HOESJE Zaterdag 16 October 1Q17 j exelsch nieuws Waarnemingen van den vogeltrek Derde Blad Druk werk voor wethouder Vlaming Tcxcl-nieuws Mond- en klauwzeer op Texel Mond- en klauwzeer Vertrokken personen Ingekomen personen Burgerlijke Stand prebihbeurten Texel VJMxiheAij, Een „vischje" van 4 meter WIT GiVElNI ®E üfl©S€®PEIM? Onderhandsche verkoop Vischafslag Den Helder IJmuider vischprijzen Drie schattige meisjes Xuurii-JAeaieA: Paul Robeson in „Zinga" XeocellcA pAaaije Witte fiioJLcaaft: Licht menu De intellect-film „Tsjeljoeskin" m H.W. ZEGEL 1 0 De Koog (Texel), 15 October. Het vosrei- trekstation Texel raadt zijn medewerkers aan de waarnemingen morgenochtend te beginnen in de komende dagen zal de weerstoestand waarschijnlijk gunstig zijn voor vogeltrek Bij slechter worden van het weer zal' de eerstvolgende gunstige dag weer worden aan gekondigd. Gisteren koos de huwelgksboot 6 maal zee! Nog nimmer is het voorgekomen, dat op één dag zulk een animo op Texel bestond om pas lage te nemen in het huwelijksschip. Niet minder dan 5 paartjes werden namelijk door wethouder Vlaming in den echt verbonden waarmede voor Texel een record gevestigd is Of volgen er meer Naar Zaandijk zal „Texel I" a.s. Zondag vermoedelijk weder volledig uitgaan, hoewel het nog niet zeker is, dat H. Ran (die de vorige week een beenverwonding opliep) zal kunnen meespelen. P. Neijens, die dezer dagen in militairen dienst is gegaan, krijgt verlof voor dezen wedstrijd. Het elftal is alsvolgt samengesteld: Dukers D. Zuidewind Jo Ran H. Neijens De Graaf A. Huizinga M. Vlaming P. Neijens G. Witvliet P. Kikkert H. Ran Ondanks de geïsoleerde ligging van het eiland Texel, welk isolement thans door een vee-invoerverbod volledig is gewaarborgd, zijn tóch eenige gevallen van mond- en klauwzeer bij het vee geconstateerd. Gisteren bleken twee koeien bij den heer Wassenaar in Walen burg te zijn aangetast. Met het eene geval bij den heer Boon in Eierland zijn dit dus drie gevallen. Naar men ons mededeelt is onder de koeien in den Wieringermeerpolder, behoorende aan Texelsche veehouders, Mond- en Klauwzeer uitgebroken. Een schadepost voor de betrok ken veehouders, daar deze dieren juist van daag naar Texel zouden worden gezonden, onder goedkeuring en controle van autori teiten. K. J. A. Meester en echtgenoote, R.K., van Emmalaan naar Singel 103, Den Helder. Arend Schoonhoven, N.H., van De Mok naar Wachtschip Vlissingen. E. ter Horst. N.H., van Weverstraat 12 naar Molenstraat 55, Hengelo. S. Hin en E. van Heerwaarde, R.K., echt genoote van S. Hin, van Steenenplaats 1 naar Transvaal. E. W. J. v. d. Waals, N.H., van Weverstraat 8 naar Proostensteeg 12, Hoorn. Anna Nieboer, N.H., van De Cocksdorp 19 naar Zwarteweg 41, Breezand. Johannes van Dingelen van De Cocksdorp 53 naar Henwaarderudeel. Johannes Westerhuis en familie van De Cocksdorp 16 naar Poortugaal. Corn. A. Pronk van Hallerweg, Den Burg, naar Noordersingel 98, Leeuwarden. Helena Louwman, geh. m. W. v. 't Noord einde, R.K., van Groningen naar De Cocks dorp 85. S. M. Hogenkuis, R.K., van Etten en Leur naar De Cocksdorp 31. H. Rumanasedes, R.K., van Beverwijk naar De Cocksdorp 31. Johannes Steffers en familie van Rozen burg naar Emmelaan 92. G. Witvliet en familie, van De Wijk-Koe- tingen naar Den Burg, Texel. van 9 tot en met 15 October 1937. GEBOREN: Bernardina, d.v. Jacob Witte en Johanna Godefrida van Sambeek; Mar- tientje, d.v. Pieter Fehrmann en Jantje Neei tje Huysman. ONDERTROUWD: Jacob van der Kooi en Prouwtje Dijksen; Pieter Hendrik Zomer en Plltje van der Kooij; Jan Aris Eelman en Jo hanna Maria van Poppel; Ane Hendrik Kik kert en Cornelia Bruin. GETROUWD: Hendrik Sijbrand Donker en Pietertje Tuinder: Reijer Lubbertus Gorter en Alida Hendrika Schaap; Jan Kiewiet en Ma:na Broekman; Joseph Bernhard Pothmann Petronella Vermeulen. OVERLEDEN: Trijntje Zwanenburg, jaar, geh. m. Teunis dé Won; Tjjs Buij jaar. POLITIE. Gevonden: 1 taschje, 1 schietlood, 1 jongensjas, 1 schort. ZONDAG 13 OCTOBER 1937. Den Burg, 10 u. v.m. Ds. Vissr. 7.30 u. n.m. Jeugddienst en Koorzang. Oosterend, 10 u. v.m., Ds. A. W. Kok. Den Hoorn, 10 u. v.m., Ds. Moen. De Cocksdorp, 10 u. v.m. Ds. Salm. Zuid-Eierland, 3 u. n.m., Ds. Salm. D e K o o g, 10 u. v.m., Ds. v. 't Hooft, H. Avondmaal. Oudescild, 10 u. v.m., Ds. Scholte. Doopsgezinde Gemeente. De Waal, 10 u. v.m., Dr. A. Vis. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare), 10 u. v.m. Ds. v. d. Leer, 3 u. n.m. Cand. Wouda. Oosterend, 10 u. v.m., Cand. Wouda, 3 u. n.m. Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H.V. Oosterend, 10 u v.m. en 3 u. n.m. Ds. E. Kok. Leger des Heils. Zaterdagavond 8 uur, Straatzang Den Burg. Zondagmorgen 7 u., Bidstond. Zondagmorgen 10 u., Heiligingssamenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Openluchtsamenkomst. Zondagavond 8 u., Verlossingssamenkomst. Maandagavond 8 u., Straatzang De Waal en Oost. Dinsdagmiddag 2.30 u., Gezinsbond. Dinsdagavond 8 u., Soldatensamenkomst. Woensdagavond 8 u., Straatzang Oosterend. Donderdagavond 8 u., Bijzondere Heiligings samenkomst. Onderwerp „Het hol in den wand (zangdienst). Jeugdsamenkomsten. Zondagmorgen, 9 u„ Handleidingsamenkomst. Zondagmiddag, 12.30 u., Compagniesamen komst. Zondagmiddag, 5 u„ Heolsamenkomst. Dinsdagavond, 7 u„ Jongsoldatensamenkomst. Woensdagmiddag, 4 u., Liefdebond (meisjes). Woensdagmiddag 5 u„ Heilsamenkomst. Vrijdagavond 7 u., Figuurzagen. De stoomtrawler „Eveline IJM. 115, heeft gistermorgen te IJmuiden een haai aange voerd van vier meter lengte en wegende 400 kilo. Bij onderzoek bleek het een rhynodoh typicus te zijn, die zelfs een lengte van twaalf meter kan bereiken. Het dier was dus slechts een „vischje", waarmede de bemanning van den trawler bij het binnenhalen toch wel eenige moeite heeft gehad. Het dier behoort thuis in de Stille Zuidzee en in de Australische wateren en leeft groo- tendeels van kleine visch. Er werden vele garnalen in het dier aangetroffen. GARNALEN EN GARNALENGERECHTEN. Teneinde het afzetgebied van garnalen te vergrooten en zoodoende eenigermate een ver betering tot stand te brengen in den toestand in het garnalenvisscherij-bedrijf, heeft het verkoopkantoor te Bergen op Zoom besloten propaganda te voeren voor het gebruik van garnalen. Gisteren is voor een aantal genoodigden reeds een demonstratie gegeven in de Huis houdschool aan de Graaf Florisstraat. Mevr. v. d. Bergh, de vice-presidente, heeft de bij eenkomst met eenige woorden van welkom geopend. De heer J. Vrolik, directeur van het garnalenverkoopkantoor, heeft één en ander verteld van den toestand in het visscherijbe- drijf. Spr. schetste den grooten nood, die er onder de visschers heerscht. De maatregelen door de regeering genomen, voorkomen tota len ondergang van het bedrijf, doch blijvende verbetering is hiervan niet te verwachten. Die moet gezocht worden in vergrooting van het afzetgebied. Van het buitenland is in dit opzicht niet veel te verwachten; in alle lan den legt men den invoer van garnalen aan banden. De hoop is thans gevestigd op Neder land. De 3 handige meisjes BOUWVERGUNNINGEN. Aan J. G. Flens, te Eierland, voor bijbouw schuur. Aan Jn. Brans Az., te Oosterend, voor bouw schuurtje. Aan M. Witte, De Cocksdorp, vergrooten woonhuis, Oosterend. Aan G. Boon Bz„ te Den Hoorn, voor ver plaatsen schuur aldaar. RECTIFICATIE. Het ingezonden stuk van W. N. Kikkert over het „Eyerlandsche Huis", gaf abusievelijk als huisadres van den onderteekenaar Artillerie straat 9II, A'dam; dit moet zijn Antillen- straat 9 II. De Waal Het woonhuis te De Waal van de familie Geus is onderhands verkocht aan de tegen woordige bewoonster Mej. G. Kikkert. Ook de landerijen van de familie Geus, bij De Waal gelegen, zijn in andere handen overgegaan. Oosterend ONDERSCHEIDING. De brood- en banketbakker, de heer C. Timmer Jz„ alhier, die deelnam aan de actie voor beter brood, uitgegaan van „Zeelandia", H. J. Doeleman N.V., Zierikzee, kwam in het bezit van een getuigschrift en een waarde van 5.voor de drie inzendingen, welke door hem werden gedaan. Met 87 punten werd deze prijs behaald. AANVOER VAN HARING. Naar het „Dagblad van IJmuiden" van be voegde zijde verneemt, is de tijdsruimte, welke tusschen twee opeenvolgende reizen van een vaartuig, dat aan de haringvisscherij deel neemt, tenminste moet verloopen, voor vaar tuigen, welke deelnemen aan de visscherij ter zoute, vastgesteld op 48 uur en voor vaartui gen, welke deelnemen aan de visscherij ter versche, op 2 uur. Onder visscherij ter versche wordt verstaan de haringdrijfnetvischerij, waarvan uitslui tend versche haring wordt aangevoerd. Den Helder, 15 October. Aangebracht door korders: Tongen Slips Tarbot Schol le soort Schol 2e soort Schar Wijting Gekookte garnalen per kg 1.23—1.17 1.05—0.98 0.70—0.55 per kist 10.008.00 5.103.00 2.60—2.00 2.20—1.60 15 ct. p. kg. Aan den vischafslag te IJmuiden werden gisteren de volgende prijzen besteed: Tarbot, p kg 0.880.56; tong, id. 1.50-1.12; kleine schol p. '50 kg 24.005.70; schar, id. 13.503.80; rog, p. hoop, 14.50; kleine schel- visch, p. 50 kg, 18.007.20; kleinmiddel schel- visch, id., 24.5020.00; kabeljauw, p. 125 kg, 64.0036.00; groote gul, p. 50 kg, 15.50 13.50; kleine gul, id., 15.503.80; wijting, id., 7.001.30; makreel, id., 6.002.20; haring, id., 3.202.25; heilbot, p. kg, 1.000.94; leng', per stuk, 1.800.95; koolvisch, id., 1.000.25. Ria^ta^AenteA: Prima film in Rialto, „Drie schattige meisjes" slechts vergezeld van een bejaarde huishoudster, steken den Oceaan over om „Daddy", die van moeder gescheiden is, te verhinderen een huwelijk aan te gaan met een jonge blondine, wie het slechts om de niet-gering-in-aantal-zijnde dollars van dien ouden heer Graig te doen is. Ziedaar in het kort gezegd het thema van de met veel „rumor" geïntroduceerde Universal- film „Drie schattige meisjes". Inderdaad het z ij n drie schattige meisjes Nan, Joan en Penny, de jongste. En de manier, waarop ze Papa terug brengen bij haar moeder is al even „schattig", ja zelfs bij het kostelijke af. Of eigenlijk is haar actie slechts de oorzaak, dat alles op z'n pootjes terecht komt, want door haar in jeugdige onbezonnenheid be raamde plan dreigt de opzet meer dan eens falikant verkeerd af te loopen. Maar juist daarom hebben we veel van de tallooze zeer vroolijke momenten, die deze film heeft, te danken. Daar is in de eerste plaats de dialoog (ook de Hollandsche vertaling is hier meer malen verdienstelijk!). Herhaaldelijk wordt men verrast door de snedige gezegden, niet alleen van het edele drietal, maar ook van de andere hoofdrolvertolkers. Dan is er de samenloop van omstandigheden. Het is waar, dat de intrigue niet diep op de dingen van het leven ingaat maar hier is alleen met dit doel gefilmd: het publiek moet zich amuseeren. En dat doet het dubbel en dwars. Van de drie gezusters is Deanna Dur- bin, de nieuwe vondst van de Universal, wel licht de meest begaafde: behalve met haar guitig spel sorteert zij ook met haar stem een „welluidend" effect. Een tweede sterke rol is die van Alice Brady als Mrs. Lyons, de moeder van het „blonde gevaar". Een pracht type! Vermelding verdient trouwens ook de Donna Lyons van Binnie Barnes. Onderhoudend ..is ook de eerste film van het programma: „De dollar-princessen" met Georges Brent en Bette Davis. Paul Robeson, die naam gemaakt heeft door zijn uitstekende hoofdvertolking van „Sanders en bronchitis geneest U met onzen beroemden hoest- en bronchitisdrank, p. flesch f 0.20 en f 0.35. Als U eenmaal de bij zondere geneeskracht beproefd hebt, koopt U geen andere meer. Alleen bij STEINBERG's drogisterij Apoth.-ass„ Keizerstraat 47-49 Ziezöö dot hew' we voor mekaar 'brocht: ons durp het no ok zien tooneelvereeniging. 't Wier ook tied, want op d' aare durpen bloeit- het tooneelleven al lange jaren, 't Is vaak wel meer leven as tooneel, maar goed, ze speulen en d'r 'beurt wot. Je ken toch niet zoo'n hèèle lange winter teren op lezin gen van schoolmeesters, of en toe es een jarigheed en voor de rest het gekles van lange Wullem over de crisis en de gemeenteraad? Trouwens, Jonnie zei ok al teuge' me: „Biem", zeit ze, „nou hew ik net een mooi ioppie goed 'kocht van die reiziger van Jon- sen om d'r een gnoppe jurk van te maken, maar zeg zelf, wot hew ik on een nuwwe jurk, as d'r nooit es een èèvedje is, om hem te dragen? Ken jêe d'r nou niet es voor zur- gen, dot we een uutvoering krigge' deuze winter?" „Nee maar, die is goed," zeg ik. „ik ken toch nie op me eege houtje een uutvoering geven. En met bol na zeker? Wou je soms, dat ik met me knoffelige biene' op een tafeltje ging staan donse' met van die plonkies onder me leerzen?" Natuurlijk 'beurt er in huus, wot ik wil. Ik ben niet zoo'n stoetel as die monnen van de teugeswoordige tied, die zich lofhortig krom men onder de dictatuur van moeder de vrouw en 't niet wagen, om een rookie te gaan bee burmon, as moeder overhoop leit met zien vrouw. Maar ja, wot zal ik zeggen, je doet wel es wot voor de vrede, je wil d'r niet altoos teugen optornen. Dus toen Jonnie d'r oogen zoo eegenaardig holf dichtkneep na dot ge zegde van mien, zee ik gauw: „Nou ja. dot van 't tafeltje is vonzelf maar gekheed. En die uutvoeringhoe ken dot nou? Don moet je toch een rederijkersclub hewwe'!" As jee en lange Wullem no eres samen naar meester Hannema gingen om dot te be praten, weet ik zeker, dot we nog deuze week een tooneelvereeniging hewwe! Don speule' we over een maand, maar don moet je een stuk uutzoeken, waarin ik me nuwwe jurk on ken doen, niet zoo'n draak uut de ouwe ..Teut nou niet longer over die jurk. zeg ik, „airs speulen we een stuk uut 't para- Afijn, zoo begon het spul. En het end was, dot we naar meester Hannema stapten. Die lappieskerel, die Jonnie goed onsmeerd hod, kwam d'r net uut huus. 'k Had eegelijk zin om 'm es flink on zien heer te snokke' met z'n gefleem over die jurken en z'n geleuter van: ,,'t is iets aparts, mevrouwtje," maar z'n kop zat zoo dik onder het geetevet, do 'k er van afzog. „Ja, kjjk er eens aan, heeren," zei meester, terwijl ie zien piep zot uut te krobben met een ouwe skeer zonder punt, „om de waarheid te zeggen, ik heb niet veel tijd." „Nou, ik en Wullem keken mekaar es on. Geen tied! Komt me daar om vier uur skool, heeft het holve jaar vree, en praat von geen tied! Maar we hielden ons stil, as 't niet kon, wozze' we metien met een vree. „Tja, as 't niet ken, gaat 't over," zee Wullem. „Wat gaat over?" klonk er iniene een stem achter ons. Dot wos meester Hannema zien vrouw. Meester vertelde 't gevoL „O, maar, dat zal best gaan, Hendrik," vond ze. ,,'k Vind het wel een leuke afwisse ling. Je hebt nog eens wat aan je kleeren ook." We begrepen allen, dot 't niet meer te kee- ren wos, wont meester Hannema is geen doetje, maar as zien vrouw zich d'r mee be moeit, schijnt ie toch niet veul in te brengen te hewwe'. En zoo gebeurde het, dat we d'aare dog in de Vergulde Os vergadering hodden onder voorzitterschop van meester. Nou, ik moet zeggen, d'r werden spiekers met koppen 'slogen en eer het spul een end hod, stond „Keudas" op een paar zukke stevige bienen, dot dikke Morrie von Jaap d'r zag niks bee is. Meester hod een kop as een boer en hod 't olsmaar over een zekere Gijsbrecht von Omstel en lange Wullem, die teveul door mekaar 'dronken hod, wou met olie geweld de koninklijke goedkeuring onvragen. Hij zeit: „Don benne' we een rechtslichaam. Do's 't eerst noodige." De kosteleen was ok erg te vreden en hoopte, dot we nog veul vergaderen zouwe' en repeteeren: Don zou-d-ie 't wel schoppelijk maken met de zaalhuur. Onderweg naar huus liep ik nog wot na te lachen over Knelis van Fij, die ons voordèèn hod, hoe je dood moest vollen op de pionken en voor ik er erg in hod. stond ik voor 't glop van Aris. Nou, ik denk, ik zal deer maar ingaan en dan zoo achterom over 't schut van buremon, aars moet ik Jonnie ok nog uut de koets kloppen. Goed, ik achterom en op de tost naar 't schut, wont 't wos eerdedonker. Eindelijk zot ik er bovenop en ik tjomp naar beneden. Goeie genade, laat ik me deer nou midden in een teel water springen! Met geen beetje leven! Komt Aris 't huus uut 'vloge en skriwt: „Wocht effe, hufters, 'k zal je leeren, sukkelaad te stelen!" Ik wier joestig; vonzelf, eerste notte bienen endon nog uutskolde'! „Wot monkeert jou!" zeg ik, „met je teel water en je geblèr. Ken een fotsoenlijk mens hier geniense meer over de schutting klim men zonder gevaar zien hols te breken." „O, buremon, ben jee 't" zegt Aris, „ik docht, dot het skumers wazze'. We hewwe' jarigheed, zie je en laatst hewwe' ze 't me ok al 'lapt, dot ze een hèèle pot sukkelaad uut de keuken weghaald hewwe'. Hei je je zeer deen?" Nou, dot ging nogal en zonder verdere belevenissen bereekte ik de deur van de boet. En deer hod je 't, hè! Net, wot ik 'docht hod na dot lawaai: Jonnie in de deur, met een wit gezicht. „Weer kom jee vandaan?" vraagt ze. „Uut de Os vonzelf." „Biem!" roept ze, met oogen zoo groot as skutteltjes, „Biem, je misleedt me. Je het een oogie op Neeltje van Aris!" Je begriept, ik viel temet om von de loch. Ik zeg: „Mens, ik wou je wiezer hewwe'. Docht je nou heusch, dot ik allienig achter om ging, om Neeltje in d'r nochtjok te zien! Gerust weer, 'k kom zoo uut de Os. We hewwe' „Keudas" opricht." Ze begreep 't niet. „Do's onze tooneelvereeniging, dot benne' de voorletters vonehvoneh jA, do's nop mol, maar 'k mag een boon wezen, as 'k 't nog weet." „Zie je wel," begint Jonnie weer, „allegaar leugens, oh, oh, wot vreeselijk!" En om on dot gejommer een end te maken, kon ik weer terug naar meester Hannema, om te vragen, wot dot gekke woord be- teekende. „Kunst en uitspanning door aller samen werking", zeit-ie boos, onder zien raam deur. ..Maar die samenwerking van jou duurt me te lang." Nou, geleek hod-ie, weer of niet? BTEM. of the River", speelt in de film „Zinga", die deze week in de Tivoli draait, een voorname rol. Paul Robeson beschikt over een prachtig stemgeluid. Men behoeft hier niet zoo zeer te letten op een minder geslaagd scenario, de per soon van dezen reusachtigen neger als hoofd rolvertolker is waarborg genoeg voor een ge slaagd, spannend stuk film. Het verhaal speelt in New-York en wordt overgeplaatst naar een van de eilanden bij Afrika. Zinga, een bootwer ker uit het milieu van de Londensche dokken, wordt koning van een negerstam. Natuurlijk is het sensationeele element rijke lijk vertegenwoordigd en de wilde Afrikaansche negermuziek zorgt er voor, dat de spanning er in blijft. Mooi zijn de opnamen. De rook van de vuren, waarom de wilde horde danst, maakt de toch reeds afstootelijk beschilderde gezichten tot een demonisch geheel. De wilde dans zweept de massa op, de pun ten van de speren zijn dreigend gericht op de borst van hem, die zich voor hun koning uit geeft. Plotseling klinkt echter de koningszang en de prachtige bas van Robeson weergalmt tus schen de boomen van het Afrikaansche oer woud. In verrukking luisteren de stamgenoo- ten toe. Een buitengewoon romatinsch ge- gedeelte is hier op het witte doek gebracht. Een film, die we niet behoeven aan te be velen. Voor de pauze draaide het Fransehè film werk „Mister Flow". Een geestige rolprent, doorvlochten met een sensationeelen draad. Vooral Louis Jouvet is buitengewoon goed. De beruchte inbreker en juweelendief, met een uiterlijk, zoo onschuldig en zoo onnoozel als een kind van vijf jaar, heeft zijn rol uitstekend aangevoeld. Ieder moment wordt echter dat masker van onnoozelheid even opgelicht en komt het ware karakter bloot. Maar ook Fernand Gravey, als advokaat, die buiten zijn schuld in de moeilijkheden ge raakt, is uitstekend. Op een geestige wijze vervult hij zijn rol. Vlot is ook het spel van Edwige Feuillère en dit trio maakt van deze Fransche film een amusant geheel, waar men voor de pauze van begin tot eind van geniet. Zijn de programma's van Tivoli en Rialto deze week bijzonder aardig, ook ons derde plaatselijk theater, de „Witte", heeft een goed gekozen filmische schotel op haar spijskaart staan. Als eerste rolprent wordt gedraaid „De amateur-gentleman", een film, waarom men veel en hartelijk kan lachen en die, met name voor hen, die van de note gaie in het leven houden, ten zeerste aan te bevelen is. Het tweede nummer brengt „Cow Boy Eer"; het blijkt, dat nog steeds de menschheid be hoefte heeft aan films, waarin de ridderlijk heid, de moed en de zelfverloochening hoogtij vieren. Het is wellicht het laatste restant roman-' tiek dat in ons sluimert, doch hoe het ook zij, de filmmaatschappijen houden er terdege rekening mede. Deze „Cow Boy Eer" is als vanouds. Span ning en sensatie bij massa en weer eens krijgt men een aardige kijk op het leven in de „Far West". Helden van het Poolgebied. Zondagmorgen wordt in heb Rialto-Theater een intellect-voorstelling gegeven, welke on getwijfeld onze bijzondere aandacht vraagt, gezien de belangrijkheid van het onderwerp Het betreft hier een authentiek relaas van de „Tsjeljoeskin"-expeditie, die van 16 September 1933 tot 13 Februari 1934 onder leiding van Professor O. J. Schmidt een tocht naar de Noordpool ondernam. Doel was de verovering van den Noorde lijken zeeweg, die door den ijsbreker „Si- birjakow in 1932 voor de eerste maal in één navigatie-seizoen was afgelegd, voort toe zetten. Het is een epos van avontuur, gevaar, sen satie ,en... wetenschappelijk onderzoek. Men krijgt alles te zien wat de barre top van Moeder Aarde voor hen, die het wagen zich in haar nabijheid te komen, in petto heeft. Het is een film, die inderdaad aanspraak maakt op de qualificatie „Intellect". J5© Een Europeesche vermaardheid de WITTE KRUIS poeders, cachets en tabletten. Afdoend oij hoofdpijn, griep, menstruatiepijnea rheumatiek, tand- en kiespijn. bij r*poth«kan «n Oroglstvn Voor Nadartond: v Outlm Oagstgaeit Ufc- :SI - CINE-EjM FOTO HANDEL KONINOSTEAAT TELEFOON 2^9-

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 9