepen op handen is. Men verzekert dat het begin van den strijd in den sector van Saragossa een kwestie van uren is. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat het groote hoofdkwartier van generaal Franco naar het front in Aragon is ver plaatst

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1