Stoomschip bij Egmond gestrand Abonneert U op dit blad 2££Jk\ifyAAaad Zeven tegen één Een duistergeval Met gesloten deuren Opzettelijke ongehoorzaamheid Burgerlijke Stand van Den Helder Texelsch nieuws De Fancy-fair sportvereeniging „Texel" Lijk opgehaald St. Nicolaasfeest voor de Marine Wccst op Uw hoede H.M» de Koningin in de residentie Audiëntie voorburgers en militairen UNOX FIJNSTE VLEESCHWAREN- EN CONSERVENFABRIEKEN - OSS W1EIUNGEN Kanalenaanleg aanbesteed ANNA PAULOWNA iKTBEIUCHTEN Zitting van Woensdag 20 October. De eerste zaak, die in de zitting van giste ren behandeld werd, riep zeven miliciens, in Zondagsche uniform en met keurig gestreken braniekraag op het matje. Zij stonden ervoor terecht, dat ze, in den nacht van 2 op 3 Sep tember, den matroos le kl. D. J. Geiler, die nende op het vliegkamp „De Mok", op den weg van Den Hoorn naar de Mok, met z'n zevenen hadden afgedroogd. De G. had daarbij een neuskneuzing en een wond aan de lip opgeloopen. Als het niet zoo duister was ge weest en het aantal aanvallers niet zoo groot, was G. er vermoedelijk nog onfortuinlijker af gekomen. Doch nu zagen de zeven vrienden het slachtofer niet al te duidelijk, met gevolg, dat b.v. een van hen, in de meening, dat hij G. te pakken had, een van z'n kameraden aan z'n been zat te rukken. De weinige sympathie, die beklaagden voor den matroos hadden, was volgens hen te wij ten aan het feit, dat hij „de heele stemming op het kamp bedierf, zoodat iedereen hem wel op z'n duvel had willen geven". De fiscaal noemde den aanval laf. De jon gens hadden een kijkje op G., omdat hij zijn plicht nauwgezet vervulde. Eén had hem aan moeten pakken, als ze meenden, dat hij af gedroogd diende te worden, maar met z'n zevenen tegen één man, was geen partuur. De fiscaal bracht het geval onder bjj art. 141 van het Wetboek v. Strafrecht: openlijke geweldpleging. Hij wilde een zware straf eischen, ook al vanwege het gevaar van massa-psychologie en vroeg 1 maand gevan genisstraf tegen: L. M. v. d. Kooy, A. Hesse- ling, H. J. Groen, zeemil.-matfozen 2e kl., R. de Vries, A. M. te Wechel, zeemil.-matrozen 3e kl., A. Kruysifix, zeemil.-bediende 3e kl. en J. W. v. Lingen, zeemil.-barbier 3e kl. De verdediger, kapitein der mariniers W. A. J. Roelofsen, zegt, dat hier van een mug een olifant gemaakt is. Verdediger meent, dat het onderbrengen van dit geval onder „ge weldpleging" moeilijkheden oplevert. Hij acht het juister op zijn plaats onder art. 306 van het Wetboek v. Mil. Strafr „mishandeling" en mede in verband met het feit, dat de mili ciens 30 October met groot verlof zouden gaan vraagt hij de uiterste clementie. Gevan genisstraf zou voor de jongens zeer onaan gename gevolgen kunnen hebben. Zij zijn nog nooit met den strafrechter in aanraking geweest. De zaak is eigenlijk te onbenullig om met gevangenisstraf gestraft te worden. De fiscaal handhaaft, na repliek, zijn eisch. ,,'t Gaat er niet om of de zaak onbenullig is, maar het recht moet gehandhaafd worden", aldus de fiscaal. Uitspraak 1 week gevangenisstraf. Vervolgens stond terecht de kwartiermees ter H. C. W., dienende aan boord van de O.Z.D. I, wegens verduistering van een ma nilla tros. De man ontkende ten stelligste, doch de bewijzen waren tegen hem. De manilla tros was op onverklaarbare wijze van het schip verdwenen en bij Arie Smit de opkooper, boven water gekomen. "Hoewel verdachte ont kende, dat de tros van Arie, de tros zou zijn, die hij uit het magazijn van de O.Z.kazerne voor de O.Z.D. I had ontvangen, had een des kundige uitgemaakt, dat de tros, die ter te rechtzitting aanwezig was, afgesneden was van den tros, die verdachte van den kwartier meester H. had gehad. Tegenover het getuigenis van den deskun dige van den fiscaal, stond dat van den des kundige van den verdediger in deze zaak, kapt. der mariniers Roelofsen, die beweerde, dat Overste Coolhaas den tros, die bij Smit vandaan kwam, niet van dezelfde samenstel ling bevonden had, als die waarvan ver dachte zijn tros had ontvangen. De fiscaal kwalificeerde dit getuigenis op niet zeer vriendelijke wijze. Hij eischte tegen verdachte 2 mnd. gevangenisstraf. Uitspraak 1 maand gevangenisstraf on voorwaardelijk en een nader onderzoek. De zaak tegen den sergeant-schrijver R. W. K„ die in den nacht van 29 op 30 Augus tus ongeoorloofd de Marinekazerne in Am sterdam verlaten had, voor eenige uren, werd met gesloten deuren behandeld. De fiscaal eischte tegen verdachte 3 weken gevangenisstraf. Uitspraak: 4 weken voorw. met proeftijd van 2 jaar. De zeemilic.-matroos 2e kl. J. Kunst hoorde 3 weken gevangenisstraf tegen zich eischen in verband met een opzettelijke ongehoor zaamheid. K. wilde de kooi van kwartier meester S. laten vieren, omdat deze op zijn plaats zijn kooi had neergehangen. Toen hem dat door een meerdere verboden werd, ant woordde hg: „Ik heb met jou niets te maken, ik laat die vent toch afvieren". Dat bruta- liteitje bracht hem voor den Zeekrijgsraad. Uitspraak 14 dagen onvoorwaardelijk. PSYCHOMETRISCHE AVOND MEVR. DUPOISTIMMERMANS. In Musis Sacrum zal volgende week, psychometriste en helderziende mevr. Tim- Woensdag, 27 October, optreden de bekende mermansDupois. Mevrouw Timmermans is geen onbekende op dit gebied en in verschil lende bladen werd reeds waardeerend over haar séances gesproken. Zoo lezen wij in een recensie: „Kort en goed, van al de voorwerpen die het medium heeft behandeld. Was er niet één bij, waarmee zij geen weg wist. Meer dan eens hoorden wij om ons heen uitroepen van ver bazing en bewondering. van 20 October. ONDERTROUWDL. J. W. Bekker en J. Alinski; H. van den Ende en N. A. Bos kamp; D. van Drongelen en M. A. Dekkers; P. Markus en C. C. Makelaar. BEVALLENM. W. A. BooijenEmmerik, z.; Th. J. de MejjerBams, z.; A. M. OvereemKos, d. OVERLEDEN: P. Out, m., 70 jaar. Wordt een oud-Texelsche Jaarmarkt. Evenals voor enkele jaren, toen de Sport vereeniging een Fancy-Fair heeft gehouden, die een zeer goed geslaagde nabootsing van een „Oostersche Stad" was, tracht het Comité ook thans weder aan de Fancy-Fair ten bate van de Sportvereeniging „Texel" een bijzonder cachet te geven. Ditmaal zal het n.1. worden een „Jaarmarkt", die nu zooveel mogelijk een oud-plaatselijk aanzien zal hebben. Be driegen de vooruitzichten niet, dan zal het Comité daarin zeer goed slagen. De heer Van der Pijl heeft n.1. van de verschillende stands teekeningen gemaakt van oude geveltjes te Den Burg, die men zooveel mogelijk zal trachten na te bootsen, en daar onder de leden van de Sportvereeniging tal van vaklieden zijn, die gaarne tijd en moeite voor het be oogde doel over hebben, zal men op 4, 5, 6 en 7 November in Hó tel „Texel" een ge trouw nabootsing kunnen vinden van een oud- Texelsche straat. Men zal er o.m. aantreffen de oude geveltjes van de „Vergulde Kikkert", Familie Ponger, Albert Heijn, Familie Plaats man, Binnenburg, enz. Ook zal de costumee- ring der dames hiermde in verband worden gebracht. Het alleraardigste idee is wel dat de Waarzegstersstand een naboootsing belooft te worden van den fraaien toren, die te Den Westen heeft gestaan en waaraan enkele ouden van dagen nog eenige herinnering hebben. De heer Van der Pijl heeft eveneens een project gemaakt van een fraaie eere-poort, die voor de groote zaal van Hó tel „Texel" zal worden geplaatst. In de zaal zelf zal met de groote ruimte (men krijgt de beschikking over de groote zaal, de serre,'het tooneel en twee kamers daarachter gelegen), worden gewoe kerd. Men zal n.1. 16 tot 18 stands een be hoorlijke plaats kunnen geven en tevens de beschikking behouden over een flinke opper vlakte voor den dans. Alleraangenaamst is voor de leden van het comité, voor de groot medewerking, die men ondervindt van de nieuwe leden te Oudeschild, waar men reeds avond aan avond voor de Sportvereenigingen werkzaam is. Verder on dervindt men veel medewerking van de bur gerij, men heeft bijv. reeds de beschikking gekregen over hout, carton en verschillende zaken, die voor den opbouw der Jaarmarkt noodig zijn. De vooruitzichten voor deze fancy-fair zijn ongetwijfeld zeer gunstig. Gistermiddag heeft een schipper uit het water de Driesprong bij De Cocksdorp op Texel het lijk opgehaald van een omstreeks 40-jarig manspersoon. De identiteit kon nog niet worden vastgesteld. Op verzoek verwijzen wij hier naar de in dit nummer voorkomende advertentie betref fende het St. Nicolaasfeest voor kinderen van Marinepersoneel, te houden op Zaterdag 4 December a.s. De advertentie vermeldt de adressen waar man zijn kinderen kan doen inschrijven, den laatsten inschrijvingsdag (20 November) en den leeftijd van de kinderen die deel kunnen nemen (410 jaar). HR. MS. „FLORES". Hr. Ms. „Flores", welke, zooals reeds vroe ger gemeld, voor eventueel vertrek gereed gehouden wordt, zal derhalve aan de sterkte van de zeemacht in Indië worden onttrokken. Het schip vertrekt naar de Javazee om zijn oefeningen voort te zetten. Drgvende mgn gerapporteerd. Gisteren is bij het lichtschip „Terschellinger- bank" een drijvende mijn gerapporteerd. De torpedoboot Z 7 is oogenblikkelijk gaan zoe ken, doch moest zonder resultaat terug- keerer 's-Gravenhage, 20 October. In verband met het aanstaand winterverblijf van H. M. de Koningin in de Residentie, maken de Grootmeester van het huis van H. M. de Koningin en de chef van het militaire huis van H. M. de Koningin bekend, dat civiele heeren en officieren uit alle deelen des lands (dus ook zij, die in de provincie Noord- Ho lland wonende, in de termen zouden vallen om in Am sterdam aan H. M. de Koningin te worden voorgesteld), die wencshen voorgesteld te worden aan de Koningin, worden uitgenoodigd zich daartoe tusschen 1 en 7 November a.s. schriftelijk te wenden: le. Civiele heeren, tot R. A. baron van Hardenbroek, groot-officier van H. M. de Koningin, paleis Noordeinde, 's-Gravenhage; 2e. Heeren officieren, tot den adjudant van dienst van H. M. de Koningin, paleis Noordeinde te 's-Gravenhage. Dames uit alle deelen des lands dus ook uit de provincie Noord-Hol land die wenschen te worden voorgesteld aan H. M. de Koningin (ongehuwde dochters zoo mogelijk door de moeders), worden uit genoodigd zich daartoe tusschen 1 en 7 November a.s. schriftelijk te wenden tot de grootmeesteres van H. M. de Koningin, gravin van Lynden van Sandenburg, geboren baro nesse van Nagell van Ampsen, Amaliastraat 2 te 's-Gravenhage. Het is Harer Majesteits bedoeling degenen, die zich voor deze audiëntes aanmelden, des namiddags te ontvangen. Bij deze ontvangsten is het dragen van ge- kleede jas of jacquet voor civiele heeren uniform (gekleede tenue) voor heeren offi cieren en wandeltoilet voor dames ver plichtend. UAI-02G7G STOOMVAART MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Chr. Huygens. u.. 19 Oct. v. Algiers. Johan de Wltt. t., 20 Oct v. Colombo. Tarakan, u., 20 Oct. te pórt Sald. KON. NED STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ AJax, 19 Oct. v. Kopenhagen. Boskoop, 19 Oct. te Amsterdam. Deucallon. 20 Oct. te Constanza. Euterpe, 19 Oct. te Amsterdam. Fauna. 19 Oct. te Kiuluk Hercules. 19 Oct. v. Tunis. Juno, 19 Oct. v. Piraeus. Nero, 20 Oct. te Amsterdam. Merope. 20 Oct. te Kopenhagen. Oranje Nassau. 20 Oct. te Amsterdam. Perseus. 20 Oct. te Villareal. Rhea, 19 Oct. v. Catanla. Theseus, 20 Oct. v. Genua. Venezuela, t.. pass. 19 Oct. Azoren. Vulcanus, 19 Oct. v. Lissabon. HOLLAND—AMERI RA-LIJN. Statendam, 19 Oct. v. New York. Volendam, 19 Oct. te Rotterdam. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. Jaarstroom. 19 Oct. v. Hamburg. Reggestroom, t., 18 Oct. v. Dakar. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Brastagi, u.. 20 Oct. v. Port Sald. Garoet, t„ 20 Oct. v. Port Soedan. Indrapoera, 20 Oct. v. Batavia. Kota Agoeng, t., 19 Oct. v. Port Sald. Sitoebondo, t., pass. 19 Oct. Perim. Soekaboemi. t.. pass. 20 Oct Minicoy. Slamat, t., 19 Oct. v. Marsellle. ROTTERDAM—ZCID AMERIKA-LIJN, Aldabl, 19 Oct. te Rotterdam. Alpherat, t., 19 Oct. v. Rlo Janeiro. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Clytoneus, 18 Oct. v. Gravesend. Menelaus, 20 Oct. v. Singapore. Polyphemus, 18 Oct. te Glasgow. Protesilaus, 19 Oct. v. Dairen. EMZETCO LIJN. Jonge Anthony, pass. 19 Oct. Ouessant. VEREENIGDK NEDERL. SCHEEPVAART MIJ. (Holland—Afrika LUn). Bloemfontein, 20 Oct. te Rotterdam. Nijkerk. t20 Oct. v. Belra Randfonteln, 19 Oct. v. Rotterdam. (Holland—Br.-Indlë LUn). Hoogkerk, u., 18 Oct. v. Madras. (Holland—Oost-Azlê LUn). Serooskerk, t„ 19 Oct. v. Manilla. Zulderkerk, t., 20 Oct. te Dairen. Volgens te IJmuiden ontvangen bericht, is het Nederlandsche stoomschip „Schok land", hedenmorgen tijdens dichten mist ter hoogte van Egmond omhoog gevaren. Sleep, boot-assistentie is vertrokken. Het stoomschip behoort aan de Scheepvaart- en Steenkolen- maatschappij te Rotterdam en meet 1113 bru- to register ton. JULIANADORP. Naar ons werd medegedeeld, zal door de Federatie N.H Noorderkwartier voor de Afdeeling Julianadorp van den Ned. Bond van Arbeiders in het Land-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf onder regie van Ru Mulder, opgevoerd worden de propaganda-revue „Daar frisch je van op, kameraad", in de zaal van den heer A. Doorn, alhier. Ter af wisseling zal een bondsbestuurder een korte toespraak houden. Gisteren zijn de aanleg van het kanaal Alkmaar-Huijgendijk en de bouw van keer sluis en bascule-brug over het kanaal Alk- maar-Oudkarspel-Kolhorn, als onderdeel van het West-Friesche Kanalenplan, opge dragen aan de Fa. O. J. Bosker te Wierin- gen. OngevaL Een motorrijder uit Schiedam, die den af sluitdijk tusschen Van Ewijcksluis en Wie- ringen gisteravond omstreeks half zes pas seerde, kwam daar in botsing met een mo torbakfiets, welke onverlicht, met één wiel op den rijweg en één wiel op het fietspad stil stond. De man bleek zich ernstig te heb ben bezeerd. Onmiddellijk werd Dr. Beeker van Wie- ringen gewaarschuwd, welke spoedig aanwe zig was. Deze constateerde een gekneusde enkel bij den motorrijder, die tevens schaaf wonden had opgeloopen. Hij werd ter plaat se behandeld en verbonden. De man kreeg gelegenheid om met een juist passeerende luxe auto mede te rijden naar Haarlem en nam deze gelegenheid waar. De motorfiets was dusdanig beschadigd, dat hij niet meer te berijden was. Naar om standigheden kwam het ongeval nog goed af. BREEZAND. Biljarten. Van de biljartvereeniging „Anna Pauiow- na speelden groep 2 en groep 5 bij den heer Rozenbroek. Van groep 2, waarbij de heer N. Jonker inviel voor den heer W. Cornelissen; wonnen: P. Smiers (34) van C. Slikker 258, Jb. Dek ker 31, L. Elfring 23, H. Ruijsenaars 18. N. Jonker (60) van L. Elfring 23, H. Ruijsenaars 4, Jb. Dekker 36 en C. Slikker 93. P. Govers (20) van C. Slikker 29 en II. Ruijsnaars 22. G. van and wijk (52) van C. Slikker 174 en L, F.lfring 28. Van groep 5 wonnen: H. Ruijsenaars (30) van G. van Zandwijk 32. L. Elfring (30) van P. Govers 19. Jb. Dekker (40) van P. Govers 10 en G. van Zandwijk 51. Groep 2 won dus met 12 tegen 4 van groep 5. SCHAGEN, 21 October. 10 paarden 160350, 124 geldckoeien (mage re) 130—170, 85 idem vette 200—280, 10 kalf- koeien 150260, 4 Vaarzen 70150, 29 gras kalveren 3060, 24 nuchtere kalveren 816 30 schapen (magere) 20-24, 120 idem vette ~5 32.u0, 171 overhouders 18—23, 25 varkens (magere) 30—34, 17 idem vette per kg. 0.56 0.o7 71 biggen 14—22, 89 konijnen 0.56- 1.75, kinnen 0.40—1.50, haantjes 0.300.90 AMSTERDAM, 20 October. 0Jer veemarkt waren heden aangevoerd: 241 vette kalveren le kw. 62—70 ct., 2e kw. o0 60 ct., 3e kw. 4048 ct. per Kg. levend gewicht; 4-6 nuchtere kalveren f 7—13 per sluk, 1(8 varkens: vleeschvarkens, wegen de van 90110 Kg. 6970 ct., een enkele hooger zware varkens 68—69 ct., vette var- Kens 68—69 ct. per Kg. slachtgewicht. Aan gevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren be hoorlijken aanvoer, kalmen handel, eerste waliteit zeer prijshoudend, andere soorten ager dan Maandag j.1. Nuchtere kalveren gewonen aanvoer, handel vlug, prijzen iets nooger. varkens matigen aanvoer, handel Kalm. prijzen onveranderd. ALKMAAR, 20 October. Aardappelen 2.30, andijvie 0.601.30, ap pelen 2—5, bloemkool I 6—8, idem II 2-4, boerenkool 2.60 bieten 2.10—2.80, druiven o 4 a kool 1.30—1.70. groene kool 2.20 -370. kropsla 0.60-2.40, knolselderie 2— -••SO, peren 3.50—10.50. prei 1.50—2.60, pe nen 6 j-'- P°sfelein 0.13-O.26. raapstelen 0 60- ^dijs 1.30-2.40, roode kool 1-3.10, selderie l.,->o_2.60. spinazie 0.18—0.46, sprui ten j.dO—6.50, snijboonen 0—10, dubbele spercieboonen 0.90-3.55, tomaten 2-4.10, uien 6.40 7.70. wortelen 0.80—1.50, boswor telen ï.50-4. witlof T 8-9. II 4 BROEK OP LANGENDIJK, 21 Oct. BI. eigenheimers 2.60—2.80. uien 7.20—8.20, anehngen 4.80—5.20, grove 7.30—7.90, gele 1 ïn P&en 1.10—1.20. spericeboonen 9 io_ö oa kroten 1.40-2.90. roode kool Von n ^tte kool 0.80-1. gele kool 1— knni ^tte k°o1 1-201.40, bloem kol 5.80-6.70. 2e soort 1.50-2 60 NOORDSCHARWOUDE, 21 October. Havai'^T-a ^*0—2.50, bl aaardapelen 2.60, nipn 7 l't'5 Schotsche muizen 1.50, dnelingen 4.30—5.20, grove 1 m L' *üle n€p 6.70-9.10. peen 1.10— nwiJ^'obopnen 9-22, kroten 1.60_2.70, eel«\™?°i 2;3£r3' wit,e kool 0.80J.10, pt 1—1-20, bloemkool 5.50, andijvie

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6