VAN D APIN Belang van den coöpereeren- den boer bedreigd Het verboden grondgebied Kerk en oorlog Radioprogramma GEÏLLUSTREERD VERVOLGVERHAAL DOOR: EDGAR RICE BURROUGHS Vrouwenruzie in woon wagenkamp Vrachtauto door trein gegrepen Samen uit***** Diphterie maakt opnieuw slachtoffers Postzak uit vliegtuig vermist door Dennis Wheatley No. 35. De scene, die zich in de scheme ring van de Afrikaanse jungle af speelde, zou voor eeuwig in de herse nen van de Engelsman gegrift blijven. De reusachtige man voor hem greep de leeuw met zijn krach tige rechterarm, terwijl hij met zijn linkerhand het mes enige malen in de onbeschermde zijde van het dier stak. Dit alles duurde slechts enkele ogenblikken. De leeuw zonk leven loos op de grond. Daarna verhief de vreemde gestalte zich, plantte zich op het gevallen lichaam, wierp zijn hoofd in de nek en uitte een over- winningskreet, nog vreselijker dan Clayton enkele uren geleden had ge hoord. Toen verzamelde Tarzan zijn wapens. Clayton sprak de vreemde in het Engels aan om hem te bedan ken. Het enige antwoord was een strakke blik en het ophalen van de machtige schouders. Tarzan nam zijn mes, sneed een dozijn repen vlees van het lichaam van de leeuw. Daar na ging hij op zijn hurken zitten, be gon te eten en beduidde Clayton zijn voorbeeld te volgen. Doch Clayton weigerde met afschuw het rauwe vlees, dat zijn vreemde gastheer uit stekend scheen te smaken. Opnieuw trachtte hij met de aap-mens te spreken, die met een vreemde tong val probeerde te antwoorden, op de schetterende toon van de apen. Toen rees Tarzan op en wenkte Clayton hem te volgen. Angstig en bevreesd aarzelde Clayton dit te doen. De aapmens, die zag, dat Clayton niet wist, wat hij doen zou, greep hem bij zijn jas en trok hem even vooruit. De Engelsman maakte er uit op, dat hij een gevangene was. Zo liepen zij door het dichte woud, omringd door de wilde kreten van het vreemde leven in de vallende nacht. Opeens hoorden zij een zachte knal een enkel schot teen stilte. (Nieuwe spelling). MELKVOORZIENING IN HET BUITENWETTELIJK GEBIED. Particuliere melkinrichtingen en -slijters richten vereenigingen op. Mededeelingen welke den laatsten tijd van belanghebbende (distribuanten) zijde, verspreid zijn over de consumptiemelkvoor ziening in het buitenwettelijk gebied na 1 December a.s., kunnen, aldus het orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond, een naar onze overtuiging, onjuiste opvatting om trent deze aangelegenheid verwekken. Van de zijde der particuliere zuivel industrie is eenigen tijd geleden een z.g. leidraad verspreid, die sterk den indruk vestigt, dat het zwaarte punt der melkvoorziening in het buitenwettelijk gebied nu binnen kort vrijwel geheel in handen der •distribuanten zal komen te \iggen en dat, indien dezen zich nu maar op de door haar voorgestelde wijze organiseeren, zij de regeling voor dit geheele gebied wel zoowat in handen zullen krijgen. "Bijgevoegde eoncept-statufën gevW" "dab verder de lijn aan, hoe particuliere melk inrichtingen en melkslijters in deze ver eenigingen het heft in handen kunnen krij gen en het is ons bekend, dat er inder daad reeds aan de oprichting van vereeni gingen in dezen geest wordt gewerkt. Deze vereenigingen hebben, volgens de concept-statuten ten doel: het stellen van regelen en voorschriften voor haar leden, ter bevordering van een goede en regel matige distributie in haar werkgebied en ter bevordering van de belangen der be drijven, die in genoemd gebied de melk voorziening beoefenen, een en ander met inachtname der belangen van melkconsu- meh.ten en melkveehouders. Wij vertrouwen echter, aldus het blad, dat men in Den Ilaag verstandiger zal zijn eii dat men voor een gebied, waar een groot deel der melk in vele plaatsen zelfs het grootste deel door de coöpera tieve zuivelfabrieken wordt gedistribueerd, geen regelingen zal aanvaarden, waaraan deze niet medewerken of waarin deze vrijwel ter zijde worden gesteld en waarbij de leiding in handen wordt gegeven van particuliere melkinrichtingen en melkslij ters. Afgezien daarvan moet men zich niet voorstellen, zooals ook door de Ned. Zuivel- tentrale onzes inziens ten onrechte te veel #e indruk gevestigd wordt, dat het nu de Jbodoeling is 001 binnenkort het geheele land met melkdistributievereenigingen te overdekken. Integendeel, voorop staat, dat de regeling op 1 December a.s. een einde neemt. Alleen in plaatsen waar de noodzakelijk heid hiertoe duidelijk aangetoond kan worden zal naar onze opvatting, onder be paalde voorwaarden medewerking worden verleend tot totstandkoming eener zooda nige vereeniging. Men lette als coöperatieve melkin richting echter ook dan nog goed op wat men gaat doen en het beste zou in zoo'n geval zijn, dat tot oprichting eener eigen vereeniging van coöpe raties werd gekomen, opdat men zijn boontjes in eigen huis kan doppen en niet afhankelijk wordt van vereenigingen waar het distri- buantenbelang de hoofdtoon voert. Voor ons gaat het tevens, aldus het blad, en in de eerste plaats om het belang van den coöperatieven boer. De juichkreet, dat het zuivel- en landbouwparlement nu ten aanzien van de melkvoorziening in het buitenwettelijk gebied een einde neemt, moge voor ons een vingerwijzing zijn, in deze op onize hoede te zijn. Men late zich niet bang maken! Ook late men zich niet bang maken door tirades, dat aan degenen, die ongeneigd zouden zijn lid te worden van een dergelijke organisatie, geen vergunningen zouden wor den uitgereikt. Al begint het met deze proeve van bedrijfsorganen wat op het middeleeuwsche gildewezen of op den to talen staat te gelijken, er zijn gelukkig ook nog, menschep ip Den Haftg. die. er anders, over denken. Evenzoo moeten wij afwijzen hetgeen in de laatste circulaire van de N. Z. C. over dit onderwerp gezegd wordt over de positie der zuivelfabriek, althans voor zoover het een coöperatieve zuivelfabriek betreft. Deze treedt als één geheel en als producent zoowel als distribuant op en van overdracht van belangen harer loden op het gebied der melkvoorziening kan in deze dan ook geen sprake zijn. Elkaar met messen te lijf ge gaan. Gisterochtend om half twaalf is tijdens een familietwist in het woonwagenkamp aan de Slachthuis kade te Den Haag de 36- jarige vrouw M. B. geb. M. met een mes in het hoofd gestoken. De daderes, de 44-jarige E. G. geb. G. is door de politie gearresteerd, terwijl de ge troffene ter behandeling naar den centralen post is vervoerd. Gelukkig bleek de toege brachte steek niet ernstig te zijn. Voorts heeft de politie aangehouden den 19-jarige muzikant J. F. uit de Zuilingstr. die van te voren de getroffen vrouw reeds met een scheermes had bedreigd. De zaak is nog verder in onderzoek. Wat zullen de Gereformeerde Kerken in Hervormd Verband doen? Op de te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der Gerefor meerde Kerken in Hervormd Ver band werd een commissie benoemd, die zich rekenschap zal hebben te geven van de in de kerken levende bezorgdheid inzake de roeping der kerk ten aanzien van de openbaring van het geloof in Jezus Christus betreffende het oorlogsvraagstuk. Deze commisie zal, bij gelijktijdige bestu deering van de besluiten van de conferen tie van Oxford 1937, een formuleering zoe ken voor hetgeen er ten deJin, bij velerlei verschil, aan gemeenschappelijke overtui ging leeft, welke formuleering, na aan vaarding door de kerken, gepubliceerd zal worden. Steun aan de oecumenische bewe ging. Voorts werden deputaten benoemd om 't rapport uit te brengen omtrent mogelijke adhaesie aan dat rapport. De algemeene vergadering wekte de kerken op met ernst van het rapport der conferentie van Edinburgh kennis te nemen en ook ove rigens krachtig in de oeconomische bewe ging mede te arbeiden. Bij onbewaaktcn overweg te Heemskerk. Gisterenmorgen omstreeks 9 uur is op den Madeweg te Heemskerk een vrachtauto van Dumping uit Beverwijk geladen met puin en bestuurd door den vrachtrijder Schipper uit Beverwijk, gegrepen door den electri- schen trein, die te 8.54 uur uit Beverwijk naar Uitgeest was vertrokken. De machi nist kon den trein spoedig tot stilstand brengen, doch de vrachtauto was toen reeds geheel vernield. Schipper had verwondingen aan hoofd en armen opgeloopen, en hoewel opneming in een ziekenhuis noodzakelijk was, bleek zijn toestand niet zorgwekkend te zijn. Met den trein is hij naar Beverwijk ver voerd en in het Roode Kruis Ziekenhuis al daar opgenomen. Gistermorgen bevonden zich op het bu reau Raampoort te Amsterdam drie mannen in bewaring, die des nachts rijdende in een auto waren aangehouden. Een van hen was den avond tevoren op stap geweest met een Amsterdammer, die op een gegeven moment tot de ontdekking kwam, dat hij drie briefjes van tien gul den uit zijn porfcemonnaie vermiste. Op de Westermarkt gekomen, liet hij de auto waar in beiden door donker Amsterdam reden, stoppen om op het politiebureau aangifte van de vermissing te doen. De man in de auto had de komst van de politie niet afgewacht en was er van door gereden. De politie heeft de auto echter spoedig weten op te sporen. Bij aanhouding zaten er drie mannen in, die allen mee naar het bureau werden genomen Ofschoon de politie eerst van de veronderstelling uit ging, dat het driemanschap een complot op touw had gezet om den vierden te be- rooven, schijnt zich slechts een der man nen aan de beroering te hebben schuldig gemaakt, zoodat de beide anderen wel spoedig op vrije voeten zullen kunnen wor den gesteld. TIJGER SPRINGT MET PARACHUTE UIT VLIEGTUIG. In Madras vond dezer dagen een lucht- demonstratie plaats, waarbij verscheidene sprongen met parachutes werden vertoond. Als bijzondere attractie was in het pro gram opgenomen de valschermsprong van een tijger. Inderdaad ging dit programma punt door! Vanuit een vliegtuig, ter hoogte van ongeveer tweehonderd beter, sprong een tijger, voorzien van een parachute op den rug. Het dier, dat behouden aankwam, was natuurlijk met de noodige touwen vastge bonden, zoodat hij geen schade kon aanrich ten. Verder had de tijger een gummipolstering onder het lichaam, om het dier tegen ver wondingen te beschermen. ONZE OOST. Wederom is in de buurt van de nederzet ting Hollandia te Manokwari op Nieuw Gui- nea diphterie geconstateerd. Er blijken zich dertig nieuwe gevallen te hebben voorge daan, waarvan tien met doodelijken afloop. Ook in de kampongs Dormena en Jonsoe zijn nieuwe gevallen geconstateerd. De Deli Courant vermeldt, dat een postzak, welke 14 October met de „Ibis" uit Medan werd mede gege ven, vermist is. Deze postzak be vatte o.a. drie aangeteekende stuk ken, waarvan de waarde tot dus ver niet is opgegeven. Een uitgebreid onderzoek werd in gesteld. Aneta verneemt hieromtrent nader: de postzak blijkt op normale wijze te Medan te zijn overgenomen door den tweeden pi loot. Bij aankomst te Palembang was de post zak echter zoek. Alle mogelijke maatregelen zooals het doorzoeken van het vliegtuig, navragen op diverse andere kantoren, ook te Singapore, zijn reeds genomen. VRIJDAG 22 OCTOBER 1937. Hilversum I. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek, (Gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Altvioolvoordracht. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble Van der Horst en gramofoon muziek. 2.30 Christelijke lectuur. 3.00 Orgelspel. 4.00 Berichten. Gramofoonmuziek. 5.00 Sopraan en piano. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Tuinbouwpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 Kamerorkest „Ars nova et antiqua" en solist. 9.00 Bij belsche causerie. 9.30 Vervolg concert. 10.05 Berichten ANP. 10.10 Gramofoonmuziek. 10.45 Causerie over paardensport. 11.0012.00 Gramofoonmuz. Hierna: Schrift* lezing. Hilversum II. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declaratie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 AVRO-Dansorkest. I.00 De Palladians. 2.00 Kniples. 2.20 Het Omroeporkest. 3.00 Zang en piano. 3.30 AVRO-Dansorkest. 4.05 Gramofoonmuziek. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Orgelspel. 6.00 Optreden van amateurs. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 Causerie over rassentheorie en erfelijk, heid. 7.20 Gramofoonmuziek, 7.25 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Lezen in den Bijbel, causerie. 8.00 Pianovoordracht. 8.30 „Dierentaal", causerie. 9.00 „The Lucky Birds" en solist. 9.30 Radiotooneel met muziek. 10.00 „Fantasia" en soliste. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.44 Cembalovoordracht en gramofoonmuz, 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Feuilleton Vertaling Eva Raedt de Canter 41. „U hebt een gevangene helpen ontsnappen. Bovendien bevindt gij u op verboden terrein, waar u misschien te veel gezien hebt. In ieder geval bent u een verdrukker van de arbeiders en dientengevolge een vijand van de partij. Dat is meer dan genoeg. Wees dankbaar, dat ik u laat doodschieten. Wat Aron betreft, met hem heb ik iets anders voor." De hertog glimlachte. Hij scheen geheel kalm toen hij langzaam antwoordde: „U hebt daarnet aan Aron gevraagd of hij u voor een gek hield. Dat heb ik niet gedaan tot nog toe, maar dat zal ik doen als u mij laat dood schieten." „Waarom?" vroeg Leshkin vlug. „Omdat ik dood zeer gevaarlijk voor u zou kunnen zijn. terwijl ik in leven u misschien van dienst kan zijn." „Zoo," zei Leshkin schouderophalend, „dat soort praatjes kennen wjj. U kunt mij in geen enkel opzicht van dienst zijn." De Reichleau leunde over de tafel en keek den commissaris met zijn grijze oogen, waarin een vreemd, doordringend licht schitterde, strak aan. „Wanneer u er zeker van bent," zei hij lang zaam, „vertel mjj dan eens den naam van den derden man die met Aron en mij in de her berg „de Huilende Wolf" zat op den tweeden avond van ons verblijf in Moskou?' „Dat weet ik niet en dat interesseert mij ook niet." De hertog knikte. Daarna glimlachte hij en nam zijn vorige houding weer aan. „Neen," zei hij zachtjes, „Stalin vertelt niet alles aan iedereen. Waarom ook?" Bij het hooren van den naam Stalin, den ijzeren man, de commissaris der commissa rissen, die Rusland op een autocratischer wijze regeert, dan welken Tsaar ook, bleef Leshkin stokstijf op zijn stoel zitten. Gedurende eenige oogenblikken heerschte er een beteekenis- volle stilte in het kleine vertrek. Niemand be woog zich. Men zag alleen op het plafond de schaduwen der personen weerkaatst door het licht van de lantaarn. „Stalin?" herhaalde Leshkin zachtjes, met een zekere eerbied in zijn stem, een eerbied die zweemde naar vrees. De Reichleau trok uit Leshkin's schrik zijn voordeel. „Laat mij dan doodschieten. Ik ben een oude man, ik heb reeds vele malen den dood voor oogen gehad. Ik ben niet bevreesd, maar herinner je goed dat je dit alles verant woorden moet voorStalin." „Als het waar is, wat je zegt, zul je wel papieren hebben," zei Leshkin met een uit gestoken hand. „Laat mij dus de passen van de Ogpu zien." „Ik heb geen papieren," antwoordde de Reichleau verachtelijk. „Er zijn machten buiten de Ogpu buiten de Sovjet-Unie; Stalin gebruikt veel vreemde wapens voor het welzijn van de Partij." „Ik geloof het niet," zei Leshkin op een gemelijken toon. „Weet u iets van mijn geschiedenis?" vroeg de hertog. „Als dat inderdaad zoo is, dan zult u weten dat ik een politieke banneling van mijn eigen land ben. Bijna veertig jaar geleden werd ik als een jong man door een Kapitalistische regeering uitgestooten. Weet u waarom Aron onmiddellijk na zijn aan komst in Moskou door madame Karkoff werd ontvangen? Op speciale instructies. Tusschen hen bestond geen andere gedachte dan het geheime werk dat gedaan moest worden voor de Partij. Onder alerlei voorwendsels zochten wij inlichtingen teneinde zelfs de Ogpu niets van onze ware bedoelingen te laten begrijpen. Weet u wie de Amerikaan is? Hij is de zoon van Channock van Ryn, een van de rijkste mannen in Amerika. Wij moesten zijn ver trouwen zien te winnen, de man heeft veel grootere belangen dan enkel een aanval op de verborgen juweelen. Dat zijn maar oude vrouwenpraatjes. Ik betwijfel zelfs of de ju weelen hier inderdaad wel zijn." Hij zweeg eenigen tijd, terwijl hij den Rus onafgebroken aankeek. Leshkin zat een oogenblik stil voor zich te kijken, dan begon hij weer nerveus met zijn vingers in zijn baard te woelen. Hrj wist dat Stalin geheime spionnen buiten de Ogpu in dienst had zou het mogelijk zijn dat deze menschen lid waren van dat geheime genoot schap Zijn oogen namen een listige uitdruk king aan en hij zei knorrig „Wel, waarom liet u dan den Amerikaan alleen Zuidwaarts trekken? Neen, hij sloeg plotseling met zijn dikke, witte vuist op de tafel, „ik geloof het niet. Jullie bent ongeoor loofde vreemdeUngen hier, ik zal jou laten doodschieten," en hij wees op den hertog. „Zoo zij het," zei de hertog met een lichte buiging. „De keus is aan u. Het spijt mij ech ter alleen dat ik er niet bij zal kunnen zijn, wanneer u voor uw meester verantwoording van uw daad zal moeten afleggen. Ik zou niet graag in je schoenen staan, kameraad." De commissaris stond op. Hij riep de bewa kers, die oogenblikkeüjk verschenen. Hij gaf een paar korte bevelen en de hertog en Simon werden weggeleid. Zij liepen de gang weer door, staken de groote hall over en door een tweede gang kwamen zij in een anderen vleu gel van het kasteel. Er werd een deur geopend en voor zij het wisten werden zij in een don kere kamer geduwd.. De deur werd hard ach ter hen dicht geslagen en zij hoorden dat er een zwaren grendel voorgeschoven werd. „Foei!" zei Simon en streek met zijn hand over het voorhoofd, „die man bevalt mij niet.'1 De Reichlau legde zijn hand geruststellend op Simons' schouder. „Mij ook niet, besta vriend. Maar je was uitstekend kalm. Zoo kalm! Je hebt buitengewoon veel moed ge toond!" „Zoo," zei Simon, „is dat waar? Ik heb ef zelf niets van gemerkt. Dacht je dat hij ons werkelijk zal laten dooden?" Zij spraken fluisterend met elkaar. „"Voor 't oogenblik niet. Hij gelooft zoo half en half mijn verzinsel over Stalin. Geen enkele van deze menschen hier heeft vertrouwen in elkaar. Het zou heel goed kunnen zijn dat wij inderdaad Stalin's geheime agenten waren. Hij zal ons dan werkelijk niets doen voordat hij inlichtingen te Moskou heeft ingewonnen." „Hm. Ik dacht dat dit wel de weg was om eruit te komen. Maar nu zal hij eerst wel anaf het vliegveld een draadloos bericht naar Moskou zenden. Als het antwoord komt, be gint de zaak ernstig te worden." Hij lachte op zijn eigenaaridge, nerveuze wijze. „Zoo gaat het beter,' zei de hertog. „Het doet mij goed je te hooren lachen. Er kan nog heel wat gebeuren voor zjj antwoord krijgen. Ik ben bang voor mezelf, en nog het meest heb ik wroeging over het feit dat ik jou in zulk een groot gevaar gebracht heb. Ik wilde, dat ik je den brief van Rex nooit had laten zien. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8