Onze Kindermiddag y<taxLóniejjjjM Een stormloop om toegangskaarten Morgenrood bestaat een kwart eeuw Aqznda Maandag 15 November 1937 Tweede Blad R.K. Knapenkoor „De Zingende Jantjes" Feestavond van de tooneelvereeniging «Het Noorderlicht' Nationale fonds voor bijzondere nooden Waarschuwing Aanbesteding Nutsspaarbank tc Den Helder Motorrijdersliptin de Keizerstraat Minderwaardige streek Een vertrouwd en zorgvuldig expediteur: „ESONA" Italië en de Engelsche dubbeltjes D e buitenlandsche politiek is tegenwoordig het best te vergelijken met den barometer in dezer dagen van wisselvallig weer. Nu eens stijgt hij plotseling en onverwacht en ziet men hoopvol uit naar beter weert maar nog voor de warmere luchtstroom zich doet gelden, zakt de naald tot stormpeil en giert de wind onheil spellend. NAHETROOKEN Uitvoering in het Gebouw van den R.K. Volksbond. Het hierboven genoemd jongenskoor bestaat uit twee klassen, de z.g. concertklasse en de opleidingsklasse, en het was de eerstgenoemde, die circa 30 leden telt, welke gisterenavond in den Volksbond aan de Molengracht een cpncert gaf. Wie meenen mocht, dat we hier uitsluitend eenvoudige schoolliedjes zouden te hooren krijgen, vergist zich. Een zorgvuldig samengesteld programma vermeldde, naast meer simplistische nummers, zooals van Fr. Abt, ook koornummers van Mendelssohn eii zelfs Beethoven. En laat ons maar direct con- stateeren: het was in orde wat dat zingen betreft, zuiver en frisch klonken de jongens stemmen de zaal in. Met een geestelijk lied, „Stella Maris", van den eerw. W. P. Jansen een geheel in kerkelijken stijl gehouden Marialied werd het programma geopend. Goed gezien was het, daarna met een eenvoudig driestemmig nummer van Franz Abt door te gaan; de jongens waren over de eerste onwennigheid heen en kwamen er wat meer in. Want de beide volgende nummers van den Rus Bort- niansky stelden zwaardere eischen, maar over 't algemeen kunnen wij den samenzang en de :;uiverheid prijzen. Alleraardigst was Viotta's Een Scheepje"; het eigenlijke liedje (van ileye meenen wij) werd door een paar jongens gezongen, en bij het refrein „Hojo!" viel tel kens het koor in. Al deze nummers waren driestemmig en, behoudens dan wat hulp van een piano, werden ze a capella gezongen (zonder begeleiding). Nadat het orkest zich met verschillende nummers niet onbetuigd had gelaten, kregen we, als klap op de vuurpijl, en als waardig slot van het eerste gedeelte, een Tiroo'.sch nummer. Sakkerloot, was is daarom gelachen! Een stuk of acht jongens waren als Tiroler boertjes en boerinnetjes verkleed, ze zongen een Tiroolsch lied, maar er kwam van Hol lands duinen ook in voor. En ze dansten dat het een lieve lust. was; een van de Tirolerin- nen d'r hoed viel telkens af en blijkbaar zat de pruik ook ni t al te vast. En er waren oogenblikken, dat uw verslaggever vreesde, dat er vrouwen van hun stoelen zouden val len van den lach. 't Is eerlijk waar, hoor! Wij moeten nog over dat orkest, dat dnder leiding stond van den heer D. Makelaar, iets zeggen, speciaal over een trombone-solo van den heer Alex Miiller. Er werd pittig en goed gespeeld; de heer Müller oogstte applaus met zijn solo in een parafrase over het bekende „The holy City" (de heilige stad). Hier is dat majestueze, indrukwekkende refrein van „Jerusalem" en speciaal als trombone-num mer kwam het goed tot zijn recht. Alle hulde voor deze fraaie weergave! Na de pauze een voortzetting, waarvan we noemen een liedje van Abt, „Woudgedach ten", waarin het refrein door een der jongens solo werd gezongen, terwijl het koor met bromstemmen begeleidde. (Het woord „brom stem" doet in verband met deze jonge knapen wel ietwat vreemd aan, maar dit is nu een maal de term). Behalve dit nummer werd nog vertolkt Mendelssohn's drie-stemmig engelenkoor uit „Elias", een liedje van Worp en Beethovens „De Vesper". Dit laatste op verzoek. Alles samen een op hoog peil staande uit voering. Vermelden wij nog, dat de Tirolertjes en Tirolerinnetjes waren geschminkt en ge kapt door den heer Van Deutekom, die onge twijfeld genoegen en 'voldoening van zijn werk heeft gehad. L» Het gezellige, lekker verwarmde zaaltje van „Dennenheuvel" deed ons den tocht door een guur nat herfstweertje spoedig vergeten. En gezellig was het op dezen feestavond van het- „Noorderlicht". Vroolijk klonken de too- nen van harmonica en piano, terwijl duidelijk merkbaar was, dat er aan stemming niets ontbrak. De voorzitter was door familieomstandig heden verhinderd het openingswoord uit te spreken, zoodat het mevrouw de Zeeuw, de secretaresse was, die den aanwezigen welkom heette. Na dit openingswoord gaf de heer Melief, de regisseur, souffleur enz. enz. van de ver eeniging, een korte inleiding bij het tooneel- stukje in vier bedrijven, getiteld „De gevol gen van een leugen", dat zou worden opge voerd. En direct hierna wordt reeds een aanvang gemaakt met de vertolking van het eerste bedrijf. Het dient gezegd, dat de spelers over het algemeen rolvast waren en voor een amateursvereeniging zeker op een buiten gewoon vlotte en geestige wijze dit blijspel vertolkten. Natuurlijk viel er hier en daar wel wat aan te merken, maar een bewijs, dat dit bet geheel niet schaadde, bleek wel uit het hartelijk lachen, dat herhaaldelijk opklonk. De inhoud was zoo ingewikkeld, dat we er ons niet aan wagen om hiervan een overzicht te geven. De leugen, die een dominee ver telde, om zich uit een lastige situatie te red den, stichtte zoo ontzaglijk veel verwar- r'ng, dat we respect hebben voor de schrijver van het stuk, dat hij den den draad van het verhaal niet is kwijtgeraakt en voor de spe- 'ers, omdat ze al die perikelen, die ontston den op zoo'n komische wijze tot een goed einde wisten te brengen. Zoo was er een koster, die buitengewoon geestig was, deze rol werd gespeeld door den heer J. Blokker en wel zoo realistisch, dat we hem aanraden, om naar een dergelijke be trekking uit te zien. Maar ook de heer Rudolph, als raad van een synode, was heel g°ed. Het ernstige, brave gezicht van den zijn mimiek, het was een kostelijke noot het geheel. En dan was er de vrouw van den dominee iniej. Van den Berg), en de dienstbode (mej. Smit)die ook blijk gaven hun rol volkomen begrijpen. Het zijn dan ook geen nieuwe- "ngen voor het Noorderlicht, want reeds ®erder zagen wij ze op de planken, en dat leeds met de noodige vrijheid van optreden. Wat de dominee betreft, welke rol gespeeld 'erd door den heer Nieuwland, ook deze bleek zijn rol te begrijpen, hoewel we een enkele maal zijn spel wel iets te stijf vonden. We zouden van geen enkele speler bijzon der zwakke momenten kunnen noemen, zoo was b.v. de jachtopziener, die in het stuk voorkwam, ook heel aardig. Het stuk is dan ook in alle opzichten ge slaagd en het was geen wonder, dat er een hartelijk applausje opklonk, toen voor de laatste maal het doek viel. De mondharmonicaclub ,-,Ons Genoegen" gaf hierna eenige nummers ten beste en oogstte veel bijval. Het bleek, dat de leiding van den heer De Boer, deze vereeniging zeer ten goede komt. Een bal besloot dezen avond. Het Noorder licht heeft met de eerste uitvoering in dit seizoen zeker een goed begin gemaakt. Een koninklijke gift van de Prinses. Het nationaal fonds voor bijzondere nooden verzoekt ons mede te deelen, dat H.K.H. Prinses Juliana dit fonds de belangrijke gift van 5000 heeft geschonken. Dit koninklijke voorbeeld moge velen tot navolging opwekken. Elders in dit nummer vindt men de puzzle van het nationaal fonds. Behalve de bij. deze puzzle vermelde hoofdprijzen is nog uitge loofd een zilveren theeservies ter waarde van 250 of andere zilverwerken, ter keuze van den winnaar, welke door de medewerking van de firma J. Steltman te 's-Gravenhage uit gelden, voor de prijsvraag beschikbaar gesteld, konden worden aangekocht. De comm. van Rijks- en gemeentepolitie van Renkum, te Oosterbeek, geeft aan belangheb benden in overweging te voren ernstig te in- formeeren naar de waarde van een door het instituut „Meer Baat" te Oosterbeek (Graaf Ottolaan 28) af te geven getuigschrift en diploma van bekwaamheid, meer in het bijzon der naar de vooruitzichten op plaatsing, door het bezit van een dezer bescheiden gesug gereerd. Met betrekking tot de opleiding voor marconist-radiotelegrafist, voor douane beambte (kommies), voor politie-agent, marechaussee en militaire politie, voor keurmeester van waren en voor plaatsing bij de Kon. Ned. Marine, wordt in overwe ging gegeven, alvorens een cursus bij „Meer Baat" te gaan volgen, bij de offi- cieele instantie inlichtingen te gaan in winnen. Het is onder andere gebleken, dat op het examen voor radio-telegrafist der 2e klasse, °P 15 October 1937 gehouden, enkele jonge lieden -die voor 100 een desbetreffenden cursus bij „Meer Baat" hadden gevolgd niet in staat waren ook; maar één enkel ant woord op gehoor op te nemen, aangezien zij het seintempo niet konden volgen, tengevolge van de bij „Meer Baat" gevolgde, doch door deskundigen onmogelijk geachte'methode, het leeren opnemen „op gehoor" schriftelijk te on derwijzen. In het prospectus van „Meer Baat" bleken bovendien vele exameneischen foutief vermeld, terwijl de exameneisch „opnemen op gehoor" er zelfs niet in voorkwam. Voorts wordt, alvorens andere vak-cursussen van dit instituut te volgen, in overweging ge geven bij vakspecialisten te informeeren of het volgen van deze cursussen tot het gewenschte doel zal kunnen leiden. Zaterdag heeft in „De Toelast" plaatsgevon den de aanbesteding voor het bouwen van een huis aan de Koningdwarsstraat no. 38 namens de dames Schuitema door architect J. J. van der Leek. Er was als volgt ingeschreven: J. Mos, Breezand 4.224. W. F. Labout 3.870.— J. Roomerjer 3.650. G. v. d. Wal 3.600.— L. Plaatsman 3.598. A. de Kloe 3.540.— P. Vermeulen en W. A. Ran 3.490. M. Blom Jr. .Oudeschild (T.) 3.485. Modder Cuperus 3.480. H. Hagen 3.445.— J. Steeman 3.400. Fa. Gebr. Boot 3.400. K. Venema 3.395. H. Freeke 3.395.— G. Groot 3.385.— J. C. Graaf, Den Burg (T.) 3.380.— Reijers Vlaming 3.345. A. Smit 3.340.— J. W. Bakker, Den Burg (T.) 3.333. H. Doorn 3.298. Fa. Gebr. Riemers 3.278. Fa. C. Quak 3.000. Naar aanleiding van deze aanbesteding zij nog vermeld, dat deze een bijzonder tintje droeg. Het was namelijk de eerste in Den Hel der, die officieel georganiseerd gehouden is. Per 1 November j.1. is namelijk besloten zoo wel door de plaatselijke afdeeling van den Nederlandschen Aannemers- en Patroonsbond, als door den Roomsch-Katholieken Bond van Bouwpatroons, voortaan alle aanbestedingen georganiseerd te doen plaatsvinden, een be sluit, dat thans de sanctie van alle Heldersche architecten bezit. Het is aldus verboden in te schrijven bij aanbestedingen, welke betreffen werken bin nen het gebied der genoemde afdeelingen Den Helder, of uit te voeren, indien deze aan bestedingen niet uitsluitend geschieden onder aannemers, die lid zijn van een organisatie, welke partij is bij een landelijk collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrijven. Dit verbod is niet van toepassing op wer ken. welke door publiekrechtelijke en over heidslichamen worden aanbesteed. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand October 1937. Op de spaarbankboekjes werd in den loop der maand October ingelegd 219.125,23 en terugbetaald 217,360.85, derhalve meer in gelegd dan terugbetaald 1.764.38. Het aan inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans 3.051.324.03. In de maand October werden 164 nieuwe boekjes uitgereikt; het aantal in omloop zijnde boekjes steeg hiermede tot 11.020. Onder deze nieuw uitgereikte boekjes zijn begrepen 13 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eer- Sten inleg van 1. De lediging der spaarbusjes in den loop der maand leverde een bedrag van 3.348.97 aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes be draagt thans ruim 2.200. DE FILMVOORSTELLING VOOR BEHOEFTIGE MOEDERS. Het netto-resultaat van de filmvoorstel ling, Donderdag gehouden voor de behoeftige moeders, is een bedrag van 310,70, na af trek van de „onvermijdelijke" gemeentebelas ting. Het is Zaterdagmiddag een stormloop ge worden om kaarten voor onzen kindermiddag. In den tijd van een paar uur waren meer dan driehonderd kaarten verkocht. De zaal zal dus ook uitverkocht worden, want reeds heden morgen vroeg haastte men zich alweer om toegangsbewijzen, zoodat wij verwachten, dat er Woensdagmorgen geen kaart meer aan wezig zal zijn. Wie dezen middag van ontspanning met zijn kinderen mee wil maken, wachte dus niet lang meer met het koopen van toegangs kaarten. Ongeveer honderd kinderen werken mee bij de opvoering van „Repelsteeltje". Het programma van prof. Melorini is af. Zijn sprekende en lachende pop zal, zonder uitzondering, ieder amuseeren. En dan is er de fijne jongens en meisjes- fiets nog, die ieder jeugdig bezoeker winnen kan. Wij herinneren nog even aan de plaats bespreking, die heden- e» morgenmiddag van 35 uur in Casino plaats heeft, tegen den gereduceerden prijs van 5 cent per plaats. Repetitie „Repelsteeltje." De generale repetitie voor „Repelsteeltje" heeft plaats hedenmiddag kwart over vier in „Casino". Allen present hoor, jongens en meisjes. Zondagmiddag, te omstreeks 1 uur, heeft door slippen een motorongeluk in de Keizer straat plaatsgevonden, tengevolge waarvan de berijder, de heer Posotuma van den Kanaal- weg, een hoofdwond opliep. De oorzaak van het ongeval is gelegen in het feit, dat de heer P„ die kwam uit de rich ting van de Keizersbrug, slipte in de bocht voor den winkel van Bat'a. Met een bloedende wonde aan den linkerkant van het hoofd werd hij in den winkel binnengedragen, alwaar door dokter Nieuwenhuyzen de eerste hulp ver leend werd. Het bleek echter, dat een en ander zich ernstiger liet aanzien dan het in werkelijk heid was. Per taxi kon de jongeman naar zijn woning vervoerd worden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn door enkele jongens van het Internaat der Zeevaartschool aan het Ankerpark een 5-tal fietsen benevens een motorfiets niet binnen gezet. De gevolgen waren des morgens wel zeer bedroevend. Het bleek namelijk, dat een vandaal van de gelegenheid gebruik gemaakt had een 5-tal banden met een mes tot op de velg door te snijden. De politie heeft den dader te pakken gekregen. Geslaagd Jubileum-concert in Casino. Waardeerende woorden van den burgemeester en een schat van bloemen. Op 12 November van het jaar 1912 beslo ten in Den Helder enkele beijveraars voor de vocale kunst een vereeniging op te richten onder den naam „Morgenrood". De vereeni ging werd inderdaad geboren en Zaterdag avond was een stampvol Casino getuige van het kwart-eeuw bestaan. Op ons rust in deze ongetwijfeld de plicht een woord van waardeering te doen hooren ten aanzien van „Morgenrood". Weliswaar herinneren ook wij ons zoowel de ups als downs der vereeniging, doch de „ups" zijn hier in dermate groot aantal aanwezig, dat men zeker de hoop mag uitspreken, dat de zangvereeniging, onder leiding van den heer F. van der Meij. nog tal van jaren in staat gesteld worde den volkszang in Den Helder niet alleen le beoetenen, doch deze op hooger peil te brengen Het is een cultureel verantwoordelijke taak. doch in de thans verloopen 25 jaren heeft „Morgenrood" wel zeer duidelijk bewezen, voor deze taak berekend te zijn. Aldus „Morgenrood"proficiatop de hiernavolgende 25 jaar! Wat het artistiek gedeelte van den jubi leum-avond betreft, zooals gewoonlijk werk ten aan het, ditmaal welzeer uitgebreide, programma mede „Morgenrood" zelf, de onderafdeeling en het kinderkoor. Wat de „veteranen" betreft, in hun eerste optreden was men iets minder gelukkig dan in het tweede. Bij de opening was men ken nelijk nog niet geheel op dreef, wat met name tot uiting kwam in dat bijzonder mooi getoonzette „Hymne aan den Zang" van Boe- dijn. „Herfst" van C. W. Rusting zat er goed in hoewel ook hier de sopranen enkele malen een ietsje aan den vlakken kant waren. Dit alles werd echter ruimschoots vergoed bij het zingen van „Dageraad" van de Wolff. Een prachtige, rijkgekleurde vertolking, uitbun dig gezongen en met een bijzonder geluk kige ^harmonie tusschen de alten en sopra nen. Keurig werk van den directeur en een succes voor het ensemble. Hetzelfde geldt naeenoeg voor het bijzonder mooie „Mijn taal", van Arnold Spoel. Ook hier een zeer o-oed afgestemd koor, dat met opmerkelijk élan het lied zong naar alle daaraan te stel len eischen. „De Spijskaart" van Zollner bracht, hoe kon het haast anders een ovatie, terwijl ook de even dankbare als schoone .Blauwe Donau" wals van Strauss bij het groote auditorium in den smaak viel. Alzoo: een optreden, dat zoowel voor koorleden als directeur een succes te noemen is. De onderafdeeling. Wat het optreden van de onderafdeeling aangaat, ook deze heeft een niet gering aan deel gehad in het algemeen succes. Welis waar kan men ook hier een woord van spijt laten hooren dat het aantal mannelijke krach ten zoo gering is, doch dat doet niets af aan het feit, dat er spontaan, zuiver en beschaafd gezongen is. En dan noemen wij speciaal „Ons Bootje" van Worp, en het prachtige „Avond" van Van Tetterode. „Zomeravond" van Henriette van Tussenbroek bezat in de vertolking eveneens kwaliteiten, die er op wijzen, dat het met de onderafdeeling cres cendo gaat. De Juniores. En dan... de juniores... het kinderkoor. Er zit hierbij goed materiaal, er wordt uitstekend op den dirigent gelet en in diverse nummer tjes werd een lofwaardige maatvastheid ge toond. Noemen wij van de gezongen liedjes speciaal „Het blatende lammetje" van Jac. Dalcrose, waarin men enkele solistjes te hooren kreeg, die, evenals het koortje zelf, voor hun taak berekend waren. Rest ons nog te memoreeren het groote nummer, waaraan alle 3 afdeelingen mede werkten, n.1. „Visscherslied" van Hanting, en de piano-begeieiding van mevrouw M. Nij- meijerMoorman, die, zooals men dat van haar gewoon is, op voortreffelijke wijze ac compagneerde. Haar werden dan ook aan het slot van den avond bloemen geoffreerd. De herdenking. Het was de voorzitter van „Morgenrood", de heer H. Sieben, die het welkom uitsprak en daarbij in het. bijzonder noemde burge meester Ritmeester, wethouder W. de Boer en de heer L. van Loo. Voorts de vele dona teurs, oud-leden en bestuurders van zuster organisaties. Welkom oojt heette hij „Mor- genrood"'s eersten directeur, den heer Den ker en de heeren uit het eerste bestuur, K. Geus en B. Meijer. Hierna ging de heer Sieben in vogelvlucht de historie der vereeniging na; memoreerde de oprichting en de omstandigheden waar onder deze geschiedde (40 leden) en de ge stage groei tot 90 leden, waarmede het 10- jarig bestaan gevierd werd. Hij wees op dj instelling van het 3-tal afdeelingen en prees de loffelijke wijze, waarop de heer Van der Meij zich van zijn taak als directeur kweet en... kwijt. En dat sedert ca. 20 jaren. „Morgenrood" wordt gecomplimen teerd. Als eerste in de rij sprekers was daar de burgemeester, die zijn sympathiek be toog aanving met te wijzen op de cultu- reele waarde en het veredelende in den volkszang. Hij roemde de dien avond ge hoorde prestaties van het koor en hoopte dat het de vereeniging nog een reeks van jaren voor den wind mag gaan. Burgemeester Ritmeester sprak zijn spijt uit over de onmogelijkheid van het gemeentebestuur tot subsideering te ko zen, doch maakte van de gelegenheid ge bruik den dank van het college te ver woorden. Deze wordt hierna verstoffe- lijkt door het aanbieden van een bloem stuk. De heer L. van Loo, sprekende in zijn kwa liteit van bestuurslid van den Bond van Ge mengde Zangvereenigingen in Noord-Holland, sprak de hoop uit, dat ook „Morgenrood" zal bijdragen tot de verheffing van den volks zang in ons land. Ook hij bood, namens den Bond, bloemen aan. Ook voor de ouden van dagen van het tehuis aan de Kerkgracht bracht hij felicitaties over. Voorts werd het woord gevoerd door den heer Denker, den eersten dirigent, die een geestig „historisch overzicht" gaf; door den heer Geus, den heer B. Abbenes (namens „Mannenkoor"), den heer Pala namens het „Stedelijk Muziekkorps", door Arie Krijgs man als directeur van „Ons Genoegen" en voorts namens woordvoerders" van „Harmo nie". Kunst aan het Volk" en den beheerder van het Algemeen Militair Tehuis. Zij allen deden hun wenschen gepaard gaan met bloe men, zoodat het Casino-tooneel al spoedig in een even kleurige als geurende lusthof her schapen was. Tenslotte kwam de heer Sieben aan het woord. Hij roemde de capaciteiten van den directeur en bood den heer Van der Mey na mens de vereeniging een schilderij aan. Me vrouw van der Mey kreeg een bloemenhulde in ontvangst te nemen. Nadat ook de heer en mevr. Bakker, die mèt de vereeniging een kwart eeuw lid zijn, gehuldigd waren, kwam het einde der offi- cieele plechtigheid, die wel bijzonder duide- delijk naar voren bracht welk een geziene plaats de vereeniging in onze stad inneemt. Vermelden wij nog, dat na de pauze opge voerd werd een één-bedrijvige operette „De West-Friesche visschers" (waarin alleraar digst gespeeld werd) en dat de entr'acte mu ziek door de Casino-directie gratis aangeboden op hoogen prijs gesteld werd. Een geanimeerd bal besloot dit 25-jarig bestaan. De houding van Italië, ten opzichte van En geland, is in de laatste weken, zoo ongeveer om den anderen dag veranderd. Nu eens was er felle critiek, dan weer een poging tot toenade ring. Engelands houding is heel wat rustiger en waardiger. De sterke vredeswil van Engeland doet het zijn kalmte bewaren bij deze wissel valligheid van Italië. Er is Engeland teveel aan gelegen om stabiele verhoudingen in de Mid- dellandsche Zee te krijgen, het laat zich daar door „schijnbaar" wel eens in zijn prestige aan tasten. „De Maasbode" schreef dezer dagen o.m.: In een bericht uit Rome lazen wij, dat men in fascistische kringen van oordeel was, dat na het verzoek van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, aan den Britschen ambassadeur te Rome, lord Perth, de volgende stap door Engeland zal moeten wor den gezet. Het valt moeilijk uit te maken, of dit politiek en psychologisch juist is; maar het schijnt een prestige-vraagstuk voor Italië te zijn en men kan er practisch van overtuigd zijn, dat al duurt het wellicht ook een paar dagen, Londen over alle mogelijke bezwaren zal heenstappen en een of andere daad zal stel len. Engeland kan dit overigens doen; het is het voorrecht der werkelijk sterken, dat prestige voor hen een tweede rol speelt. De Msbd. ziet in de Italiaansche toenade ringspolitiek den wensch van Italië om Enge land te bewegen een leening aan Italië te ver- leenen. Nu wordt het Italiaansche crediet in Lon den niet zeer hoog aangeslagen; de 7-procent 20-jarige obligaties (welke over tien jaar ver vallen) staan op 911/(, zoodat dan een nieuwe leening zeker niet minder een rendement van 8 procent zal moeten opleveren. Onmiddellijk na het sluiten van het Britsch- Italiaansche gentlemens agreement zijn reeds onderhandelingen over een dergelijke leening van aanzienlijke hoogte in welingelichte kringen werd een bedrag van ongeveer 200 mil- lioen gulden genoemd gevoerd; het schijnt, dat Italië bereid was het hooge rendement te accepteeren, maar het was toen nog niet be reid de even hooge politieke eischen te aan vaarden. En met de mislukking van de onder handelingen over de leening liep ook de poli tieke tóenadering spaak. Het is te hopen, dat Engeland door den kapitaalsnood van Italië politieke concessies kan afdwingen, die tot zegen van Europa zul len zijn. Nat. Hist. Museum, geopend Woensdagmiddag van 35 uur. Zaterdagavond 710 uur. Eerste Woensdag in de maand van 810 uur, en de eerste Zondag in de maand 's middags van 35 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen: Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Men gaf hem een geweer" en „Een lief deslied per radio". Rialto, Spoorstraat, aanvang half 8: „Raskolnikov" en „Men spreekt over Jacqueline". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De parvenu" en „De kleine piraat". Heden: Casino, 8.15 u. Concert Helder's Mannenkoor. Evangelisatiegebouw Palmstraat, 8 uur. Film avond Leger des Heils. Dinsdag 16 November. Casino, 8 u. Uitvoering Arbeiders-Tooneel- vereeniging „Herman Heijermans". Woensdag 17 November. Bethelkerk, 8.15 u. Oekrainsche avond. Casino2 u. Kindermiddag Heldersche Cou rant. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op: 16.38 Barometerstand Den Helder 759.5 HAVEN VAN NIEUWEDIEP Aangekomen van Gooll envertrokken naar Harlingen de Ned. motorschoener Imming- ham. Aangekomen van Gravelines en vertrokken naar Groningen de Ned. motorschoener Nautilus. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen de Engelsche motorschoener Vauvette. 13 Nov. 1937. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Engelsche s.s. „Mavis". PER PAKJE 5 CT. I DE YOLMAAKTE KAUWGOM

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5