Herfstschoonheid in de natuur $)x)-e£ nu Ucu Ylicotaaö - indo-aften (tij, Kapél TE VERLENGE Joch G\oD£vaxLe\ Student was Ouö-fiollariïtèche Pijptabak WEGENS ENORME TOELOOP VERKOOP TEGEN KONINGSTRAAT DEN HELDER De 500e vlucht van de K.L.M. naar Indië Texelsch nieuws De Waal Marktoverzicht Marktberichten Vischafslag Oudeschild IJmuider vischprijzen Luit—generaal Bosboom overleden De vlootmanoeuvres in Indië HEBBEN WIJ BESLOTEN OM ONZE Beëindiging onherroepelijk Vrijdag a.s. Wij stellen hiermee iedereen in de gelegenheid van deze buitengewone aanbieding te profiteeren DOOR den windeloozen, teer-blauwen dag ruischt eentonige muziek: de mu ziek van den bladerval. Nacht en dag door, zonder ophouden vallen stil-ritselend de bladeren terug naar de aarde, waar rust is, en plaats voor allen Paddenstoelen trekken hun kringen in het rood, goud en geel gevallen blad, waarin een pekzwarte merel-man omritselt. Tusschen bronzen stammen in goud-doorgloeide beuke- bosschen valt de blader-regen... Bladerval en herfsttinten! "V/1 Hebben deze twee verscnijnseien lees met elkaar te maken? Jazeker! Wat voor ver klaring kunnen we er van geven? Nou ben ik de laatste die van „verklaren" houdt. We kunnen zoo heerlijk èlles verkla ren: we weten è.lles. Retorten, microscopen en loupe helpen ons wel als we er niet uit komen met reageerbuizen en formules, vooral formules. En we vergeten vóór ülles het mooie te zien. Maar daarom is het nog niet verbeterd, eens eventjes precies na te plui zen, wat er eigenlijk plaats heeft. Elke plant bereidt zich in het najaar voor op den komenden winter. Dat is 't heele ge heim. Tot die voorbereiding wordt hij ge dwongen, door afname van lichthoeveelheid en de daling - an de temperatuur. De aller eerste uiting, dat wil zeggen, het allereerste uiterlijk waarneembare verschijnsel, is juist de verkleuring van de bladeren. Dat is trou wens erg begrijpelijk. Het blad wordt overbodig. De taak immers van eik blad is uit het koolzuurgas van de lucht de koolstof vrij te maken. Koolstof is nu eenmaal voor elke plant 'n belangrijke stof, die in 't heeleboel samengestelde verbindingen 'n rol speelt. Maar dat is een ander verhaal. Voor ons nü van belang is de kwestie, dat in den winter die koolzuur-assimilatie stop staat, dan staat de heele prachtige b'adgroen-machine van de meeste planten stil. Maar als zoo'n blad in den winter geen koolzuur hoeft te assimilee- ren, dan is het volkomen overbodig! Het blad kan gemist worden! Ver doorgevoerde doelmatigheid. Maar... hoho! De natuur is immers zoo doelmatig? Dat beweren sommige menschen tenminste bij kris en kras. Er is, tusschen haakjes, niets van waar. Maar dat is alweer een ander verhaal en ik moet oppassen, dat ik niet afdwaal. Het zou allerminst doelmatig zijn, wanneer al die bladeren zoo-maar zon der meer zouden worden afgeworpen. Er zit in elk blad nog een hoeveelheid stoffen, die voor de plant waarde hebben, die de plant nog kan gebruiken, en goed ook. Zooals b.v. zetmeel. Voordat het blad dus wordt weggegooid als ANNO 1753 hing dit oude pijpenrek op zijn kamer. Daar hingen altijd drie gouwenaars in: één van hemzelf, de andere van zijn 2 beste vrienden. Die stopten ze 's avonds met heerlijke, milde Oud-Hollandsche tabak, en ze hielden zware gesprek, ken, terwijl ze dampten als schoorsteenen. Die tijd komt nooit weer, maar die Oud-Hollandsche kunt U nu weer rooken. waardeloos materiaal, moeten eerst nog die stoffen eruit gehaald worden! En tegelijk worden stoffen in het blad ge bracht, waar de plant van af wil. Handig niet En als het blad dus naar beneden dwar relt neemt het meteen allerlei afvalstoffen mee, zooals olie druppeltjes en oxaalzure kalk en zoo! De gele tint ontstaat. Maar intusschen eerst nog wat anders. De bladdeeltjes, die bij de koolzuur-assimilatie de belangrijkste rol spelen, n.1. de bladgroen korreltjes, zijn veranderd. Ze verschrompelen heelemaal. Twee gele kleurstoffen komen er voor in de plaats (xantophyl en carotine)En die twee samen geven het blad van sommige planten en boomen 'n gele tint. En die kleur overheerscht in onze streken ook wel! En nu de roode kleur. Hoe moeten we nu nog de roode tint goed praten? Precies zoo. Alleen, toch wel even anders, want de gele tint wordt hier over stemd door 'n roode kleurstof, die in celvocht oplost, anthocyaan. Die naam is 'n verzamel naam voor 't heele groep kleurstoffen. Ze zijn rood, paars of blauw al naar gelang van het celvocht, waarin ze oplossen zuur, neu traal of basisch is. Rood is echter in onze streken in het herfst-kleurenspel slecht ver tegenwoordigd. Vooral Amerikanen hebben er 'n handje van in dezen tijd rood te ver kleuren, zooals de Amerikaansche eiken en de wilde wingerd. Maar ook de duinbraam kleurt z'n blaadjes helder wijnrood. En de duinroos. En de roestbruine beuk!... Het afvallen. De ergste zomerstormen kunnen de bladen niet van de boomen rukken. In de dagen, dat de eerste gierzwaluwen al naar 't Zuiden ver trekken mèt den geel-zwarten jodelaar onzer bosschen: den wielewaal, omstreeks den eer sten Augustus dus, dwarrelt wel al het eerste gouden berkenmuntje omlaag. Maar dat is 'n voorloopertje. En in deze dagen, nu we ook weer voorloopers verwachtan kunnen, n.1. de voorloopers van het groote bonte kraaien- leger, nu, en al weken terug, gaat de blader regen onopgemerkt door, dag en nacht. Als een koeltje door de dunne takjes van de ber ken ritselt, is dat al voldoende om tallooze berken-muntjes omlaag te doen kantelen. Hoe komt dat? Is er iets in den bladsteel veranderd, dat nü zoo weinig noodig is om het blad te doen vallen, terwijl het vroeger zoo stevig vast zat Iets, waardoorde verbin ding van het blad met den stengel of den tak verzwakt is? Ja, zoo is het precies! Nadat de bruikbare stoffen uit het blad zijn gehaald en de afvalstoffen er in ge bracht, wordt er tusschen twijg en bladsteel 'n laagje cellen gevormd. Dat heet het dingslaagje. Naar de twijg toe komt er nog een kurklaag bij, die de vaatbundels echter nog vrij laat. Maar ook deze vaatbundels worden al gauw verstopt door proppen wond- weefsel. De watertoevoer is niet langer mo gelijk en daarmee het doodvonnis van alle bladcellen geteekend. De cellen van het scheidingslaagje zwellen op, en verslijmen daarna. Het geheele ge wicht van het blad komt nu nog neer op de vaatbundels. En nu is er nog maar weinig voor noodig, of ook dit laatst contact wordt verbroken... Het blad dwarrelt omlaag. Eén uit velen... Wisselvalligheid. Het kon nog zomer zijn. Maar het is al helfst. Alles is grijs en glimmend-grauw en de regen druipt traag neer. Maar even later breken de eerste zonne stralen door de kille, grijswitte nevels heen, die boven het veld hingen. De mistdruppels stralen en schitteren duizendvoudig in flon kerende schitterspetjes. De uitgegloorde hei gloeit in edelsteen-werkaatsing. Elk takje draagt 'n diamant; elk grasje is getooid met 'n zuivere smaragd. De spinnewebben hangen als ontelbare kleine en groote zilveren rade ren met gouden beslag tusschen de struiken. Krassende kraaien komen over gevingerd. En de zon ketst in blauwpaarse glanzen op hun gevederte. Lichtblauw is de hemel boven de velden. De berken blinken goudkleurig tusschen de, donkere dennen, die geuren in de zon, gemengd met de scherpe reuk van broeiende humus en afgestorven blad. 'n Mee- zenbent trekt klingelend van boom tot boom, fladderend en pinkelend. In den stillen avond sta ik even voor het open raam. 's Is een donkeren, geurigen na jaarsnacht, met veel sterren. Boven de aarde klinkt soms snel verdwijnend het roe pen van onzichtbare vogelbenden, die de Zuid ingaan... j. k. S. (Nadruk verboden). SCHOUT 15 c». COOPVAERT 10c*. p. 7» ons Het A.N.P. verneemt uit Napels: Ter gelegenheid van de aankomst van het vliegtuig Torenvalk, dat de 500ste vlucht naar Indië doet, bevonden zich op het vliegveld Niutta verscheidene luchtvaart-autoriteiten. Ook de heer Plesman, de directeur van de K.L.M.die op het oogenblik in Italië vertoeft, was aanwezig. Ter eere van de bemanning van de Toren valk werd een receptie gehouden, in den loop waarvan de heer Plesman een dronk uitbracht op de Italiaansche luchtvaart, welke door den I commandant van de luchthaven werd beant- woord. De oude watermolen van den heer Broek man in de Langwale wordt afgebroken in plaats hiervan komt een vijzel, die door een motor gedreven wordt. KUIKENS IN NOVEMBER. Bij den heer W. de Graaf in den P. H. Polder verscheen dezer dagen geheel onver wacht een kip met 10 flinke kuikens nabij een kippenhok. In de maand November ge schiedt iets dergelijks bijna nooit, het zachte weder heeft hierop wel invloed gehad. Het dier had gelegenheid gevonden in een verbor gen hoek van het hok de eieren uit te broe den. De vee-aanvoer ter markt was Maandag van weinig beteekenis, er werd een drietal koeien verhandeld, waarvan twee kalfkoeien, de hoogste prijs was ongeveer 200.Gras- of fokkalveren deden prijzen van 18.tot 22.nuchtere kalveren brachten gemid deld 14.per stuk op. De wolaanvoer bestond uit een zevenal oude schapen, de prijzen bedroegen 18. 19.per stuk. Verder werd een 5-tal paarden aangevoerd, van verschillende kwaliteit, de prijzen liepen van 185.tot 400. Biggen werden op de markt niet verhan deld, de varkens op de boerderij gelden 31 a 32% cent per pond. Aan de Eierenveiling leverden de prijzen slechts weinig verschil op bij vorige week (zie noteering) De wolhandel ligt tengevolge van de da ling der prijzen in onze gemeente geheel stil. Hoewel er nog veel onverkocht is, werden op de markt geen prijzen geboden. Veemarkt, Maandag 15 November 1937. 5 paarden 185.tot 400.3 koeien 160.tot 185.3 kalveren 18.tot 22.9 nucht. kalveren 12.tot 16. 7 schapen 18.tot 20.25 kippen 0.40 tot 0.70. Eierenveiling, Maandag 15 Nov. 1937. Aangevoerd 30842 eieren. 58—62 kg per 100 5.20 tot 5.45; 62—66 kg per 100 5.40 tot 5.65; 66—70 kg per 100 5.60 tot 6.—; 50—56 kg per 100 3.65 tot 4.90; 46—48 kg per 100 3.20 tot 3.45. Aanvoer 13 Nov.: 300 kg wulken; 210 kg gezouten garnalen 15 cent per kg. Aanvoer 15 Nov.: 324 kg ongezouten garnalen, 200 kg gezou ten garnalen, 1150 kg wulken, 15 ct. per kg. IJmuiden, 11 November. De prijzen aan den rijksvischafslag waren: tarbot 1.10 0.84, tong 1.50—9.93, heilbot 1.14—0.72, alles per kg; griet 24—16, groote schol 2421, middel 19.5018, zetschol 22.50 —20, klein 17.50—8.60, schar 9—3.50, tongschar 3519, kleine roode poon 4.80 1.60, groote schelvisch 3523, middel 26—20.50, klein-middel 21.50—12.50, kleine 139.20, groote gul 1714, kleine 14.503.60, wijting 5.704.20, makreel 81.65, versche haring 3.451.50, klein- middel heek 31, kleine 2212.50, alles per 50 kg; kabeljauw 7237 per 125 kg; vleet 1.50—1, koolvisch 1.100.20, rog 2014, alles per stuk; volle haring Zuid 8.107.70, steurharing 7.257.15, ijle haring Zuid 7.50, alles per kantje. Onze minister van oorlog tijdens de eerste en langste periode van den wereldoorlog. Luit-generaal tit. N. Bosboom, oud-minister van oorlog in het kabinet-Cort van der Linden, is Zondagavond in Den Haag op straat voor zijn woning plotseling bewusteloos geraakt en aan hartverlamming overleden. Eenige voor bijgangers hadden hem zijn huis binnen gedragen, waarna de ontboden geneesheer den dood constateerde. INDIË VRAAGT WEER AMBTENAREN. Middelbare technici en een houtvester Naar de Java Bode verneemt, heeft het Marine-Etablissement te Soerabaja behoefte aan spoedige uitzending van 8 middelbare- technici met ervaring. Voorts is vanwege het gouvernement van Nederlandsch-Indië om spoedige uitzending gevraagd van 1 houtvester. Na diens vertrek, blijven er nog 3 houtvesters op wachtgeld in Nederland over, terwijl eerst begin 1939 de eerste onder verband studeerende houtvesters van de nieuwe lichting hun eindexamen zul len doen. HOOFD VAN DE MARINE-LUCHTVAART. Batavia. Geplaatst op het marine-vliegkamp Morokrembangan (Soerabaja) de uit Neder land verwachte kapitein-luitenant ter zee D. de Josselin de Jong, oud-commandant van de Java. (Zooals bekend, zal de heer De Josselin de Jong benoemd worden tot hoofd van de marine-luchtvaart in Indië.) (Aneta.) Twee strategische oefeningen en een serie kleine tactische oefeningen. Onlangs hebben wij reeds een en ander medegedeeld over het resultaat van de groote vlootmanoeuvres, die vorige maand in Indië zijn gehouden. Wij treffen thans nog een en ander over het verloop van deze oefeningen in de Indische bladen aan, waaraan nog het volgende ontleend wordt: De commandant van de zeemacht, schout bij-nacht Ferwerda, had zich tijdens de oefe ningen met een kleinen staf ingescheept a.b. van het Gv. s.s. Arend. De manoeuvres omvatten twee afzonderlijke strategische oefeningen en werden besloten met een serie kleine tactische oefeningen van het eskader. De eerste oefening. De eerste oefening duurde van 27 Septem ber tot 2 October. De eenheden waren in een blauwe en een roode partij ingedeeld, blauw onder leiding van den eskader-commandant, kapitein ter zee Helfrich had tot taak, zich van Soe rabaja naar het Oosten van den Archipel te begeven, zonder door rood onder leiding van den commandant van Hr. Ms. De Ruyter, kapitein ter zee v. d. Sande Lacoste ver kend te worden. De roode partij bestond uit Hr. Ms. De Ruyter, K. 8, K 18, het Gv. s.s. Valk en eenige vliegtuigen, de blauwe partij telde de overige eenheden van het eskader benevens de Gv. s.s. Zuiderkruis, Fazant en Reiger en eenige vliegtuiggroepen. De eenheden van de roode partij verlieten reeds 24 en 25 September Soerabaja om hun begin-opstellingen in te nemen, de blauwe partij liep 27 September uit. De volgende da gen was de aandacht in hoofdzaak gevestigd op de beiderzijdsche vliegtuiggroepen, die moesten trachten den tegenstander in het groote zeegebied te ontdekken, hetgeen ten slotte over en weer gelukte. Indien het es kader over een goede vliegverkenning be schikt, zal het zijn opmarsch geruimen tijd kunnen versluieren. De oefening werd beslo ten met een spiegelgevecht tusschen de beide kruisers, waaraan ook de jagers en onder zeebooten der blauwe partij deelnamen. Na afloop der eerste oefening liepen alle eenheden 3 October te Ambon binnen ter aanvulling van den brandstofvoorraad. De tweede oefening. De tweede oefening, waarbij de röode partij was versterkt met Hr. Ms. Kortenaer en Prins van Oranje, begon 7 October en duur de tot 12 October. Bij deze oefening was ver ondersteld, dat Rood een overval had gepleegd op ons gebied en moest worden nagegaan, in hoeverre blauw de roode actie kon tegen gaan. Door de roode strijdkrachten werden op ver schillende plaatsen landingen uitgevoerd, o.a. te Menado en te Manokwari. Het bleek echter duidelijk, dat de roode partij ten zeerste in haar bewegingsvrijheid beperkt was door de actie der blauwe tegen standers en op den duur zeker zware verlie zen zou hebben geleden. Na afloop dezer oeferiing verzamelde de ge heele scheepsmacht zich op Banda, waar de brandstofvoorraden werden aangevuld, uit het tankschip Juno van de B. P. M. De strategische oefeningen waren hiermede ten einde en werden besloten met een bespre king in het bijzijn van alle deelnemende offi cieren in het sociëteitsgebouw te Banda, onder leiding van den commandant der zeemacht. JAAR 20 0L KORTING KAPÉ

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6