dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Ook in Brazilië de dictatuur Een nieuw wapen tegen jeugdmisdadigheid Lord Halifax naar Göring Worsteling om Nanfau Geslaagde Staatsgreep van President Vargas Rooscvclt wil vrede met bet zakenleven 'TvTwACO^n-ïoorn Regeering beraamt groot offensief „Ons erfdom niet te koop voor een ketel soep" Telefonische spionnage der Gpoe Spaak geeft op Afgebroken partij wordt remise UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 DONDERDAG 11 NOVEMBER 1937 65e JAARG. No. 8154 Het parlement ontbonden Beslissende aanval verwacht SPANJE Tsjang-Kai-Sjek Nieuw contact tusschen Londen en Berlijn Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT; Eu we~ Aljechin K.LM. demoostréert te Londen haar neuswielvliegfuig HELDERSCHE COURANT Na de afkondiging van de nieuwe grondwet in Brazilië, zijn de Kamer van afgevaardigden en de Senaat te Rio de Janeiro ontbonden. Nieuwe verkiezingen worden in Januari gehouden. Een proclamatie is uitgevaardigd, welke meldt, dat een nieuwe federale grondwet zal worden afgekondigd, geinspireerd op de beginselen, die in overeenstemming zijn met den internationalen toestand van dit oogen- blik, beginselen, waaraan wij ons niet kun nen onttrekken, wanneer wij een nieuwe oriënteering op ons democratische regee- ringsstelsel vaststellen. VARGAS, de nieuwe dictator van Brazilië. Een corporatieve staat zal wor den ingesteld. Volgens in Braziliaansche en Amerikaan- fiche kringen ontvangen inlichtingen bestaat deze staatsgreep éénerzij ds uit de ont binding van kamer, senaat en de provinci ale wetgevende lichamen en a n d e r z ij d s in de proclamatie van een nieuwe grond w e t, welke de Braziliaanschen staat in een corporatieven staat volgens het Italiaan- sche model vervormt. Aan het hoofd van den nieuwen corporatieven staat zou Ge- tulio Vargas staan. President Vargas zou voornemens zijn de nieuwe grondwet aan een volkstemming te onderwerpen. De gouverneurs der staten en de leiders der land- en zeestrijd krachten hebben hun volledige adhaesie betuigd met die door Vargas afgekondigde maatregelen. Heeft Brazilië adhaesie betuigt met Anti-Kominternpact? Te Washington vreest men, dat, indien in Brazilië een dictatoriaal regiem wordt ingesteld, een dergelijk gebeuren een hevi- gen slag toebrengt aan het door Cordell Huil ter conferentie van Buenos Aires opge trokken gebouw, de vereeniging der staten van het Amerikaansche vasteland op een democratische basis. Men vreest evenzeer, dat een toenadering tusschan Brazilië en Italië belangrijk ge volgen zal kunnen hebben voor de toekomst van het pan-American isme, vooral indien Brazilië, zooals zekere diplomaten schijnen te vreezen, zijn adhaesie heeft betuigd met de anti-comimunistische driehoeksovereen komst Men verwacht, dat Roosevelt in zijn re de tot het congres, die hij op 15 NovemJber zal houden het Amerikaansche zakenleven den olijftak zal voorhouden. .Men gelooft dat het regeeringsprogram niets bevat, dat het zakenleven behoeft te verontrusten. Het zal er op aandringen, dat de regeering en de industrie hun gemeen schappelijke pogingen de werkgelegenheid en de koopkracht te vergrooten, zullen aan zetten. Men gelooft dat Roosevelt ervan overtuigd is, dat de noodzakelijkheid de be kcooting in evenwicht te brengen verdere nitgaven der regeering verhindert en dat daarop volgend herstel moet worden be spoedigd door een beter wederzijdsch begrip 'USschon het zakenleven en de regeering. Hit acht hij beter dan een uitbreiding vdn oot aantal openbare, werken. Met ingang van 3 October winter- dienst. Zomerdienstregeling 1937 ^ijft onveranderd gehandhaafd als ^jnterdien<Mreqeling. dienstregelingen a 5 cent verkrijg er bij onze chauffeurs. De Japansche aanvallen concen- treeren zich op Nantau. De wijk werd gisteren herhaaldelijk gebom bardeerd zonder dat een definitieve aanval volgde. Vanmorgen hebben de Japannee- zen bij het aanbreken van den dag het bombardement op Nantau her vat. Intusschen zijn naar gemeld wordt, 18.000 man Japansche troe pen uit Tsjapei op weg voor den beslissenden aanval op Nantau. Tot deze Japansche troepen be- hooren cavalerieafdeelingen. Angstige spanning heerscht in de Fran- sche concessie, welke aan Nantau grenst. Het garnizoen heeft sterke wachtposten be trokken om eventueel „verdwaalde' Japan ners af te weren en vluchtende Chineezen te ontwapenen. De Japansche granaten floten bij het bombardement -van gisteren al over de Fransche daken, zoodat een in cident elk oogenbiik mogelijk is. Soengkiang veroverd. De woordvoerder van het Japansche le ger heeft de pers medegedeeld, dat de Ja- panneezen de bezetting van Soengkiang voltooid hebben en gistermorgen niet min-, der dan tot 8 kilometer ten zuiden van Tsinpoe gevorderd waren. Hij voegde hier aan toe, dat volgens niet bevestigde berich ten Tsinpoe in den middag zou zijn geno men. Andere Japansche afdeelingen heb ben Fengking. 25 kilometer ten zuidwesten van Singkiang, aan den spoorweg Sjang haiHangkau, aangevallen en de stad, zonder ernstigen tegenstand te ontmoeten, genomen. Hongersnood in Sjantoeng. Door de overstroomingen, welke het gevolg zijn van het breken van de dijken van de Gele Rivier wordt in Sjantoeng een miliioen men- schen door hongersnood bedreigd. Een tweede miliioen staat op den rand van den ondergang. Een vijfde van de provincie Sjantoeng is over stroomd. Hoe Tai-Yoean werd verdedigd. De Japanners zijn vol bewondering voor de heldhaftige wijze waarop de Chineezen Tai-Joean hebben verdedigd seint Un. Press. Bijna het geheele Chineesche garni zoen is bij de gevechten om Sjansi's hoofd stad gesneuveld. Geen enkele Chineesche soldaat heeft een poging gedaan om te vluchten. Iedereen bleef tot het laatste oogenbiik op zijn post. De Japansche woordvoerder gaf uiting aan zijn bijzondere hoogachting voor den Chineeschen commandant, Soe-Tso-Yi, wiens lijk nog onder de puinhoopen van de stad verborgen ligt. Men wil Franco dwingen, zijn troepen in Aragon te concen- treeren. o Hardnekkige geruchten waarvan overigens geen bevestiging is te krij gen, doen te Saragona de ronde, dat de regeeringstroepen voorne mens zijn. ergens aan het Aragon- front een offensief te openen, met het doel, de plannen der nationalis ten tot mislukking té brengen en hen te dwingen, hun troepencon centraties naar den bedreigden sec tor te zenden. Men is geneigd, een aanwijzing in deze richting te zien in het hevig artillerie-duel in den Teruelsector, waar de nationalisti sche kanonnen vermoedelijk twee regee- rings batterijen hebben getroffen, toen zij het aitillerie-vuur beantwoordden, dat door den vijand was ontketend. De beide oevers van de Gallego zijn thans in handen van Franco's troepen. Op het oogenbiik gaat de opmarsch voort naar Boitana. Een moment had het den schijn, alsof een nieuwe regenperiode elke krijgs verrichting onmogelijk zou maken, doch spoedig klaarde het weer op, zoodat de op marsch kon worden voortgezet. De vijand bood meer tegenstand, dan hij gedurende de laatste dagen had gedaan, waardoor de nationalistische legerleiding gedwongen was, versterkingen vooruit te zenden. Na een strijd van twee uur gaven de Volksfronters tusschen Bara en Guaga zich gewonnen en ruimden het veld. Later hebben zij nog een tegenaanval po gen te ondernemen, doch deze werd door de nationalisten, die in den tusschentijd waren versterkt, afgeslagen. Het persbureau der Chineesche delegatie ter negenmogendhedenconferentie publiceert een verklaring van generaal Tsjang Kai Sjek, welke telegrafisch uit Nanking is ontvangen. De maarschalk verklaart, dat de terugtrekking der Chineesche troepen uit de omgeving der concessies van Sjang hai wordt gemotiveerd door tactische rede nen en door den wensch den tegenstand op langen duur te kunnen voortzetten. De re geering en de geheele natie zijn vastbeslo ten tot het einde tegenstand te bieden. „Zoo lang onze souvereiniteit bedreigd zal zijn. zullen wij geen vrede onder oogen zien, daar wij ons erfdom niet voor een ketel soep willen verkoopen." Causerie van oud-kinderrechter, Mr. G. T. J. de Jongh. In een door de „sociaal-democratische ver eeniging ter bevordering van reclasseering en kinderbescherming" in samenwerking met de „Vereen, van modern georgani seerde gezinsvoogden" belegde vergadering, heeft de Amsterdamsche oud-kinderrechter, Mr. G. T. J. de Jongh, gisteravond in het „Parkhotel" een causerie gehouden over de werkkampen voor voorwaardelijk veroordeel den. Mr. De Jongh begon zijn rede met een schets van de oorzaken der criminaliteit. Er is een tijd geweest, dat men bij de verkla ring der misdadigheid het zwaartepunt leg de in het wezen van de menschen, later verlegde men het zwaartepunt naar het mi lieu, de omstandigheden waaronder het in dividu leeft en vooral waaronder hij in zijn jeugd leefde. Groote nadruk legde spreker op de nood zakelijkheid van een goede kinderbescher ming: het is een recht van ieder, in de gele genheid te worden gesteld, op te groeien tot een fatsoenlijk menseh. En in dit verband betreurde spreker het, dat de bedragen, die de regeering den kinderrechter toestaat, voor de verpleging, voornamelijk van gezinsvoog dij-pupillen, de laatste jaren zoozeer zijn ge daald. De huiselijke omstandigheden ztjn voor duizenden kinderen bedroevend: men denke slechts aan het groote aantal echtscheidin gen. Te Amsterdam heeft b.v. de rechtbank onlangs op één dag 150 echtscheidingsvon- nissen uitgesproken. Ook de sociale omstan digheden zijn veela zeer slecht. Met cijfers van de processen-verbaal tegen jeugdigen in de jaren van 1931 tot en met 1936 te Amster dam opgemaakt, toonde spreker aan, hoezeer de criminaliteit onder de jeugd is gestegen. En in andere plaatsen is het niet minder. Komende tot de middelen om deze misdadigheid je bestrijden, wees mr. De Jongh er op, dat terwijl men voor de jongeren met behulp van de kinderwetten vrij veel kan doen voor de oudere jongens niet voldoen de maatregelen beschikbaar zijn. Geldboete kan men aan werkloozen nauwelijks opleggen. In den loop van 1936 hebben ongeveer 20.000 men schen, die tot boete waren veroor deeld, de vervangende hechtenis uit gezeten. Welken maatregel heeft men nu voor jongelieden van 18 tot '23 jaar, die met een klein misdrijfje op het gevaarlijke pad te recht zijn gekomen en die nog nooit te vo ren zijn veroordeeld? Sinds kort hebben wij de jeugdgevangenis maar die is bedoeld voor jongelieden, die op zijn minst een jaar straf moeten ondergaan. Dat zijn dus de vrij ernstige gevallen. En een voorwaar delijke veroordeeling kan in gevallen van werkloosheid ook lang niet altijd baten: want wie is in staat op deze den ganschen dag werkloos rondloopende jongens toezicht Ie houden? Hier is dus leemte, waarin men hoopt te voorzien door de instelling van werkkampen voor jeugdige „ledigheidsmisdadigers". De bedoeling is, dat deze jongelieden voorwaardelijk worden veroordeeld, met de bijzonder voorwaarde, dat zij zich zullen laten opnemen in zulk een werkkamp. Uit voerig schetste spreker den heilzamen in vloed, die het buitenleven en het geregelde werk op deze jonge menschen moet heb ben. Oud-Minister mir. van Schaik had hiervoor een subsidie van f 1.50 per jongen per dag toegezegd: een kamp voor 48 jongens zou de regeering dus op ongeveer 25 mille per jaar komen. Dit is toch op de geheele jus- titie-begrooting niet zoo'n ontzaglijk groot bed rag, meent spreker. Mr. de Jongh besloot met het uitspreken van de hoop, dat deze kampen, die zulk een nuttig en noodig bostrijdmiddel der jeugd misdadigheid beloven te worden, er toch zullen komen. Engeland wil blijkbaar nog een poging wagen om met Duitschland en Italië tot overeenstemming te karnen. Daartoe zendt het een zijner beste zonen, Lord Halifax, oud-onderko ning van Britsch-Indië, naar Hitier om de verhouding tusschen Duitsch land en Engeland te bespreken. LORD HALIFAX. Het spreekt vanzelf, dat bij dit niet-offi- cieele contact de koloniale kwestie voorop zal staan. Blijkbaar zal het de taak van den Brit- schen staatsman zijn om te Berlijn nu eens te vernemen, wat Duitschland precies wil. Het is duidelijk, dat Chamberlain hier aan de touwtjes trekt en al zijn invloed aanwendt om een vreedzame regeling tot stand te brengen. Lord Halifax, naar zijn oordeel gevraagd, deelde de journalisten mede, dat men aan zijn bezoék een te groote waarde hechtte. Hij had slechts een uitnoodiging ontvan gen om Göring te bezoeken in verband met de groote jachttentoonstelling te Berlijn en wist zelf nog niet eens of hij de invitatie zou aanvaarden. In doorgaans goed ingelichte kringen hecht men echter aan deze bewering van Halifax niet de minste waarde. Integendeel! Men heeft het gevoel dat Engeland bezig is een krachtig initiatief in Europa voor te bereiden, om de handen in het Verre Oosten vrij te krijgen. Óok de Britsche gezant te Rome, Lord Perth, schijnt namelijk opdracht te hebben gekregen met Mussolini te gaan praten en men fluistert zelfs, dat Londen bereid zou zijn de verovering van Abessinië te erken nen in ruil voor een aigeheele terugtrekking der Italiaansche troepen in Spanje. Zelfs verwacht men binnen niet te langen tijd een Britsch aanbod tot teruggaaf van de vroegere Duitsche koloniën in Afrika, mits en daar zit de kneep ook Japan zijn Duitsche nrandaatsgehieden teruggeeft. Daar Tokio, die voor zijn verdediging moeilijk zal kunnen missen, hoopt Enge land op deze wijze een knuppel te gooien in het anti-communistische hoenderhok en de vriendschap van Duitschland te winnen. Gesprekken van Kerensky te Pa rijs afgeluisterd. De Gpoe, de groote Russische spionnage- centrale, heeft haar activiteit te Parijs uit gebreid tot het afluisteren van telefoonge sprekken. Thans is „telefonische spionnage" ontdekt tegen den sociaal-democratischen Russischen oud-minister Kerensky, die in 1917 voor de Bolsjewieken moest wijken en als balling in de Fransche hoofdstad leeft. Men heeft namelijk ontdekt, dat de tele foonlijn van een van de vrienden van Kerens ky, bij wien laatstgenoemde geregeld op be zoek kwam, door middel van een geheime verbinding, welke in een appartement, niet ver van zijn woning gelegen, uitkwam, is afgetapt, schrijft het Hdbld. De verbinding was zóó gemaakt, dat wan neer Fondamenskv opgebeld werd. ook een telefooncel in genoemd appartement rinkel de, waarna men daar, aldus gewaarschuwd, alles kon afluisteren wat de ex-staatsman zei. Dit schijnt voor de GPoe vooral van belang te zijn geweest, omdat Kerenski de leider is van een te Parijs verschijnend Rus sisch blad, „Het nieuwe Rusland", en omdat hij in deze hoedanigheid gesprekken voerde, die de Russische communisten interesseer den, aangezien zij daarmede op het spoor konden komen van aanhangers van Keren ski in eigen land. De Belgische kabinetsformateur Spaak heeft gisteren opnieuw den koning bezocht. Bij het verlaten van het paleis heeft Spaak medegedeeld dat de koning hem van de opdracht tot vorming eener regeering heeft ontheven. Verwachting: Meest matige, tij delijk krachtige wind uit Noordelijke richtingen, zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen,waarschijnlijk nog regen- of hagelbuien, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Geleide lijk afnemend buiig. Gisteravond is om 7 uur in een zaal van het Rotterdamsch Nieuws blad de vijftiende partij van de match om het wereldkampioenschap tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin voortgezet. De partij was Dinsdag avond met een pion achterstand van Euwe afgebroken. De deskundigen waren het erover eens, dat het wel op remise zou uit- loopen. Zoo is het ook uitgekomen. Na den 62sten zet eindigde dit sterke gevecht in remise. De stand is nu 96 in het voordeel van Aljechin. „Hoe wordt het?" vroegen wij secondant Fine, dien wij, tezamen met een opgewekten wereldkampioen, in den Rotterdamschen trein van 5.15 aantroffen. „Zonde van den tijd" verklaarde de meester met Amerikaansche bondigheid, hoewel in zuiver Nederlandsch, „zoo'n zitting duurt misschien even lang als gisteren mijn heen- en terugreis naar Londen met de KLM." „Enfin do spoorwegen varen er tenminste we' hij", merkten wij op. „En ik", voegde de wereldkampioen er aan toe, „heb mij nu eindelijk eens gron dig in de studie van het beruchte toren eindspel met vier tegen drie pionnen ver diept." Zoo had dan gelukkigerwijze ook deze medaille haar keerzijde, al kwam het to reneindspel ook niet aan de orde, daar Aljechin de torens afruilde. Men amu seerde zich nog eenige uren met het dame eindspel, dat „geheid" remise was (d.w.z., dat iedereen in de zaai, behalve Euwe, het zou hebben verlorenj en ging tegen tienen toen het punt eindelijk was gedeeld, te vreden huiswaarts. De slotstand luidde: Wit Euwe: kgl, db8, pionnen f2 en h3. Zwart Aljechin: ke5, df3, pionnen e4, f7 en g5. De volgende partij wordt hedenavond in de Doelen te Rotterdam gespeeld; aanvang zes uur. GROOTE BELANGSTELLING UIT BRITSCHE LUCHTVAARTKRIN GEN. Gezien de groote belangstelling, die in den laatsten tijd is ontstaan voor het landen van vliegtuigen met neuswielonder- st.el heeft de K.L.M., de eerste maatschap pij, die in het bezit van een dergelijk toe stel is, gisteren een groot aantal vooraan staande personen op luchtvaartgebied uit- genoodigd om naar Croydon, het Londen- sche vliegveld te komen, waar piloot C. Ch. Steensma 't Stearman Hammond-vliegtuig heeft gedemonstreerd. Steensma heeft het kleine tweepersoons vliegtuig van Schiphol overgevlogen naar Croydon, „op zijn akkertje", zooals hij ver klaarde. Hij had de Belgische kust gevolgd tot Ostende, waar hij benzine had bijge tankt. en was vervolgens het Kanaal over gestoken om tegen half drie op Croydon te landen. Tot de gistermorgen aanwezige genoodig- den behoorden de vertegenwoordigers en vooral veel technische experts van de voor naamste Britsche vliegtuigfabrieken, eenige hooge ambtenaren van het luchtvaartminis terie en vele vertegenwoordigers van alle op Croydon gevestigde luchtvaartmaatschap pijen, alsmede een groot aantal Engelsche journalisten en experts van de luchtvaart- pers. Steensma liet zien, wat er zooal met de „Stearman Hammond gedaan kan worden, trok haar snel en steil op, demonstreerde de wendbaarheid en gemakkelijke bestuurbaar heid, kwam dan weer in duikvlucht dalen of zette, in de lucht de vleugelklappen uit, waardoor de snelheid van het toestel zien- deroogen verminderde en men soms, tegen den wind in, den indruk kreeg, dat het bijna stil stond. Natuurlijk demonstreerde hij uitvoerig, hoe gemakkelijk met het neuswiclonderstel ge land kan worden, hij landde op alle moge lijke manipren, zette de machine op de heide gewone wielen neer. maakte volmaakte drie puntslandingen of landde scherp op de neus, waarna de machine zachtjes op de achter wielen zakte. Fotopers en filmoperateurs lieten zich niet onbetuigd; de Engelsche toeschouwers waren zeer geestdriftig en geinteresseerd en lieten zich dan ook uitvoerig alle bijzonderheden van het toestel toonen en uitleggen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1