De Brabantsche Brief van Geysendorffer Verleiding was te sterk Leeuwarder bofernofeering geen basis meer van melkprijs Visscher dreef 48 uur m open vlet rond Engeland wenscht invloed in Franco-Spanje vliegt de Lockheads in Weer een kind te Rotterdam vermist Onbetrouwbare boden Karn verbod opgeheven Tsjechisch Nazi pleegt zelfmoord De oorlogsverklaring aan China Ulvenhout, 4 November 1937. Amico, IJzergTauw, mee hier en daar 'n zwarte veeg, zoo dreef den triesten najaarshemel Zon dagmiddag veur Allerheiligen bo ven Ulvenhout. 't Was maar stille kes deur 't dorp. 't Geritsel van de Herfstblaren in de op deuzen middag, boschdreven, was 't ennigst gerucht waarover 't wintersch lioht al hing deur 't kaal geboomt. Uit de verlaten velden flierde 'nen natten wind den keiweg op en leste, gele blaren kan telden deur de ruimte. 't Was 'nen Zondag om oew vertier te zoeken tusschen vier muren, waarbinnen 'n zacht vuurke rossig smeulde en gloorde op Zondags-geschuurde plavuizen en teugen witte muren. We stonden er best veur: twee Zondagen achtereen! Die vielen er zoo 'ns efkens in, als 'nen lepel bruinen suiker in de pap. 't Is veul, veul druk gewiest de leste weken, Bamistij is 'n druk tij en dan meugen wij, menschen van den buiten, wel 'ns geren zo'nen extra Zondag! Den kleinen Dré was Zaterdagnadenmiddag vertrokken naar Amsterdam. Allee, op de kostschool was dat altij zoo, ook daar was ie altij gewend aan zo'n paar vrije dagen om trent Allerzielen; en Wieske, z'n Moeder weet ook al nie beter of 't hoort zoo, dus verlejen week als Trui me daarop attent had gemaakt, dan stelde-nik 'm deus kort-verlof veur. „Hoor 's, Dré, ge zijt lang nie thuisge- wist....?" Dadelijk kreeg ie 'n bietje kleur, knipie efkens mee z'n zwart' oogen. „Nou hadden wij gedocht, Opoe en ik, als ge Zaterdagnadenmiddag oew eigen 'ns op knapte, om 'n uur of vier den trein naar Am sterdam nam en..., nou-ja, ge kunt terug komen als ge wilt." „Zal ik maar dalijk-eerst-efkens 'n brief... Neeë!" Toen trok ie z'n oogen wijd open, nen gouwen glans spiegelde van die donkere kij kers, hij kwam 'nen stap dichter naar me toe, gaf me 'nen stomp teugen m'nen schouwer en zee: „ik ga onverwachts! Onverwachtss!!" riep ie. „Gos Opa, wat zal ons Wieske dan opkijken!" (Dat was veur 't eerst, amico, dat ie z'n moeder „Wieske" noemde. Zekers om dat ie Trui en mg alty van „Wieske" heurt praten, denk ik zoo). „Doe dat," zei ik en 'k gaf 'm ook 'nen peuter op z'nen schouwer: „da's 'n goei ge dacht, man!" Toen keek ie efkens strak in gepeinzen me veurbij, mee z'n tong teugen den binnenkant van z'n wang gedrukt en na 'n oogenblikske zee-t-ie: „en 'k zal iets moois veur ze mee nemen ook!" Meteen liet ie me staan en smeerde 'm naar d'opkamer, zijn „particulier vertrek." „Wat houwt ie toch veul van z'n Moeder ee?" zee Trui toen, mee 'n peinzend glim- lachske om heuren baard. Ik knikte. Docht aan m'nen jongen tijd onder dienst, veur 't eerst van huis af en toen 'k den eersten keer, na zes weken naar Moeder en m'n Truike verom ging, mee zes en dertig uur. „Wat zou ie daarboven nou uitvoeren?" vroeg Trui. „Kas-opmaken, denk 'k." „Ochèrm," lachte Trui, „laat ge 'm die kosten eigens betalen, Dré?" „Werendig nie! Maar laat 'm eerst maar betijen." Dan kwam ie weer benejen, 'n bietje heeseh van ingehouwen opwinding. „Ik kan 'n rijks daalder, oem eh de-rie gulden spendee- ren. Verzin 'ns mee, Opoe, asteblief, waarmee ik ons Wieske 's meest plazier kan doen. Maar iets moois, horre, 'n echt cadauke, iets veur op de schouw of zoo, in de voorkamer." Afijn, amico, Zatermiddag, goed drie uur, als ik thüisgerejen was mee m'nen groentenwagel, stond ie gereed te vertrek ken. Blinkend geschoren en geknipt, blozend van zenuwen en gezondheid, z'n beste spullen aan en... veur 't eerst z'n groene gleufhoeike op, 'n bietje schuin op z'nen bruinen kop. Mee z'nen nieuwen, langen demi aan, de keersrechte houding en 't valieske in d'hand, zoudt me 'm eerder achttien, dan veertien jaren gegeven hebben. Daar stond 'nen jongkearel om fier op te zijn! En dat was ik ook 'n bietje, 'k Had we rendig spijt, da'k nie om 'n hoekske kijken koste als ie straks, over 'n uur of vier, veur onzen verrasten Dré en ons blije Wieske zou staan. 'Nen boer? Hah! Hij leek veul meer 'nen jongen groot grondbezitter en ik zou den Amsterdamschen „meneer" beklagen, die perbeerde mee hum de kachel aan te maken. „Hebt g'onzen brief bij oe, Dré?" Hij klopte op z'nen binnenzak. Ik heurde 'm kraken. „In orde, Opa!" „Hebt ge nog 't een en ander ingepakt Trui...?" „Veur den bakker, Opa!" En hij tilde z'n zware valieske-n-op. „Laat me nou oew beurs 'ns zien, Dré." „Waarom „Zoomaar." 'n Bietje onwillig eerst tastte-n-ie naar z'n enbilzak, gaf me toen royaal z'n porte- monnaie. „Da's eigenlijk niet veul meer als de reis op-en-neer, ee?" „Nneu. Veul onkosten g'ad, Opa. 'k Heb veur allemaal iets gekocht, zieje! En eh deuzen das en zoo." Ik dee 'nen rijksdaalder in z'n klep. Z'n oogen straalden ljjk sterren onder 't groene randje van z'n hoeike. „Sodepetat...!" „Zie Trui nou ook maar 'ns vrindelijk aan." Die goeie ouwe stond al lang mee 'nen warmen riks in d'r handen, gereed te geven...! Toen smeet ie z'n kofferke op de tafel, kuste Trui op allebei d'r wangen, gaf mij weer 'n stomp en zee 'n bietje heesch: ,,'k vind 't eigenlijk smerig van m'n eigen, da'k zoo graag 'ns naar huis ga, maar ik kom rap terug! Allerheiligen 's avonds!" Zoo ging ie van den hof, amico. 'n Stuk van z'n hartje op Ulvenhout latend. Blek kreeg nog ,,'n hand" en daar stapte Dré ni den erf af: fier, blij, jong, krachtig, in één woord: zóó in 't volledig bezit van 't geluk, da'kda'k m'n eigen 'n bietje oud voelde, als ik 'm daar zag gaan, dieën fermen ver- overèèr! 't Was stillekes als ie vertrokken was. En 't bleef stil, al die dagen. Om 'n uur of vijf zee Trui: „nou zit ie in den Bosch'.' „Ja", antwoordde-n-lk: „zoo omtrent." Óm zes uur zee zij: „Utrecht is ie nou ge passeerd." „Hij schiet nou op. Wat zullen ze staan zien, Trui, daar in Amsterdam. Om goed zeuven uur keek Trui op de klok en zee: „Wieske hee-t-'m bij 'r, horre!" Ik keek Trui 'ns aan en lachte. We zégen 't tafreeltje veur ons, hier in Ulvenhout Waar de klok den tijd hard in secondekes kapot tikte. „Zeg, Dré, haalde gij veur den Zondag nog wat stook binnen!" „EhOja! Ja, da's goed Trui; wat mot ge hebben?" „Turf, deuzen bak vol steenkool en twee sloffen. Maar neem den lanteern mee, Dré weet wel den weg in 't donker, maar gij...?" „Is er hout binnen, veur 't achterhuis?" „Ja, Dré hee me veur twee dagen veurzien en teugen mergen de stookplots al ingeleed. Maar als gij de ketels van 't beestenvoeier mergen hanteeren wil? Dré helpt me daar teugenwoordig mee „Bestig, Toeteloeris!" „En nog iets: wie brengt mergen, na de vroegmis, de kan melk naar de Zusters?" „Zal ik wel efkens doen. We missen onzen Dré, Trui." „Denk erom, dat ge Allerheiligen Bles af gaat rijen!" „Ook al." „En dat ge van den avond nog 'n paar bossen strooi in den stal spreidt. Dré hee ze al van den zolder in de schuur gebrocht." Na 'n kwartierke: „dat leste winterzaai- goed zal ik Allerheiligen wel uitstorten op tafel, 's middags als gij soms gaat kaart- speulen." „Ja, tuurlijk ga 'k proppen! Zou er al ginnen tijd meer veur 'n propke overschieten, als 's boske 's weg is „Ge verstékt me verkeerd. Ik bedoel te zeggen: Dréke hee alles al uitgesorteerd op twee zakskes na. Als ik die nou eigens even uitzoek, dan kunde gij Allerzielen den winter- zaai gaan doen, zonder verlè-ètü" „Oow." „Anders had onzen Dré vanavond 't leste gedaa-éénLijk ie heel de week 's avonds al dee-ééü" ,,'t Lijkt wel of ge de Hoogmis zingt." „Versta-d-'nen mensch dan ook nie eeuwig- en-al tjj-verkee-éérd „Nee-éé-éé—heeje! Aaa...mèn!" En zoo, amico, zoo misten we ons boske, die onze rechterhand is geworden in korten tjjd, elk moment van den dag, want in 't boerenbedrijf staat 't nooit stil. Maar Allerheiligen, 's mergens mee d'eerste bestelling, kwam er al 'nen brief van ons Wieske. De post had gin Zondag, ziede. Als ik uit de vroege kerk kwam, zag ik in de verte den Driek, onzen postbooi, bij mij den inrij van den erf opgaan. 'k Zette-n-er 'n stapke bij 'nen mensch is altij nieuwsgierig naar de post. Op den erf kwam ik den Driek al teugen. „Was er iets bezonders, Driek?" ,,'Nen brief van oew schoondochter, uit Am sterdam, Dré." „Oja...?" Meteen was ik al binnen; had in den Driek gin erg meer. Trui stond mee 'n haarspeld zenuwachtig den brief los te schandaliseeren. „Hier," zee ze ge- jeegd: „doede gij 'm maar open en leest 'm veur, terwijl ik den koffie inschenk, was 't druk in de kerk?" Afijn, amico, als Trui naar d'Hoogmis was, dan stak ik 'n Zondagsche sigaar aan, draaide den sleutel van de plattebuis „half" en las Wieske d'ren brief nog 'ns op m'n gemak en gezellig over. Dat ding kan zoo lekker schrij ven, ee! Sjuust of ze bij oe zit te klasjeneeren. Wieske schreef dan: „Lieve Opa en Opoe! (ja, ik noem U maar Opa en Opoe, lieve ouwe schatten van me, want m'n ooren hebben de laatste vierentwintig niets anders meer ge hoord...! 't Is alsmaar Opa voor en Opoe na, want oh! hij heeft toch zooveel te vertellen in dat gezellige Brabantsch, zóóveel, dat ik haast 'n beetje jaloersch zou worden op U. Och, och, och, wat 'n verrassing was me dat Zaterdagavond! Bart, moet U weten, was 's avonds tevoren al thuisgekomen uit Ouden bosch, met 'n paar dagen vacantie, in verband met Allerheiligen en Allerzielen en zoo. En hoe heerlijk ik het ook vond m'n goeie Bart weer even bjj me te hebben, toch miste ik nu heel erg Dré! Andere jaren immers, kwamen ze sémen thuis...!" „En dat U daar om gedacht hebt, Vader en Moeder, dat vind ik toch zóó lief van U, zoo echt, zoo fijn, dat... nouja, al is 't dan maar op papier: kom hier, dat 'k U allebei eens stevig pak!! Zoo! Op elke wang één! En die hoeft U nu niet af te drogen ook, hè, Vader?" „Zaterdagavond, kwart na zeven, gaat de electrische bel. Ik dacht: da's de waschman. Dus roep ik: „waschman, wil je de mand maar bovenbrengen Geen antwoord. Alleen 'n zware stap op de trappen. In de kamer was ik m'n portemon- naie even gaan halen en ik hoorde, dat de „waschman" al op den overloop stond. Ik kom uit de kamer engoede God!! Ik schrok van blijdschap! Of alle geluk zóó in m'n armen werd gegooid! Eerst de verrassing zelf. Toen m'n lieve jongen die me om m'n hals pakte en... waarachtig die bukken moest, om me te zoenen! 'k Voelde z'n koffertje op m'n rug. En die hoed...! Wat aardig staat 'm die, Is 't al niet net 'n echte man? En die parmantige demi-saisonDat grijze vischgraatje! Ik kóm niet op 'm uitgekeken telkens als ie van huis gaat en ik 'm trotsch door het spionnetje nakijk. En met ,dat hij me zoo om m'n hals had, begréép ik hoe U dat zoo fijntjes had uitgekiend, om mn jongen nu bij me te sturen! „Ondertusschen waren ook de anderen, Drê, Bart en Truike naar den overloop gekomen Wat 'n gelach, wat 'n vreugde, wat 'n... ge luk!! M'n groote Dré kreeg 'n traantje in z'n oogen, al denkt ie dat ik het niet gezien heb. Wat 'n gelukkige, wat 'n feestelijke Zaterdag avond! En toen toen ontbraken er nór twee! Jullie lieve ouders!" „En toen „kleine" Dré z'n cadeaux ging uitpakken...! Och wat was ie trotsch, maar ook: wat was ie gelukkig, dat alles te kun nen uitdeelen! „En allemaal zelf verdiend, Vader," zei ie. „Hiermee" en toen liet hij 'n paar handen ziennee, zulke stevige man nenhanden, dat, dat ik ze eens vastpakken moest en over m'n gezicht halen. Planken zijn 't geworden. Handen om als moeder trotsch op te zijn! Dét zeg ik U, Vader! Eerlijke, harde, spontane werkhanden, wat zijn ze mooi, vooral bij je eigen kind! ,,'s Avonds op bed hebben we nog wel 'n uur in donker liggen praten. En in 't donker kwam „groote" Dré er rond voor uit: hij zei: „Wies, m'n Vader heeft 't goed gezien. Onze jongen is op z' plaats en - ik ben trotsch op mijn boer! 't Is 'n kerel geworden en ke rels is 't eenige, waaraan in de wereld nog geen overcompleet, maar wel 'n treurig tekort is!" Nou? Vader is 't zoo goed?" „Vanmiddag zijn de twee Dré's gaan kuie ren. Ze zijn even groot en bijna even breed. En als ik ze zoo gaan zag, door 't spion, dan afijn, ik ben maar gauw dezen brief gaan schrijven. Als ik al die gevoelens van geluk en plezier niet even uit zou schrijven, dan zou ik gewoonweg zenuw-hoofdpijn krijgen." „Ik zie er wel tegen op, dat ie morgen al weer weggaat. Ik kan 'm niet tegenhouwen! „Nee, Moeder," zei ie: „Allerzielen wordt er weer op me gerekend op den hof, 't is nog veul druk en ik laat Opa met het werk niet in den steek. En 't zou erg smerig van me zijn, als ik m'n woord niet hield! Allerhei ligenavond terug, heb ik gezegd. En dat moet dus." Als ik 'n beetje beteuterd stond te kij ken van die beslistheid van m'n jongen wat 'n verschil met op-school dan streek ie over m'n haar en zei: ,,'t is toch immers zóó weer Kerstmis, Wieske!" Ja! Dat zei ie. Wieske! „Wilt jullie gelooven: zoo jong als ie is, ik zou zóó in z'n binnenzak kruipen en me zoo door 'm naar Ulvenhout laten brengen!" „Maar kom, ik schei er af, zou Opa zeg gen. 't Wordt alweer donker. M'n oogen gaan prikkelen. Donkere dagen voorKerst mis, denk ik al! Dan zijn we weer allemaal bij elkaar, om jullie heerlijke plattebuis! ja ik word óók 'n boerinnetje En de rest, amico, 't afscheid en zoo in den brief kunde wel raaien. Maar ge verstaat zekers wel, da'k 'nen pla- zirigen Allerheiligen gevierd heb, ook al was 't dan wat stillekes in den huis Veul groeten van Trui, Dré ni en ging horke minder van oewen t.a.v. Dré. De vlieger naar de Ver. Staten vertrokken. Gisteren is met het middagvliegtuig naar Londen de bekende KLM-ge- zagvoerder Geysendorffer naar En geland vertrokken, vanwaar hij zich per boot nar de Vereenigde Staten zal begeven, om de voor Nederland bestemde Lockheed-vliegtuigen van de Lockheedfabrieken over te nemen. G. J. GEYSENDORFFER. Geysendorffer zal eerst één der beide nieuwe machines naar West-Indië vliegen en dan naar de Vereenigde Staten terugkee- ren om de tweede te halen. In den loop van de komende maanden zal dan ook het derde toestel, dat door de KLM in Nederland zal worden gebruikt, per boot naar Europa ver zonden worden, terwijl ook de vier voor de KN1LM bestemde Lockheeds gereed zullen komen. Indien Geysendorffer tijdens zijn verblijf in de Vereenigde Staten daartoe den tijd kan vinden zal hij ook nog een bezoek bren gen aan de Douglasfabrieken te Santa Mo- nica, teneinde zich op de hoogte te stallen van de vorderingen met den bouw van de DC-4, het nieuwste Douglas-toestel en het eerste groote verkeersvliegtuig met neus- wielonderstel. Sedert Donderdagmorgen wordt te Rotter dam de 12-jarige scholier Hilbert Krijn Jol- dersma vermist, wonende Catharina Beers- manstraat 101a. De jongen heeft Donderdagmorgen met zijn fiets de ouderlijke woning verlaten en Is niet teruggekeerd. Hij is in het bezit van een oud heerenrijwiel. De politie verzoekt zijn opspo ring en terugbrenging. Bt .1 Een jaar gevangenisstraf tegen kassier geëischt. Een hoofdboekhouder-kassier bij een handelsinptelling te Amsterdam kwam op zekeren dag tot de ont dekking, dat er een fout in zijn boekhouding was geslopen, Zoodat hij op papier f 4000.te veel in kas had. De man greep deze gele genheid aan, nam het geld weg, speculeerde er mee en verloor een belangrijk deel. Met de rest toog hij naar Ostende, om in de speelzalen zijn geluk te beproeven, zoodat hij het geld terug zou kunnen ge ven. Ook daar liep het hem echter tegen en teneinde raad meldde hij zich bij de politie aan. De man stond gister voor de Vierde Ka mer der Arr. Rechtbank te Amsterdam wegens verduistering in dienstbetrekking. Verdachte, die reeds ruim twee en een halve maand in voorarrest zit, verklaarde, dat hij op het moment, waarin hij zich aan het geld vergreep niet wist was hij deed. Zijn huwelijk was zeer gelukkig en ook zijn salaris was voldoende om hem voor zorgen te vrijwaren. Hij was op het kantoor met werk overstelpt, werk, dat hij eigenlijk niet aan kon. In overspannen toe stand was de verleiding om te speculeeren te sterk geworden. Bij zijn arrestatie was nog ruim f 1.700.van het geld over. De officier van Justitie, mr. C. J. van Arkel vorderde wegens verduis tering in dienstbetrekking een ge vangenisstraf van één jaar met aftrek van voorarrest. De verdediger mr. J. C. Vrij, bepleitte een voorwaardelijke veroordeeling. Vonnis 19 November. Twee personen uit Hoorn ge verbaliseerd. Donderdagmiddag vervoegden zich aan een garage aan de Aelbrechtskolk te Rot terdam twee mannen, die een accu te koop aanboden. De eigenaar van de garage ver trouwde het zaakje niet, waarom hij de politie van de aanbieding in konnis stelde. De beide mannen zijn aangehouden en naar het politiebureau overgebracht. Het bleken te zijn de 22-jarige chauffeur J. L. en de 23-jarige metaalslijper A. F., beiden uit Hoorn, die een bodedienst op Rotterdam onderhielden. De accu hadden zij te Hoorn gestolen. Tegen de beide mannen is proces verbaal opgemaakt, waarna zij zijn heen gezonden. Dit is gebeurd in verband met het feit, ciat het tweetal een wagen vol goederen bij zich had, welke goederen nog bezorgd moesten worden. Om het publiek niet te dupeeren, heeft men beiden laten- gaan. Binnenlands che prijs beslissend. groothandels- Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat minister Steenberghe niet alleen besloten heeft het crisis- merk voor boter te doen vervallen, doch ook het karnverbod heeft op geheven. Het ligt voorts in de bedoeling restitutie bij uitvoer van boter te verleenen tot een bedrag, gelijk aan de heffing, welke geldt in de betreffende week van export, met dien verstande, dat bij uitvoer op een Don derdag gerestitueerd zal worden de heffing, welke zal gelden op den Vrijdag daarop volgende. Dit punt is langdurig overwogen en hoewel er tegen dezen maatregel bezwa ren bestaan, vergeleken met het verleenen der restitutie op basis van de week van productie, hetgeen trouwens ook met moei lijkheden gepaard zou gaan, heeft de Re geering gemeend den eersten weg te moe ten kiezen, omdat deze tot een grootere vereenvoudiging aanleiding kan geven. Im mers aldus zal de geheele bemoeiing met de controle op de binnenlandsche boter productie kunnen vervallen. Als overgangsmaatregel zal gelden, dat gedurende drie weken op boter, welke be reid is voor 7 November 1937, bij uitvoer zal gerestitueerd worden de daarop betaalde heffing. De binnenlandsche groothandels- prijs voor boter zal in het vervolg beslissen over den melkprijs, die aan de veehouders voor de tot bo- terbereiding bestemde melk kan worden betaald. Het ligt in de be doeling, dezen op een bedrag van ongeveer f 1.45 per kg. voor dezen winter vast te stellen, met dien erstande, dat deze winterprijs min of meer als een gemiddelde moet worden beschouwd. 7tkPÜik,Sche botorprijs kan dus van week tot week eenigszins fluctueeren. \an het stelsel, dat gedurende ruim vijf jaar heeft gegolden en waarbij deze melk prijs afhankelijk was van de Leeuwarder notoenng vermeerderd met de steunuitkee- nng, wordt dus afstand gedaan en in de plaats van Leeuwarder noteering plus uit- keenng kornt nu de binnenlandsche groot- handelsprijs voor boter, hetgeen meer én eon°omf onhandigheden overeenkomt automatischen afloop der miaatrege- Sidwrk n Leemvarckr noteering ga- Eindelijk opgepikt door de „Abra.. ham Fock." Gistermorgen in de vroegte is de redding, boot „Abraham Fock" van de Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij, 6r in geslaagd den visscher J. de Beer uit Beetgum, die op 3 November des middags was uitgevaren om scharren te visschen, op te sporen. De visscher was door den mist overvallen en verdwaald., Toen men hem vond lag hij met zijn klei ne vlet dwars van Sexbierum, naar schatting ongeveer drie k.m. uit den wal. Hij was geheel verkleumd On geveer 48 uur had hij in de open vlet doorgebracht en hij was vrij wel aan het einde van zijn krach ten. Gelukkig had men er aan boord mn de „Abraham Fock" rekening mede gehouden dat de visscher wel zeer koud en hongo rig zou zijn. Men gaf hem een warm maal, hetgeen den man merkbaar opknapte. Na den visscher naar het veerhuis „Zwans te Haan" benoorden St. Jacobieparodiie, te helbben getoraht is de .Abraham Fock' naar haar standplaats te Hollum teruggekeerd. Dit is de eerste maal dat deze reddingboot, welke in Hollum gestationneerd is, en on der commando staat van schipper Botte Neij, hulp heeft verleend. Aan boord bevonden zich vijf man. De reddingboot „Brandaris" van de Noord en Zuidhollandsche reddingmiaatechappij, die eveneens ongeveer 24 uur naar de ver miste vlet heeft gezocht is naar haar stand, plaats Terschelling teruggekeerd. De meening der Duitsche pers De mededeeling, dat de ministers van buitenlandsche zaken van Engeland en Frankrijk van hun aanwezigheid in Brussel gebruik gemaakt hebben om elkaar te pol sen over een langzame verandering van koers ten opzichte van generaal Franco, wordt door eenige Duitsche bladen van com mentaar voorzien. De „Völkische Beobach- ter" schrijft, dat dit bericht «geen verras sing beteekemt, want, aldus het blad, hier door wordt slechts bewezen, diat de leiders der buitenlandsche politiek in deze Landen, de Spaansche kwestie en het conflict in de Middellandscbe Zee met die nuchterheid be kijken als steeds van hen verwacht kon worden. Hiermede kan worden vastgesteld, dat het tijdperk van Nyon waarvan Eden zelf verklaard heeft, dat de resultaten in den vorm van omvangrijke Sovjetrussische wapenleveringen alleen den „Spaansohen bolsjewisten ten goede gekomen zijn", defi nitief als een vergissing heeft afgedaan. In verband met de verklaring van Cham- berlain in het Lagerhuis merkt het „Ber- liner Tageblatt" op: het doet er niets toe, dat Engeland's „agenten" in het nationale Spanje voorloopig geen diplomatieken sta tus zullen krijgen. Evenmin wil Chamiberlain's verklaring veel zeggen, dat hiermede niets verandert aan den bestaanden toestand. Wat veran dert, dat zegt duidelijk genoeg de wrevel ia Parijs over het besluit van de EngeIsche regeering en de critiek, welke ChamberlaiM hierover in eigen land hoort, waar men de nationale Spanjaarden nog steeds als op standelingen pleegt te betitelen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: ook al z°u er een wijziging komen in de methoden der Engelsche en Fransche poli tiek ten opzichte van Spanje, het doel blijft toch gelijk: men wil verhinderen dat ,pPan.ie van de toekomst zich nauwer bij Italië en Duitschland aansluit. Het middel daartoe was tot dusver de ondersteuning van het roode bewind en het zou niets be- noeven te verbazen indien Engeland en r rank rijk thans pogingen in het werk stek Spanje te bewegen deze pijnlijke pe riode te vergeten. De architect Butha, de rechterhand van enJ,ei.n' 'e'der der Sudeten-Duitsche nazi51 in I sjecho-Slowakije, en zooveel als zijn mister van buitenlandsche zaken, die naar men weet kortgeleden wegens onzedelijke n.®ndelingen is gearresteerd, heeft zich in zijn cel opgehangen. f*3 gevonden papieren zij1 in beslag genomen en een onderzoek is in* gesteld. Japansche viool ervoor, het leg®? ertegen. Volgens het Japansche blad „Hotsji" winf de meening ten gunste van een oorlogsver klaring aan China veld in regeeringskrin- gen. ooral de vloot echter bepleit het ver klaren van oorlog. Het leger is er tegen- Het verwacht door oorlog te verklaren de mogelijkheid te verliezen handel te drijven met het buitenland, of liever oorlogsmateri* aal in te voeren. Ook vreest het leger, dn' een oorlogsverklaring de buitenlandsche betrekkingen van Japan nog meer zal co®-- .pliceeren.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 10