SU PANTER Acfmda Sint Maarten Waar plengde Jan Rapalje zijn bloed? 7 al van sp eurders op het pad 'n De vogelpiek draait op haar eind 11 November: MIGNON Woensdag 10 November 1937 dUudótiieuuU Tweede Blad De kleurenfilm ontdekt Zuid-Amerika Baby-comité Demi-finale met hagel kou en regen Vogelpiekcn met gaatjes n n Burgerlijke Stand van Den Helder Sint Maarten Maar er zitten twee laagjes in! Vanavond Marine concert Jan Rapalje op het oorlogspad Jan Rapalje, achtervolgd door moterbrigades, Jan Rapalje op de hielen gezeten door Gerrit Loopvlug, Jan Rapalje,... in het nauw ge bracht door allen, die het er op gezet heb ben den zwijntjesjager achter de tralies te krijgen, waar de schavuit zoo zeer thuis hoort. Zaterdagmiddag hebben onze lezers gemerkt, dat de achtervolging plotseling een dramatische wending genomen had. Het noodlot zat wel heel dicht achter den misdadiger en het eerste bloed begon te Vloeien, zy het slechts uit een vinger De tegel stond in de krant... het bloed was er by'geteekend en was het wonder dat tal van lezers (en niet te vergeten lezeressen) aanstonds hun detective-ooren spitsten en het plan beraamden de riks in de wacht te sleepen? Men liet het Zaterdagmiddagsche bad we derom staan en toog, te voet of op de fiets naar de plaats des onheils, waar het Rapalje- bloed geplengd was. Het werd een run van adspirant Sherlock Holmessen, die niets lie ver wilden dan zoo spoedig mogelijk de tegel- in-kwestie opsnorren. Het bleek, dat de opgave moeilijker was dan we aanvankelijk gedacht hadden. Weliswaar bleken velen op de hoogte te zijn van het feit waar Jan zich precies bevond (dat is dus vlak bij het plaatje van den teekenaar...) maar in het aanduiden van de juiste tegel zijn er nogal wat blunders gemaakt. Het was de tweede tegel aan den linkerkant van den weg, gerekend van den trottoirband af, maar heel wat Sherlock Holmessen noe men een andere tegel en, hoewel het ons spijt, die oplossingen worden niet als juist beschouwd. Een woord van waardeering voor diegenen, die hun oplossing op min of meer origineele wijze inzonden. Wij hebben enkele malen har telijk gelachen om de vondsten van enkele speurders, terwijl een woord van hulde voor de teekenaars onder hen (heusch...! er waren heele plattegronden bij!) eveneens gehoord dient te worden. Hoe het zy, Jan Rapalje zelf is nog steeds voortvluchtig, hoewel het niet lang meer zal duren alvorens de hand der wet zwaar op z'n schouder zal rusten en hU opgeborgen kan worden op een plaatsje in Hotel de Houten Lepel. Tot zoolang zal men z'n speurders gaven nog moeten gebruiken, daarbij tevens een goede kans makend op een prys, dien we voor de(n) knapste(n) de tective uitloven. En nu de prijswinnaar. Na alle inzendingen gecontroleerd te heb ben bleek, dat voor den eersten prijs in aan merking kwam: E. HEYBLOK, Havikstraat 25. De heer Heyblok had de juiste tegel aan gewezen (2e van den band af, aan de linker zijde van den weg) en tevens benaderde hij het dichtst het goede aantal oplossingen. De Rijksdaalder kan hij aan ons bureau incas seeren. De overige 10 winnaars, die wij ieder een mapje foto's van het Prinselijk bezoek aan onze stad present doen, zijn: Gijs de Wit, v. Hogendorpstraat 20. A. A. Cornielje, Weezenstraat 36. H. Sperling, H. Treubstraat 18. Nelly Christiani, Molengracht 48. Gretha v. d. Vliet, Boerhaavestraat 55. J. F. Harpe, Narcisstraat 13. J. C. v. d. Weerd, De Wetstraat 3. J. G. Schwarz, Jan in 't Veltstraat 134. Dina Lugtenborg, Schagenstraat 100. Van Steyn, Sluisdijkstraat 41. Tot slot nemen we nog een stukje over van het gedicht van Dina Lugtenborg, Schagen straat 100. Zij schrijft o.a.: Maar aan teleurstelling is haast ieder al gewend. 'k Hoop, dat er evengoed van die J. P. een flink getal bloeddruppels valt, Tenminste als de H. C. er weer een tekenaar naar zendt, Die ons dan weer op 't pad doet gaan. Tot slot, welk blad is er ook meer om zijn puzzles bekend, Dan de Heldersche Courant in heel N.-Holland's end? Daarom, hoezee voor de Heldersche Courant, Dat ze bekend worde door 't gansche land. 99 99 Een ..Mijnhardtje'* werkt krachtig en veel zijdig, waardoor pijnen bijzonder snel ver dreven worden. Na gebruik valt de pijn als het ware van U af zonder dat eenig gevoel van zwaarheid of moeheid achter blijft. U zult dan ook verheuèd en ver- baasd zijn zooals ..Mijnhardtjes helpen bijHoofdpijnKiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Spierpijn, Rheumatische pijnen, Migraine, Periodieke pijnen. Kou, griep en moeheid. Bereid volgens recept. ^J]J»liW;jy^) Apotheker MUnhardt. Koker 12 st. 50 ct. Proefverpakking 2 st. 10 ct. BU Apoth. en Drogisten. Boeiende, geïllustreerde lezing van Mr. Regout. Op instigatie van de plaatselijke afdee- lingen van het Departement van Handel en Nijverheid en van het Departement tot Nut van het Algemeen, heeft gister avond in Casino Mr. Regout verhaald van zijn interessante en dikwyls moeilijke autoreis door Zuid-Amerika. Daarbij ver toonde hij een door hem zelf opgeno men film, welke een prachtige illustratie van het gesproken woord vormde. Het was Burgemeester Ritmeester, in zijn kwaliteit van voorzitter van genoemde „De partementen", die te ongeveer kwart over acht de aanwezigen, die in niet zeer grooten getale aanwezig waren, het welkom toeriep. Spr. vertelde ons, waaraan we dezen avond te danken hadden, n.1. aan den wil van ge noemde Departementen om den leden eens „iets aan te bieden". Na er op gewezen te hebben, dat ons land groote belangen van economischen aard in de Zuid-Amerikaansche staten heeft vooral na het bezoek van de regeeringscommissie onder leiding van jhr. mr. dr. van Karnebeek aldaar leidde spr. den heer Regout met een vriendelijk woord in. Mr. Regout aan het woord. De spreker van dezen avond begon zijn voordracht met een kort overzicht te geven van de historie van Brazilië. Daarna ving het eigenlijke verhaal van zijn even avontuurlijke als interessante reis door de Zuid-Amerikaan sche landen als Brazilië, Argentinië, Para guay, Chili en Bolivia aan. Deze reis werd vrijwel geheel in een Ford-twoseater ge maakt en naarmate we de moeilijkheden za gen, waarmede men onderweg te kampen had, steeg ons respect, zoowel voor den jeug digen ondernemer als voor deFord, die door de modderwegen en over bergruggen moest ploeteren resp. klimmen om een door sportieve jongelui uitgestippeld doel te be reiken. De voordracht was dan ook in de allereerste plaats gebaseerd om te demon- streeren welk een zware eischen een reis door genoemde landen stelt, als men die reis tenminste maakt als Regout en zijn neef. On telbare malen moest de wagen door ossen (boys) uit het slik van de Braziliaansche roode klei getrokken worden. En welk een prestatie om met dezen wagen de Andespas- sen, waaronder de hoogste van ruim 5000 meter, te belimmen en af te dalen! Maar hoe groot de moeilijkheden ook wa ren, zij leverden de reizigers toch het onme telijke genot op van het land door en door te leeren kennen. Zij bezochten groote ste den als het sprookjesachtige Rio de Janeiro, het koffie-centrum Sao Paulo, het in „vier kanten verdeelde" Buenos Aires met zijn schitterende kerkhof, het Oostersch aandoen de La Paz en het schoone Bolivia. Tal van interessante bijzonderheden vertelde Mr. Re gout, die over een uitnemende, boeiende voor dracht beschikt, van zijn reis, de Zuid-Ame rikaansche landen en steden. Hoogtepunten waren zijn ontmoeting met het Christus-beeld in de Andus, dat daar door Argentinië en Chili neergezet is als symbool voor den eeuwig durenden vrede tusschen deze landen. En met het „griezelige" product van Indiaansche krui denkunst: de tot een vuist verkleinde hoofden van overleden Indianen. Het zou ons te ver voeren hier in details de lezing weer te geven. Laten we daarom volstaan met de mededeeling, dat de aanwe zigen er zéér van genoten hebben. Vooral ook van de film, die geheel in kleuren opge nomen was naar een nieuw procédé van de Kodak-Mij. Hier en daar deden de beelden wat onnatuurlijk aan, maar andere waren weer subtiel van kleur en verrassend goed van combinatie. Zoo werd een geheel verkregen, dat de moeite van het meemaken zeer waard was. De heer Ritmeester was er dan ook zeker van namens alle aanwezigen te spreken, toen hij om ongeveer kwart voor elf Mr. Regout hartelijk dank zegde voor het gebodene en hem tot wederziens en tot „wederhoor" toe riep. Het bestuur van het Baby-Comité deelt mede, dat voor de bioscoopvoorstelling op morgenavond (8 uur!) voor de commissie leden, voorzien van een plaatsbewijs, 2 plaat sen gereserveerd zijn. Gisteravond demi-finale der Vogelpiek... We hebben onze lezers aangemoedigd huis en haard te verlaten teneinde op den voorlaat»ten avond getuige te zyn van dit spel der spelers, hen opgezweept ook een kansje te wagen op het zoo wispel turige rad van avontuur... Helaas... het was overdag vrij goed weer, gezien tenminste den tyd van het jaar, in den loop van den avond besloten de weergoden één lijn te trekken en ge zamenlijk een enorme kwak roet in het eten te gooien. De gevolgen waren, dat èn regen, èn hagel èn een massa kou over de Breewa- terstraat daalden en heel wat adspirant vogelpiekers vroegtijdig naar huis zonden. Hoewel er dus ontegenzeggelijk minder be langstelling was, dan wij ons dat gewenscht hadden... ondanks dit feit bleek, dat er toch ook weer belangstelling genoeg bestond om er een gezellige boel van te maken. Zij toch, die wél gekomen waren, trokken zich niets aan, van de gewijzigde weersom standigheden en piekten er op los, dat het een lieve lust was. Spanning! Overigens was het precies als op de voorgaande avonden, met dat verschil, dat de spanning ditmaal nog enkele nuancen grooter was. Er werd door velen gegooid als of het een levenstaak gold, men tuurde met één oog dicht en het an dere wagenwijd open... men richtte als schoot men met scherp... kortom... de stryd was ontketend voor de volle 100 procent. Super-prestaties. En de muziek speelde... hot en straight... marschen, walzen, Mexicaansche en nationale tango's, kortom het was binnen in de piek- hal zoo gezellig als men zich dat maar wen- schen kon. Tal van middenstanders kwamen in den loop van den avond eens een kijkje nemen en stonden geanimeerd de resultaten te bespre ken met hen, die een super-prestatie geboekt hadden. Super-prestaties... ja, die waren er. Wéér enkele virtuozen, die daar, of het de gewoonste zaak van de wereld gold, 4 maal achtereen een 9 gooiden... En de „pieken" draaiden... uur na uur, steeds in het rond. Het was een oneindig gewentel waarvan men, als je er langer dan 5 minuten naar keek, duizelig van werd. De 3 borden. Wat de borden betreft, deze zien er uit, alsof ze aan een hevigen pokkenaanval geleden hebben. Duizenden en duizenden gaatjes, groot en klein, zitten in de bor den en de opmerkingen als „Héé Piet, gooi er niet door!" waren niet eens zoo héél fantastisch. Toen het 10 uur was, bleek het einde nog niet daar te zijn. Tal van personen waren nog niet aan worp geweest, zoodat men kalmpjes doorging. Eerst te 11 uur werd er achter de piekerij van Dinsdag een punt gezet en kon men aan vangen de resultaten van deze demi-finale te verzamelen. Het bleek, dat de n&\ olgende personen door Fortuna gekozen waren: Bon: Naam: Worp: 1 50.— 2821 v. d. Veen 9999 2 10.3152 Crone 9999 3 10.— 3216 P. Ramler 9999 (Eerste 3 pryzen onderling verdeeld). Bon: Naam: Worp: 4 10.— 3154 Eelman 9997 5 10.— 3155 Geus 9996 6 10.— 2932 De Haas 9996 7 5.— 2627 Griek 9994 8 5.— 3443 v. Rouwen 9994 9 5.— 2773 P. Ruiten 9994 10 5.— 3137 v. Leeuwen 9993 2720 Post 9992 11 6.— 3029 Sente 9992 3102 Wieringa 9992 Overgepiekt, waarbij Wieringa niet aanwezig was. Door het bestuur aangewezen te gooien, mej. Tr. Kwast, welke met worp 9394 den prijs won (voor Wieringa). 't Was een kamp tusschen 3 dames. Bon: Naam: Worp: le premie 3254 Kos 1843 autoped 2e premie 3274 Ham 2022 wringer 3e premie 3257 Makelaar 1234 parapluistand 4e premie 3395 mej. Doornik 4329 pop 5e premie 3357 Keizer 7733 rooktafel Het was onder groote hilariteit, dat de juf frouw haar pop ruilde met de rooktafel van den heer, waaruit blijkt, dat er nog steeds over den smaak niet te twisten valt, en zeker niet bij vogelpiekers Extra premie 3262, Dissel, 5555 electr. strykb. En thansvanavond! Vanavond gaat het om den prijs-der-prij- zen. Vanavond gaat het om de motor, die reeds ettelijke dagen in blinkende verlokking in de showroom de verlangens van vele hon derden piekers opwektvanavond wordt er om gepiekt. Wie zal hem winnen Wij weten het niet. Het hangt alles nog in de lucht en eerst over enkele uren zal de ge lukkige door „pieklot" aangewezen worden. Vanavond Om ongeveer half negen neemt het slot feest, de finale, een aanvang. Het zal on getwijfeld de klap op de vuurpijl worden, zoodat wy de verwachting uitspreken, dat velen zich geroepen zullen gevoelen dezen strijd-der-strijden bjj te wonen. Verzuim hem niet lezer! Het zou U spijten. Van 9 November 1937. BEVALLEN: G. Entjesvan Bergen van der Grijp, d. OVERLEDEN: Wed. J. Bruin, geb. G. Ka ter, 79 jaar; L. J. F. van Leeuwe (m.), 38 j. Programma Donderdag 11 Nov. a.s. 6 uur: Verzamelen op de speeltuinen, waar lichtjes ontstoken worden en via het eigen stadsgedeelte naar het Stations plein wordt gemarcheerd. 6.307 u.: Carillonbespeling door den heer Dito. 7 uur: Opstelling stoet Stationsplein, van waar om 7.15 uur: de geheele lichtstoet, voorafgegaan door 3 muziekcorpsen Stedelijk, Win- nubst en Fanfarekorps via Pr. Hen driklaan, Koningsplein, Emmastraat, Van Speijkstraat naar het Raadhuis mar cheert en den Burgemeester een serenade wordt gebracht. 7.30 uur: Afmarsch via Helden der Zeeplein, Kanaalweg, Postbrug, Koningsplein, Ko- nigstraat, Spoorstraat naar Stationsplein, waar pl.m. 7.45 uur de stoet weder ontbonden wordt en iedere afdeeling naar eigen clubgebouw gaat om een tractatie in ontvangst te nemen. Tevens zullen dan daar de prij zen worden uitgereikt. Zoodra de sere nade aan den Burgemeester is afgeloo- pen, vervolgt de heer Dito nog eenigen tijd z'n carillonbespeling. De te volgen route door de eigen buurten wordt a.s. Donderdag aan de verschillende speeltuinen aangeplakt. Het feest van den Patroon der Wijngaardeniers. Waarom er „lichies" bij te pas komen. November-maand staat weer voor de deur en met haar de dag van Sint Maarten. 11 November, dat is St. Maartensdag, waarop deze heilige herdacht wordt met versierde lichtjes en liedjes. Jaar in jaar uit wordt ook hier ter stede „aan St. Maarten gedaan" en ook dit jaar zal dat natuurlijk weer het ge val zyn. Daarvoor is deze gewoonte te zeer gegroeid tot een traditie en men weet 't, tradities zijn er om gehandhaafd te blijven. Sinte Maarte heuveltje, Met je rood, rood keuveltje, Met je rood, rood jasje aan, Daar komt Sinte Maarte aan! Zoo klinkt het jaar in, jaar uit aan onze deur Maar weten zij, die dit zingen en zij. die ér naar (moeten) luisteren, wel wie die Sinte Maarte" eigenlijk was? Sint Maarten of St. Martinus, de patroon der wijngaardeniers, werd omstreeks 315 te Saburia. in Neder-Hongarije, geboren als zoon van Heidensche ouders. Op 18-jarigen leeftijd liet hij zich doopen pn stichtte later, in de buurt van Poitiers een klooster. eer eenigen tijd later werd hij benoemd tot Bisschop van Tours. Sommigen zeggen, dat dit tegen zijn zin gebeurde. Hij zou zich zelfs ten tijde van zijn be noeming verstopt hebben in een ganzen- stal. Door zijn verschijning waren de gan zen echter onrustig geworden en begon nen te kwaken, waardoor Martinus' schuilplaats verraden werd! In verband hiermede wordt wel de gewoonte om op St. Maarten gans te eten welke ge woonte elders in den lande nog wel plaats vindt in verband gebracht. St. Maarten en de bedelaar. Sint Martinus was niet alleen een godvree- zend, maar ook een zeer liefdadig man. Van hem is bekend, dat hij voor eiken minder be deelde iets over had. Talloos zijn de afbeeldin gen, welke er bestaan, van Sint Maarten te paard nabij de poorten van Amiens in Noord- Frankrijk, een bedelaar ontmoetend. Hij neemt zijn mantel af, snijdt deze in tweeën en werpt de eene helft den armen bedelaar om de schouders. Deze gebeurtenis in het leven van den heilige is wereldberoemd en heeft hem trouwens ook zoo treffend als liefdadig mensch gekarakteriseerd. Deze voorstel ling vindt men ook in het wapen van het dorp St. Maarten, dat zijn naam aan den gelijknamigen heilige te danken heeft, terug. Waarom met „lichies aan de deur"? Even oud als de gewoonte om op 11 No vember (en, wat onjuist is, eenige dagen van te voren) zingend langs de huizen te gaan, is het om een lichtje mee te voeren. In onze streken is dat lichtje dikwijls heel fraai ver vaardigd uit karton-met-een-kaarsje, in andere streken doen de kinderen het met een uitge holde wortel, waarin een kaarsje aangebracht is. Van waar stamt deze gewoonte? Wel, een legende zegt, dat toen St. Maarten eens in een visschersdorp het Christendom predikte, zijn ezel, het wach ten moede, de duinen was ingegaan. Des avonds trok de bevolking van het dorp er met lantarens op uit om Grauwtje te gaan zoeken. Zij mocht hierin slagen, waarna de heilige zijn tocht kon vervol gen. Ter herinnering aan deze aardige gebeur tenis nu voeren de kinderen een lampion of ander lichtje mede. Het meest populair is St. Maarten thans nog in Limburg, waar twee-en-twintig paro- chieën hem tot schutspatroon hebben uitver koren. Te zijner eere worden daar nog elk jaar z.g. St. Maartensvuren afgestoken. In het jaar 400 is St. Maarten gestorven. Hij is een der eersten geweest, dien de Kerk openlijk vereerde. Over de viering van St. Maarten hier ter stede volgen binnenkort mededeelingen in dit blad. Plannen bestaan n.1. om het, dit jaar te beginnen, meer in „gereglementeerde" banen te leiden. Anders zou het eigenlijk nog niet duur zijn. De Panter Mig non is zoo'n fijn sigaartje, dat het eigenlijk gerust eens zoo veel mocht kosten. We kunnen het met beter beschrijven, dan „een afterdinner in vestzakfor maat". Als het U niet onver schillig is wat U rookt, is Panter Mignon net iets voor U. 10 stuks 30 cent. "agw^^—wanwH|in|iiwi 'in jmarmt FIRMA H. J. VAN SCHUPPEN, VEENENDAAL Verzuim het nietf Vanavond vindt het tweede der serie Ma rine-concerten plaats, waarover wij reeds in enkele vorige nummers bijzonderheden ver meldden en waarin wij de aandacht vestigden op de selectie, die hier toegepast was gewor den, teneinde aan den -smaak van een zoo groot mogelijk auditorium tegemoet te ko men, In dit verband spreken wy het vertrou wen uit, dat men het loffelijk streven van het comité zal steunen door zijn tegen woordigheid, opdat het ensemble getoond wordt, dat er ook binnen eigen stads grenzen waardeering voor zijn werk be staat. Over het programma gaven wij bereids enkele bijzonderheden betreffende de nummers. Toch lijkt het ons gewenscht nogmaals de aandacht te vestigen op het belang rijkste werk dat dit program siert, n.1. de Vijfde Symphonie van Tschaikowsky. Het betreft hier een werk van groote muzikale schoonheid en hoewel men zich niet mag ontveinzen, dat het voor de staf hier een allesbehalve lichte opgave be treft met vertrouwen zien we de vertol king tegemoet. Volledigheidshalve nemen wij hier nog da overige programma-nummers op. Vóór de pauze is dat de „Marehe de Con cert" van den dirigent, en na de pauze de ouverture „Die Stumme von Portici" van Auber, een „Romance" van den heer Leisti- kow, het Fantaisie-Ballet Terpsichore van Louis Game en tenslotte van Thomas de opera Fantaisie „Hamlet". Nat. Hist. Museum, geopend Woensdagmiddag van 35 uur. Zaterdagavond 710 uur. Eerste Woensdag in de maand van 810 uur, en de eerste Zondag in de maand 's middags van 35 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Illusie" en „Het lied van de leeuwerik". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Verboden Huwelijk" en „Onkruid vergaat niet". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Vrijspraak... Levenslang" en „Gigolette". Heden: Chr. Tehuis v. Militairen, 8 u.: Propaganda- vergadering Chr. Nat. Vakverbond. Casino, 8.30 uur: Tweede Marine-Concert. Luth. Kerk, 8 uur: Ds. Meiners over „De Oxfordbe weging' Donderdag 11 November. Lichtstoet Sint Maarten, 7 uur. Casino, 8.10 uur: le Winterconcert Oranje Harmonie Kapel. Rialto, 8 uur: „It happened one night", ten bate van het Comité ter behartiging van de belangen van hulpbehoevende moeders. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op (heden) 16.43. Barometerstand Den Helder 756.3 De heer I. Burger, alhier, die met succes deelgenomen heeft aan den onder leiding van den Commissaris van Politie staanden politie- cursus, is benoemd tot agent van politie te Wageningen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5