dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Chineesche troepenafdeeling gedeserteerd Artis in gevaar Lord Halifax bij Hitier Streven naar evenwicht of inflatie Fransche ambtenaren krijgen hun zin Met Duitschers moet men duidelijk spreken Zwitserland treedt op tegen communisten Radioraad nog wel uitsluitend adviseerend 1 EERBERICHT Geen proefmobilisatie UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR„ KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50' POSTGIROREKENING 16066 V R IJ D A G 19 NOVEMBER 1937 65e JAARG. No. 8161 Frankrijk voor dc keus: celeend in een tempo van JO MILLIARD PER JAAR. Schuschnigg contra Hitlcr Gevaarlijke gaping in het front weer gesloten Chautemps belooft 220 millioen meer voor salarissen Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT, Mr. OUD's rede in de Tweede Kamer, Wat een dierentuin beteekent voor publiek en wetenschap HELDERSCHE COURANT Toch ziet Bonnet nog uitkomst. In "de zitting van de Fransche Kamer, wel ke gistermorgen is geopend, heeft 's middags de minister van financiën, Bonnet, een over- ficht gegeven van den financieelen toestand. Hij zeide, dat duidelijk een ver betering kan worden waargenomen. „Ik heb nooit beweerd, aldus Bon net, dat ik in vier maanden de moei lijkheden, die niet alleen voor Frank rijk bestaan, zou overwinnen. Mijn taak werd beperkt door de bepalin gen van de volmachtenwet: ik moest mijn aandacht wijden aan de verval dagen, terwijl ik de wegvloeiing van het goud moest stremmen en het driezijdige accoord had te eerbiedi gen. De goudvoorraad is tbans onge rept. Afdoening op de vervaldagen is verzekerd". Bonnet verklaarde voorts, dat het open- Bare crediet aanzienlijk versterkt is en dat de handelsbalans verbeterd is. Controle op de wisselmarkt is een onaan vaardbare oplossing. Zij zou een onmiddel lijke verbreking van het driezijdig accoord inhouden, hetgeen de betrekkingen met Engeland en de Vereenigde Staten ernstig zou schaden. „Wii zullen, zoo vervolgde de minister, het komende jaar 16 milliard voor de militaire uitrusting uitgeven. Sedert 8 jaar leenen wij in een tempo van 20 milli ard per jaar: indien dat tempo zou worden volgehouden, zouden de financiën noch de munt weerstand kunnen bieden. Voor 1938 moeten wij ons 15 tol 20 milliard versohaffen: wij zullen oen beroep op de spaarders moeten doen, doch het is noodzakelijk, dat die hun vertrouwen behouden, door ons te zien terugkeeren tot een evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven. Anders zouden de spaarders zich terugtrekken en wij zouden nog slechts over één middel beschikken, de inflatie. Er zijn immers maar twee soorten van financieele politiek: stre ven naar evenwicht of inflatie." Bonnet eindigde met de hoop uit te spre ken, dat het land, door een einde te maken aan de tegenstellingen, in vrede gebruik zal kunnen maken van een deel zijner hulp bronnen, in het belang van de rechtvaardig heid en den vooruitgang. De zitting werd vervolgens geschorst. De radicaal-socialistische fractie heeft mee gedeeld, dat zij eenstemmig de financieele voorstellen van de regeering zal steunen. Zij is tot dit besluit gekomen, na Chautemps, Bonnet en Daladier gehoord te hebben. De Oostenrijksche Bondskanselier schrijft een antwoord op „Mein Kampf". In antwoord op Hitler's „Mein Kampf" heeft bondskanselier dr. Schuschnigg een boek geschreven getiteld „Driemaal Oosten rijk Het beschrijft de ervaringen van aen kanselier in den oorlog, de Oostenrijksche SCHUSCHNIGG. revolutie, zijn voorgangers als bondskanse lier Seipel en Dolfuss, en zijn reizen naar Duitschland. Het bevat ook gedeelten uit zijn dagboek. Schuschnigg wijst in dit werk op het belang van Oostenrijk voor Europa, zoowel in het verleden als het heden. Als Duitschland den groot en oorlog eens gewonnen had: wat dan? Burggraaf Horne, de oud-kanselier van de schatkist, heeft zich volgens het Hsbl. in een rede te Londen zeer openhartig uitgela- tenu over de kwestie der vroegere Duitsche koloniën. Hadden wij, zeide hij, fwee jaar geleden ronduit tot Duitschland gezegd, dat dit geen kwestie was, waarover de Britsche regee ring in discussies wilde treden, dan zouden wij er niet veel meer over hebben gehoord. Met Duitschers moet men volkomen duide lijk en ondubbelzinnig spreken. Nu heeft Hitier eenige maanden geleden deze kwes tie aan de orde gesteld en nu is het onmo gelijk geworden, daar geen rekening mede te houden. Het sprak volgens Lord Horne vanzelf, dat er discussies over moesten worden gehouden. Naar zijn oordeel was het een smet op het vredesverdrag, dat er met betrekking der vroegere Duit sche koloniën in gezegd werd, dat Duitschland getoond had, niet in staat te zijn koloniale bezittingen te beheeren. Hij betreurde het, dat de Duitsche pers beweerde dat Engeland die bezittingen door diefstal had verkregen. Op zulk een basis kon niet worden onderhandeld. Het zou mij benieuwen, zeide hij, wat Duitschland met onze koloniën had gedaan, als het den oor log had gewonnen. De eenige wijze om ze Gevluchte soldaten behoorden tot het leger van Tsjang-Kai- Sjek's vijand. Gisteren werd medegedeeld, dat een plotseling zonder bevel terug trekken van de Chineesche troepen onder bevel van Lio To Tsjoean, een aanzienlijke gaping veroorzaakte aan het Chineesche front boven Sjanghai. Hierdoor konden de Japansche troe pen ongehinderd oprukken in de richting van Nanking, welke stad 'n oogenblik ernstig werd bedreigd. De troepen van Lio To Tsjoean waren Mandsjoes en maakten vroeger deel uit van bet leger van Tsjang Soe Liang, den jongen maarschalk, die destijds Tsjang Kaï-Sjek Bevangen zette. >an het front werd gemeld, dat de terug tocht van de Chineezen was gestaakt door *rachtig optreden van het Chineesche hoofd kwartier. De terugtrekkende troepen waren veel gedemoraliseerd om den vijand bet nnofrt te bieden en derhalve werden versche r°epen ingezet ongeveer ter gelijke sterkte f'1n de terugtrekkende troepen. Deze nieuwe roepen kregen opdracht de nieuwe bij oetsjau en Kasjing te verdedigen. De te- ogtrekkende legers werden verder naar enteren geconcentreerd om opnieuw geor ganiseerd te worden. Volgens de laatste Chineesche berichten is Kashing nog m Chineesche handen. Aan den strijd in dezen sector op de uiterste rechtervleugel van het Chineesche leger wordt veel gewicht gehecht want indien de Japansche troepen er in slagen een omtrekkende beweging te maken rond Soetsjau, dan staat hun een nieuwen weg naar Nanking open. Op het oogenblik bevinden zich alleen nog de leden van het kabinet en de militai re leiders te Nanking; de ministers zullen heden of morgen Nanking verlaten; Tsjang Kai Sjek zal te Nanking blijven om de mi litaire operaties te leiden. De eigenlijke ver dediging van Nanking wordt geleid door generaal Tsjang Fa Kwei, die uitgelezen troepen onder zijn bevelen heeft gekregen. Dagelijks komen versche troppen uit het binnenland aan om de hoofdstad te ver dedigen. De strijd bij de Gele Rivier. De aan den Noordelijken oever van de Gele Rivier samengetrokken Japansche troepen wachten de gelegenheid af om de rivier over te steken en den opmarsch naar Tsinan. de hoofdstad van Sjantoeng. voort te zetten. Volgens een bericht uit huitenlandsche bron te Tsefoe trekken de Chineezen uit die stad naar het Westen weg. znndat de orde door militie gehandhaafd wordt. Missionarissen ongedeerd. Naar vernomen wordt, zijn de Lazaristen te Taming in Zuid-Hopei. waar kort gele den verwoed werd gevochten, ongedeerd. Men moet er niet te veel verwachten. van Het bezoek van Lord Halifax aan Berlijn houdt de geheele Duitsche pers bezig. Hoewel men er zich van onthoudt om voorspellingen te uiten, is toch duidelijk, dat het belang van deze Britsche poging om het contact te herstellen, wordt ingezien. In het algemeen heelt de pers waardeerende woorden voor Enge land en men krijgt sterk den indruk dat men in Duitschland een over eenstemming met het machtige Brit sche wereldrijk niet ongaarne zou zien. Na nog een tweede bezoek aan de inter nationale jachttentoonstelling is Lord Hali- lax gisteravond half tien, vergezeld van mi nister Von Neurath en den Engelschen am bassadeur van Berlijn, naar Berchtesgaden vertrokken, teneinde zijn onderhoud met Hitier te hebben. Engeland wil een duurzame vrede. - Koloniale markten voor ieder open. Gisteren zijn in het Engelsche Hoogerhuis de debatten over de huitenlandsche politiek geëindigd. De minister van Luchtvaart, Swinton, die namens de regeering sprak, zeide, dat ieder een in het Hoogerhuis het bezoek van Hali fax aan Duitschland toejuichte. Hij is, al dus Swinton, de ideale persoon voor dit doel, doch ik zou twee dingen omtrent het bezoek willen zeggen. In de eerste plaats, de werkelijke waarde van een dergelijk be zoek is, dat het voor het te brengen bezoek iets natuurlijks moet zijn, dat het niet be schouwd mag worden als een buitengewoon uitzonderlijke gebeurtenis. Ten tweede, la ten we er niet te veel van verwachten. Bij alle onderhandelingen boeten de bespre kingen in étappes geschieden, en de slecht ste dienst, die aan een bepaald onderdeel van onderhandelingen kan worden bewe zen is, dat bijzondere bezoek of die bij zondere bespreking te hullen in een gewel dig licht van reclame, en bij iedere étappe te vragen, wat deze heeft uitgericht, in hoe verre zij geslaagd' is en wat het resultaat ervan is. Ik zou al tevreden zijn, indien als resultaat van bezoeken van dezen aard gezegd werd, dat wij openhartig en vrijuit gesproken hebben, en dat wij elkander een boel beter begrijpen. Alle internationale betrekkingen zijn gebaseerd op wederzij dsch begrip en wederzij dsch vertrouwen. Inzake het koloniale vraagstuk zeide Swinton: Onze koloniale markten staan voor ieder op gelijke voorwaarden open en in de mandaatgebieden is de handel volkomen vrij. In deze laatste hebben wij geen voor- deelen boven eenig ander land. Swinton haalde het Volkenbondsrapport inzake de grondstoffen aan, en besloot: Ik geloof niet, dat het doenlijk of wenschelijk is, een uitgebreide verklaring af te leggen, doch als ik het wel heb, zijn wij allen het eens over het doel dat nagestreefd moet wor den, te geraken tot een duurzame regeling en vrede. De regeering moet de verantwoorde lijkheid dragen voor de pogingen, deze rege ling tot stand te brengen, en haar moet daarom de beslissing worden gelaten omtrent de methoden, die de meeste hoop bieden, dat gene te bereiken, waarna wij ongetwijfeld allen in Groot-Brittannië ernstig verlangen, en waarnaar, naar ik geloof, iedereen in ie der land verlangt, namelijk een duurzamen vrede. terug te krijgen zou vrij zeker overmacht zijn en ik ben er zeker van, dat geen Duit- scher zou toegeven, dat ze door diefstal waren verkregen. Als er onderhandelingen worden gevoerd, zullen er groote moeilijkheden rijzen, zeide hij, daar Engeland er eventueel in zou moe ten toestemmen dat Britsche onderdanen aan de regeering der Nazi's zouden worden onderworpen. Chautemps heeft gistermiddag voor de „Délégation des Gauches" (delegatie van links georiënteerden) een mededeeling gedaan over de plannen der regeering ten aanzien van de ambtenarensalarissen en de pensioenen der oudstrijders. Hij zou te kennen hebben gegeven,, dat de regeering bereid is een nieuwe con cessie te doen en te gaan tot een bedrag van ten hoogste 1600 milli oen, hetgeen 220 millioen meer is dan het aanvankelijk vastgestelde bedrag. Hij verzocht den in de delegatie vertegen woordigden partijen haar standpunt spoe dig kenbaar te maken, opdat een wetsont werp kan worden ingediend en tot open bare behandeling kan worden overgegaan, zoodat de bespreking der begrooting niet wordt vertrangd. Chautemps' verklaring scheen een bevredigenden indruk te maken: men behield zich echter een oordeel over de verdeeling van het beschikbare bedrag over de verschillende categorieën voor. Duclos deelde mede. dat zijn fractie baar houding zou laten afhangen van het oor deel van de vereenigde bonden van per soneel in overheidsdienst. Arrestaties. Communisten wierven vrijirilligers voor het Spaansche Volksfront. Het Fransche blad „Le Matin" meldt uit Genève: „Het schijnt, dat de Zwitsersche autori teiten besloten hebben over te gaan tot een uitgebreide actie tegen de communisten. Zoo zijn Woensdagmiddag de voorzitter der communistische partij in Zwitserland, Humbert Droz en de twee communistische parlementsleden Ernst Walter en Bodeman. opgesloten, terwijl tal van documenten in beslag werden genomen, o.a. op het redac tiebureau van de „Freiheit", het officieele orgaan der partij. Bij één der huiszoekingen is een proces verbaal gevonden, waaruit bleek, dat de instructies voor de werving van vrijwilli gers voor het Spaansche Volksfrontleger af komstig waren van de leiding der commu nistische partij in Zwitserland. Minister meent van wel. In de Memorie van Antwoord inzake de P.T.T.—begrooting lezen wij o.m.: Met betrekking tot de taak, die in het al gemeen omroepbestel aan de radio-distri butie kan worden toebedeeld, worden in de draad-omroep-commissie de besprekingen voortgezet. Verwacht mag worden, dat bet de com missie «al gelukken een regeling voor te bereiden, waarmede zoowel de omroep-orga- nisaties als de radio-distribuanten zich zul len kunnen vereenigen. De draad-omroep-commissie heeft den mi nister in overweging gegeven een kleine commissie in het leven te roepen, die tot taak zou hebben na te gaan in hoeverre de krachtens verordening geheven bedragen de levensvatbaarheid der radio-distributie- bedrijven in gevaar zouden kunnen brengen De minister heeft zijn standpunt terzake nog niet bepaald. De vraag of de radioraad in zijn huidigen vorm nog wel beantwoordt aan de aanvankelijke bedoeling van Verwachting: Meest matige Oos telijke tot Zuidelijke wind, zwaar bewolkt tot betrok ken. waarschijnlijk eenige regen, zachter, vooral in het Zuiden. Verdere vooruitzichten: delijk zachter. Gelei uitsluitend adviseerend orgaan voor de regeering, meent de minis ter bevestigend te kunnen beant woorden. Auteursrecht op radio-programma's De minister sluit zich aan bij de leden, welke opmerkten, dat het auteursrecht der omroepvereenigingen op haar programma's blijkens de gevoerde procedure wel vast staat en dat het mitsdien aan den rechtheb benden vrijstaat ook met anderen dan de Nederlandsche Dagbladpers overeenkomsten daaromtrent te sluiten. De minister acht het evenwel, zoolang daarvoor geen bijzondere aanleiding is, niet te behooren tot zijn taak om in dezen be middelend op te treden. In verband met de vraag van enkele Twee de Kamerleden over de geruchten, als zou een algemeene proefmobilisatie worden over wogen, verklaart de minister in de Mem. v, Antwoord, inzake de Defensie-begrooting, dat een dergelijke proef niet in het voor nemen ligt. waarin de Oud-Minister zijn mening over de Kabinets-samenstelling uiteenzet, wordt U gaarne op aanvrage kosteloos toegezonden. Zendt ons slechts deze bon int t "ttujniG DEM. BOND 1 I BON wühelmlnastraat 49 - Haarlem 1 Zend. mij franco toe een ex. van de rede j I van Mr. P. J- Oud. I Naam k-1 Adre! - Artis verkeert in nood, artis heeft dringend en snel hulp noodig. Hulp, die geboden kan en naar het be stuur vertrouwt ook geboden zal worden door gemeente, rijk en pro vincie. Zooals wij meldden, heeft de Nederland sche Trust Maatschappij het voornemen om den obligatiehouders van „Artis" aan te kon digen, dat zij, als „Natura artis magistra" op 1 Januari a.s. niet aan haar verplichtingen kan voldoen, den verkoop van het hypothe caire onderpand tuin en opstallen in te leiden. Op 1 Jan. loopt dus het toege stane uitstel van rentebetaling af en is, be halve de achterstallige coupons, de op 1 Jan. 1988 vervallende coupon opvorderhaar. Naar aanleiding van dit dreigend gevaar voor een dér oudste en fraaiste dierentui nen van Eurona, die in dc derde week van Mei 1988 het honderdjarig bestaan hoont te herdenken, heeft de directeur van het ge nootschap, Dr. A. Sunier, in een persconfe rentie nog eens nadrukkelijk het groote be lang van Artis naar voren gebracht. Het Koninklijk Zoölogisch Genootschap „Natura artis magistra", is steeds een zuiver eultureele instelling geweest, waarvan hef niet-commerciëele, dorh ideëele doel uitslui tend is. het groote publiek het uiterlijk, den werkelijken aard en de schoonheid van het dier te leeren kennen en het zoo juist mo gelijk on het gebied der zoölogie, in den ruimst en zin des woords. voor te lichten. Juist, waar in verhand met verschillende omstandigheden, waaronder in de eerste nlaats het zich steeds meer uitbreiden van 'iet cultuurland, overal ter wereld de gebie den. waar grootere dieren en vooral groote zoogdieren hun bestaansmogelijkheden gere aliseerd vinden, steeds kleiner en schaar- scher worden, neemt de beteekenis van goe de zoölogische tuinen voortdurend toe. De zoölogische tuin van het ge nootschap levert dagelijks een schat van gegevens op aangaande de psychologie en biologie, de voeding, verzorging, voortplanting, geboorte, opgroei en de ziekten der in dien tuin levende dieren, welke gegevens alle in dagrapporten, stamboeken en sectie-verslagen vastgelegd wor den. In 1928 werd door het genootschap in een zijner gebouwen een eenvoudig, doch ge schikt laboratorium voor onderzoekingen od het gebied van de psychologie der dieren ingericht. Aan allerlei wetenschapp. instituten hier te lande levert het genootschap geregeld materiaal. In verband met dit alles is het genoot schap steeds meer uitgegroeid tot een cen traal zoölogisch instituut en daarmede tot een organisatie, waarmede in het buiten land alleen het, weliswaar nog veel omvang rijker. museum National d'Histoire Naturel le fe Pariis met de menagerie van den Jar- din des Plantes en het Pare Zoölogique van het Bois de Vincennes vergeleken kan worden. Het genootschap heeft dan ook reeds se dert lang een internationale beteekenis ge kregen. 1 ooral de^ moeiliike lijden zijn oorzaak van de huidige slechte financiën. De uitga ven hebben we zonder de dieren te kort te doen stPrk gedrukt. ïJI6 inko,ms,en daalden vanaf het toniaar i. '^9 geregeld, het afgeloopen boekjaar ver toont echter weer een stijginir. De entreeprijs werd van f 1 en f 0.75 ge recht, waardoor het aantal bezoekers steeg doch wat toch een verminderinir aan inkom sten met zich bracht. Het aantal leden is minder ternggeloopen dan van andrre groo te Europeesche dierentuinen. De belangstel ling voor Artis is groeiende en de gemeente het Rqk en de Provincie zullen zoo zeide dr. Sunier - een instelling met een 100-jarige traditie niet in den steek laten

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1