Brand in Amsterdamsche rijwielzaak De ommekeer van den Duce Oplichter voor de rechtbank De verdwijning van generaal Miller Op afbetaling Mussert fantaseerde Beschermt de Volkenbond de Joden te Dantzig? Anti-Joodsche propaganda in Marokko Monsterprocessen in Rusland Dantzig in handen der Nazi's Het materiaal en de menschen f 8000*- uit postkantoor gestolen 20-jarig bestaan der Sovjet-Republieken Boycotactie tegen Japan in Frankrijk Visschen zweven in de lucht Stroo voor cellulosefabricage Verboden toegang Japan moet krijgsliederen zingen Betaal het loon van straks voor hc genot van nu R. K. Centrumpartij ontbonden, Vuur vernielt 200 fietsen. Gistermiddag omstreeks half één brak een felle brand uit in de rij wielzaak van H. van den Berg, ge vestigd in het onderstuk van de perceelen van Oldenbarneveldtplein 21 en 23 te Amsterdam. Beide onderstukken heblven een voorge deelte, dat ten deele als etalage- en ver koopruimte gebruikt wordt, een middenge deelte, dat gebruikt wordt als opslagplaats voor rijwielen en rijwielonderdeelen, en een achterstuk, waarin de werkplaats gelegen is. De brand brak uit in de op dat oogenblik verlaten werkplaats in perceel 23, terwijl de eigenaar en drie knechts aan het werk wa ren in de daarnaast gelegen werkplaats in het onderstuk van perceel 21. Toen het vuur ontdekt werd, sloegen de vlammen reeds fel uit, en tastten een achter hel per ceel gelegen uitbouw aan, terwijl het vuur zich tevens snel naar voren uitbreidde en in de opslagruimte van perceel 23 groote verwoestingen in den daar opgeslagen voor raad teweegbracht. De brandweer slaagde er echter in korten tijd in, den brand meester te worden. Terwijl het blusschingswerk nog aan den gang was, begonnen de brandwachts reeds de vernielde inventaris naar buiten te dra gen. Voor de beide perceelen, waarin de rij wielzaak gevestigd was, hoopte zich een steeds grooter wordenden stapel rijwielen op, waarvan de voorste, die het eerst naar buiten werden gebracht, weinig of geen schade hadden opgeloopen, doch naarmate men dieper in liet perceel kwam, bleken de fietsen meer te zijn vernield. De banden waren rondom de velgen weggebrand en van de zadels rest ten nog slechts de veeren en metalen onderstellen. Lak en mioffel waren van de rijwielen afgebladerd en het was een treurige puinhoop van bij na tweehonderd fietsen, die zich ge vormd had, waarbij nog een groote voorraad vernielde onderdeelen en door het vuur aangetaste banden kwam, alsmede eenige lampenkap pen die de firma in reparatie had. Volgens den eigenaar zijn slechts weinig personen, die hun rijwiel bij hem stallen, gedupeerd, aangezien de staliing voorname lijk in perceel 21 gevestigd is. De vernielde rijwielen zn grootendeels zijn eigendom en ongeveer tachtig er van waren nog geheel nieuw. Verzekering dekt de schade. Naar de oorzaak van den brand, die de brandweer niet tersond kon vaststellen, wordt nog een onderzoek ingesteld. Precies zooals eenige jaren geleden, leverde de volle zomer weer een aantal vliegtuig rampen op. Ze hebben tot gevolg, dat het passagiersverkeer in de lucht er een korte inzinking door ondervindt. En naarmate het feit en het onderzoek naar de oorzaken uit de belangstelling verdwijnt en dit geschiedt zeer snel wordt de ge wone, langzaam oploopende statistische lijn weer hervat. De lessen van dit alles liggen in de betere kennis van het materiaal en de hanteering er van. Een lange periode zonder ongelukken brengt ons in de ongelukkige waan van een volkomen beheersching van het materiaal. Zulk een absoluut meesterschap bestaat niet. Het geloof er aan drijft hen. die er hun levensbestaan op grondvesten, de deelnemers aan excessioneele verkeersdaden, motor- en autoracers en lucht-acrobaten, onherroepelijk in den dood. Het verkeers-exces, dat zoo verstandig door de verkeersmaatschappijen uit haar program ma's wordt geweerd, is het dagelijksche motief van talrijke rampen. Verkeers-beoefenaars, die in dit exces ver vallen, particuliere renners op de - touristen- wegen, vormen de eindelooze reeks van slacht offers, die de courant ons in den zomer, het verkeers-seizoen bij uitnemendheid, voorlegt. Wat het verkeer te land betreft, lokt de moderne weg uit tot het exces. Op de Euro- peesche autostrada's vormen de wrakken van automobielen de trieste merkteekenen van die menschelijke dwaling. Onvoldoende kennis van het materiaal drijft hen die, door een reeks van eenvoudige hand grepen, het bestuur over het materiaal ge leerd meenen te hebben, tot allerlei uitbundig heden. Zoodra de handgrepen machtig zijn, meenen ze tevens het materiaal te beheerschen. Dit is een groote dwaasheid, waartoe de werkelijke kenner van het materiaal nooit zal geraken. Het materiaal, in den vorm van de ge- perfectionneerde, glanzende automobiel, met haar snelheidsmeter met een enorm maximum, suggereert een perfectie van materiaal die niet bestaat. Het moge onder alle waarborgen zijn ge maakt en samengesteld, geen constructeur kan rekening houden met toevallig, buiten zijn wil optredende factoren. Het beste vliegtuig kan door bliksemslag getroffen worden en de allerbeste auto kan door het springen van een band onbestuur baar worden. Materiaalkennis en kennis van mogelijker wijs optredende factoren zullen eiken bestuur der buiten de gevaarszone der excessen houden, en ook dan nog moet hij een veilig heidsmarge bewaren en het lot niet ver zoeken. Het grootste, en hoezeer ook door waar borgen vertrouwen in het materiaal, mag nooit bestaan zonder de bezonnen bescher ming van dit materiaal tegen zichzelf, dat is tegen de onverwacht van buiten mogelijke invloeden waartegen het niet bestand is. Men kan die invloeden, door een bezonnen hanteering. voor een groqf deel, zij het dan ook nimmer absoluut, ontgaan. Daartoe be hoort in de eerste plaats de nauwgezette op volging der gestelde regelen, die de uitdruk kingsvorm zijn van collectieve ervaring. Ieder waarschuwingsbord is een practijk- monument, en als zoodanig heeft het recht op onze eerbiediging. Tegen Canadees 6 maanden ge- eischt. Een 64-jarige Canadeesche handelaar in brandstoffen, van geboorte een Hollander, die weer sedert eenigen tijd in zijn geboor teland vertoeft, stond voor het Amsterdam sche gerechtshof terecht, verdacht van op lichting. De rechtbank had hem tot tien maanden gevangenisstraf veroordeeld, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam. Op geraffineerde wijze had deze oude heer een bevriende familie op gelicht. Op zekeren dag was hij met het verhaal gekomen, dat er een schip in de Amsterdamsche haven lag, waarin zich een groote partij l>ont bevond, waarop hij bij aan koop groote winsten kon maken. De kapitein echter wilde de goede ren niet afgeven zonder contante betaling. En nu kwam de Canadees zijn Amster damsche vrienden om hulp vragen. Vier honderdvijftig gulden had hij noodig. Om zijn fantastisch verhaal kracht bij te zetten nam hij bij de onderhandelingen drie per sonen nnee, waarvan twee de uniform van scheepsofficieren droegen. IJverig bevestigde die drietal het verhaal van den a.s. bont- koopnuan en de Amsterdammer liet zich ten slotte bepraten: hij stortte de f 450. en zou daarvoor een deel van het bont be trekken. Weldra kwam hij echter tot de minder aangename ontdekking, dat hij bij den neus genomen was. Het bont bleef veilig in de ruimen van het spookschip en de Canadees nuaakte zich met het geld uit de voeten. De justitie wist hem echter in te rekenen voor zijn vertrek naar Canada. Het bleek, dat de Amsterdammers niet de eenige slachtoffers waren. In Helmond had hij dezelfde come- die met succes opgevoerd. Voor het hof requireerde de procureur-ge neraal mr. dr. D. Reiligh zes miaanden ge vangenisstraf miet aftrek van voorarrest (vanaf 18 Mei). De procureur-generaal was van meening, dat in dit geval een lichtere straf moest worden opgelegd, om den ouden man in de gelegenheid te stellen tijdig naar Canada te rug te keeren, daar hij anders zijn nationa liteit verliest en dus een Vaderlandslooze zou worden. De verdediger pleitte clementie. Arrest 2 November. In don vorigen nacht is ingebroken in een bij postkantoor aan den Zuid-West-Buiten- singel te Den Haag. Met valsche sleutels werd de buitendeur en de brandkast open gemaakt. Ter waarde van ongeveer f 8.000 werden zegels( postzegels, rentezegels en statistiekzegels) en rijwielbelastingplaatjes gestolen. Er was geen geld in de brandkast. De besteller, die eiken ochtend tegen kwart over acht in het kantoor komt, ontdekte de inbraak. I-Iij heeft een sleutel van het gebouw en toen hij dezen gisterochtend in het slot had gestoken, draaide de sleutel rond. Hij bemerkte toen dat de deur open was en later zag hij, dat de brandkast ook geopend was. Van zijn bevindingen stelde hij de directie van het postkantoor telefonisch in kennis, welke op haar beurt de politie waarschuwde. Het politioneele onderzoek is nog in vollen gang. Herdenkingen in Nederland. Het comité dat zich in Nederland gevormd heeft om ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan van de Sowjet-unie een ge schenk aan te bieden, organiseert in de eerste weken van November eenige groote bijeenkomsten in verschillende steden in Nederland. Op 7 November wordt in Am sterdam en groote herdenkingsvergadering belegd in de Apollohal, terwijl op een bijeen komst in het Concertgebouw op 13 Novem ber voor genoodigden het geschenk een standbeeld vervaardigd door Hildo Krop zal worden onthuld. Ook in Den Haag, Rot terdam, Haarlem, Bussum en andere steden zal het twintigjarig bestaan worden her dacht. Justitie heeft nimmer de N.S. B. boekhouding gecontroleerd. Op de laatste door de N.S.B. te Lun teren gehouden bijeenkomst heeft zooals bekend de heer Mussert naar aanleiding van 'n ver onderstelling, als zouden de uitga ven der N.S.B. niet bekostigd kun nen worden uit de bijdragen der le den alleen, opgemerkt datde accountantsdienst der regeering een week op het hoofdkwartier heeft doorgebracht, om alle boeken na te zien en daaraan toegevoegd dat niets te constateeren viel dan de groote offervaardigheid". Is met deze woorden de bedoeling van den heer Mussert juist weergegeven, dan moet zoo vernemen wij van gezaghebbende zijde worden ge constateerd, dat er nimmer een justitieel onderzoek in de boeken der N.S.B is ingesteld en dat, zoo er mogelijk een onderzoek door een an dere overheidsinstantie heeft plaats gehad, dit dan van zuiver fiscalen aard moet zijn geweest. Wat zoudt ge hunkeren? De wereld is van u. Ge kunt van alles wat ze biedt terstond genieten, dank zij 't modern systeem van huurkoop en credieten. Dus, vrienden, plukt den dag. En koopt, en wordt verrukt in weelde en gerief. Straks wordt ge zelf geplukt. Is het een auto waar ge jaren voor moet potten Rijd er vandaag mee weg. En lach om alle zotten die heel hun besten tijd in ouderwetsch fatsoen te voet en in de tram al sparende verdoen. De menschheid heeft ontdekt, dat werk kracht kapitaal is. Neem dit principe aan. En niet cum grano salis maar gans en metterdaad. Voor 't arbeids loon van morgen zal men u heden nog de waren thuisbezorgen. De wonderen der techniek, de drang der industrie, de volle arbeidsmarkt, 't surplus van energie, 't emplooi verlangend geld... 't zijn alte- maal factoren die er toe dringen consumenten op te sporen. En waar dit speuren uw begeerigheid onthult of wekt, of stimuleert, zijn wil en wensch vervuld. Wie wenscht geen weelderig huis, wie wil geen mooie kleeren, wie droomt er niet van eigen auto te chauf- feeren, wie voelt zich niet in zorg van 't dagelijksch bestaan in 't een of ander opzicht -wreed te-kort gedaan? Men zucht in zelfbeklag om troost en compensatie en vindt de kans tot materieele zelf-tractatie in comfort en in pronk uit loon, geïnvesteerd in het vertrouwen dat men straks wel wat presteert... De wereld slaat uw doen en laten rustig gade. Wanneer ge u met schuld en goed wilt overladen, dan gaat haar dat niet aan... Maar, speculeerend, hoopt ze dat ge alles zult betalen wat ge koopt... Diezelfde conjunctuur van bieden en van lokken slaat zoo ge u aan de verplichting hebt onttrokken van de „gemakkelijke condities van de zaak" met harde klauwen in uw lijf en goed... En raak Het Italiaansche voorstel kan iets of niets beteekenen". Over de verrassende wending, die de be sprekingen in de niet-inmengingscoinniissie hebben genomen, schrijft de „Times": „De rede van Grandi is een groote stap vooruit in den zin van een redelijk en definitief accoord tot isolatie van het Spaansche con flict. Het onmiddellijke gevolg ervan zal zijn een vermindering van ongerustheid, die ge wekt was door hetgeen zich voordeed als een dreigend gevaar van ineenstorting der niet- inmengingspolitiek. Het is een werkelijke en belangrijke bijdrage tot een algemeene kal meering". Na een ontleding van het plan der Itali aansche regeering schrijft het blad dan ver der: „Uiteraard moet verondersteld worden, dat in afwachting van het rapport der com missie geen nieuwe versterkingen van man schappen en munitie naar de beide partijen in Spanje zullen worden gezonden, want dat zou de gebeurtenissen van gisteren tot een belachelijkheid maken. Wanneer het rapport zal worden bestudeerd, moet verondersteld worden, dat dit eveneens zal geschieden in denzelfden politieken geest en met denzelf den oprechten wensch om tote en overeen stemming te komen als blijkt uit de verkla ring van Grandi". De Dailey Mail" schrijft: „Het Italiaansche gebaar zal in de geheele wereld toegejuicht worden. Het heldert de atmosfeer op en ver groot de hoop een regeling van wat onop losbaar scheen". De „News Chronicle" echter zegt: „Het Italiaansche voorstel zal geen enkele verwachting wekken. Het kan iets of in het geheel niets betee kenen, al naar den geest, waarin Italië bereid is tot samenwerking. De Italiaansche houding in het verleden doet veronderstellen, dat de com missie een nieuwe bron van uitstel zal zijn. De Britsche Regeering moet het voorstel aanvaarden, maar moet dit doen met om zichtigheid en duidelijk zeggen, dat de Fran- sohe grens zal kunnen worden geopend, wan neer geen enkele vordering bereikt wordt". Het liberale orgaan stelt dan voor aan het hoofd der tellingscommissie „een man te plaatsen, die zich niet van zijn taak zal laten afleiden door pluimstrijkerijen, iemand van het kaliber van Winston Churchill". De „Daily Herald" vraagt zich af wat de reden kan zijn van de ommekeer van den Duce: „Tracht hij een heropening van de Fransch-Spaansche grens te verhinderen? Hoe het ook zij, niemand zal dwaas genoeg zijn om de eenige kans, de terugtrekking der Italiaansche troepen te verzekeren, voorbij te laten gaan". De C.G.T. heeft een oproep uitgegeven waarin het Fransche publiek wordt uitge- noodigd systematisch goederen van Japan- sche herkomst te boycotten. Voorts noodigt de C.G.T. op de dringendste wijze de gecon fereerde bonden uit zoodra mogelijk alle vakvereenigingsmaatregelen te nemen, die noodig zullen zijn bij de toepassing van de zonder verwijl te nemen besluiten van het I.V.V. teneinde de boycot doeltreffender te maken. Nieuwe belangrijke gegevens. De Petit Parisien geeft een lange reeks bijzonderheden in verband met de verdwij ning van generaal Miller over de geheime rol die gespeeld is door generaal Skolbin en de rivaliteit tusschen beide generaals. Voorts wordt verband gelegd tusschen deze zaak en de verdwijning van Koetjepof, de diefstal van de papieren van Trotski, den moord op Navasjin en de terechtstelling in Zwitser land van Reiss. Vervolgens schrijft het olad dat 63 uiterst belangrijke dossiers in beslag genomen zijn ten huize van Bogovoed, den vroegeren financieelen raadsman van Kreu- ger. Bovogoed is eenige jaren geleden een belangrijk personnage geweest en boezemt den witten Russen meer vrees in dan de Gpoe. Men weet vooral van hem, dat hij tot den ondergang van Kreuger diens corres pondent en misschien raadsman was. Sedert de verdwijning van Kreuger heeft Bogovoed geldzorgen gekregen. In de 63 dossiers, die gisteren te zijnen huize zijn verzegeld hebben de ambtenaren van politie ontdekkingen ge daan, die zij van belang achten „niet alleen gelijk een hunner verklaarde, komen wij dank zij deze documenten nader tot eenige geheimzinnige punten in de Kreugeraffaire, maar wij vinden er belangwekkende gege vens in betreffende de zaak Navasjin. „Dit verwondert niet, aldus de Petit Parisien, want reeds bij den moord op Navasjin werd de naam van Bogovoed genoemd. Een medewerker van de „Paris Midi" heeft vanmorgen een onderhoud gehad met Bogo voed, te wiens huize de politie gisteren 63 dossiers verzegeld heeft. De medewerker zeide: „Men zegt, dat de met het onderzoek belaste personen in uw talrijke dossiers op merkelijke bijzonderheden en nadere gege vens hebben gevonden over den krach en den dood van Kreuger en over de zaak Na vasjin. Men zegt ook, dat de witte Russen u meer vreezen dan de Gpoe. Bogovoed verklaarde daarop: „dat zijn allemaal grappenmakerijen. De bestudeerde dossiers zijn economische archieven. Ik heb mij altijd met economie bezig gehouden. Zij staan in geen enkel verband tot Navasjin, die ik trouwens niet gekend heb. Overigens houd ik mij niet bezig met politiek". De door den gouwleider Förster voor Dan zig aangekondigde anti-Joodsche maatrege len doen voor het Joodsche bevolkingsdeel in deze stad wederom groote moeilijkheden ontstaan. Te vreezen valt n.1., dat de nat.- socialisten zullen trachten, de beruchte Neurenbergsche wetten ook in Danzig in te voeren. In de praktijk worden echter reeds thans de Joden uit alle takken van het openbare leven verdrongen, terwijl zij in staats- en gemeentedienst nauwelijks meer zijn vertegenwoordigd. Het Statuut van Danzig staat in middels nog steeds onder de controle van den Volkenbond, die door mid del van den Hoogen Commissaris te Danzig dient te waken, dat na tionale en religieuse minderheden niet worden ontrecht of economisch worden benadeeld. De Joden te Danzig kunnen zich niet voor stellen, dat de Volkenbond, die destijds de Joden van het Saargebied en later de Joden te Opper-Silezië, wier wettelijke bescher ming officieel werd opgeheven, aan hun tra gisch lot heeft moeten overlaten, thans ook nog de Joden te Danzig in den steek zou laten. Temeer, daar het internationaal gega randeerd Statuut van Danzig ook bij een nat.-socialistisch meerderheid in den Volks dag van twee derde, van kracht blijft, en door den Volkenbond wordt gecontroleerd. Daarom heeft de Volkenbond zonder eeni ge twijfel het recht en de plicht, tegen een officieel aangekondigde anti-Joodsche cam pagne te Danzig stappen te ondernemen. Hoe Canada zijn vischarme me ren bevolkt. Sinds eenigen tijd laat de Canadeesche regëering door middel van vliegtuigen vis schen boven vischarme meren in het Nrd.- oosten des lands „uitzetten" of beter ge- zegd „uitstrooien", want de diertjes worden letterlijk uit het vliegtuig geworpen. Tot deze methode is men gekomen, waar het transport per trein niet alleen zeer tijd- roovend, doch ook zeer kostbaar werd. En daar men naar de Noordelijk gelegen me ren van Canada vrij slechte verkeerswegen kent, bleek ook het vervoer per automobiel tenslotte zeer omslachtig. De visschen, die moeten worden verzonden, brengt men on der in een aparte ruimte onder het vlieg tuig. Boven een der meren opent men de ruimte, welke van een mechanisch te ge ilen klep is voorzien en de levende dieren storten in hun element Men hoopt door dezen maatregel binnen afzienbaren tijd nieuwe Canadeesche vischparadijzen te verkrijgen. Kol. Loeb, de leider van het grondstoffen- bureau dat binnen het kader van het vier jarenplan in Duitschland in het leven is geroepen, heeft een redevoering uitgespro ken voor een gehoor van persoonlijkheden uit de nat. soe. partij, uit het leger en uit wetenschappelijke kringen. Hij verklaarde daarbij, dat in het vervolg stroo zal worden gebruikt voor de vervaardiging van cellu lose, waaraan het land een toenemende be hoefte heeft. Voorts deelde hij mede, dat fabrieken gebouwd zullen worden waar het stroo zal worden verwerkt. Tevens legde hij den nadruk op de noodzakelijkheid van energieke maatregelen tot bezuiniging van papier, De politiepresident heeft de R.K. Centrumpartij te Dantzig met al haar nevenorganisaties ontbonden. Als reden voor deze beslissing, die direct van kracht is geworden, wordt opgegeven, dat een lid van het bestuur der Centrum partij herhaaldelijk decreten en wetten van den staat bewust overtreden heeft. Met de Centrumpartij verdwijnt de laatste partij in Dantzig behalve de N.S.D.A.P. De ontbinding der centrumpartij is naar het Duitsche nieuwsbureau meldt, geschied na langdurige onderhandelingen tusschen gouwleider F"orster en het bestuur der cen trumpartij, waarbij een minnelijke schikking is bereikt. Het bestuur der centrumpartij erkent de ontbinding en ziet af van de for meel mogelijke rechtsmiddelen. Gouwleider Forster heeft een verklaring gepubliceerd, waarin verklaard wordt dat t streven naar vereeniging van alle Duitschers in het afgescheiden Dantzig thans met suc ces bekroond is. Onder het verleden moet een dikke streep gezet worden. Redevoerinqe van Julius Stret cher onder .de bevolking ver spreid. Naar het Spaansch Persagentschap uit Tanger verneemt, moet de anti-semietische actie, die in Spaansch Marokko wordt ge voerd, voor een belangrijk deel worden ge steld op rekening van de Duitsche propa ganda. Voortdurend worden in groote hoe veelheden pamfletten verspreid, bevattende de uittreksels van anti-Joodsche redevoerin gen van Julius Streicher, den uitgever van de Stürmer, Hitier, Goebbels en Goering, Het meerendeel dezer pamfletten is in ha Spaansche taal gesteld; onder de Moorscha bevolking worden zij echter in het Arabisch verspreid. Onder de invloed van deze propaganda neemt de vervolging der 13.000 in Spaansch Marokko woonachtige Joden voortdurend in scherpte toe. Ter gelegenheid van de val van Bilbao werd te Tetuan een groot aantal an- ti-Fransche, anti-Engelsche en anti-Joodsche affiches aangeplakt. Reeds meerdere malen zijn onder bedreiging der Joodsche bevolking in eenige plaatsen groote sommen gelds van Joodsche notabelen opgeëischt. In het begin van Juni werden te Arcila 22 Joden1, onder wie een Hollander, bij het verlaten van de synagoge gearresteerd. Op 19 Juli d.a.v. werd de synagoge door Moorcn onder leiding van phalangisten belegerd. Tientallen personen ter dood veroordeeld. Het Russische blad „Vostotsjno Sibirska- ja Prawda" meldt in zijn editie van 15 Octo ber, dat het militaire gerechtshof te Ir- koetsk 45 leden van een terroristische spi- onnage-organisatie ter dood heeft veroor deeld. De veroordeelden waren voor reke ning van de spionnagedienst van een bui- tenlandsche mogendheid opgetreden op da spoorwegen in Oost-Siberië. De „Zabaibalski Rabotsji" van Tsjita meldt in zijn editie van 14 October dat elf ambtenaren ter dood veroordeeld zijn, we gens sabotage aan den Kolchoz-landbouw. Om dezelfde reden is de oud-secretaris van het executieve comité in het district Sretensk met nog twee andere functionna- rissen ter dood veroordeeld, terwijl drie personen veroordeeld werden tot straffen tusschen de zes en tien jaar gevangenis. Op 17 October heeft de rechtbank te Kon- stantinofska in het district Rostofsurdon elf contra-revolutionnairen, die zich schuldig maakten aan vernietiging van vee der Kol chozen, ter dood veroordeeld. Tenslotte meldt het blad „Ossetie" van 18 October, dat vijf saboteurs die werkten in de graandrogerijen van Beslan, ter dood zijn veroordeeld. Geen ambtenaarskinderen naar de bijzondere scholen in Duitsch land. In Duitschland heeft de minister van bin- nenlandsche zaken beslist, dat ambtenaren hun kinderen niet langer naar de bijzonde re scholen mogen zonden. Of er moeten dwingende redenen voor zijn. Dit laatste kan b.v. het geval zijn tengevolge van ver huizing of een verblijf buitenslands. Ook wanneer de openbare school niet dan met veel onkosten is te bezoeken, of wanneer de gezondheidstoestand der kinderen het noodzakelijk maakt. De ambtenaren hebben dit dan in overleg met het schooltoezicht uit te maken. Verder mogen ambtenaren ook geen zitting hebben in de besturen vap bijzondere scholen. - - :;s%, Volks- en liefdesliederen schaden krijgshaftigen geest. Met het oog op den oorlog met China is, naar de „United Press" uit Tokio meldt, door het Japansche ministerie van binnenland- sche zaken het spelen en zingen van senti- menteele en romantische volks- en liefdes liederen verboden. Dergelijke muziek, aldus redeneert het ministerie, schaadt den krijgs- haftigen geest en dient daarom vervangen, te worden door militaire muziek en soldaten liederen. De uitvoering van deze verordening stuit evenwel op moeilijkheden daar de krijgsliederen blijkbaar bij het Japansche publiek niet in de gunst staan. Het blad „Japon Times" tenminste verklaart, dat het groote publiek met de nieuwe krijgszangen heelemaal niet tevreden is, daar zij in zulk een haast en zoo slecht gecomponeerd zijn, dat men ze niet zingen kan.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8