Italië doet een stap in de goede lichting Japanners in t Noorden op den terugtocht DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Scheepsramp op de Noordzee Praag protesteert te Berlijn Een contrölecommissie naar Spanje Nederland naar conferentie Plt nummer be,a< 8 over het Verre Oosten N.V. WACO - Hoorn De T1 minderde te veel vaart Auto na botsing in brand Lijk van 17-jarigen jongen opgehaald UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 DONDERDAG 21 OCTOBER 1937 65e JAARG. No. 8136 Binnen-Mongolië een zelfstandige staat? Het Duitsche stoomschip „Westfaiia" gezonken 3 t EERBERICHT DE BILT SEINT: HELDERSCHE COURANT In de vergadering van de ondercommissie voor de niet- inmenging heeft Grandi verklaard, dat de Italiaansche regeering bereid is er in toe te stemmen, dat een interna tionale commissie, belast met het treffen van een regeling voor en het oefenen van toezicht op de verwijdering der vrijwilligers onverwijld wordt benoemd en onmiddellijk naar Spanje gezonden wordt om het juiste aantal aan bei de zijden vechtende vrijwilligers vast te stellen. Het resultaat van dit onderzoek zal het mogelijk ma ken vast te stellen, op welke wijze en in welke verhouding de terugtrekking zou geschieden. In de tweede plaats is de Italiaansche regeering bereid, ln een geest van verzoening en met het doel een algemee- nen grondslag voor overeenstemming te vinden, na te gaan, wat de beste en doeltreffendste wijze is om practi- sche uitvoering te geven aan de in paragraaf 8 van het Britsche plan en in punt 2 van de Fransche verklaring ge noemde maatregelen: het tijdstip en de wijze van toeken ning der rechten van oorlogvoerende. De Italiaansche re geering is bereid dit na te gaan, zoodra de commissie be schikt over het verslag der naar Spanje te zenden com missie Grandi voegde hieraan toe, dat hij zich er Van bewust was, dat deze verklaring in be langrijke mate aanvaarding van het BritschFransche standpunt beteekent en dat hij er niet aan twijfelde dat dit ten volle zal worden gewaardeerd en een overeenstem mende tegemoetkoming aan de andere zijde tot gevolg zal hebben, zoodat men zal kun nen komen tot de door ieder gewenschte overeenkomst. Wat de terugtrekking der vrij willigers ..betreft: Italië is ook bereid het Britsche voorstel van 21 Juni te aanvaar den, daar dit zich voor practische en gemak kelijke toepassing leent. Met deze aanvaarding bindt de Italiaan sche regeering zich niet ten aanzien van de verhouding der aantallen vrijwilligers, die Verwijderd zullen worden. Daarover zal men het eens moeten worden wanneer men tot de verwijdering overgaat, aldus Grandi. In een samenvatting van het gesprokene in de vergadering zeide Eden, dat indien op de volgende bijeenkomst even groote vorderin gen worden gemaakt, het vraagstuk voor een zeer groot deel zal zijn opgelost. Maisky, de Russische vertegenwoordiger, maakte bezwaar tegen het overwegen van de werkwijze, welke het Britsche plan uitvoer baar moet maken, omdat hij het niet met dat plan eens is. Hij behield zich daarom het recht voor op de volgende bijeenkomst re serves te formuleeren. In officieele Fransche kringen neemt men de gewone reserve in acht ten aanzien van de bijeenkomst van de niet-inmengings-com- missie en in het bijzonder ten aanzien van de verklaringen van Grandi. Men acht het waarschijnlijk dat de Fran sche minister van buitenlandsche zaken Delbos, alvorens zijn houding ten opzichte van de Italiaansche verklaring te bepalen, met zijn collega's in de Fransche regeering besprekingen zal willen voeren. Wel was men algemeen van oordeel dat de verkla ring van den Italiaanschen vertegenwoordi ger een stap in de goede richting beteekent. Groote voldoening te Londen. Het nieuwtje van Italië's concessie deed öp de Londensche beurs de stemming, die zeer gedrukt was, stijgen. Algemeen is men zeer tevreden over den loop welke de zaak der niet-inmenging neemt. Wij merken hierbij op, dat hoezeer de te gemoetkomende houding van Mussolini ook tot tevredenheid stemt, zijn medewerking om tot een terugtrekking der vrijwilligers in Spanje te komen, er toch slechts een is op papier. De weg, welke thans wordt ingeslagen, is vol voetangels en klemmen en leent zich bij uitstek om door allerlei obstructie uit stel te krijgen. Het is zeer goed mogelijk, dat Rome en Berlijn van meening zijn. dat een openste ling der Pyreneeën-grens zeer schadelijk voor Franco zou zijn en het dus voor de fasctische zaak beter is de onderhandelin KTlct° is 'nie"'waarschijnlijk dat Mussolini zijn krachtige greep op Spanje en daarmede op de levensader, (de Straat van Gibral a van het Britsche Keizerrijk zal loslaten. Tenzij Duitschland geweigerd heeft om zijn wapenbroeder on den gevaarlijken weg van een conflict met Engeland te vol gen. Men mompelt in vooraanstaande knn- gen te Parijs, dat von Ribbentrop, die im mers zeer plotseling per vliegtuig >an Lon den naar Duitschland is vertrokken, ernsti ge aandrang op Hitier heeft uitgeoefend om Mussolini tot matiging te manen. Hoe het zij, de wereld moet vol dankbaar heid de Italiaansche verklaring begroeten, daar, door welk motief zij ook mag zijn in gegeven, de hevige internationale spanning er in elk geval door is verminderd. ITAL; GEDELEGEERDE GRANDI. De Japansche troepen, die snel op rukten langs den spoorweg Tientsin Poekau, trekken naar gemeld wordt, thans in Noordelijke richting terug. Ook wordt gemeld, dat de troepen van den gouverneur van Sjantoeng Han Foe-tsjoe ver opgerukt zijn van de rivier de Toehai in de richting van Tetsjan zonder veel Japansch verzet te ontmoeten. Deze ontwikkeling wordt toegeschre ven aan politieke redenen en aan de bedrijvigheid van Chineesche mo biele eenheden in de provincie Hopei, welke de Japanners noopte hun ver bindingslinies te verkorten. Het achtste Chineesche leger deelt mede, dat de Japansche troepen in Noord Sjansi geen versterking hebben ontvangen en der halve begonnen zijn terug te trekken naar de pas Yenmen Kwan. Het Chineesch agentschap Central News heeft medegedeeld dat een Chineesch batal jon bij verassing een aanval heeft gedaan op de Japansche luchtvaartbasis Yang Ping Poe bij Koehsi. Twintig Japansche vliegtuigen werden vernield. Verder heeft het agentschap mede gedeeld, dat Chineesche vliegtuigen over da Japansche stellingen bij Pingjoean zijn ge vlogen en eenige Japansch pantsertreinen en een aanzienlijke hoeveelheid wapenen en munitie hebben vernield. Een Japansche woordvoerder te Shang hai heeft, volgens Un. Press, medegedeeld, dat de Mongoolsche vorsten in Soei Joean besloten hebben, samen te werken met Japan tot emancipatie van het Mongoolsche ras uit de slavernij van 'China en zich te vërZèften tegen den Zuidwaartschen op- marsch van het communisme door Buiten- Mongolië. In politieke kringen te Sjanghai rekent men er op dat eerstdaags Kweihoe tot autonomen Mongool- schen staat geproclameerd zal worden. Aldus zou naar Reuter uit Pei- ping verneemt, een Binnen-Mongool- sche staat worden gevormd, welke als bufferstaat tusschen Noord-China en Buiten-Mongolië zou fungeeren. Prins Teh Wang, het hoofd der Mon golen van Tsjahar, wordt genoemd als ver moedelijk hoofd van don nieuwen staat. Waarschijnlijk zeven ledend°r bemanning verdronken. Gisterenavond om kwart voor elf heeft zich voor de Nederlandsche kust, op vijftien mijlen afstand van IJmuiden, een ernstige scheepsramp voorgedaan. Tijdens dein dikken mist zijn twee Duitsche vrachtschepen de „Westfaiia", welke van Rotten dam op weg was naar Kolberg (DuitschlandPommeren), en het Duitsche stoomschip „Schwalbe". dat van Riga kwam, met bestem ming Rotterdam, via Antwerpen, met elkander in botsing gekomen. De „Westfaiia" is hierbij gezon ken. Van de dertien of veertien opvarenden konden slechts zeven man aan boord van de „Schwalbe" worden genomen. Omtrent het lot der overigen is nog niets bekend. De motor-reddingboot van IJmuiden is onmiddellijk naar de plaats van de ramp uitgevaren. De „Schwalbe" kreeg averij boven de wa terlijn en kon de reis voortzetten. Nader wordt gemeld, dat gered zijn de eerste-officier Frenz, de eerste-machinist Rust, de matrozen Gutsch en Okroy, de lichtmatroos Irrnler, de stoker Saeringer en de bootsjongen Jaeniske. Volgens een radio-telegrafische mededce- ling van den kapitein van de „Schwalbe" zijn nog acht opvarenden van de „Westfa iia" zoek. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat deze menschen zich nog in een boot hebben kunnen redden en op zee rondzwal ken. De „Schwalbe" heeft geruimen tijd de om geving afgezocht, doch men heeft niets kun nen ontdekken. De „Neeltje Jacoba" van de Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatsohappij kruist thans op de plaats van het onheil, doch de reddingspogingen worden door den dikken mist uitermate bemoeilijkt. De „Westfaiia" is een zeer goede beken de in de Rotlerdamsche haven welke het schip gedurende een reeks van jaren regel matig aanliep. De „Westfaiia" was Maan dag j.1. komende van Stolpmuends met een lading graan in de Rijnhaven gearriveerd. Na de lossing heeft het schip Dinsdag in de Maashaven opnieuw een lading graan aan boord genomen, waarna het gisteravond we derom naar Duitschland is vertrokken. Ook de „Schwalbe" komt reeds jarenlang regel matig te Rotterdam. Dit schip heeft op net oogenblik een lading stukgoederen aan boord. Het gezonken schip is de „Westfaiia" van de Koelner Reed. A. G. te Keulen, met een inhoud van 945 bruto en 513 netto ton. Het vaartuig, een dubbelschroefschip, is in 1911 te Rostock gebouwd. De „Schwalbe" is het eigendom van de Argo Reed A. G. te Breinen. Het schip heeft een bruto inhoud van 842 en een netto in houd van 461 ton. Het is in 1920 te Bremen van stapel geloopen. De Nederlandsche regeering heeft naar het Hdbld. verneemt, de tot haar gerichte uitnoodiging om deel te nemen aan de conferentie van de Negen Mogendheden, die op 30 Octo- ber te Brussel zal worden geopend, aanvaard. Zij zal hiervan officieel mededeeling doen zoodra de delega tie is samengesteld, Met ingang van 3 October winter- dienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 cent verkrijg baar bij onze chauiieurs. Prins Teh bezoekt Pautau. Prins Teh, de opperbevelhebber van het Mongoolsche leger is met zijn staf uit Paulingmiau te Pautau aangekomen. In gezelschap van generaal Lisjoehsin den commandant der Mongoolsche troepen, bracht hij een bezoek aan den commandant van het Japansche detachement, dien hij uit naam van het Mongoolsche ras dankte voor „de bevrijding door Japan van de provincie Soeijoean, het vaderland der Mongolen, van de Chineesche onderdruk king". Prins Teh gaf den Japanschen com mandant tevens de verzekering, dat het Mongoolsche volk als één man bereid is „mede te werken aan de vestiging van een duurzamen vrede in het Verre Oosten door het weder vormen van een Groot- Mongolië, en het daadwerkelijk verhinde ren van de penetratie der Chineesche mili taristen vanuit het zuiden en der commu nisten vanuit het noorden. Nog denzelfden dag keerde prins Teh naar Pailingmiau te rug. Intusschen gewagen Chineesche berich ten weer van een herovering van Pautau, zoodat Prins Teh weer spoedig heeft moe ten terugtrekken. De vloot van Kanton vernield. De Japansche vloot heeft de vloot van Kanton vrijwel vernield. Op 14 October heb ben Japansche oorlogsschepen bij fort Boc- satigris twee kruisers van Kanton tot zin ken gebracht, terwijl de Japansche lucht macht reeds eerder tien oorlogsbodems van Kanton in den grond had geboord. Nog ongeveer een dozijn kleinere schepen van de vloot van Kanton zijn intact, doch deze hebben een toevlucht gezocht te Macao. Over de Duitsche perscampagne legen Tsjecho-Slowakije. „Protest niet op zijn plaats antwoordt von Neurath. Hoewel men na de felle aanvallen in de Duitsche pers tegen Tsjecho-Slowakije en de campagne voor onafhankelijkheid der SudetenDuitschen stappen van Berlijn Praag verwachtte, is juist het omgekeerde het geval geweest. Dr. Mastny, de Tsjechoslowaak- sche gezant te Berlijn, heeft een bezoek aan den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, von Neu rath, gebracht en krachtig geprotes teerd tegen de perscampagne cn de bedreigingen in bladen en radio-om roep naar aanleiding van de inci denten te Teplitz en de karicatu- rententoonstelling te Praag. Von Neurath zette in zijn antwoord uit een, dat een dergelijk protest tegenover den aard van de bedoelde voorvallen niet op zijn plaats was, aangezien de verontwaardi ging van de openbare meening in Duitsch land natuurlijk en vanzelfsprekend was na de behandeling welke regeeringsorganen in Tsjechoslowakije den Sudeten Duitschers hadden laten ondergaan. Wanneer men dergelijke uitingen in pters en radio wilde voorkomen, moest men er in de eerste plaats voor zorgen dat er geen aanleiding toe gegeven werd. Frankrijk de eigenlijke schul dige." De Deutsohe diplom&tisch-politische Kor- respondenz schrijft naar aanleiding van de incidenten te Teplitz-Schönau, dat men in Duitschland zich er van bewust is, dat de Tsjechische uitdagingen in het geheel niet mogelijk waren, indien het Tsjechische \olk zich niet door Frankrijk bemoedigd ge voelde. Dat de Tsjechen zich daarin niet vergis sen, aldus vervolgt het blad, blijkt uit de manier, waarop de Fransche pers de inci denten en de reactie in Duitschland behan delt en gebruikt als uitgangspunt voor aan vaten tegen het Derde Rijk. Het is te betreu ren. dat men in Frankrijk blijkbaar nog niet inziet, dat liet ideaal der Europcesche ont spanning, dat toch ook het ideaal van het ransche volk in zijn overgroote meerder heid is niet door draaierijen van „hooge jx> litiek" gediend wordt. Men zegt. dat de col lectieve veiligheid het doel der Fransche politiek is. Als te Parijs gesproken wordt over de gevaarlijke verscherping van den toestand in MiddenEuropa, moet men daar toch weten, dat het niet in de laatste plaats in de macht van Frankrijk ligt, construc tiefouten ongedaan te maken. Verwachting: Zwakke tot mati ge wind uit uiteenloopende richtingen, toenemende be wolking, met kans op nevel of mist, aanvankelijk weinig of geen regen, iets kouder overdag. Verdere vooruitzichten: Toene mende kans op regen. Nadere bijzonderheden over de ramp bij de Banda-eilanden. Omtrent de toedracht van het ongeluk met de T 1 zijn tot dusverre, als gevolg van verschillende omstandigheden, nadere bij zonderheden uitgebleven. Nu het vloot-eskader, waartoe ook het Za terdag verongelukte vliegtuig behoorde, Ma- kassar aandeed, heeft Aneta eenige gegevens ontvangen omtrent de oorzaak v. de ramp Een ooggetuige heeft het volgende verklaard: Drie vliegtuigen stegen op de reede van Banda op en vlogen af in forma tie. Men maakte toen een linksche bocht. De T 1, die het meest links vloog, moest (teneinde in formatie te blijven) vaart minderen. Hoogst waarschijnlijk is hierbij teveel vaart verminderd, zoodat hét toestel af gleed en in zee stortte. Onmiddellijk begon de T 1 te ziniken. De andere vliegtuigen daalden toen neer. Een sergeant-vlieger van een der vliegtui- •gen dook naar de T 1, teneinde een poging te doen om de deur van het vliegtuig te openen. Hij geraakte echter door te lang onder water te blijven bewusteloos. De T 1 heeft bij den val de water oppervlakte geraakt met een snel heid van circa 200 K.M. per uur, zoodat de inzittenden direct door den schok gedood zijn. De ramp geschiedde dicht onder den wal, zoodat het geheele verloop voor oog getuigen zichtbaar is geweest. Het eskader (dat reeds eerder was ver trokken) keerde, op noodseinen van de vliegtuigen, terug en was een half uur la ter ter plaatse. Het voorschip van de T 1 is totaal verpletterd, zoodat van het stof felijk overschot van den heer van Haften niets is gevonden. Ook de lijken der andere slachtoffers waren verschrikkelijk verminkt. Aneta teekent hierbij aan, dat het offi cieele rapport eerst later beschikbaar zal zijn, zoodat bovenstaande gegevens louter den indruk weergeven van ooggetuigen. Mist veroorzaakt ongeluk op den Muiderstraatweg. Inzit tenden ongedeerd. Hedennacht te ongeveer drie uur zijn op den Muiderstraatweg, nabij de Merwede- brug, twee auto's, komende uit tegenoverge stelde richting, tegen elkaar gebotst. Een van de wagens, een personenauto, komende uit de richting Amsterdam, werd door de botsing van den dijk geslingerd, met het gevolg dat deze wagen in brand vloog. De andere wagen, een Chevrolet, werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. De inzittenden van beide wagens hebben geen noemens waardig letsel gekregen. De oorzaak van deze aanrijding moet gezocht worden in den dikken mist, waardoor de bestuurders el kander niet hebben opgemerkt. De mare chaussee, die beide wagens in beslag nam,, stelde een onderzoek in. Misdrijf in Onstwedde (Gron.)? Een man en een vrouw gearres teerd. Naar wij vernemen, zijn een man en een vrouw te Vlagtwedde (Gron.) S. T. en mej. Sch. gearresteerd, daar de politie hen er van verdenkt, schuldig te zijn aan den plotselin- gen dood van den 17-jarigen jon gen H. uit dezelfde plaats. Eenige dagen geleden werd H. vermist. Men vreesde dat hem een ongeluk was over komen en bij het dreggen in een kanaal te Onstwedde haalde men het lijk van den knaap op. De politie legde zich evenwel niet bij de onderstelling van een simpel ongeluk neer. Zij had reden te meenen, dat hier misdrijf in het spel was en stelde een uitgebreid on derzoek in, dat leidde tot de arrestatie van bovengenoemde personen. Hoe het misdrijf heeft plaats gehad en waarom deze jongen het slachtoffer moest worden, is nog niet bekend.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1