Aq&nda Ons Bridge concours Speciaal nummer „Charlotte" „MIJNHARDTJES" Deelnemers attentie! Waarschuwing! Heldersche Courant LOTISICO Z aterdag a.s. zal te Brussel de Negen- mogendhedenconferentie worden geopend dia op verzoek van Engeland zal worden gehou den om de politieke- en territoriale onschend baarheid van China. Woensdag 27 October 1937 Tweede Blad d'iaxUnieuwJi Burgerlijke Stand van Den Helder iets nieuws! iets beters! De personeels uitbreiding op de Marinewerf Snelloopende motorboot voor de „Mok" Zilvergeld rolt door Den Helder „Alnetybo" 1937 Moderniseering geschut- makerij ZéeA lo-tide agenten geiMaagd Prins Bcrnhard als leerling op de Rijschool UaoA de attiactie-iueek 1 Uw Geluksdag! J. ROMBOUT, Violenstraat 95 - Tel. 788 De revue „Schep vreugde in het Leven" Een bezoek, dat de aandacht trekt ZIE MORGEN! Het is de vooravond van den dag, waarop het eerste Heldersche Courant Bridge-concours gehouden zal worden. Veertig paren hebben zich de laatste weken naarstig voorbereid om morgen avond in het paviljoen van de N.V. Zee bad Huisduinen een zoo goed mogelijk resultaat te verkrijgen. Morgenavond zal de vreedzame strijd „ontbranden", in de intiem-gezellige zaal van genoemd pavil joen, waar de tafeltjes reeds aaneengereid staan in afwachting van de Heldersche bridgers Het is thans het juiste oogenblik om eenige bijzonderheden inzake het wedstrijdreglement mede te deelen. De deelnemers worden vrien delijk verzocht hiervan goede nota te nemen, opdat morgenavond de explicatie van den wedstrijdleider kort kan zijn. Bij aankomst in het Paviljoen vervoege men zich bij het concours-secretariaat, dat gezeten is op het podium, rechts in de zaal. Daar ontvangt elk koppel een score-kaart, waarop het zien kan, tot welke groep het be hoort en in welke lijn het ingedeeld is. In elke groep is n.1. een N(oord)Z(uid)-lijn en een O(ost)—W(est)-lijn. Zij, die in de N.Z.- lijn spelen, blijven den heelen avond aan de zelfde tafel zitten, O.W. gaat na elke ge speelde ronde naar een andere tafel. Hij of zij, die als O(ost) of W(est) begint, blijft den heelen avond O. resp. W. Op de scorekaart is aangegeven aan welke tafel (alle tafels zijn van een letter voorzien), men moet plaats nemen en welk spel men te spelen heeft. De deelnemers worden verzocht om da delijk na ontvangst van de score-kaart zich aan die tafel te zetten, waaraan zij in de eerste ronde moeten spelen. Dit is op genoemde score-kaart aangegeven. Nadat de eerste ronde gespeeld is, wordt op een sein van de wedstrijdleiding „gewis seld". De O.-W.-koppels begeven zich naar die tafel, welke op de scorekaart achter de woorden: „Tweede ronde" is aangegeven. De indeeling is zoo gemaakt, dat in elke groep alle koppels van de N.-Z.-lijn éénmaal spelen tegen alle koppels van de O.-W.-lijn, en dat men telkens een ander spel te spelen krijgt. De telling. In elke ronde worden drie spellen gespeeld. In twee spellen zijn de partijen om beur ten „kwetsbaar", in één spel zjjn beide partijen kwetsbaar. Dit staat nader aange geven op de kartons, waarop de kaarten be vestigd zijn. De laatste telling van den Ned. Bridge bond wordt gebezigd; kaartjes, waarop die telling afgedrukt is, zullen aan de deelnemers verstrekt worden, alsmede bloes, waarop de scores aangeteekend kunnen worden. Een extra-belooning wordt gegeven voor een geboden en gemaakt manche bod. Deze belooning bestaat uit 100 pun ten boven het gewone aantal punten als het koppel zich in niet-kwetsbaren toe stand bevindt, uit 200 punten als het zich in kwetsbaren toestand bevindt. Voorbeeld: Biedt het koppel-Jansen b.v. 4 Schoppen en worden die gemaakt, dan krijgt het behalve de gewone 120 punten (4 X 30) nog 100 punten als het nlet- kwetsbaar en 200 punten als het kwets baar is. Overigens zal aan het begin van het con cours nog een korte uiteenzetting gegeven worden. Aangezien in groep I negen rondes en in groep II zelfs elf rondes afgewerkt moeten worden, worden allen verzocht om vroegtijdig aanwezig te zijn, opdat precies 8 uur begon nen kan worden. Wij rekenen gaarne op aller medewerking! Bij regenachtig of stormachtig weer staat voor hen, die dat wenschen, een autobus beschikbaar, welke eventueel om even half acht van ons kantoor in de Koningstraat zal vertrekken. In de courant van morgen volgt nog een laatste mededeeling. RIJWIEL ONTVREEMD. Een bewoner van de Ooievaarstraat deed aangifte van vermissing van zijn rijwiel, dat hij eenigen tijd onbeheerd in de Hoogstraat had laten staan. van 26 October 1937. BEVALLEN: T. van Amersfoortvan der Duin, d.; T. BoersmaSjoerds, z. OVERLEDEN: J. Romkes, (m.), 29 jaar; A. A. RiekwelDenijs, 55 jaar. „Mijnhardtjes zijn makkelijk in- neembare hartvormige ouwel tjes van een bijzondere pijn stillende samenstelling. Volgens recept. Apotheker Mijnhardt. Wonder snel verdrijven ze« Hoofdpijn, Kiespijn, Ze nuwpijnen, Spit, Spier pijn, Rheumatische pij nen, Migraine, Periodie ke pijnen, Kou en Griep. ^cachet»50ct. 2 st. IQct. Bij Apoth.en Drog. 1 V oor de meesten slechts werk voor eenige maanden. Voor de scheepmakers duurt de arbeid echter 2 a 3 jaar. De personeelsuitbreiding op de Ma li rinewerf gaat nog gestadig door. In verband met de tijdelijke opdrachten voor reparaties en die voor nieuwbouw, is het werkplaatspersoneel in den tijd van eenige maanden aangegroeid van I 700 tot 1100 man en de verwachting bestaat, dat het binnenkort tot onge- veer 1200 man uitgebreid zal worden. Voor het grootste gedeelte van de j aangestelden draagt dit werk een zeer tijdelijk karakter, vermoedelijk slechts eenige maanden. Voor de scheepmakers j echter is het van langduriger aard en bestaat de mogelijkheid van een te- j werkstelling voor minstens 2 3 jaar. j Het aantal scheepmakers is al met meer dan honderd procent gestegen en j van 118 in het begin van dit jaar ge- bracht op 238, terwijl de uitbreiding waarschijnlijk tot 260 a 270 man op- j gevoerd zal worden. Het is op het j volge van de bedrijvigheid, die elders gevolge van de bedrijvigheid, die elders in de scheepsbouwindustrie heerscht, scheepmakers te krijgen. Reeds is de medewerking verzocht van de Am- j bachtsschool om de jongens, die in dit vak hun opleiding genieten, een plaats te bezorgen op de Marinewerf. Voor de betreffende jongelui dus een prettig vooruitzicht. Het totaal aantal menschen, dat op het oogenblik op de werf werkt, dus ook buiten de werkplaatsen, met inbegrip van het administratief personeel, bc- draagt circa 1500 man. Het spreekt vanzelf, dat deze perso- j neelsuitbreiding ook van beteekenis is geweest voor de werkloosheid in onze stad. De schilders en sjouwerlieden zijn zooveel mogelijk uit Den Helder geko- komen. Wordt op de Marinewerf gebouwd. De eerste van een serie van twee of drie schepen. Op de Marinewerf wordt op het oogenblik gebouwd een snelloopende motorboot voor Hr. Ms. vliegkamp „De Mok". Deze motor boot is bestemd om als assistentie-vaartuig dienst te doen bij oefeningen. Het is een groot type dubbelschroef-motorboot, de eerste van een serie van twee of drie, die naar een ontwerp van ir. De Voogd uit Haarlem, in opdracht van het Departement van Defensie, gemaakt wordt. De kiel van de boot is klaar en in opdracht van Defensie wordt met den bouw de noodige spoed betracht. Een tweetal Amerikaansche Kermath-motoren, van tamelijk hoog vermo gen, zullen voor de voortstuwing zorgen. In aansluiting op het berichtje van gisteren kunnen wij U nog mededeelen, dat tijdens de attractie-week van 30 October t/m 9 Nov. iede- ren dag een hoofdgeldprijs van 50.5 geld prijzen van 10.en 5 geldprijzen van 5. beschikbaar zijn gesteld. Koopt daarom alleen bij de deelnemende win keliers, kenbaar aan het speciale raambiljet. Voor een gewoon mensch is het een bijna onuitspreekbare naam, waaronder deze reizen de grafische tentoonstelling zich aandient. De uitnoodigingscirculaire die de Vakstudie commissie van den Alg. Ned. Typografen Bond rondstuurde was zóó fraai, dat de verwachtin gen dienovereenkomstig hoog gespannen waren. Wanneer men het bovenzaaltje van Café Sanderse op het Koningsplein betreed, is er niet alleen voor den vakman, maar wellicht nog meer voor den leek een interessante ver zameling bijeengebracht. Velen maakten dan ook gisterenavond gebruik van de gelegenheid om deze tentoonstelling door de beoefenaars van de Zwarte Kunst bijeengebracht, te gaan bezichtigen en zij hebben er ongetwijfeld ge noten van al dat aanschouwelijke materiaal over het zoo edele ambacht. Beeldstatistieken geven een overzicht van het werk van den vakbond, terwijl interessant materiaal is bijeengebracht, dat een overzicht wil geven van de boekdrukkerij, de clichéfabri- cage en de binderij. Bovendien toonen de ten- toonstellingswanden drukwerk, uitgevoerd in de verschillende procédé's, die eenige vergelij king mogelijk maken. Onder het tentoonge stelde werk treft men o.a. eenige drukwerkjes aan uit Ned. Oost-Indië. De tentoonstelling, die een bezoek waard is, zal hedenmiddag van 24 uur en hedenavond van 810 uur nog geopend zijn. Het verf- en glasmagazijn op de Marine werf is ontruimd en wordt verbouwd om te dienen als werkplaats voor herstelling en contróle van de vuurleiding-aparaten. Trou wens de moderniseering van de geheele ge- schutmakerij eischte verbetering van de werkplaats. Op een daartoe geschikte plaats wordt op het oogenblik een nieuw verf- en glasmaga zijn gebouwd. Ondergeteekende maakt bekend, dat hjj, uitsluitend in het belang zijner clientèle, gemeend heeft de relaties met den heer K. KOS te moeten verbreken, teneinde voortaan de solide „Toekomst" spaarstrooken te kunnen verkoopen inplaats van „Unicum" briefjes. Hij heeft zelf als agent van bovengenoemden heer be dankt en geeft iedereen het recht te informeeren of hij ooit aan zijn verplichtingen iets tekort is gekomen! J.ROMBOUT, Violenstraat 95 Naar wij vernemen, zal Z.K.H. Prins Bern- hard binnen enkele dagen de officiersrijlessen gaan volgen aan de Rijschool te Amersfoort, ten einde zich speciaal te gaan bekwamen in de hoogere dressuur en in het springen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de paar den van Z.K.H. naar de Rijschool te Amersfoort worden overgebracht. Als instructeurs van Z.K.H. zullen optreden: luit.-kol. D. A. Camerling Helmolt; ritmeester baron I. L. D. Sirtema van Grovestins en luit. der art. C. Tonnet. Nader vernemen wij nog, dat Z.K.H. op Za terdag 6 Nov. e.k. te Amersfoort de Hubertus- jacht van de Kon. Nederl. Jachtvereniging zal meerijden op een paard van de Rijschool. Wij deelen onze adver teerders mee, dat a. s. Zaterdag een speciaal nummer van de Helder sche Courant zal ver schijnen, ter gelegenheid van de attractie-week. DIRECTIE HELDERSCHE COURANT AANSTAANDE MAANDAG NOVEMBER Dan trekt HAAST U om teleurstelling te voorkomen! Hoofdagentschap Met betrekking tot de Lou Bandy-revue „Schep vreugde in 't leven", die a.s. Zater dag- en Zondagavond in Casino opgevoerd wordt laten wij hieronder nog enkele pers commentaren volgen: Zoo schrijft o.a.: „De Telegra af": Wie tot dusver de Nationale Revue zei, dacht daarbij allereerst en vooral aan Lou Bandy. Daar is voortaan, naar zich laat aanzien, nog een naam bijgekomen, die van den klei nen kittigen Guus Brox, een fenomenalen excentrieken danser en acrobaat met veel aanstekelijken humor en een verbluffende techniek. Dat het Muriloff-ballet, als steeds niets te wenschen overlaat, spreekt vanzelf, evenzeer als men, met Jules Suzan in den bak er ze ker van kan zijn dat het met de muziek in orde is. Rest nog een vermelding van de keurige costumes en in het bijzoinder van de kleurige artistieke decors van den Hagenaar Joop Geesink, decors die bij iedere finale terstond al een open doekje kregen. AANRIJDING OP DE BINNEHAVEN Gisterenavond heeft er op de Binnenhaven een aanrijding plaats gehad. Een motorrijder, wonende te 't Zand, reed in de richting van den Rijksweg. Door den regen zag de man niet, dat aan den linkerkant van den weg een vracht auto geparkeerd stond. Hij raakte deze wagen dan ook aan den achterkant. Met een gebro ken arm en een hoofdwond is hij naar het huis van zijn moeder, die op de Weststraat woont, overgebracht, waar de eerste hulp werd ver leend. Het motorrijwiel werd licht beschadigd. DIEFSTAL? De politie werd gisteren op de hoogte ge bracht, dat een man over een schutting van een brandstoffenhandel in de Zwaanstraat was geklommen. Toen men echter een onderzoek ter plaatse instelde, bleek er niemand aanwezig te zijn. ZOO KOMEN DE GESTOLEN RIJWIELEN TERUG. Door de politie werd een tweetal onbe heerd staande rijwielen medegenomen en op het hoofdbureau gedeponeerd. Voortreffelijk werk van het „Nieuw Schouwtooneel". Gisteravond is In Casino de eerste van de serie Abonnements-tooneelvoorstellin- gen gegeven en wel „Charlotte" („The Old Maid") van Zoë Aldns, ons gebracht in de vertolking van het „Nieuw Schouw tooneel". Het was de eerste maal sedert ver scheidene maanden, dat w\j in deze stad y, weer eens een stuk dramatiek te genie-- «2^ ten kregen, dat kwaliteiten bezat. Erf' zelfs opmerkelijke kwaliteiten. Een stuk, waarvan onze vaderen ge zegd zouden hebben „we nemen er iets van mee", een familiestuk met al de con flicten en sentimenten, die daar uit den aard der zaak mee annex zijn. Een stuk, tenslotte, met een prachtige climax, dat door een volle zaal kennelijk dankbaar ontvangen werd. „Charlotte" speelt in New York. in de jaren liggende tusschen 1833 en 1854 en be handelt in hoofdzaak het probleem der liefde van de ongehuwde moeder tot haar kind, een probleem, dat in de moderne stukken niet al te dikwijls meer tot uitgangspunt genomen wordt. Het is de geschiedenis van een aanvanke lijk jonge vrouw, die in het geheim een kind bezit, er zielsveel van houdt, doch haar ge heim niet aan de openbaarheid prijs wil geven. Aanvankelijk denkt zjj dat dit geen belet sel kan zijn tóch nog gelukkig te worden. Tóch nog, voor de tweede maal, te trachten van haar eenmaal kapotgemaakte leven te maken wat er van te maken valt. Het is een poging, die hopeloos faalt. Het kan niet. Het leven zelf wreekt zich hier altijd. Het meisje wordt groot en de moeder oud. Zij blijft on gehuwd en als de eerste frischheid van het lieve gezicht verwelkt is, als we in het rem- brandtieke schijnsel van het licht der gebo gen kandelabres zien, dat zich tusschen de donkere haren de eerste zilveren draden gaan spannen, dan beseffen wij tevens dat hier geboren wordt de figuur der veel-gesmade, veel-bespotte, en veel-gekarakteriseerde „oude vrijster". De „oude vrijster"... och, wij kennen ze alle maal. Deze ietwat tragische verschijningen, die we tenslotte in iedere familie haast aan treffen. Zij worden niet geheel au serieux ge nomen, ze worden met het voorgeschreven respect behandeld, maar in stilte speelt de ironie haar spel In onze gedachten. Ook hier is een oude vrijster de eerste per soonlijkheid ten tooneele, maar een persoonlijk heid, waarbij iedere zweem van ironie ver dwijnt, omdat hier een figuur gaat leven. Ten voeten uitgebeeld staat hier voor ons niet een „oude vrijster", maar d e „oude vrijster". Met al de tragiek, met al het leed, met al het droeve van haar verlatenheid. Het is ons in dit bestek niet mogelijk zelfs een beknopte weergave te brengen van dit ver haal; daar zijn té veel feiten, daar zijn te veel sjchakeeringen, die bij een vluchtige aanhaling ieder effect zouden verliezen. Het zou den schijn van een drakerig vertelsel worden en dus het tegendeel van wat het is. Het moet gezegd worden, het betreft hier een dankbaar gegeven. Een gegeven, dat ech ter in deze tijden, alleen dó.n kans van slageu heeft, indien er sprake is van een voortreffe lijke opvoering. Overal toch loeren hier tus schen de coulissen de spookgestalten van den „draak", de schaduwen van het belachelijk sentiment, het dik opgelegde van de dertiger jaren. Maar zie... de opvoering van ons „Nieuwe Schouwtooneel" heeft een frappante volko menheid bereikt, en onder de knappe regie van Cor Hermus, waarvan telkenmale meer blijkt, dat deze een persoonlijkheid van groot kaliber is, is hier iets bijzonders op tooneelgebied ge boden. Het was een genot te zien hoe alles, ja let terlijk élles, in deze voorstelling minutieus tot het detail verzorgd was, hoe snel de change menten waren, hoe, merkwaardig dit alles op elkaar sloot. Wat de spelers betreft, allereerst Tilly Lus. Van haar kan gezegd worden, dat zij gerijpt is tot een markante tooneelverschijning. Een vrouw, die de gave bezit haar talent over het voetlicht heen te brengen. Direct na haar, en zeker niet minder belangrijk, Dogi Rugani als ..Charlott". Een titelrol-vertolkster, voor wie dit stuk als het ware geschreven is. Meerdere malen was dat geen spel meer, maar een weer gave van het leven zelf. Buitengewoon knap werk. Nini Bergsma, als Clementine, de dochter, gaf eveneens vrijwel onberispelijk spel te zien. evenals Lena Kley, die een prachtige Tante Carry creëerde. Noemen wij tevens Jules Ver- straete als de huisdokter, Frits Bouwmeester als Jim, en Adolf Rijkens als Joe. Speciaal vermelden wij nog de décors en requisieten. Hier is kennelijk met fijne smaak tewerkgegaan. Steeds was er die karakte ristieke sfeer, waar de kandelabres, de hoepel rokken en dé gepoederde pruiken als tegen een volkomen natuulijk fond afstaken. Een stuk, voor de keuze waarvan wij dankbaar zijn en dat ons bewezen heeft dat het „Nieuw Schouw tooneel", tot opmerkelijke prestaties kapabel is. Sombere voorteekenen voor dé negen mogendheden cnoferentie. De vooruitzichten voor deze conferentie zijn somber. Het bezoek, dat von Ribbentrop, da Duitsche gezant te Londen op het oogenblik aan Rome brengt is een van de voorteekenen, die weinig goeds voorspellen ten opzichte van de conferentie van Zaterdag. Wat doet von Ribbentrop in Rome, zoo kort na het bezoek, dat Mussolini aan Hitier bracht? Het wordt in de pers natuurlijk zoo onschuldig mogelijk voorgesteld en von Rib bentrop heeft zijn vrouw meegenomen, om de reis een zoo gering mogelijke beteekenis te geven. Maar daar zit natuurlijk meer achter. Het kan den aandachtigen waarnemer niet zijn ontgaan, dat von Ribbentrop, die het bui tengewone vertrouwen van zijn Führer geniet; Londen heeft verlaten juist tijdens de jongste delicate zittingen der noninterventiecommissie. Evenmin, dat hij vóór zijn vertrek naar Rome naar Berchtesgaden is gereisd om zijn opwach ting te maken bij Hitier, zoo schreef het Hbld. in een beschouwing over het bezoek van den Duitschen gezant aan den Duce. Het blad trekt de volgende conclusie; „Italië's belangen liggen niet in het Verre Oosten, maar in de Middellandsche Zee; Duitschland vindt in Japan precies zijn politiek» ideologisch complement. De Duce heeft er zich, louter om Berlijn te behagen, langen tijd toe bepaald, slechts van zijn bijzondere, nochtans platonische sympathie voor Tokio te doen blij ken. Sedert veertien dagen echter heeft hij Tokio doen weten, dat het Italiaansche volk „hecht aaneengesloten zijn vollen steun ver leent aan Japans optreden tegen het agressieve China". De conclusie lijkt ons juist, evenals de ver onderstelling, dat Berlijn en Rome zich op de conferentie innig zullen verbinden met Tokio, teneinde den druk op Engeland te versterken ten behoeve van een oplossing van het Spaan- sche probleem, welke hun welgevallig is. Rooskleurig is het vooruitzicht dus allesbe halve voor de conferentie van Zaterdag. Nat. Hist. Museum, geopend Woensdagmiddag van 35 uur. Zaterdagavond 710 uur. Eerste Woensdag in de maand van 810 uur, en de eerste Zondag in de maand 's middags van 35 uur. Christ. Milit. Tehuis, Kanaalweg 7.45 uur: Effatha-avond van het Chr. Instituut van Doofstommen. Musis Sacrum, 8.15 uur: Psychometrische avond. Café Sanderse, 24 en 810 uur: Tentoon stelling A.N.T.B. Bioscopen Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Maytime". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „De laatste vrijbuiters" en „Een huwelijk in Monte Carlo". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De vrouw uit het duister" en „Een nacht met den Keizer". Donderdag 28 October. Badpaviljoen Huisduinen, Bridge-concours Heldersche Courant. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op heden 17.10 Barometerstand Den Helder 755.4

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5