China strijdt tot den laatsten man Honderdste geboortedag dr. Abraham Kuyper DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Eyston maakt bijna 500 K.M. per uur! Franco blokkeert Spanje's kust Mislukte buskruit- explosie De Man belast met kabinetsvorming Bataljon in Tsjapei houdt nog altijd stand! Verplaatsing der Spaansche regeering fcJTGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 V R IJ D A G 29 OCTOBER 1937 65e JAARG. No. 8143 SJANGHAI MET OMGEVING \cm.sr Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: De Belgische kabinetscrisis Het te Rottterdam vermiste meisje LDERSCHE COURANT Recordpoging mislukt. Rijdt echter al sneller dan Campbell. De Engelsche recordcoureur Capt. G. E. Eyston heeft gisteren op de daarvoor beken de Bonneville Salt Beds in Amerika met Zijn speciaal geconstrueerden race-wagen, de „Thunderbolt' pogingen gedaan, om het absolute snelheidsrecord, dat zijn landgenoot Sir Malcolm Campbell op 3 September 1935 te Daytona met zijn Campbell Special ma chine met een snelheid van 484,621 K.M. ge vestigd heeft, te verbeteren. Door „panne" aan zijn wagen gelukte hem dit niet, maar niettemin heeft hij kunnen bewijzen, dat hij binnenkort in staat zal zijn, het oude record aanzienlijk te verbeteren. De eerste poging van Eyston mis lukte. Hij legde den mijl af met een gemiddelde uursnelheid van 480.270 K.M. maar de tweede maal ging het heter. Ondanks het zachte briesje, dat de Engelschman tegen had, bereikte hij een snelheid van Montage van de „Thunderbolt" op het strand te Bonneville (Utah, Amerika), kort voor den aanval op het absolute snelheidsreoord. Rechts: Eyston. 498.456 K.M., hetgeen tot nu toe nog niemand ter wereld met een auto mobiel gelukt was. Om echter de gemiddelde snelheid te ver krijgen, moest' Eyston ook een terugrit maken. Reeds bij het begin evenwel van dezen rit kreeg de Engelsche coureur een defect aan de koppeling, zoodat hij de po ging moest opgeven. Ongetwijfeld zou hij het absolute snelheidsrecord hebben verbe terd, immers, op den terugweg zou hij het briesje hebben mee gehad. De „Thunder bolt" moet nu nagekeken worden, hetgeen eenige dagen in beslag zal nemen. Japanners marcheeren op naar Sjansi's hoofdstad. De Chineesche troepen bij Sjang hai trekken zich uiterst langzaam terug op hun tweede, vrijwel on neembare verdedigingslinie. Het gesprek van den dag In Sjanghai zijn de Chineesche solda ten, die nog stand houden In het fort Tsjapei, waarboven nog altijd de Chineesche vlag wappert. Deze dapperen hebben den Britschen soldaten in de internationale neder zetting afscheidsbrieven aan hun gezinnen of geliefden overhandigd. De Britsche soldaten hebben de brie ven zorgvuldig gepost. Generaal Tajoe-ja-Tsjoea, die zich verantwoordelijk achtte voor het verlies van Tatsjang, heeft de hand aan zichzelf geslagen. Zijn voor treffelijke verdediging van de stad had hem tot een nationalen held gemaakt. Tusschen de Japansche stellingen en de hoofdverdedigingslinie der Chineezen, wel ke volgens de Chineesche deskundigen vrij wel onneembaar is, hebben de Chineesche solaten in allerijl ondiepe loopgraven aan gelegd en daarin mitrailleursnesten inge richt, bericht Un. Press. Bovendien is er bijna geen boschje, geen struik of er liggen eenige Chineesche scherpschutters achter Verborgen. Japanners in het nadeel. Voortdurend vlogen Japansche machines over dit terrein, doch de Chineezen onthiel den zich van iedere reactie, om niet door hun afweervuur hun posities te verraden. Van Japansche zijde wordt toegegeven, dat de Japansche troepen geen c01^.1 meer hebben met de hoofdmacht der cni- neezen, doch uitsluitend gevechten leverei met de overal verspreid liggende Llnnc „- sehe scherpschutters. Het offensief aan de Soetsjau-kieek i baar alle waarschijnlijkheid ruïneus voor de Japanners. Alle wegen en bruggen naar de kreek worden beheerscht door Chinee sche mitrailleursposten.- evenals de Jess- field-spoorvveg en omgeving. De Japanners puften zich bovendien uit door het onderhouden van een vreeselijk spervuur, waaraan de vloot nog een groot aandeel heeft. De Chineesche ambassadeur te Washington heeft in een rede voor de National Press Club verklaard, dat het Chineesche volk zich voor genomen heeft tot den laatsten man en den laatsten kogel te vechten. Japanners vorderen in het Noorden. De Japansche autoriteiten hebben mede gedeeld, dat de Japansche troepen bij het be zetten van de Nangtse-pas een groot aantal Chineesche troepen buiten gevecht hebben gesteld. De terugtrekkende Chineezen hebben tienduizend dooden achtergelaten. Het succes van de Japansche troepen wordt toegeschre ven aan de omtrekkende beweging van het Motor-detachement, dat de Chineezen in de flank is aangevallen. De Japansche troe pen hebben thans Sji Men Kau, dertig ki lometer ten Zuidwesten van de Niangtse-pas bezet. De Japansche troepen rukken thans op naar Taijoean, de hoofdstad van de pro vincie Sjansi. Reuter meldt echter uit Sjansi, dat de Chineezen gistermorgen nog in het be zit van de Niangtsekwan-pas waren. Autonome regeering van Binnen- Mongolië gevormd. Te Kweihoea, de hoofdstad van de provin cie Soeyoean is, naar van semi-officieele Ja pansche zijde wordt medegedeeld, een auto nome regeering van Binnen-Mongolië ge vormd. Van Valencia naar Barcelona. Het decreet betrefende de verplaatsing der regeering zal morgen te Barcelona gepubli ceerd worden in het Staatsblad. In de bijeenkomst, die de ministers gehou den hebben, heeft men de laatste dringende vraagstukken, die zich voordeden, voor het vertrek der regeering naar Barcelona, tot op lossing kunnen brengen. Hoewel de overeen komst betreffende de verplaatsing verzekerd was, voor Companys zijn bezoek aan Valen cia bracht, hebben de ministers de voorwaar den nauwkeurig vastgesteld. Catalonië be houdt zijn autonomie. De regeering wordt verplaatst om haar constitutioneele taken gemakkelijker te kunnen vervullen, zij zal een meer rechtstreeksche controle op de Ca- talaansche nijverheid kunnen uitoefenen en de voortbrenging kunnen vergrooten. De aardrijkskundige ligging van Catalonië zal bovendien de verdeeling der producten ver gemakkelijken. De belangrijkste afdeelingen van de ministerieën v. onderwijs, openbare gezondheid en landbouw zullen nog eenigen tijd te Valencia blijven, terwijl de ministers zich naar Barcelona zullen begeven. Met ingang van morgen zal de regeering te Barcelona haar arbeid voortzetten, onafhan kelijk van de Catalaansche generaliteit. De eenige vlootbasis zal Palma de Majorca zijn. Met ingang van gisteren is Palma de Majorca de eenige vlootbasis van de strijdkrachten van Franco geworden. Onder commando van vice-adimiraal Francesco Morano Fernandez wil de vloot de Spaansche kust van de Fransche grens tot Almeria blokkee- ren. De admiraal is gistermiddag te Pollensa aangekomen; hij begaf zich onmiddellijk naar Palma, waar hij het bevel op zich heeft genomen over de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht, die tot dusverre door den schout-bij-nacht Bastarreche, door gene raal Enrique Canovas en door kolonel Ra- mon Franco gecommandeerd werden. De oorlogsschepen, die zich in den Atlantischen Oceaan bevonden, zijn ter beschikking geko men door de verdwijning van het Noordelijk front en begeven zich naar de nieuwe basis Admiraal Fernandez zal in het geheel be schikken over 35 eenheden, waaronder vier kruisers, de „Canarias"", de „Almirante Cer- vera". de „Baleares" en de „Navarra" en 2 kanonneerbooten. De vloot zal trachten den toevoer van levensmiddelen en materiaal voor de reg. van Valencia te verhinderen. Fernandez heeft verder de beschikking over talrijke escadrilles vliegtuigen en wa tervliegtuigen en over een sterk garnizoen, dat, naar men in gezaghebbende kringen verzekert, uitsluitend bestaat uit Spaan sche infanterie-, artillerie-, genie- en ma rinetroepen. De vliegtuigen hebben reeds vele verkenningsvluchten tusschen Barce lona en Cerbere gemaakt. De troepen zijn goed geoefend en goed uitgerust, zoowel voor het verijdelen van een mogelijke lan dingspoging der Regeeringstroepen als voor andere doeleinden. In dezelfde gezaghebbende kringen is men van meening, dat het optreden van alle strijdkrachten op Majorca beslissend kan zijn. wanneer Franco het sein tot het ver wachte krachtige offensief op het schier eiland zal geven. Na den val van Gijon. Het aantal manschappen der militietroe pen, dat zich aan de rechtschen hebben overgegeven, was gisteravond tot 22.000 gestegen. Het front in Aragon. Tengevolge van overstroomingen, veroor zaakt door den aanhoudenden regenval, is iedere militaire actie aan het geheele front Z UI DE ff STAT BUITENL. CONCESSIES VZ& CN/NSTAD De officieele Kuyperherdenking geopend in de Apollo-hal. Het is heden, Vrijdag 29 October honderd jaren geleden, dat dr. Abraham Kuyper te Maassluis geboren werd. Dr. KUYPER. De officieele Kuyper-herdenking werd gis teren onder enorme belangstelling in de Apollo-hal te Amsterdam geopend met een ledenvergadering van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs, waarop dr. H. Colijn als president-directeur het woord voerde. Hoofdmoment van deze vergadering was de aanbieding van het kapitaal, dat door het „Vrouwencomité Vrije Universiteit-plan 1937," tot uitbreiding der Vrije Universi teit was bijeengebracht. Onthulling van een gedenksteen. In de hal van het gebouw der Vrije Uni versiteit werd gistermiddag door den zoon van dr. Kuyper, Prof. Dr. H. H. Kuyper een gedenksteen onthuld. Dr. H. Colijn heeft aldaar in een woord vooraf aan enkele gedachten over dit mo nument uiting gegeven. Spr. uitte den wensch, dat de herinnering aan dr. Kuy Verwachting: Zwakke tot ma tige wind uit Oostelijke richtingen, toenemende be wolking met kans op eeni gen regen, iets koeler. Verdere vooruitzichten: Toe nemende bewolking met kans op tijdelijken regen. per steeds levendig zou bli|ven. De onthullingsplechtigheid werd daarna verricht door prof. dr. H. H. Kuyper, die dank zegde namens de geheele familie en zeide overtuigd te zijn dat het groot ste monument voor dr. Kuyper in de handen zijner leerlingen te vinden was. De heer G. van Andel, rector Corporis, droeg vervolgens den steen over aan het directorium van de Vereeniging voor Hoo- ger Onderwijs op Gereformeerden grondslag namens welk instituut de heer J. van Hou ten, lid der Tweede Kamer, den herdettkings steen aanvaardde. Plechtige h er derukings samen komst in het concertgebouw. Hedenmorgen had in het Concertgebouw te Amsterdam de plechtige herdenkingssa- menkomst plaats onder leiding van den Minister-President dr. H. Colijn en in tegen woordigheid van de familieleden van wijlen dr. Kuyper; het volledige herdenkingscomi té en tal van autoriteiten. Op deze bijeenkomst voerde allereerst het woord dr. H. Colijn, die dr. Kuyper schetste als een nationale figuur en zijn verdiensten voor het volk naar voren bracht. In de middagbijeenkomst was het prof. dr. J. Ridderbos, die tot onderwerp had ge kozen: dr. Kuyper en de wetenschap; vervol gens belichtte prof. m.r. A. Anema, dr. Kuy per als staatsman en voerde prof. mr. V. H. Rutgers het woord om dr. Kuyper als onderwijsman hulde te brengen voor het aandeel dat hij gedurende meer dan vijftig jaren in de schoolstrijd had gehad. Nog voerden het woord de heer C. Smeenk die als onderwerp had gekozen „Kuyper en het Sociale leven" en prof. dr. K. Dijk die sprak over: „Kuyper en de jeugd." Deze spreker wees erop, dat de jeugd uit Kuy- pers tijd, nu oud of ouder geworden, de rijke vruchten van Kuyper's levensarbeid plukken. in Aragon onmogelijk geworden. De Rio Gallego heeft den hoogsten stand van de laatste twintig jaar bereikt. Ook de Rio Aragon. de Ebro en de Rio Arba zijn zeer gezwollen. De schade is zeer aanzienlijk, op sommige plaatsen, zooals in Opper-Ara- gon, moesten de regeeringstroepen hun stellingen verlaten met achterlating van alle materiaal. De „Stanray" losgelaten. Volgens een bericht uit Londen is op het ministerie van Marine medegedeeld, dat het Britsche stoomschip „Stanray", dat Dinsdag door een treiler der Spaansche opstandelingen was opgebracht, gisteren is loseelaten, nadat de commandanten van twee Britsche torpedObootjagers hadden betoogd, dat het schip zich buiten de ter ritoriale wateren bevond, toen het ter hoogte van Aviles werd aangehouden. Gevaarlijke practijken van In brekers te Hilversum. Bij nacht hebben inbrekers op twee plaatsen te Hilversum hun slag geslagen. Hun eerste bezoek gold, aldus de N. R. Crt., de wasscherij Gouda aan den Laar- derweg. Vermoedelijk is een man via een plat dak door een luchtkoker in de ma chinekamer gekomen, waarna hij de bui tendeur van het ketelhuis kon ontsluiten en zoodoende een collega binnen laten. Ver volgens is een loketraam. dat zich tusschen de strijkzaal en het kantoor bevindt, uit de scharnieren gelicht; zoo kwam men in het kantoor. Uit een niet gesloten schrijf bureau zijn een bedrag van f 46 aan post-, plak- en rentezegels alsook een be drag van ruim f 3 aan klein geld gestolen. Voorts is getracht de brandkast door middel van een bus'kruit-explosie te doen springen, hetgeen mislukt is, vermoedelijk doordat de lading te zwak is geweest. Na het forceeren van de binnendeuren van 't kantoor heeft men via het ketelhuis de fabriek verlaten. Tien hammen gestolen. Als tweede plaats van het inbrekersbe- zoek moest het kantoor van den vleesch- koopman E.. eveneens Laarderweg, het ontgelden. Hier heeft men door het ver breken van de toegangsdeur tot de vleesch berenlaats via een schuifdeur het kan ton" kunnen bereiken. Uit de bergplaats zijn tien hammen gestolen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Ministers van het oude kabinet opnienw aangezocht? De Belgische koning heeft Van- dervelde, den leider der socialisti sche partij, de opdracht tot kabi netsvorming aangeboden. Vander- velde heeft evenwel geweigerd. De koning heelt daarna de Man, de socialistische ex-mlnister van finantiën, belast met de vorming eener nienwe regeering. De Man heeft deze opdracht aanvaard. De Man heeft de pers medegedeeld, dat hij hedenochtend met zijn besprekingen zal beginnen. Gisteravond heeft hij echter ook reeds eenige persoonlijkheden ontmoet., in de eerste plaats den afgetreden minister president Van Zeeland. Naar het HsbL meent te weten, zou de Man willen probee- ren de ministers van het oude kabinet al len tezamen in het nieuwe kabinet over te nemen. Wichelroede loopster in actie. De bekende wichelroedeloopster, mevrouw Klem-Sprokkelhorst uit Zeist, die de poli tie te Rotterdam belangloos haar medewer king heeft aangeboden bij het onderzoek naar het sinds Vrijdag voor twee weken uit de ouderlijke woning aan den Brielschelaan aldaar verdwenen achtjarige Lijntje Huisar, heeft Donderdagmiddag samen met de po litie een tocht in de omgeving van Rotter dam gemaakt, maar ook dit heeft geen aanknoopingspunten opgeleverd, zoodat de politie in deze zaak nog geen stap verder is. Naar aanleiding van de bekendmaking in het extra-politieblad zijn er nog lallooze mededoelingen op het bureau Sandeling- plein binnengekomen, maar geen enkele in lichting heeft nog opheldering in deze duis tere zaak gebracht. Inmiddels onderzoekt de politie nog steeds alle mededeelingen, die eenige steekhoudendheid schijnen te heb ben.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1