irgoeomgssieisei Kooi aaconger ADIO Het verboden grondgebied GEÏLLUSTREERD VERVOLGVERHAAL DOOR: EDGAR RIC BURROUGH Het stelsel van inschrijving wordt losgelaten Dc Blauwe Zand-affaire Auto gestolen Wethouder van verduistering verdacht Een leelijke schadepost PROGRAMMA door Dennis Wheatley No. 39. Tarzan ging de vader van Jane zoeken. Eindelijk vond hij de oude man en de professor bracht hen vei lig naar de hut en verdween op nieuw. Esmeralda was bij de laat ste kreet van de leeuw bijgekomen. Toen ze allen weer bijeen waren, vertelden zij elkaar hun wederwaar digheden en spraken lang over de geheimzinnige aapmens. Nadat zij de volgende morgen hun schamel ont bijt hadden gebruikt, besloten zij de skeletten te begraven. De professor ontdekte, dat het skeletten van blan ken waren. Aan de vinger van een der handen vond hij een massieve ring. Clayton uitte een kreet van verbazing! De ring droeg het wapen van het huis van Greystoke! In een van de boeken las Jane de naam: Greystoke. Zo begrepen zij, wie hier waren omgekomen en diep onder de indruk verrichtten zij de begrafenis. De professor had opgemerkt, dat het kleine skelet niet van een mens was. Hij mompelde: „hoogst merkwaar dig", maar zei er niets van tegen de anderen. Vanuit de bomen sloeg Tarzan van de Apen de eenvoudige ceremonie gade. Het meest keek hg naar het zachte gezicht en mooie fi guurtje van Jane. Hij wist, dat zij geschapen was om te worden be schermd en dat hij was geschapen om haar te beschermen. Esmeralda keek eens naar de haven. Met een gil wees zij op de „Arrow", die zee waarts zeilde. Nu wisten zij, dat ze achtergelaten waren, op een onbe woonde kust. Tarzan zag hun con sternatie: ook het vertrek van het schip. Hij slingerde zich door de bo men om dit vreemde, drijvende huis van dichterbg te bekijken. Opeens zagen zijn scherpe ogen een flauw rookwolkje aan de horizon. (Nieuwe spelling). KWALITEIT O ING ACHTERUIT. VOORSTEL TOT BEREKENING VAN I 1.M par 160 K.Q. SLACHT- GEWICHT. Van bevoogde zijde deelt men ons mede, dat de baoonregeling opnieuw door den minister van Economische Zaken onder de Oogen is gezien, waarbij het advies van dien Economistdien Raad werd ingewonnen. De minister van Economische Zaken heeft thans besloten de geldende overeenkomst voor de bereiding van bacon, welke op 31 October 1937 zal zijn geëindigd, niet te ver lengen, doch over te gaan tot een vergoe dingsstelsel, waarbij voor de werkzaam heden, verbonden aan de bereiding van ba con een vast te stellen vergoeding zal wor den toegekend. Nadeelen van het inschrljvings- stelseL De ervaring met het tlhans geldende in- Schrijvingsstelsel deed zien, dat eenerzijds hij eensgezindheid onder de baconzouters de minister zich gesteld zal zien tegenover het monopolie dier bedrijven en. om de bacon tijdig te kunnen exporteeren, geneigd zal zijn de verlangde vergoeding aan de indu strie te betalen, anderzijds dat hij, indien hij erin slaagt de concurrentie onder de inschrijvers te ontketenen, zal profiteeren van inschrijvingsprijzen, welke eiken grond slag voor kostenvergoeding missen, maar bepaald worden door de grootte der bedra gen, welke de inschrijvers, in de verwach ting van betere tijden, uit hun reserves wenschen te offeren. Inschrijvers verliezen bij een prijs van I 0.99 per 100 kilo. De juistheid van een en ander is geble ken uit de resultaten der inschrijvingen. Thans wordt f 0.99 per 100 Kg. geslacht ge wicht betaald. Uit een nauwkeurige bere kening door den accountantsdienst is wel vas/t komen te staan, dat bij dit bedrag door de inschrijvers belangrijke verliezen worden geleden. Het behoeft geen nader betoog,' dat de regeering een dergel ijken toestand niet mag laten voortduren. De kwaliteit wordt er ook niet beter op. De bezwaren tegen het inschrijvingsstelsel' betreffen ook de kwaliteit van het product. Bij elke nieuwe inschrijving kunnen n.1. andere bedrijven dan bij de vorige stil ko men te liggien en de versche pekel, waar mede een bedrijf dat stilgelegen heeft weer moert beginnen, geeft minder goede bacon dan pekel, die eenigen tijd in gebruik is. Vergoed in gast elsel eenige oplos sing. Als eenige mogelijkheid om tot eien rede lijke oplossing van de moeilijkheden ten aanzien van de baconbereiding te komen blijft ,naar de meening van den minister, slechts over het vergoedingsstelsel. Bij de keuze van deze methode is niet over het hoofd gezien, dat aldus naar hei begin sel der eerste drie baconcontracten, waarop in zoo ruimte mate critiek is uitgeoefend, wordt teruggekeerd. Deze critiek betrof ech ter niet zoozeer het beginsel, dam. wel de uitvoering, in het bijzonder de hoogte der vergoedingen. Geen debietverfp-ootingen. Bij het vaststellen van de normen der ver goeding zal worden uitgegaan van de om standigheid, dat de baconindu^trie slechts één afnemer had en heeft, ni. Engeland. Van de vooruitzichten van dem afzet naar dit land hangen de hare dus geheel af. Aan gezien deze afzet door Engeland is gecon- tingenteerd op een betrekkelijk vaste hoe veelheid bestaat er in deze situatie voor de baconindustrie geen redelijke kans op de- bietvergrooting, behoudens in enkele tijde lijke uitzonderingsgevallen. Er kan dus geen spraike meer zijn van slechts een overbrugging eener tijdelijke inzinking, een gedachte, die ten grondslag lag aan de vergoe ding der vaste kostem over het ge- heele productieapparaat onder vi- gueur van de eerste drie baconcon tracten. Nu een nieuwe toestand zich ontwikkeld heeft, zou kunnen wor den volstaan met een apparaat, dat met een zekere marge het huidige contingent van 10,000 varkens per week kan verwerken. De kosten. Van dezen nieuwe/n toestand gaat de Re geering thans uit bi§ de beantwoording van de vraag, wat deize verwerking mag kosten. Het verleden kan hier geen aanwijzing geven De minister is van oordeel, dat deze kosten niet meer mogen bedragen dan het geval zou zijn, indien de verwerking der varkens thans op rationeele wijze nieuw zou worden opgezet. De aldus berekende kostprijs is de vergoeding, welke aan de baconfabrikanten voor hunne werkzaamheden kan worden toegekend. Bij de bepaling dezer vergoeding zal derhalve geen rekening worden ge houden met het momenteel in de be drijven geïnvesteerde kapitaal en de huidige bestaande productie capaci teit, doch slechts zal worden ver goed een bedrag, gelijk aan den kost prijs van het productie-apparaat, waarmede, bij zoo doelmatig moge lijke organisatie onder de huidige omstandigheden zou kunnen worden volstaan. Hierbij zal geen rekening worden gehou den met de individueele omstandigheden der bedrijven, zoodat aan alle dezelfde vergoe ding zal worden toegekend. Aan de belanghebbenden is het voorstel gedaan om op bovengenoemde grondslag de vergoeding vast te stellen op 1 1.65 per 100 k.g. geslacht gewicht. Dit bedrag werd door den accountantsdienst, op den grondslag als boven aangegeven, nauwkeurig berekend. In verband hiermede, zal ook geen vergoe ding worden gegeven voor „winstderving", „verlies van exportrecht", „onteigening van goodwill en export" of hoe men dit ook zou mogen noemen. Bedrijven, die in aanmerking komen. Voor de bereiding van bacon zullen in aanmerking worden geibraaht die bedrij ven, welke onder de vigueur van zoowel de eerste drie baconcontracten als van de thans geldende overeenkomst bij de bacon- fabricage ingeschakeld zijn geweest. Gezien de wenschelijkheid, dat om het baconvraagstuk rust gaat heerschen, wordt tenslotte nog medegedeeld, dat het boven staande systeem als definitief is te be schouwen. Mussert's verdediger gaat niet accoord met de beschikking van het Hof. Naar wij vernemen, heeft mr. A. J. van Vessem te Utrecht als raadsman van ir. A. A. Mussert beroep in cassatie aangetee- kend tegen de beschikking van het Gerechts hof te Amsterdam, waarbij ir. Mussert in verband met de relletjes op het Blauwe Zand te Amsterdam naar de openbare te rechtzitting werd verwezen. Tegen de beschikking van het Hof zal een drietal cassatiemiddelen word voorge dragen. Drie mannen gingen met vrouw uit toeren. een Een voorbijganger zag gisteravond aan den Benoordenhoutscheweg een Chevrolet- auto, waaruit een vrouw en drie mannen stapten, welk gezelschap zich verwijderde en den wagen onbeheerd liet staan. Aange zien de voorbijganger de vrouw kende als iemand van verdachte zeden, waarschuwde hij de politie. Deze stelde een onderzoek in en ontdekte, dat de auto in Schiedam ge stolen was. De drie mannen, de 19-jarige C. van S., de 34-jarige P. J. B. en de 22— jarige S. M., alle drie schilders van beroep en zonder vaste woonplaats, werden in den loop van den avond aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld Vast is komen te staan, dat C. van S. de auto heeft ge stolen; de andere twee zijn medeplichtig aan dezen diefstal. Onregelmatigheden bij Vlaar- dinger reederij. In verband met gepleegde malversaties ten kantore van de firma IJzermans en Co., ree derij en haringhandel te Vlaardingen heeft de politie van Vlaardingen Maandagmiddag den heer C. J. G. W., kantoorbediende bij deze firma, in diens woning te Vlaardinger- Ambacht gearresteerd. Naar wij vernemen, moet het verduisterde bedrag in de duizenden loopen. De heer R., die in het openbare leven verschillende func ties bekleedt, is wethouder van financiën en onderwijs te Vlaardinger-Ambacht. Bijna veertig jaar is W. bij de firma IJzer mans werkzaam. Vierhonderd jonge gast. kippen ge in. den nacht van Maandag op Dinsdag ging een vrachtauto met ruim 800 jonge kippen van Ermelo maar de marlet te Purmerend. In Amsterdam aangekomen, bemerkte de chauffeur dat er iets aan zijn wagen man keerde. Hij stalde dezen in een garage en liet den wagen repareeren. Oim de kippen te be schermen gooide hij een zeil over de kisten Toen bij op de markt te Purenerend kwam, bleek dat een vierhonderdtal kippen dood lagen, gegast door de benzinedampen, ter wijl de overigen voor een groot deel waar deloos zijn geworden. DONDERDAG 28 OCTOBER 1937. Hilversum I. 8.009.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Het KRO-orkest en gramofoonplaten, 2.00 Handwerkuur. 3.003.55 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Viool en orgel. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Voor postzegelverzamelaars. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 NCRV-Harmonie-orkest. 9.00 (.Zuigpomp of krachtbron?", causerie. 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 Ber. ANP). 10.30 Gramofoonplaten. 10.45 Gymnastiekles. 11.00—12.00 Gramofoonpl. Hierna: Schrift lezing. Hilversum n. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Het Omroeporkest en soliste. In de pauze: Gramofoonplaten. 12.30 Het AVRO-dansorkest. I.00 Kovacs Lajo's orkest en soliste. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Vervolg concert. 3.00 Knipcusus. 3.45 Orgel en piano. 4.05 Voor zieken en thuiszittenc.cn 4.35 Orgel en piano. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Het Aeolian-orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 De „Staalmeesters" en solist. 7.30 EngeLsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Het Concertgebouw-orkest. In de pauze: Interview. 10.30 Gramofoonplaten. II.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-dans orkest (tot 12.00). Feuilleton Vertaling Eva Raedt de Canter 46. „Je bedoelt het wel vriendelijk, maar je spreekt wartaal, Rex. Simon zou zoo hulpeloos als een kind zijn tegenover een van die beesten van kerels. En hij is door mijn dwaasheid den dood ingegaan." Er knalde een pistoolschot van het terras beneden hen. De Reichleau wankelde terug en liet zijn pistool op den grond vallen, terwijl Rex hem opving. „Vlug," zei Rex fluisterend, „vlug, vertel mij, ben je gewond?" „Och, het beteekent niets," antwoordde htj aarzelend. „Ik heb een schotwond in den schouder." „Wat een geluk dat het niet erger is. Ik dacht juist dat wij nooit op weg waren hier vandaan te komen. Bloed het erg? „Neen, maak je niet ongerust. Let liever op het dak." De Reichleau leunde tegen den muur. Na enkele oogenblikken sprak hij weer. „Mijn schouderblad schijnt geraakt te zijn, maar niet gebroken. Ik denk dat de kogel in de zoldering gedrongen is." „Kun je je pistbol nog gebruiken?" vroeg Rex angstig. „Ja, maar ik moet mijn rechterarm niet te veel meer inspannen. Ik bloed nogal flink. Maar ik kan mjj ook met mijn linkerhand be helpen." Rex zocht in het donker naar het pistool, dat met een kletterend geluid op de tegels was gevallen. „Ik zal het weer voor je laden", zei hij vlug en opende het magazijn. „Dank je. Je bent nu wat rustiger, niet waar? Bovendien ljjkt het of het buiten veel stiller wordt. Maar daar ben ik niets gerust op," zei de Reichleau plotseling. „Ik denk, dat zij het een of ander in hun schild voeren." „Och, dat kan mg niet veel schelen," lachte Rex. „Wij moeten het tuinvenster goed be waken en dan zal alles wel in orde komen. Zij kunnen ons niet vervallen, of zij zouden het moeten doen vanaf het dak, of vanaf de trap. Maar ik geloof niet, dat zjj dat gauw zullen doen." „Ja, voor het oogenblik zijn wij althans vei lig, vermoed ik. Ik wilde alleen maar, dat die arme Simon weer bij ons was," zuchtte de hertog. „Het is best mogelijk, dat hij alleen maar gewond is, net als jij. Hoe het ook zij, wij hebben de kerels al uit deze omgeving weg gejaagd, of ik moet mij sterk vergissen. Wij hebben er al verschillende van kant gemaakt. Hoeveel waxen er toen het gevecht begon, denk je?" „Ik vermoed een dozijn." „Zoo. Welnu, er was zoo'n geweldige knaap die ons belette wilde door het dak te klim men dat is er een. De twee kogels, die ik b(j mtjn eerste bezoek hier gebruikte, en die doel troffen maakt te samen drie. Dan die kerel met dat hoofd als een eierschaal, die kennis maakte met den greep van mjjn pistool dat is vier." „Simon schoot er vanuit het venster waar wij ingeklommen zijn, een neer." „Juist, dat is vijf. Dan was er nog de man, die ik vanaf den hoek van den muur weg schoot ik zag hem vallen," voegde de her tog eraan toe. „Dat is dus zes. In ieder geval is het schie ten meer zoo hevig als het geweest is," grin nikte Rex. „Er zullen er niet veel zijn die geen verwondingen opliepen." „Het voordeel van het gevecht binnenshuis," glimlachte de hertog ondanks zijn pijn. „Of zullen wij zeggen een demonstratie van de superioreit van verdediging wanneer men moderne wapens gebruikt?" „Het idéé is niet kwaad. Ik ben blij, dat ik je weer zoo hoor spreken," zei Rex, terwijl hij door het venster gluurde. „Ik zou wel eens willen weten, waar die kerels momenteel uit hangen." Na het bijna onophoudelijk vuren was de stilte, die nu ingetreden was bijna ondrage lijk. ,,'t Is best mogelijk, dat zij versterking zijn gaan halen," veronderstelde de hertog. „Het vliegveld ligt niet meer dan een kilometer hier vandaan. Ik denk dat zij terugkomen met ma chinegeweren en een zoeklicht" „Dat zou het einde van onze geschiedenis beteekenen. Maar ik vermoed, dat wij er het beste aan doen, te trachten nu te ontsnap pen.". „Ja, ik voel er ook niet veel voor om als een rat in de val doodgeschoten te worden. Laten wjj ons geluk beproeven." Zij liepen naar de deur. Zij hoorden geen enkel geluid. De Reichleau vloekte zacht. „Wat kraken die treden ellendig." „Welken kant uit?" vroeg Rex, toen zij on der aan de trap gekomen waren. „Zullen wij door den tuin gaan en zien of wjj Simon kun nen vinden?" „Neen," zei de hertog somber, dat is nutte loos. Wanneer hij niet dood is of gevangen genomen, zal hij nu het huis van Marie Lou wel bereikt hebben. Voor ons ligt meer be schutting. Wij kunnen trachten onzen weg te vinden langs de uitbouwen." Met de grootste omzichtigheid slopen zij de gang door naar de groote daklooze hall. Zij hielden een volle minuut rust voor zij de de hal overstaken. Zij hoorden niets. De groote deur van den ingang stond wijd open. „Dacht je, dat je er erg van zou verzwak ken als wij hard gingen loopen?" fluisterde Rex. „Je moet het mij eerlijk zeggen als je denkt, dat het niet gaat. Ik zou twee van die mannetjes als jij bent kunnen dragen. Als je mjj noodig hebt, waarschuw mij dan even." „Het zal mij niet schaden," zei de hertog geruststellend. „Ik heb zeer weinig bloed ver loren. Wanneer wij hier van elkaar gaan, zul len wij elkaar weer ontmoeten in het huis van Marie Lou. Onthoud dat goed. Maar denk eraan, dat wij daar niet binnen gaan voordat wij er absoluut zeker van zijn, dat zij ons niet meer achtervolgen." „Wij zullen niet van elkaar gaan," zei Rex kort. Begrepen?" Als eenig antwoord verliet de hertog het portaal en begon langs den buitensten muur te kruipen. Aan den anderen kant werden zij beschermd door dik kreupelhout. Verder had den zij de inktzwarte duisternis in hun voor deel. Het eenige nadeel dat zij ondervonden, was, dat het kreupelhout bij de minste bewe ging kraakte. De hertog onderdrukte een vloek toen hij over het lichaam van den man, die Simon vanuit het venster neergeschoten had, struikelde. De man was dood. Zij liepen langs de brouwerij waar zij gevangen gezeten hadden, en langs het hoogere gedeelte van den muur waarchter zij zich verscholen hadden. Met den muur eindigde ook het kreupelhout. Zij gluurden vanuit het laatste boschje met inspanning of zij iets zagen en bleven adem loos luisteren. Wanneer Leshkin versterking had laten komen, scheen het onmogelijk, dat hij de nog levende rest van zijn eerste troep mannen niet achtergelaten had om de wacht te houden. Er was echter geen spoor van een levend wezen te bespeuren. Rex kroop voorzichtig naar het open ge deelte, dat voor hen lag. Hij hield zijn pistool in de hand gereed tot schieten. De hertog volgde hem en probeerde links en rechts In het duister om zich heen te zien. De sneeuw dempte hun bewegingen. Zij draaiden den hoek van den eersten uitbouw om. Bijna gelijktijdig vuurden zij k bout por- tant op een zwarte schaduw, die plotseling voor hen opdook. De rus viel met een scherpe kreet neer. Rex viel eveneens achterover en trok de Reichleau in zjjn val mee. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7