Een nieuwe naam^ëïT nieuw gewaad Zaterdag: Wereldspaardag De „Juttertjes" doen vandaag hun intrede in onze krantEen populaire naam voor een populaire rubriek Een schip gaat naar de West JtQQit Juttebtje ID; BEST; Sparen is de bron der volkskracht ydalLn&fobicMeti tyutterilfej Vrijdag 29 October 1937 dUadinieuu^i Tweede Blad voor een GRATIS ^uüeAijc BAAD DIE Ik' I^AncSEVEn.....' GA riAAD DE PEVUE ZATERDAG en ZCNDAG in „Casino" 12 nieuwe lesvliegtuigen voor de Marine Burgerlijke Stand van Den Helder ONZE MAGAZIJNEN ZIJN A.S. MAANDAG I NOVEMBER TOT 2 UUR GESLOT ETi En Nieuwediep neemt afscheid Uitslag verloting «Alnetybo" '37 Vischafslag Den Helder IJmuider vischprijzen Voeten verstijfd door rheumatische pijnen e markt vanuit Uw stoel Op 1 October j.1. bij het éénjarig bestaan als dagblad plaatste de Heldersche Courant op een twintigtal plaatsen in de stad bulletin kastjes. Daarin wordt het laatste nieuws in den namiddag en bij bijzondere gebeurtenissen snel ter kennis van het Heldersche publiek gebracht. Waar deze snelle extra bericht geving in den laten namiddag groote waar deering bij onze abonné's vindt, hebben wij gemeend na een maand opnieuw onze lezers de activiteit van de Heldersche Cou rant te moeten toonen. De kleine advertenties behoorden steeds tot de meest gelezen rubrieken van ons dagblad. Wij zullen deze rubriek thans den popu- lairen naam geven van: Deze rubriek is een soort weerspiegeling van alle lief en leed in de stad. Als de poes is weggeloopen komt een .„Juttextje" in de krant en als de verloving is uitgeraakt, ver schijnt er een oproep tot terugkeer met de mededeeling, dat „alles vergeven en ver geten" is. Als U een nette dienstbode zoekt, als de hond is weggeloopen of voor de doode poes een nieuw „lief" exemplaar moet worden ge zocht, plaatst U een „Juttertje" en brengt dat alles onder de aandacht van de duizen den lezers van Uw dagblad. Daarmee hebt ge dan succes. Succes! TT moet de Stapel brieven eens zien, die dagelijks binnenkomen voor de advertenties die met „brieven onder num mer" geplaatst worden. Ze bezorgen de kantoormeisjes vaak heel wat zorg. Ja, succes hebben die kleine adverten ties zéér zeker! Waarom de kleine advertenties „Juttertjes" heeten? Natuurlijk móeten ze „Jutter tjes" heeten. Het is de eenige geschikte naam. Die naam is voor ons populair. De rubriek „Juttertjes" zal nog populairder wor den, dan die van de kleine 'advertenties reeds was. Het geeft iets vertrouwds, het geeft iets eigens. Hebt U een „Juttertje". Welnu, wij plaatsen Uw „Juttertje" van 14 regels gratis! Op deze zelfde pagina vinden onze abonné's daartoe een bon waar op alle gegevens vermeld staan. De bon is echter slechts geldig voor abonné's particulieren tot uiterlijk morgen, Zaterdagmiddag 5 uur. LAAT HET GRATIS JUTTERTJES STROOMEN! DE DIRECTIE, groot 1—4 regels Uitsluitend voor abonné's Elke regel meer dan 4 regels, 10 ct. p. regel bij vooruitbetaling. Brieven: „Bureau v.d. blad en Adres: „Bureau v.d. blad" 10 ct. per advertentie extra NAAM: ADRES: abonné op de Heldersche Courant, wenscht gratis plaatsing van een (een kleine advertentie van vraag en aanbod) Onderteekening: Uw Juttertje moet in duidelijke letter op een apart papier geschreven zijn en zal naar keuze van de Directie geplaatst worden in de H. Crt. van Dinsdag 2 of Woensdag 3 November: alleen geldig voor particulieren CNiet voor handelsadvertenties) I bij inlevering aan ons bureau >361013 Koningstraat 78, Den Helder, tot morgen Zaterdagmiddag (30 Oct.) 5 uur Abonné's buiten Den Helder kunnen de opgave Inzenden tot uiterlijk Maandag (le post) 'W7 \"ïr Bespreekt Uw Plaatsen! van 25 uur In opdracht van den Marine Luchtvaart dienst hebben de Fokker vliegtuigfabrieken een nieuw type schoolvliegtuig voor de oplei ding van marinevliegers gebouwd, n.1. de S 9. Het eerste toestel van dit type, dat gere gistreerd is als S 20 is dezer dagen gereed gekomen en van de Fokkerfabrieken naar Schiphol overgebracht om daar door een der invliegers van Fokker, den heer Leegstra te worden ingevlogen. De S 9 is een twee-persoons zuivere twee dekker. De zitplaatsen met de dubbele be stuursorganen zijn achter elkaar geplaatst. Zoowel de leerling als de instructeur hebben beiden een zeer goed zicht. Het toestel is voor zien van een zes-cylinder luchtgekoelde Me- nasco-motor. De motor, welke 168 pk. levert, hetgeen voor een lesvliegtuig ruimschoots voldoende is, is geheel ingebouwd. De marine heeft 12 vliegtuigen van dit type b(j Fokker besteld en deze serie zal weldra gereed zijn. UIT HET POLITIERAPPORT. Mishandeling. Een bewoner van de Vijzelstraat deed aan gifte, dat hij door een bewoner van de le Vroonstraat is mishandeld. Lastige bezoekers. Een caféhouder van het Havenplein, die last had van een paar bezoekers, verzocht om politie-assistentie. Toen echter genoemde as sistentie verscheen, hadden de caférustver stoorders de beenen genomen. van 28 October. GETROUWD: J. H. C. Nollen en J. L. A. Jacobs; Chr. Th. Vervoort en A. F. Cornegoor. BEVALLEN: A. Oostde Vries, d.; A. v. d. VliesBakker, d. VACATURE GEREF. KERK. Voor de vacature, ontstaan door het ver trek van Ds. Meijnen, is door den kerkeraad der Geref. Kerk, het volgende tweetal opge maakt: Ds. H. v. Andel, te Krommenie en Ds. P. Veenhuizen, van Soerabaia, met verlof te Hil versum. E schip gaat naar de "Vest...- Het schip, dat zóó bij onze JutteriJ hoort, dat er zóó mee verwant geraakt is, dat we Nieuwediep zonder dat schip haast niet meer denken kunnen. Het was alles een beetje (hoe vreemd het ook moge klinken) feestelijk. Dat kwam ge deeltelijk door den man, die aan de harmo nica trok, gedeeltelijk door den ander, die een guitaar betokkelde en gedeeltelijk door de zon. Het verdoezelde het vleugje leed der vrouwtjes, die op de kaai stonden en kramp achtig op de eau de cologne doordrenkte zak doekjes stonden te bijten. In den loop van den morgen had Zijne Ex cellentie, de Vice-admiraal inspectie op het schip gehouden, en daarna was men er nog eens dunnetjes overeen hurry up gaan laden, want er moest heel wat mee naar onze meest stiefmoederlijk bedeelde kolonie, willen de men- schen aan boord niet onder de tropenzon ver smachten en verhongeren Zoo werd het kwart voor één. De man met de mandoline tokkelde en de harmonica-speler trok, de zon parelde in het water en op de glanzende „Gelderland"-huid, waarop geen krasje vloekte. 10 minuten voor tijd gingen de uithouwers naar den wal en hierbij kregen eenige matro zen de gelegenheid hun behendigheid op het slappe „hout" te demonstreeren. Ze zaten als artlsten schrijlings op de balk en wisten zich zeer bewonderd. Dan gieren bootsmansfluitjes over de dek ken; „klaar bij de trossen"... „voor los" „achter los...!" De menigte stuift uiteen en houdt de tra- ditioneele handicaprace naar Wierhoofd, waar de Staf staat en men kan hooren hoe de op varenden hun hoezee naar land brullen. De „Utrecht" van Wijsmüller is bij de hand en houdt een oogje in het zeil, tusschen den steiger en de „Gelderland" verwijdt zich de afstand... het schip vaart. Statig gaat het naar den havenmond, waar een paar duizend menschen zich opgesteld hebben. Overal zijn ze weer in- en opgeklom men, de jongens, en op de batterij staan, net als vanouds, de stafofficieren met hun dames. De Staf speelt; eerst het „Wilhelmus", dan een marsch. Dwars door de atmosfeer davert 't geluid der vliegtuigmotoren. Op het schip staat de bemanning aangetreden, keurig, de hand aan muts en pet, om dan in één machtig spreekkoor de laatste afscheidsgroet uit te brullen. De „Gelderland" vaart het Marsdiep op en duizenden staren haar na. De vliegtuigen rei zen een stukje mee en zij, die een fiets bij zich hebben, karren den Dijk een eindweegs langs. Merkwaardig is dat... hoevele malen beleef den we nu al niet een zelfde afscheid... en toch, het is alsof het steeds weer nieuw is. Vermelden wij nog, dat het commando van Hr. Ms. „Gelderland opgedragen is aan overste F. H. M. van Straelen, en dat het schip, na eenigen tijd in de West geweest te zijn, afgelost wordt door de dan gereed zijnde Hr. Ms. „Java". Tevens deelde men ons mede, dat het de be doeling is dat in de Straat van Gibraltar eenigen der opvarenden aan boord van Hr, Ms. „Johan Maurits van Nassau" overgaan op de „Gelderland", terwijl eenige manschappen van de „Gelderland" op de „Johan Maurits van Nassau" zullen overgaan. RECTIFICATIE. Een dezer dagen namen wij een bericht op betreffende de poging tot diefstal in het sigarenmagazijn van de fa. de Goei. Dit moest zijn: de fa. Rehjons. ONS BRIDGE-CONCOURS. Wegens grooten toevloed van copie moest het verslag over ons brldge-concours, tot morgen blijven staan. De boeken zijn gevallen op de nrs. 6474, 6494, 6461 en 6510 en de mappen op de nrs. 6465, 6401, 6434 en 6493. De prijzen zijn tegen inlevering der toegangskaarten verkrijgbaar aan het adres: Van der Hamstraat 15. Aangebracht door korders: Tongen Slips Schol, le soort Schol 2e soort Schar Wijting Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen p. kg 1.18—1.10 1.05—0.98 p. k. 8.20—7.50 4.103.20 2.40—1.50 1.80—1.40 p. kg 0.15 Op de vischafslag te IJmuiden werden gis teren de volgende prijzen besteed: (Versche visch) Tarbot 7092 ct.; tong 1.101.32, heilbot 6696 ct. per kg, griet 17—27, gr. schol 25—27, midd. id. 25, zet id. f 18.50—27, kl. id. 5.70—20, schar 2.7011.50, tongschar 1935, gr. schel- visch 23.50—29.50, midd. id. 19—25, klmd. id. 16—21, kl. id. 4.10—13.50, gr. gul 8— 12, kl. id. 3.9011, wijting 2.604.60, makreel 5.2512, versche haring 1.35 3.85 per 50 kg, kabeljauw 2262 per 125 kg, vleet 1.40, leng 1.352.15, koolvisch 0.651.35 per stuk. Volle haring Eng. wal 8.709.20. steur- haring Eng. wal 7.408.20 per kantje. was een kans zoo groot SPELENDERWIJZE geld verdienen, dat kunt U vanaf MORGEN tot 9 November Ook Uw bakker - slager - kruidenier, kortom iedere deelnemende winkelier geeft U GAARNE de waarde volle bonnen Bij aankoop voor een bedrag van 50 centen ontvangt U reeds een bon 20 bonnen geven U reeds een kans op de groote dagprijs van f 50.of op een MOTORRIJWIEL, MOOEL 1938 ElSCh DAAROM UW BONNEN, DAAR HEEFT U RECHT OP Zaterdag 30 October a.s. zal wederom de herdenking plaats vinden van den Wereld spaardag. Eigenlijk is de datum van den Wereldspaardag 31 October, doch waar deze datum op Zondag valt, besloot de Nutsspaar- bank te Den Helder, dezen dag op Zaterdag 30 October te herdenken. Zooals bekend heeft de actie van den Wereldspaardag ten doel één dag per jaar in bijna alle landen ter wereld zeer in het bijzonder de aandacht te vestigen op de wenschelijkheid en het nut van het sparen. Velen zullen opmerken, dat het nu geen tijd is om te sparen. Inderdaad is men in menig gezin al blij als men buiten schulden weet te blijven en kan er niets worden overgelegd. Maar toch, telken jare en ook dit jaar treden steeds weer meer spaarders toe dan er door allerlei omstandigheden (vertrek naar elders, overlijden, werkloosheid) afvielen. En juist in deze tijden van weer toenemenden voorspoed, blijkt zoo overtuigend, welk een voorrecht het is, als men wat geld terzij heeft gelegd en daarmede financieele tegenslagen kan op vangen. Herhaaldelijk en op ongezochte wijze blijkt ons uit uitingen van spaarders, dat de spaar banken in dit opzicht een dankbare taak ver vullen. Even zoo veel malen vormen die onge vraagde uitingen van waardeering van de zijde der spaarders, een aansporing om te trach ten ook in deze moeilijke tijden den spaarzin aan te moedigen. Zeer terecht werd eens opgemerkt: „Zonder sparen, geen spaarbanken". Maar ook is stel lig waar: „Zonder spaarbanken, geen sparen", en zelfs mag verklaard worden: „Dóór de spaarbanken tot sparen". Die overweging doet de Nutsspaarbank hier ter stede thans opnieuw Uw aandacht vragen voor den Wereldspaardag. De spaarbanken zijn overtuigd dat degene, die eenmaal den weg naar de spaarbank heeft gevonden, op den weg tot sparen isde weg die leidt tot bet doel: onafhankelijk te allen t ij d e. De viering of beter de herdenking van den Wereldspaardag is daartoe een uitstekend middel. Het ligt voor de hand, dat een dergelijke algemeene aanmoediging slechts op bescheiden wijze dient te geschieden. Het spaarbank- bestuur meent zich dan ook tot het volgende te moeten beperken: Het kantoor der spaarbank zal op Zaterdag 30 October onafgebroken ge opend zijn en wel van des morgens 8 uur tot des avonds 8 uur. Den geheelen dag kan men dus terecht om zijn spaarpenningen te brengen. Spaarbusjes worden den geheelen dag ter lediging aan genomen. Voorts is een toepasselijke verrassing beschikbaar gesteld voor de kinderen der scholen. Bovendien besloot het Spaarbankbestuur, ten behoeve van degenen, die nog geen spaar der der Nutsspaarbank zijn, en op den dag van 30 October, zich als spaarder laat inschrij ven, ter aanmoediging een kunstkalender of een in leer gebonden zakagenda aan te bieden. De aloude waarheid: „Sparen is de bron van volkskracht" is in de achter ons lig gende jaren wel eens aangevochten, maar het gezonde verstand weet dat de daar tegen aangevoerde argumenten gezien van uit een ruimer standpunt geen steek houden. Ook het sparen is eigenlijk een kunst, die daarin bestaat, dat men voor zichzelf tracht uit te maken, wat b(j het besteden van het geld noodig en wat eigenlijk onnoodig is. De Nutsspaarbank wacht een ieder gaarne op den Wereldspaardag. Luitenant ter zee der eerste klasse B. Q. Boelen, eerste-oficier aan boord van Hr. Ms. flottieljevaartuig Johan Maurits van Nassau, zal op een nader te bepalen datum in gelijke functie worden geplaatst aan boord van Hr. Ms. artillerie-instructieschip Gelderland. Oficier van den M.S.D. der le klasse A. Hoogkamer, onlangs geplaatst bij het Ko ninklijk Instituut voor de Marine te Willems oord, is bestemd voor de functie van leeraar aan die inrichting. Nu vrij van pijn. gewoon loopen. Kan weer „Mijn voeten en enkels waren verstijfd door rheumatische pijnen en ik moest 8 weken in bed blijven, niet Li ctaat mijn voeten op den grond te zetten. Ik dacht niet ooit weer te kunnen loopen. Toen haalde een kennis mij over een flacon Kruschen Salts te koopen. Reeds na een week voelde ik mij beter en na 3 flacons kon ik weer zonder moeite loopen. Dikwijls heb ik aan beterschap gewanhoopt, maar ik voel me nu gezonder en gelukkiger dan ooit te voren." Mevr. F. A. H. te W. De werking van Kruschen Salts berust op het feit, dat de verschillende zouten, waaruit dit is samengesteld, de afvoerorganen aan sporen tot een natuurlijke werking. Alle schadelijke afvalstoffen als urinezuur, wat in de meeste gevallen de oorzaak is van rheu matische pijnen, worden regelmatig verwij derd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam voorkomt. (Adv.) De markt waar U niet heen be hoeft te wandelen, is de rubriek Dèt is de plaats waar koopers en verkoopers elkaar ontmoeten en daar komen transacties tot volle tevredenheid van de beide partijen tot stand. Daar moet U zijn wanneer U wat aardige koopjes op den kop wilt tikken. Daar moet U zeker zijn, wan neer U wat te verkoopen hebt

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5