Interessant voetbal programma De Brabantsche Brief Big match in den Polder K.N.V.B. N.H.V.B. van Dré De eerste klassers West-Frisia ontvangt H.R.C.; Helder-Hollandia Zware gang voor H.R.C. Hollandia bedreigt Helder B.K.C. champion-killer De reserve-klassen Heracles-A .G.O.V.V. Derby in Tilburg Nieuwe zege voor Be Quick Amsterdammers leiden Haarlem naar 't Gooi Nu H.R.C. haar 2 thuiswedstrijden tegen De Spartaan en D.W.V. niet in overwinningen heeft kunnen omzetten, verkeert zij eigenlijk in het nadeel ten opzichte van haar concur renten. Immers de roodjakken hebben thans 3 thuiswedstrijden gehad en nog slechts één uitwedstrijd. Het zwaartepunt ligt dus voor- loopig bij de u i t-wedstrijden, waarvan er mor gen wel een bijzónder zware op het program ma staat. West Frisia heeft op afdoende wijze getoond, dat zij niet zoo'n zwak elftal heeft en dat zij integendeeltot de sterkste be hoort. Want de geelrooden staan met slechts één punt achterstand op de 3 leiders op de vierde plaats en bij een eventueele overwin ning zouden zij zelfs serieus kampioenscandi- daat worden. Een en ander moge als een waar schuwing aan het adres van de Racers dienen, die opnieuw op volle kracht zullen moeten spelen om ongeslagen te blijven. De concurrenten och, dat zijn ze eigen lijk nog allemaal! werken het volgende programma af. D.W.V. versus O.S.V. en W.F.C. versus Alcmaria. We kunnen daar met den besten wil niet anders in zien, dan over winningen voor de thuisclubs. Het verschil zal niet groot en de spanning omgekeerd even redig zijn, maar we kennen de krachtsver houdingen toch wel zoo, dat genoemde over winningen het meest in de lijn der verwach tingen liggen. En dan is er de Zaansche derby Z.V.V.Z.F.C. De ex-eerste klassers krijgen, ondanks hun weekje rust, geen Zondag de ge legenheid om er nu eens lekker „in" te komen. Nu komen zij weer te staan tegenover plaats- genooten, die so wie so al hardnekkig partij zullen geven, maar die thans de kans van hun leven krijgen om eens met een ploeg, die haar jarenlang overschaduwd heeft, af te rekenen. Neen, we zien er zonder meer geen overwin ning voor rood-wit in! Als De Kennemers goed op dreef zijn geven wij ze een goede kans beide punten thuis te houden ten koste van De Spartaan. Er zijn 2 ploegen in de derde klasse A, die eikaar al heel lang kennen. Dat zijn Helder en Hollandia, die een serie wedstrijden achter den rug hebben, waarover alléén al een over zicht zou zijn te schrijven. Morgen wordt aan die geschiedenis een nieuw hoofdstuk toegevoegd met het zelfde thema van al die jaren: de concurrentie rond den titel. Het beeld van den strijd staat vast: forsche, snelle vertooning met aantrekkelijk spel. De uitslag? Even moeilijk te voorspellen als altijd. Waar over het algemeen de thuis- spelende ploeg echter het meeste succes ge had heeft, zullen we 't op Helder houden. Maar de withemden moeten oppassen! Gesterkt door haar eerste succes in de derde klasse gaat een vastberaden Texel, Zaandijk, de kampioen van het vorige seizoen, opzoeken. Ook nu doen de groenzwarten verstandig alle aandacht aan de verdediging te schenken, want de Dijkers beschikken over een voorhoede, die zeer gevaarlijk kèn zijn. Dat moet men maar eens aan Helder vragen. Verder mag Texel er zich van bewust zijn, dat zij tegenover een betere ploeg geplaatst wordt en dat zij dus daarnaar haar speltype inricht. Als er met overleg gewerkt wordt, achten wij de mogelijk heid, dat-een puntje op Texel gebracht wordt, niet uitgesloten. Zullen we dus met één punt, dat Texel even tueel meebrengt, tevreden zijn, met Succes' uitstapje naar Purmersteyn is het een .ander geval. Wat Texel kan, moet ook de meer ge routineerde S-p»eeg kunnen en dus moet daar in Purmerend een Wieringer zegepraal ge boren worden. Elke andere uitslag zou ons geducht tegenvallen, blauw-zwarten! De Alkmaarsche Boys zullen goed doen hun taak tegen de Amsterdamsche politie-agenten niet te licht op te vatten, in welk geval zij wel eens op de bon geslingerd zouden kunnen wor den. Overigens zien we een flinke overwin ning van de roodwitten tegemoet. De Volewijckers zullen op twee achtereen volgende nederlagen wel een overwinning laten volgen: Assendelft zien we op eigen terrein tenminste het onderspit delven. Of In rond Hollandsch: zal BKC er Zon dag in slagen om het trotsche ongeslagen record van de zoo prachtig begonnen Wierin- gerwaarders neer te halen Ziedaar een vraag over de oplossing waarvan een wijden kring zich reeds dagenlang het hoofd breekt. BKC Wieringerwaard en omgekeerd wordt door een klassieke rivaliteit gekenmerkt die zelfs indien buiten competitieverband gespeeld, een menigte trekt. Maar er zijn thans drie extra factoren aanwezig, die tot meerderen luister leiden: 1. de rivalen hebben elkaar sedert 1933—'34 niet meer voor de competitie ont moet; 2. Wieringerwaard's leidende, ongesla gen positie en BKC's herstel tegen Schagen; 3. BKC mag eindelijk Paardekoper en Van Teulingen Hz. weer opstellen, waarnaar in geelzwarte kringen reeds smachtend werd uitgezien. Het is moeilijk een favoriet aan te wijzen, zoo niet onmogelijk. Moge de goede nabuurschap gerespecteerd worden. Vooral buiten de lijnen! Watervogels geeft, nu zij om half elf speelt, het Heldersche publiek gelegenheid haar be kwaamheden te komen zien. De kamp tegen de enthousiaste Strandvogels zal zeker niet saai uitgevallen zijn en kan de Vogels boven dien twee winstpunten brengen. Nu de fut er uit schijnt bij MFC is Scha gen. in weerwil van de nederlaag tegen BKC, niet kansloos in Medemblik. Maar wie daar wil winnen, moet aanpakken, van stond af aan. Wie MFC aan het woord laat, komt zelf niet meer aan de beurt. Benieuwd zijn we naar DTS's verweer aan den Westerweg. Denkelijk is Alkmaar het puntenverlies beu en houdt DTS het niet. Nieuwe Niedorp's beterschap laat nog altijd op zich wachten. Een toer naar Andjjk is nog nooit erg meegevallen en we vreezen dan ook nog een weekje geduld te moeten hebben. H.R.C. 2 gaat zich morgen in de topgroep werken door een flinke overwinning op het niet zoo sterke T.O.G. 2. De Racers hebben het voordeel van eigen terrein. Het programma in de res. He kl. A luidt voorts: K.F.C. 2—De Spartaan 3; De Vole- wijckers 2—Z.V.V. 2; Z.F.C. 3—W.F.C. 2; O.S.V. 2—D.W.S. 2. Om 10 uur speelt H.R.C.'s derde een thuis wedstrijd tegen het sterke West-Frisia 2. We vermoeden, dat rood-wit hier de nederlaag zal moeten lijden. Ook Helder 2 krijgt het in Hoorn niet gemakkelijk. De heeren zullen wel in goeden vorm moeten zijn om de nederlaag te ontgaan. De reserves van Boys keeren met een overwinning op K.F.C. 3 naar Alkmaar terug en Alcmaria 2 zal niet zoo heel veel moeite hebben met het bezoekende W.F.C. 3. Hermes op bezoek zijnde, natuurlijk de beste winstkansen. De Stormvogels voorspellen we >cn zwaren strijd in Delft tegen D.H.C., even als Xerxes tegen de stadgenoote C.V.V., de overwinnares van Haarlem. De groote wedstrijd van afdeeling III is HeraclesA.G.O.V.V. De thuisclub moet op papier iets sterker geacht worden. Go Ahead krijgt opnieuw gelegenheid haar achterstand in te loopen nu Wageningen op bezoek komt. Tubantia gaat in Nijmegen een overwinning op N.E.C. behalen en zoo doet Enschede in Hen gelo op de club van dien naam. De plaatselijke ontmoeting Z.A.C.—P.E.C. wordt zeer span nend: de blauwvingers zijn o.i. favdriet. Ook Tilburg heeft morgen de sensatie van een pl. ontmoeting, n.1. N.O.A.D.Willem II. P.S.V. kan voorloopig niets gebeuren, tenzij Juliana haar een kool stooft, wat we voorals nog niet gelooven. M.V.V. krijgt een kansje op eigen terrein tegen Longa en N.A.C. een groote kans tegen het op bezoek komende Roermond. Voorts staat op het programma: B.V.V. Bleijerheide. Dat Be Quick thuis van Sneek gaat winnen staat als een paal boven water. Ook Gvav wint en wel van Heerenveen. Veendam zege viert in Leeuwarden over de club van dien naam en zoo doet Velo in Hoogezand van H.S.C. Wordt AchillesHoogezand een draw? AFDEELING I. De beide Amsterdamsche eerste klassers, die in afdeeling 1 ondergebracht zijn, hebben morgen geen al te lastige taak. Beiden spelen thuis: Ajax tegen A.D.O. en D.W.S. tegen D.F.C. Inte.ressant en daarbij hard wordt de wedstrijd V.S.V.K.F.C. welke wel eens in een gelijk spel kon resulteeren. R.F.C.Sparta wordt een interessante derby, waarin de jong ste eerste klasser de beste kansen heeft. Een verbeten Haarlem gaat trachten in Hilversum de geleden schade tegen C.V.V. weer wat op te halen. Het zal misschien na heel veel moeite lukken. Feyenoord heeft bij Eerste klasse D. Het is nog te vroeg om de standgroepee- ring al te veel gewicht te gaan toekennen. Toch durven we haar als richtsnoer te bezi gen wat enkele van de uitgeschreven wed strijden betreft. OudesluisHRC 4 (2 uur) zal bijv. wel degelijk invloed ondergaan van O.'s zelfkennis dat èn de leiding èn het onge slagen record te fraai zijn om zonder harden strijd prijs te geven. We twijfelen er dan ook niet aan, dat Oudesluis Zondagavond nog bovenaan staat. Ook HRC 5Atlas lijkt ons niet twijfelachtig. Atlas, dat Bakker niet zal mogen opstellen voor twee wedstrijden, kan dit partijtje zeker winnen (12 uur). Wanneer Succes 2 zich niet in slaap laat wiegen door het zoet der overwinning op Racing 5, behoeft thuis tegen Held. Boys in het geheel niet voor puntenverlies gevreesd te worden (2 uur). Schoorl's prestaties plegen zich weer aan de haast vergeten traditie aan te passen: „uit" héél zwakke wedstrijden en „thuis" niet te genaken. Maar deze geadchtenkans is dan ook de eenige, op grond waarvan we Held- der 3 met ledige handen uit Schoorl zien terugkeeren (2 uur). Petten krijgt Zeemacht thuis (2 uur). De thuisclub, die de sterkste moet kunnen blij ven, zal dit metterdaad wel toonen ook. Tweede klasse G. Tex. Boys heeft Zondag een geduchte 40 nederlaag in Julianadorp geslikt. Wil ze ver der niet kansloos blijven, dan mogen niet opnieuw punten worden verloren, 't Zal in- tusschen niet makkelijk vallen aan zulke voornemens uitvoering te geven, daar BKC 2 met een zeer sterk team naar Den Burg komt. Deze strijd, die een der felste concur renten voor Texel 2 zal aanwijzen, kon wel eens onbeslist eindigen. Texel 2 zelf heeft het lang niet zou zwaar. Ze moet Helder 4 op het eiland toch zeker kunnen kloppen (2 uur). Om het aanvankelijk geleden verlies niet te verergeren, zal JVC goed doen gedurende de inhaalpogingen, die zij heeft ingezet, niets meer te riskeeren. Uit dien hoofde is aan pakken tegen Watervogels 2 uit (2.30 uur) wel ten zeerste aan te raden. We zijn er zelfs nog niet zeker van of W. niet een punt thuis weet te houden. Helder 5 wordt thuis om 12.30 uur door Cocksdorp geklopt Derde klasse E. Helder 6 gaat bij Zeemacht 2 op bezoek (12.30 uur), wat geen verlies hoeft te bren gen. Wieringerwaard 2 kan op eigen veld van HRC 6 winnen (1.30 uur). Atlas 2 krijgt in Julianadorp aan JVC 2 (2 uur) de handen vol, terwijl Succes 2HRC 7 een strijd wordt (10 uur) van twee ploegen, die beiden nog weinig lauweren hebben geoogst en trachten zullen elkaar de roode lantaarn te slijten. HRC 7 lijkt favoriet Vierde klasse E. Atlas 3 begint Zondag haar loopbaan op eigen veld (10 uur) tegen Watervogels 3. Als voetbal een rekensom was, zou Oosterend thuis (2 uur) met 200 van Held. Boys 2 moeten winnen. Watervogels 3 immers, dat er vorige week met 110 inging, verpletterde de week daarvoor de Boys 2 met 90. Zoo'n vaart zal het echter wel niet loopen, al zal O.'s doelsaldo zeker aardig worden opgevroo- lijkt. Texel 3 houdt zich thuis Helder 7 van het lijf (12 uur). Vierde klasse F. Petten 2 hoeft de kermispret niet met een misstap op het groene veld te verduisteren. Van Oudesluis 2 kan thuis gewonnen worden (12 uur). Callantsoog 1 houdt de punten thuis tegen Wieringerwaard 3, terwijl Schagen 3 geen lichte taak krijgt in Dirkshorn 2uur). We rekenen zelfs op een D. zege. Adspiranten. In afd. P wint Schagen a thuis van HRC c (12 uur), terwijl BKC a op eigen veld een zeer goede kans heeft HRC b te kloppen (11.30 uur). Helder cHelder b (10 uur) moet voor het b-elftal zijn. Afd. Q heeft in Callantsoog aAtlas a een interessant partijtje met een niet te voorspel len uitslag. Oudesluis a wint van HRC d (12.30 uur). Verder HRC e—Helder d (10 uur) en Helder eHeld. Boys a (12.30 uur), waar Held. Boys haar seizoen mee opent. In afd. R komt JVC a om 11.15 uur naar de Sportlaan om HRC g te kloppen. Afd. M, de groote afdeeling, laat twee interessante kampen zien: Hollandia a—Hel der a (2.15 uur) en HRC aWest-Frisia a (10 uur). De uitslag van Hollandia aWest- Frisia a was 12. Ulvenhout, 14 October 1937. Amico, Mocht ik 'm ver- Ifejen week toeval lig weer 'ns efkens naar veuren schui ven, veur 't voet licht van m'n brie ven, zoodat m'n groote zaal lezers den Blaauwe weer 'ns terugzag, in langen tijd hebt ge toch nie veul van 'm vernomen en ik zal oe zeggen, hoe dat kwam. Wij zagen 'm den les ten tijd zoo weinig! Oja 'k spreek 'm ge regeld, eiken Zondag op de propclub, maar ik had oe ge weet 't eigens den lesten tijd over zóóveul andere dingen te schrijven, dan over de „Gouwen Koei", dat den Blaauwe, zoo geruischloos meugelrjk, tusschen de coulissen verdween. Ja, lijk ik al zee, we zien 'm weinig de leste tijen, bij ons thuis. Want den Tiest heeft 't druk. Veul druk! Hoe beroerder de tijen zijn, hoe harder ie werkt. En zeg nou nie „wiedes", amico, want de meeste menschen werken 't hardst, als ze den wind méé hebben. Ik zeg dat nie als verwijt, versta me goed! 't Is nou een maal plazieriger te oogsten, dan te zaaien, maar ik zeg 't, om oe 'nen goeien kijk op den Blaauwe te geven. Hij bezit 'n groot huishou wen en zoo maar 'n klein boerderijke en dat zijn twee verschillende dingen, die nie zoo best balanceeren! En 't is dus veur den Tiest 'nen heelen hijsch, om die schaal in evenwicht te houwen. 't Lukt 'm! Vaneigens! Ze moesten 't hum al héél eigenaardig veur z'n neus draaien, als hjj zou zeggen: „onmeugeljjk". Maar daarmee is nog nie gezeed, dat ie nie 'nen hoop gedonder hebben zou mee z'nen ecfonomischen bascule. Zoo is 't nou eenmaal in 't leven. Ge krijgt niks voor niks. En menschen die zoo makkelijk klagen: „ik mot alles zelf doen", zulke tiepen hebben van die groote waarheid nog maar wei nig deur! En menschen die er zoo gemakkelijk over praten en huiliën jaloerschen aard zoo makkelijk laten gaan, meugen wel verdikkop- pes goed beseffen, dat zelfs gin fietskampioen- schap bij oe thuisgebrocht wordt! Veur élles mot op deuze weareld gevochten worden! Zelfsveur 't bjj malkaar houwen van 'n...... erfenis! Maar om dan op den Blaauwe terug te komen: mee al z'n druktes was ie zijnen gang- naar-ons zo'ri bietje verleerd. Tjah da's 'n eigenschap van 't menschelijk gewoontedier, 't Eene moment ziet ge Jan, Piet of Klaas eiken dag 'n paar keer veur oew neus hangen, 'n ander tij ziet ge zooeenen in gin half jaar. Zon der dat er ook maar één kwaai woord, ja, gin onplazierige gedachte er geweest is. Maar deur d'n een of andere omstandigheid geraakt zo 'nen kwiebus uit zijnen vasten koers, leert zon der dat ie 't eigens weet 'nen anderen koers één en ge ziet 'm in gin weken, soms in gin jaar meer. De meeste dingen doet 'nen mensch uit gewoonte daar zijn er duuzenden die b.v. altij 't zelfde eten, uit gewoonte, kilo's tabak wegsmoren (lijk ik!) gewoonte, te weinig slapen, uit gewoonte of te veul maf fen uit gewoonte. Denken aan oorlog, is al 'n gewoonte van twintig jaren, klagen over slechte tijen, idem! Zekers, zekers: daar zijn er duuzenden, die daar veul reden toe hebben, maar daar zijn nog méér klagers, die heelegéér gin reden tot murmereeren hebben. (En mee 'n „bezorgd gezicht" 'nen ermen sloeber in de kou laten staan). Maar om dan weer 'ns terug te komen op den Blaauwe: Trui had bij 'm besteld 'n wa- geltje turf en 'n paar honderd sloffen. Bruin kool-briketten als ge dat beter verstaat, 'n Ouwerwetsch stuk stook, waar Trui nog altij op gesteld is. „Ge kunt er zoo lekker de plat- tebuis op laten zeuren, op zo 'nen slof", be weert ze: „wanneer 't nog nie koud genogt is, om fel te stoken". Maar de hoofdzaak is, ami co, dat ze zoo geren 'n smeulend half slofke in de stoof hee zitten. Net als nou, als we zoo 's avonds bij malkaar zitten en mee die najaars- sturmen den wind onder de deuren zuigt, dat ge 'm langs oew voeten voelt gaan dikkels, dan pakt Trui de stoof, vischt mee de tang 'nen halven slof uit 't vuur, legt die in de test en dan kan ze gerust zo'n paar uren „bakken" mee d'r voeten op de stoof, die heelegaar onder heur wije rokken is verborgen. ,,'t Houdt er den rimmeltiek uit", zee ze: „en 'k vind 't wel lekker zo'n bietje wermte langs m'n beenen; als ik van onderen werm ben, dan slaap ik zoo, als ik in de bedstee kruip". Nou, ik laat ze maar betijen, 'n Vrouw iets één- of afrajen, neeë, daar ben 'k te oud veur geworden't Kan evengoed 'n rede voering teugen de mahoniekast afsteken. Zoo heb ik 'n zwagerin, 'n zuster van Trui, die 'n jaar of drie gelejen weduwvrouw is geworden. Ze is ook al nie zoo piepjong meer, hee 'n groot bedrijf en mist natuurlijk in veul zaken den steun van mannelijk Inzicht. Dan komt ze naar ons toe, 'n bietje in d'ren schulp. „Zeg Dré, nou moeste gij me 'ns 'nen goeien raad geven. Zie, deus pampieren, ee, daar kan 'k nie mee uit den weg. Den notaris zee zus- en-zoo, maar die soort kearels vertrouw ik nie, ziede! Kunde gjj me nou nie 'ns zeggen, hoe da'k deus zaak vast mot pakken?" Nou, wat doet ge dan, amico, als vent, als zwager nogal? Ge spant oew eigen zooveul meugelijk in, om zo'n frummes ten beste te raaien! 't Is wel gebeurd, da'k nie dalijk de beste oplossing bij de hand had en da'k de pa perassen efkens 'n paar dagen bij me hiew om dan eindelijk de sjees in te spannen en 't mensch te gaan inlichten. En als ik ze dan na 'n paar maanden, als ze weer om raad kwam, 'ns vroeg hoe 't mee dié vorige zaak geloopen was, danDan had ze sjuust détte gedaan, wa 'k heur fel had afgerajen! Duuzend keer vroeg z'om raad, duuzend keer dee ze d'ren eigen zin. En als ik dat lest 'ns zee, dan begost ze 'ns te lachen en antwoordde: >Jaochjawa za'k zeggenee?" Maar dat tusschen hokskes. Ja sloffen „doet" den Blaauwe er teugen- woordig ook bij. Z'n bedrijvigheid, van „be drijf" kan 'k mee den besten wil nie meer spre ken, breidt geregeld nog uit. En 't is daar over, da'k oe deuze week 'ns schrijven wou. Gisteravond, na zeuvenen nog, kwam ie mee z'n wageltje den erf op. Wij keken malkaar 'ns aan'k Had alles al gesloten, 't was natuurlijk ieverans stikdon ker. Trui's gezicht betrok 'n bietje. Want zij begreep al dalijk, dat daar den Blaauwe was mee de bestelling brandstof en ze bromde in d'r eigen zooiets als: „is ie nou effen bedon derd". In ieder geval iets in die „kleur" om trent. Afijn! 'k Liet Trui maar foeteren, vroeg war ze den rommel hebben wou, stak m'nen stallanteern aan en lichtte den Blaauwe brj, als ie den turf en de sloffen optastte in 't kleine stalleke, vlak neffen den mestkuil. Als we gereed waren, kwam ie 'n oogen- blikske binnen, mee z'n „briefke". „Navond, Truike!" „As 'k jou was, kwam ik de menschen uit de bedstee halen, mee oewen turf!" „Wa zijde snaauwerig teugen me, Truike?" Trui zweeg en keek 't briefke na. En terwijl ze 'r beurs onder de rokken uitgoochelde, teu gen mij: „is er alles?" D'n Blaauwe knipte 'n ogske naar me, wacht te geduldig op de rijksdaalders, guldens, kwar tjes, dubbeltjes, stuivers, centen en 'n paar halfkes, die Trui sjecuur op 'n rijke uittelde, schèèrde toen den boel op en zee: „veul be dankt, Trui, veur nou en nogges". „Hoe is 't mee Aantjes?" vroeg Trui bits. „Primabest", lachtte den Tiest: „maar ze wordt te dik". „Hoezoo te dik?" „Ik heb gin plek meer in de bedstee Trui en da's veul ongerief", zee-t-ie-droog. „En de kinders". „Puik, Trui! Ze worden groot, ee, ze gaan meetellen. Onzen Graad, die lijk ge wit, ge trouwd is mee Mieneke van Jaane, stellen 't best, daar onder Notsel. We verwachten daar allen dag 't derde al!" „Toemaar, die zitten nie stil". „Mot ok nie. Rust roest". „Bakske leut?" „Beljot". „Ga toch zitten". „Kost ik wel efkens doen". ,En den Jaan? Vindt die 't gezellig, Tiest'" „Watte?" „Dat daar nommer drie op komst is", „En of. Hjj is er al!" „Hij is er al?" „Ja. Hij bakert daar altij". 't Kwam er zoo komiek-droog uit, amico, dat Trui en ik in den lach schoten. ,,'k Heb 'm vroeger veur ie mee pensioen was, veul genegerd, maar sinds we familie van mal kaar zijn geworden, kunnen we kolossaal goed opschieten mee malkaar". „Sigaar, Tiest?" „Ginnen kwajen vent as ge 'm beter kent, merci Dré"; hjj nam 'nen vorstenlander uit de kist en beet er den punt af. „Zoo is 't mee alle menschen, Blaauwe", zee Trui wijsgeerig. „Geloof ik ok wel, ja," antwoordde-n-ie, terwijl ie de sigaar aanstak. „De menschen plagen malkaar 't meest, omdat ze malkaar nie kennen Trui knikte dikkels. „...en als ze malkaar heel góed kennen," ging den Blaauwe verder en deur 't vlammeke van de lucifer week ie naar Trui: „dan pesten ze malkaar weer net zoo hard as vroeger." Dat droop Trui dus tusschen de vingers en ze zweeg. „En den Krist, oewen tweeden zeun," vroeg ik: „dat wordt ook al 'nen steuvigen kearel, ee?" „Ja! Die is in de muziek." „Hèèèvroeg Trui. „Waffermuziekinsjissemnaam „Duitsche pijp." „Duitsche... wa?" „Saksefon", zee den Blaauwe en mee z'n handen maakte-n-le van z'nen mond tot z'n knieeën 'n beweging, die 't model van 'n groote pijp teekende. „Sakse...fon... vroeg Trui. „Is dat zoo gek!" „Neeë..., ja..., wamok daarop zeggen..., Gek? Maar daar zit geen toekomst in." Toen trok den Blaauwe 'ns stevig aan z'ö sigaar, pufte zes manjefieke kringen achter malkaar den huis deur en zee dan: „toe komst...?? Mensch, wie heet-er teugeswoorig toekomst? We werken samen." „Ai!" zee ik: „samen in den turf, limo nade, sloffen, verkens, schietbogen, muziek en aanverwanten „Sjuust, Dré, maar speciaal in den muziek." „Wa spuit ie zoo al?" vroeg Trui. „Van alles!" „En grj op den trekzak natuurlijk", zee ik. „Allicht." We zwegen efkens. Moesten die leste nuuw- kes van den Blaauwe 'n bietje verwerken. Ik stak m'n pijp 'ns overnuuw aan, Trui keek 'ns in de plattebuis. Toen vroeg ik: „enne... watte... hoe...?" Ik kost er nie te best uitkomen en maakte daarom mee vinger en duim 'n geldtellenü gebaar. Den Blaauwe ging er 'ns veur zitten. Klopte den assie van de sigaar in 't pookgat van de kachel, keek scherp naar 't vuureind, zee toen: ,,'k zal 't oe uitleggen. Den trekzak is veul in de mode gekomen, lijk ge misschien wit. Hij komt teugeswoorig in de deftigste families veur! Daar zijn zelfs rneidames, die 't leeren. Ze dansen er geren op, ziede!" „Op zo'n trekzak." „Op de muziek die er uitkomt tenminste, 't Is eigenlijk zoo gelegen, Dré, 'nen trekzak, 'n Duitsche pijp en 'n Turksche trom zijn in 'n modern huishouwen minder te missen dan 'n keukenfornuis en 'n Heilig Huishouwen op de kast. En as ge 't mijn vraagt, dan hebben we datte veur 't grotste deel aan den radejoow te wijten. De lui zijn ou versnotterd op 'n soortement van muzikaal lawijt mee 'n zoo- genomd refreintje. Hoe valscher den muziek en hoe zouteloozer 't liedeke, hoe liever! As 't vrouwvolk z'n achterlijf zoo maar 'n bietje kan meeschudden op da maat- en muzieklooze gesteun, dan is 't muzikaal genot volmokt!" Den Blaauwe trok weer 'ns aan z'n sigaar, pafte virtuoos weer kringen naar de lamp, boorde toen z'nen pink in z'n oor en schudde z'nen kop 'ns op. Trui bekeek 'm heel seerjeus. Heur lippen stonden van aandacht naar veuren. En ik pro beerde ook 'n kringske te maken, maar 't wierd alleen maar 'n hoestbui. „Ge wit," ging den Blaauwe toen deur: „ik ben op den trekzak nogal 'nen pikeur al zekketzelvers." Ik knikte. Trui knook ook. „En onzen Krist is ok erg muzikaal!" „Aartje naar z'n vaartje," snapte Trui. „Tuttut," suste den Tiest: „onzen Krist is ginnen jongen van mijn „Ochja," schrok Trui: „nimme nie kwalijk, Blaauwe." „Kwalijk, Truike? Waarom?" „Da'k vergat dat ge mee 'n weduwvrouwke getrouwd zijt, ee." „Is toch geen schand." „Schand? Mensch, 't strekt oe tot eer dat ge van Aantje's kinders houdt of z'oeu eigenste zijn!" „Schoon' aanspraak, Truike, die ge daar g'ouwen hebt. Jammer da'k ginnen prikstoel veur oe bij d'hand had." „En toch is 't waar," zee Trui, „al wilde 'r nie van hooren. Kommeke koffie, of En ze keek den Blaauwe zóó vriendelijk aan, dat 't 'm min of meer verraste. Hij knipte mee z'n oogen en zee toen: „nou, Truike, veur de ganzen is 't nie gebrouwen, dus Terwijl Trui inschonk zee den Blaauwe: „afijn Dré, kort en goed: onzen Krist had 'nen kameraad-slagwerker, die mee handen en voeten spuit en zoo hebben wij mee z'n drieën 'nen bend opgericht, lijk ze da noemen. Ik ben om zoo te zeggen, volgens m'n klanten, „d'n lieder of de bend." „En wat speulen jullie, Blaauwe?" „Da's 'n ingewikkeld-iets, Dré, om oe dat uit mekaar te zetten. Lüster!" „Saentjes, Tiest!" „Santjes, Dré, Truike!" „Lüster. Wij kennen mee heel onzen bend gin noot zoo groot as 'n koei. Da's ok nie noodig veur deuzen soort muziek, as ge maar onthoudt, da ge om de vijf toonen één toon spilt zoo valsch dat uw bloed stolt, dan zijd'al half op weg. 't Tweede kunstje is, om alle drie op oew eigen houtje uit de maat te gaan en 't leste kunstje: om toch alle drie precies gelijk aan de finnes te kommen, méér... zoo valsch a» 'n krolsche kat! En as ge nou op zo'n manier 'n schone ouverture of opera naar z'n malle moer hebt geholpen, dan is de zaak gekloft! En da doen we! As we speulen, dan draaien alle componisten d'r eigen in d'r kist om; dan is er op gin kerkhof ter weareld rust meer!" „Enneis 't plazierig werk, Tiest?" „Oem neeë. Wie werkt er nou veur z'n lol? Maar of ik nou 'nen wagel turf en sloffen kan leveren, of 'nen stamppot geschiften muziek 't is me éenen toet-men, Dré. 't Gaat om 'nen botram en dan zal 't mijn 'nen zurg zijn, waar 'k m'n handen aan vuil maak." „Dus Tiest, Ulvenhout hee z'nen eigen band?" „Sjuust, Dré!" „En hoe hiet-ie?" „D'n Radjan". „Hèèè?" „Radjan. In de stad zeggen ze „Redjan", vanweuges myn rooie haar, want „Rad" spre ken ze uit as „Red" in 't Engelsch en Red be- teekent rood in 't Ulvenhoutsch. Ge ziet wei, Dré, in den Jazz klopt 't altij!" „En als t' nie klopt, Tiest?" „Noemen ze 't Hotjazz. En da's zóó erg, da ge 't best in 't Ulvenhoutsch vertalen kunt as: rotzooi". Amico, ik mot er afscheien. Jammer, want we hebben nog 'n uur veul leut g'ad, veur den Jazzbandleader weer opstapte mee z'n turf- wageltje. Maar wellicht hoort ge'r meer van, want den Fielp heb ik op de hoogte gesteld Veul groeten van Trui, Dré III en als t(j gin horke minder van oewen ta.v. Dré. Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past.('t Is veel minder tijdroovend om In alle bochten altijd rechts te houden).

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 14