Atlaszijde ruischt De dames van Genève Bont in alle tinten en soorten, voor garneering of als stof van de geheele jas ik A Zaterdag 16 October 1937 Vierde blad Vermageringskuur; het voorspel der dierenhuidjesmodeI Bekoorlijk galatoilet, Het recht der vrouw vurig verdedigd. B o n tt de weelde van herfst en winter! j-iiiMMii Mi ^'j' igi;jj^ij|j|^ CTflrai'iMraiiiCT Nauwelijks gaan in het bosch de eerste doode bladeren onder onze voeten ritselen, of het bont begint de mantels te tooien, vooral die van de wassen dames achter de spiege lende winkelruiten, de éénige we zens intusschen die tegen alle weers- en temperatuursveranderingen vrij wel gevrijwaard zijn. Men zou tot in het oneindige kunnen fi losofeeren over de aantrekkelijkheid, die bont voor de meesten van ons hebben blijft. De een draagt bont omdat het „rijk" staat, de ander voorziet haar wintermantel van een bontversiering om hem een tweede jeugd te geven en ook wel omdat het klee- dingstuk er dan een beetje warmer uitziet, een derde Nu, wij hebben alle maal onze goede redenen, niet waar, om bont te dragen, zelfs in een tijd waarin wij, jvolgens ouden van dagen, van werkelijke yinters verschoond blijven. Heeft bont wel iets met den win ter te maken? Het is trouwens een dwaling te meenen Öat bont iets men den winter zou hebben ,uit te staan. Bont wordt vooral 's winters gedragen, omdat het dan in de al of niet heerschende koude een gemakkelijke recht vaardiging bij de hand heeft, maar kennen wij ook geen zomerbont en zou het den cou turiers véél moeite kosten er de vrouwen ivan te overtuigen dat niets sjieker kan zijn dan zich in den zomer met beestenvellen te omhangen? Kan het ook op zomeravon den niet frisch zijn, zoo frisch, dat een huidje méér niet onwelkom is? En droeg jVIarlène Dietrich, afgodsbeeld van het witte doek, toen zij dezer dagen Parijs bezocht, niet een bontmantel, ofschoon het weer yoor een badpak was? Bont uit eierschalen Nooit is er méér bont gedragen dan thans. En niet alleen wérkelijk bont, maar ook „bont", dat nooit het vleesch en de bot jes van welk dier dan ook bijeengehouden heeft, „bont", dat een geleerd chemiker uit eikels, uit doode bladeren of misschien wel uit eierschalen heeft weten te „trekken De scheikunde staat, sinds mantels van de koe komen, voor niets meer. Alstublieft géén dierenhuid in de oorspronkelijke kleurl Het is een echt-menschelijke trek de na tuur te willen verbeteren. Moeder Natuur moge ons in den vorm van dierenvellen de mooiste en rijkste bontsoorten leveren wij zijn er niet tevreden mee. Als wij er al ge noegen mee nemen dat de huid, die wij ons om de lendenen en andere lichaamsdeelen slaan, écht is, dan kunnen wij er toch on mogelijk in toestemmen, dat de oorspron- kelijke kleur behouden blijft. Vinden wij het niet bewonderens waardig als op een bloemententoon stelling de kweekers ons groene an jelieren, bijna zwarte tulpen, blau we rozen en rose narcissen toonen? En zouden wij dan niet van vreug de beven als men ons violet lamsvel laat zien, smaragdgroen vossenbont en pruimkleurig hermelijn? Arme katten! Ieder Jaar zijn bepaalde bontsoorten in de mode. Dezen winter schijnen vooral zwart loutre, en, eveneens zwart, astrakan aan bod te zijn, maar daarenboven is de markt overstroomd met driekwart mantels van kattenhuid, mantels van „miauw-bont zooals een grappenmaker ze al genoemd heeft. Deze mantels zullen niemand ruineeren, maar er is zóóveel vraag naar dat de prij zen er van bijna met den dag stijgen en dat de arme beesten, die de grondstof voor deze kleedingstukken leveren, een tijdpeia ivol van de grootste gevaren schijnen tege moet te gaan. Materiaal, dat „oud maakt Het netit gris", dat als een onsterke bontsoort te boek loopt, begint ook weer aan te trekken, evenals hei „skungs dat een tijdlang de zéér ongunstige reputatie van „oud-makend" genoten heeft. De term „oud- makend" is meteen doodelijk vöor alles waarop het wordt toegepast. Wie wil nu oud zijn of - erger nog - oud sch jnen? Wie wil er ook maar drie weken bij heb ben? „Oud-makend" is misset?„t JL .,1 ger dan „dik-makend". ofschoon dat ook fl heel erg is. Dat bont altijdeen beetjedik maakt is helaas niet te ontkennen hebben zij, die in de niode een leidende rol spelen, reeds met alle middelen g het bont van die ééno hechte eigenschap te ontdoen. Vergeefs! Bont maakt een er nooit slanker op. is het daarom dat zoo veel vrouwen zich in den laten■her heldinnenmoed aan een ver,1?a^ onderwerpen? De enkele centim e op haar taille winnen, vullen zij met temt aan. Zoo slagen zij er inderdaad in de ver leidelijkheid van het „vel-over-been werven, maar alleen „het been haar-zelf, het vel is dat van een harer min dere broeders, die haar zucht naar opschik ten offer viel. Ook zónder bont kunt ge ele gant zijn. Overigens is het niet volstrekt noodzakelijk bont te dragen. Een mantel, zelfs een wintermantel, kan het ook zonder de minste bontver siering heel goed stellen. Iedere vrouw kan dezen winter volmaakt elegant zijn als ze zich in een man tel van „velours de laine" kleedt of in een van Engelsch fluweel. De modellen, die aan de markt zijn, slui ten bijna alle om de draagster als de schaal om het ei sluit. De kragen zijn laag, een voudig, en worden met een enkelen knoop op zij gesloten. Die knoop is meestal vier kant. De knoopsgaten, de zakken en zelfs sommige naden zijn versierd met gameer sels, die aan deze kleedingstukken een beetje druk, maar toch volstrekt niet on aantrekkelijk aspect verleenen. Is het niet beter zoon' mantel te dragen dan zich met een of ander goedkoop bees tenvelletje te tooien, dat altijd een armoe- digen en schamelen indruk maakt? Aan een mantel zonder bont kan nog een of an der beginsel en zelfs een zeer nobel be ginsel ten grondslag liggen, maar een godekoop huidje maakt het uiterlijk van een vrouw er nooit beter op, vooral niet als dat huidje geverfd is in een tint, die wel in het zonnespectrum, maar nooit op den rug van een dier aangetroffen wordt. Mode-palet. Laat ik, om te eindigen, nog enkele op merkingen maken over de modekleuren, die dezen herfst de overwinning hebben be haald. Die kleuren zijn saffierblauw, prune, bisschopspaars, zwart en voor namiddag toiletten en avondjaponnen een roze nuance, die krachtig naar licht-rood trekt. Een roze, dat op politiek terrein overge bracht tusschen radicalisme en socialis me het midden houdt. Het is maar een kleinigheid Dat neemt natuurlijk niet weg dat de groote modehuizen er allerlei andere bijna niet te definieeren tinten op na houden, „exclusieve tinten", zoals de sjieke coutu riers ze met trots noeemen. Zoo toont Moly- neux met veel ingenomenheid een bepaald groen, voor deze gelegenheid „vert Derain" geheeten, een grijs speciaal voor hand schoenen „gris Paris" genaamd, een ander groen, „herfstgroen" getiteld, Venetiaansch roze en October-kastanje. Al die tinten on derscheiden zich bijna niet van de „gewo ne", mèAr ze onderscheiden zich en dat on derscheid wordt met minstens honderd francs per meter stof betaald. Wat wilt ge? Ligt de ware sjiek niet in een klein detail opgesloten, in de sierlijke winding van een dra perie, in den stand van een veertje op een hoed, in een goedgeplaatste knoop en dus ook in een grijs, dat parelt, maar geen parelgrijs is? Dit alles is ongrijpbaar en onweeg baar en niettemin is het heel we zenlijk. Kan een vroüw haar gezicht niet beder ven met een paar fuchsia-kleurige lippen, als alleen een geranium-mond bij haar type past? Kan een enkel onvoorzichtig woord niet een onprettigen indruk maken, een indruk, die de impressie van honderd an dere goed-gekozen woorden te niet doet? Alles is in de harmonie der kleinigheden en wie zich met mode bezig houdt, moet daar voor juist een fijn gevoel hebben. GERTRUDE. Avondtoilet wèAr wordt het nog gedragen, wié veroor- looven zich nog de weelde van een duur en statievol gala kleed? Waar de vrouw zich vroeger nauwelijks op de pluche zitting van een schouwburgzetel dorst neervlijen, wanneer ze slechts in een eenvoudige gekleede jurk gehuld was, stapt ze nu, met de grootste onverschilligheid, in blouse-en-rok gesto ken, de tooneelzaal bin nen. Antieke g r at ie Gelukkig, men be zoekt dergelijke gele genheden niet meer, om elkaar te zien, doch om werkelijk van d e k u n s t te genieten. Het was in dit verband tee kenend, dezer dagen te lezen, hoe een muziek criticus bij één der con certen ter eere van het 50-jarig bestaan van het Concertgebouw te Am sterdam, aan het begin van zijn recensie er zijn verrassing over uit sprak, dat de zaal ein delijk weer eens een feestelijk aanzien ver toonde en het publiek toilet gemaakt had! Er zijn en dit is eveneens gelukkig! nog tal van avonden, waarop het groot toilet gewenscht, ja, zelfs ver- eischt is! Niet voor niet* werd nevenstaande creatie ontworpen! Ivoorkleu rige atlaszijde valt, eerst in slanke lijnen, dan rijk uitplooiend, om de rijzige gestalte der draagster heen. De strikken, die bij wijze van mouw dienstdoen, rok-tusschenzetsel en -strook zijn van lila at laszijde. De antieke snit, en het vorstelijke mate riaal stempelen deze ja pon tot een gala-dracht bij uitnemendheid. f' v'" 'yx': NAMIDDAGMANTEL VAN BEIGE WOLLEN STOF MET BEVERBONT GE GARNEERD. DE SLUITING IS OP ONZICHTBARE WIJZE AANGEBRACHT. DE TOQUE IS VAN BEVERKLEURIG VILT EN FLUWEEL, DE JAPON VAN KASTANJEBRUINE CRÊPE, Ontwerp: Molyneux, Parijs. Gedeponeerd model P.A.I.S, (ReproducMe verboden). „De heeren zijn gewend geraakt aan het praten der vrouwen". De vrouw spreekt in Genève ook een woordje mee! Er zijn immers, ondanks de successen der emancipatie, nog zóóveel zaken, waarin de vrouw zich nog bij den man ten achter gesteld voelt 'en daar moet eens een hartig woordje over gezegd worden! Het zijn de vertegen woordigsters van den Wereldvrouwenbond en van talrijke interna tionale vrouwenorganisaties, die zich te Genève de kaas niet. van het brood laten eten! Het zgn. „feministisch seizoen" is ingeluid en de voorzitter van den Volkenbond heeft de pleitsters uit het schoone ge slacht ter conferentie ontvangen. „Tegenwoordig gaat het gedurende het fe ministische seizoen bijzonder levendig toe!" aldus een leidende vrouwenfiguur in Genè ve. „Zeventien landen hebben bij hun dele gaties een vrouw ingelijfd en talrijke dele gaties werden vergezeld door secretares sen". Het is te voorzien, dat de beraadslagin gen over de vrouwenrechten dit jaar bijzon der belangrijk en actueel zullen zijn. Met groot verlangen verbeiden de georganiseer de vrouwen van alle zones het oogenblik waarop het statuut van het vrouwenrecht verwezenlijkt zal worden. Dit statuut be oogt de volkomen terzijdestelling van alle voor het vrouwelijk geslacht nadeelige wet ten en ijvert voor erkenning van de vol ledige gelijkheid in maatschappelijke rech ten voor de vrouw, in het bijzonder ten aan zien van de medewerking in het openbare leven. Het ligt voor de hand dat de vrouwelijke Volkenbonds-gedelegeerden voortdurend in het middelpunt van het feministisch sei zoen staan. Het hoogtepunt van het feministisch sei zoen vormt het traditioneele vrouwen-diner dat door de vrouwen-organisaties ter eere der vrouwelijke Volkenbonds-gedelegeerden gegeven wordt. Niet alleen dat het een voor treffelijke gelegenheid biedt voor de nieuwe vrouwelijke afgevaardigden om met elkaar kennis te maken, maar voor alles om kracht bij te zetten aan een indrukwekkende ma nifestatie van den vereenden vrouwenwil.... Zooals ieder jaar, is ook thans weer een deputatie van den internationalen vrouwen bond, de grootste wereld-organisatie der vrouwen, door den Volkenbonds-president ontvangen. En opnieuw was mevrouw Ma ria Ogilvie-Gordon de woordvoerdster. Be knopt en krachtig zette zij de wenschen der vrouwen uiteen. Deze vrouw, een bekend aardrijkskundige .van den tegenwoordigen tijd, is tégelijkertijd een der geestdriftigste apostels voor de broederschap der volken. In haar enthousiaste bemoeiingen om te ge raken tot een krachtiger invloed op het lot der volken door het vrouwelijk geslacht is zij de leidende geest van vrijwel alle acties, die door de vrouwenbonden gemeenschap pelijk in Genève ondernomen worden. Een algemeene sympathie geniet ook gra vin Klothilde Apponyi, weduwe van den beroemden staatsman, die ook ditmaal weer tot presidente van de vijfde Volkenbonds commissie gekozen werd. Een voorname, geestelijk gecultiveerde en sociaal voelende vrouw, die door de waardigheid van haar optreden reeds indruk maakt. Het moeder-type wordt vertegenwoordigd door Henny Forchhammer, de oudste der vrouwelijke volkenbonds-gedelegeerden. Zij was de eerste vrouw die in een zitting van den Volkenbond een rede hield. „Toen heb ik de grootste angst van mijn leven uitge staan", vertelt zij heden ten dage nog en dan voegt ze er lachend aan toe: „sinds dien hebben de heeren van den Volken bond zich gewend aan het praten van vrou wen!" Twee vrouwen waren ook nu weer als verslaggeefster gekozen: de Zweedsche Kerstin Hesselgrin, wier inzichten en be oordeelingen hoogelijk gewaardeerd worden en die het statuut der vrouw „verslaat" en de Frangaise Germaine Malaterre Sellier, die over de sociale vraagstukken schrijft en niet minder belangrijk journalistiek werk levert. En zoo hebben al deze vrouwen hun eigen belangrijke plaats ingenomen en nemen zij deel aan en oefenen invloed uit op de groo te wereld-gebeurtenissen, terwijl zij zich met nooit verflauwenden ijver en geest drift aan de groote zaak wijden: de gelijk' lieid in rechten yan de vrouw

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 13