Olympisshe Spelen toch in Japan 23 Crisis-ambtenaren te Alkmaar ontslagen Dc terreur in Palestina Hitier wordt geen vredestichter Postvluchten op Indië Gebrek aan drink water op Urk Als een slagerszoon zijn vader opvolgt Spaak aanvaardt de opdracht Radio in ieder Duitsch huls Twee Britsche soldaten gedood Wil Nederl. meedoen aan boycot tegen Japan 7laaïdenópx>>tjt Goed fijuur van Nederland te New York In verband met verdwijning Crisisbofermerk Ook een record Hertog van Windsor niet naar Amerika Onze handelsbelangen in het Verre Oosten in gevaar. Het Tweede Kamerlid Effendi heeft aan de ministers van Buitenlandsclie Zaken, van Economische Zaken en van Koloniën de volgende vragen gesteld: 1. Is de Regeering niet van oor deel, dat de Japansche krijgsopera ties in China reeds groote nadeelige gevolgen hebben gehad voor en nog grootere schade zullen kunnen be rokkenen aan de Nederlandsche en Nederlandsch-Indisch handelsbelan gen in dat land? 2. Is de Regeering niet van mee ning, dat door het ongestrafte op treden van den aanvaller in China de opvatting veld wint althans kan winnen, dat ook Indonesia straffe loos aan een dergelijke bedreiging kan worden blootgesteld? 3. Is de Regeering niet van meening, dat de oorlogvoering voor den aanvaller onmo gelijk kan worden gemaakt en daarmede het dreigende gevaar voor Indonesia be langrijk kan worden verkleind door het ver breken van alle handelsbetrekkingen met Japan en in het bijzonder door een onrnid dellijke stopzetting van de levering van olie en andere voor den oorlog dienstige grondstoffen aan den aanvaller?. 4. Zoo ja, is de Regeering dan be reid deel te nemen aan eventueel© toepassing van economische sanc ties tegen den aanvaller? 5. Is de Regeering niet van oordeel, dat de spontaan opgekomen solidariteitshulp- campagne voor China en de boycotbewe ging togen Japan, zooals ze zich op dit oogenblik in Nederlandsch-Indië voordoen, mede een middel is om de agressie van den aanvaller te bedwingen, en denkt zij niet bovengenoemde beweging in den eenen of anderen vorm te begunstigen? 6. Is de Rogeering tenslotte bereid hulp- verstrekking aan China, waarmede Neder land vriendschappelijke betrekkingen onder houdt, krachtig te bevorderen, in het bijzon- dor het verstrekken van ruim crediiet en van humanitaire medische hulp zoomede het on middellijk leveren van de benoodigde wa pens aan het aangevallen China? Derde bij het intern, concours- hippique. - Het internationaal concours-hippique te New-York is gisteren voortgezet met een springwedstrijd, over acht hindernissen, waaraan elk land met twee ruiters deel nam. De wedstrijd werd door de Vereenigde Staten gewonnen, terwijl Nederland als derde eindigde. Voor ons land kwamen uit luit. kol- J. M. de Kruyff met „Godard" en ritmeester I. L. D. baron Sirtema van Grovestins met „Juno". Plannen voor het groote Stadion reeds ontworpen. Prins Chichibu, de beschermheer van de Olympische Spelen 1940 te Tokio, heeft na zijn terugkeer van de buitcnlandsche reis, waarbij hij ook ons land bezocht, een onderhoud aan persvertegenwoordigers toegestaan. Naar aanleiding hiervan werd offi cieel bekend gemaakt, dat de orga nisatie van de Olympische Spelen 1940 te Tokio thans definitief vast staat. Daags na deze mededeeling van prins Chichibu kwam het organisatiecomité in ver gadering bijeen met de vertegenwoordigers van den Japanschen Athletiekbond, 't leiden de lichaam op sportgebied in 't eilanden rijk, ten einde de bouwplannen voor het groote Olympische Stadion te bespreken. Zoo als reeds bekend, betreffen deze plannen een verbouwing van het bestaande Meiji-Shrine Stadion, waarbij de bouw van de Olympische stadions te I.os Angelos, Amsterdam en Ber lijn als voorbeeld dienen. De sintelbaan zal 400 meter lang worden De bochten zullen dusdanig worden gemaakt, dat zij aan de internationale bepalingen zul len voldoen, waarbij men zich voorstelt deze bochten met een straal van 36% meter te bouwen. Om den starter meer ruimte te ge ven, zal de 100 meter baan, in vergelijking met die van het Olympisch Stadion te Ber lijn, bij den start vijf meter verlengd wor den. Voor het „uitloopon" der athleten zal nog 10 meter meer worden beschikbaar ge steld dan te Berlijn, zonder dat nochtans de symmetrie van de ovale baan daaronder z»' hebben te lijden. De breede. met water gevulde sloot, wel ke bij de 3000 meter steepie-chase zal moeten worden genomen, znl in tegenstelling met Berlijn, voor den Ma>-athontoren worden aan gelegd. Hierdoor zal worden vermeden, dat reeds 200 meter na den start een gedrang tusschen de athleten ontstaat. De spring bakken zullen nrecies zoo worden aangelegd als die in Eerlijn, zoo-lat zich ook te Tokio de eindstrijden voor de officieele tribune zul len afspelen. Nadat deze plannen nauwkeurig zullen zijn onderzocht, en aan de goedkeuring van een vertegenwoordiger van de internationale Amateur Athletiek Federatie (I.A.A.F.) zul len zijn onderworpen, zal men te Tokio de plannen uitwerken voor toeschouwers- en persplaatsen, scoringborden enz. Een onhoudbare toestand. Aangezien het op Urk al in maanden niet of weinig geregend heeft, heerscht daar thans een groote behoefte aan drinkwater. De kwaliteit van het leidingwater is van dien aard dat het onmogelijk als drinkwa ter kan dienen. Waneer er niet spoedig verandering ten goede komt, zal er op het eiland een onhoudbare toestand ontstaan. Het drinkwater is er al zoo gering, dat hiervoor reeds meermalen pomp water gebruikt wordt. Indien de droogte zou aanhouden en er vorst mocht intreden, zal Urk binnen en kele dagen geheel en al zonder drinkwater zijn. Zooals men weet, is men o-p Urk begonnen met een IJsselwater-voorziening, doch dit kan voorloopig nog niet als drinkwater gebruikt worden. In verband met de opheffing van het crisisbotermerk is een aanzien lijke vereenvoudiging in 's lands crisis-administratie ontstaan. Onge veer tweehonderd crisis-ambtenaren zullen ontslagen worden. De afdeeling „Crisis-aangeslotenen" der Zuivelcentrale, staande onder lei ding van den heer Boeie van Hens broek, zal vrijwel geheel kunnen wor den afgeschaft en tevens wordt over bodig een deel der crisis-accountants en crisiszuivelcontroleurs, die gedeta cheerd zijn bij de Boter- en Kaas controle-stations onder Rijkstoezicht n.L voor zoover het de boter betreft. Bovendien zal het aantal ambte naren van den Crisisopsporingsdienst kunnen worden verminderd. Voor de crisisambtenaren is een regeling gemaakt, waarbij zij 5 procent van hun sa laris in 'een spaarfonds storten, terwijl het Landbouwcrisisfonds in het eerste jaar even eens 5 procent stort en elk volgend jaar één procent meer tot een maximum van 10 pro cent. Aan dc tijdelijke ambtenaren, die thans worden ontslagen, zal dus hun aan deel in dit z.g. „uitgangsfonds" worden uit betaald. Ook de afschaffing van de consumptie- melkregeling fn het gebied buiten den drie hoek Amsterdam—Utrecht—Rotterdam per 1 December a.s. zal een aantal crisisambtena ren overbodig maken. Wij vernemen, dat alleen reeds te Alkmaar 23 crisisambtcnaren zulen worden ontslagen. De verdwijning van het crisisbotermerk zal voor den consument geen verandering meebrengen, zooveel te meer echter voor den producent. In het vervolg zal de heffing op boter gelijk zijn aan de uit te keeren steun. Is bijvoor beeld de Leeuwarder commissienoteering f 1 en de heffing f 0.40, dan is ook de steun f 0.40. De prijs in het binnenland zal dan f 1.40 zijn, doch er behoeft geen verrekening meer plaats te hebben. Deze f 1.40 is iets als een minimumprijs, doch behoeft niet dringend te worden voorgeschreven. Immers de commissienoteering is fl, het geen wil zeggen, dat in het buitenland ten naastenbij fl fe maken is. Op de geëxpor teerde boter wordt door de Zuivelcentrale een toeslag verleend ad f0.40, zoodat bij ex port f 1.40 zal worden gemaakt. En de bo- terproducent zal geen aanleiding hebben zijn product hier voor minder dan f 1.40 te verkoopen. Immers, dan geeft hij de voor keur aan exporteeren. Het gevolg van een en ander is, dat de beteekenis van 't botercontrolemerk wordt teruggebracht tot wat het oorspronkelijk was: een kwaliteitsgarantie. Een quitantie voor gestorte heffing is het niet meer. Van daar dat de geheele kostbare controle alle boter, die in het binnenland werd be reid en vervoerd moest er van voorzien zijn achterwege kan blijven. Want al leen bij export wordt slechts steun uitge keerd, de controle daarvoor kan geschieden aan de grensovergangen en in het binnen land kan de prijs niet dalen beneden de voorgeschrevené. De steun bij export zal door een en an der niet meer ten deele worden opgebracht door de boter zelf, doch wordt gevonden uit de exportheffingen bij sommige zuivel producten alsmede uit de heffingen op olieën, vetten en dergelijke, welke heffingen blijven bestaan. Daarnaast schijnt de zuivelcentrale te be schikken over een reserve van enkele mil- lioenen. Minister zal vestigingswet gedu rende den spertijd soepel toe passen. In een nota naar aanleiding van het verslag op de wijziging van de Vestigings wet Kleinbedrijf 1937, zegt de minister ton aanzien van artikel 10, tweede lid, onder a, dat onder het thans reeds geldende ves tigingsverbod voor slagers de gevolgde ge dragslijn ten aanzien van den overgang van den eigendom van een ondernemer op diens weduwe en/of zijn wettige minderjarige kinderen bij overlijden geen enkel bezwaar oplevert. De meening, dat bij overlijden van den ondernemer de opvolging door een meerderjarigen zoon gedu rende den z.g. spertijd moeilijkhe den zal ondervinden, kan de minis ter niet doelen. Hij is steeds bereid in deze gevallen de noodige soepel heid in de uitoefening van de hem ten dienste staande bevoegdheden te betrachten. De minister deelt de opvatting van die leden, welke van meening zijn, dat het uit- ponden d.i. het, zonder van het slagers- bedrijf een beroep te maken, van tijd tot tijd slachten van een enkel stuk vee en verkoopen van het vleesch geacht moet worden te vallen onder artikel 1, zoowel onder het eerste als onder het vijfde lid. Gemeenteraadsverkiezing, die 2 minuten duurde. Een slager, Swanepool, en een smid, Die naar, beiden uit Nijlstroom, Transvaal, zijn tijdens een hittegolf een wandeling gaan maken en teruggekeerd als gemeenteraads leden na een candidaatstelling en verkiezing die nog geen twee minuten in beslag namen. Op de dag der candidaatstelling bedroeg de temperatuur in Nijlstroom 101 graden en de inwoners stonder zeer lusteloos tegen over de verkiezing van twee gemeenteraads leden. Drie minuten voor het oogenblik, waarop de tijd voor het indienen van een voordracht verstreken zou zijn, keek men ter gemeentegriffie angstvallig uit naar candi- daten. Een minuut voor tijd kwamen Swane pool en Pienaar toevallig een kijkje nemen in het raadhus, daar zij toch in de buurt waren. Direct werden zij candidaat gesteld door drie andere inwoners, die in het raadhuis aanwezig waren, en één minuut na het vast gestelde tijdstip verklaarde de voorzitter van het stembureau hen gekozen, daar geen te- gencandidaten gesteld waren voor de open gevallen plaatsen in den gemeenteraad. Toen een kwartier later andere candidaten zich op het stadhuis aanmelden, moest hun medegedeeld worden, dat de verkiezing reeds was afgeloopen. Japan voelt er niets voor. Gezaghebbende Duitsche kringen verklaren, dat de berichten van som mige buitenlandsche dagbladen, volgens welke Duitschland een ini tiatief zou nemen voor een bemid delingsactie tusschen China en Ja pan ongegrond zijn. Men gelooft te Berlijn, dat dit bericht zijn oorsprong vindt in het verblijf in Duitsch land van den Chineeschen generaal Tsjang Pe Lin, die door den rijksminister van oor log, maarschalk von Blomberg, is ont vangen. Japansche kringen hebben gistermorgen tegenover een Vertegenwoordiger van Havas categorisch verklaard, dat naar hun mee ning een zoodanige tusschenkomst vrijwel onmogelijk was. Het Chineesch-Japansche conflict, aldus zeggen zij, gaat alleen Japan en China aan. Japan zou de inmenging niet dulden van een derde mogendheid, hoe vriendschappelijk zijn betrekkingen met haar ook mogen zijn. Uit Chinecsche bron verklaart men ken nis te dragen van de geruchten over een Duitsche bemiddeling. Men bepaalt zich er te Berlijn echter roe, te verklaren, dat dit bemiddelingsplan niet door China is uitge werkt. Hitier beter dan Roosevelt. Japanseho officieele kringen te Tokio spreken eveneens met klem tegen, dat er eenigerlci stap gedaan wordt voor het sluiten van vrede. Desalniettemin doet het gerucht vrijelijk de ronde, dat Japan gaarne het avontuur van Sjanghai zou beëindigen en dat de ma rine verstoord is over de minderwaardige taak der oorlogsschepen bij de blokkade. Welingelichte kringen gelooven, dat Hit- Ier meer aanvaardbaar zal zijn als bemidde laar dan Roosevelt. Reuter verneemt, dat Tsjang Kai Sjek bij wijze van proef in kennis gesteld is van Japansche vredesvoorwaarden. De Chinee- sche generalissimus houdt echter vast aan herstel van den toestand, zooals die was voor het uitbreken der vijandelijkheden en aan een strikt inacht nemen van artikel 1 van het negenmogendhedenverdrag, d.w.z. eerbiediging door de verdragsonderteeke- naars van de Chineesche souvereiniteit, on afhankelijkheid en onaantastbaarheid ten opzichte van gebied en bestuur. Alle inmenging afgewezen. Naar men in Japansche regeeringskringen meldt, is er geen wijziging gekomen in Ja pans houding ten aanzien van het conflict met China. Met name houdt men er aan vast, dat üe Chineesch-Japansche kwestie langs rechtstreekschen weg moet worden opgelost, zonder de tusschenkomst van 'n derde partij. Men legt er den nadruk op, dat Japan geen buitenlandsche inmenging kan toestaan. De woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandsche zaken ver klaarde, dat Japan onverschillig staat te genover de inmenging van de conferentie van Brussel of van elders zeide de woord voerder, dat men eerst moest zien, wat voor soort bemiddeling overwogen wordt. In ieder geval is deze aangelegenheid nog te jong, om nu reeds de houding van Japan in de kwestie der bemiddeling vast te leg gen. DE KABINETSCRISIS IN BELGIë. Spaak heeft de opdracht tot vor ming van oen Belgisch kabinet aanvaard. Spaak heeft den koning medegedeeld, de opdracht tot kabinetsvorming te aanvaar den, nadat het bureau van den algemeenen raad der werkliedenpartij een vergadering had gehouden en zijn vertrouwen in Spaak had uitgesproken. GEVOLG VAN PROTEST DER ARBEIDERS. De Hertog van Windsor heeft thans besloten het bezoek, dat hij voornemens was aan de Vereenigde Staten te brengen, niet te laten doorgaan. Reuter meldt nader, dat de Hertog van Windsor in een namens hem afgelegde ver klaring zegt, met grooten tegenzin en na langdurige overweging tot dit besluit te zijn gekomen. Hij voelt evenwel dat er gezien de ernstige misvattingen, welke zijn gerezen en de onjuiste verklaringen, welke zijn verschenen betreffende de beweegredenen voor en de bedoelingen van zijn industrieele tournée niets anders op zit dan dit bezoek voor het oogenblik uit te stellen. 250.000 SCHAPEN VAN KOUDE OMGEKOMEN. Gemeld wordt, dat in den afgeloopen win ter ongeveer 250.000 schapen omgekomen zijn tengevolge van den hevigen sneeuwval in Chileensch en Argentijnsch Pategonië, en men vreest, dat nog meer schapen in de dooi- periode zullen bezwijken. Men heeft den strengsten winter achter den rug, die in de laatste 25 jaar is voorge komen. Vertrek van Aankomst te Nandoe (heenreis) Singap. 5 Nov. Band. 5 Nov. Valk (terugreis) Parijs 5 Nov. A'dam 5 Nov. Torenvalk (terugreis) Jodhp. 5 Nov. Bagdad 5 Nov. Oehoe (heenreis) Basra 5 Nov. Jodhp. 5 Nov, Bnizerd (heenreis) Napels 5 Nov. Alex. 5 Nov, Reiger (terugreis) Singap. 5 Nov. Rang. 5 Nov. Wielewaal (heenreis) A'dam 6 Nov. De leider van de Duitsche politieke radio uitzending en voorzitter van de „Reichs- rundfunkkammer", Hans Kriegler, heeft bij de opening van de radio-tentoonstelling te Passau verklaard, dat hij streeft naar een „totalitair radiogehoor." De heer Kriegler zal maatregelen treffen opdat ieder huis van een ontvangtoestel voorzien zal zijn. Alles zal gedaan worden om de slechte ontvangst in eenige districten te verbeteren. Iedereen moet in staat ge steld worden het plaatselijke omroepstation en den Deutschlandzender goed te ontvan gen. De radioprogramma's zullen doorgezon den worden naar plaatselijke- distributie stations in die streken waar de ontvangst niet verbeterd kan worden. Als eerste doel zal nagestreefd worden een „mobilisatie" van vijf millioen nieuwe luisteraars. In de maand Juli van dit jaar heeft dr. Göbbels, minister van propaganda, ver klaard, dat Duitschland het hoogste percen tage luisteraars had in Europa, nl. 12,4 pet. ARABIEREN DE DADERS De terreur in Palestina blijft aanhouden, niettegenstaande de krachtige maatregelen van Engeland. De Arabische leiders werden verbannen naar een eilandengroep in den Indischen Oceaan De Groot-Moefti van Joru zalem wist te ontsnappen en bevindt zich in Syrië, waar hij zijn propaganda voor een Islamitische beweging tegen Engeland voortzet. Palestina zou het beginpunt moe ten worden van een Arabische opstand te gen Engeland; alles wijst er op dat de op standige beweging zich uitbreidt. Engeland's grootste belangen staan op het spet; de weg naar Indië wordt steeds meer bedreigd. Steeds komien er meer berichten binnen over incidenten o.a. in Marokko en Tunis. Op het kaartje ziet men deze Arabische ge bieden weergegeven. De Arabische staten Irak en Yemen hebben een verdrag gesloten Ook Italië is door een vriendschapsverdrag met Yemen verbonden Italië's uitspelen van de Arabische beweging is een ernstige bedreiging voor Engeland. De Arabische landen geven hoe langer hoe meer blijk om zich achter de Palestijnsche Arabieren te scharen. Mogen wij de Italiaansche pers gelooven, dan zou de Koning van Arabië Ibn Saoed zich tot Koning aller Arabieren willen doen uitroepen; dit zou Engeland al zeer weinig gelegen komen. Op het kaar tje ziet men de belangen van Frankrijk en Engeland vanaf Marokko tot aan de Golf van Aden, dat ernstig bedreigd zou kun nen worden, Egypte, Irak, Koeweit en Aden staan onder Engelschen invloed; de Soedan en Rritsch Romaliland zijn Engelsc-he kolo niën Marokko, Syrië en Fransch Somali- land komen in het gedrang. Gisteravond zijn twee Britsche soldaten, behoorend tot 'n Schotsch regiment, in het oude stadsgedeel te van Jeruzalem door revolver schoten gedood. De eerste resultaten van het onderzoek naar den moord wijzen uit, dat zij werden gedood door drie Arabieren, die verborgen waren achter de bergen langs den weg, die de oude stad van Jeruzalem van de nieu we joodsche wijken scheidt. Politiehonden hebben de sporen der moordenaars gevolgd tot het dorp Sille, dat door de troepen werd omsingeld. Men heeft besloten de ijzeren poorten van Jeruzalem, welke onlangs in de stads- omheining werden geplaatst, te sluiten.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2