Herdenking der opmarsch naar Rome Duitschland's koloniale eischcn Euwe vecht tot het bittere einde Bandjir teistert kampong Fransche socialisten verontwaardigd De spanning in het Verre Oosten Nazi propaganda op Nieuw Guinea Postvluchfeo op Indië Doktersgeheim is in Duitschland niet meer absoluut Een heuvel verplaatst zich Uitbreiding Engelsche vloot Verboden lectuur Mussolini getuigt van zijn vredeswil Aljechin tracht hem te overbluffen Communisten doen ongemoti veerde verwijten inzake Spanje. De permanente bestuurscommissie van de Fransche socialistische partij heeft in een nachtzitting een resolutie aangenomen betreffende het voorstel tot een gemeen schappelijke actie ten gunste van de Astu- riërs, dat op 22 October door de communis tische partij was gedaan. In deze politiek wordt o.m. gezegd: „Onder het mom van eenheid van actie, onder heit mom van hulp aan het republikeinsche Spanje, vormt het voorstel niets minder dan een scherpe en onrechtvaardige critiek op de politiek der socialistische par tij ten aanzien van de Spaansche aangelegenheid. Er is voor ieder, die te goeder trouw is, geen twijfel aan dat het voorstel de socialistische partij zelf tracht te discrediteeren door haar gedelegeerden in de beide vo 1 ksfron tsregeeringen heen. Dat kan niet voortduren. Sedert het be gin van den wreeden oorlog in Spanje heeft de socialistische partij haar geheele plicht gedaan: haar plioht van solidariteit als partij en haar plicht van rechtvaardigheid en menschelijkheid is deelgenoote v an de leiding der regeering. Vervolgens weerlegt de resolutie „de le gende van de Blokkade van Span je aan gezien de voorziening van Spanje van le vensmiddelen en medicamenten nooit on derbroken is, de legende van het aan zijn lot overgelaten Asturië de volksfrontre- geering heeft het probleem der evacuatie be- zien met al het begrip en al de mensche lijkheid, die de Asturiërs konden verwach ten de legende van de massale uitzet ting 45000 uitgewekenen werden, niet uitgewezen, maar in volledige overeenstem ming met het hoofd der Spaansche regee- ring weer naar hun vaderland teruggezon den. Het waren trouwens niet alleen repu blikeinen, aangezien nauwkeurig 22,759 zich naar de nationalistische zone hebben bege ven. De resolutie besluit: „Het is dus belachelijk een voorstel tot eenheid van actie te formuleeren in bewoor dingen, die een in staat van be schuldiging inhouden van de par tij, waarmede men wil samenwer ken. De bestuurscommissie neemt geheel voor haar rekening het eerste antwoord, dat op 23 October is gegeven door den secretaris generaal der socialistische partij. De commissie wil hopen, dat de huidige rechtzetting een einde zal maken aan de voor de eenheid van actie zoo schadelijke practijken en dat zij een nieuw tijdperk zal openen in de broederlijke betrekkingen, die moeten bestaan tusschen de communis tische en socialistische partijen." ACTIVITEIT BIJ HET ROODE LEGER. De Völkischer Beobachfer meldt: Naar uit Moskou verluidt heeft maar schalk Blüeher, de bevelhebber van het Russische leger in het Verre Oosten, plot seling zijn standplaats verlaten. Het doel van zijn reis wordt streng geheim gehou den. Dit plotselinge vertrek van Blüeher terstond na de jongste nederlagen der Chi- neesche troepen, heeft in Moskou groote belangstelling gewekt. Daar in Ulan-Bator, de hoofdstad van Buiten-Mongolië, sinds eenige dagen een vertegenwoordiger van den Chineeschen generalen staf vertoeft, acht men het niet uitgesloten, dat Blüeher voor rechtstreeksche besprekingen der waarts is vertrokken. Voorts merkt nnen op, dat het op perbevel van het roode leger in het Verre Oosten de laatste dagen tot een intensieve inspectie der uit rusting van de troepen is overge gaan. De voorbereidingen der ka ders voor het geval het ergste zou gebeuren, schijnen voltooid te zijn. Het heeft verder de aandacht getrokken, dat verschillende officieren van leger en vloot, alsmede eenige militaire ingenieurs, een moreelen ruggesteun hebben gekregen, doordat 102 hunner dezer dagen met de hoogste ordeteekenen der Sovjetunie zijn onderscheiden. Algemeen welzijn gaat voor particulier belang. De nieuwe Duitsche wet op de uitoefening van het medische beroep bevrijdt artsen in sommige gevallen van de verplichting het beroepsgeheim te bewaren. De desbetreffen de verordening verklaart: „Een arts is niet strafbaar, wanneer hij een beroepsgeheim onthult teneinde een juridischen of moreelen plicht te vervullen, of wanneer hij, dit doende, handelt in over eenstemming met het gezonde verstand van het volk". In de motiveering wordt gezegd, dat men de verouderde opvatting van het waarborgen van gerechtvaardigde belangen heeft laten varen en heeft vervangen door bet beginsel, dat het algemeen welzijn voorgaat voor het particulier belang. Enquête bracht heel wat aan het lichtl Een door autoriteiten van Br. Nieuw-Guinea ingesteld onderzoek naar „nazi propaganda" onder de inlandsche bevolking van dit man- daatsgebied heeft aan het licht gebracht, dat het persoonlijk enthousiasme van Duitsche zendelingen wellicht evenveel schuld draagt aan deze propaganda als de werkelijk geor ganiseerde actie. Men acht het bewezen, dat de in dit op zicht geuite beschuldigingen tegen katho lieke missionnarissen ongegrond zijn. Ech ter wordt verklaard dat de jonge zendelin gen uit Duitschland, die zich bij de Luther- sche zending op Nieuw Guinea aansluiten, nationaal-socialistische propaganda onder de aan hen toevertrouwde schoolkinderen gemaakt hebben. Kolonisten in de buurt van Luther- sche zendelingen hebben verklaard, dat de nieuw aangekomen zen delingen en zelfs ©enigen van de ouderen, die met verlof in Duitschland waren geweest, rondge bazuind hadden, dat Duitschland het beheer over Nieuw-Guinea spoedig zou overnemen en aanraadden de Duitsche taal te leeren ter voorbe reiding van deze wijziging. Kleine kinderen in enkele dorpen begon nen spelenderwijs den nazi-groet en den roep „Heil Hitier" te gebruiken. Men zag de swastika verschijnen op vlaggetjes, vastge klemd in de uit palmhout opgetrokken wan den der hutten, en inlandsche onderwijzers van de zending gaven op verrassende wijze blijk van hun kennis der verdiensten van Hitier. Meer dan eens kwamen berichten binnen, dat inlandsche werkkrachten openlijk zou den hebben verklaard, dat hun Australische werkgevers niet hun werkelijke meesters waren. Zoodra de overheid vernomen had wat gaande was, werd een brief geschreven aan den leider der Lut.hersche zending te Fisch- hafen, waarin diens aandacht op de ver schijnselen gevestigd werd Dit schrijven had de gewenschte uitwerking: de propa ganda stierf uit. De overheid wacht thans af of de beweging weer opleeft. Toen Australië het beheer over Duitsch Nieuw Guinea op zich nam na den wereld oorlog, werd de zending zeven jaren gelaten om de Duitsche zendelingen te vervangen door die van andere nationaliteiten. Op den herhaalden aandrang van mgr. Newton, den Anglikaanschen bisschop van Nieuw-Guinea, werd dit besluit echter eenige jaren later ingetrokken. Indien de propaganda herleeft zou, zoo zegt men, de voorwaarde echter opnieuw ge steld kunnen worden. OVERSTROOMINGEN IN CATALONIË. Naar uit Barcelona gemeld wordt, zijn in Catalonië ten gevolge van zware regenbuien verscheidene rivieren buiten haar oevers ge treden. Het weg- en spoorverkeer tusschen talrijke plaatsen is gestagneerd. Bij Balaguer is een brug weggeslagen, waardoor ook het verkeer op een naar Frankrijk leidenden weg is verbroken. Paniek in Joegoslavisch dorp. Bosschen bovenop bedolven huizen. Het dorpje Novi Pazar in Joegoslavië wordt met den ondergang bedreigd, door dat de heuvel Jakoflejna langzaam aan het verschui ven is geraakt en zich voort beweegt in de richting van de rivier Josjnitsa. Reeds is de heuvel ruim 400 me ter voortgeschoven. De bewegende lardmaasa's heben reeds verschei dene huizen bedolven, zoodat de be- ners dakloos geworden zijn, terwijl ook anderen den nacht in de open lucht doorbrengen uit angst, dat hun huizen 's nachts verpletterd zullen worden. De bosschen, die eens den top van den heuvel bekroonden, staan nu boven de bedol ven huizen, boomgaarden en weiden hebben zich ver plaatst, de geheele heuvel helling vormt een groote woestenij. Men vermoedt, dat de grondver schuiving veroorzaakt is door on- dergrondsche bronnen. 1937 ziet nog 32 nieuwe oorlogs bodems. In den loop van dit jaar zullen ongeveer 32 nieuwe oorlogsschepen aan de Britsche vloot worden toegevoegd, namelijk zes krui sers, negen torpedojagers, drie onderzee booten en veertien mijnenvegers en klei nere vaartuigen. Het volgend jaar zal de vloot verder worden uitgebreid met een vliegtuigmoeder schip, vijf kruisers, zestien torpedojagers, tien duikbooten en zestien kleine schepen. In 1930 zullen naar men verwacht vier vliegtuigmoederschepen, zeven kruisers, 24 torpedojagers, zeven duikbooten en elf kleinere schepen in dienst worden ge steld. In 1940 zullen de eerste slagschepen, die sedert dertien jaar voor de Britsche marine gebouwd zijn, in gebruik worden genomen, namelijk de „King George V" en de „Prince of Wales". Nog later zullen drie andere slagschepen en vijf kruisers welke onder het tegenwoordige vlootlbouw- programma vallen, gereed zijn. Weer twee boeken op de zwarte lijst De chef der Duitsche politie, Himmler, heeft in overeenstemming met het ministe rie van Binnenlandsche Zaken in Duitsch land de volgende twee boeken verboden: „Kampf der Evangelischen Kirche in Deutsch land", dat in Zwitserland is uitgegeven en „So sehe ioh Europa" dat in Amsterdam verscheen. KOLONIALE EISCHEN VAN DUITSCHLAND GESTEUND. Gisteren is met groote plechtig heid in Italië de 15e verjaardag van de opmarsch naar Rome her dacht. Eeregast was Rudolf Hess, Hitler's plaatsvervanger. In zijn rede ter gelegenheid van het ge denkwaardige feest verklaarde Mussolini na te hebben herinnerd aan de gebeurte nissen der afgeloopen vijftien jaren, dat „het regime steeds meer één is met het italiaansche volk, het nieuwe en sterke Italiaansche volk, waarmede een gewapend conflict voor wien ook uiterst gevaarlijk zou zijn." De Duce sprak zijn vreugde uit over de komst der Duitsche gasten. Hun aanwe zigheid zeide hij, beteekent dat zich naast de politieke as een steeds nauwere soli dariteit tusschen de regimes ontwikkelt en een steeds reëeiere vriendschap tusschen de beide volken. Kameraden, zoo vervolgde sp-r., in welk teeken willen wij het zestien de fascistische j'aar inzetten? Dit teeken is vervat in dit simpele woord, vrede. Van dit woord hebben de groote democratieën ge bruik en mislbruik gemaakt. Doch wanneer dit woord van onze lip pen vloeit, heeft het zijn volle plechtige en menschelijke beteeke- nis; opdat echter de vrede duur zaam en vruchtdragend zij, is het noodig, dat het bolsjewisme uit Europa wordt verdreven. Dan is het noodig dat bepaalde belache lijke en onzinnige bepalingen der vredes verdragen herzien worden. En dan is het tevens noodig, dat oen groot volk als het Duitsche opnieuw de plaats krijgt, die het toekomt, en die het onder de Afrikaansche zon innam. Tenslotte is het noodzakelijk, dat Italië met rust gelaten wordt, want het heeft zijn rijk geschapen met zijn bloed en met eigen middelen, zonder te raken aan een vierkanten meter van de rijken van anderen. Aankomst van Hitler's plaatsvervanger Rudolf Hess te Rome, ter gelegenheid van den l&en verjaardag der opmarsch naar Rome. Times gelooft, dat er Wel een regeling te vinden is. De Times behandelt in zijn editie van gisteren in een hoofdartikel de Duitsche koloniale eischen en schrijft hierover o.m. het volgende. Na er op gewezen te heb ben, dat „de reeks ingezonden stukken, die laatstelijk verschenen zijn, het zeer al- gemeene verlangen hebben doen zien, te komen tot een vreedzame regeling van dit probleem". „De openbare Engelsche meening steunt zeker niet de these, volgens welke de we reldvrede verzekerd zou zijn, wanneer men zuiver en eenvoudig dat gedeelte van het Verdrag van Versailles vernietigde, dat de koloniën betreft. Zij steunt echter evenmin de stelling, volgens welke het Verdrag van Versailles in alle bijzonderheden gehand haafd en nooit herzien moet worden, gelijk de verdragsclausules dit bepalen. Het gaat er dus niet om Duitsch land zijn koloniën terug te geven, maar er oprecht naar te streven voor Duitschland een terrein te vin den, dat voor ontwikkeling aan vaardbaar is. Bevredigend zou het zijn wanneer een zoodanig terrein voor Duitschland geopend kon wor den door de drie of vier groote koloniale mogendheden, die aaneen sluitende gebieden bezitten in Afri ka". Vervolgens verklaart de Times: „Men zou niets goeds tot stand brengen, wan neer men de expansiekracht van Duitsch land wilde breken door het binnen de twintig jaar geleden gevestigde grenzen te houden en door het te omringen als oli fanten een tijger in de jungle". Het hangt echter niet alleen van Engeland af con cessies te doen „zoo lang het tijd is". Het moet een internationaal gebaar zijn, „want wanneer het een geisoleerde geste is, wekt het gevaar veeleer de expansielust van Duitschland te prikkelen dan te bevredi gen". Eerst de Spaansche kwestie regelen. Het blad beëindigt zijn beschouwingen met te herinneren aan de twee voorwaar den, die noodzakelijk zijn voor een be vredigende regeling; de onderhandelingen moeten gevoerd worden langs diplomatie- ken weg en niet „door redevoeringen op openbare pleinen" en ten tweede moet de Spaansche kwestie geregeld worden voor zoover zij Duitschland betreft. Nu heeft Duitschland, zoo merkt het blad op, „voor zichtig geweigerd zich in Spanje te laten meeslepen in den omvang waarin andere mogendheden dit hebben gedaan. Engeland heeft zich er niet in laten meeslepen dan alleen als bemiddelaar. Er is dus geen reden, waarom Spanje een permanent rotsblok zou zijn, dat den weg verspert, die leidt naar betere betrekkingen tusschen de beide landen". Eerste tien partijen maatgevend voor de rest? De heer S. Landau schrijft ons: Een derde van de match is achter den rug en het is een ingewortelde gedachte in de schaakwereld, dat bij een dergelijken wedstrijd de ver houding, welke in de eerste 10 par tijen tot uiting komt, tevens het beeld geeft van den uiteindelijken uitslag. Laten we hopen, dat dit geen axioma is, anders zou Euwe met een achterstand van 9 partijen verliezen. Laat ons veeleer kijken naar de eerste match, van twee jaar geleden, toen Euwe reeds na de negende partij een achterstand van 3 punten had te boeken ,en er toch nog in slaagde niet alleen dezen achterstand in te loopen, maar zelfs de match te winnen. Ondanks zijn tekortkomingen, in deze match durven we toch met zekerheid te zeggen, dat Euwe in de twee verstreken jaren er niet op is achteruitgegaan. Aljechin speelt psychologisch. In tegenstelling met de vorige match, waar in de eeret phase van den wedstrijd de openingstheorie geheel op den achter grond gebleven is, begon het hier met een krachtproef van de betere kennis der the orie. Bracht Euwe een noviteit in de eene partij, dan revancheerde zich Aljechin met een nieuwtje in de volgende partij. Euwe bleek echter in dit opzicht de meest schep pende geest te zijn. Een belangrijker factor in een dergelijke match is, voldoende strijd lust en tactische slagvaardigheid te ont wikkelen. De eerste was bij Euwe slechts in enkele partijen aanwezig, terwijl zijn tegenstander een enoime wil en kracht tot vechten aan den dag legde. Waren het niet juist de souplesse van geest, welke Aljechin eigen is, en zijn Ijzeren wilskracht en zijn onuitputtelijke energie, die hem wereldkam pioen gemaakt hebben? Aljechin is lenig van geest, hij weet zich aan te passen aan zijn tegenstander. „Ik zal tegen dr. Euwe spelen zooals ik tegen dr. Euwe spelen moet Heb ik in 1927 tegen Capablanca niet ge speeld, zooals men tegen Capablanca spe len moet?" Torenvalk (heenreis) Reiger (heenreis) Buizerd (terugreis) Pelikaan (heenreis) Wielewaal (terugreis) Emoe (heenreis) Ibis (terugreis) Oehoe (heenreis) Vertrek van Singap. 27 Oct. Jodhp. 28 Oct. Athene 28 Oct. Alex. 28 Oct. Rang. 28 Oct. A'dam 28 Oct. Band. 30 Oct. A'dam 30 Oct. Aankomst te Band. 27 Oct. Rang. 28 Oct. A'dam 28 Oct. Basra 28 Oct. Jodhp. 28 Oct. Napels 28 Oct, jjSingap. 30 Oct. Euwe heeft tekort aan slagvaar digheid. Euwe daarentegen vertoonde vooral in de laatste partijen eenige zwakten. Aan tactische slagvaardigheid schoot hij tekort Hij hechtte meer waarde aan een goed ge- fundeerden en strategischen partij-opzet Doch welke waarde heeft het een partij strategisch zeer fijn op te zetten, om zich even later door listige manoeuvres en mani pulaties te laten overbluffen? Euwe verklaarde meer dan eens een ernstige studie van Aljechin's partijen gemaakt te hebben en tot de ontdekking gekomen te zijn, dat vele fraaie prestaties van Aljechin in zijn glansperiode te danken wa ren aan de omstandigheid, dat zijn tegenstanders op het beslissende mo ment vrees toonden. Maar waar blijft het zelfvertrouwen van Euwe en waar zijn psychologische kracht waarmede hij den grooten Alexander in den titanenstrijd van 1935 versloeg? Bang voor tijdnood, Aljechin is in uitstekende conditie, speelt zijn beste schaak van de laatste jaren, ter wijl Euwe in psyihisoh opzicht onder wis selende stemming te lijden heeft. Ilij ver raadt menigmaal een bij hem ongekende nervositeit. Het grootste euvel bij hein is de psychische angst voor tijdnood. Terwijl bij de geroutineerde mees ters van tijdnood pas sprake is in de laatste minuten, gelooft Euwe al in tijdnood te zijn wanneer hij nog een half uur tot zijn beschik king heeft. In dergelijke omstandigheden maakt hij' fouten. Natuurlijk mag niet uit het oog ver loren worden dat de exwereldkampiocn zijit psychologie hierop ingesteld heeft, want niets ontgaat den grooten tacticus. Wan neer hij merkt, dat Euwe onzeker van zijn zaak wordt, begint hij verwikkelingen te scheppen. Toch niet ontmoedigd. Desalniettemin is onze landgenoot niet ontmoedigd en neemt hij die geleden neder lagen met philosophische kalmte op. Geluk kig heeft hij geen fatalistische neigingen en al is hij er zich van bewust dat een ach terstand van 3 punten tegen een in goeden vorm zijnden Aljechin niet gemakkelijk in te halen is, toch geeft hij den strijd nog lang niet gewonnen. Wat Aljechin bij de opening in de Witte Brug te den Haag zeis „Ik zal tot het bittere eind vechten", is nu het devies van Euwe geworden. Het ligt voor de hand, dat een groote voor sprong in een match kan leiden zooal niet tot overmoed, dan toch tot het nemen van ri sico, ook tot onderschatting van den tegen stander, in de overtuiging dat men, bijaldien deze zich zoo goed mogelijk mocht verdedi gen, in het vervolg der partij wel weer nieu we complicaties zal kunnen te weeg brengen in welke de eigen superioriteit waarvan men zoo overtuigd is als Aljechin van de zijde, welke de overwinning althans de redding zal brengen. Tot nog toe heeft Aljechin zich door deze gedachten niet laten verleiden (waarschijnlijk gewaarschuwd door de vo rige match) maar of de temperamentvoile Franco-Rus het zoo lang kan volhouden is een vraag. Behoudt Aljechin dezen vorm tot het ein de, dan moeten we objectief zijn en toegeven, dat hij de herovering van den hoogsten schaaktitel ten volle zou verdienen. ONZE OOST. Talrijke dooden en gewonden- Vele afschuivingen. Zooals wij in een gedeelte van onze op- 'aaR gisteren reeds berichtten, had op 25 dezer te Middernacht een zware bandjir plaats in de kampong Mompang-Djoeloe, nabij Panjaboengan, gelegen 65 K.M. van Padangsidempoean in de richting Pacïang. Door deze bandjir werd een brug wegge-1 slagen, terwijl het hoofdverkeer tusschen Padang en Medan werd gestremd. Vele hui zen werden vernield. Nader vernemen wij, dat veertien personen zijn gedood, hetzij door verdrinking, hetzij doordat zij be dolven raakten onder ingestorte huizen. Voorts worden nog vier per sonen vermist, terwijl vijf anderen niet ernstig gewond raakten. Een ijzeren brug is weggeslagen. In de nabijgelegen kampong Goenoengtoea i3 het brughoofd van een ijzeren brug wegge slagen. In een nabij gelegen kampong had even eens een bandjir plaats, waarbij één kind verdronk. De sawahs en wegen zijn met zand be dekt. Ook bij Moearasipongi, bezuiden Hoeta Nopan. eveneens in de residentie Tapanoe- li, deden zich vele afschuivingen voor. liet asverkcer op den grooten weg Pa' dangsidempoean-Padang is volkomen stremd.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2