dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Hitier verscheurt vredesverdrag bladzijde voor bladzijde Onze handelspolitiek bij uitvoer Conferentie te Brussel hopeloos verdeeld Göbbels roemt het Duitsche vernuft Accoord tusschen Duitschland en Polen Activiteit aan het Madrileensche front N.V. WACO - Hoorn De regeering vraagt volmachten UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 ZATERDAG 6 NOVEMBER 1937 65e JAARG. No. 8150 Besprekingen loopen vast Dit nummer bevat 16 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTt Duikboofpiraat nog actief Met ingang van 3 October winter- dienst. Zomerdienstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winterdienstregeling. Dienstregelingen 5 cent verkrijg baar bij onze chauffeurs. Conting en teeringen als onderhandelingen Mr. M. P. L. Steenberghe Minister van Econom.- Zaken HELDERSCHE COURANT Heftige critiek op de kerkelijke kringen. Rijksminister dr. Göbbels heeft Vrijdag avond voor een zeer groot gehoor in het Berlijnsche Sportpalast een rede gehouden, waarin hij een overzicht gaf van de groote lijnen de binnen- en buitenlandsche poli tiek. In deze rede, die herhaaldelijk door grooten bijval werd onderbroken, besprak hij allereerst bet Vierjarenplan, dat hij een gevolg noemde van het verdrag van Ver- sailles. Dit verdrag had het land steeds dieper in den afgrond gebracht, zoodat de toestand bij het aan de macht komen van het nationaal-socialisme uiterst netelig ge worden was en het niet mogelijk was met normale midelen daaruit te geraken, dat genover de meening in het buitenland, dat het vierjarenplan autarkie beteekent, moet er met nadruk op gewezen worden, dat de nationaal-socialistische regeering het haar eerste plicht acht, Duitschland zooveel mo gelijk onafhankelijk te maken van de wille keur der overige wereld. Het streven is daarbij niet „Ersatz"-goederen te fabricee- ren, doch goederen, die beter zijn dan de natuurlijke, Het Duitsche vernuft. Vervolgens behandelde dr. Göbbels het probleem der voedselvoorziening en het grondgebied. De Duitsohers hebben - slechts een zeer beperkt grondgebied en kunnen zich niet uitbreiden. Een ander volk zou op dit grondgebied gedoemd zijn te verhon geren. Dat Duitschland in vergelijking met andere rijke landen nog den besten levens standaard heeft, dank het aan het Duitsche vernuft en het Duitsche organisatietalent. Men zal moeten toegeven, dat andere volken meer middelen ter beschikking hadden, dan waarover het Duitsche volk kon beschik ken, doch zij wisten daarmede minder te be ginnen dan Duitschland met zijn karige middelen, De kerk. Vervolgens critïseerde dr. Goebbels op heftige wijze zekere kerkelijke kringen, die in de openhartige le venswijze van het volk en in het bij zonder van de Duitsche jeugd een gevaar zien voor de zedelijkheid. Deze Farizeesche houding werkt in onzen tijd alleen nog maar belache lijk, vooral wanneer men let op de afschuwelijke processen, die gevoerd moeten worden. Bovendien is het een onbeschaamdheid, dat deze kringen zich het buitenland tot piedeplich- tige trachten te maken. Met betrekking tot de buitenlandsche criti ci zeide dr. Göbbels, dat Duitschland voor alles van iedere inmenging in Duitsche bin- nenlandsche aangelegenheden verschoond wenscht te blijven. In tegenstelling tot vroegere regeeringen Rijksminister Dr. Göbbels. vertegenwoordigt de Führer met zijn regee ring thans één volk. Spr. wees vervolgens op de onverbreek bare vriendschapsbanden tusschen Duitsch land en Italië. Dezen toestand heeft Europa, volgens spr. noodig. Even noodig is het, dat twee be dachtzame mannen er voor waken, dat dit waardevolste cultuurland der aarde niet door sluwheid van het Bolsjewisme en het gebrek aan instinct van het liberalisme in het grootste gevaar wordt gebracht. Europa moet inzien, dat er zekere vraagstukken moeten worden opge lost, wil het niet in gevaar komen. Europa moet inzien, dat het verdrag dat in den zomer van 1919 Duitsch land werd afgedwongen, met al zijn gevolgen, vervallen is, en dat de Führer niet alleen Duitschland, doch geheel Europa een dienst heeft bewezen toen hij dit verdrag bladzij de voor bladzijde verscheurde. Ook het Duitsche volk wil leven, vrijheid 'en eer als iedere andere groote mo gendheid. Vervolgens behandelde/ spr. in enkele korte zinnen Rusland. Misschien, zoo zeide hij, is het wel de grootste historische daad van den Führer geweest, dat hij het Duit sche volk de Sovjet-Russische ellende heeft bespaard. Over de bescherming der minder heden. De Poolsche en Duitsche regeering hebben een gemeenschappelijke ver klaring opgesteld over de behande ling van de Poolsche minderheden in Duitschland en de Duitsche minder heden in Polen. Deze verklaring werd gisteravond tegelijkertijd te Berlijn en Warschau gepubliceerd. De volgende beginselen worden voor de behandeling der minderheden als richtsnoer beschouwt: le het wcderzijdsche respect der Duitsche e" Poolsche volken alleen al verbiedt een streven naar gewelddadige gelijkmaking der minderheid, het in het geding brengen van net feit, dat iemand tot de minderheid be kort, of het verhinderen dat men er open lijk voor uitkomt, tot de minderheid te be hooren. In hot bijzonder zal men geen enkele druk op de jonge leden der minderheid uit oefenen om hun het gevoel, dat zij tot dc minderheid behooren, te ontnemen. 2e de leden der minderheid hebben het rpcht hun haal vrijelijk te gebruiken in woord en geschrift, zoowel in hun persoon- hjke en economische betrekkingen als in de Pprs en de openbare bijeenkomsten. 3e het recht der leden van de minderheid oijeen te "komen in vergaderingen van cul- 'ircel ori economisch karakter wordt ge waarborgd. _4e Do minderheid heeft het recht scholen, de moedertaal gebruikt wordt, te hand haven en te bouwen. Beoefening van het godsdienstig leven in de moedertaal en kerkelijke organisatie zijn den loden der minderheid toegestaan. Men zal zich niet mengen in de bestaande betrekkingen op godsdienstig gebied en in de werkzaamheid der liefdadigheidsinstellingen. De leden der mnderheid genieten op eco nomische gebieden dezelfde rechten als de onderdanen van den staat, waarvan zij af hankelijk zijn. Bovengenoemde beginselen mogen op gee nerlei wijze inbreuk maken op den plicht van de leden der minderheid een onbegrens de loyaliteit jegens den staat, waartoe zij behooren, in acht te nemen. Van Poolsche zijde wordt er aan herin nerd dat er ongeveer 800.000 Duitschers in Polen zijn tegenover 1.20.000 Polen in Duitschland volgens de Poolsche ramingen en 80.000 volgens de Duitsche schattingen. Het probleem Dantzig. Volgens inlichtingen uit over het algemeen welingelichte bron zou Hitler's verklaring ook betrekking hebben op het probleem van Dant zig. Voorts verneemt men, dat Hitier den Pool- schen ambassadeur de verzekering heeft ge- gegeven, dat het vraagstuk van Dantzig de Poolsch—Duitsche betrekkingen in geen en kel opzicht kan schaden. De architect Ahring, die de versieringen heeft ontworpen, welke ter gelegenheid van het bezoek van Mussolini te Berlijn waren aangebracht, is te Dantzig aangekomen. Op grond van dit feit deed gisteren in de vrije stad het gerucht de ronde, dat rijkskanselier Hitier, Göring en Göbbels binnenkort bezoek aan Dantzig zullen brengen» Vier dagen lang hebben de gede legeerden thans te Brussel vergaderd teneinde een middel te beramen om een einde te maken aan het conflict tusschen China en Japan, maar men kan niet zeggen, dat de heeren erg opschieten. Ook hier staan de zoogenaamd vredelie vende staten onmachtig tegenover de agres sieve landen, die de sabel los in de scheede hebben. Slechts door dwang, dit bemerkt men duidelijk, zal Japan terugtrekken, maar die dwang beteekent oorlog en zoowel En geland als Frankrijk en de Vereenigde Sta ten zien er tegenop opnieuw deze hel op aarde te doen losbarsten. Men heeft er thans in toegestemd om de „beperkte commissie" welke geheel los van den Volkenbond zal staan, in overleg met Tokio vast te stellen. Dit beteekent dat Japan door allerlei te genvoorstellen de samenstelling tot in het oneindige kan rekken. De aandacht is thans hoofdzakelijk gericht op de redactie der tekst van het ont- werp-memorandum, dat aan de Japansche regeering zal worden gezonden. Over dit document is nogal wat te doen geweest, daar het reeds in de bladen was gepubliceerd, voordat het door den voor zitter Spaak aan de vergadering was voor gelezen. Het schijnt, dat een ondernemend journa list de tekst ontijdig inhanden had gekre gen. Intusschen is de bewuste nota ter alge- meene kennis gebracht. Met voldoening, heet het daarin, consta teerden de te Brussel bijeengekomen mo gendheden. dat Japan geen duimbreed Chi- neesch grondgebied wil bezetten, doch in tegendeel streeft naar stoffelijke en moreele vooruitgang in China. Ook werd met genoegen vernomen, dat Japan bereid is er nauwlettend op toe te zien, dat de rechten en belangen van andere staten in China worden geeërbie- digd. De mogendheden constateeren hier ©en opvallende eenstemigheid tusschen hun ei gen verlangens en die van Tokio. Met nadruk wordt er vervolgens op gewezen, dat de thans vergaderende mogendheden als conferentie los staan van den Volkenbond en dus niet verantwoordelijk zijn voor de veroordeeling door Genève van den Japanschen inval in China. Dieper buiging voor Japan konden de eer tijds zoo trotsche democratiën van het Wes ten moeilijk doen. Het spreekt vanzelf, dat de Chineesche af gevaardigden zeer verontwaardigd over deze knieval voor het land van den Mikado. De tekst komt heden in geheime zitting, in behandeling en men verwacht de toevoeging van een amendement, waarbij aan Japan wordt verzocht een of meer ver tegenwoordigers af te vaardigen, die tot taak hebben te conferreeren met de leden van het comité, beslaande uit een klein aantal mogendheden. Rechtschen peilen hun tegen standers. De opstandelingen hebben een krachtigen aanv' ondernomen op de vijandelijke stel lingen nabij Pozuelo en Aravaca. Er werd strijd geleverd over de geheele linie, tot aan de Casa de Campo, en de Universiteits wijk, terwijl ook in de richting van El Par- do hevigen druk werd uitgeoefend. Ondanks de geweldige voorbereiding door de recht- sche artillerie, wisten de regeeringstroepen hun stellingen te behouden. Naar 't schijnt was het doel van den aanval den tegen stand der regeeringstroepen te peilen. Het officieele communiqué van het mini sterie van nationale defensie deelt mede, dat na een hevige geschutvoorbereiding de recht- schen gepoogd hebben de regeeringsstellingen van Pojulla in Boven-Aragon te bezetten. De aanval werd met zware verliezen afgeslagen. Verwachting: Meest matige Oos telijke tot Noordoostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, wei nig verandering in tempera tuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Torpedo gelanceerd naar koop vaarder Schip niet getroffen, De Spaansche kustverdediging»- dienst heeft het ministerie van na tionale defensie er van in kennis gesteld, dat een onbekende duik boot gistermiddag om half vijf ter hoogte van San Carlos de la Rapita een torpedo heeft gelanceerd naar een koopvaardijschip, dat niet ge troffen werd. Verscheidene vliegtui gen der regeering hebben projectie len neergeworpen op de plaats, waar men veronderstelde, dat de duik boot zich bevond. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot wijziging van de Crisisinvoerwet. De minister zegt, dat het hem volkomen duidelijk is, dat velen teleurgesteld zijn, dat na het herstel van den wereldhandel, het welk ook voor Nederland in 1936 inzette, thans nog niet kan worden verklaard, dat be paalde tijdelijke maatregelen met betrekking tot den invoer ter verdediging en bevorde ring van het normale handelsverkeer in de tegenwoordige omstandigheden kunnen wor den gemist en dat ter gelegenheid van de verlenging van de op 31 December 1937 af- loopende bevoegdheid, nadere aanvullingen en wijzigingen van de bestaande wet bij de Staten-Generaal worden gevraagd. Er mo ge in de eerste plaats op gewezen worden, dat het samenstel van contingenteeringen, dat thans bestaat, voorshands onmisbaar is als basis voor tal van regelingen met het buitenland. De regeering heeft weliswaar niet geschroomd een aantal contingentee- ringsmaatregelen, toen zij bleken te kunnen worden gemist,in te trekken, doch zij heeft daarbij tevens de ervaring opgedaan, dat de internationale handelspolitieke situatie nog niet gedoogde daarmede voort te gaan, om dat de betreffende contingenteeringsmaatre- gelen als onderhandelingsobject voor de in standhouding en bevordering van onzen ex port, niet in de laatste plaats in verband met de daarbij voor de werkgelegenheid hier te lande betrokken belangen, niet kunnen wor den gemist. Het bleek veelal voordeeliger be paalde contingenten langs den weg der onderhandelingen te verruimen en daarvoor concessies ten bate van onzen export te eischen dan ze op te heffen of langs den autonomen weg te verhoogen. Hieraan is het toe te Schrijven, dat de au tonome proportioneele contingenten vrijwel niet vergroot werden, terwijl toch de invoer van gecontingenteerde goederen steeg, name lijk tengevolge van verruiming van ver dragscontingenten. Deze politiek werd op voorzichtige wijze gevolgd en bleef niet zon der resultaat. Anderzijds bleek het mogelijk, daar, waar de werkgelegenheid zulks eischte, de stijging van den invoer binnen be paalde grenzen te houden, zoodat abnormale invoer werd voorkomen, hetgeen niet bij voor-haat zou hebben vastgestaan, indien men zonder meer contingenteeringsmaatregelen zou hebben ingetrokken. Zou opheffing van de hierbedoelde contin genteeringsmaatregelen voor onze uitvoerbe- langen ernstige schade hebben beteekend, te gen handhaving van die maatregelen bestond te minder bezwaar, omdat bij de hanteering daarvan aan de importbehoefte werd tege moet gekomen. De toepassing van de crisisinvoer wet zal er toe kunnen en welhaast moeten leiden, dat in tijden van her stel der conjunctuur de invoer in ruimere mate uit die landen wordt toegelaten, die ook den Nederland- schen producten ruimere mogelijkhe den bieden. In tijden van depressie zal uiteraard ook hier weer remmend moeten worden opge treden om den dan overmatig geworden in voer wederom te verminderen. Bestaat er dus in de tegenwoordige con- junctuurphase al een bijzondere reden tot wijziging van de bestaande wet, welke, me de door de medewerking, welke van de Staten-Generaal moet worden gevraagd, geen uitzonderlijke consequenties met zich zal medebrengen, daarnaast zal in het oog moeten worden gehouden, dat ook in de tegenwoordige omstandigheden de aard van de handelsbelemmeringen het noodig maakt, dat de regeering de beschikking heeft over doeltreffende middelen om het economische landsbelang te verdedigen. Daarbij komt. dat eenige landen, die voor het economische verkeer van Nederland van groote beteekenis zijn, in de laatste jaren zijn overgegaan tot een vrijwel volledige regeling van den invoerhandel. Alleen dit feit reeds maakt het noodig, dat de Neder- landsche regeering over ruime bevoegdhe den beschikt. Wat betreft de wijze, waarop de minister zich voorstelt dat de gevraagde bevoegdhe den in toepassing zullen worden gebracht, wordt het volgende opgemerkt. In de eerste plaats zal veelal hetzelfde systeem als thans kunnen worden gevolgd. Dit beteekent, dat voor elk land een autonoom con tingent wordt vastgesteld gebaseerd op den invoer gedurende de basis jaren. Maar in afwijking daarvan kunnen voor bepaalde landen op basis van wederkeerigheid ver- dragscontingenten worden vastge steld en nog andere contingentee ringsmaatregelen worden getroffen, die om een of andere handelspolitie ke reden noodig mochten blijken. Wat betreft de vraag, hoe de regeering zich de verhouding voorstelt tusschen de te wijzigen crisisinvoerwet en de (eveneens te wijzigen) tariefmachtigingswet 1934, moge worden medegedeeld, dat het standpunt van den minister terzake niet afwijkt van dat, hetwelk hij voorheen reeds herhaalde lijk tot uitdrukking heeft gebracht. Ook thans is het naar zijn meening een vraag stuk van zuiver practischen aard, in welk geval de eene, in welk geval de andere wet, in welk geval een combinatie van beide het beste kan worden toegepast. Wel is de minister van meening, dat de crisisinvoerwet onder de hui dige handelspolitieke verhoudingen in hoofdzaak toegepast zal worden ter bevordering van den export en dat zoogenaamde vechttarieven in het Nederlandsche handelspolitieke systeem niet thuis behooren. Ten aanzien van de wijziging vervat in lid 4 onder c, krachtens welke aan de in voervergunningen ook andere voorwaarden zouden kunnen worden verbonden, merkt de minister op, dat hiermede niet beoogd werd elk criterium ter zake los te laten, doch o.a. de mogelijkheid te openen op te treden tegen den invoer van goederen wel ke voorzien zijn van misleidende aandui dingen, alsmede tegen dumping door het buitenland. De minister is bereid aan de bezwaren tegemoet te komen door te bepalen, dat al leen voorwaarden zullen worden gesteld, welke dienen ter bevordering van de nor male marktverhoudingen. Bij nota van wij ziging is deze aanvulling opgenomen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1