Zware bandjir Euwe liet zich verrassen Paard op hol 5e fiuui 5e hoop Doe hei nu Drie jongens aan het plezierrijden Haarlems nieuwe burgemeester Nieuwe Diesel mechanische motorrijtuigen Hertog van Windsor wil geen ledig leven Arrondissenients rechtbank te Alkmaar H. L. VRIES, Veertig dooden Kindermoord De negen mogendheden conferentie Uit onze Omaevina aangeboden aangeboden Wij gaan verbouwen! ONZE OOST. Op 25 dezer te middernacht had een zware bandjir plaats nabij Panjaboengan, gelegen 65 K.M. van Padangsidempoean in de rich ting Padang. Door deze bandjir werd een "brug wegge slagen, terwijl het hooidverkeer tusschen Padang en Medan werd gestremd. Vele hui. zen werden vernield. Veertig personen vonden den dood, terwijl vale anderen gewond raakten. Verscheidene lijken zijn reeds aangespoeld. Aljechin heeft zich door geniale zeten de winst verzekerd. Zoolang de spanning van de in gang zijn de partij, nog hoogtij viert, zijn zelfs de spelers het dikwijls niet met zichzelve eens ter zake van de grootte hunner kansen, van daar dat zij zich van tijd tot tijd voor het demonstratiebord opstellen, teneinde te trachten, het probleem van het standpunt van den toeschouwer, dus naar omstandig heden zoo objectief mogelijk, te bezien. Nadat de eerste opwinding om Aljechin's sensationeele overwin ning in de tiende partij wat was ge luwd, en men eindelijk eens volop tijd en gelegenheid kreeg, zich op het geheele verloop te bezinnen, drong zich opnieuw de vraag naar voren: Is het mogelijk, dat een oo- genschijnlijkinférieure stelling (die van Aljechin) binnen weinige zet ten door toovenarij tot winst kan worden gevoerd, m.a.w. waren Al jechin's combinaties correct en heeft dr. Euwe zich niet door de reeks van verrassingen (22. de2, 23. g4) uit het veld laten slaan? Het antwoord op beide vragen moet lui- Ja. In de eerste plaats heeft de uitdager Euwe's dreiging pd7 (na 21dh4) op cor recte wijze verhinderd, want op 22pd7, zou zijn gevolgd 23. pf7:l Kf7:. 24. de6= kf8, 25. Id2! pc6 (ge dwongen), 26. d5 en nu heeft zwart wel nauwelijks beter dan 26df6, dc6:, 27. de6:, te6:, pc5, lb4 enz., daar 26dc4, nog slechter is wegens 27, tel, dd3, dcè:. dd2:, cd7: en wint (tel: dan de8 del: dan de7 gevolgd door tel: en tenslotte: dd7: dan dd7: en tc8:) Toch was de stelling later niet voor Euwe verloren, zooals wij reeds in onze nabe schouwing opmerkten, immers na 23 h6 (inplaats van pc6?) 24 kg2, ph7! be houdt zwart een volkomen bevredigende stelling. Het blijkt dus inderdaad, dat Aljechin's combinaties correct waren (hij wist zich met twee verrassende zetten uit de -moei lijkheden te bevrijden) maar dat de titelhou der zich door de bedoelde verrassingen heeft laten beinvloeden. Maar ze konden later hun ple zier wel op! De vorige week werd uit een garage in de Noorderstationstraat te Groningen, tot tweemaal toe een auto weggehaald, en later weer terug gebracht, zonder dat de politie kon nasraan wie de daders waren. Dinsdag werd wederom uit deze garage een auto vermist. De monteur van de ga rage zag eenigen tijd later drie jongens, die den wagen in een zijstraat dichtbij de garage, neerzetten, op de fiets wegrijden. Het mocht de inmiddels gewaarschuwde recherche gelukken de drie jongens te arres teeren. Zij zijn de 16-jarige H. Z., leerling- monteur te Groningen, die reeds een voor waardelijke straf had opgeloopen en H. J. E. en J. N., beiden 14 jaar oud en eveneens uit Groningen. De twee veertienjarigen zijn, na verhoor aan de ouders teruggegeven. De 16-jarige H. Z.. die als de hoofddader wordt be schouwd. is ter beschikking van den Offi cier van Justitie gesteld. Ifet dier, dat blindelings voort- rende maakt twee slachtoffers. Gistermorgen stond in de I1 raunhoferstr. een zijstraat van den Middenweg te Amster dam, een met paard bespannen melkkar ietwat op het midden van den weg. Waar schijnlijk is het paard geschrokken van een slagersjongen, die pal langs hem fietste, want op dat moment sloeg het dier op hol. De melkboer, die naast de kar stond, stelde nog pogingen in het werk paard en kar tegen te houden. Hij kwam daarbij echter te vallen en de wielen van den wa gen gingen over hem heen. Met een gebro ken onderarm en een schouderfractuur werd hij opgenomen en naar het O.LAGasthuis Vervoerd. Het paard rende intusschen met den melkwagen achter zich aan blindelings over den weg. Ifet wilde den middenweg in de richting Lin- naeusstraat opzwenken, doch nam danrbij de bocht te groot, zoodat paard en kar ongeveer een in volle vaart naderende auto raakten. Ongelukkigerwijze bevond zich tusschen deze een wielrijder, die niet meer weg wist te komen. Hij ge raakte tusschen kar en auto bekneld en werd ernstig gewond. Dit slachtoffer werd met een hoofdwonde en een hersenschudding eveneens door den G.G. en G.D. naar het O.L.V. Gasthuis over gebracht. Nog was het niet mogelijk geweest het dier op zijn noodlotsweg tot staan te brengen. Het lamoen was gebroken, doch het paard holde verder met de leidsels en een deel van het lamoen achter zich aan. Het holde den Middenweg op, de Linnaeus- straat in, den spoorwegovergang over. Reeds hadden zich hier agenten en burgers op zijn weg geplaatst, doch het gelukte niet het dier te grijpen. Het rende de Dapper- buurt in, passeerde daar weer een spoor wegovergang en belandde eindelijk bij het eindpunt van een trambaan, waar een con ducteur met een langen stok gereed stond. Hier werd het paard in zijn vaart gestuit en het gelukte een agent van het politiebureau Linnaeusstraat het dier bij de teugels te pakken te krijgen. Deze bracht zijn ar restant over naar het bureau, waar het op de binnenplaats in de gelegenheid werd ge steld tot bedaren te komen. Man begroef baby op zijn erf. De politie van AmbtHarden berg heeft Dinsdag j.1. aangehouden en naar Almelo overgebracht den vader van het 16-jarige ongehuwde meisje H. D., die er van ver dacht wordt dat hij een pas geboren kindje, waarvan de dochter zonder medischen bij stand was bevallen, heeft gedood en op zijn erf begraven. Het lijkje is opgegraven en door de poli tie in beslag genomen. Nadat Dr. Hulst uit Leiden sectie had verricht, is de man gear resteerd. Naar het Hdbld. verneemt, is thans eerst daags een K. B. te verwachten, waarin tot burgemeester van Haarlem wordt benoemd dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, thans hoofd der gemeente Zwolle. Japan zal niet deelnemen. Naar uit Tokio wordt gemeld, heeft het Japansche Kabinet de uitnoodigiiig tot deel neming aan de te Brussel te houden negen- miogcndheden-confercn tie van de hand ge wezen. Een proefrit welke uitstekend slaagde. De rijtuigen hadden overal veel bekijks. Gisterochtend is op het traject Barneveld Arnhem een proefrit gehouden met een der nieuwe Diesel-mechanische motorrijtui gen, die in den loop van de volgende maand den dienst op bovengenoemd baan vak zullen onderhouden. De proefrit werd meegemaakt door den heer H. van Manen, directeur van de Ne- de-iandsche Spoorwegen, ir. W. Hupkes, chef van den dienst van tractie en materi eel, J. D. Evers, chef van den dienst van exploitatie en door den heer E. Bolleman Klijstra, chef van rijtuig- en wegenbouw. De rijtuigen trokken op alle stations, die zij passeerden, veel bekijks en zij zullen op het pas in gebruik genomen traject dat in een groote behoefte blijkt te voor zien, ongetwijfeld het reizigersvervoer doen toenemen. Geen politieke ondernemingen, maar meewerken aan de oplos sing van belangrijke problemen. Aan een, hem ter eere, door de Anglo- Amerikaansche persvereeniging aangeboden noenmaal te Parijs, heeft de hertog van Windsor een toespraak gehouden, waarin hij zeide: „Ik stel er prijs op te verklaren, dat ik alle reizen, welke ik gemaakt heb, of nog zal maken, als volkomen onafhankelijk op merker, zonder eenige politieke overweging en op eigen initiatief, onderneem". De hertog zeide verder: „Mijn vrouw en ik zullen ons niet tevreden stellen met een ledig leven. Wij hopen, dat de ervaringen die wij op onze reizen opdoen, ons als particulieren in staat zullen stellen mede te werken aan de op lossing van eenige belangrijke problemen, die in de wereld bestaan." De hertog en hertogin van Windsor zul len op 6 November naai New York vertrek ken. ANNA PAULOWNA Opening nieuwe zaak. Blijkens advertentie in dit nummer opent de heer J. van Eeten a.s. Zaterdag aan den Kerkweg alhier zijn naar de cischen des tijds ingerichte zaak in kruidenierswaren en rookartikelen in het hiervoor speciaal nieuw gebouwde winkelhuis. Het metselwerk, verzorgd door den heer C. Kossen, het binnenwerk van den heer A. Dekker en het schilderwerk van den heer A. Blok, munten uit door keurige afwer king. Wij wenschen den jeugdigen ondernemer dan ook veel succes toe. St. Nicolaas-attractie. Woensdagavond vergaderden bij den heer W. Kossen de Handeldrijvende- en Inctei- strieele Middenstandsvereeniging „Anna Paulowna" en „De Hanze". Het eenige punt van bespreking op deze gecombineerde ver gadering betrof het al of niet organiseeren van een St. Nicolaas-attractie door den plaatselijken middenstand. Al heel spoedig kwam men tot het besluit, ook dit jaar weer het publiek te animeeren, de St Ni- colaas inkoopen bij de eigen winkeliers te doen, door aan het koopen een attractie te verbinden in denzelfden geest als het vorig jaar. Toen hielden de kruideniers zich af zijdig. Nu is het echter na eenige discussie gelukt, ook met hen, voor zoover aanwezig, tot overeenstemming te komen. De kruide niers zullen dus ook mee doen, wat het welslagen zeker ten -goede zal komen. De heeren L. Meeldijk, H. Voorthuizen, A. van Zandwijk, P. Heinsbergen, H. Win- nubst en K. op 't Veld werden aangewezen d commissie te vormen, die de plannen nader zal uitwerken. MOND- EN KLAUWZEER Het mond- en klauwzeer, waarvan we hel eerste geval in Breezand reeds vei-meldden, breidt zich over den polder uit. Nu is n.1. ook het vee van P. Huiberts, R. L. Waiboer J. Wisse en J. Knol door de ziekte aange tast, zoodat er dus thans zoowel in Oost als West- en Zuidpolder gevallen van de ge vreesde veeziekte zijn. VOOR DE OUDERS Of de kinderfantasie werkt, of dat er eeni ge grond voor is, konden wij en ook de po litie niet vaststellen, maar het lijkt ons. ter waarschuwing van de ouders toch wen schelijk even te vermelden, dat zoowel in Breezand als in de Spoorbuurt schoolkinde ren beweren door een onbekenden man ge vraagd te zijn mee te rijden op de fiets en ook, dat hij met opzet geld liet vallen en hun dan vroeg dat op te rapen. Veel hou vast kreeg men niet aan de verhalen van de kleinen. Maar een waarschuwing van de ouders aan hun kinderen om nooit met vreemden mee te gaan, is van tijd tot tijd toch wenschelijk. Misschien vinden zij in het bovenstaande aanleiding dat ook nu te doen. BILJARTEN Van de biljartvereeniging „Anna Pau lowna" speelde groep 2 tegen groep 3 bit den heer Alkemade. Van groep 2 won: P. Smiers (34) van F. Alkemade 45 en S. Wilms 25, N. Jonker (00) van Jm. Blaauboer 18, F. Alkemade 10 en S. Wilms 19 P. Govers (20) van F. Alkemade 23, S. Wilms 33 en K. de Groot 36, G. van Zandwijk (52) van F. Alkemade 26. Van groep 3 won: Jm. Blaauboer (27) van P. Govers 18, P. Smiers 14 en G. van Zand wijk 37. - K. de Groot ;37) van P. Smiers 25, N. Jonker 27 en G. van Zandwijk 14. - S. Wilms (35) van G. van Zandwijk 30. Groep 2 won dus met 9 tegen 7 van groep 3. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 26 October. Den Helder. DAT DAMETJE WAS VOOR HAAR PLEZIER UIT. Op Vrijdag 11 Augustus liep de 16-jarige winkeljuffrouw Marie Z., met haar vriendin netje E. K., in de Heldersche Spoorstraat, toen ter hoogte van de Koningstraat deze vriendin een heftige duw kreeg van een Hun tegemoet komende personenauto met gevolg dath et meisje een onwillekeurige omzwaai maakte, waardoor mej. Z., met wie zij gearmd liep, onder die auto terecht kwam en een der wielen over haar rechtervoet ging, met gevolg, dat in die voet verschillende beentjes braken, zoodat het noodig was haar naar het ziekenhuis te vervoeren. Na de me dische behandeling moest zij nog 3 wekon thuis verpleegd worden en thans is ze nog niet geheel genezen. Haar vriendin was ook komen te vallen, doch bekwam verder geen letsel, natuurlijk wel een hevige schok. De auto, die al deze narigheid veroorzaakte reed door en daar geen der beide meisjes gelegen heid had, het nummer op te nemen, be stond de kans dal de automobilist nimmer zou worden gesnapt, als niet zekere heer K. in de verte het ongeval had opgemerkt en zoo pienter was letter en nummer te notee- ren. Dit was G 41687 en bleek na onderzoek de eigenaar en bestuurder te zijn geweest de 48-jarige caféhouder Hendrik B., toevallig een automobilist, die bij de Alkmaarsche Justitie al zeer ongunstig bekend stond en in qualiteit van autobestuurder o.m. reeds was veroordeeld tot 4 maanden gev.straf ter zake het toebrengen van ernstig lichamelijk letsel door schuld in staat van dronkenschap Dit heerschap had zich thans met betrek king tot het hiervoor gereleveerde feit in de Spoorstraat, voor de Meerv. Strafkamer te verantwoorden en het is begrijpelijk, dat zijn verweer niets te hebben opgemerkt, met wantrouwen werd ontvangen. De vraag werd geopperd of de verdachte soms ook nu in staat van dronkenschap had verkeerd, nu hij een dergelijk inefdent niet had bespeurd, doch Hendr. B., verklaarde tegenwoordig geen alcohol meer te gebruiken. De officier, de verschillende verzwarende omstandigheden die naar zijn meening het bewijs leverden van de ten lasle gelegde schuld, combineerende, vermeende voldoen de motief te hebben een passende straf te kunnen requireeren, die dan in casu aan nemende dat verdachte zich niet meer aan drankmisbruik schuldig maakte, werd be paald tot f 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. De officier scheen geen reden te hebben, ont zegging van rijbevoegdheid te vorderen. SCHAGEN, 28 October. 72 Geldekoeien, maeere f 130175. 60 idem vette f 200—275, 8 kalfkoeien f 130—200, 12 vaarzen f 110—150, 119 graskalvreen f 30— 60, 36 nuchtere kalveren f 616. 35 magere schapen f 16—24, 150 idem vette f 2&—36, 81 overhouders f 15-^-21.50. 7 bokken en geiten f 3.50—10, 7 magere varkens f 34, 9 vette varkens per Kg. 60 et., 123 biggen f 13 23, konijnen f 0.5O—1.75, 94 kippen f O.oO 1.50, haantjes f 0.401. AMSTERDAM. 27 October. Veemarkt. 207 vette kalveren: le kw. 6272 ct„ een enkêle hooger; 2e kw. 52-— 58 ct., 3e kw. 44—50 ct. per Kg. levend gewicht; 37 puchtere kalveren f 7—12 per stuk, 178 varkens: vleeschvarkens, wegen de van 90—110 Kg., 71—72 ct., zware var kens 7071 ct., vette varkens 6970 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd: 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht. Vette kalveren, zeer willigen handel, prijzen hooger, eenige beste kalve ren boven noteering. Nuchtere kalveren kor ten aanvoer, vluggen handel met lioogere prijzen dan Maandag j.1. Varkens weinig aanvoer, stuggen handel en iets hoogere prijzen. ALKMAAR, 27 October. Aardappelen 1.902.40, andijvie 0.60—1.40, appelen 37, bloemkool I 37.50, idem II 2—4. boerenkool 2.504, bieten 1.802.80, druiven 7—12, gele kool 1—1.60, groene kool 1.20—2.70, kropsla 0.60—3.10, knolsel- derie 23, peren 39, prei 1.903.70, pe terselie 1—1.50, postelein 0.35—0.52, roode kool 1.50—1.90, selderie 1—1.50, spinazie 0.17—0.50, spruiten 2.50—6.50, snijboonen 11.5013.50. dubbele spercieboonen 1.20 3.65. tomaten 3.30—8.70. uien 6.10—8.90, wor telen 0.70—1.40, boswortelen 2.50—4, witlof I 56.50, idem II 2.504.50. NOORDSCHAR'WOUDE, 28 Qctober. Sehotsohe muizen 1.702.30, Bevel. 1.70— 1.80, uien 7.808.30, drielingen 6.10—6.50, grove 7.10—7.40. gele nep 7.10—7.50, peen 1.40—1.90, kleine peen 50—60 ct., spercie boonen 518. Kroten f2.80 roode kool f2.90—3.10, witte kool fO.90—1.20, D. witte kool f 0.8O—1.40, andijvie f 1.10. BROEK OP LANGENDIJK. 28 October. Eigenheimers 1.90, bi. dito 2.40, Bevelan ders 1.90, uien 7.80^-8.10, drielingen 6.20 6.50, grove 6.80—7.20, gele nep 7-30. Peen f 1.70—2, gnercieboonen f16.10, kro ten f2.30—3.30, roode kool f 1.90—3.30, witte kool f0.80-1.10. gele kool f 1.50—1.90, D. witte kool fl.201 50, gr. kool f 1.20—1.90, bloemkool f 45.40, 2e soort f 1.502.40, an dijvie f 0.60—0.70. Te koop: de persceelen Kui perstraat no. 12 en 2e Williel- minadwarsstraat 10. Koopsom billijk. Adres: C. J. BOSCH, Make laar, Weststraat 100. Te huur het perceel Tromp straat 29, huurprijs 4.50 p. w., w. vr., voorzien var. electr. enz. Adres: „Het Woningbureau", Westraat 100. Te huur: NET WOONHUIS, v. d. Hamstraat No. 25. Te bevr.: Ooievaarstraat 72. Gemeubil. Zit- en Slaapkamer te huur aangeboden op eersten stand, met of zonder pension, tegen billijken prijs. Brieven onder No. 198, aan het Bureau van dit blad. Te huur: WOONHUIS, 2e Em- madwarsstraat 2. Adres: ZEEMAN, Loodsgracht h. Looiersteeg. Te huur: HUIS, Soembastraat 25. Te bevr.: Spoorstraat 72—74. Te huur: Crocusstr. 22, 5.75 p. w„ water tot 18 M3 vrij; Kui- perstr. 20, 4.50 p. w. Bevr.: Kanaalweg 182. MOOI WONEN. Te huur: Lijsterstraat 36, 7. per week, water vrij tot 18 M3, bev. o.a.: 4 sl.kamers, ruime zol der, vaste waschtafel, enz. Bevr.: Kanaalweg 182. Te huur: gem. Zit- en frissche Slaapk., aparte keuken en cl., geheel vrij. Adres: Kanaalweg 54. Te koop lange BONTMANTEL (Bisam) z. g. a. n. Adres Ruyghweg 31. Om ruimte te nikken: 2 Cra- pauds, 4 stoelen 27.50, nog eenige nieuwe Kachels 17.50, witte Spiegelkasten 15.eiken Spiegelkast 12.50, Engelsch Ledikant met Bed 9.wit Spiegeltoilet 10.00, enz. enz. Koninqdwarsstr. 71 73 Tel. 748 Tel. 748 Wij verkoopen alles tegen spot prijzen: Engelsche Eetkamer», Slaapkamers, Vitrages, Dekens, Vloerzeilen, Tapijten, enz. enz. Nu is de tijd om op Uw gemak Uw keuze te maken uit de vele mooie couvert modellen in Zilmeta en om de cassette uit te kiezen, die juist dat assortiment bevat, dat Uw wenschen bevredigt. De goede Sint weet graag lang van tevoren, waarmede hij U nu eens echt gelukkig kan maken. En voor de huis vrouw is er geen grooter genot dan het dagelijksch gebruik van Zilmeta, het onovertroffen zilverwitte Gero-metaal, dat door en door vlekvrij is, nooit ge poetst behoeft te worden, onverslijtbaar is en steeds als nieuw blijft. Wij kunnen slechts enkele modellen afbeelden. Laat U zich daarom de complete col lectie voorleggen. Alle goede zaken op dit gebied kunnen U van dienst zijn.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7