WEK DE GAL IN UW LEVER OP Agenda CASINO tfy ine syn gftelt ivil si'en ver6tuyven,öte coop tabacfe en öuyven. öub-fiollan&sche Pijptabak REVUE Abonneert U op dit blad W e voelen er eigenlijk meer voor een be schouwing te wijden aan het nieuwe record van de charmante Australische aviatrice, Jean Batten, die in nog geen zes dagen van Austra lië naar Engeland vloog, dan ons opnieuw te moeten bepalen bij de sombere perspectieven, die de Europeesche politiek allerwege oplevert. Dinsdag 26 October 1937 Tweede Blad tftadinieuLuj De „Tromp" nadert voltooiing zijn j Attractie-week gaat door j Verlichting op het Helder-terrein Psychometrische séance Madame Timmermans-Dubois Het leven der eskimo's Repetitie „RepelsteeltjV Burgerlijke Stand van Den Helder Mail verzending voor Hr. Ms. „Hertog Hendrik" Inschrijvingen Handelsregister 5 landhuizen aan de Timorlaan aanbesteed Sombere perspectieven LOU BAHDY ZAilrOAG en ZONDAG A.S. I N In Februari van het volgend jaar beginnen de proeftochten. In Juli waarschijnlijk officieele indienst- stelling. Op de werf van de Ned. Scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam, die aan den overkant van het IJ, tusschen de z.g. Bloemenbuurt en het Tuindorp Oostzaan ligt, liep 24 Mei Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp" van stapel. De laatste beletselen werden door H. M. de Ko ningin weggenomen. Het stalen casco gleed van de helling voor het eerst in zijn element. De bladen schreven er kolommen over en voor den Ned. staats burger was daarmee een nieuw schip aan onze Nederlandsche marine toegevoegd. Maar zoo ver was het nog geenszins en is het nog niet. Wie het terrein van de Ned. Scheep- bouwmaatschappij opwandelt, ziet achter den hoogoprijzenden romp van het s.s. „Tegelberg", dat voor de K.P.M. op de werf gebouwd wordt, het slanke silhouet van de „Tromp". Rondom staan de groote ijzeren kranen, met hun lange grijparmen, die getuigen van de drukte op deze Neder landsche scheepswerf. Het schip in afbouw. We hebben dezer dagen een bezoek gebracht aan het schip in afbouw. Het leven davert er. De staalboren gieren, dat hooren en zien je vergaat, de pneumatische hamers daveren hun onrustig lied, de timmerlui zijn bezig het dek te leggen, de electriciens trekken kabels, hon derden, bij honderden meters, door alle gangen en apartementen van het schip, de schilders zwaaien er hun kwasten. De commandant van den nieuwen oorlogs bodem, kolonel L. A. C. M. Doorman, was zoo vriendelijk ons te ontvangen en rond te leiden op de „Tromp". Het kostte ons waarlijk eenige moeite den kolonel, die in een bruin overall rondliep, te vinden. Hij controleert en geeft zijn aanwijzingen, is vraagbaak en geeft ad viezen. Het lijkt voor den leek nog een chaos. Het dek ligt dik onder de roest, en overal waar je loopt, of het boven op den commando toren is of beneden in de munitiebergplaatsen, die onder de waterlijn liggen, het is vol kabels en leidingen en onderdeelen en men zou mee- nen, dat er nog maanden en maanden noodig zijn, voordat het alles tot een harmonisch ge heel is geworden. Maar dat is slechts schijn. Kolonel Door man wijst er ons telkens op: „Kijk, dat is een kwestie van een week, en dat heeft men in een paar weken klaar en als men hier aan toe is, duurt het slechts een paar dagen en die inrichting vraagt een dag of tien." Het „groote werk" is klaar. Het groote werk is gereed, het zijn de onder deelen, die nog om afwerking vragen. Het zijn er honderden en honderden, maar het plaatsen van de machines is klaar. De 56000 Paardekrachten die de „Tromp" als voort stuwingsvermogen heeft, zitten al opgeborgen in het hart van het schip. Het zijn machinisten en poetsers van de marine, die in de machine- ruimen rondgaan en de nog noodzakelijke werkzaamheden verrichten. Het voorkanon is gemonteerd en staat op het dek, zijn zware loopen naar buiten ge richt. In de geschutstoren scharrelt een onder officier rond, die de laatste hand legt. Morgen komen de andere twee dubbelkanons, de 15 cm, die Wilton Feyenoord plaatst. En dan komen de mitrailleurs nog en de twee drieling-lan- ceerinrichtingen, voor torpedo's. De bewapening van den flottieljeleider is zwaar in verhouding tot de waterver plaatsing van het schip. Het verschil tus schen de bewapening van de „Tromp" en die van de „De Ruijter" is slechts gering. Betimmering en afwerking van ailuminium. Om deze zware bewapening te kunnen dra gen heeft men gezocht naar een vermindering van het bruto gewicht in de afwerking. De betimmering is bijna geheel van ailuminium. En alles wat maar eenigszins van dit lichte en toch soliede materiaal gemaakt kon wor den, is daarvoor benut. Kasten en bergruim ten, het is alles van vedergewicht en toch soliede. Dit was noodig, als men nagaat, dat de „Tromp" ongeveer de helft van de water verplaatsing heeft van de „De Ruyter". Ailu minium staat in de verhouding tot staal, wat het gewicht betreft van 28. Er was dus heel wat aan gewicht te winnen. en D zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet lever een liter gal In de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, L raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigden U wordt humeurig en loom. U ziet alles De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen een geforceerde stoelgang neemt de oor- Maar CARTÉR'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal. waardoor L weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter s Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van U. <5. Zoo juist ontvingen wq de officieele j mededeeling van de Attractie-week- commissie, dat de te houden Attractie- j week van 30 October tot 9 November j zal doorgaan. Dat dit weer iets bijzonders zal z(jn, j laat geen twijfel over, temeer daar bijna alle Heldersche winkeliers van de beide j Middenstandsvereenigingen zullen deel- I nemen. Als één der bijzondere attracties wordt het Rad van Avontuur van de kermis „geëngageerd". Prachtige hoofdprijzen worden be- J schikbaar gesteld, o.a. een Motorrijwiel, Radiotoestellen, Stofzuigers, etc. Uitsluitend prijzen van le klas kwali- teiten worden uitgeloofd. Zie de berichten van morgen in deze courant. De accommodatie van het schip is af. Wij komen daar later nog op terug, als de „Tromp" klaar is. Dat zal in Februari worden. Het ligt in de bedoeling in Februari van het volgend jaar de proeftochten te beginnen, om het schip waarschijnlijk in Juli van hetzelfde jaar officieel in dienst te stellen. Bij den afbouw zijn op het oogenblik reeds een dertigtal officieren, onderofficieren en korporaals aan boord. Zij houden toezicht en leeren het schip tot in al zijn onderdeelen kennen. Met de proeftochten zal het aantal marine- menschen aan boord pl.m. 200 bedragen, tot in Juli de volledige bemanning, bestaande uit 130 koppen aan boord zal komen. Bijna 250 werklieden werken nog aan de voltooiing van dezen nieuwen aanwinst voor onze Marine. Naar wij vernemen wordt op het Helder- terrein, aan de Sportlaan, een gasverlichting aangelegd, waardoor het mogelijk zal zijn op de winteravonden veldtraining te houden. B. en W. hebben toestemming op het ontwerp verleend. Zeer waarschijnlijk zullen de lampen, twee in getal, die op de overdekte tribune worden gemonteerd, a.s. Donderdagavond reeds dienst doen. Morgen in Musis Sacrum. Morgenavond vindt in het gebouw Musis Sacrum in de Koningstraat de aangekondigde psychometrische séance van mevr. Timmer mansDupois plaats. Er zal, naar verwacht wordt, veel belangstelling voor deze séance bestaan, ook al omdat mevr. Timmermans op dit gebied een groote bekendheid bezit. In een recensie lezen we over één harer séances het volgende: „En ziet, wat dien avond geboden werd door mevr. Dupois overtrof onze verwach tingen. Of de mediamieke gaven van het medium zich in dien tijd meer hebben ont wikkeld of dat het medium zich dien avond in z.g. uitstekende conditie bevond, wij weten het niet, vast staat echter, dat deze laatste avond nog op hooger peil stond dan de vorige. Kort en goed, van al de voorwerpen, die het medium heeft behandeld, was er niet een bij waarmee zij geen weg wist. Meer dan eens hoorden wij om ons heen uitroepen van verbazing en bewondering." Het is nu alweer twee jaar geleden, dat het Nat. Hist. Museum zijn eerste Museumfilm liet draaien en in die twee jaren is de belang stelling van het Heldersche publiek niet ver flauwd, zooals telkenmale bij den kaartver koop blijkt. Wij hebben in dien tijd mooie films gehad, o.a.: De Bij Maja. Voor den ko menden winter hebben wij weer de hand kun nen leggen op enkele bijzonder mooie en leer zame films, waarvan de eerste: Het leven der Eskimo's, Zaterdag 6 November in de Rialto- bioscoop zal draaien. Het leven des Eskimo's, het leven van een menschenras, waarvan het totale aantal vertegenwoordigers op ten hoogste 30.000 wordt geschat, werd door den bekenden onderzoeker Rasmussen, aan wie de wetenschap zeer veel te danken heeft voor zijn studies over de herkomst en levensge woonten der Groenlandsche Eskimo's, gefilmd. Sterk aangepast aan het poolklimaat met al zijn ruwheid, zien we de Eskimo's, in hun van dierenhuiden vervaardigde kleeding (voor mannen en vrouwen gelijk) bij hun jacht, hun vischvangst in de typische kajaks, hun tenten van huiden hun gedeeltelijk ingegraven wo ningen, enz. Maar ook bewonderen wij hun kunstvaardigheid bij het maken van gebruiks voorwerpen en kinderspeeldgoed van been, be luisteren hun zang en muziek, kortom beleven hun leven en dat hunner huisdieren, de Eski mo-honden, mede, zooals dat door een zeer deskundige cineast gezien werd. De exploitatie bij de film wordt gegeven door den heer Van der Stigchel, Conservator aan het Gemeen telijk Museum voor het Onderwijs te Den Haag, waar deze film thans draait. Het doel van deze film is in de eerste plaats: het wekken van belangstelling voor al wat leeft. Leveren de films een batig saldo op, wat dank zij de allerwegen ondervonden medewerking, vooral van den heer Van Twisk, die steeds zijn zaal belangeloos afstaat, nogal eens voorkomt, dan komt dit aan het museum, dat steeds meer een plaatselijk belang blijkt te worden, ten goede. Zoo zeiden onze voorvaad'ren. Maar daar „sogen sij hun taback" met niet mindersmaak om; geurige en milde tabak, met zorg gemêleerd en lang van sneê. Zoo kunt U ze tegenwoordig nog rooken. ANNO 1753 SCHOUT 15c». COOPVAERT 10cl.p.ons Groep I en groep A hebben hedenmiddag kwart over vier re p e t i t i e ten huize van den heer T. de Hoogh, Stationsstraat 5. De andere groepen hebben vandaag geen repetitie. Alle kinderen repeteeren Zaterdagmid dag kwart voor vier in de bovenzaal Sanderse (vroeger v. Weelde), Konings plein. Wij mogen de moeders van de groepen II en III er nog wel even aan herinneren, dat zij verzocht worden zich hedenmiddag, tus schen 2 en 4 uur bij mevr. de Hoogh te ver voegen in verband met de afspraak van de costuumpjes. Morgen, tusschen 2 en 4 uur, worden dan nog verwacht de moeders van de jongens- groep. HR. MS. „BRINIO". Naar wij vernemen zal Hr. Ms. „Brinio" hedenavond of morgenochtend voor eenige dagen in onze haven komen. DAT WAS VERDACHT. De politie werd telefonisch op de hoogte gebracht van het feit, dat zich gisteren op het erf van een bewoner der Vischstraat on- gewenscht bezoek bevond. Bij de komst der politie bleek evenwel, dat genoemd bezoek reeds verdwenen was. Ook in de buurt trof men het nergens meer aan. De Kerkeraad der Oud-Gereformeerde Gemeente alhier heeft beroepen Ds. van 't Hoog te Utrecht. Van 25 October 1937. BEVALLEN: A. C. GrootveldHeijblok, z. OVERLEDEN: J. P. Planken, v., 2 jaar; M. H. Speekenbrink, v., 8 maanden; T. Kies- lingGriek, 52 jaar. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Nat. Hist. Museum, geopend Woensdagmiddag van 35 uur. Zaterdagavond 710 uur. Eerste Woensdag in de maand van 810 uur, en de eerste Zondag in de maand 's middags van 35 uur. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Maytime". Tivoll-theater, Spoorstraat: aanvang half 8 „De laatste vrijbuiters" en „Een huwelijk in Monte Carlo". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8 „De vrouw uit het duister" en „Een nacht met den Keizer". Casino, 8.30 u. Eerste abonnementsvoorstel ling „Charlotte". Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Möttlin- ger-avond 8.15 uur. Café Sanderse, 8.3010 uur: Tentoonstelling A.N.T.B. Woensdag 27 October. Christ. Milit. Tehuis, Kanaalweg 7.45 uur Effatha-avond van het Chr. Instituut van Doofstommen. Musis Sacrum, 8.15 uur: Psychometrische avond. Café Sanderse, 24 en 810 uur: Tentoon stelling A.N.T.B. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op, heden 17.12 Barometerstand Den Helder 749.1 jBegeï&eAicAten R.K. MILITAIREN. Op Maandag 1 November a.s. (Allerheili gen), is het den geheelen dag Zondagsche dienst voor de R.K. militairen. Op 29 October naar Leixoes, laatste bus lichting 7.10 hoofdkantoor. Op 1, 2, 3, 4 Nov. naar Tanger, laatste buslichting 7.10 hoofdkantoor. Op 8 Nov. naar Gibraltar, laatste buslich ting 7.10 hoofdkantoor. Op 10 Nov. naar Gibraltar, laatste buslich ting 16.10 hoofdkantoor. Op 13 Nov. naar Casablanca, laatste bus lichting 7.10 en 20.55 hoofdkantoor. Op 15, 16 Nov. naar Casablanca, laatste buslichting 7.10 hoofdkantoor. Op 19 Nov. naar Ponte Delgada, laatste buslichting 7.10 hoofdkantoor. Op 8 Dec. naar Gibraltar, laatste buslich ting 16.10 hoofdkantoor. van 19—26 October. Nieuwe zaken Den Helder: N.V. Bloembollenkweekerij en -handel J. A. W. Roozen, Rozenstraat 23. Bakkerij D. C. de Vries, Koningdwarsstraat 61, brood- en koekbakkerij. Wijzigingen: Texel: Firma „Vlas Co.", Oudeschild wasch- en strijkinrichting; vennootschap ont bonden; bedrijf wordt voortgezet door D. M. Vlas. HAVEN VAN NIEUWEDIEP Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Engelsche s.s. „Falcon". Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. s.s. „Mavis". Gisteren vond door den architect J. J. van der Leek, alhier, plaats de aanbesteding voor het bouwen van 5 landhuizen met bijkomende werken op een terrein aan de Timorlaan namens het Administratiekantoor voor Onroerende Zaken „Den Helder en Omstreken" N.V. De inschrijving geschiedde voor: a. Metsel- en timmerwerken; b. Glas- en schilderwerken; J. Roomeyer, Den Helder 27.600.— Firma Minneboo en Walboom, Den Helder 27.500.— D. de Graaf Jr„ Koegras ff 26.800.— J. P. van Os, Den Helder 29.037.— P. van 't Hoog, Texel 28.000.— 27.742.— 30.862.— J. Faus, Nieuwe Niedorp 27.139.— W. Hitterdijk, Wieringerwaard 26.930.— 26.850.— 26.666.— 26.500.— H. W. Freeke, Den Helder 26.000.— Doedens en Schilder, 't Zand 25.500.— 2400.— 27.787.— Firma Gebr. Boot, Den Helder 25.400.— 25.359.— 25.300.— 24.895.— H. Hagen, Den Helder 24.740.— R. Noppert J. Oord, Den Helder 24.580.— Reijers en Vlaming, Den Helder t 24.400.— C. v. d. Wal, Den Helder 24.100.— 26.300.— K. Venema, Den Helder 23.995.— J. Modder en A. Cuperus, Den Helder 23.900.— ft 2500.— 26.000.— N.V. Bouwbedrijf H. Doorn, Den Helder 23.800.— C. v. Essen, Den Helder 23.650.— 26.600.— Gebrs. Kerstbergen, Den Helder 23.500.— 26.220.— A. Smit, Den Helder 23.576.— Firma Gebr. Riemers, Den Helder 23.450.— Firma C. Quak 23.450.— M. C. van der Pas. Den Helder 22.785.— E. Girmann, Huisduinen 2898.— C. H. Kaspers, Den Helder 2890.— P. de Kok, Den Helder 2270.— P. Kamp, Heer-Hugowaard ff 2244.— En toch men verwacht op deze plaats geen hooggestemd artikel over een knappe sportprestatie, maar een degelijke beschouwing over de belangrijkste gebeurtenissen op poli tiek gebied in Europa of daarbuiten. Het eerste wat onze aandacht dan vraagt is de gespannen politieke toestand bij onze Zuid- buren. Misschien is op dit oogenblik de kogel al door de kerk en is het kabinet-Van Zeeland gevallen. Het zou te betreuren zijn! Van Zee land is de krachtige figuur in België, die het land al door heel wat moeilijkheden heeft heen- geholpen en wiens goede reputatie, evenals die van onzen minister-president, tot ver over de grenzen van zijn eigen land reikt. De Londensche Financial News schreef giste ren b.v.: „Het moest duidelijk zijn aan allen, die van de Beligsche zaken op de hoogte zijn, dat de stabiliteit en de bloei van het rijk geheel afhangen van het feit of Van Zee land aanblijft of niet. Hij boezemt niet alleen in België vertrouwen in, maar ook in het buitenland. Als hij aftrad, zou niets den val van de Belga kunnen beletten". Met deze meening vertolkt het blad de ge dachte van velen. In „De Maasbode" van gisterenavond vonden we nog een interessante beschouwing over de situatie, zooals die op het oogenblik in Europa is. Wij ontleenen daaraan enkele passages om dat ze o.i. een juist beeld van den toestand geven, „De ondergrond van alles, wat we den laat- sten tijd meegemaakt hebben, is eenvoudig dat Italië, i.c. zijn leider, zich in de Spaansche zaak zóó vastgelegd heeft, dat er practisch ge sproken geen terug meer denkbaar is, zoo zegt het blad. Geen enkel ander land, ook Sovjet- Rusland niet, heeft zich zóó met handen en voeten aan de overwinning van de partij, welke het voorstaat, gebonden als juist Italië: Franco moet winnen, al zou geheel Euro pa daaraan ten gronde gaan. De Valencia-„regeering" kan vernietigd wor den zonder dat Moskou deze nederlaag officieel als eigen nederlaag behoeft te beschouwen. Hetzelfde geldt, maar dan in nog sterkere mate, voor Londen en Parijs, welke afgezien van de politieke verwikkelingen, die in de Spaansche kwestie van buiten af gebracht zijn ongetwijfeld liever een overwinning vai> Sa- lamanca dan van Valencia zouden zien. Rome echter moet alles op de overwinning van Fran co zetten. En het zal dit tot het bittere einde doen". „O.i., schrijft het blad, kan de Europeesche situatie als volgt worden weergegeven: Enge land wil geen oorlog, Italië wenscht geen oor log. In de breede marge tusschen „niet willen" en „niet wenschen" liggen vele mogelijkheden, welke door beide partijen benut en uitgebuit worden. Maar voor de partij van het „niet wen schen" komt het er tenslotte op aan de verant woordelijkheid voor de groote catastrofe, welke het niet wenscht, maar desnoods aanvaardt, van zich af te wentelen en op een ander te schuiven. Zoo moet men de geheele politiek en tactiek van Rome in dezen gedachtengang bovenal zien als een streven om Moskou voor een eventueelen nieuwen Europeeschen oorlog verantwoordelijk te stellen". BY

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5