gulden Agenda Ingezonden Donderdag 28 OctoW 1937 Tweede Blad MaMtiieuwj Onderwijs aan Doofstomme Kinderen Bezoek van een tentoonstellings schip Geen stenografie op het Gemeentelijk Lyceum I Hedenavond Bridge concours Gemeentelijke radio cursus Vakschool voor Meisjes Supporfersvereeniging H.F.C. „Helder" Weatétte' RinSO speciaal voor de wasmachine een MOTORRIJWIEL model 1938 Huur van een gedeeltelijk strand nabij het fort Kijkduin Burgerlijke Stand van Den Helder Tegenslagen voor de Chineezen t r is verwonderlijk veel overeenkomst tus schen den strijd van de Japanners in China en die van de Italianen in Abessinië. Het is frappant hoe de zaak op dezelfde wijze ver loopt. Om het in groote trekken nog eens te zeggen: de overeenkomst van het doel, dat Italië had (beschaving te brengen) en dat Japan heeft (zijn vriendschap aan China te betuigen)de afzijdigheid van de mogend heden bq beide oorlogen. Het beloven van gouden bergen, maar geen hand ter redding uitsteken. De niet verwachte tegenstand in Abessinië en die in China. Het zijn alle merk waardige overeenkomsten die deze oorlogen kenmerken. Feestavond Sanatorium Stichting „Ons Belang" ZIE MORGEN! Lezing met lichtbeelden, uitgaande van de vereeniging „Effatha". Gisteracvond heeft in het Christelijk Militai ren Tehuis plaatsgevonden een bijeenkomst welke was georganiseerd door de plaatselijke afdeeling der vereeniging „Effatha" het Christelijk Instituut voor doofstomme 'kinde- ren te Voorburg. Nadat door cis. Tollenaar een kort gebed was uitgesproken en men gezamenlijk gezon gen had het eerste vers van psalm 116, sprak de predikant nog een kort inleidend woord waarbij hij wees op het ontzaglijke leed, dat door de doofstommen, die aan hun lot wórden overglaten, gedragen wordt en op het ideëele werk der vereeniging. Hij besloot zijn woor den met een dringend beroep te doen op de Christelijke naastenliefde. Hierna kwam aan het woord de spreker van den avond, den heer P. T. Breimër. Na gewezen te hebben op de scheiding, die noodzakelijkerwijs moet geschieden tusschen de ouders en kinderen, die aan het Instituut onderwezen worden en waar men poogt zoo veel mogelijk logisch sprekende en denkende menschen van hen te maken, wijst jpr. er op, dat deze kinderen in wezen leven in een we reld, die door een muur gescheiden is van de onze.- Een wereld der eeuwige stilte, tenge volge waarvan ook hun verstandelijke ver mogens ernstig geremd worden. Het woord „Effatha" beteekent: „geopend" en dit is het juist wat de vereeniging wil. Het gaat hier om menschen, die niet, zooals velen meenen, 3 gebreken bezitten, doch één: zij zijn doof geboren en d u s stom. Het is mogelijk deze kinderen te leeren srpeken, maar het is ontzaglijk moeilijk en eischt eindelooze liefde en toewijding om tot een eenigszins tevredenstellend resultaat te komen. Wat de ook thans nog wel gebezigde ge barentaal betreft, in wezen heeft men hier niets aan. In het leven is deze toch van abso luut geen waarde. De groote moeilijkheid is hier, men moet menschen een taal leeren zonder dat zij over taalgevoel beschikken. Achterlijk zijn ze niet, maar hen is vreemd alles wat de levende taal bezit. De taal leeren, daarna het spreken, en tevens het begrijpen van den Bijbel... dat is de opgave die de onderwijzers van „Effatha" opgelegd is. Een zware taak, ongetwijfeld, maar een taak, die niet tevergeefs is. Aan de hand van een aantal lantaarn plaatjes krijgt men daarna tal van opnamen, zoowel van het ex- als interieur van „Effa tha" te Voorburg te zien en waaruit duidelijk bleek, dat het hier een onderwijsinrichting betreft, waar deze zoo misdeelde jonge men schen een even menschelijke als praktische opvoeding verkrijgen. Met een woord van propaganda werd de bijeenkomst, die goed bezocht was, besloten. Land- en Tuinbouwtentoonstelling aan boord van de „Antoinette". Maandag 1 en Dinsdag 2 November krijgt onze gemeente bezoek van het ten toonstellingsschip „Antoinette", dat lig plaats zal nemen bij de Vlotbrug aan de Kooij. Op dit schip, dat voor rekening van het Land- en Tuinbouwbureau der I. G. Farben- industrie Aktiengesellschaft vaart, is een tentoonstelling ingericht op het gebied van land- en tuinbouw. Men vindt er o.m. bijzon derheden over het bouwland (granen en hak- vruchten), bemesting, het weiland en het mo derne weide-systeem, melkverbruik, tuinbouw, vruchtboombemesting, enz. De toegang tot het schip is vrij: Maandag avond van 6 tot kwart voor acht is er een filmvoorstelling aan boord, terwijl de tentoon stelling geopend is: Dinsdag van 912 uur voormiddag. De Raad dezer gemeente heeft onlangs be noemd tot leeraar in de stenografie in het Gemeentelijk Lyceum de heer P. Uipkes. De Minister van O. K. W. heeft thans medege deeld, dat hij tegen deze benoeming geen be zwaar heeft, doch dat er tegen het geven van onderwijs in de vierde klasse bezwaren be staan. Als gevolg hiervan hebben B. en W. de lessen in genoemd vak onmiddellijk doen ein digen en stellen zij thans voor aan den heer P. Uipkes eervol ontslag te verleenen als leeraar aan genoemd Lyceum. Heden avond precies acht uur vangt het eerste Heldersche Courant Bridge- Concours aan. Niet minder dan 40 teams j zullen deelnemen. Nogmaals willen wij er op wijzen, dat wegens het groote aantal deelnemers i tijdig beginnen een eerste vereischte is. Wij verzoeken dus allen zich vóór ach- ten reeds te vervoegen bp het con- i courssecretariaat, dat men bij binnen- komst in de zaal rechts op het podium vindt. Bij voorbaat wenschen we alle deel- nemers een recht genoeglijken avond! Opheffing van de avondcursus? De gemeentelijke radio-cursus is gesplitst in een dag- en een avondcursus. De dag cursus telt thans 9 leerlingen en de avond cursus 3, welk laatste getal vermoedelijk bin nenkort zal oploopen tot 4. Nu is de radiocursus een ongesubsidieerde cursus, zoodat alle kosten daarvan voor reke ning der gemeente blijven. De kosten zijn van dien aard, dat ten aanzien van den dagcursus handhaving voor het cursusjaar 1937/1938 gerechtvaardigd is. Met betrekking tot den avondcursus is dit echter niet het geval. De voor rekening der gemeente blijvende kosten zijn niet verantwoord als men het geringe aantal leerlingen in aanmerking neemt, van wie er bovendien nog één is, die zonder be zwaar den dagcursus zou kunnen volgen. In verband met een en ander stellen B. en W. voor: lo. den radiocursus aan de Zeevaartschool te handhaven voor het cursusjaar 1937/38; 2o. den radio-avondcursus op te heffen met ingang van 1 Januari 1938; 3o. den heer G. J. Sonnenberg te benoemen als leeraar aan den gemeentelijken radio cursus in tijdelijken dienst, voor het cursusjaar 1937/1938. Cursussen voor vrouwen van werkeloozen. Den vorigen winter volgden 138 vrouwen van werkloozen en anderen, wier inkomen on geveer betzelfde is, lessen in het naaien van onder- en bovenkleeding in de Vakschool voor Meisjes. Alle materialen werden kosteloos ver strekt en de kleedingstukken werden het eigendom van de maaksters. Er werden 10 lessen gegeven in het maken van onderkleeding 0.15 per les). Het ma ken van patronen, het knippen en naaien van onderkleeding werd hier onderwezen. Vrouwen, die reeds een cursus in het ma ken van onderkleeding gevolgd hadden, kre gen 10 lessen in costumnaaien 0.25 per les), patroon teekenen, knippen en naaien van een japon. Aan het eind van den winter hadden al deze vrouwen (het waren er 96) een nieuwe japon voor zichzelf klaar. Er waren er geen twee gelijk. Ieder had zelf mogen kiezen uit een groot aantal stoffen en modellen, Op het feestavondje, dat de cursus besloot, konden al deze vrouwen met een blij gezicht in haar nieuwe japon verschijnen. Enkelen vroegen, dezen winter een mantel te mogen maken. Door gebrek aan geld kan aan dezen wensch niet voldaan worden. Wèl kunnen alle vrouwen, die de costuum- cursus gevolgd hebben, zich nu aan melden voor een cursus in huishoudelijke voorlichting. Er zullen enkele lessen in koken, wasschen, vlekken verwijderen, kleeding stukken oppersen, enz., worden gegeven 0.10 per les. Voor aanmelding voor deze cursus in naaien en huishouden verwijzen wij naar de adver tentie in het blad van gisteren. Wjj verwijzen naar een in dit blad voor komende advertentie, waarin zij, die iets voe len voor het oprichten van een supporters- vereeniging van de H.F.C. „Helder", opgeroe pen worden om de vergadering te bezoeken, welke Vrijdagavond a.s. in het clublokaal der H.F.C. „Helder", Lunchroom De Boer, in de Koningstraat alhier gehouden wordt. Men zie genoemde advertentie. .ivmuwwi iinim-~ii DE SIAMESE TWEELING VAN ONZE TIJD: DE WASMACHINE EN DE NIEUWE OVERVETTE RINSO! De wasmachine en Rinso zijn onatscheidelijk aan elkaar verbonden, in ieder gezin, waar men ze eenmaal tezamen heelt gebruikt. Talloze Nederlandse huis vrouwen, die in het bezit van een wasmachine zijn, hebben reeds begrepen, dat zij met gewone was middelen ook maar gewone resultaten krijgen, doch met de speciaal voor de wasmachine gefabriceerde Rinso iets heel bijzonders bereiken. En dat is geen wonder. Want de nieuwste vindingen der moderne techniek, gesteund door jarenlange ervaring op he'sebied derzeep(abricage,hebben Rinso buitengewone eigenschappen verleend. Voorweken van de was is met Rinso niet meer nodig. Rmso behoeft niet te worden aangemaakt. Het lost bijna onmidde lijk in lauw water op en het hervette" Rinso-sop heeft zulk een volmaakt reinigende werking, dat het zelfs meerdere malen achtereen kan worden gebruik^ in 5 worpen met het Vogelpiekspel op het RAD VAN AVONTUUR. Dat is een kans, die komt nooit meer, en iederen dag opnieuw heeft U die kans. Groot of klein, jong of oud, voor ieder is dit spel gemaakt. Voor f 125.aan geldprijzen worden iederen avond uitgereikt, daarnaast nog een groote kans op de schitterende premies, o.a. rijwielen, stofzuigers, etc., met als hoofdpremie EISCHT daarom a.s. Zaterdag van Uw leve rancier de ATTRACTIE BONNEN. Bij aankoop voor een bedrag van 50 ct. ontvangt U reeds een bon. 20 bonnen geven recht op deelname op het RAD VAN AVONTUUR. De bonnen zijn alleen verkrijgbaar bij de deel nemende winkeliers, kenbaar aan de speciale étalage-kaart. De Ontvanger der Registratie en Domeinen, alhier, heeft het Gemeentebestuur medege deeld, dat hem onderscheidene verzoeken heb ben bereikt om gedeelten van het strand bij fort Kijkduin in gebruik te mogen nemen voor het plaatsen van ververschingstentjes, enz. Alvorens hiertoe over te gaan heeft hij het wenschelijk geoordeeld deze gemeente in de gelegenheid te stellen het bedoelde strand- gedeelte te huren, zoodat dan dezerzijds ver gunningen aan derden kunnen worden ver leend en de gemeente alzoo regelend kan op treden met betrekking tot het gebruik van het strand. De Staat is bereid het tusschen de palen 0 en 1 gelegen Noordzeestrand, begrensd door het strandhoofd 48 K, een lijn op 250 M. teil Zuiden van dit strandhoofd en aan de land zijde door de bestaande afrastering, met in gang van 1 Januari 1938, voor den tijd van zes jaren aan de gemeente te verhuren, tegen den huurprijs van 25.per jaar. B. en W. stellen den Raad voor deze over eenkomst aan te gaan. DE POLITIE ONTMASKERT EEN DIEF. 5 3M*j? -b r-. -xïv f Naar wij eerst thans vernemen is in dén nacht van Zaterdag op Zondag j.1. een diefstal in een in de Buitenhaven liggende visschers- schuit gepleegd. Ontvreemd werden eenige levensmiddelen, een regenjas en een colbert- costuum. Het is de politie gelukt de gesto len goederen te achterhalen. De dader is be kend. HET DAGELIJKSCH BERICHT. Het gebruikelijke rijwiel, dat gestolen werd, stond dezen keer in de Brouwerstraat en be hoorde toe aan iemand uit de Jan in 't Velt- straat. DE VETTE HAP. Gisteren zijn uit een hok, dat zich achter een woning in de Dahliastraat bevindt, 3 ko nijnen ontvreemd. VERTREK HR. MS. „GELDERLAND". Wij herinneren er nog even aan, dat Hr. Ms. „Gelderland" hedenmiddag om 1 uur naar de West vertrekt. Van 27 October 1937. GETROUWD: H. Trijsburg en G. de Vries. ONDERTROUWD: W. Cruijff en W. de Groot; F. A. Lassche en A. Koningstein; J. C. Groen en G. Jacobs; C. Hickmann en P. J. van As. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Nat. Hist. Museum, geopend Woensdagmiddag van 35 uur. Zaterdagavond 710 uur. Eerste Woensdag in de maand van 810 uur, en de eerste Zondag in de maand 's middags van 35 uur. Badpaviljoen Huisduinen, Bridge-concours Heldersche Courant. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Maytime". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „De laatste vrijbuiters" en „Een huwelijk in Monte Carlo". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De vrouw uit het duister" en „Een nacht met den Keizer". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op heden 17.08 Barometerstand Den Helder 558.4 Geachte Redactie. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Tielemans in Uw blad van Dins dag 26 October zij het mij vergund het Be stuur van Pro-Patria te mogen wijzen op het mijns inziens ongerijmde en onlogische in zijn naschrift. Als wij beide stukken van hun franje ont doen, blijft toch dit over, hetgeen het Bestuur van P.P. niet ontkent, dat den zoon van den heer Tielemans werd toegevoegd: „P.P. is geen dienstbodenvereeniging". Wat een mentaliteit voor een vereeniging in een stad als de onze, welks meeste inwo ners óf wel tot de arbeidende bevolking be- hooren (waartoe zeker ook een dienstbode behoort) óf wel, na eenige promotie, daar toch uit zijn voortgekomen. Wat een mentaliteit spreekt er uit dit antwoord, dat de vrouw van den heer Tiele mans niet toegestaan werd haar dienstbode mede te nemen, dat het Bestuur van P.P. dit anders voelt, aangezien dit een kwestie van smaak is; dat ais men het hiermede niet met hét Bestuur "van P.P. eens is, men via Uw blad wordt toegevoegd: „dat dit aan het milieu ligt, waarin men verkeert"...^ n Gaat het Bestuur van P.P. dan van dè ver- ppéérstelJiBg uit, dat een dienstbode een min derwaardig wezen is? Als dit zoo is, heeft P.P. geen bestaansrecht, want een eerlijke dienstbode, die met hard werken haar brood verdient en zich toch zeker weet te gedragen zooals het behoort, heeft toch zeker zooveel recht op een uitgaansavond (al is het dan ook met haar niet grootsche Mevrouw) dan de een of andere zich noemende „midden stander". schien een lapje goed of een sjaal heeft ver kocht. Het is te prijzen in Mevr. Tielemans dat zij, toen haar echtgenoot verhinderd was, haar dienstbode in de gelegenheid stelde van deze introductie gebruik te maken. De repu tatie van Mevr. Tielemans is toch zeker wel van dien aard, dat men mag aannemen, dat zij zeker wel weet wie of zij introduceert. Dat de principes van P.P. wel goed blijken te zijn, daar deze vereeniging reeds 53 jaar daar wel bij gevaren heeft, moet zeker tegen gesproken worden, want als P.P. 50 jaar een Bestuur heeft met een andere mentaliteit, worden daar geen aanmerkingen op gemaakt, doch dat zegt niet of het tegenwoordige Be stuur niet hard bezig is een einde aan deze goede reputatie te maken, want opmerkelijk blijft het, dat terwijl je van andere vereeni- gingen iets dergelijks nooit hoort, dit nu reeds sinds kort de 2e maal is, dat er over de moraal van het P.P.-Bestuur, middels Uw krant geklaagd wordt. De vroegere klacht over het bestuur, dat de kinderen van een marineman, minder dan onder-officier, niet in aanmerking kwamen als lid, is toch zeker ook belachelijk te noe men in een marinestad. Dat deze introductiéweigering plaats vond in een volledige Bestuursvergadering is vol gens mij een uitvlucht. Eindigend wil ik opmerken, dat ik van het bestuur van P.P. niemand persoonlijk ken, zelfs geen leden van P.P., ook den heer Tie lemans niet, doch zuiver een objectief oordeel trek uit het ingezonden van Tielemans en het wederwoord van het bestuur van P.P. Ik en velen met mij zullen waarschijnlijk de zekere conclusie uit deze stukken trekken, dat de vereeniging P.P. een wel zeer, mis schien tè zeer gesloten karakter draagt. U, redactie, hartelijk dankend voor de ver leende plaatsruimte, verblijve hoogachtend, OPMERKER. Wij danken U, mijnheer de redacteur, voor de inzage van bovenstaand; het lust ons ech ter niet om met een anonimus, die te dom schijnt te zijn deze questie van ons stand punt te bekijken, te discussieeren. Een buitenstaander, die onze vereeniging niet kent, behoort zich niet het recht aan te matigen onze houding te becritiseeren. Bestuur „Pro-Patria". HAVEN VAN NIEUWEDIEP Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng., s.s. „Mavis". Aangekomen van Xerteminde de Deensche palingkotter „Re Jurgensen". Aangekomen van de visscherij 't politie- vaartuig „Jan van Brakel". China is niet bestand tegen Japan. Dat was hekend van het eerste oogenblik van den strijd en dat blijkt nu overduidelijk. De Japanners dringen steeds verder in China dooren geen heldhaftigen tegen stand is in staat hun loop te stuiten. Na het verlies in het Noorden dreigt nu het front bij Sjanghai ineen te storten. Ook al is de strijd op het Sjanghai-front nog niet beslecht, te verwachten is, dat het een vol ledig succes voor japanners zal worden. Japan laat niet: o"*"*proefd om de zaak te forceeren voordat de TJrusselsche conferentie aanhangt, waarover we gisteren schreven. Het is voor Japan van beteekenis, omdat het daardoor invloed uit zal oefenen op de be sprekingen van de mogendheden, die den strijd in het Oosten zullen bespreken. Als het de mogendheden voor voldongen feiten kan plaatsen is dat voor Japan van de grootste beteekenis. Japan zelf zal aan de besprekin gen te Brussel niet deelnemen. Men stelt zich daar officieel op het stand punt, dat de regeling van de betrekkingen met China een kwestie is, die slechts de beide landen raakt zoo schreef de N. R. Crt. gisterenavond in een beschouwing. Maar zonder twijfel acht de Japansche diplomatie het tijdstip voor de onderhandelingen nog niet gunstig. Zij ziet er voorshands meer heil in de mogendheden voor een fait accompli te stellen en tegelijkertijd den weerstand van de Chineesche regeering te breken. Men vraagt zich echter af, wat onder deze omstandigheden te Brussel nog voor China gedaan kan worden. Een voor China aan vaardbaar vredesvoorstel zal onder de hui dige omstandigheden zeker niet door Japan aanvaard worden. Te Tokio zal men nu wel tot de meening overhellen, dat' de kwestie eens en voor goed moet worden geregeld. En als de Japanners eenmaal in Sjang hai en zoo mogelijk nog andere groote steden zitten, is hun positie tegenover de Westersche landen, die dan maar moeten zien hoe hen er uit te krijgen, aanzienlijk sterker. Het is een diplomatiek spel, dat Japan speelt, dat voor de ontwikkeling van den toe stand in het Verre Oosten van de grootste beteekenis is. Zaterdag a.s. in ,Musis Sacrum". Ten bate van de sanatoriumstichting van „Ons Belang", de bekende vereeniging van Landmachtonderofficieren, wordt a.s. Zater dag in „Musis Sacrum" een feestavond ge houden, welke vele goede beloften inhoudt. Vooral ten aanzien van de mate van genoe gen, welke men er zal kunnen heieven. Want er wordt een programma opgediend, dat op het gebied van dans, muziek, zang en tooneel iets heel aantrekkelijks zal brengen. Voorts zal de heer O. J. van Rijswijk, de „eerste propagandist" van de vereeniging, uit Utrecht overkomen om een propagandatoespraak te houden. Men raadplege de advertentie in dit blad en besluite door dezen avond mee te ma ken mede te werken aan de sympathieke doelstelling van de Stichting.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5