Overvloed bij Franco Corrupte Burgemeester hoort I jaar eischen Armoe bij de Regeering Dreigend artikel in Göring's krant Postvluchten op Indic Russische melkconserven- industrie heeft toekomst Oorlog in Asturië voor den winter beëindigd Een binnentrio Vente - Smit-v* Heel Ooms wint te Berlijn Het lot van het vermiste meisje Treinbotsing door mist Mist vertraagt het luchtverkeer Asturiës rijkdom thans in rechtsche handen SPANJE Val van Gijon nabij Hitier schendt het concordaat opnieuw UoeJt&at Pauwc linksPellikaan rechtshalf UiLefriAtmen Terwijl in sommige doelen van Spanje een nijpende hongersnood bestaat, leven andere deelen als het ware m overvloed. De „Witten" staan er in dit opzicht beter voor dan de „Rooden", daar Franco alle vruchtbare deelen zoo langzamer hand veroverd heeft, terwijl de „Roo den" nu ook het Noordelijke vrucht bare gedeelte van Spanje verloren. hebben. Blokkade. Reeds de bezetting van de vruchtbare provincie Malaga in het Zuiden van Span je door de troepen van Franco, beteekende voor de Spaansche volksfrontregeering een zware slag. De geheele organisatie voor de verpleging en de verzorging van het le ger en van de burgerbevolking werd daar door volkomen in de war gestuurd. Men moest nu zijn toevlucht nemen tot de rijke provincies in het Noorden van Spanje, As- turië en het land der Basken; men trachtte daar zooveel mogelijk voedingsmiddelen vandaan te halen. Maar ook deze bereke ning kwam niet uit De vloot van gene raal Franco blokkeerde zoo veel mogelijk alle havens van Noord-Spanje en nam in de loop van den tijd, dat thans de oorlog in het Noorden van Spanje aan den gang is, ongeveer een vierde deel van alle sche pen, die met vieesch, aardappelen, groenten en visch beladen om Spanje heen naar het naar het Zuiden voeren, in beslag, voor zij de havens van Catalonië bereikt hadden. Franco stuurt levensmiddelen. Daar Franco de vruchtbare deelen in het Zuiden van Spanje, die vroeger een groot gedeelte van hun producten naar Madrid en Barcelona verkocht hadden, bezet houdt, heerscht er in zijn gebieden om zoo te zeg gen overvloed. Hij kan zich zelfs de weelde ver oorloven, naar ieder dorp en naar iedere stad, welke door zijn troepen bezet is, onmiddellijk eenige dozij nen lastauto's met levensmiddelen te zenden, wat natuurlijk voor de bevolking, die vóór dien tijd in hon ger en armoede geleeft heeft, bui tengewoon verrassen 1 en heerlijk is. De Volksfrontregeering daarentegen heeft geen kans gezien, groote voorraden le vensmiddelen bij elkaar te krijgen, daar bij het uitbreken van de burgeroorlog er geen mensrh aan gedacht heeft, dat het zoo lang zou duren. En naderhand vertrouwde men veel te veel op de Noordelijke streken, die men als onneembaar beschouwde. En toen dan naderhand de Basken en de Asturiërs onder den druk van de beginnende aanval len van generaal Mola de verscheping van levensmiddelen naar de overige deelen van S[>anje staakten, begon men in Barcelona en in Valencia de nijpende hongersnood te gevoelen. Vooral in Catalonië is sinds dien tijd 'de toestand veel ernstiger geworden. De enke le Russische graanschepen, die Barcelona aandeden, beteekenden niet meer dan de be kende druppels op den gloeienden steen. In derdaad heerscht op 't oogenblik in Cata lonië rees een beginnende hongersnood. Vanzelfsprekend werd de toestand nog veel meer verscherpt toen door de bezetting van hot Noord-Spaansehe gebied bij Bilbao het erediet van 't Volksfront in het buitenland benadeeld werd. Op de bevolking van het „roode" gebied maakte dan ook de verove ring van het Noorden, waaraan men een ge weldigen weerstandskracht toegekend had, een geweldigen indruk. Asturië's schatten. zee liggen en er dus bijna geen transportkos ten bijkomen, geheel teniet gaat. Voorspoed en crisis. In 1928 beleefden de Asturische kolenmij nen een geweldige opleving, waardoor de productie bijna twee maal zoo groot als anders was, terwijl de loonen der arbei ders met 25 tot 30 procent de hoogte ingin gen. Toen evenwel de productie weer te rugliep wat, gedeeltelijk veroorzaakt werd door de overdreven prijsverhoogingen, zoodat een tijd lang de Engelsche en Belgi sche kolen goedkooper waren dan de Astu rische, werden de gespannen toestanden, die reeds een tijdlang bestonden, opeens weer veel gevaarlijker. De arbeiders hadden zich tijdens de hoogconjunctuur aan een levens wijze gewend, die zij na dien tijd niet vol konden houden. Deze Asturische mijn wer kers, de „Dinamiteros" genoemd, die hun wapenen en dynamiet in den dienst van de Spaansche strijd gesteld hebben, spelen daarin een groote rol. Be vraag overtreft echter verre de productie. Gedurende de jaren van het tweede vijfjarenplan, is de productie van melkconserven in Sovjet-Rusland gestegen van 2.000.000 blikken (a 400 gr.) tot 34.000.000 blikken. On danks deze enorme uitbreiding is de productie in verhouding tot de vraag totaal onvoldoende. De perspectieven van de ontwikkeling der melkconservcn-industrie zijn, aldus „Wostok's Econ. Ber.", kolossaal. In de eerstvolgende jaren moet de jaarproductie van melkconserven minstens op 600 a 700 millioen blikken gebracht worden. Hoe zal het mogelijk zijn dit te berei ken? De fabriek van de Sojoezkonserwmoloko- trust zal tegen het einde van het derde vijf jarenplan in staat zijn tot een productie van 100 a 150 millioen blikken per jaar, De fabrieken, die thans in aanbouw zijn en die volgend jaar in gebruik genomen zullen worden, moeten 9095 millioen blikken pro duceeren. De totale productie zal dan een omvang van 190200 millioen blikken per jaar bereiken. Teneinde de rest van de in het plan vastgestelde melkconserven te produceeren moeten nieuwe fabrieken gebouw worden. van van in Slo- van Het assortiment onvoldoende. Het assortiment van melkconserven bestaat thans uit gecondenseerde melk met suiker (7580 der totale productie) geconden seerde melk met cacao en koffie en ge droogde volle melk. Het assortiment is dan ook geheel onvoldoende. Zeer vele soorten melkconserven, zooals gecondenseerde melk zonder suiker, speciale melkconserven voor kinderen, melkconserven met vitamine-con centraten enz. worden in de Sovjet-Unie niet bereid. De aanmaak van genoemde soorten stuit echter niet op groote moeilijk heden, maakt geen nieuwe kapitaalsinves- teeringen noodig en is ook reeds in fa brieken geprobeerd. Italië zal Duitschland tegen Tsjechoslowakije helpen. Uit een artikel in het blad Göring, de National Zeitung Essen, blijkt, dat Duitsohland zijn campagne tegen Tsjccho wakije rekent op den steun Italië. Het blad schrijft: „de beteekenis van den spil BerlijnRome ligt niet alleen in de vriendschap Rome en Berlijn, maar ook in de oplossing van problemen, die moedig tot een oplossing moeten worden gebracht. Het herstel en de waarborging van de levensrechten der Sudeten Duitschers is een van die kwesties." Hieraan voegt het blad toe, dat in ver band met zijn nauwe vereeniging met Hon garije Italië steeds groote aandacht heeft gewijd aan de door Tsjecho Slowakije je gens de Hongaren op zijn gebied genomen maatregelen en dat Italië in zijn politieke betrekkingen met de andere Èuropeesche mogendheden groot belang hecht aan een bevredigende regeling van de minderheids vraagstukken. „De officieele Duitsche politiek, zoo gaat het orgaan dan verder, heeft reeds lang het groote gevaar aangetoond, dat voor den Europeeschen vrede voortvloeit uit den tegenwoordigen politieken toestand in Tsjecho Slowakije". „De toekomst van den Europeeschen vrede en de voortzetting van iedere Èuropeesche politiek hang af van een bevredigende oplossing van het Sudeten- Duitsche probleem en wij wensohen, dat zij vreedzaam zal zijn want dit probleem is geen kwestie meer van de Duitsch-Tsjechi- scbe betrekkingen, maar een zaak, die van belang is voor de geheele Èuropeesche po litiek." Na Villa Viciosa en Infiesto door de nationalisten bezet zijn, kan als zeker worden aangenomen, zegt Un. Press, dat de oorlog in Noord-Spanje nog voor het begin van den winter beëindigd zal worden. Mogelijk zal Gijon vallen nog voordat de rest van Asturië door de witten zal zijn bezet. Op enkele huizen na, die tot den grond toe zijn afgebrand, heeft Villa Viciosa met zijn bouwwerken uit de zestiende eeuw weinig geleden. De nationalistische voorposten bevinden zich in vogelvlucht nog slechts veertien ki lometer van Gijon verwijderd. Het zou hun dus niet moeilijk zijn, de stad met zware artillerie onder vuur te nemen. De witten stellen thans alles in het werk, om een verbinding tot stand te brengen met de troepen rond Infiesto en de nog ver spreide Asturische afdeelingen tot de over gave te dwingen. Honderden gevangenen zijn reeds achter het front gebracht en nog steeds ontmoeten de nationalisten As turische militiegroepen met witte doeken aan hun-geweren. Noemenswaardigen tegenstand onder vonden de witten slechts van een bataljon stormtroepen, dat van Gijon naar de streek »an Infiesto was gezonden, doch ook deze troepen besloten tenslotte tot den terug tocht, daarbij driehonderd dooden achter latend. Opstand in Gijon. Op het vliegveld Parme bij Biarritz zijn gisteren vijf Spaansche militaire vliegtuigen uit Gijon gearriveerd met elf piloten aan boord. Gistermorgen was reeds een vliegtuig van de Air-Pyrénées gearriveerd met een Rus- sischen generaal en drie Russische officieren aan boord. De piloten verklaarden, dat de chef van hun escadrille hun had aangeraden, Gijon in allerijl te verlaten, daar in de stad geen orde meer heerschte. In de straten werd ge vochten en op verschillende punten braken branden uit. Vereeniging van Duitsche Katho lieke onderwijzeressen ontbonden. De vereeniging van katholieke onderwijze ressen in Duitschland. is door den minister van nationale opvoeding ontbonden. De ontbonden vereeniging was een der belangrijkste katholieke beroepsorganisaties in Duitschland, welker bestaan gegaran deerd was door het tusschen het Derde Rijk en den H. Stoel gesloten concordaat. Tn de eerste plaats geldt dit voor het bergland van Asturië, dat tot nu toe nog iederen veroveraar, zelfs de Mooren, getrot seerd had, Asturië is weliswaar een klein, maar een rijk land. Het heeft op een ge bied van ongeveer 11.000 vierkante kilome ter 80 gemeenten, waaronder twee groote steden, Oviedo en Gijon, ieder met 65000 inwoners. De bevolking, die evenals het land zelf .zeer sterk aan bepaalde Zwitser- sclie streken, vooral de Jura, doet denken, leeft op hot platte land bijna geheel van de zeer hoogstaande landbouw. Men teelt er overvloedig graan, verder maïs en groen te. Talrijke appelboomen leveren de grond stoffen voor de bekende volksdrank in Nrd.- Spanje, de „sidra", de cider. De veevoor- raad werd vóór den burgeroorlog op onge veer 400.000 stuks geschat. Aan de kust voor zien eenige duizenden families in hun on derhoud door de visscherij. De mijnwerkers. De oude traditie, dat geheel Asturië door een boerenbevolking bewoond werd, is in de laatste jaren, zeker niet ten voordeele van de bevolking, gebroken door de ont dekking van minerale schatten in den bo dem waardoor tevens een nieuw slag men- schen, de mijnwerkers ontstaan is. Door de werkmogelijkheden, die de mijnen bieden, werd ook de mogelijkheid van een buiten gewoon dichte bevolking geschapen: 250 in woners per vierkante kilometer is voor Spanje iets zeer buitengewoons. De exploi tatie van de geweldige kolenvoorraden is tot op heden echter nog niet zeer goed ge regeld. Slechts een vierde gedeelte van het terrein, waarin kolen voorkomen wordt be werkt. De technische middelen, waarmee men trouwens te werk gaat, zijn absoluut' verouderd. Hierdoor is de prijs van de Asturische kolen buitengewoon hoog, waar door het feit, dat de kolenmijnen vlak bij SAMENSTELLING NED. ELFTAL. Dijkstra reserve-keeper. Hei Nederlandsche elftal, dat op Zondag 31 October a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Frankrijk uitkomt, is door de Keuze Commissie van den KNVB als volgt samengesteld: Doel: Halle (Go Ahead). Achter: Weber (AGOVV) en Caldenhove (DWS). Midden: Pellikaan (Longa), Anderiessen (Ajax) en Pauwe (Feyenoord). Voor: Wels (Unitas) Vente (F'oord), Smit (Haarlem), Van Heel (Feyenoord) en Berg man (Blauw Wit). Het Nederlandsche B-elftal tegen Normandië. Op denzelfden dag wordt te Rouaan een wedstrijd gespeeld tusschen het Nederland scheb-elftal en Normandië. De Nederlandsche b-ploeg is door de K.C, als volgt samengesteld: Doel: Van Male (Feyenoord). Achter: Wilders (Blauw Wit) en Punt (DEC). Midden: Bonsema (GVAV), Wallaert (P SV) en van Es ('t Gooi). Voor: Van Walsum (RFC), Heetjans (Tu bantia), Dumortier (DOS), Drouen (PSV) en Mijnders (DFC). Verwijmeren (NAC), Pots (Het Gooi) en van Dijk Reserves zijn: (GRC), Dorland (NAC). Buizerd heenreis) Wielewaal (heenreis) Pelikaan (terugreis) Valk (heenreis) Emoe, (heenreis) Ibis (terugreis) Vertrek van Aankomst te Singap. 20 Oct. Band. 20 Oct, Basra 20 Oct. Calc. 20 Oct, Bagd. 20 Oct. Athene 20 Oct. Napels 20 Oct. Athene 20 Oct. A'dam 21 Oct. Band. 20 Oct. Medan 20 Oct. Gisterenavond zijn in de Duitschlandhal te Berlijn internationale wielerwedstrijden voor amateurs gehouden, welke door tienduizend toeschouwers werden bijgewoond. De sprint wedstrijd werd gewonnen door onzen land genoot Ooms, nadat Smits als eerste was gedistanceerd. Op de tweede plaats eindigde Kregen nog méér automobilis ten het verzoek, het kind in hun wagen ipee te nemen? De nasporingen naar de uit de ouder lijke woning te Rotterdam verdwenen ze venjarige Lijntje Huiser hebben nog geen resultaat opgeleverd. De commissaris van politie in de tweede afdeeling houdt evenwel re kening met de mogelijkheid dat behalve de automobilist uit Dord recht. die op een desbetreffend verzoek afwijzend heeft geantwoord, nog meer automobilisten Vrijdag avond na zeven uur op den weg RotterdamDordrecht van eien man. het verzoek hebben gekregen om een jeugdig meisje mee te nemen naar een adres in Zwijndrecht. Het nummer van dit adres zou beneden de 100 zijn en er zou een 8 in voorkomen. Wanneer dit eventueel het geval is wor den deze verzocht zich te willen vervoegen aan het bureau Sandelingenplein te Rot terdam tot het geven van inlichtingen. Men acht het evenwel niet uitgesloten, dat het kind een ongeluk heeft gehad en wellicht verdronken is. Veldwachter bracht de zaak aan het rollen. De Rotterdamsche rechtbank heeft giste ren de zaak tegen den burgemeester van Ouddorp, den 46-jarigen G. J. F. G. du S., die terecht staat, verdacht van verduiste ring en omkoopbaarheid, voortgezet. Gisteren waren het in hoofdzaak de ver duisteringen die behandeld werden. Het bleek, dat verschillende menschen, die toe slag kregen op hun pensioenuitkeering de ze gelden veel te laat en alleen als zij re clameerden bij den burgemeester, ontvin gen. Ook kwam nu uit, dat de burgemees ter eens f25 had aangenomen van het be stuur van de zangvereeniging te Ouddorp, welke hij had geholpen bij een zanguitvoe ring. Tegenover alle getuigen charge stond de verzekering van een oud-wethouder, dat hij altijd heel prettig met den burgemees ter had samengewerkt, en nooit iets van onbetrouwbaarheid had gemerkt. De verdediger mr. J. Fokma legde een verklaring over van verschillende notabe len. in de gemeente, die zich eveneens ten gunste van den burgemeester uitspraken. Zij maakten gewag van het bestaan van een hetze tegen den burgemeester, aan welke hetze verschillende der Dinsdag en giste ren gehoorde getuigen zouden meedoen. Om kwart voor twee ving de officier van justitie, mr. J. F. Ilöffelman, zijn requisi toir aan. Hij ging aan de hand van de ver schillende verklaringen van getuigen en verdachte zelf, de strafbare handelingen van verdachte na. Hij merkte hierbij op, dat het aan den brigadier-veldwachter van Ouddorp te danken is geweest, dat deze zaak aan het rollen werd gebracht. Naar aanleiding van zijn rapport aan den offi cier voornoemd gedaan, is deze er toe over gegaan de zaak gerechtelijk te vervolgen. Weliswaar heeft verdachte al het moge lijke gedaan om de zaak buiten de justitie te houden, doch het O.M. kon dit niet toe staan. De officier van justitie hield een re quisitoir, dat twee uur duurde. Hij achtte de zes aan verdachte ten laste gelegde feiten bewezen en eischte derhalve een gevangenis straf voor den tijd van een jaar. De raadsman van verdachte, mr. Fokma, wees in zijn pleidooi op de onbetrouwbaar heid van verschillende getuigen en de het ze, die er in het dorp tegen den burgemees ter gevoerd werd en nog gevoerd wordt. Deze hetze hield verband met de kerke lijke en politieke opvattingen van den bur gemeester. Een toppunt is wel dat hij aan niemand een cent schuldig is. PI. conclu deerde vrijspraak.. Uitspraak 2 November a.s. DIJKSTRA. Als réserves zijn aangewezen: Dijkstra (ÜFC), van der Linde (NAC), Kuppen (Fey enoord), De Bock (Bloemendaal) en Ten Huis (Enschede). H. OOMS. Ulimke uit Berlijn, derde werd Ihbe uit Chemnitz. Mertens en Kurzawa wonnen den honderd-minuten koppelwedstrijd met een af- gelegdcn afstand van 08.760 K.M. Op de twee de plaats eindigde de Nederlandsche ama teur Smits met zijn Duitschen koppelgenoot Aeymans met een ronde achterstand; derde werden Gronwald en Bartokiewicz. Ooms. die met Kropman een koppel vormde, moest na een valpartij opgeven, waarna Kropman Bunzei als partner kreeg en de achtste plaats bezette. Goederentrein bij Apeldoorn op stilstaande locomotief geloopen. Ongeluk minder erg dan zich liet aanzien. Gisteravond omstreeks kwart voor zeven heeft zich op het stationsem placement te Apeldoorn, dat in een dikken mist was gehuld, een botsing voorgedaan tusschen een goederen trein en een locomotief. Gelukkig bleef het ongeval beperkt tot mate- rieele schade. Ter hoogte van de locomotievenloods, en kele tientallen meters voor den spoorweg overgang op den Arnhemscheweg, is een goederentrein uit Zwolle in volle vaart op een stilstaande locomotief geloopen. De bot sing was zoo hevig, dat een groot gedeelte van den goederentrein derailleerde. Als door een wonder bleven machinist, stoker en con ducteur ongedeerd. Met enkele lichte ontvel lingen en builen brachten zij het er af. De materieele schade is aanzienlijk. Enkele wagens werden versplinterd, terwijl de locomotief geheel werd vernield. Het treinverkeer op de lijn Apeldoorn Zwolle is volkomen gestagneerd. De dienst wordt, zoolang het bergingswerk duurt, met autobussen naar Zwolle en de tusschen gele gen plaatsen onderhouden. Nader wordt vernomen, dat de gevolgen minder ernstig waren, dan men aanvanke lijk had gemeend. Slechts twee wagens van den goederentrein zijn elk met één wielas uit de rails geloopen. Onmiddellijk werd met het opruimingswerk begonnen. Om half elf had men de gederailleerde wagons weer in het goede spoor gebracht, waarna zij kon den worden gerangeerd op een andere lijn. Hiermede was de stagnatie opgeheven. Groote drukte op Schiphol, Gisterochtend omstreeks tien uur trok over het vliegveld Waalhaven te Rotterdam een dichte mist, die op Schiphol de noodige drukte veroorzaakte, omdat een aantal vliegtuigen, die reeds waren vertrokken, naar Schiphol terugkeerden, en daar het verdere verloop afwachtten. De mist kwam aldus de N.R.Crt. zeer plotseling, want even voor het vertrek van de vliegtuigen naar Boedapest en Frankfort, die beiden een tus- schenlanding te Rotterdam moesten doen, ontving men van Waalhaven nog de gun stigste weerberichten en was er van „dicht- zitten" geen sprake. Reeds onderweg zijnde en in verbinding komende met het Rotter damsche vliegveld kregen de marconisten bericht dat Waalhaven niet te bereiken was en men keerde terug naar Schiphol. Zoo landde de Uil, die om 10 u. 1 naar Boedapest vertrokken was, om 10 u. 39 weer op Schiphol. De Spor- wer op weg naar Frankfort was om' 9 u. 56 van Schiphol gestart en keerde om 10 u. 46 weer terug. Te Rotterdam stonden echter eenige pas sagiers te wachten, voor Boedapest zoowel als voor Frankfort, terwijl er ook eenigen stonden voor het vliegtuig van Londen, dat hen van Rotterdam naar Amsterdam zou brengen, waar zij op andere lijnen aanslui ting moesten hebben. Het vliegtuig uit Londen kwam echter rechtstreeks door naar Amsterdam. De te Rotterdam wach tende passagiers werden nu met een vlieg tuig van het binnenlandsche luchtverkeer naar Amsterdam gebracht om daar over te stappen. Zoo was er een plotselinge druk te op Schiphol. Op een oogenblik stonden er niet minder dan 14 vliegtuigen op het platform, zoodat men onwillekeurig den indruk kreeg alsof er een vloot- sohouw gehouden werd. Om ongeveer half twaalf gaf de Rotter- lamsche weerberichtendienst het bericht dat de mist was opgetrokken zoodat vliegtuigen er weer konden landen. Achter elkaar ver trokken toen de meeste vliegtuigen en spoe dig was het platform geheel leeg;

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2