Agenda Op de tJava" davert het van den Arbeid Lied LEED 3 JAAR AAN RHEUMATIEK KLOOSTERBALSEM MadltueuiM Kranig werk van het Werfpersoneel Jan Rapalje maakt een buiteling Zaterdag 6 November 1937 Tweede Blad Op de Marinewerf heeft men voorloopig de handen vol 70 kilometer nieuwe electrische geleiding Tempo tempo Geen ontslag op grooten schaal te wachten KON ZICH NIET BEWEGEN AKKER'S ORIGINEEL TE* iNZAGE Sint Maarten Mailverzending O i2 en O 14 Welwillender houding tegenover Franco? Wat is een Mijnhardtje? Cabaret der Amateurs VAN DE WITTE In de Buitenhaven, in het grijs-troe bel er doorheen jagtnde water, ligt de „Java". Een, schip van onze Marine in repara tie, en wét voor reparatie. Alle uren van den dag, met uitzonde ring van enkele siesta-kwartieren tus- schen 12 en 1, davert het ratelend lied der tientallen revolvers over deze stad. Men kan het hooren in den Ouden Hel der, ver weg over de groene vlakten van „Het Kuitje", en als de wind in de goede richting waait, hoor je het „Java"-sper- vuur tot ver op den Huisduinerweg. Er wordt gewerkt op dit schip. Hard gewerkt, van den heel vroegen morgen tot dat de wintersehe avond over den buitenkant waart. Gewerkt, voornamelijk door personeel van onze eigen Marinewerf die in de maanden, die achter ons liggen haar waarde dubbel en dwars bewezen heeft. Wij willen hier op speciaal de aandacht vestigen: nog niet zoo lang geleden heerschte er in zekere kringen toch zoo min of meer de meening dat deze men- schen wellicht in het alledagwerk vol deden, doch dat men bij een karwei van formaat niet op hen zou kunnen rekenen. Het is thans duidelijk bewezen, dat zij wel degelijk iets kunnen presteeren wat niet direct tot het dagelijksche pro gram behoort. Het is bewezen, dat het gros twee parate handen aan het lijf heeft en zich kan meten met het perso neel van welke particuliere werf ook. Het is zeer verheugend. Wij zijn er trots op. Lied van den Arbeid. Op de „Java" klinkt het lied van den arbeid in duizend toonaarden. Het klinkt in het mo notoon geratel der pneumatische hamers, die uren en uren achtereen roffelen, staal op staal. Het klinkt in het knetteren en laaien der vonkenspattende lasinstrumenten, die ijzeren platen in stukken snijden en «andere tezamenvoegen. Het klinkt bij het mokeren op enorme bouten, in het vijlen, schaven en boren. Een aangrijpend lied: de symphonie van den arbeid. 2 Januari moet het schip, volgens order, in de vaart komen, maar, vóór het zoo ver is, zal er nog heel wat werk verzet moeten worden. Met meer dan 400 man wordt echter ontzag lijk veel verzet, zoodat niet gevreesd behoeft te worden, dat, onverwachte stagnatie daar gelaten, de termijn overschreden wordt. Het zijn nie- alleen menschen van onze Werf. Er zijn er ook van Van Rietschoten en Houwens te Rotterdam, welk, zoo na met onze marine verwand bedrijf, met circa 80 men schen voor de reparatie der electrische instal laties zorgdraagt. Na een meer dan tienjarig verblijf in de tropen maakt men thans in Holland van de gelegenheid gebruik het schip eens een extra beurt te geven. Voor de moderniseering van het anti-luchtvaartgeschut, zoowel als voor de volmaking van het vuurleiding-systeem, zijn in ons land uiterst bekwame specialisten aanwezig, waarover men in Nederlandsch- Indië niet beschikt. Dit is één der redenen, dat Hr. Ms. „Java" naar ons land terug keerde. Aangezien volkomen betrouwbaarheid der electrische geleidingen een eerste ver- eischte is voor de gevechtswaarde van het schip, wordt een groot deel daarvan, dat door 10 jaren lange blootstelling aan den invloed der tropen, minder betrouwbaar was geworden, vernieuwd. Zoowel het schip als de machinekamer- installatie hebben zich gedurende den langen diensttijd en bij de hooge eischen welke ge durende dien tijd aan het schip gesteld werden, goed gehouden. Ingrijpende verande ringen hieraan hebben dan ook niet plaats. Wat de opstelling van het antl-lucht- vaartgeschut betreft, hiervoor worden zwaardere fundaties gemaakt- De artillerie wordt uitgebreid en gemo derniseerd (zoo krijgt de luchtafweer batterij bijv. van 6 thans 8 kanons, even veel dus als Hr. Ms. „De Ruyter"); alle verblijven worden geheel uitgebroken en vernieuwd, de brug wordt vergroot, kort om, men is thans bezig practisch een inwendig nieuwe „Java" te vervaardigen. Ook het schilderswerk rijke plaats in. neemt een belang- In al de jaren van het bestaan is er steeds over den ouden laag verf heengekwast. zoodat deze op enkele plaatsen een dikte van meer dere millimeters bezit. Het was de hoogste rijd, dat het schip tot op de huid kaalgekrabt Werd, daar het niet denkbeeldig is, dat deze verflaag brandgevaar met zich brengt. Overigens beteekent het de vermindering van diverse tonnen aan gewicht. Het zijn slechts enkele onderdeelen van dit indrukwekkend karwei, die wrjj geven. En dit alles geschiedt vrijwel uitsluitend door ons Heldersch personeel. Roest, staal en vuur. In gezelschap van den commandant van den kruiser, overste H. J. Bueninck hebben wij dezer dagen een bezoek aan het schip ge bracht. Van den wal af gezien begrijpt men niet, dat hier thans 400 menschen emplooy hebben, maar is men de loopplank overgeveerd, en staat men op dek, dén eerst speurt ge, hoe zeer het leeft op en in dezen kruiser. De geuren van roest en staal en vuur waaien over de dekken, overal zijn ze bezig, de werklui, gestoken in grijze en bruine over alls, liggen gebukt over stukken staal, zijn bezig met meten en passen. Op andere plaatsen is het onmogelijk een woord in het midden te brengen. Daar donderen de op luchtcompressie gedreven hamers op het staal. De vonken vliegen er af, rood en geel en blauw. Menschen houden de trillende instrumenten vast, tu ren door blauwe brillen in het verblindend licht. Staal wordt heet. Staal wordt buig zaam onder dit vuur. Neemt den vorm aan, die de menschenhanden er aan wil den geven. Acrobaten. In het binnenste klopt en raast het. Langs levensgevaarlijke wenteltrapjes, via kokers, waar duizend kabels en snoeren als de val strikken van moderne „Thugs" als het ware klaarhangen om U te worgen, komen we in het inwendige der „Java". Hier hangen menschen aan den wand, klemmen zich vast aan simpele rustpunten. Lampen slingeren in de duisternis. Overal trilt en stampt en sid dert het. Overal ruik je de versche verf, het roest en het vuur. De wanorde is ongelooflijk en de leek heeft er geen idee van, dat over enkele maanden dit schip als de legendarische Phenix zal ver rijzen, stralend en nieuw en zal bewijzen dat we naast een antieke vloot ook nog iets be ters hebben. In de verblijven beneden is het een wan hopige chaos, ook al weer in de oogen van den leek. De ziekenboeg bijv. is tijdelijk inge richt tot reparatiekamer van van Rietschoten, en de commandantshut fungeert, als teeken- kamer. In de teekenkamer... ja, hier is het eenige nuancen rustiger. Jonge en oudere teekenaars staan gebogen over witte en blauwe vellen. Onderdeelen worden gemeten en geteekend. Hier wordt iedere reparatie in beeld gebracht en van te voren theoretisch uitgevoerd. Schimmen verglijden in de gangen bij het pantserdek, dat zich als de reusachtige rug van een monstervisch door het benedenschip welft. Schimmen van steeds hardloopende menschen. Haast... haast... haast... Het is hier een doorloopend gerep en geijl. Alles gaat op tempo, tempo en onwillekeurig moes ten wij hier denken aan onze vaderen, die eens naar ,,de Werf" gingen, gestoken in hun „pandjes-trouwjas" en aldaar tijdens het werk doorgaans nog wel den tijd konden vinden tot het bespreken der dingen van den dag... hoe machtig veel is er veranderd! Schimmen... in enkele herkennen wij be kende persoonlijkheden. Een lange verschij ning. een rood gezicht... dat kon niet anders dan Ir. de Groot zijn, die hier de technische Koning aan boord is. Tusschen een paar hon derd electrische geleidingen staat iemand met een sleutel. Waar zagen wij hem meer... het is Ir. Bijvoet, de chef van het electro-tech- nisch gedeelte. Gedurende de laatste maanden zijn door de Directie van de Marinewerf ti 1 van werkkrachten, zoowel van buiten a.s uit onze eigen gemeente, gerecru- teerd, zooals wij kortgeleden nog meldden. Velen vragen zich echter af, wat zal gebeuren, indien eind December, begin Januari, het werk op Hr. Ms. „Java" klaargekomen zal zijn. Zal er dan ont slag op groote schaal volgen? Wjj hebben ons tot de werf- autoriteiten gewend, en hoewel men in dezen niets definitiefs kan bepalen, is het wel zeker, dat de sjouwers en het grootste deel der schilders niet aangehouden zal worden. Wat de scheepsmakers, bank werkers en monteurs aanbelangt, zjj die voor de Werf aangenomen werden, zullen aangehouden worden. Men verklaarde ons een en ander, door te wijzen op het vele werk, dat op de Werf in het vooruitzicht ligt. Niet alleen, dat na voleinding van de Java- reparatie, diverse andere onderdeelen der vloot binnen afzienbaren tijd in onderhoud zullen komen te liggen, doch voornamelijk in verband met het oog op het feit, dat de nieuwbouw door het vele werk elders, geheel stil heeft ge legen. Op het program van aanbouw staan o.a. behalve het nieuwe communicatie vaartuig voor „De Mok", waarover we eerder schreven, een duiksloep en mijnentransportvaartuigen, (waarvan het materiaal reeds klaar op de helling ligt). Dit alles komt dus bij het nor male werk, zoodat het te begrijpen is, dat een niet onbelangrijk kwantum van het nieuw-aangeworven personeel aan het werk zal blijven. Dank zij KLOOSTERBALSEM kan bij weer wandelen en fietsen ,Het kwam in eens, maar 3 Jaar lang was hel of ik die pijn in mijn rug nooit meer kwijt zou raken. Alles was mij teveel. Men zei mij dat ik rheu- matiek had en daarvan wel nooit meer af zou komen. Toen werd ik opmerk zaam gemaakt op Kloosterbalsem, die heerlijk verzachtende zalf en werkelijk, na een behandeling van nog geen 6 weken zijn mijn pijnen verdwenen. Ik heb van niets meer last en beveel daarom iedereen dan Kloosterbalsem aan." S. SI. te H. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoo- Si ct Porten: ó2"2 et en i 1 04 Tempo... tempo...! Tempo... tempo... ja, van onderaan, in de gapende holen van munitiebergplaatsen en koelcellen, tot op de brug, waar de wind vrij over heen zoeft. Beneden, in de ingewanden der „Java'' worden liters transpiratievocht geplengd, boven zet men zich soms schoor tegen den gierenden wind en hurkt men weg in de kraag van z'n overall voor de kou. Kabels... Kabels' loopen er hier als evenzoovele dra den van Ariadne. Kabels... in verbijsterende hoeveelheid. Kabels, boven, kabels onder. Dikke slangen, saamgewrongen en in elkaar gedraaide sneren. Er is geen vierkante deci meter op de „Java" of men kan er een salto mortale maken middels dit enorme kabelnet. Een interessant cijfer? Wilt U weten hoe veel kilometer nieuwe kabel in den kruiser is gebracht? Niet meer en niet minder dan 70 Zoo leven meer dan 400 menschen op dit schip. In stof en vuur, in helsch geraas en afge- schilverde verfsplinters, bij het licht van zwaaiende lantaarns in nauwe schachten en „optrekjes". Toen we de loopplank van de „Java" af daalden, vroegen wij den commandant zijn meening over dit werk van onze menschen. En hier volgt die meening: „Over het eindresultaat kan ik mij nog niet uitla ten. Dat moet blijken bjj het uitvaren. Wat ik echter wel wil verklaren, dat is, dat hier door het personeel der Jlarine- werf hard gewerkt wordt. Zelfs zéér hard. Behoeven wij hieraan nog commentaar te verbinden? Wij meenen van niet. Alle kinderen, welke zich voor deelname aan den lichtstoet hebben opgegeven, moeten Zaterdag 6 November du s vandaag tusschen 3 en 5 uur een kaartje, waarop hun nummer voorkomt, aan de clubhuizen afhalen. Mocht 't weer Donderdag a.s. erg slecht zijn, dan gaat de rondgang door de gemeente niet door, wat dan in de Held. Crt. van Donder dag bekend gemaakt zal worden doch wor den alle kinderen met hun lichtjes in de ver schillende clubhuizen verwacht, waar de be oordeeling der lichtjes en prijsuitreiking zal plaats hebben. Na afloop krijgen de kinderen ook daar de hun toegedachte tractatie. Willen de ouders, bjj goed weer, de kinderen vooral 1 of meer reserve kaarsjes meegeven? Brieven en andere stukken voor Hr. Ms. on derzeebooten O 12 en O 14, indien deze stuk ken volgens internationaal tarief volledig zijn gefrankeerd, kunnen worden verzonden: op 16 Nov. 1938 naar San Juan de Portorico; laat ste buslichting om 16 u. J9 aan het Hoofdpost kantoor; op 4 Dec. 1937 naar Ponta Delgada; laatste buslichting om 16 u. 10 aan het Hoofd postkantoor. Aangeteekende stukken voor de laatste ver zending moeten fvorden aangeboden vóór 19 u. 30, 2 t>ec. 1937. HjJ verwondt zich aan een zijner handen en laat bloedsporen na op het trottoir. Waar???... Wie de plaats aanwijst maakt kans op 2.50. Alle Heldersche detectiven op het pad. We hebben onzen vriend Jan de vorige week laten schieten op de helling van juist toen zijn haren van schrik ten berge rezen, omdat hij daar iemand ontmoette, waarvan hij het liefst had, dat hij zijn pad op dit oogenblik niet kruiste. Het wasde achterneef van zijn nicht Jaan Hollebol, die in politiedienst is te Krabbendijke en in Den Helder was gekomen, om een appeltje met Jan te schillen, naar aanleiding van een liefdeshistorie van Jan met zijn achternicht. GERBIT LOOPVLUG Deze agent, Gerrit Loopvlug, stapte juist op zijn rijwiel, toen Jan de helling afstormde. Loopvlug had onzen vriend echter gezien en peddelde zoo snel zijn beenen het toelieten, den zwijntjesjager achterna. Jan, ook niet van gisteren, zette de spurt er opnieuw in en reed den weg op, in het verlengde van de helling. Hij sloeg den derden zijweg in en snelde over de de stad in, wilde dat althans doen. Hij schonk echter teveel aandacht aan een groot en hel verlicht reclame bord en zag daardoor niet, dat een groote steen op den weg lag, precies toen hij over de was, met gevolg, dat hij tegen het obstakel reed en een buiteling links van den weg maakte en op het trottoir voor den winkel van de firma terecht kwam. De aanraking met de trottoirtegels was minder aangenaam en Jan verwondde ernstig de top van den pink van zijn rechtenhand. Hij had echter geen tijd daar lang over te kreunen en sprong alweer op. Vijf druppels bloed op den trottoirtegel bleven achter, als het overtuigend bewijs, dat het pad van onzen vriend dezen keer niet over rozen gegaan was. Wie de plaats aangeeft, met vermelding van den tegel, waar Jan het spoor achter liet (dus b.v. eerste of tweede tegel van het linker-trottoir voor de zaak van de firma maakt kans op den door ons uitge loofden prijs van 2.50. Hij zal er tevens bij op moeten geven, het aantal goede oplos singen, dat hij meent, dat op deze vraag zal binnenkomen. Dit is noodig om den prijs toe te kennen, als er meer dan één goede oplossing binnenkomt- Het terugtrekken van de vrU* willigere. Er zijn twee feiten, die in verband met den strijd in Spanje onze aandacht vragen. Het bericht, dat in de pers de ronde gedaan heeft van een erkenning de facto, een feite lijke erkenning dus) heeft nogal wat beweging gebracht. En dat is geen wonder, want het zou sterk te veroordeelen zijn, als Engeland* dat meermalen zijn scherpe afkeuring ovec het gebeuren in Spanje heeft uitgesproken. Franco zou erkennen, om, ja om practische, materieele redenen. Ook het feit, dat de Britsche minister president, Chamberlain, ontkent heeft, dat Engeland Franco officieel zal erken nen, zal de verontwaardiging nog niet geheel bekoelen, want de minister heeft gelijktijdig erkend, zooals men in ons nummer van gisteren gelezen heeft, dat Engeland contact zoekt met autoriteiten in de groote gebieden van Spanje, die door de nationalisten zijn bezet en waar Engeland groote handelsbelangen heeft. De Engelsche arbeiderspers zal zich dan ook nog niet gerustgesteld vinden. Zij was het vodral, die van leer trok en de „Daily, Herald" publiceerde dezer dagen berichten over de uitwisseling van agenten, onder een vet gedrukten kop, luidende: „Kabinet be sluit Franco te erkennen". De diplomatieke redacteur van het blad schreef: „Dit besluit is genomen, omdat de ministers besloten hebben, dat Franco den oorlog moet winnen." Als dat laatste inderdaad waar was, zou de comedie toch wel wat al te g zijn en dat willen we niet graag van E d aan nemen, al gelooven we dan ook, - het om practische redenen, om de bescherming van zijn handelsbelangen, graag wat water in zijn wijn wil doen. Dat heeft het reeds vroeger getoond. De vrijwilligers zullen dus terugge trokken worden. Het Britsche plan daar toe is door de non-interventie-commissie aanvaard. Het had zeker meer effect ge sorteerd, als het besluit b.v. negen maanden geleden genomen was. Nu gaat er nog een tijdroovend onderzoek aan vooraf, voordat van terugtrekking sprake zal zijn. Eden, de Engelsche minster van Buiten- landsche Zaken zal beginnen met zich te wenden tot de beide partijen in Spanje, met de uitnoodiging internationale delegaties tot haar territorium toe te laten, welke ter plaatse onderzoek zullen doen inzake de vrijwilligers, die aan beide zijden strijden. Als dat aantal vastgesteld zal zijn (er zul len nog wel heel wat wegen zijn om de juiste opgave te ontduiken) dan eerst komt de terugtrekking ter sprake, maar Franco zal zich er d.an wel geen zorgen meer over maken, want tegen dien tijd is hij zoo dichtbij zijn overwinning, dat tienduizend man meer of minder daar geen invloed meer op zal uit oefenen. Een toelichting op de vraag staat op pag. 2 van dit blad, Bet spoor, dat Jan achterliet. Waarfff,... En nu op pad, detectiven van Den Helderde riks ligt klaar. Wij stellen nog een tiental troostprijzen beschikbaar. De plaats waar de teekenaar Jan voor het laatst zag en die op de kaart ingevuld moet worden vindt men op een van de advertentie pagina's. Morgenavond in Musis Sacrum. Men verzocht ons nogmaals te verwijzen naar het aangekondigde „Cabaret der ama teurs", hetwelk morgenavond in Musis Sacrum gegeven zal worden. Allen, die iets denken te kunnen presteeren op jazz-gebied, en dat zoo wel uit syncopatisCh als jazz-sing-oogpunt, zijn welkom. Ook tapdancers, accordeonisten en andere kunstplegers, en gros of en detail kun nen komen. Wie zich een paar vroolijke uren wil verschaffen: hij gaat het zien. Ook de dien avond gedemonstreerde „Trocadero". Nat. Hist. Museum, geopend Woensdagmiddag van 35 uur. Zaterdagavond 710 uur. Eerste Woensdag in de maand van 810 uur, en de eerste Zondag in de maand 's middags van 35 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. Zaterdag 6 November. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Illusie" en „Het lied van de leeuwerik". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Het Slavenschip" en „Schooiertje". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Vrijspraak... Levenslang" en „Gigolette". „Gysbert Japicx", Militair Tehuis, Aanvang 8 u. 15. Musis Sacrum, 2 uur. Lezing voor scholieren Ned. Reisver. Onderwerp: „Wintersport- beoefening". Casino, 8 uur, Concert Sted. Muziekkorps. Rialto, 3 uur, Leven der Eskimo's. Zondag 7 November. R. K. Volksbond, 8.15 u. R. K. Gem. Tooneel- vereeniging voert op: In andersmans schoe nen. Bioscopen: zie programma van Zaterdag. Kegelhuis, 10 u. Garmt Stuiveling spreekt over Vondel. Casino, 's middags en 's avonds. De „Radio- Jazz-Vocaleans" en de „Kings of Swing". KEIZERSTRAAT 103 Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op (heden) 16.50 Baramoterstand Den Helder 768.4 REPETITIE REPELSTEELTJE. Hedenmiddag kwart voor vier repetitie in de bovenzaal Sanderse, Koningsplein, voor de kinderen van groep II en groep A.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5