Beide partijen snakken naar adem Italië stookt DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Wordt de ordening aan de coalitie politiek opgeofferd? De Italiaansche soldaten- stroom naar Libye Het werktuigenbureau geen coöperatie Zware brand te Katwijk aan Zee N.V. WACO - Hoorn [apanners rukken Honau binnen Botsing van Belgische legervliegtuigen UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 dinsdag 19 OCTOBER 1937 65e JAARG. No. 8134 LI BYE MET OMGEVING CHINA _40.000 of I10 000_ Italianen in Spanje Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTi Moefti naar Mussolini? HELDERSCHE COURANT Nederland is in meerderheid vóór ordening; waar wachten wij' op? vraagt de heer de la Bella op het N.V.V.-congres. Heden werd het sociaal-econo misch congres ivan het N.V.V. te 's Gravenhage [voortgezet. De heer S. de la Bella Jr. voert het woord over ordening. Wij stel len, zoo 'begon spr., de ordening tegenover de on gebonden econo mie. Men zegt wel, dat de slechte omstandigheden yan nu juist een gevolg zijn van de onvoldoende vrijheid, welke S. de la Bella Jr. (S.D.A.P.) reeds bestaat. Daarbij heeft men dan het oog op de loonen, den dwang, welke er is ten aanzien van de sociale wetgeving, ook op de kwestie van den werkloozensteun, enz. Spreker geeft toe, dat wanneer de vak- vereenigingen er niet waren en de loonen eenzijdig door de werkgevers werden vast gesteld, op basis van de internationale con currentie, zonder grens natuurlijk, ook niet de grens, welke ons scheidt van China en Japan, wanneer er geen sociale wetgeving meer zou zijn, wanneer de werkloozen aan hun lot werden overgelaten, dat dan de vrije prijsvorming een veel ruimere baan zou hebben dan nu. Dit stelsel is echter strijdig met de eerste begrippen van beschaving en met de waar de van en de achting voor den mensch. Een gevolg van de liberale eco nomie is, dat vrijwel op elk gebied dispariteit ontstaat tusschen pro- ductiecapaciteit en werkelijke pro ductie, tusschen werkelijke produc tie en koopkrachtige vraag, tusschen het distributie-apparaat en de koop krachtige vraag en tusschen het vervoer-apparaat en de behoefte. Wat reeds bereikt is. Er is de laatste jaren iets gedaan, dat gaat in de richting van ordeningj Spr. denkt, los van de landbouw-crisismaatrege- len, aan de wet in zake verbindend verkla ring van ondernemersovereenkomsten, aan de vestigingswet voor den middenstand en het ontwerp vestigingswet industrie. Het is alles echter zeer onvoldoende. De middenstandsvestigingswet kent bijv. niet het behoefte-element, hetgeen juist het be langrijkste is. Bij het ontwerp Vestigings wet-industrie is het initiatief alleen aan de werkgevers gelaten. Bij het streven naar ordening van het bedrijfsleven ontmoeten we te genstand: le. van hen, die met een groot gebaar de ordening afwijzen zonder iets van de zaak te weten; 2e. van den Vrijheidsbond, wiens verzet sterker is dan zijn aanhang groot is; 3e. de anti revolutionnairen, die op een andere geestesgesteldheid zitten te wachten. Ook in de R.K. kringen is een sterke te genstelling tusschen de dringende betoogen en het tempo, waarin men tot dusver is ge gaan. In ons land is ook politiek gesproken de meerderheid voor de ordening. Ook over den te volgen weg zijn veel punten van over eenstemming, vooral tusschen de sociaal-de mocraten en de roomsch-katholieken. Ook met een deel van de Christelijk-Historische Unie is dat het geval. Waar wordt in Neder land eigenlijk op gewacht?, vroeg spr. Of zal de hoogst belangrijke zaak van orde ning worden opgeofferd aan de z.g. coalitie politiek? Onweerstaanbaar zullen wij, socialisten, al dus besloot spr., voorwaarts gaan, een groot doel voor oogen: vrijheid, geluk en welvaart voor het Nederlandsche volk. 8 October j.1. begon Italië nieuwe troepen te zenden naar zijn Noord-Afrikaansche ko lonie Lybië; deze troepentransporten veront- rustten. Egypte. Italië motiveerde het zenden van de versterkingen met reden van inter nationalen aard. Niettegenstaande deze ver zekering blijft er in Egyptische politieke kringen groote ongerustheid heerschen. En geland stelde zich op de hoogte en gaf den commandant der Maltavloot Sir Dudley Pound opdracht een conferentie te Alexan- drië te beleggen. Daar werd van gedachten gewisseld met de Egyptische autoriteiten en de bevelhebbers der Middellandsche /ec- en Luchtvloot. De bezorgdheid nam toe, toen Italië wederom 11000 man naar T.ybie liet dirigeeren, waar zich momentcel 50.000 man moeten bevinden; deItaliaansche troepen in Tripoli zijn nu 4 maal talrijker dan de Fransche troepen in Tunis. Met spoed wordt er in Egypte gewerkt met den aanleg van militaire wegen, vooral nu de Italianen na bij de Egyptische grens te Solloem een mi litaire luchtbasis hebben aangelegd; hierop besloot de Egyptische regeering zijn leger met eenige nieuwe divisies uit te breiden. Het troepenvervoer peur Tripoli en C.yre- naïca houdt nog steeds aan. Zaterdag j.1. ver trokken wederom 2000 man naar Lybië. Staan deze Italiaansche belangen die vol gens Rome, van internationalen aard zijn. in verband met het Spaansche probleem? Of wordt dezelfde toestand geschapen, die wij gekend hebbén in 1935, toen Italië eveneens de Lybische garnizoenen versterkte? Het s.s. Liguria is gisteren naar Lybië vertrokken met 22.000 manschappen aan boord, die het twintigste legercorps zullen completeeren. Met ingang van 3 October winter- dienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winferdlensf regeling. Dienstregelingen a 5 cent verkrijg baar bij onze chauffeurs. Na een bijna onafgebroken strijd van vier dagen in het gebied rond Joeanping ten Noorden van Tai Joean Eoe in het Noorden van de Provincie Sjansi zijn de Japan- sche en Chineesche troepen beiden uitgeput. Beide partijen reorgani- seeren hun stellingen en wachten op versterking. Aan beide zijden zijn zware verliezen geleden. Ongeveer 30 tot 40 duizend Japansche sol daten, die omsingeld zijn, hebben getracht door de Chineesche linies heen te breken en de Chineesche troepen, waarbij goed geoefen de Nankingtroepen en afdeelingen van het vroegere Chineesche roode leger, hebben ge tracht de Japansche eenheden te vernietigen voor versterking aankwam. De Japanneezen verklaren in het Noorden in acht dagen, sinds den Chineeschen nederlaag van Sjisji- atsjoeang 120 mijl naar het Zuiden te zijn opgerukt. Zij hebben thans de Chineesche stellingen ten Noorden van Tsjangtehfoe aangevallen, na gistermorgen Honan te zijn binnen gerukt. Japanneezen veroveren Pautau. De Japanneezen, die langs den spoorweg Peiping-Soeijoean opereeren hebben Pautau, het Westelijke eindpunt van den spoorweg Peiping-Soeijoean veroverd, een overwin ning, die gevolgd werd door het innemen van Pakho, op 30 km. ten westen van Pau tau en een strategisch belangrijk punt in de provincie Soeijoean De bezetting van het Pautau-gebied beteekent niet alleen de ver breking van de z.g. „Rooden Weg" van Oelanbator in buiten-Monftolië naar de prof' vincies Ningsia, Kansee en Sinkiang {Chi neesch Turkestan), maar tevens de mogelijk heid voor de Japanneezen druk uit te oefe nen op de provincies Sjansi en Ningsia. Het Domei-agentschap noemt deze overwinning der Japansche troepen „de volstrekte deba cle dei1 Chineesche militaire operatics in Noord-China." Japansche aanval bij Shanghai. Bij Ketsjiapailoe in de Sjanghai-sector is een Japansche divisie tot den aanval over gegaan. De Chineezen boden hardnekkigen tegenstand. Japansche vliegers hebben ten westen van de internationale nederzetting bommen geworpen. Zeventig menschen zou den daarbij om het leven gekomen zijn. Tij dens een Japanschen luchtaanval bij Soets- jau werden verscheidene militaire vliegtui gen en een personentrein getroffen. Volgeus Chineesche berichten werden dertig men schen gedood. Eveneens uit Chineesche bron verluidt, dat de Japanneezen eenige eilanden van de Tsjoesjau-archipel in de bocht van Hangtsjau bezet hebben om daar vliegbases aan te leggen. Soetsjau werd gisteren 9 maal gebombardeerd, waarbij men het vooral op het station had gemunt. Chineesch regiment vernietigd. Langzaam maar zeker dringen de Japan sche strijdkrachten aan het Shanghai-front voorwaarts, meldt Un. Press. Volgens mede- deelingen van buitenlandsche militaire waar nemers hebben zij de buitenwijken van Ta- Tsang bereikt en zijn zij Maandag laat in den avond nog opgerukt naar Nan-Siang. Uit Chineesche bron wordt vernomen, dat hij het dorp Ke-Tsjia-Pai-Loe een uitermate felle strijd is geleverd, waarbij veertien hon derd Chineezen gesneuveld zijn. Zij hadden gezworen liever te sterven dan terug te trekken. Van de heele Chineesche afdeeling, die aan dezen strijd deelnam, waren er ten slotte nog slechts dertien man overgebleven, waaronder Tsjin-Tsjing-Woe een hoogge plaatst Chineesch officier. Tot den laatsien man vochten zij door, doch de overmacht was tenslotte te groot. Chineesche verster kingen, die op het laatste moment arriveer den. slaagden erin het dorp te heroveren, doch slechts voor korten tijd. want weldra waren de Japanners weer in het bezit van de veelomstreden plaats. Het Italiaansche blad De Infor- mazione Diplomatica", protesteert opnieuw tegen de „fantastische cij fers" die in het buitenland gepubli ceerd worden over de Italiaansche vrijwilligers in Spanje. Het blad onthult, dat zich op het oogenblik ongeveer 40.000 Italiaansche vrijwil ligers in Spanje bevinden, alle dien sten medegerekend. Het voegt er aan toe, dat de vrijwilligers die aan de zijde van Valencia strijden, veel talrijker zijn. De Spaansche ambassade te Lon den deelt in antwoord op deze Ita liaansche verklaring mede, dat het aantal vrijwilligers 110.000 bedraagt. Een Belg richtte de N.V. op. Ontevredenheid over de leverin gen. In verband met het feit, dat het bestuur der Holl. Mij. v. Landbouw de relaties heeft verbroken met het „Werktuigenbureau uit de Landbouworganisaties" gevestigd te Snoek en Rotterdam verneemt het Hsb. thans, dat aan het bestuur der Holl. Mij. is gebleken dat het „Werktuigenbureau uit de Land bouworganisaties" te veel een naamlooze vennootschap is, die op winstbejag uit is en te weinig het boerenbelang dient Destijds heeft een Belg het initiatief tot de stiching genomen. Hij stelde zich daartoe in verbin ding met de besturen der maatschappijen van Landbouw in verschillende provincies en stelde deze voor toe te treden tot een N.V., ,die de boeren aan goedkoope land bouwwerktuigen zou helpen. Hiervoor had den diverse besturen wel ooren. Ze kochten voor een bepaald bedrag aandeelen, terwijl enkele bestuursleden commissaris der nieuw te stichten N.V. werden. Het bestuur der Holl. Mij. stortte op deze manier f 10.000 en liet zijn bestuursleden de hoeren P. M. Bür- mann te Stompetoren, en D. H. Jas, Brielle, als commissaris optreden. Toen de Belgische oprichter accoor- den met verschillende besturen van eenige (niet alle) provinciale maat schappijen van Landbouw had aan gegaan, sloot hij contracten af met fabrikanten van landbouwwerktui gen. Daar hij de besturen der maat schappijen van Landbouw voor zich had gewonnen, achtten de fabrikan ten het leveren van werktuigen aan de N.V. 'zeer voordeelig. Fabrikanten leverden zonder merk. Ze wilden echter met hun dagelijksche af nemers niet in conflict komen en leverden daarom de werktuigen zonder merk. Onder de boeren maakten de initiatiefnemers veel propaganda voor het Werktuigenbureau. De lezers der boerenorganen dachten, dat het Werktuigenbureau op coöperatieven grondslag berustte en alleen was ingesteld, om den boeren voordeel te bezorgen. Dit had tot gevolg, dat heel wat boeren klant werden van het Werktuigenbureau. Dit had in vele plaatselijke afdeelingen der maat schappijen van Landbouw zijn propagandis ten toen het bedrijf liep, ging het, zooals wij reeds meldden, naast landbouwwerktui gen allerhande huishoudelijke artikelen en gebruiksvoorwerpen leveren. Weldra ver kocht het zaken, die met het landbouwbe drijf niets uitstaande hebben, zooals stof zuigers, haarden, kachels, waschmachines, lampen, naaimachines, rijwiéilampen, fiet sen, radiotoestellen, electrisclie kachels, enz. De middenstand over het geheele land verzette zich krachtig hiertegen. Echter ook van de zijde der boeren kwa men klachten. De aflevering der goederen geschiedde vaak niet op tijd, terwijl de be stellingen niet altijd overeenkomstig de or ders werden uitgevoerd. Het bestuur der Holl. Mij. v. Landbouw vond hierin aanlei ding zich achteraf nogmaals op zijn toetre ding te bezinnen, met het gevolg, dat het, zooals bekend, alle relaties met het Werk tuigenbureau heeft verbroken en terugstor ting van het aandcelenkapitaal van flO.OOO heeft geëisclit, aan welk verzoek de N.V. heeft voldaan. Verwachting: Meest zwakke wind, aanvankelijk uit uit- eenloopende, later uit Oos telijke richtingen, nevelig tot licht of half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, koude nacht, overdag wei nig verandering in tempera tuur. Verdere vooruitzichten: Nog weinig verandering. Aantal schuren in de asch gelegd. Gisteravond heeft te Katwijk aan Zee een groote brand gewoed in eeu complex houten gebouwen aan de Zuidstraat en het Parlevlietslop. De schelpmaalderij van de gebroeders Ouwehand, de opslagplaats en traan- derij van den reeder Johan Parle- vliet zijn in asch gelegd. De vrijwillige brandweer heeft het vuur met vijf stralen bestreden, waarvan vier op de motorspuit, doch zij stond vrijwel machteloos tegenover de vuurzee. Een der schuren, toebehoorende aan Joh. Parlevliet, kon behouden worden. De brand werd om zeven uur in de schelp maalderij ontdekt. Het houten gebouw, dat 35 meter diep, 14 meter hoog en 12 meter breed is, stond ria korten tijd in lichter laaie. Hier gingen behalve de werktuigen en de overige inhoud, twee vrachtauto's verloren. Een derde wagen kon nog in veiligheid ge bracht worden. Het vuur deelde zich daarop mede aan de aangrenzende, eveneens van hout opgetrokken, opslagplaats van den reeder Joh. Parlevliet, waarin zich een groote hoeveelheid houtwerk, vaten teer en andere licht brandbare materialen bevonden zoodat ook dit pand weldra een roodlaaien- de fakkel was. Het vuur was in zijn snelle vaart niet te stuiten en het veroverde ver volgens de belendende taanderij van den- zelfden reeder. Ook dit gebouw was in korten tijd ge heel in vlammen gehuld. De zegetocht van het woedende element kon hierna evenwel tot staan worden gebracht, zoodat de vierde schuur, welke groot gevaar liep, gespaard bleef. De brand ging met een enorme rook ontwikkeling gepaard, waardoor hij tot op grootcn afstand merkbaar was, zoodat zeer vele belangstellenden uit den wijden om trek kwamen toestroomen. Om acht uur behoefde voor uitbreiding van het vuur niet meer gevreesd te worden. De zeer aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. Bij Oostende zijn twee militaire vliegtui gen met elkaar in botsing gekomen. Een der vier inzittenden kwam om het leven, een tweede kon zich met behulp van zijn valscherm redden. De beide anderen kon den met hun vliegtuig ongedeerd het vliegveld bereiken. ABESSIJNSCHE MOHAMMEDANEN PROTESTEEREN TEGEN BRITSCHE POLITIEK IN PALESTINA. De hoofden van de Mohammedaansche gemeenschappen in Abessinië hebben aan den Volkenbond, den minister-president te Londen en den Groot-Moefti te Jeruzalem (inmiddels naar Syrië gevlucht) alsmede aan de Egyptische en Syrische bladen te Cairo en Damascus het volgende protest gezonden: De Mohammedaansche Abessijnen en de Arabische gemeenschappen in Abessinië geven uiting aan hun levendige afkeuring van de politiek, die de Britsche regeering in Palestina volgt en zij sluiten zich ge heel aan bij hun broeders in Palestina om mot nadruk elk voorstel van de hand te wijzen, dat betoogt, Palestina los te ma ken van de rest der Arabische wereld. Naar uit Rome vernomen wordt hebben hoofden van de belangrijkste Arahische stammen in Lybië een telegram aan Mus solini gezonden, waarin zij hem de verze kering geven van hun soldidariteit met de Arabieren in Palestina, zulks naar aan leiding van „de gebeurtenissen die de laat ste dagen hebben plaatsgevonden in ver band met de maatregelen, waartoe de man daatsregeering is overgegaan". De toon der Italiaansche bladen tijdens de jongste incidenten in Palestina draagt een uitgesproken anti-Britsch karakter. Vooral de Popoio d'Italia, het lijfblad van Mussolini, is een heftige campagne begon nen tegen het Engelsche gezag in Pales tina. In het eerste artikel wordt gezegd, aldus de N.R.Crt., dat te Lydda heele rijen huizen zijn neergehaald en verwoest om z.g. gebeurtenissen te achterhalen. Dan volgt een overzicht van andere wan daden jegens de vreedzame inheemsche bevolking en het artikel eindigt met de vraag, hoe de huidige Engelsche huiche laars of de pers der gebenedijde democrati sche beginselen dezen nieuwen Nero-achti- gen terreur in Palestina zullen trachten goed te praten. De „Daily Herald" publiceert een bericht van zijn correspondent in Jeruzalem, waarin gemeld wordt, dat de Groot Moefti, die naar Syrië de wijk heeft genomen, van plan zou zijn zich naar Italië te begeven, teneinde te trachten daar hijstand te verkrijgen tegen de Britsche autoriteiten in Palestina. De Moefti aldus voegt de genoemde correspondent hier aan toe, zou zijn vrienden in kennis gesteld hebben van zijn voornemens met Musso lini van gedachten te wisselen. De Moefti is echter in Syrië in verzekerde lwnvaring gesteld, zoodat vooralsnog van dergelijke plannen wel niet veel zal komen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1