TnunAmdfé Onze kindermiddag Zaterdag 13 November 1937 tfiadómeuwj JanRapalje's achtervolger raakt het spoor kwijt Tweede Blad Wat gebeurt er met de „Heemskerck? Vlug en goed vervoer gaat samen per „ESONA" Helders Mannenkoor Repetitie „Repelsteeltje" Constantin Sadko zingt Derde notaris in onze stad Tweka-auto aangereden Weer een nieuwe zaak in de Koningstraat Het Bank-Geheim Japan wijst a£ N Gerrit Loopvlug, die juist den hoek van ie... omkwam, toen Jan, na zijn onfortuinlijke val, op de fiets sprong, zette er nog een schepje op, maar aangezien de zwijntjesjager voelde, dat het zijn laatste kans was om zijn vrijheid te behouden, vloog hij als een haas links de... jn, waar hij meende in de drukte van het stadsgewoel een veilig heenkomen te vinden. Hij vergat echter, dat er 's avonds, tusschen 7 en 10 niet in de ..f gereden mag worden en toen een barsche stem „afstappen" riep, kreeg Jan bijna een hartverlamming van schrik. Hij keek om en zag dat het een kwajongen was, die hem dit grapje léverde, maar het was tevens een herinnering voor hem, dat hij niet alleen op een verboden rijwiel, maar ook op een verboden pad was, dus schoot hij de eer ste straat rechts in en daarna de eerste straat links, waar het duister van den weg hem gun stig was. Aan het einde van deze straat kwam hij op het... waar hij een weinig op verhaal kwam. 't Was een strop voor Jan, dat juist de teeke naar van de Heldersche Courant het... op kwam rijden, want toen was het weer uit met zijn rust en als een opgejaagd ree snelde hij opnieuw voort. „Ik geef die zwijntjesjagerij er aan", zuchtte hij, ,,'t geeft niets dan ellen de", ,,'t is allemaal armoe"... De teekenaar bracht de plaats in beeld waar hij Jan zag en die vinden onze winter-puzze- laars op een advertentie-pagina. In de vragenrubriek van de November-uit- gave van „Onze Vloot" stel de heer W. E. v. P. te S. de volgende vraag: Zal Hr. Ms. pantserschip „Heemskerck" nog opnieuw in dienst worden gesteld of is deze bodem reeds van de vlootsterkte afgevoerd? Het antwoord van de redactie luidt: Hr. Ms. „Heemskerck" had reeds lang, evenals de overige pantserschepen, van de sterkte afgevoerd moeten worden. In ver band echter met het heerschende tekort aan- materieel wordt deze bodem in reserve gehouden, temeer nu de verhoudingen in de wereld dermate gespannen zijn, dat wij voor onze veiligheid geen schip kunnen missen dat nog varen en schieten kan, al is het nog zoo oud, voordat de vervanger in dienst kan worden gesteld. Het tijd stip waarop de bovenbedoelde bodem uit de sterkte kan worden afgevoerd zal ge heel afhangen van hetgeen de Regeering voorstelt en de Staten-Generaal voteert. Bereids is reeds mededeeling gedaan betref fende het najaarsconcert, dat onder leiding van den heer A. J. Leewens, Maandag a.s. in t,Casino" zal plaats hebben. Behalve dat de beide nummers, waarmede het koor op 3 Oct. te Zeist in de le Afd. een len prijs behaalde, zullen worden gezongen andere belangrijke koorwerken, o.a. met mede werking van den bas-baritonzanger A. J. van Weelde, waarbij Mevr. M. NymeyerMoorman haar zeer gewaardeerde medewerking als pianiste verleent, treedt een jong, veelbelovend tenorzanger als solist op. Het zal voor dezen solist, welke na vol brachte studie bij de heeren Leewens, Pelsky, v. d. Horst en laatst bij Louis van Tulder, al hier optreedt, ongetwijfeld een voldoening zijn in zijn geboorteplaats zijn debuut te mogen houden. Nu reeds mag gezegd worden, dat de heer Geert de Boer, welke over een zeer beschaafd, welluidend orgaan beschikt, tevens om zijn zeer verzorgde uitspraak ongetwijfeld aan het concert van „Helders Mannenkoor" luister zal bijzetten. Den bezoekers wordt met dit: programma een groote verscheidenheid aangeboden. Betreffende toegang raadplege men de ln ons blad van Donderdag en heden geplaatste advertenties. Gisteren reeds dertig plaatsen besteld. Het zal Woensdagmiddag vol worden In „Casino". Men kon zelfs niet wachten tot den kaartverkoop hedenmiddag be gint. Reeds gisteren kregen we van ver- «chillende kanten aanvragen voor plaat- »en. Dertig plaatsen werden al besteld, waarvoor de kaarten hedenmiddag af gehaald kunnen worden. Om 1 uur Is de verkoop van de kaar ten begonnen. Op verzoek zullen we de gelegenheid tot plaatsbespreking open stellen. Tegen den gereduceerden prijs van vyf cent kan men Maandag en Dinsdag aan „Casino" plaatsen bespre ken van 3 tot 5 uur en Woensdagmorgen van 1013 uur. Het wordt een programma, dat het programma van vorige Kindermiddagen nog verre overtreft. En toen was men reeds vol enthousiasme. „Repelsteeltje" is een aardig sprookje en de costuumpjes zijn zoo kleurrijk en smaakvol, dat het jong en oud van begin tot eind boeit en in spanning houdt. Kabouters en prin sen treden er in op, hofdames en pages. Het ls alles vol kleur en leven, terwijl de zang van de kinderen buitengewoon aardig is. Van Prof. Melorini genieten allen. Het is ook verbazingwekkend wat hij doet en Greetje, de sprekende pop, ver overt de heele zaal. En dan is er de jongens- en meisjes- fiets nog. Die kan ieder winnen. Allen maken gelijke kans. We zullen er vandaag niet meer van zeggen De toegangskaarten voor abonné's en hun kinderen zijn tegen 30 cent per plaats verkrijgbaar aan ons kantoor, tot hedenmiddag 5 uur. Niet- abonné's betalen 30 cent per plaats. Haast u, als u niet teleurgesteld wilt worden. Vanmiddag om half drie repetitie in „Casino". De repetitie voor „Repelsteeltje" heeft plaats hedenmiddag om half drie, in „Casin o". Alle kinderen, die meespelen, behooren present te zijn. Met het oog op de korte voorbereiding voor Woensdag is dit absoluut noodzakelijk. Wij maken er de kinderen op attent, dat Zij alleen op het tooneel mogen, niet in de zaal. Ook Maandagmiddag zal op het too neel van Casino gerepeteerd worden. Om kwart over vier worden de kinderen dan ver wacht. Wij verzoeken de ouders om medewerking, ervoor te willen zorgen, dat hun kinderen deze repetities niet missen. JEUGDDIENST EVANGELISATIE. Zondagmorgen 10 uur wordt in het Evan gelisatiegebouw onder leiding van den Voor ganger Cand. J. B. Oskamp een jeugddienst gehouden. Hier zal centraal worden gesteld het werk der Zending en het werk van de wereldbonden van Christelijke Jongemannen- en -vrouwenvereenigingen. Over de geheele wereld wordt deze week de Christenjeugd met een heldere klaroen stoot opgeroepen, om mede de verantwoorde lijkheid te dragen in den strijd tegen de duisternis. Ook jonge mannen en vrouwen uit Den Helder worden opgeroepen. Men zie de advertentie. Een aantal menschenredders uit verschillende kustplaat sen van ons land bracht Vonderdag een bezoek aan de hoofdstad, om er de Ne- derlandsche première van de film „Stormduivels" bij te wonen. Onze foto stelt voor op het Centraal Station. De heer Jongstra, station chef, verwelkomt de helden ter zee. V.l.n.r.: IV. Lau- rens (Brielle); T. H. Mooi (Anna Paulowna)J. v. d. Kooy (Cocksdorp)C. J. H. Ostenburg (Den Helder); J. Meurs (Amsterdam)A. Boon (Hoek van Holland) en A. IJ. Kuiper (Den Helder). Woensdag a.s. wordt in de Bethelkerk, Julianapark, een Oekraïnsche avond gegeven, waar D. Dresselhuis van Oldeboorn (Fr.) zal spreken over: „Op bezoek bij de Evangelische Oekraïners in Polen". Constantin Sadko zal dien avond zingen. Deze wereldberoemde tenor werd geboren in Russisch-Oekraïne en stamt uit een oude Kozakken-familie. Door zijn zeldzaam mooie stem trad hij reeds als solist op toen hij nog een knaap was en zong toen o.a. aan het Engelsche hof. Tijdens den oorlog en de revolutie was hij in Rusland, waar hij onder meer als „tenor di grazia" aan de Staats-opera in Moskou ver bonden was. Later stelde hij zich in Italië onder leiding van den bekenden zangdaedagoog Luigi Ga- brielle, die hem in de geheimen van het Oud- Italiaansche „Bel canto" inwijdde. Vanaf dit tijdstip dagteekent zijn interna tionale roem. In 15 verschillende landen gaf hij met enorm succes Russische concerten. Ook bij de groote radio-stations Brussel, Weenen, Mün- chen, Stuttgart, Madrid, Lissabon, enz. was hij een geregelde gast. Eenigen tijd geleden kwam Sadko ln aan raking met het Evangelie. Van toen af kwam een keer in zijn leven en nu is het zijn be geerte, om zijn talent te besteden in den dienst van God. Nu zingt hij eenvoudige, Russische geestelijke liederen op een wijze, zooals men die zelden of nooit te hooren krijgt. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij u naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. Ds. B. VAN DER WERFF. Op 21 November a.s. hoopt Ds. B. van der Werff, emeritus-predikant van de Gerefor meerde Kerk te Amsterdam, den dag te her denken, waarop hij voor 40 jaren in het ambt werd bevestigd. Ds. Van der Werff werd can- didaat in 1897. Hij diende de gemeenten Krui- ningen, Grootegast, Harlingen, Dokkum, Den Helder, Doorn en AmsterdamWest. Op 1 Oc- tober 1935 ging hij wegens ziekte met eme ritaat. De Minister van Justitie brengt, krachtens machtiging van H. M. de Koningin ter kennis van belanghebbenden, dat in de gemeente Den Helder een nieuwe notarieele standplaats zal worden gevestigd. BOUW LANDHUIZEN. Op deze tweede foto van de Blauwe Zeeridders te Am sterdam genomen, ziet men zittend v.l.n.r.: G. Moer- kerke (Ouddorp)K. Bijl (Den Helder) en B. Houtnip- per (Texel). Rechts staande de heer W. Jongstra. Het bouwen van vijf landhuizen aan de Timorlaan is opgedragen aan den heer M. C. van der Plas, aannemer, alhier. Gistermiddag had een reiziger van de Tweka-fabrieken zijn auto rechts van de Kei zerstraat neergezet, om even zaken te gaan doen. De onbeheerd staande auto werd kort daarop op zij aangereden door den bestelauto van de Fa. Van Gend Loos, welke achteruit reed. De chauffeur keek waarschijnlijk niet goed uit, met het gevolg dat de klep van zijn wagen het spatbord en 2 ruiten van de Tweka- auto vernielde. Firma J. Godschalk opent heden middag. In de Koningstraat 5860, juist tegenover Kapé, opent de heer J. Godschalk hedenmiddag om 5 u. zijn geheel nieuwe zaak in damescon- fectie, kousen, handschoenen, rokjes, blouses en pullovers. De jonge firmant heeft een prachtig sortiment in zijn branche en deze wordt op de juiste wijze tentoongesteld in het fraaie pand, dat door aannemer H. W. Freeke gebouwd werd onder architectuur van den heer L. Sok. De heer J. Godschalk, de jongere generatie van de familie, die vroeger jarenlang de be kende zaak in damesconfeetie gevoerd heeft, zal de zaken van zijn vader op den ouden voet voortzetten. Twee étalages en twee deurkastjes noodigen de dames tot een kijkje uit. De winkel zelf is naar de eischen des tijds ingericht en is o.m. paskamers rijk, welke geheel van den winkel gescheiden zijn. De étalages werden door twee étaleurs ver zorgd. Het geheel maakt een uitstekenden in druk. „MUSIS SACRUM". Zondag j.1. heeft het „Cabaret der Ama teurs" zulk een succes geboekt, dat op veler verzoek Zondag a.s. een herhaling of ver volg zal plaats hebben. Nieuwe amateurs boden zich aan met nieuwe nummers. Er zijn ook nu weder prij zen beschikbaar. Vérder brengen The Allround Musicians de nieuwste schlagers. Op den Dansmiddag wordt de Tango ge demonstreerd. Men zie verder de advertentie in dit blad. Het bankgeheim wordt niet opgeheven; ge lukkig maar voor alle Heldersche Leni's, Martha's, Eva's, Truusjes, Greta's, Marietje's, en hoe al die lieftallige Heldersche kindjes van plus minus 1000 weken verder mogen heeten; gelukkig maar, dat het bankgeheim bestendigd blijft, want waar zou het heen gaan, als Leni met haar matroosje of Martha met haar stuur mansleerling (het is verwonderlijk, maar die Heldersche meisjes zijn altijd stapel op de in uniform gekleeden; een burger heeft in den regel geen schijn van kans) wat van de avond wandeling moeten uitrusten en als dan al die bank-zaken, die zoo 's avonds op de bankjes aan den zeedijk of in ons mooie Timorpark verhandeld plegen te worden, aan de groote klok werden gehangen? Het „hou je nog een beetje van mijf" en het antwoord: „een bèètje, wel nee, heele mud-zakken vol!" moet maar geheim blijven, daar heeft die Minister, die zelf ook aan zijn jongen tijd met z'n bankgeheimen gedacht zal hebben, gelijk in. Het opheffen van het bankgeheim, je moet er niet aan denken; het zou voor de Heldersche dametjes zelfs de aanleiding kunnen worden voor een bankoproer. Ze zijn soms tóch al zoo mopperig, omdat die steenen banken op den Helderschen zeedijk om dezen tijd van het jaar eigenlijk véél te koud zijn, om er zoo 's avonds wat met z'n tweeën op uit te rusten; ze zou den wel willen, dat de banken centraal ver warmd konden worden, maar het bankgeheim opheffen, stel je voor! Heeft Amsterdam inder tijd niet om veel minder geldige redenen zijn paling-oproer gehad? En wat een moord- en doodslag zou er niet uit voorvtloeien, als dit geheim opgeheven werd, want dan kwam het immers ook direct aan het licht, als Leni tijdens de wacht van haar matroosje eens een avondje met een adspirant-stuurman op stap was geweest en op een bankje had zitten rusten. Wie van de dames en heeren uit Den Helder heeft er niet zijn bankgeheim, al dateert het dan ook bij sommigen uit lang vervlogen jaren Zou er in Den Helder wel één rondloopen zon der bankgeheimen Gerust, dat heeft die Minister nu eens goed bekeken; dat bankgeheim moet maar ten eeu wige dage bestendigd blijven'. Bemoei u met uw eigen zaken. iemand heeft de optimistische ver wachting gekoesterd, dat Japan een wel willend en toestemmend antwoord zou zenden aan de Brusselsche conferentie en dat het zich op deze conferentie zou doen vertegenwoordigen, om in gezamenlijk overleg, de zeiken in het Verre Oosten te regelen. Dat het antwoord echter zoo bruut zou zijn, had men nu ook weer niet kunnen denken en verwachten. De overeenkomst ItaliëAbessinië gaat nog steeds op. Wat gaat jullie mijn optreden in China aan Erken het recht van onze handelingen, dan zullen we de beste vrienden zijn. Daarop komt, kort en goed, het Japansche antwoord neer, dat gisteren te Brussel is ontvangen. Het antwoord is een categorische weigering om in eenige bespreking te treden. De Japansche regeering is van meening, dat er nog niets is veranderd in de situatie, sinds zij 27 October haar standpunt uiteenzette. De regeering te Tokio meent (denk aan Italië!), dat haar actie berust op de noodzakelijkheid van wettige zelfverdediging en dat zij daartoe gedwongen is geworden door het optreden van de Chineezen. De „N. R. Crt." schreef gisterenavond in een beschouwing: Wat betreft het verdrag der negen mogend heden is de Japansche regeering van meening, dat de onderhavige kwestie volkomen buiten dit verdrag staat. Zij meent daarom, dat er geen ruimte is voor eenige discussie op grond van bepalingen van dit verdrag en dat het in verband daarmee onmogelijk is een uitnoodi- ging te aanvaarden, die gebaseerd is op dit verdrag en die zou moeten leiden tot een be spreking over de schendingen van dit pact. Naar het oordeel van Japan is er van eenige schending tot dusverre geen sprake. De mogendheden, aldus Tokio, zullen de bij zondere positie in het Verre Oosten moeten erkennen. De eenige mogelijkheid, om tot een oplossing en een staking van de vijandelijk heden te komen, ligt in directe onderhande lingen. Alle bemoeienissen van andere landen kunnen de kwestie van de regeling der vijan delijkheden slechts hinderen. Japan eischt, dat de andere mogendheden de werkelijkheid zul len erkennen. Zijn eigen regeering, aldus het antwoord, zal steeds de rechten van andere landen respecteeren en wil ook steeds met hen samenwerken. 't Is weinig bemoedigend dit antwoord van Japan. In Brussel zal men er op antwoorden, van daag of morgen. Misschien zal het een ant woord op pooten worden, maar dat zal Japan voor kennisgeving aannemen en het zal zijn eigen recht zoeken in China, zooals Italië dat in Abessinië gedaan heeft. En straks zullen de mogendheden zich bij de voldongen feiten neer leggen. Opnieuw is gebleken, dat gemeenschappelijk overleg in onzen verworden tijd geen betee- kenis meer heeft. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG- EN LAAG WATER. Wintertijd Zon Nov. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 14 7.20 16.08 2.10 1^25 9.00 21.10 M 15 7.21 16.06 3.35 16.40 10.15 22.25 D 16 7.23 16.05 4.50 17.45 11.15 23.3 W 17 7.24 16.04 5-50 18.35 12.10 D 18 7.26 16.03 6.40 19.20 0.30 13.05 V 19 7.28 16.02 7.35 20.05 1.30 130

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5