Het bittere leven Wong Gum van II II Langs de straat „MIJNHARDTJES" s.o,s* Over 10 maanden en 2 weken terug naar Patria? Jtyenda Zaterdag 23 October 1937 Tweede Blad Chinatown in Nieuxvediep 3-jarig meisje achter BX.O.-school verdronken WITTE KRUIS POEDERS Veelbelovende seizoen opening vanT*A*V*E*N.U. Een zaak in kamerspelen The Moochers in Casino j De Heldersche drieling VJ De reis van Hr. Ms. „Gelderland" naar de West Hr. Ms. „Java" naar Ned. Indië Belangrijke nederlaag We mochten gisteren wel de veronderstel ling maken, dat Spanje in handen van Franco zou zijn, alvorens de vrijwilligers van beide partijen teruggetrokken zouden zijn. Dat heb Kees gedaan. Voor ons zit Wong Gum en hg vertelt. Vertelt dat er niets meer te verdienen is met de pinda's. Alleen Zaterdags en Zondags trekt hij er nog een enkele maal op uit, als de zon over de lage landen trekt en er vele wandelaars op de wegen zijn. Maar wie eet nog pinda's en wie ziet nog de ellende van Wong Qum. Toch niemand! „No verdienen... no eten...". Dus zit hij hier alle uren van de lange da gen in het logement. Help mee in de huis houding. Wascht voor de vrouw of schilt er de aardappelen. „Al 4 jaar is hij in Den Helder", zegt de juffrouw, een zorgelijke verschijning, „en hij is mij niets te veel". „Geld krijgt hij zoowat nooit meer, maar ik kan het niet over m'n hart verkrijgen Opa buiten de deur te zetten. Hij is de bescheidenheid zelf: als er menschen komen en hij denkt er zijn niet genoeg aard appels, weigert hij mee te eten. Je kunt hem er dan met geen 10 man toe krijgen. Hij zegt dan maar steeds: Opa no verdienenOpa no eten". Over 10 maanden en 2 weken. Ernstig knikkend volgt Wong Gum het relaas, en kijkt alsof hij er alles van begrepen heeft. Een cigaret beeft tusschen de bruine vingers, die doen denken aan kleine tange tjes met heel fijne pincetten eraan.. Of hij plannen heeft? Er komt beweging in het oude lijf, even gaat een haast onmerkbare glinstering door de donkere, half gesloten oogen. En dan vertelt hij, dat hij zal probee- ren weg te komen naar China over 10 maan den en 2 weken. En naar welke stad ga je, Wong Gum? Het blijkt Hong Kong te zijn. Hong Kong, 's werelds grootste koeliehaven, van waaruit deze Chinees eens, meer dan 17 jaar geleden, zijn zwerftocht over de aarde begon. Opa kwam op een groot schip met vele ■blanke en donker gekleurde menschen. Hij zat in den avond en in den nacht onder een groot luik met andere landslieden en had mooie sandalen. Ze rookten vele cigaretten en kekèn in den vroegen morgen over de wijde zee. Voor z'n plezier was Wong Gum anders niet uit z'n land, dat de Westerling dat van de Rijzende Zon noemt, gegaan. Lé.ng niet... want daar woonde zijn vrouw, en zijn kinderen. Een jongen en een meisje. Terug naar China? „De jongen is nu 24 en het meisje 20", gebaart Wong Gum met zijn vingers. Hij heeft ze in 17 jaar niet gezien... Zouden ze hem vergeten zijn? Of zul len zij hem over een jaar terugzien. In China, waar nu de Dood maait onder vele duizenden Chineezen, waar een vreemde God de oorlog gebracht heeft. Daarheen zal Wong Gum moeten gaan, en hg droomt wellicht van een ontmoeting in den avond, als de geur van Oranjebloesems door de prieelen. waait en in de verte de sneeuwglanzen van de Moeder der Bergen wenken. Wie zal het zeggen. Wie weet wat daar ligt in de onmetelijke beslotenheid van dit Chineezen-brein. Hij vindt het heerlijk terug te gaan naar z'n land. „Want," aldus vertelt Opa, „dan zullen zijn kinderen voor hem werken. Dat doen alle kinderen in China als vader „thuis- „MIJNHARDTJES" zijn makkelijk inneembare hartvormige ouwelcachets buitengewoon pijnstillend en genezend bij: Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Spierpijn, Rheumati- sche pijnen, Migraine, Periodieke pijnen, Gevatte koude, Griep en Influenza. Per koker 1 2 cachets 50 ct. 2 st. 10 ct. Bij Apoth.en Drog. komt". Dan is hij 60 jaar en heeft nooit meer iets te doen, dan kalm te wachten op den dood. Hij krijgt nog meer: een mooie doodkist zullen zijn kinderen hem geven, de wensch van iederen Chinees. Zoo vertelt deze oude man, die men soms op de straathoeken van onze stad ziet han gen. Niemand zegt meer wat tegen hem. Niemand ziet hem haast meer in het drukke leven van alledag. Alleen de agenten merken hem op maar hebben niet den moed hem weg te jagen. Waarom ook...? Wong Gum wil in China sterven. Wong Gum stelt aan het leven geen eischen meer. Hij is altijd zeer beschei den geweest, maar op de tabak na is het alleen nog maar het heimwee naar China, dat hem in stand houdt. Want in China wil hij sterven. In den ouden grond van het oude land. Het land waar de kersenbloesems geuren in den avond en waar men langs de kusten nu het mono tone geratel van de Japansche mitrail leurs hoort... Verschoppeling tusschen Hong Kong en Rotterdam. Het kan hem niet schelen, dat hij maar één stel ondergoed heeft. Dat hij z'n blauwe broek en kiel 's Zondags over z'n bloote lichaam moet trekken om het te wasschen en te drogen Hij eet met de Hollandsche pot mee en ook d t vindt Wong Gum niet erg. Ook niet het feit, dat hij niets meer kan verdienen en een hopeloos gestrande is op deze kusten. Hij spreekt nooit met z'n paar landslieden in de stad. Hij verstaat ze niet of doet alsof. Hij is niet meer dan een schim. Een ver doolde, een verschoppeling tusschen de ont zaglijke wijdheid van Hong Kong en Rotter dam. Misschien dat er inderdaad over 10 maanden en 2 weken een schip komt. Zal hij geld krijgen van zijn consul, om naar zijn China terug te gaan? En zal hij daar zijn vrouw en de jongen en het meisje ontmoeten? Niemand weet het. Ook Wong Gum niet, die op de Bassingracht aan het venster zit en weer in zichzelf verloren is, lang voordat wij het loge ment hebben verlaten. Een hard leven, dat van dezen man. Deze laatste Pinda-Chinees. Op een bruiloft of partij Piel Snel 5 cenl's Havana s 0 hooren er bij IN ELK GEZIN EEN DOOSJE EN U HEBT DE Verkrijgbaar ooit In cachet- en tobletvorm Tegen hoofdpijn, griep, tandpijn, rheumatiek en menstruatiepijnen. Voor NodoHond: Duto Oogstzoo* Bij Apotholton m Drogist**. Tragisch ongeval bjj het spelen. Gistermiddag heeft op het weiland achter de B.L.O.-school een tragisch on geval plaatsgevonden, hetwelk aan een 8-jarig meisje, een dochtertje van den heer Planken uit de Hector Treubstraat, het leven heeft gekost. Het meisje, dat met een vriendje ge speeld had bg de daar aanwezige sloot, werd, na geruimen tijd vermist geweest te zjjn, door eenige personen opgehaald. Het bleek niet meer mogelijk de levens geesten op te wekken. Het droevig ongeval heeft zich als volgt afgespeeld: Om ongeveer half drie was Cootje van huis gegaan om te gaan spelen bij de sloot achter de school voor Bijzonder Lager Onderwijs, in gezelschap van een vriendje van ongeveer denzelfde'n leeftijd Spoedig ontdekte de moeder, die in de Hector Treubstraat woont, dat haar doch tertje verdwenen was en ging op zoek. Toen zij het meisje niet vond, vermoedde zij direct, dat er iets niet in den haak moest zijn en alarmeerde eenige omwonenden. Het bange vermoeden van de moeder sloeg echter in wanhoop over, toen het ventje kwam vertellen, dat Cootje in het water was ge vallen. Een 3-tal personen is toen oogenblikkelijk de sloot gaan afdreggen met een hark. Helaas wist men niet aan welken kant de kinderen gespeeld hadden, zoodat men het meisje eerst ophaalde aan de zijde waar men eindigde. De heer Stein nam het lijkje op en droeg het in de B.L.O.-school, alwaar door dokter Rienks, dokter Buchli Fest en eenige ver plegers van het Marine-Hospitaal gepoogd werd de levensgeesten op te wekken. Hoewel men meer dan anderhalf uur met het zuur stofapparaat bezig geweest is, heeft het niet mogen baten. Zij nog vermeld, dat het meisje tot een tweeling behoorde. 2 November opvoering van „De Spaak in 't Wiel". Zoo zoetjes aan zijn we in de rechte tooneel- campagne aangekomen: a.s. Dinsdag hebben we de eerste abonnementsvoorstelling en zoo juist bericht de plaatselijke tooneelvereeniging T.A.VE.N.U. ons, dat zij een week later, eveneens in Casino, het seizoen aanvangt met de opvoering van „De Spaak in het Wiel". Dat is een inzet, welke ons twee dingen zegt. Ten eerste, dat onze oudste dilettanten-too- neelvereeniging dit seizoen minstens op het zelfde kunstzinnige niveau wenscht te blijven als voorheen en ten tweede, dat zij over men schen beschikt, die een goed stuk kunnen uit kiezen. „De Spaak in 't Wiel" toch is een aardige comedie in drie bedrijven, welke geschreven werd door onze bekende schrijfster Jo van AmmersKüller. Een comedie, waarin men zich behalve in het grappige van de intrique verlustigen kan aan de diepere strekking, welke aan het stuk ten grondslag ligt. Waar lijk, deze eerste opvoering belooft alle goeds en we mogen dan ook benieuwd zijn hoe TAVENU dat er af zal brengen. Men verzocht ons van die zijde naar de In dit nummer voorkomende advertentie te ver wijzen en te vermeiden, dat, ter kennisma king, gratis introducties voor deze eerste voorstelling verkrijgbaar zijn. Nieuw is de ge legenheid, welke men de leden biedt, om de beschikbaar zijnde klapstoelen te bespreken. Men raadplege de advertentie. Iets nieuws in de Sluisdijkstraat. Vandaag opent in het perceel Sluisdijk straat 72 de firma A. Laan (telefoon 2) een zaak in kamerspelen, hetwelk ongetwijfeld voor Den Helder iets nieuws te noemen is. Zoo is men in het bezit van een groote col lectie tafelbiljarten, sjoelbakken en bobspelen voor den verkoop, terwijl men zich voorts gaat toeleggen op de verhuur van tafelbil jarten. Het zal mogelijk zijn een biljart voor een middag of avond te huren. Zooals geschreven: vandaag wordt deze zaak geopend. Men schrijft ons: Hoewel het Haagsche publiek deze Band ongetwijfeld goed kent, heeft ook Den Helder reeds de eer gehad de bekende „Moochers" al hier op een bijzondere avond te zien en te hooren. Deze Band behoort wel tot de beste die er op het oogenblik in ons land zijn. In de uitgebreide bezetting van 10 personen weet de leider een uitmuntend samenspel en een prachtig rhythme uit zijn orkest te halen. Morgenmiddag en -avond treden zij op in Casino. RIJWIEL GEVONDEN. Een bewoner van de Asterstraat deelde op het hoofdbureau mede, dat er voor zijn woning een rijwiel stond, merk Nederland. Door be middeling van de politie kan de eigenaar zijn fiets terugkrijgen. is welvarend, getuige dit plaatje, waar de moeder, mej. Baas, met haar drie j kleuters in haar tuintje geniet van een voorjaarszonnetje. De peuters zgn er zich onbewust van, dat ze in de krant j komen, anders waren ze natuurlijk alle drie „wakker" geweest. In aansluiting op ons bericht in het nummer van gisteren betreffende het vertrek van Hr. Ms. „Gelderland" naar de West kunnen wjj thans meedeelen, dat dit vertrek op Donderdag 28 dezer plaats heeft om 1 uur 's middags. Wg ontvingen gisteren officieele beves tiging van ons bericht, dat Hr. Ms. „Java" in Januari 1938 naar de West zal gaan, ter aflossing van Hr. Ms. „Gelderland". Wij lezen in den Ned. Vischhandel, uitgave van den Ned. Bond van kleinhandelaren in het visch- en haringbedrijf Een noodkreet boven dit stukje, S.O.S. Een noodkreet zeker, want de toestand in IJmui- den is thans zoo, dat, als de Regeering niet onmiddelijk ingrijpt, de groot- en kleinhandel zich geen raad meer weet. Op de belangrijkste dagen is er weinig of geen visch aan de markt te IJmuiden. Woens dag 6 en Woensdag 13 Oct. ben ik in IJmuiden geweest en iedereen gaf toe dat het meer dan schande was zooals de handel heeft moeten tobben, om geen erger woord te gebruiken. Heerscht er soms ergens hongersnood, werd mij gevraagd, of is het opzet van de reeders de boel zoo in de war te sturen? Op Woensdag 6 Oct. was de visch onbe taalbaar duur, vooral de z.g. „volksvisch". Op Woensdag 13 Oct. was het nog erger, meer dan duur. Hoe durven enkele bladen te schrij ven dat er zooveel visch in-IJmuiden aan de markt komt? Wat hebben die voor bericht gevers Een kistje allerkleinste schelvisch 10. tot 13.inkoop, kleine bakschol 15.tot 18.per 50 kg gr. gul of kabeljauw 25. per 50 kg. Durft men dat volksvisch te noe men? S.O.S. Ja, eindelijk zal toch de Regeering wel eens ingrijpen en zich niet alleen bepalen tot het geven van subsidie aan de commissie tot bevordering van het vischverbruik. Spot het niet tegen alles om propaganda te maken, terwijl er tientallen orders niet uitgevoerd kunnen worden? S.O.S. zullen wij van de daken blijven schreeuwen S.O.S. moeten wij blijven uitroepen tot er verandering gekomen is! S.O.S. helpt den handel toch Regeering, voor het te laat is! Met den val van Gyon, zie pag. 2 van ons nummer van gisteren, is Noord- West-Spanje voor de regeering van Valencia verloren. Het was de laatste havenplaats, die de linksche regeering nog in Noord-Spanje bezat. De groote beteekenis van de overwinning van Franco in Asturië ligt in het feit, dat er nu één front in Spanje komt, zoo schreef „De Maasbode" gisteren in een beschouwing naar aanleiding van den val van Gijon, waar door de militaire problemen, voor welke de nationalisten gesteld worden, inderdaad aan merkelijk vereenvoudigd worden. Men begrijpt oogenblikkelijk hiervan het voordeel. Zij kunnen nu de legermacht, welke in het Noord-Westen vrijkomt, naar de in werkelijkheid belangrijker punten overbren gen. Het zou ons allerminst verwonderen, als Franco nu zijn volle kracht op het front van Teruel ging concentreeren, zegt „De Maas bode" in bovenaangehaalde beschouwing. Hier hebben de nationalen reeds een wig diep in het vijandelijk land gedreven en het zou voor de hand liggen, dat zij pogen hier de zee te bereiken, waardoor Valencia vol komen van Barcelona zou worden afgeschei den. Daaraan zouden ook groote politieke voordeelen verbonden zijn, welke waarschijn lijk opwegen tegen een onmiddellijke ver overing van de vroegere hoofdstad des lands. Deze zal dan automatisch steeds nauwer in gesloten worden en ten slotte als een rijpe vrucht Franco in den schoot vallen, zonder dat hij er onevenredig duur aan menschen- levens voor zal behoeven te betalen. Intusschen, dit is een kwestie van tactiek, waarbij ook de Italiaansche strategie een woordje zal hebben mee te spreken. En deze laatste kan overwegingen van internationale politiek doen gelden, welke den eersten stoot in een andere dan de meest natuurlijke rich ting zou kunnen doen toebrengen. Nog in een ander opzicht is de verovering van Gijon en daarmede van de geheele Noordkust van Spanje voor Franco van groot belang: hij kan nu zijn geheele oorlogsvloot in de Middellandsche Zee concentreeren, en daarmede een scherper controle op alle schepen, welke oorlogsmateriaal naar de Valencia-havens vervoeren, uitoefenen. Zoo ziet men de belangrijke vorderingen van Franco en voelt men den wensch van Musso- lini, om hieraan door een ontactische zet geen ontijdig einde te brengen. POGING TOT INBRAAK. Een bewoner van de Vischstraat bemerkte Donderdagavond een hem onbekend persoon op het dak van zijn schuurtje. Zoodra deze onge- wenschte bezoeker in de gaten had, dat men op hem lette, koos hij het hazenpad. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. Nat. Hist. Museum, geopend dagelijks van 710 uur, Woensdag bovendien van 35 uur. Zaterdag 23 October. Musis Sacrum, 1524 uur: Fancy Fair ten bate Ned. Herv. Kerk. Casino, 8 uur: Gymn.-uitv. „Pro Patria". Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Maytime", Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Baron Tip" en „Tusschen avond en mor gen". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De vrouw uit het duister" en „Een nacht met den Keizer". Zondag 24 October. Casino, 's middags en 's avonds: The Moochers. Bioscopen als Zaterdag. Plaats der handeling: het Postkantoor. Een juffrouw, vergezeld van een mans persoon, staat ietwat verlegen buiten het postkantoor te draaien; zij heeft dit ge bouw schijnbaar nog nimmer betreden en durft er dan ook niet erg goed binnen te gaan; heusch, men zou het bijna niet wil len gelooven, maar daar zijn er nog zulke! Na wat voor ons onverstaanbaar ge grom en gebrom van haar metgezel, loopt zij echter eensklaps met den moed der wanhoop naar binnen, maar eenmaal bin nen zijnde, staat zij weer te kijken als een kat in een vreemd pakhuis, en weet heg noch steg; zij zwalkt van links naar rechts, en kruipt en sluipt tusschen de wachtende rijen menschen door, die zich tamelijk goedmoedig door haar laten wegduwen en verdringen: zonder gids zou zij er nimmer in geslaagd zijn, uit al die achter de tralies staande mannen, de juiste man te vinden. Zij is als een schip op de woeste baren, dat door een bekwamen zeeloods naar de juiste haven gebracht moet worden, wil het niet op de Razende Bol terecht komen. Hulpeloos kijkt zij naar haar geleider, die zooals ons later blijkt Kees is ge- heeten, en op aanwijzing van hem begeeft zij zich naar het loket Spaarbankboek jes" en geeft den ambtenaar, alweer met behulp en door tusschenkomst van Kees, te kennen, dat zij wil gaan sparen en een spaarbankboekje wil hebben. Nadat de noodige formaliteiten vervuld zijn, wat, tusschen twee haakjes, de juf frouw binnensmonds met allemaal flauwe kul" betitelt, breekt voor haar het groote oogenblik aan, dat zij eigenhandig moet teekenen. Wij noemen dit expres het groote oogenblik, want een handteeke- ning zetten, is voor sommige menschen, alle leerplichtwetten ten spijt, een heele onderneming, vooral als er bij gezegd wordt, dat men zélf moet onderteekenen, Zoo ook voor deze dame, die er naar uit ziet, dat zij beter een huis van onder tot boven kan schoonmaken of iets derge lijks. dan met de pen omgaan. Die hand- tcekening is voor dan ook lang geen flauwe kul! Zij verdwijnt met Kees naar één der loketten, waar pen en inkt ter beschikking van het publiek staan, en komt na een poosje weer met de getee- kende bullen te voorschijn bij het loket; de ambtenaar bekijkt een en ander, en vraagt dan wantrouwig: ..Heeft U dit zelf geteekend?"waarop de dame in haar onschuld prompt antwoord: ..Nee meheer, dat heb Kees gedaanl" Tableau! Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 740.8 Licht op (heden) 17.19 GESLAAGD: Bg het laatstgehouden examen slaagden te 's-Gravenhage voor machinist ter koopvaardij, diploma A, de heeren B. de Groot, J. C. Roos en C. Kant. GESLAAGD: Gisteren slaagde aan de Ge meentelijke Universiteit van Amsterdam voor het examen in de rechtsgeleerdheid onze oud stadgenoot, de heer P. Pover. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG- EN LAAG WATER. Wintertijd Zon Oct. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 24 6.42 16.46 10.05 22.15 405 16.15 M 25 6.44 16.44 10.55 23.00 4.50 16.50 D 26 6.46 16.42 11.45 23.50 5.30 17.30 W 27 6.48 16.40 12.50 6.25 38.25 D 28 6.50 16.38 1.00 14.15 7.40 19.50 V 29 6.52 16.36 2.25 15.40 9.05 21.10 z 30 6.54 16.34 3.35 16.50 10.20 22.20 APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg 65. Van Maandag 25 Oct. tot 1 Nov. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door H. J. Rootlieb, Binnenhaven.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5