Zij, die niets van Gandhi willen weten RAAD WIERINGEN Minister Goseling vóór doodstraf Predikbeurten Hindoes zónder onafhankelijkheidsideaal. De minister eischt Oranje Kruis plaatst een verbandtrommel op den afsluitdijk Intrekking van vergoeding voor bezoek aan vakscholen. De Raad weigert medewerking. CTBScHfÊN^l Taxegedeelfe Consumptiemelk WAT ONZE CORRESPONDENT IN DE PORTUGEESCHE KOLONIE GOA BESPEURT. VELE INDIËRS VINDEN VREDE BIJ HUN DUIZENDEN AFGODEN EN HEILIGE KOEIEN. GOA. In October. Wat de Portugeezen op en nabij het vaste land van Indië hebben overgehouden van hun machtig koloniaal rijk is wel zeer wei nig. De Engelschen gebieden daar over 352.000.000 onderdanen, de Portugeezen over nog geen 600.000, maar in het kleine Goa is het zoo gemoedelijk, zoo gezellig, dat ik er met een zwaar hart afscheid van zal nemen. Er heerscht een prettiger, aangenamer geest dan in Engelsch-Indië, waar men ook door Engelschen soms de vrees hoort uitspreken, dat Engelands macht daar ten einde loopt. Ik geloof daaraan niet, tenzij te Londen door machthebbers, die Azië niet kennen, groote fouten worden gemaakt. En indien Engelands macht in Indië ten gronde zou gaan, zou dit mijns inziens beteekenen een ramp voor Engeland, maar een nog veel grootere ramp voor Indië. Engeland voorkwam in Brltsch- Indië bloedvergieten. Een Nederlander, die vele jaren in En gelsch-Indië consul-generaal was, de heer P. Staal, die dus als onpartijdige en met kennis van zaken kan oordeelen, zegt in zijn (in het Engelsch geschreven) boek over Engelsch- Indië, dat het daar het Engelsche leger en de Engelsche controle zijn, die staan tus- schen orde en rust aan de eene zijde en anarchie en bloedvergieten aan de andere zijde. Na wat ik heb gezien van de toestanden en het politieke leven in Engelsch-Indië, stem ik daarmede volkomen in. Geen anti-Portugeesche stemming? In Portugeesch-Indië, in Goa, hoort men een dergelijke vrees nimmer uitspreken. De menschen zijn er rustig, tevreden en nie mand denkt er aan of hoopt er op een ver drijving der Portugeezen. Men zou mij kun nen tegenwerpen: maar Portugal is een fas cistische staat en de menschen in de Portu- geesche kolonie krijgen niet eens een gele genheid hun meening te uiten. Daarin ligt iets waars en ik heb er ook rekening mede gehouden. Met vele men schen heb ik daarom zoo min of meer vertrouwelijk gesproken, doch nergens iets ontdekt, dat aan een anti-Portugeesche neiging zou kunnen doen denken. Niemand wil Gandhi's beeldje koopen. Toch bestaat een groot deel der bevol king in Portugeesch-Indië uit Hindoes. In een winkel, die gehouden wordt door een Hindoe, afkomstig uit Engelsch-Indië, zag ik een klein marmeren beeldje van Gandhi. den vrijheidspropagandist in Engelsch-Indië Ik vroeg den winkelier of hij van deze beeldjes al veel had verkocht en hij ant woordde me: „Ik heb er slechts één exem plaar van gehad en dat staat er nu nog en ik zal het vermoedelijk nooit kwijt ra ken." Portugeesche-Indiërsc voelen niets voor zelfstandigheid. Deze Hindoe-winkelier, die aan mijn uit spraak van het Engelsch en mijn onbe kendheid met de Portugeesche taal weten kon, dat ik noch een Engelschman, noch een Portugees ben, praatte daarna nog ver trouwelijk met me. Hij vertelde me, dat de Hindoe bevolking op Portugeesch gebied niets gevoelt voor de politieke be weging in Engelsch-Indië. De meer ontwikkelden onder de Hindoes daar koesteren er zelfs angst voor. Ze vreezen namelijk, dat een vrij en on afhankelijk Indië er wel eens toe zou kunnen komen met wapenge weld de vrijheid en onafhankelijk heid op te dringen aan Portugeesch- Indië. En daarnaar verlangen ze al lerminst. De man, die me deze mededeelingcn deed, stond zelf, zoo scheen me. op een an der standpunt. Hij gevoelde wèl' sympathie voor de onafhankelijkheidsbeweging in In dië, al zeide hij dat dan niet met klare woorden. Engelsch-Indië bezit meer vrij heden dan Goa. De niet-Hindoes in Goa, de echte Roomsch- Katholieke Goaneezen beschouwen zich, zoo als ik reeds in een vorig artikel schreef, als volkomen Portugeezen, ook 'al is hun bloed dan sterk gemengd. „Van onafhankelijkheid van een „los van Portugal" willen ze vol strekt niets weten. Portugeezen zijn ze en Portugeezen willen ze blijven. F.n toch, als men de wetgeving nagaat, moet. men vast stellen dat de bewoners van Engelsch-indië aanmerkelijk grooter politieke rechten heb ben, dan de ingezetenen van Goa. In Engelsch-Indië bestaat een vrij wel onbeperkte persvrijheid; in Goa niet. Elf provincies in Enqcisch- Indië hebben thans een „gekozen" volksvertegenwoordiging met eigen ministers. Goa heeft een „reqeerinqs- raad", waarvan slechts één derde der leden wordt gekozen. De anderen zijn regeeringsambtenaren of worden door den gonverneur-generaal benoemd. En toch, Ln Engelsch-Indië schreeu- xvathedraal te Oud-Goa. wen velen, dat ze onderdrukt worden en in Goa voelen de menschen zich vrij. Het is waar, Goa zendt ook nog een af gevaardigde naar het Portugeesche parle ment, maar veel invloed kan deze afge vaardigde toch niet uitoefenen en boven dien zijn verkiezing geschiedt naar fascisti sche beginselen en kan men 't dus feitelijk niet eens een „verkiezing" noemen. Hindoes en christelijke Goaneezen worden niet uitgestooten. Maarer is iets ander. Alle bewoners van Goa zijn gelijk gesteld, zijn „Portu geezen", ook al zijn ze in werkelijkheid Hin does. Deze Hindoes, de Christelijke Goanee zen, de echte in Europa geboren Portugee zen mengen zich genoeglijk door elkander gaan als gelijken met eikander om, wat in Engelsch-Indië niet het geval is. Dit is geen vraagstuk van politiek, maar van karakter. Deze Zuid-Europeesche genoeglijke gemoedelijkheid ligt den Engelschen niet; bij de Portugeezen is het een natuur. Er is, om het zoo uit te drukken, in Goa meer vriendelijkheid in de lucht. Dat stemt daar ook de Hindoes aangenaam. Dat ze geen belangrijke politieke rechten hebben deert hen weinig. De anderen, de Christe lijke Goaneezen en de in Portugal geboren Portugeezen hebben zulke rechten evenmin en bovendien, het parlementaire stelsel, dat in een groot deel van Europa na eeuwen ontwikkeling en geestelijken groei is door gevoerd, is den Oosterlingen volkomen vreemd. Men zie slechts, wat er van het parlementaire stelsel in landen als Irak, Turkije, Iran enz. terecht komt. Weetgierigheid. In PortugeeschIndië bedraagt het aantal der menschen, die lezen en schrijven kun nen, per honderd ongeveer zes maal zooveel als in Britsch-Indië. Men kan daarvan de Engelschen geen verwijt maken. Portu geesch-Indië is veel dichter bevolkt en bo vendien is het antal Christenen er in ver houding tot de totaal-bevolking ruim der tig maal zoo groot als in Britsch-Indië en bij de Christenen is nu eenmaal de weet- gier (ook in Britsch Indië) aanmerkelijk grooter dan bij de Hindoes. In den ouden tijd was in Portugeesch- Indië de afgodendienst der Hindoes (an ders kan men hun godsdienst met de hon derdduizenden goden toch niet noemen) in het openbaar verboden, maar thans be staat er ook voor de Hindoes volkomen vrijheid van godsdienst, al wordt dan ook hier natuurlijk de „woduwenverbranding" niet meer toegelaten. Deze is hier zelfs veel vroeger verboden dan in het Engelsche gebied. Tocht door de oude hoofdstad. De huidige hoofdstad van Portugeesch- Indië, Nova Goa, is nog betrekkelijk jong. In Portugals grooten tijd, in de zestiende eeuw, bestond Nova Goa nog niet en lag de hoofdstad een kleine tien kilometer verder, eveneens aan den zee-arm, waaraan thans Nova Goa ligt. Deze oude hoofdstad, thans Veilha Goa (Oud Goa) geheeten was een geweldige, rij ke, door sterke muren omgeven stad met veel meer dan honderd kerken en groot- sche paleizen. Ik heb er een tocht heen ondernomen, Er staat geen huis meer van de oude stad, maar wel zijn enkele der groote kerken nog in goeden toestand over gebleven. Verder zijn er nog enkele vervallen kerken, maar van de verdedigingswerken ziet men er alleen nog, dicht bij den oever van den zee-arm, een der oude stadspoorten, die nu ongeveer vierhonderd jaar oud is. Ongerept verheft zich nog de machtige kathedraal uit de oud heid. Ongerept bijna, echter vergrauwd en vergrijsd door den tijd, verheft er zich nog de machtige kathedraal waarin, evenals trouwens in enkele andere kerken, nog wel een dienst wordt gehouden. De voorpleinen dier kerken zijn nu begroeid met gras en tusschen de kerken dwalen „heilige" koeien der Hindoes, want in de nabijheid staan enkele Hindoe huisjes, waarvan één 'n soort res taurantje is ten nutte van reizigers die de resten der vroeger aanzien lijke stad komen bezichtigen. Prachtig bouwmateriaal ligt voor het grijpen, maar de Hindoe's trekken hun huizen steeds van hout en stroo op Steenen der oude stad vindt men hier en daar in een laag walletje, dat een door Hindoes bewerkten akker omgeeft, maar geen dezer Hindoes is ooit op het denkbeeld egkomen van het overvloedig voorhanden bouwmateriaal voor zich een betere woning te bouwen. Een van verre gekomen bescha ving heeft hier gebloeid en is ten onder ge gaan, naar de Hindoes heeft dit zoo goed als onberoerd gelaten. Zij bouwen hun wrak ke huizen als vroeger van hout en stroo en misschien nog wel eens een leemen muurtje En binnen die huizen besmeren ze nog steeds, als tientallen eeuwen geleden den vloer met verdunde koemest. Ziet men in deze streken het huisje van een landbouwer, dat beter is gebouwd, dat een goed dak heeft en zelfs een verdieping met een bebloemd balconnetje, dan weet men zonder tev ragen reeds, dat daar geen Hindoe, maar een echte Christelijke Goa- nees woont. Beschaving, die zich o.a. en misschien wel in de eerste plaats uitdrukt in den woning bouw, is niet zoo gemakkelijk aan te leeren J. K. BREDERODE. Vergadering van den Raad op Vrijdag 12 November 1937, des voormiddags 11 uur. Voorzitter de heer L. C. Kolff, burgemees ter; secretaris de heer C. F. van Duin. Afwezig is de heer M. Bakker. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat tegen de toelating van het nieuwbenoemde raadslid, den heer R. Hul- sebos geen bezwaren zijn ingebracht. De heer Hulsebos wordt dan binnenge leid en vervolgens geïnstalleerd, waartoe hij de belofte aflegt. De Voorzitter feliciteert den heer Hulse bos en hoopt, dat deze al zijn krachten zal inspannen om de gemeentebelangen te dienen. Algemaene felicitatie volgt. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen zijn: van S. de Vries', A. H. J. van 't Hof, N. J. Poel, N. H. Klomp, C. Guldemeester en N. Kaan bericht van aan neming van hun benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim; van C. J. Bosker en Mvv. G. Kaan—Koorn bericht alsvoren voor de commissie van toezicht op het lager onderwijs; het proces verbaal van kasopneming bij d.en gemeen te-ontvanger. 4 an Ged. Staten de beschikking op het beroep van den heer J. A. Siesling tegen het Raadsbesluit, waarbij hem ongevraagd eervol ontslag is vërleend als onderwijzer aan de O. L. school te Westerland, welk beroep ongegrond wordt ver klaard. Verder van Ged. Staten bericht van goed keuring van de 5e suppletoire begrooting, dienst 1936 en van het besluit tot conver sie bij de Coöperatieve Boerenleenbank van de geldleening, pro resto groot f 105000, welke tot 31 December a.s. als kasgeldlee- ning zal worden opgenomen; van het Be stuur van de afd. Wieringen van de Holl. Maatschappij van Landbouw een verzoek om een subsidie van f 100.— tot dekking van de kosten van een 2-tal van harent wege te geven vakcursussen, onderschei denlijk betreffende „kennis van het paard" en „gezondheidsleer en veeverloskunde". B. en W. stellen voor, behoudens goed keuring door de bevoegde instanties, het verzoek in te willigen. Mevr. WitSlikker vraagt of deze aan vrage buiten de gewone subsidie omgaat. De Voorzitter antwoordt, dat de onder havige subsidie speciaal voor dezen cursus bestemd is. De heer Bosker licht toe, dat het hier om de gewone subsidie gaat, welke ditmaal voor genoemde cursussen bestemd is. De auto-ongelukken op den afsluitdijk. De Voorzitter deelt mede, n.a.v. de veelvuldig voorkomende auto-onge lukken op den afsluitdijk Wierin gen—Friesland, na eenige correspon dentie met het Oranje Kruis, van morgen van het Oranje Kruis epn schrijven te hebben ontvangen, hou dende de mededeeling, dat op het Monument een groote verbandkist is geplaatst. Spr. noemt deze geste van het Bestuur van het Oranje Kruis zeer lofwaardig en betuigt daarvoor zijnd ank. Tevens doet spr. de mededeeling, dat de sleutel van het dijksmagazijn aan den be heerder van het Monument in bewaring is gegeven. Een en ander met het oog op de zich in het dijksmagazijn bevindende telefoon. Aangeboden wordt de gemeentebegrooting 1938 en de beerooting der Zeegras-exploi tatie 1937—1938. Voortgezet- en vakonderwijs voor kinderen van de minstbedeelden in het gedrang. Geen tegemoetkomingen in de reiskosten voor het bezoeken van scholen te Den Helder. Krachtens raadsbesluit van 20 Maart 1928 kon aan on- en minvermogende ingezetenon een tegemoetkoming verleend worden in de reiskosten van hunne kinderen, die scholen voor voortgezet onderwijs te Den Heiaer bezoeken. Deze regeling kan niet gehandhaafd worden, aangezien de Minister van Binnenlandsche Zaken hiertegen, in verband met den ongunstigen finan- cfcelen toestand der gemeente, be zwaar heeft en intrekking van het besluit verzoekt. Pogingen van het Gemeentebestuur, ■waar bij o.m. werd gewezen op de ongunstige ligging van de gemeente Wieringen, om den Minister op zijn besluit te doen terug komen, mochten niet baten. De Minister heeft alleen goedgevonden, dat tegemoet komingen, welke thans reeds zijn toege kend, gehandhaafd blijven, voor zoover de financieele toestand der belanghebbende ouders van dien aard is, dat anders het schoolbezoek zou moeten worden gestaakt. B. en W. stellen in verband hiermede voor het eerder genoemde raadsbesluit in te trekken. De heer Kooij is, wanneer Ged. Staten de subsidie aan de afd. van de Holl. Mij. van Landbouw goedkeuren, zoo vrij te be weren, dat met twee maten wordt gemeten. Als dit laatste niet het geval is, dan krij gen wij de boodschap terug, om dit be sluit in te trekken. Mevr. WitSlikker wijst erop, dat de minstbedeelden weer gedupeerd worden. De gelegenheid om 'n vak te leeren. mag niet worden weggenomen, betoogt spr. Algemeen gevoelt men den laatsten tijd een gebrek aan geschoolde krachten. Door de regee ring-zelve worden ook cursussen georgani seerd en nu dit: Wat een groote tegenstel ling! Spr. zou gaarne zien, dat namens oen Raad wordt verzocht, de beslissing van den minister ongedaan te maken. De voorzitter deelt het standpunt van Mevr. Wit, maar het succes zal niet groot zijn. Mevr. WitSlikker zet uiteen, dat de aan houder wint. De heer Lont bespreekt de mogelijkheid om andere instanties in het geding te bren gen; spr. noemt het door den minister inge nomen standpunt treurig. De heer Bosker zegt, dat men hier over één kam geschoren wordt met gemeenten, welke uit anderen hoof de noodlijdend zijn geworden. Altijd moeten wij er bij de Regeering op blijven aandringen, dat hier andere maatregelen moeten worden geno men. Sociale Zaken is het wel met ons eens. Dev minister en de direc teur-generaal van den Arbeid, dee- len ons standpunt. Hier moet wat gebeuren, heeft men gezegd. Maar het resultaat is nihil. En daarom wil spr. zich opnieuw tot de hoogere instanties wenden en om een an dere behandeling vragen. De heer Hulsebos gaat met de zienswijze van Mevr. WitSlikker accoord. Wat hem frappeert is, dat dezelfde heeren, die eraan hebben medegewerkt, nu zich laten hooren tegen verschillende maatregelen van de Re geering tegen de gemeente Wieringen. Voorts beschuldigt spr. de Chr. en R.K. arbeiders en middenstanders ervan, dat zij hun Kamerleden niet genoeg „op hun ves- sie" hebben gezeten. Het voorstel van B. en W. wordt hierna in stemming gebracht en met algemeene stem men verworpen. De heer Bosker verkrijgt hierna het woord en oordeelt het gesprokene van den heer Hulsebos misplaatst. Spr. noemt dit een insinuatie en protesteert ertegen. De heer Hulsebos antwoordt nog en het zijn vooral de heeren Marchant en Slingen- berg uit ons vorige ministerie, die het nu moeten ontgelden. Bepaling van het crediet bij de Bank voor Ned. Gemeenten. Met het oog op het voor elk jaar te bepalen crediet voor op te nemen gelden ingevolge de.met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten gesloten rekening-courant-overeenkomst, is met het bestuur der Bank overeengekomen, dat voor 1938 dit crediet zal beloopen ten hoogste f 175000.evenals dit over 1937 het geval was. B. en W. stellen voor de gesloten overeenkomst voor het volgend jaar te ver nieuwen. Aldus wordt besloten. Goedgevonden wordt vervolgens onder hands te verknopen een perceeltje bouwter rein aan den heer J. Kuipers, groot 441 ca., ad f 2 per ca. De rondvraag. De heer Bontk'es dringt aan op het maken van verlichting bij de woonschuiten te Hau- kes; in 't donker kan men daar niet op behoorlijke wijze komen. Nadat mevr. WitSlikker nog heeft ge zegd, dat zij zich niet kan vereenigen met het uitschrijven van een vergadering op 's morgens 11 uur, waarvan de voorzitter goede nota neemt, volgt sluiting. Verlof Burgemeester. Aan den Burgemeester dezer gemeente is van 14 tot en met 28 November 1937 verlof verleend om buiten de gemeente te verblij ven. Als loco-burgemeester zal optreden de Wethouder O. J. Bosker. Burgerl. Stand van 812 Nov. Geboren: Marietje, dochter van K. Kes en I. de Groot. Josina Johanna, dochter van M. C. Versluis en W. de Regt, Folgertje Frank- tie, dochter van W. Menninga en B. Rozema. Hendrik, zoon van A. J. Westhoff en A. van Essen. DEN OEVER RUMOERIGE MIDDENSTANDSVERGADE RING, Ontwikkelingscursus vestigings wet niet in Den Oever. Donderdagavond werd door enkele leden van de Middenstandsvereeniging een verga dering belegd in het café van don heer Moeijes. Zooals bekend zal te Ilippolytus- lioef een cursus gegeven worden in boek houden enz. in verband met de eischen ge stold voor zakenmenschen door de op han den zijnde Vestigingswet Het doel van deze vergadering was de cursus aan Den Oever te krijgen daar men van meening was dal het nogal bezwaarlijk zou zijn twee maal per week van Den Oever naar H. Hoef te gaan. De meeningen liepen hieromtrent nogal uiteen daar dit in de praktijk onmogelijk was, omdat het bestuur van den Midden stand alhier er bijzonder voor geijverd heeft pen cursus op Ilippolytushoef te krijgen. Gezien de plaatselijke omstandigheden, is Handhaving van de rechtsorde kan doodstraf noodzakelijk ma- ken. De minister van Binnenlandsche Zaken is geen principieel tegenstander van de dood- De minister staat, aldus zegt hij in de Memorie van Antwoord inzake de Justitie- begrooting voor 1938, op het standpunt, dat de bezwaren, die sommige Tweede Kamer leden tegen de doodstraf aanvoeren, niet doorslaggevend mogen zijn, indien de om standigheden zoo liggen, dat invoering van de doodstraf voor handhaving van de rechts- orde noodzakelijk is te achten. dit dan ook bij uitzondering toegestaan. De vergadering die nogal een rumoerig karak ter droeg werd om ongeveer tien uur ge sloten. Hierna zijn een vijftal afgevaardig den uit de vergadering nog per auto naar den voorzitter van de Middenstandsvereeni ging alhier, den heer C. J. Bosker te H. Hoef, getogen om een en ander nader te bespreken. De heer Bosker stond de heeren vriendelijk te woord. Ook hier bleek dat het onmogelijk was aan de verlangens van de inwoners te Den Oever te voldoen. Een woord van hulde aan het bestuur van den Middenstand die alle moeite gedaan heeft om de cursus op Wieringen te krijgen is dan ook zeker op zijn plaats. KOEGRAS AFDEELING JULIANADORP VAN DE V.A.R.A. Bovengenoemde afd. vergaderde Donder dagavond in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Doorn. De Voorzitter heet de aanwezigen harten lijk welkom, in het bijzonder de heer C. Steenlage, Districtbestuurder uit den Hel der. De ingekomen stukken gingen vlug on der den hamer door. Vervolgens kreeg meergenoemde Districtbestuurder het woord om de Winterpropaganda te bespreken. Spr. stelde duidelijk voorop dat een1 afdeeling als Julianadorp thans tellende 30 leden gemakkelijk er een worden kan met 60 leden, en dat daar tooh heusch niet zoo veel tijd voor noodig is om dat aantal te bereiken. Verder memoreert spr., dat de V. A.R.A. dit jaar zijn 12'A jarig bestaan heeft herdacht, ook de verbouwing van de stu dio's wordt besproken en duidelijk uiteen gezet. Dezen zomer is er geen zomerfeest ge weest, dat zal plaatsvinden in 1939 als de nieuwe Studio kant en klaar is. Nadat nog diverse andere belangrijke za ken door spr. naar voren waren gebracht, besloot hij zijn uiteenzetting met een aan sporing tot de leden om hun beste beentje voor te zetten tot opvoering van het leden tal dezer afdeeling. De afd. Voorzitter zegt de heer .Steenlage dank voor datgene wat door hem is ten beste gegeven. De rondvraag leverde nog enkele besprekingen op, en daarna wenj deze bijeenkomst gesloten. ZONDAG 14 NOV. Ned. Herv. Gemeente. Anna Paulowna, vm. 10 uur, Ds. Vorstman. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, vm. 10 uur, Ds. de Wilde; Geref. Kerk. Anna Paulowna, voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur, Cand. J. Verhave. Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. The Star of Hope Mission. Julianadorp, 's av. 7 uur, de heer Sevensma, van Amsterdam. ALKMAAR, 12 November. Kaasmarkt. Aangevoerd 38 stapels, zijnde 78.000 Kg. Fabriekskaas kleine f24, boerenkaas kleine f 23.50, idem commissie f 22.50, per 50 Kg. Handel vlug. ALKMAAR, 12 November. Op de heden gehouden Graanmarkt wa ren aanvoer en prijzen als volgt: 90 H.L. voertarwe f 7.10—8; 40 IIL rogge f 7.30- 7.40; 216 HL. gerst f 6.75—6.90, Gerst chev. f 7-7.70, 387 HL haver 6.25—7; 251 HL. boonen, w.o.: paarde f 8.30—8.75. bruine 18, citroen 1624, duiven 910.75, witte 2427 en tuinboonen 15381 1 HL. diversen; 10 HL karwijzaad 22.60; blauw-' maanzaad 30.50; 107 HL. erwten, w.o.: kL groene 9—12; groote groene 21—22.50, grauwe 18—28, vale 10—18 en platte vale itV" £"es Per 100 Kg. Totaal aanvoer 1102 H.L. Handel matig. ALKMAAR, 12 November. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aan bod 38<0 stuks, verkocht 3370 stuks. Mid- denprijs f 22.50, hoogste prijs f 26.per 50 Kg. Aanwezig l fabriek. NOORDSCHARWOUDE, 13 Nov. Bevelanders 2.10, bl. eigenheimers 2.50, men 8.10, grove 7.80, peen 1.60—2, kleine P6o"„ °'60, kroten 1.40—3, roode kool 2.20 2./0, witte *kool 0.80. gele kool 1.—. Deen- sche witte kool 0.80—1.20, andijvie 60 ct. BROEK OP LANGENDI.TK, 13 Nov. 0 .L oigenheimers 2.70—2.80. uien 7.70- 8.30, drielingen 5.90—6.30. grove 7.50-7.80, aele nep 7,40, peen 1.70—2.20, kroten 2.90- 3 30. roode kool 1.30—3.20, witte kool 80-00 et-groene kool 1-2.10, gel ekool 1-1.30. D. w i te kool 0.801.40, bloemkool 1.50—2.20, 2e soort 1.50. Nederlandsche Zuivelcentrale 14 t.m. 2° ovember. Consumptiemelk regeeringscon- 'ract taxegedeelte 7,25 cent, eventueel ver- oogd met premie of verminderd met kwalj' 'eitsafdracht. Overmelk regeerings-niiW" mumprijs 6,30 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 16