Van Zeeland trekt zich terug DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Wanhopig verzet der Chineezen Radio-rede van den scheidenden minister-president Negende partij remise Bom op Fransche torpedojager EERBERICHT Als gieren loeren op hun buit N.V. WACO - Hoorn 26 OCTOBER 1937 65e JAARG. No. 8140 De breede nationale eenheid ging verloren Secretaris Kamer van Koophandel Westfriesland Ambtenaren moeten geduld hebben Japanners langzaam voorwaarts bij Sjanghai Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTs «Officieer' 40.000 Italianen in Spanje Geen Duitsche duikboot in den grond geboord HELDERSCHE COURANT k UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 dinsdag De politieke onrust drukte op het werk der Regeering. Gisteravond heeft de afgetreden minister president van Zeeland zich in een radio rede tot het Belgische volk gericht om het mede te deelen, dat het geheele kabinet zijn ontslag bij den koning had ingediend. Spr. herinnerde er aan, dat zijn beide re geeringen waren gevormd onder het teeken van de meest breede nationale vereeniging. Alleen op deze wijze kon het werk van het economisch herstel en nationale herle ving, welke het welzijn van het land eisch- te, worden volbracht. In de laatste maanden werd deze atmosfeer van begrijpen vertroebeld. Een ontevredenheid, welke moeilijk te omschrijven valt, maakte zich meester van de geesten, waarop spr. rekende en zonder welke hem de nationale unie niet mogelijk scheen. Hand over hand kwam een toe stand van politieke onrust tot stand, welke steeds meer drukte ap het werk van de regeering. Te gelijk met dit werk van ver strooiing ontwikkelde zich in het land een campagne van hatelijke laster. Aangezien het Kabinet niet in zijn werk in zijn werkelijke politiek, kon worden aangetast, maakte de oppositie gebruik van methoden, welke een land, dat zichzelf eer biedigt, onwaardig zijn. Zij deed aanvallen op persoonlijk terrein en trachtte vooral den leider van de regeering te treffen. Gedurende maanden heb ik laster op laster moeten weer leggen. „Gedurende maanden en maanden heb ik laster op laster moeten weerleggen, tot eindelijk de zaak in het Parlement werd besproken. Doch in een dergelijke atmos feer was het niet meer mogelijk met vrucht te werken. Reeds enkele weken achtte ik het oogenblik gekomen, om mij uit het openbare leven terug te trekken. Ik heb niet goed gevonden en zal nooit goedkeuren dat politieke actie wordt ge voerd op h#t plan van politieken partij strijd. Het eenige wat ons kon weerhouden was, dat wij met een groot nationaal werk bezig waren. Op het oogenblik dat bleek, dat het onmogelijk was dit voort te zetten, was onze rol geëindigd. Op dit oogenblik gaf ik toe aan dringende aansporingen van hen, die vreesden de dreigende moeilijkheden te ver haasten en besloot ik mijn aftreden uit te stellen en verder te werken aan het uitvoe ren van het programma van de regeering. Helaas, gedurende de aorte afwezigheid, wel ke noodzakelijk was door mijn "gezondheids toestand, werden de zaken erger in plaats van beter. Er was openlijk sprake van een crisis van de parlementaire meerderheid. De persoonlijke aanvallen namen toe. De droppel die de emmer deed overloopeu. Eindelijk rezen nog de laatste incidenten met betrekking tot de nationale bank. Ik ben van meening, dat deze incidenten mij niet direct of persoonlijk aangingen, doch ik kon mij niet afzijdig houden, want zij hadden be trekking op een groore instelling, waaraan ik de eer heb gebad in verschillende func ties gedurende ongeveer vijftien jaar mede te werken. Zij moeten snel uit den weg ge ruimd worden en spoedig moet klaarheid worden geschapen. Dit moet zoowel voor de Bank als voor mijzelf. Door mijn vrijheid te hernemen, zal ik zeker hiertoe bijdragen. In het kort, in dergelijke omstan digheden, in zulk oen verwarden po litieken toestand, in dezen geest van hartstochtelijke, onrechtvaardige aanvallen kan ik niet langer de ver antwoordelijkheid dragen de politiek van het land te leiden, want het is niet langer mogelijk, dat de regeering goed werk levert. Ik betreur dit ten zeerste. Ons werk is nog niet geheel beëindigd, hetgeen nog op ons programma staat is zeker de moeite, welke wij ons wilden getroosten om het te verwe zenlijken, waard. Het werk was nog niet geëindigd. Van Zeeland herinnerde aan den econo- roischen en financielen toestand van België. Welke geheel gezond is, de schatkist is goed gevuld. Spr. richtte nog een laatste aanspo- MIN.-PRESIDENT VAN ZEELAND. ring tot zijn hoorders. Er is weinig tijd noo- dig om te vernielen,-wat in jaren is opge bouwd. Van Zeeland acht de nationale eenheid thans meer dan ooit noodig, de nationale vereeniging moet zoo breed mogelijk zijn. Voor zichzelf wacht hij met vertrouwen het oordeel af van het land, eenerzijds over het werk van de regeering van nationale her nieuwing, anderzijds over de slinksche aan vallen welke een eind maakten aan dit werk. Helpt door kalmte en begrijpen! „Van uwe zijde", zoo voegde Van Zeeland hier aan toe, „helpt door uw kalmte en uw begrijpen aan een snel oplossen van de crisis." Tenslotte dankte Van Zeeland allen, die hem hebben geholpen in zijn zware taak en nogmaals spoorde hij zijn hoorders aan meer dan ooit aaneengesloten te blijven om van hun Belgisch vaderland een groot land te maken. De Ministers betuigen achting, vriendschap en vertrouwen. De Ministers hebben den heer Van Zee land een schrijven gezonden van den vol genden inhoud: „Gij hebt besloten den Koning ontslag te vragen. Wij moeten zwichten voor de re denen. die u er toe gebracht hebben aldus te handelen en met name voor uw zoo gewettigde bezorgdheid uw geheele vrijheid te herkrijgen. Toch hebben wij op het oogenblik, dat gij de Regeering verlaat jegens u een plicht te vervullen. Wij wil len u spreken over onze achting, onze vriendschap en ons vertrou wen. Sinds dertig maanden zijn wij getuigen van uw werkzaamheid, uw toewijding voor de openbare zaak, uw vurige vaderlandsliefde. Het werk, dat gij verricht hebt aan het hoofd der regeering zal eens door allen worden beoordeeld, zoo als dat moet. Wat ons betreft, wij blijven er trotsch op uw medewer kers te zijn geweest. Ook als Kamerlid bedankt! Van Zeeland heeft den president van de Kamer mededeeling gedaan, dat hij af treedt als kamerlid voor Brussel. (Van Zeeland werd op 11 April J.L gekozen, toen Dogrelle zijn tegenstander was). Het is niet waarschijnlijk, dat een tusschentijdsche verkiezing zal worden gehouden om Van Zeeland te vervangen. Vermoedelijke verdaging negen- mogendheden conferentie. In verband met de regeeringscrisis meent de „Nation Beige" te kunnen melden, dat de negenmogendheden-conferentie, die aan het einde van deze maand te Brussel zou worden geopend, waarschijnlijk verdaagd zal wor den. Het blad acht het voor een démis- sionnaire regeering vrijwel onmoge- gelijk om de vertegenwoordigers der mogendheden waardig te ontvangen en te kunnen beraadslagen over kwesties, die eventueel België zou den raken. Tenzij de kabinetscrisis zeer spoedig wordt opgelost, acht de „Nation Beige" het waar schijnlijk, dat minister Spaak den betrokken regeeringen zal voorstellen de conferentie te verdagen, indien men er tenminste prijs op stelt haar te Brussel te houden. Heden zijn Kamer en Senaat bijeen geroe pen. Er zal echter slechts een korte zitting worden gehouden, waarin de resp. voorzit ters mededeeling zullen doen van het be sluit der regeering om af te treden. Onmid dellijk daarna worden de respectieve zittingen gesloten. De oudpremier gaat optreden tegen den geuiten laster. Havas meldt nader, dat Van Zeeland zijn advocaten opdracht heeft gegeven, alle te gen hem geschreven artikelen in de pers te verzamelen. Hij heeft besloten een reeks van processen aanhangig te maken. Reeds eenige weken geleden vermeldden we. dat zich meer dan 300 sollicitanten hadden aangemeld voor de vaceerende be trekking van secretaris van de Kamer van Koophandel in Westfriesland. Thans ver nemen we, dat is benoemd no. 2 van de voordracht en wel Mr. A. D. van Assen delft de Coningh, practiseerend advocaat te Amsterdam. Dit jaar nog geen salaristoeslag verwacht. Naar het Hdbld. verneemt, heeft de Bezol digingscommissie op 16 dezer haar advies vastgesteld inzake het bekende verzoek van de commissie voor georganiseerd overleg, om invoering per 1 October j.1. van een salaris toeslag voor alle ambtenaren. Het advies zal met den meesten spoed aan de regeering worden gezonden. Het is uiteraard onmogelijk, thans reeds te vernemen wat de commissie de regeering zal voorstellen, doch onafhankelijk van dit advies gelpoft men in bevoegde kringen niet aan extra-maatregelen voor het resteerende deel van dit jaar. De regeering heeft thans nog onvoldoende overzicht om reeds tot allerlei extra-uitgaven of vermindering van inkomsten te besluiten. Dit geldt b.v. ook voor verlaging van den benzine-accijns. EEN GEHEIMZINNIG LICHT. Gisterochtend om zes uur werd in zee, dwars van Terschelling, een licht waarge- nomen. Onmiddellijk vertrok de redding boot „Brandaris". Na alles te hebben afge zocht, is de reddingboot onverrichter zake teruggekeerd. EUWE -ALJECHIN. Aljechin liet op het laatste moment de beslissing aan Euwe over. Gisteravond zou in den Dierentuin te 's Gravenhage de negende partij om het wereldkampioenschap schaken, welke Zondagavond was afgebroken, worden hervat. Gisteravond deelde dr. Aljechin ech ter aan dr. Euwe mede, dat hij de beslissing omtrent het al of niet voortzetten der partij aan den we reldkampioen overliet, waarop be sloten werd de partij als remise te beschouwen. De stand is dus thans: Dr. Euwe 3'/^ punt, Dr. Aljechin 5 punt. Men kan op drie manieren een afgebro ken partij remise maken: ten eerste door remise aan te bieden, ten tweede door het te aanvaarden en ten derde door een kwar tier voor de hervatting plotseling op te duiken en tot den tegenstander te zeggen: „Of wij spelen zullen? Dat laat ik geheel aan u over". Deze derde methode heeft dr. Aljechin Maandagavond toegepast. Toen het comité, wedstrijdleider Maroczy. de persmenschen, kortom, allen, die iets met de match te doen hebben, om van de bezoekers nog te zwijgen, tegen zevenen aan den ingang van de Dierentuinzaal te 's Gravenhage ver schenen, mochten zij nog juist het genoe gen smaken de familie Euwe op haar weg naar huis te ontmoeten. Om kort te zijn: Te half zes Maandagavond heeft dr. Aljechin het besluit genomen, de partij niet meer te hervatten. .Tammer dat hij dat besluit niet wat eerder heeft genomen. In de stelling wit: (Euwe) ke2, td3, pion nen e5, g3 en h2; zwart (Aljechin) kg8. ta8, pe3, pionnen eé, f7 en g5, had dr. Euwe den zet 41. td3 X c3 in couvert gesloten. Het is inderdaad meer dan onaannemelijk dat een der partijen nog kans op winst zou hebben. (ta 2f, kf3, th2:, kg4) bijvoorbeeld 41... kg7, 42 kf3, kg6 (zetten van den f-pion worden beantwoord door slaan met den e-pion, ge volgd door hi.), 43. h3 en nu volgt op th8 eenvoudig kgi en h4, op f5, efG e.p. en hl, en op kfö gif, kg6, kg3, th8, tf3 enz. AANVALLER ALS GEWOON LIJK ONBEKEND. Een watervliegtuig van onbekende nationa liteit dat gistermorgen boven de haven van Fornells aan de Noordkust van Mi- norca vloog, heeft bommen geworpen op den Franschen jager 91, die door het mi nisterie van marine ter beschikking van de Air France was gesteld. Het schip werd door oen bom getroffen, zoodat er brand ontstond. Volgens de eerste berichten zou den er geen slachtoffers zijn. Landingspoging mislukt. Den geheelen dag werd gisteren over het heele Shanghai-front met groote hevigheid gestreden bericht Un. Press. De Japanners drijven den vijand langzaam uit zijn stellingen aan het Noorderstation naar Kiangwan. Het spervuur der Japanners ver plaatst zich in Westelijke richting. Onder een moordend spervuur der Japansche oorlogsschepen hebben de Chineesche troepen zich langzaam moeten terugtrekken op hun tweede verdedigingslinie. Van Japansche zijde wordt erkend, dat de opmarsch ernstige vertraging ondervindt door de mijneir, die de Chineezen onder den grond hebben aangelegd en dat de Chinee sche draadversperringen bijna niet te pas- seeren zijn. Ook hebben de Chineézen alle bruggen achter zich verwoest. Volgens Chineesche berichten hebben de Japanners getracht, de taktiek, waarmee zij in 1932 succes gehad hebben, te herhalen. Zij hebben namelijk gepoogd, troepen op den oever van de Jangste bij Lioeho aan land te zetten ten Noorden van Wangpoe, om zoo de Chineesche troepen te Kiating af te snij den. Volgens mededeeling der Chineezen zouden voor Lioeho twintig Japansche oor logsschepen zijn teruggejaagd door de Chi neesche artillerie. Ook elders zou een Ja pansche landingspoging geen resultaat heb ben opgeleverd. Zeer actief was ook de luchtmacht der Chineezen. Twee aanvallen zijn gedaan bij Hongkioe en Jangtsepoe, waarbij groote branden zijn ontstaan. De verliezen der Japanners bij den aan val op de linie Ta-Tsang-Nanziang zouden volgens de Chineezen duizend dooden bedra gen. Bovendien zouden 30 tanks buiten ge vecht gesteld zijn. Chineesche Noorden. successen in het Chineesche troepen, die tegenaan vallen ondernemen langs den spoor weg TientsiertPoekau, hebben ver schillende plaatsen heroverd, welke op 10 K.M. ten Oosten van den spoorweg, aan de grens tusschen Ho Pei en Sjantocng zijn gelegen. De Chineezen bedreigen de linie over een lengte van 80 K.M. Chineesche militaire autoriteiten spreken tegen, dat de Japanneezen Sinkau (Sjansi) op 90 K.M. ten Noorden van Tai Yoean zouden hebben bezet. Ten Zuiden van de Niang Tse Kwan- pas in het Oosten van Sjansi woedt een felle strijd. De Japansche troepen trach ten de Chineezen in de flank aan te val len, nadat het hun in herhaalde aanval len mislukt is de Chineesche troepen bin nen den grooten muur terug te drijven. In het Noorden van Sjansi is het thans kalmer na de verwoede gevechten van de vorige week. Verwachting: Krachtige tot ma tige wind uit Zuidelijke richtingen, meest zwaar be wolkt met tijdelijke opkla ringen, tijdelijk regen, zelf de temperatuur. Verdere vooruitzichten: Wei nig verandering. Vliegtuigen van onbekende na tionaliteit vallen Fransche sche pen aan. In Frankrijk heerscht groote opwinding over het feit, dat vliegtuigen van onbeken de nationaliteit uit de lucht op hun prooi loeren en zich niet ontzien hebben Fran sche schepen aan te vallen. Als gevolg van deze aanvallen, waarvan, twee schepen het mikpunt zijn geworden, heeft de regeering met spoed de noodige maatregelen genomen om de identiteit der aanvallers vast te stellen. Bescherming luchtlijn Marseille- Algiers. Reeds thans is een oorlogsbodem uitgeva ren. Voorts neemt de regeering maatregelen om de bescherming te verzekeren van de luchtlijn MarseilleAlgiers, welke door de Air France wordt geëxploiteerd. Het was de Qued Mellah, die door bommen getroffen werd. De kapitein van het S.S. „Qued Mellah" Gindicelli, die gisteren te Port Vendres aan kwam verklaarde o.a. dat hij met z'n schip op tveg was van Casa Blanoa naar Port Vendres. Zondagavond om vijf uur vlogen op vijftig mijl ten oosten van Barcelona twee vlieg tuigen over het schip. De kapitein kon de onderscheidingsteekenen van de toestellen slecht onderscheiden, alleen kon hij zien, dat zij een donkergrijze kleur hadden. Het waren tweemotorige tweedekkers met groo te drijvers. Op de staart van de toestellen was een kruis geschilderd, dat den kapitein zwart van kleur scheen, doch andere leden van de bemanning waren van meening dat het wit was. Een der vliegtuigen wierp twee bommen, welke men goed kon on derscheiden. Een der bommen viel op de voorplecht, de ander kwam in het ruim terecht. De kapitein gaf zich onmiddellijk rekenschap, dat het schip ernstig was getroffen en na S.O.S. seinen te hebben uitgezon den gaf hij order het schip te ver laten. Het schip gezonken. Later wordt gemeld, dat de „Qued Mellah" die ter hoogte van Barcelona door een vlieg tuig van onbekende nationaliteit gebombar deerd is, is gezonken. Italiaansche mededeeling aan Frankrijk overhandigd. Gistermiddag heeft de Italiaansche am bassadeur te Parijs, Cerruti, op Quai d'Orsay de volgende officeele mededeeling van de Italiaansche regeering overhandigd: „Het aantal Italiaansche vrijwilligers dat zich in Spanje bevindt bedraagt ongeveer 40.000 man Hier is sprake van een waarheid, welke ge controleerd is en welke ook verder gecontro leerd kan worden.' Een tegenspraak van de admirali teit. De Britsche adm. spreekt 't door het pres- agentschap der Spaansche Regeering te Pa rijs en Londen gepubliceerde bericht tegen, volgens hetwelk de torpedojager Basilisk be- gin dezer maand in de Middellandsche Zee een Duitsche duikboot zou hebben tot zinken gebracht. Met ingang van 3 October winter- dienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen a 5 cent verkrijg baar bij onze chauffeurs.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1