Met de „Zilveren Kruis" van zee tot zee De ramp van de T. 13 Dief kruipt onder winkelvloer Zij sloot haar man op Speciaal Hollandsch wegenprobleem Waarom de commandant in San Francisco de pokken liet uitbrek Pistool bij het kofferpakken afgegaan Overeenstemming in de havenbedrijven bereikt Alkmaarsche Kaasmarkt Avontuur bij Magellaen Stormdesertiecholera Negen menschen verbrand De slappe ondergrond 475ste STAATSLOTERIJ Nee, gemakkelijk was het bij de oude Nederlandsche Marine zéker niet, ondanks het feit, dat ook heden ten dage nog ontelbare min of meer vroolijke verhalen de ronde doen en de bejaarde marineklanten er doorgans nog met ken nelijke vreugde van vertellen. Bij Straat Magelaen, toen men reeds enkele maanden op zee was, en van jong tot oud aan boord er hard naar begon te verlangen z'n beenen eens te strekken op vasten grond, was het weer van waaien geblazen. Dag-in, dag-uit de heele equipage op haar qui vive bij de zeilen. De grootst mogelijke navigatiekunst was ge boden. Santé Point in de Straat werd aange daan, in verband met kolentekort. Er lag toe vallig een kolenschuit, maar de Hollanders moesten zelf de brandstof er uit sjouwen. Ove rigens, aldus de heer Akkerman, was het een onherbergzaam oord, waar we geen prettige herinneringen aan hebben. ,,Er was daar ook nog een Nederlander, een Groninger, en die zat het zóó hoog, dat hij met alle geweld met ons mee wilde. We hebben nog gepleit bij den commandant, maar het ging niet. Het regle ment liet het niet toe. Toen hebben we den armen drommel maar een paar zakken erwten en boonen gegeven. Zoo werd verder gevaren tot de Jammabaai. Des nachts barstte daar een storm van je welste los, en daar we niets riskeeren wilden bij deze gevaarlijke kust, werd een anker uit geworpen. Een paar uur later volgde het twee de en nog steeds wakkerde de storm aan. En ook het derde anker moest vallen. Bang avontuur. Het was een stikdonkeren nacht. Geen hand konden we, aldus onze zegsman, voor oogen zien. De heele bemanning was aan dek, en zoo moe als een hond. En toen werd het morgen... en kregen we een sensatie van den eersten rang. Want vlak achter ons, op een rots, die we niet gezien hadden, lagen de kromhouten van een gestrand zeilschip, hetgeen een weinig hoopgevend vooruitzicht voor de „Zilveren Kruis" was... Hoewel we voor 3 ankers lagen, krabde het schip nog. We Vreesden het ergste en waren op alles voorbereid. Commandant en officieren hielden scheepsraad, maar goddank liep het goed af. Het weer nam af, maar toen we eindelijk de ankers indraaiden, bleek, dat er één ketting al gebroken was. Wat w ij ons ge haast hebben uit die kust te komen...! In Galot, de voorstad van Vima in Peru werd weinig bijzonders meegemaakt. De oorlog tus- schen Peru en Chili was net beëindigd en be halve dat 2 matrozen er 3 dagen met een vlet tusschenuit trokken en derhalve later voor den Krijgsraad kwamen, valt er niets te melden. „Pokken" in San Francisco. Des te meer valt er te melden van San Francisco. Reeds weken van tevoor hadden allen zich verheugd op het passagieren aldaar. Hier zou men eens op z'n Hollands de bloeme tjes buiten zettendèit zou een feest wor denHelaas, op de ree gekomen kwam de ontmoedigende mededeeling dat niemand, be neden den rang van onderofficier, aan wal mocht, in verband met een uitgebroken pok ken-epidemie. Iedere mindere vroeg zich echter iif, waarom wél de onderofficieren en hooge- ren de kans op besmetting mochten loopen... Het was een volkomen raadsel. Later werd het probleem der „pokken" opgelost. In de haven van Frisco lag namelijk een aantal drie masters, die wegens gebrek aan volk niet konden uitzeilen. En men vreesde (en waar- schrjnlgk terecht!), dat er wel eens een aantal van de mannetjes het plan konden beramen over te stappen of zich te laten sjanghhaaien... Voor alle securiteit liet toen commandant Joekes maar de pokken uitbreken Evenwel3 man zagen alsnog kans van boord te komen en nooit en te nimmer heeft men meer een spoor van hen op het onder- maansche teruggevonden. De equipage wordt „gekleurd". Het werd zoo wel eens eentonig. Dagen en maanden water, water, water. Zoo was men dan dolgelukkig als weer ergens het anker uit- De commandant van de Zilveren Kruis", kapt. ter zee J. C. Joekes. gegooid werd en het harde werk voor een paar dagen onderbroken. In Yokohama waren een aantal menschen het werk zóó beu, dat ze hier wilden bljjven; voorgoed. Dat ging echter niet door, doch als herinnering liet de heele equipage zich hier rood, paars en blauw tatoueeren. Enkelen zelf van top tot teen in letterlijken zin. In een taifoen. Op weg naar Kobe was het weer dagen lang stormweer en tenslotte, toen men in het brak- kigste deel der Stille Zuidzee zat, kreeg men als surprise een 18-karaat taifoen. Lijnen wer den over het heele schip gespannen, waaraan men zich moest vastklemmen om niet over boord geslingerd te worden, doch menigeen liep hierbij min of meer ernstige verwondingen op. De bootsman brak zelf hier zjjn been. Manilla's en zeegras. Nadat het weer wat geluwd was en men God dankte dat hj de „Zilveren Kruis" weer eens behouden had, ging het weer verderop NagasakiShanghaiHong Kong ManillaIn Manilla was er werkelijk een besmettelijke ziekte uitgebroken en ontelbare schepen lagen met de dreigende qarantaine- vlag in top. Alleen de hofmeester, facteur en bottelier mochten aan land. Het was een barre tegenslag en de heele bemanning trok een ge zicht van 7 dagen orkaan. Het wós ook niet prettig, aldus de heer Akkerman. „We hadden ons al weken lang lekker gemaakt op echte Manilla-sigaren daar het zootje „zeegras", dat we uit Holland meegenomen hadden, nagenoeg op was". Nou, en toen blééf het „zeegras", totdatde Nederlandsche Consul zoo menschlievend was een partijtje echte Manilla's en tabak cadeau te doen aan de bemanning. Zoo zie je: Hollanders vergeten nooit Hollan ders!" Toen we vertrokken naar Saigon, bleek het dat Manilla toch iets voor ons in petto gehou den had en lang niet het beste. Twee matrozen werden zwaar ziek en binnen een paar dagen was er een dood. In Saigon hebben we hem begraven. De andere, dat was „de Blauwe" een taaie vent, die bij het passeeren van de evenaar nog voor de vrouw van Neptunes ge speeld had, kwam er onder uit en werd later in Holland nog badmeester in Hilversum Land in zicht! En toen kwam het einde, na meer dan 11 maanden, in zicht. Trouwens, het was toen welletjes, dat vonden we allemaal. Het ging recht op Batavia aan en de com mandant had een oorlam uitgeloofd aan hem, die het eerste land praaide. Wij alle maal over de reelingmaar het was de uitkijk in het kraaiennest, die het 't eerst zag. Het was een uitkomsttoen Z. M. Zilveren Kruis" in de haven van Nieuwe diep. hij over de schuit schreeuwdeLand vooruit aan bakboord!!" Hij klom naar beneden, de geluksvogel, wipte z'n oorlam naar achteren en sprak de onvergetelijke woorden: „Welkom bot telier in Apenlanddètèr ga je!" Roemloos einde. Zoo kwamen we in Batavia, besluit de heer Akkerman zijn relaas, een gedeelte der be manning werd overgeplaatst op andere schepen en met de rest ging het door naar Soerabaia. Dat stuk zal ons allemaal eeuwig heugen, want toen brak als besluit de cholera uit. Zeven man lagen doodziek in hun kooien. Dat waren droevige dagen. Iedereen liep met angst rond. Eén matroos bezweek en werd met mili taire eer over boord gezet; de anderen haal den het op. Maar ook het einde van onze trouwe „Zil veren Kruis" was in zicht, want in Soerabaia aangekomen werd zij afgekeurd door de auto riteiten engesloopt. Dat was een roem loos einde van een prachtig schip. Alzoo is de geschiedenis van de roem ruchte reis van Zijne Majesteits volgetuigd driemastschip „Zilveren Kruis" dat een reis over de wereldzeeën maakte, die ook heden ten dage de zeeman nog met ontzag voor de oude marine vervult. Het zijn kranige kerels, die dat stukje bestonden. Dat dezelfde wakkere geest steeds onze vaderlandsche marine moge kenmerken! ONZE OOST Het stoffelijk overschot van overste de Bruyne drijvende ge vonden. Wrak van T 13 versleept. Zooals wij gisteren in een deel van onze oplage reeds meldden, zijn thans ook de lijken van den bij de vliegramp der T 13 omgekomen kapitein-Muitenant-ter-zee De Bruyne en dat van den eersten officier- vlieger Vethake gevonden. Het stoffelijk overschot van den kapitein luitenant ter zee de Bruyne werd door een vliegtuig drijvende gevonden, waarna het per vliegtuig naar Soerabaja is vervoerd. Het stoffelijk overschot van den ofiicier- vlieger Vethake is gisternacht door den mijnenveger D. naar de marinekazerne Oed- joeng te Soerabaja overgebracht. De begra fenis zal heden plaats hebben. De mijnenveger D. is opnieuw naar Bron- dong vertrokken om de T-16 naar Soerabaja op te sleepen. Dit is intusschen geschied en de T-16 bevindt zich thans bij de mariae- vl ieghaven Morok rein banga n. Het gouvernementsVaartuig „Pollux" voer gisterochtend met het wrak der T 13 het marine-basin binnen, waarna het wrak per vrachtauto verder naar Morokrembangan werd getransporteerd. De „Rigel" is tot heden nog op de plaats van het onheil gebleven Te Fort van der Capellen (Suma- tra) is een groote brand uitgebroken waarbij achttien blokhuizen in den asch zijn gelegd. Negen personen zijn gedood en elf gewond, waarvan drie zwaar gewond. De schade aan de huizen bedraagt onge veer achtduizend gulden en die aan goede ren circa zeventien duizend gulden. Het verzekerde bedrag beloopt slechts duizend gulden. De oorzaak is onbekend. Voor f 2000.aan goederen ver duisterd. Eén jaar geëiseht. Op 6 Augustus j.1. heeft een inbreker zijn slag geslagen in een fotowinkel aan de Jo zef Israëlskade te Amsterdam. Op vakkun dige wijze was de dader binnengedrongen. Achter de huizen op de Israëlskade liggen de tuintjes iets lager. De inbreker heeft hiervan geprofiteerd. Via het tuintje wist hij onder de vloer van den winkel te komen, blijkbaar was hij van de plaatselij ke situatie goed op de hoogte, want hij wist een luikje te vinden, dat hij openbrak en na het vloerzeil te hebben stukgesneden, was de weg vrij. De inbreker vond zijn moeite wel beloond, hij wist voor meer dan f 2000.— winkelgoe deren mee te nemen. Korten tijd later werd een 24-jarige kok gearresteerd, die gisteren terecht stond, verdacht van diefstal met inbraak. Hij ont kende hardnekkig. Hij zeide noch in de winkel, noch in 't tuintje geweest te zijn. Bij het getuigenverhoor vertelde een ijs venter, dat hij vlak voor de inbraak den jongen had gesproken. Verdachte kocht ijs van hem en vertelde, dat hij er over dacht naar Spanje te gaan.. De noodige fondsen ontbraken hem echter hij had geen geld en kreeg geen steun. Om aan wat geld te komen zoo vertelde hij den ijsventer verder zou hij maar een „krakie" zetten. De officier van Justitie mr. van Arkel re- quireerde een gevangenisstraf van één jaar tegen den man. De verdediger mr. A. Sternheim nleitte vrijspraak. Vonnis 29 October. Eén der onderwerpen van het a.s. internationale wegencongres hier te lande. In Juni 1938 zal in Nederland worden ge houden het 8ste Internationale Wegencon gres, uitgaande van de „Association Inter nationale permanente des congres de la route." Deze vereeniging, welke haar zetel heeft te Parijs, werd in 1908 opgericht, stelt zich ten doel, samenwerking tusschen de ver schillende landen op het gebied van bestu deering en toepassing van wegen- en ver- keersvraagstukken. Het congres zal zes belangrijke vraag stukken behandelen, een 86-tal praeadviezen zijn daarover uit de verschillende deelne mende landen toegezegd. Voor Nederland zijn van speciaal belang de vragen, welke betrekking hebben op het gebruik van klinkers voor wegverharding en op den on dergrond van wegen, dit laatste ook in verband met de gelegenheid om tijdens de excursies te doen zien, welke moeilijkheden de slappe on dergrond in Nederland vaak ople vert. Op aandrang van Nederlandsch-Indische zijde zal voorts voor het eerst op deze con gressen aandacht worden geschonken aan het gebruik van rubber op den weg, in het bijzonder voor wat betreft het gebruik van poeder-latex ter verbetering van as- faltmengsels. Eerst zijn beenen stevig met touw gebonden en toen de kelder in! Zes maanden geëiseht tegen Gfeldersche vrouw In Aalten in den Gelderschen Achterhoek heeft zich op 4 Augus tus j.1. een merkwaardig geval van vrijheidsberooving voorgedaan, waar van de gevolgen zich gisterochtend voor de rechtbank te Zutphen af speelden. In Aalten woonde het gezin H. K., waar van de man en zijn veel jongere vrouw in ongenoegen met elkaar leefden. De man liet vrouw en kinderen gebrek lijden, omdat hij geen werk wilde zoeken en niet om steun wilde gaan. De toestand werd van dien aard, dat de vrouw besloot naar haar ouders terug te keeren. Gemakkelijk was dat niet, want de man had haar al eens ge dreigd met een geladen geweer, voor het geval zij dit plan ten uitvoer zou leggen. Een kostganger van de ouders van de vrouw was den vierden Augustus aan de woning van K. H. gekomen, zich voor doende als koopman. Hij had den man K. H., gegrepen en hem met behulp van de vrouw en een zwager der vrouw met een touw de beenen gebonden en in den kelder opgesloten. De kelderuitgang hadden zij geblokkeerd. Met mede neming van het huisraad, dat eigendom was van de vrouw, waren zij vertrokken. Een inwonende bij het gezin van K. H. had later den opgeslotene gevonden en be vrijd. De verdachter, de 26-jarige B. W. W„ de 27-jarige J. H. K. en de 36-jarige J. G. K„ hoorden elk zes maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Uitspraak over 14 dagen. Reserve-officier krijgt kogel in het hoofd. Ongeluk in Groningsch hotel. Gistermorgen om acht uur werd in een der hotels te Groningen 'n gast met een schotwond in het hoofd in zijn kamer gevonden. Vanuit deze kamer werd drie keer gebeld, waar na een der kelners zich naar boven begaf. Bij het openen van de kamer deur rook hij direct een scherpe kruitlucht en vond den gast. achter- overliggende op het bed, met een bloedende wond midden in het voorhoofd. Onmiddellijk werd de politiedokter ge waarschuwd, die den patiënt onderzocht. Daarbij bleek, dat een kogel in het voor hoofd naar binnen was gedrongen, maar niet door de hersenen was gegaan. Waar schijnlijk heeft het projectiel in schuine richting het hoofd geraakt. De kogel bevond zich achter het oog. Na voorloopig verbon den te zijn, werd de patiënt overgebracht naar het academisch ziekenhuis. De re cherche was spoedig ter plaatse. Het slachtoffer blijkt te zijn de reserve- eerste-luitenant der administratie S.. af komstig uit Amsterdam, die in Groningen eenige dagen onder de wapenen is. Hij verklaarde gistermorgen bezig te zijn ge weest zijn koffer te pakken, waarin zijn automatisch pistool lag. Op onverklaarbare wijize is het afgegaan. De luitenant S. had toen nog gelegenheid om te bellen. De toestand van het slachtoffer is mo menteel niet ongunstig. Collectieve arbeidsovereenkomsten voor den duur van een half jaar. De besturen van de samenwerkende or ganisaties, den Gentralen Bond van Trans portarbeiders, den Nederlandschen Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportar beiders en den Nederlandschen R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius", hebben in den loop dezer week besprekin gen gevoerd over het nog overgebleven ge schilpunt ten opzichte van de Houthaven te Amsterdam. Het is partijen gelukt volledige overeenstemming te bereiken. Ge volg daarvan zal zijn, dat de ver kregen resultaten ook volledig voor de arbeiders in de Houthaven toe passing zullen vinden. Over de uitwerking van eenige onder- deelen, o.a. betreffende de wachtgeldrege lingen, het machinale bedrijf, verhoogde taakloonen enz., zullen nog nadere bespre kingen worden gevoerd. De besturen der werknemersorganisaties) hebben ,nu alle ledenvergaderingen hun daartoe opdracht hebben verstrekt, aan de besturen der beide scheepvaartvereenigin- gen bericht gezonden, dat zij op basis van het getroffen compromis bereid zijn tot het aangaan van overeenkomsten voor den duur van een half jaar. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK- Nederlandsche Zuivelcentrale, 17 tot en, met 23 October. Consumptiemelk regeerings- contract, taxegedeelte 7.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmelk regeerings- minimumprijs 6.10 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. (Niet officieel) Trekking van Vrijdag 15 October 1937 5de klasse, 17de lijst Hooge Prijzen 6392 met premie van 3000. 100.— 8486 9791 14613 16884 Prijzen van 70.— 395 480 1332 1560 2528 2617 3526 4263 4530 5208 6423 7360 7712 7765 8814 9523 9914 10736 11802 13172 13346 14313 15541 16883 17403 17695 18029 19113 22058 22175 22902 NIETEN 253 533 1047 1310 1326 1464 1989 2287 2849 3088 3877 4012 4585 4782 5281 5950 6039 6051 6853 7258 7478 8078 8683 9509 9634 10741 12001 12786 13491 13864 14557 15050 15097 15175 15353 15726 16088 16182 16328 16440 16481 16552 16709 16823 17415 17626 17702 17882 18007 18019 18561 19161 19790 20170 20192 20399 20757 21319 21760 22070 22111 22740 22781 22928 Verbeteringen 5de klasse, 16de lijst: 13806 m. Z. 13856; 22433 70_ m. Z. 23433 70.—; 22715 m. z. 22735. De hoogste markt was f. 24.50, dat is dus een halve gulden lager. De gang was ook niet beter, wellicht in doorsnee eveneens een half gul dentje minder dan de vorige week. Enkele stapels wisten f 24.te be sommen, de meeste kaas echter ging nog voor prijzen van f 22.en f 22.50 en verschillenden vonden, dat ze met i 23.gelukkig gemarkt had den. Over het algemeen scheen de vraag uit het binnenland vooral wat trek kend te zijn geworden. Bij de hoo- gere prijzen begint de consumptie wat na te laten. De verbruiker zal zich vooreerst aan het nieuwe prijs peil moeten wennen. De tendens was bij dat alles toch niet slecht. Op de doorsneeprijzen van f 22.f 22.50 werd door den handel graag gekocht, omdat velen in de komende weken hoogere prij zen schijnen te verwachten. Mede ten gevolge van de tongblaar worden voor de naaste toekomst kleinere aanvoeren verwacht, al staat daar tegenover, dat de melkprijzen van dien aard zijn, dat de boeren ver moedelijk met voordeel kunnen bij voeren en dat ze, naar men meent, alles in het werk zullen stellen om de melkproductie zoo hoog mogelijk te houden. De boter blijft stijgen. De prijs is thans f 0.97. Nog een kleine stap en de gulden zal weer gepasseerd zijn. Zoodat we langzamerhand kannen zeggen, dat het vetvraagstuk, dat enkele jaren geleden de interessen ten met hoofdbrekens vervulde, zich zelf heeft opgelost. Boter- en kaas- prijs zijn, dooreen genomen, hand in hand gegaan. Zoodat deze nieuwe verhooging een nieuwe stimulans vormt voor de positie op de kaas markt.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 11