Een en twintig vliegtuigen boven de stelling 3 uuf WEK DE GAL IN UW LEVER OP iftaddnieuuM Indrukwekkende demonstratie fyutlektjeA Ayetida Maandag 1 November 1937 Tweede Blad De markt vanuit Uw stoel Helpt naar Uw vermogen Burgerlijke Stand van Den Helder „Schep vreugde in 't leven" Feestavond „Huisduiner Belang" Feestavond „Ons Belang" De Spaansche kwestie t r zijn twee dingen, die onze aandacht vra gen in de Spaansche kwestie. Allereerst het feit, dat de niet-inmengingscommissie weer in een impasse is geraakt en -ten tweede het belangrijke feit van de verhuizing van de „roode" dus „nationale" Spaansche regeering van Valencia naar Barcelona. Prettig scheren! Militair op tijd verschenen Zaterdagmiddag de 21 vliegtuigen boven onze stad. Ze zongen hun daverend lied boven de volle straten, waar attractie-bonnen jagende huismoeders, van hun vrijheid genietende vaders en jenge lende kinderen liepen, die meegetrokken werden van den schoenenwinkel naar de lap- penzaak en van de lappenzaak naar den Slager. En plotseling, als een verrassing, als de meest welkome afleiding, donderen daar hoog boven het woelig gedoe de duizen den paardekrachten door de helfstlucht, die, zwaar van regen, boven de stad hangt. Prachtig in lijnformatie snellen ze hoog over de stad, keeren dan en spatten uit elkaar. Een van de watervliegtuigen glijdt af en kringt om den vuurtoren, dan schiet het weer juichend naar boven. Een snelle vogel van „De Kooy" valt naar beneden. Bliksemsnel wordt de afstand met de aarde kleiner, maar dan vangt de vlieger zijn toestel weer op en trekt het naar boven en de motor zingt een overwinningslied. 't Is of de zon plezier krijgt in het spel, want onverwacht schiet ze een bundel stralen van onder een wolkenbank, die heel den donkeren hemel in feestelijken glans van purper zet en tegen dezen achtergrond van louter licht speelden de vliegers hun wondere spel. Ze keerden en wentelden, vlogen in formatie, alsof ze met onzichtbare banden aan elkaar verbonden waren en als ze dat spel gespeeld hebben, glijden ze naar beneden, sierlijk en gracieus, de' watervliegtuigen naar „De Mok" en de landvliegtuigen naar de gladgeschoren grasmatten van „De Kooy". En de winkelende en wandelende menschen gaan weer verder, de Zaterdagsche stad krijgt haar Zaterdagsche aanzien. Vermelden wij nog, dat aanvankelijk het plan was met 23 toestellen naar Den Helder te vliegen, doch dat wegens een motordefect één machine op Schellingwoude moest landen. Teneinde de eenheid in het escadrille niet te verstoren, viel toen ook een ander af. De landvliegtuigen stonden onder commando van den officier-vlieger le kl. Beugeling, die van „De Mok" onder dat van officier-vlieger le kl Den Ouden. DE ROODE KRUIS COLLECTE. Men deelt ons mede, dat de opbrengst van de Roode Kruis collecte 289.06 bedraagt. Allen, die hebben medegewerkt om deze col lecte te doen slagen, hartelijk dank. AANBESTEDING LEVERING KLOMPEN. Onder verwijzing naar dt betreffende ad vertentie in dit nummer, vestigen wij de aan dacht op de aanbesteding voor de levering van klompen aan Maatschappelijk Hulpbe toon. BELANGRIJKE OPDRACHT. -Door het R.K. Schoolbestuur der Parochie van Sint Bavo, Haarlem-Noord, is aan den aannemer G. Groot, alhier, opgedragen het bouwen van een Schoolgebouw voor lager onderwijs, op een terrein aan de Eemstraat, hoek Lekstraat, te Haarlem-Noord, voor een bedrag van 39.300. De markt waar U niet heen be hoeft te wandelen, is de rubriek Dat is de plaats waar koopers enverkoopers elkaar ontmoeten en daar komen transacties tot volle tevredenheid van de beide partijen tot stand. Daar moet U zijn wanneer U wat aardige koopjes op den kop wilt tikken. Daar moet U zeker zijn, wan neer U wat te verkoopen hebt Morgen collecte voor het kleeding, schoeisel en dekkingsfonds. Hulp Is dringend noodig. Ter herinnering aan wat we hierover schre ven laten we de regeling hieronder nog eens volgen Als de winter nadert is het een goede ge woonte, dat de huisvrouw de garderobe naziet van het gezin en zoo noodig de winterkleeding koopt, die aangevuld moet worden. Ook nu staat de winter voor de deur en al blijft hij wat langer weg dan anders, komen doet hij. Wat kan er echter gebeuren in de gezinnen waarvan de kostwinner reeds lang werkloos is, zoodat het gezin moet trach ten rond te komen van de sobere ondersteu ning? Zeker, er wordt steun verleend, maar hiervoor kan men geen schoenen, kleeding en dekking koopen. Dit steunbedrag is maar net voldoende om het noodzakelijkste voedsel en de huishuur te betalen. Teneinde nu, aan dit tengevolge van den langen duur der werk loosheid ontstane gebrek aan de benoodigde kleeding, schoeisel en dekking te komen, heeft de Minister van Sociale Zaken een spaarregeling in het leven geroepen. Elke werklooze met twee of meer kin deren kan wekelijks een kwartje afzon deren van zijn steunbedrag, welk kwartje dan door de overheid wordt vermeerderd met 0.25 voor de gezinnen met twee, drie en vier kinderen en met 0.40 voor de gezinnen met meer dan 4 kinderen. Deze spaarregeling zal tot gevolg hebben dat de gezinnen, die hieraan deel nemen, per jaar de beschikking krijgen over een bedrag van resp. 26.of 33.80. Hier bij komt dan nog de gewone ,,B" steun, dit is de extra steun welke jaarlijks wordt verstrekt voor aankoop kleeding, schoei sel en dekkingstukken van pl.m. 10. Hoewel niet afdoende, maakt dit toch tezamen een bedrag, waar wat voor gekocht kan worden. Maar dit is momenteel nog toekomst mu ziek. Eerst zal er gespaard moeten worden alvórens het bedrag kan worden besteed. En thans is hulp dringend noodig. Daarom is in het leven geroepen het „Kleeding, schoeisel en dekkingsfonds". In dit fonds zijn reeds verschillende bedragen gestort, o.m. door Hr. Ms. de Koningin, het Prinselijk echtpaar en vele anderen. Er is echter veel, zeer veel geld noodig. En daarom wordt in elke gemeente een collecte georganiseerd om gelden bijeen te brengen voor dit fonds, waaruit de werk looze gezinnen onmiddellijk kunnen worden geholpen. In onze gemeente zal deze collecte mor gen, Dinsdag 2 November, worden ge houden. Reeds hebben veler zich beschik baar gesteld om aan deze collecte daad werkelijk mede te helpen. Aan alle inge zetenen zal Dinsdagmorgen een lijst en de collectebus worden gepresenteerd. Aar zelt niet medeburgers die voor werkloos heid zijn gespaard gebleven. Stort Uw gave met gullen hand en gedenk wat het zou beteekenen voor U als Uw kin deren onvoldoende gekleed naar school moes ten of des nachts niet behoorlijk toegedekt de koude winternacht moesten ingaan. Gedenk deze collecte als U Dinsdagmorgen Uw kin deren toeroept „trek je dikke jas aan". Ge denk dan dat het niet de schuld der ouders is, dat de werkloosheid hen heeft getroffen. En daarom, weest dankbaar dat U werk heeft, en geeft veel, want het is slechts voor één keer. begint het groote rad van AVONTUUR te draaien Dan zal het spel beginnen waar heel DEN HELDER op wacht. En zij die meenen heelemaal geen kans te hebben, maken misschien wel de GROOTSTE KANS op de HOOFDPRIJS VAN f 50.— MORGENAVOND worden direct alle winnaars bekend gemaakt DUS GRIJPT NU DIE KANS Van 30 October 1937. BEVALLEN: J. M. F. Ruiter—de Beer, z.; J. A. E. Geerlingsv. d.'Val, d. GEREF. KERK. Beroepen bij de Geref. kerk alhier. Ds. Veenhuizen, Geref. predikant te Soerabaia, met verloef hier te lande. HF, r RIJWIEL VRAAGSTUK. Een bewoner van de Spoorgracht vermiste Vrijdagmiddag een damesrijwiel. Een bewoner van den Duinweg, die zijn rij wiel in de Gravenstraat even onbeheerd had laten staan, kwam tot de ontdekking dat men zijn karretje had medegenomen. Evenzoo verging het een bewoner van het Ankerpark, die zijn rijwiel onbeheerd voor zijn woning had lacten staan. Verder werden op het hoofdbureau aan gifte gedaan door een tweetal personen, dat door hen een fiets was gevonden. RUIT INGEGOOID. Een bewoner van de Binnenhaven vertelde op het Hoofdbureau, dat een drietal jongens, die op het zwarte pad liepen en steenen over het kanaal wierpen, een ruit van zijn woning hadden ingegooid. HOND OVERREDEN. Op den hoek NieuwstraatSpoorgracht werd gisteren een hond overreden. De rech- terachterpoot van het dier schoot uit den kom. Daar de eigenaar onbekend is, verzoekt de commissaris van politie personen, die in lichtingen over den hond kunnen geven, op het hoofdbureau te komen. Lou Bandy c.s^ trokken tweemaal een volle zaal. Het kan bij een compagnie soldaten een vroolijke boel zijn, maar zoo vroolijk als de „compagnie" van generaal Bob Peters met Lou Bandy als kapitein en Matthieu van Eys- den, Beppie de Vries en Clairette Hammé als de officieren hebben we nog nimmer gezien. Stel U voor, dat de defensie-compagnieën nèt zoo waren als deze, welke Zaterdag en Zon dag op de Casino-planken paradeerden, dan zouden we den vijand door den lach vol komen ongevaarlijk kunnen maken! Zooals elke goede compagnie beschikt ook deze over een kanon- een lach-kanon. Dat is Lou Bandy, het lachkanon in vleesch en bloed. Niet slecht gevonden! Kanon en com pagnie te zamen hebben een tweevoudige aanval op onze stelling ondernomen en naar wij mochten aanschouwen: met veel succes. Reeds de eerste manoeuvre, de proloog, had zooveel succes, dat de stadgenooten, die hier van getuige waren, er geheel door „ingeno men" werden. En toen dat eenmaal geschied was, had men met hen geen moeite meer. Kapitein Lou Bandy c.s. werkten dusdanig met lachgas, dat meegebrachte gasmaskers niet baatten, zoodat eenige honderden het slachtoffer werden en niet ophielden met lachen. Ook ooren en oogen der „gevangenen" wer den onder handen genomen. De ooren wer den n.1. gestreeld door zang van 1ste luite nant Beppie de Vries, die weliswaar tot de oudere officieren behoort, maar die haar hooge c-tje nog best mee kan zingen. Voorts moesten de ooren, of zij wilden of niet, „ont vankelijk" zijn voor de tallooze moppen en sketches van Bandy, Matthieu van Eysden e.a. En wat de oogen niet te „doorstaan" hadden! Prachtige décors en costumes van de balletteuses, die tegenwoordig behalve bij de „infanterie" ook bij de „wielrijders" te vinden zijn, getuige het optreden-per-fiets. Verder eischten een vroolijk drietal aller aandacht. Dat waren Brox en Brechs en Dries Krijn. Hun aandeel in den strijd was zeer groot en zelfs zoo, dat zij de officieren naar den kroon staken! Tenslotte was er nog een sectie, waarvan Jules Susan als commandant optrad. Ook deze heeft zich op pittige wijze van haar taak gekweten en was er mede verantwoordelijk voor, dat de aanvallen zoo veel succes opleverden. Wiesje Bouwmeester en Clairette Hammé, die gewoonlijk in de voorste gelederen te vinden zijn, hielden zich in deze compagnie wat achter het front. Voorts was Bahdy's keel lichtelijk aangedaan vanwege een te druk gebruik bij aanvallen op andere steden. Zij tenslotte nog vermeld, dat onze stad genooten zich het régime-Bandy gewillig lie ten opleggen en dat zij niets liever wenschen dan dat het te zijner tijd het oude, vertrouwde gezag weer eens tijdelijk zal komen ver dringen. Een intieme gezellige avond. De diverse feestavondjes, die wij op Huis duinen hebben meegemaakt, zijn voor ons altijd een groot genoegen geweest. Niet dat het gebodene uit artistiek oogpunt op zoo'n hoog peil staat, maar de gemoedelijkheid, die op deze avonden heerscht nog verhoogd door de gezellige sfeer, die de zaal van „Den nenheuvel" schept plus het feit, dat iedere bezoeker van buiten op zoo'n avond als kind van deze groote Huisduiner familie wordt geadopteerd, stempelen deze feestjes van „Huisduiner Belang" tot iets aparts. Het was de heer De Jong, de voorzitter, die op een origineele wijze de aanwezigen hartelijk welkom heette en tevens van de gelegenheid gebruik maakte om nog eenige interne aangelegenheden te bespreken. Ook al met het oog op het feit, dat dit openings woord nu niet precies om half negen werd uitgesproken, maakte de heer De Jong het zoo kort mogelijk en gaf na allen een pret- tigen avond te hebben toegewenscht de leiding over in handen van het Oké-cabaret. En met dit cabaret was het werkelijk Oké. Het gebodene was wat inhoud betreft een voudig, maar geestig en beschaafd. Op een vlotte wijze werden de diverse punten van het programma afgehandeld. En juist de rijke afwisseling en het dansen, dat hier en daar tusschen de nummers was ingelascht, kon niet anders dan tot een succes voor de organi satoren leidden. Zoowel de dames als heeren van dit cabaret ontbrak het niet aan de noodig Schwung. Er was niets gedwongens in spel en optreden en dat kon ook niet in deze gezellige, intieme sfeer, met een publiek, dat dankbaar en enthousiast de diverse nummers volgde en het geestige wel degelijk wist te apprecieeren. Zoo verkondigde een omroeper van dezen bonten Huisduiner Zaterdagavondtrein de pun ten van het programma. Er was een radio lezing, en wat voor een, een televisie-opname, verschillende humoristische één-acters, een conférencier, die zich uitmuntend van zijn taak kweet en er was een publiek, graag tot lachen bereid. Ziedaar een geheel, dat zorgde voor een amusante avond. Het stukje „Straatmuzikant uit Oud-Am- sterdam", was bijzonder origineel. Men had een draaiorgel geïmproviseerd, waaruit hoof den en armen van een tweetal artisten staken, die voor het slagwerk zorgden. Een ander tweetal verzorgde de origineele liedjes, die spontaan werden meegezongen. Ook het stukje „Standing and Misunder- standing" was verbazend aardig. Het gaf een scène weer tusschen de orgeldraaier Klein en Jonkvrouwe Vechthuis tot Vluchtenaar. De zoon van de Jonkvrouwe had n.1. een zwak voor de dochter van den met een jeneverneus versierden orgeldraaier en de wijze waarop deze beiden hun gesprek voerden wa3 van dien aard, dat we vreesden voor de nachtrust van de bezoekers, want we zagen zakdoeken ver schijnen, die de tranen van de wangen der toeschouwers moesten wegvegen. En deze gemoedsaandoening was heusch niet te wijten aan tragische bijzonderheden. Ook een drietal korte schetsen waren heel aardig. We zouden zoo nog wel eenigen tijd door kunnen gaan om verscheidene geestige scènes te bespreken, als ons hiervoor niet de plaats ruimte ontbrak. Wel willen we nog de aan dacht vestigen op het strijkje, dat hoewel klein, van uitstekende kwalitèit was. Het lijkt ons overbodig om na het hier boven opgesomde, nog te concludeeren, dat deze avond in „Dennenheuvel" geslaagd is. Zaterdagavond heeft in Musis Sacrum een feestavond plaatsgevonden van de Heldersehe afdeeling der onderofficiers- vereeniging „Ons Belang", waarvoor een opvallende belangstelling bleek te be. staan. Dit was temeer prettig, gezien het feit, dat het programma op waarlijk bij zonder aardige wijze in elkaar gezet was en de aanwezigen enkele uren op aangename wijze heeft verpoosd. Het was de heer O. J. van Rijswijk, pro pagandaleider van het Sanatoriumfonds die te 8 uur een kort woord van welkom sprak, en daarbij speciaal noemde Mevrouw en Overste J. H. C. Bentz van den Berg en het bestuur van den Bond van Oud Onderofficieren. Dank bracht de heer van Rijswijk aan de familie Polak voor hun gewaardeerde medewerking bij het in elkaar zetten van het programma en, voorts aan hen, die het streven van het Fonds •steunden door prijzen voor de verlo ting beschikbaar te stellen. Hierna sprak de propagandaleider een rede uit, die, hoewel kort, op treffende wijze het prachtige doel van het Fonds deed uitkomen. Het is met een eenigszins bezwaard gemoed, aldus rpr., dat wij ook thans weer bij U moeten komen voor een bijdrage. Bezwaard, omdat we weten hoe vaak er een beroep op de liefdadigheid gedaan wordt. Evenwel, het Fonds voorziet in een behoefte, iets wat onderschreven wordt door alle superieuren bij het leger. Daarbij is het prettig te mogen constateeren, dat de Heldersehe afdeeling nog steeds aan de spits staat voor wat betreft de financieele bijdragen. Het feestprogramma. Na de rede werd oogenblikkelijk begonnen met de afwerking van het program. Het was de heer Jansen, die als conferencier optrad en dat op de hem eigen wijze. De proloog was zelfs van „Vondeliaansche" opzet en oogstte reeds direct den bijval van de aanwezigen. Er was een ballet, ingestudeerd door den heer Polak en dat ons een aantal meisjes bracht, in leuke groen-witte pakjes gekleed, die een rhythmische dans uitvoerden. Zoowel de dans als de vleugelbegeleiding van mevr. MoreeDol, was uitstekend. Volgde het optreden van de dames Hekel- beeke en Derksen. De eerste zong een aantal liedjes uit het internationale cabaret-reper toire en dat dusdanig, dat van een succes ge sproken mag worden. Het stern-volume van mej. Hekelbeke is kennelijk toenemend, ter wijl een woord van lof voor haar natuurlijke voordracht o.i. eveneens op haar plaats is. Enkele ovaties, en bloemen voor beide dames waren de vertolkers van het enthousiasme in de zaal. De mondorgelclub „Ons Genoegen" zorgde, ter afwisseling, onder leiding van den heer de Boer voor enkele keurig uitgevoerde num mertjes, terwijl als bijzondere attractie onze populaire Piet Vonk zijn zingende zaag demon streerde. Als laatste nummer voor de pauze was daar de heer Jansen zelf, die limmericks zingend voordroeg, en waarbij enkele koste lijke vondsten waren. Na de pauze was er de opvoering van een reeds eerder door ons ge recenseerd tooneelstukje, opgevoerd door enkele dames en heeren van den Bond van O.Onderofficieren, een aardige klucht, vervol gens de verloting van het groote aantal prij zen en het slot van het programma, waarbij gezamenlijk het Wilhelmus gezongen werd. Daarna amuseerde men zich nog enkele uren hoogelijk op het dansparket. alwaar eveneens de note gaie, door de balleiding van den heer Thijssen, niet ontbrak. Het vastloopen van de besprekingen in de non-interventie-commissie, verwon derd ons in geen enkel opzicht. Wie zich geen zand in de oogen laat strooien, weet maar al te goed, dat er van een afdoende regeeringin het Spaansche vraagstuk niets zal komen. Men speelt comedie in Londen. 'Men wil niet tot over eenstemming komen. Italië en Duitschland wenschen immers een over winning voor Franco en die moet dus ten koste van alles, geforceerd worden. Woensdag a.s. zal men opnieuw bijeen komen, doch het zal weer zijn zonder resultaat. Het gaat anders hard naar een over winning voor Franco toe. Het feit, dat de roode regeering opnieuw haar zetel ver plaatst heeft, is daarvoor een sterk be wijs. „De Maasbode" schreef er o.m. over: De verhuizing kan als een militaire nood zakelijkheid gezien worden. Maar daarmede wordt ook practisch geheel Spanje, met uit zondering van Catelonië aan Franco prijs gegeven. Niet dat de nationalen het nog roode Midden- en Zuid-Oostelijk Spanje zonder slag of stoot in handen zullen krijgen; op de eerste plaats zal de komende slag op het Teruelfront gewonnen moeten worden. Maar het moet een onstellend demoraliseerenden invloed op de „regeeringsgetrouwen" uitoefenen, als zij zich in veiligheid heeft gesteld, terwijl zij zelf practisch geheel aan hun lot worden over gelaten. In dit verband herinneren wij ook aan den demoraliseerenden invloed, dien het vertrek van den Abessijnschen keizer op het volk heeft gehad. Wij trokken al eer der een parallel ten opzichte van het ver loop van den strijd in Abessinië en in Spanje. Het groote gevaar van het wegtrekken van de regeering zag „De Msbd." in het boven aangehaalde artikel, in de mogelijkheid van opstand en revolutie. Burgeroorlogen hebben overwinning noodig; ontbreken deze, dan zal de stemming wegzakken en als gevolg daar van kan men opstanden en revolutie ver wachten. Het zou dan ook wel verwonderlijk zijn, als het roode Spanje hierop een uitzondering zou maken. Dat is practisch ondenkbaar en de regeering-Negrin, die de stemmingen in haar gebied terdege kent, moet wel heel zwaar wichtige motieven voor haar nieuwe verplaat sing hebben gehad. Want het roode regiem is reeds van Madrid, naar Valencia overgebracht en als het zich nu weer voor een dergelijke beslissing geplaatst ziet, moet het zeker overwogen hebben, welk een geweldig effect deze stap op het moreel van zijn bevolking zal hebben. We staan wel voor nieuwe verrassingen. De tijd zal spoedig uitmaken welke. Het is zoo buitengewoon goed na het scheren Witte Purol te gebruiken, dan schrijnt de huid niet na en wordt gaaf en geschikt om U eiken dag opnieuw met genoegen te kunnen scheren. en V zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal in de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. EIr vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van (J.75. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—12 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. Nat. Hist. Museum, geopend Woensdagmiddag van 35 uur. Zaterdagavond 710 uur. Eerste Woensdag in de maand van 810 uur, en de eerste Zondag in de maand 's middags van 35 uur. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Groote Dwaasheden" en „Drie levende spoken". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „De Heerscher" en „Van kwaad tot erger". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Heldenmoed en vrouweneer" en „Het avon tuur in het bosch". Dinsdag 2 November. Casino, 8 uur: Uitvoering T.A.V.E.N.U. Evangelisatiegebouw Palmstraat, 4.30 en 8 uur: Chr. Gym.ver. Turnlust. Café Pr. Hendrik, Julianadorp, aanvang 8 uur: Propaganda-revue. Ned. Bond van arbeiders in het Land-, Tuinbouw en Zui velbedrijf. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op 17.02 Barometerstand Den Helder 754.4 ORGANISATIES IN VISSCHERIJBEDRIJF ZEGGEN CONTRACT OP. De samenwerkende organisaties van werk nemers in het visscherijbedrqf hebben beslo ten de collectieve contracten met de reeders- vereeniging, welke 31 December a.s. afloopen, op te zeggen. Volgende week zullen de organisatiesbestu- ren met hun leden, zeevisschers en vischlos- sers, besprekingen voeren over de wenschen, die zij ten aanzien van de nieuwe contracten naar voren zullen brengen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5