TRIUMPH ABDIJSIROOP Ter aarde bestelling slachtoffers van de T 13 Huisduinen uit zijn isolement AtjencLa De regeering en onze visschers de l cent sigaret die blijft triomfeeren De St. Maarten- viering Zaterdag 16 October 1937 tfiadinieuuM Tweede Blad Verkoudheid, hoest, bronchitis AKKER's verstèrkte Bij het eerste marine concert Notaris J. W.J. Schrcuder overleden Burgerlijke Stand van Den Helder Nat. Hist. Museum Heden gaat een nieuwe autodienstin Tot 1 Januari a.s. verzorgd met taxi s V Filmavond Chr. Marine Vereeniging Mond- en klauwzeer breidt zich uit Nerveuze Angstaanjagingen Een woord ter behartiging ,.God, roei de volken uit, die oorlog willen", aldus Z.H. de Paus S teeds meer Italiaansche soldaten naar Lybië. Egypte bouwt een munititiefabriek", zoo luidden gisteren de koppen boven het eerste bericht op onze voorpagina. Opnieuw vragen we ons af, wat Mussolini voor heeft met deze troepenzendingen. Pressie uitoefe nen op Londen in de Spaansche geschiedenis, zoo werd verondersteld. Maar zou de tijd niet voorbij zijn, dat Londen zich laat afschrikken door deze maatregelen. In geen geval immers zal Engeland dulden, dat Italië een aanval op Egypte onderneemt. Het antwoord van Engeland is de bouw van een munitiefabriek in Egypte van 500.000 pond sterling. Men stelt de eene troef tegenover de andere. Maar het blijft een gevaarlijk spel dat Mussolini speelt, gevaarlijk omdat het een spelen met vuur is bij het Europeesche buskruitvat. De schepenwet wordt toegepast. De regeering verleent steun voor reparaties tot 1000 gulden. Vier gedupeerden. De scheepskeuringswet, die sedert onge veer 10 jaar bestaat, heeft men vorig jaar voor onze visschers plotseling in toepassing willen brengen, met gevolg, dat dan onge veer de helft van onze visschers hun schepen aan de ketting had kunnen leggen, omdat ze volgens deze wet niet zeewaardig waren. De visschersvereenigingen hier ter plaatse heb ben alles gedaan om dit te voorkomen, met het aanvankelijk succes, dat de toepassing werd uitgesteld, tot tweemaal toe. Tot 1 Oc tober mochten de schepen r.og onder de oude wet varen, dat wil zeggen dat de visschers hun bedrijf uit konden oefenen, waar ze dat noodig vonden. Dertien schepen afgekeurd. Op 1 October zou de beslissing vallen of de bottertjes nog door konden varen, of dat ze aan de keuring zouden worden onderworpen. Welnu, het besluit is ge vallen, de regeering eischte keuring vol gens de schepenwet, met gevolg dat 13 schepen niet meer buitengaats mogen varen, voordat daaraan de noodige ver anderingen zijn aangebracht, veranderin gen, die de wet eischt. De regeering is echter tegemoet ge treden in de kosten, die deze veranderin gen voor de visschers zullen eischen. Alle schepen worden gekeurd en wanneer nu de kosten van de vereischte verbetering de 1000 gulden niet te boven gaat, draagt de regeering in deze kosten 65 pet. b(j. Voor de andere 35 pet. moeten de vis schers zelf zorgen. Van de dertien schepen, die veranderd moe ten worden, zijn er vier, die een reparatie van meer dan duizend gulden vragen. De regee ring beschouwt deze schepen als „onverbe terlijk" en verleent daarvoor geen steun. De vier bottertjes kunnen dus niet anders dan de kustvisscherij uitoefenen en dat beteekent practisch voor hen, dat ze geen boterham meer kunnen verdienen. De meening van den heer Bot. Een overgangsmaatregel was noodig. De heer C. Bot, dien we naar zijn meening vroegen, zei waardeering te hebben voor de steun, die de regeering verleent. Maar waar om is er geen overgangsmaatregel bepaald. Tot twee, driemaal toe heeft de heer Bot dit verzocht. Men had de menschen met hun minder zeewaardige schepen b.v. dagreizen kunnen laten maken, waardoor alle gevaar buitengesloten was. Verscheidene visschers hebben de laatste jaren oude botters gekocht, die nu afgekeurd worden. En waar moet men die 35 pet. van daan halen De toestand van onze visschers is de laatste jaren zoo slecht geweest, dat ze geen cent overgehouden hebben. Men zoekt nu naar dekking van de kosten voor 35 procent en hoopt daar voor een weg te vinden. De schepen, die de vertimmering ondergaan hebben en die goedgekeurd worden, krijgen daarna een uitvaartcertificaat voor vier jaar. Maar volgend jaar heeft een keuring van de andere twee en twintig schepen van onze visschersvloot plaats. Hoeveel zullen er dan onder het critisch oog van den inspecteur van de scheepvaartinspectie vallen? Het is voor onze visschers een zorgelijke gedachte, want het is de vraag of de regeering dan weer zoo royaal over de brug zal komen. En de vis- schenj floreert nog alsmaar niet, zoodat men zelf de onkosten niet kan dragen. Maar, geen zorgen voor den tijd! Op de helling van de werf van Visser staan de H.D. 22 en H.D. 5, de eersten, die met regeerings- steun onderhanden worden genomen en zoo dra deze weer te water glijden volgen andere schepen. en de gevaarlijke gevolgen daarvan. Sommige menschen, die wat vatbaar zjjn op borst en keel denken, dat het nu eenmaal hun lot is 's winters te moeten hoesten, kuchen, hijgen en benauwd op de borst te zijn. Indien Gij tot diegenen behoort, probeert dan eens de nieuwe verstèrkte Akker s Abdijsiroop die honderdduizenden hun levens-blijheid teruggegeven. Reeds naenkele lepels bemerkt Ge dat dit middel U werkelijk zal kunnen helpen. De slijm, die op de borst drukte, en U benauwd maakte, komt gemakkelijk los, de hoestbuien wor den zeldzamer, lichter en verdwijnen. Uw adem haling wordt weer diep en geruischloos en de slijmvliezen van Uw borst en keel worden versterkt. De planten-extracten en de codeïne, de grootste hoest-bedwinger, maken de nieuwe versterkte Abdijsiroop tot ,,'s Werelds béste Hoest-siroop Flacon 90 ct., f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. Woensdag a.s. zal in Casino het eerste der serie-Marine-concerten gegeven worden en hoewel het ons overbodig lijkt, wederom een woord van aanbeveling te doen hooren (het verhaal zou eentonig wordenmaken wij wel van de gelegenheid gebruik er op te wijzen, dat voor hen, die er prijs op stellen een abonnement te nemen hiervoor dezer da gen de mogeüjkheid bestaat. Men kan zich voor deze abonnementen, die U uit den aard der zaak moeiten en kosten besparen, wenden tot den heer M. C. van Ballegooyen (Singel 24), of tot den heer J. Delgorge (Hoofdgracht 27). Ook aan de zaal, voor den aanvang van het concert kan men zich opgeven. En zoo zal men dus Woensdag weer Casino- waarts trekken en kunnen genieten van een concert, dat door den dirigent van het sym- phonie-orkest der Koninklijke Marine-kapel, den heer Leistikow, met kennelijken zorg samengesteld is. Ook nu weer blijkt, dat de bedoeling voorgezeten heeft elck wat wills te bieden. Het programma. Voor de rpauze is daar, na de opening met Valerius' „Oude Wilhelmus", Mozart's ouver ture „Titus" en de Symphonie no. 40 van denzelfden componist. In beide stukken kan men genieten van het beste wat Mozart ons in zijn rijk ouvre gegeven heeft. Na de pauze' komen aan de beurt Saint Saëns „Marche Heroique", „Die Reise durch Europa" van Conradi en als besluit de even schoone als geliefde Tannhauser-ouverture van Richard Wagner (in het arrangement van Tavan). Zooals men ziet, een selectie, die er zjjn mag en die hen, die Woensdagavond in de concertzaal aanwezig zijn, ongetwijfeld enkele uren van muzikaal genot zal schenken. Ver trouwen wij er op, dat het Heldersche publiek in dezen haar belangstelling aan dit cultu- reele streven niet zal onthouden. Bjj het ter perse gaan van dit nummer vernemen wij, dat hedenmorgen Is over leden: notaris J. W. J. Schreuder. De heer Schreuder werd 14 Januari 1878 geboren en bereikte dus den leeftijd van 59 jaar. I.KHTZrn. OMVERGEREDEN. Hedennacht is een motorrijder, die op het Koningsplein hoek Pr. Hendriklaan, iets tus- schen de spaken van zijn motorrijwiel kreeg, de macht over zijn stuur kwijt geraakt en tegen een lichtzuiltje gereden. Het zuiltje brak bij den grond af. De motorrijder kwam er zonder verwondingen af. Het motorrijwiel werd licht beschadigd. GETROUWD: A. F. J. Klercq en L. Wiggers. BEVALLEN: K. Slortvan Straaten, z.; M. C. J. Schulp—Blüm, z. Woensdagavond vond in het clublokaal Tuin dorp een vergadering plaats van de Speeltuin- vereeniging Den Helder. Op deze vergadering waren aanwezig de afdeelingsbesturen en de presidente van het afdeelingsbesturen en het lid van den raad van toezicht, de heer J. W. E. Teune met zijn echtgenoote. De heer H. J. A. Llicker leidde de bijeenkomst. Na zijn welkomstwoord hield de heer Lücker een inleiding over het ontstaan van St. Maarten, met vermelding van de wijzen, waarop St. Maarten gevierd werd en wordt. Na de pauze werd het a.s. St. Maarten-feest besproken. De aanmelding tot deelname voor de kinderen wordt beslist op 1 November ge sloten. Er volgen nog mededeelingen waar en wanneer men zijn kinderen kan doen inschrij ven. Het idee van den lichtstoet zal doorgaan. Kinderen die zich, voorzien van een lichtje, daarvoor op willen geven, kunnen dit doen bij een der vier speeltuinen, ook zij, die geen lid van den speeltuin zijn. Voorts worden de ouders verzocht hun kinderen zooveel mogelijk te helpen bij het maken van een aardig transparant. Tenslotte is nog van belang te weten, dat het Damescomité voor de viering van St. Maarten reeds een belangrijk bedrag heeft binnengekregen, doch dat verdere giften nog zeer welkom zullen zijn, daar er nog fl. 30. aan het benoodigde bedrag ontbreekt. Men kan gireeren aan bovengenoemd comité op postre kening 54794. De vrienden van de jeugd zul len dit nummer zeker niet vergeten. Het museum, dat, zooals ieder zoo lang zamerhand wel zal weten, gevestigd is in de vroegere O. L. school aan de le Vroonstraat, opent hedenavond zijn deuren weer. Er is ge durende den tijd dat het gesloten was, een belangrijke uitbreiding tot stand gekomen. Het aantal opgezette vogels is weder met ver schillende prachtige exemplaren toegenomen. Gipsafgietsels van een bruinvisch, een kop van de reuzenhaai en van een zeepaling treft men er thans ook aan, terwijl In de gang een groote collectie steenen en fossielen in een viertal vitrines is tentoongesteld. Tot en met a.s. Zaterdag zal het museum alle dagen ge opend zijn. Voor de uren van openstelling ver wijzen wij naar de in dit blad opgenomen ad vertentie. HR. MS. WACHTSCIgP. Gistermiddag is Hr. Ms. Wachtschip, na de beurt op de MariiÜwerf, weer op zijn oude plaats in de haven gelegd. Overweldigende belangstelling. Gisteren vond de plechtige teraardebestel ling plaats van de slachtoffers, de gevallen zijn bij de ramp van de T 13. De lijkkisten werden vervoerd door drie lijkkoetsen, overdekt met kransen. Bij het verlaten van de ziekeninrichting zetten de pijpers van de Marine een treurmarsen in. Het publiek sloeg ontroerd het vertrek uit de Centrale Burgerlijke Ziekeninrichting gade. Langzaam en statig trok de stoet door de stad naar den doodenakker, waar de autori teiten reeds waren vereenigd. Tevens waren daar aanwezig Ds. Eokenhausen, Ds. Hamel en Pastoor Van Ravestijn. De drie weduwen van den gevallen gehuwde slachtofers wachtten hier de komst van den droeven stoet af. Duizenden waren naar de begraafplaats op Kembang Koening gekomen. Er was een groot massa-graf gedolven, waar om heen zich aan drie zijden de militai ren en de pijpers hadden geschaard, terwijl aan de vierde zijde familieleden en vrienden van de gevallenen hadden plaats genomen. Dan klinkt het commando: „vuur!", een voor een worden de kisten, gedekt door de Neder- landsche vlag, boven den kuil getild, terwijl wapenmakkers door het werpen van bloemen een laatsten groet brengen. Als de kisten boven de groeve staan, klinkt een tweede salvo, op hetzelfde oogenblik wor den de geweren gepresenteerd en klinkt een koraal over den doodenakker. De aanwezige militairen brengen het militair saluut, de bur gers ontblooten het hoofd. Pastoor Van Ravestijn, geassisteerd door twee koorknapen, verricht dan de absoute voor de drie katholieke slachtofers. Afscheidswoord namens den Mi nister van Defensie en Comman dant Zeemacht. Hierna treedt de Marine-commandant naar voren en spreekt namens den Minister van Defensie en den Commandant Zeemacht. De commandant zegt, dat hij in zijn lange ambtsperiode nog nimmer voor zulk een moei lijke taak heeft gestaan als thans. „Ik noem geen namen en geen rangen, om dat in het aangezicht van den dood alle ver schil wegvalt. Het lot dat hen trof, kan ons eiken dag beschoren zijn, doch wij willen hier getuigenis afleggen van den vasten wil om onzen plicht te doen, zooals zij dat deden, die heengingen. Zij zijn niet verloren voor hun naasten en voor ons. doch alleen voorgegaan op den weg naar het onbekende. Onze groote deelneming gaat uit naar de nagelaten familie en betrekkingen. Wellicht mogen deze eenigen troost vinden in de groote belangstelling hier bij de teraardebestelling, wellicht kracht putten uit de groote deelne ming. Mannen van de T 13. De Marine verliest in jullie goede krachten. Gij behoordet tot de besten en laat een groote leegte achter, ook In de harten van uw kameraden. Wij zullen U niet vergeten. Rust zacht." De Commandant van de vlieghaven spreekt. Na den marine-commandant trad de com mandant van de vlieghaven Morokrembangan naar voren, die den tocht schetste en eraan herinnerde, hoe na een aanvankelijk vlot ver loop, het bericht kwam, dat de Marine zulk een ernstigen slag had getroffen. „In volle uitoefening van hun plicht, ieder op zijn post, allen tezamen zijn zij uit het leven gerukt. Aan zeven van hen bewijzen wij thans de laatste eer. Ik roep allen op tot het vervullen van hun plicht op gelijke wijze. Mogen de weduwen en familie troost putten, te weten, dat gij tot het einde uw plicht ver- vuldet." Andere sprekers. Vervolgens bracht kapitein Kengen eerbiedige hulde aan de gevallen marine-kameraden. Overste Vermeulen van den Marine-Stoom vaartdienst bracht een laatsten groet aan zijn vriend en collega Uurbanus, waarna hij een woord van troost richtte tot diens vrouw en kind. Na den zegen te hebben uitgesproken, strooide Ds. Hamel zand op de kisten, de woorden uitsprekend: „Stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeeren". Pastoor Ravestijn sprak als volgt: „Wij roepen U een tot weerziens toe, want uw laatste reis is niet geëindigd bij het neerstor ten in zee. Naar wij vertrouwen zijt gij opge stegen naar God's troon in den Hemel. Hij geve U eeuwige rust en leven." Daarna werden de nabestaanden en vrien den uitgenoodigd om aarde in het graf te werpen. Het zoontje van wijlen den heer Uurbanus stond alleen bij het graf van zijn vader. De begrafenis van de mannen van de T 13, welke eerst laat was afgeloopen, is een aangrijpende plechtigheid geworden, welke lang in het geheugen zal blijven. Huisduinen is uit zijn isolement ver lost! Dat is de blijde tijding, die wij den bewoners van onze badplaats kunnen brengen. Met ingang van heden gaat n.1. een nieuwe dienstregeling In, welke onderhouden zal worden door den heer H. J. W. van der Wijst, Bootsmanssteeg 2—8 (Hiltax). Voorioopig zal deze den dienst op Huisduinen gaan onderhouden met luxe auto's. Vóór 1 Januari a.s. zal er echter een autobus-verbinding tot stand ge bracht worden (6 maal daags). De dienstregeling is met goedkeuring van B. en W. als volgt vastgesteld: Vertrek Den Helder Vertrek (Stationsplein)Hulsduinen: 7.45 8— 12.20 1.15 2.30 3— 4.15 5.— 6.50 7.05 11.— 11.15 De tarieven zijn als volgt: enkele reis 20 cent, retour 30 oent; kinderen 10 cent. Voor bewonera van Huisduinen geldt een speciaal „Hulsduiner tarief": 10 cent enkele reis! Hulsduinen kan o.l. tevreden zjjn met deze oplossing, welke een einde maakt aan een tijdelijken, ongewenschten toe stand. Een volle zaal. Een dankbaar publiek. De propaganda-filmavond, die de Chr. Marine-vereeniging gisterenavond in het Chr. Militair Tehuis aan den Kanaalweg heeft be legd, is een succes voor de C. M. V. gewor den. De animo voor dezen avond was zóó groot, dat reeds voor da^ aanvang de laatste plaats bezet was. Everifctel bleek later, dat er nog meer makke schapen in konden. De voorzitter van de plaatselijke afdeeling, de heer v. Ostende, sprak in zijn openings woord den wensch uit, dat alle propaganda- avonden dezen winter een zoo goed bezoek ten deel zouden vallen. De bedoeling van de Chr. Mar. Ver. is geeste lijke en zedelijke steun te verleenen aan het Marinepersoneel. Deze propaganda-avonderi worden belegd om meer belangstelling te wek ken voor den arbeid. De moeilijkheid voor het aanwerven van nieuwe leden is, dat in tegen stelling met andere vereenigingen, de leden alleen steun en hulp verleenen met niet an ders dan de gedachte, dat men met zijn finan- cieele steun het geestelijk en zedelijk welzijn van het Marine-personeel dient. Het filmprogramma was voor dezen avond goed verzorgd. De Ned. Chr. Filmcentrale had daarvan alle eer. Niet alleen waren er ver scheidene geestige films, die de aanwezigen zeer vermaakten. Er was een hoofdfilm, „De strijd om de Matterhorn", die zeldzaam boeiend was door de prachtige opnamen in het Zwitsersche hooggebergte. Wij twijfelen er niet aan of velen van de bezoekers hebben aan den oproep van het be stuur tot financieele steun, gehoor gegeven. En daar ging het tenslotte om Vermelden we nog dat een uitstekend strijkje voor muziakle illustratie zorgde. Hoewel het aantal gevallen van mond- en klauwzeer zich gelukkig niet onrustbarend uit breidt, in onze omgeving, zijn er toch in den laatsten tijd eenige besmette boerderijen bij gekomen. De ziekte heerscht op het oogenblik in Koe gras bij het vee van Tesselaar, Schippers, Stroomer en Visser en in Julianadorp bij Am- buul, Smit en Noot. BRANDJE. Gistermiddag is hoogstwaarschijnlijk door het spelen met vuur van een klein kind, een strooklamp, die dicht bij de boerderij van den heer Van den Berg, aan de Langevliet stond, in brand geraakt. Het vuur kon tot dezen klamp worden beperkt. DIEFSTAL. Een bewoner van de Vijzelstraat kwam tot de minder aangename ontdekking, dat men zijn handwagen had meegenomen. verdwijnen snel en worden voorkomen door Mijnhardt's Zenuwtabletten Zenuwstillend Zenuwsterkend. Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. We vonden dezer dagen nog eens het woord van den Paus over den oorlog, In het Katho lieke hoofdorgaan. Een woord waaraan het goed is te herinneren in dezen verscheurden tijd, omdat het over de hoofden van de Katho lieken reikt tot ieder Christen. De oorlog is, zoo heeft Z.H. de Paus gezegd, in een van zijn Encyclieken, zelfs in de beste der ver onderstellingen, een verschrikkelijke en on- menschelijke zaak. Het is de mensch, die den mensch zoekt om hem te dooden, om er zoo veel mogelijk te dooden, om hem kwaad te doen, om hem te ontnemen wat hem toe behoort, met moorddadige wapenen. Dat de volken opnieuw de wapenen tegen elkaar zouden opnemen; dat opnieuw broe derbloed zou vergoten worden; dat opnieuw verwoesting en ruïne zouden gezaaid worden, zou zoo'n afschuwelijke misdaad zijn, zoo'n uiting van waanzinnige woede, dat wij haar onmogelijk achten, overeenkomstig het ada gium; dat het niet mogelijk geacht moet wor den, dat tegen het recht misdreven wordt". Wij onderschrijven dit felle woord van het Hoofd van de R. Katholieke kerk, van A. tot Z. En nog sterker heeft zich de Paus geuit. Want deze aanklacht tegen lederen aanvaller heeft immers niet verhinderd, dat men doorgaat als een waanzinnige zich te bewapenen. Indien nochtans iemand zoo luidt het Pauselijk woord verder deze afschuwe lijke misdaad zou willen bedrijven, dan, dan zouden wij niet minder kunnen doen, dan eens temeer, met een diep bedroefd hart, dit gebed tot God te richten: „Dissipa gentes quae bella volunt (roeit de volken uit, die oorlog willen). Smee- ken, dat de oorlog vermeden worde, dat ons den oorlog bespaard blijve, ziedaar ons groote verlangen, het onderwerp van onze dagelijksche gebeden, van de voort durende smeekingen, welke wij tot den goeden God, tot den God van den Vrede opzenden". Een herinnering aan dit diep ernstige woord is in onze dagen zeker op haar plaats. Mag ook een Mussolini het ter harte nemen. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. Zaterdag 16 October. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Drie handige meisjes". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Zinga" en „Mr. Flow". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De amateur-gentleman" en „Cowboy-eer", Soiree Voetbalvereeniging „Bios-Bóys". Musis Sacrum", 8 uur. Casino, 8.15 uur, Non-stop-programma Ma rine-Sanatorium-Fonds. Zondag 17 October. Casino. Dansen. Rialto, half elf: Intellectvoorstelling: „Tsel- joeskin" (Pool-film). Bioscoop-programma's als Zaterdag. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 772.8 Licht <sp heden17.82 OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG- EN LAAG WATER. Wintertijd Zon Oct. op: ond.: Hoogwater Laagwater z 17 6.29 17.01 4.30 17.35 1110 23.15 M 18 6.30 16.59 5.30 18.20 12.05 D 19 6.32 16.57 6.20 19.00 0.10 12.55 W 20 6.34 16.55 7.10 19.40 1.00 33.35 D 21 6.36 16.53 7.50 20.20 1.45 14.15 V 22 6.38 16.51 8.30 21.00 2.30 14.53 z 23 6.40 16.48 9.20 21.40 3.15 lt.35 APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 18 September tot 25 Sep tember wordt avond- en Zondagsdienst waar genomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. OP ZOEK NAAR EEN BAAN. Een bewoner van de Van Hogendorpstraat verzocht opsporing van zijn zoon, die hoogst waarschijnlijk naar Amsterdam is vertrok ken om daar een baantje te zoeken.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5